Eudora Welty oogstte roem Ommegang thans luisterrijker dan ooit tevoren Vergis U niet... 25.000 Ritthem's „O.N.D.A. bestaat vijftig jaar Oogst-maand Sluiskil heeft vele wensen Dreischor wordt eerst electrificatie-object in de keuze van benzine je HEUM A herbergt 'n zee van verdriet Moderne Bril-étui's BOSCH OPTIEK Zij wordt een tweede Mark Twain genoemd I DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 Bergen op Zoom weer volop Mariastad Veel groepen worden uitgebreid Doktersdiensten in merk in klasse Ga nauwkeurig na: vertrouw op de wereldreputatie van (Esso) Belangrijke industrieplaatsmet geringe maatschappelijke capaciteit B.B.B. -complex Het Provinciehuis Bespreking over financiering Vurige wens (eigen muziektent) realiteit Dubbel feest op Zaterdag 13 Augustus „Product van de Doorbraak" Hoe het herderlijk schrijven van de Hervormde Synode ontstond Z.-Vlaanderen Herverkavelingscommissie besloot: Benoeming AXEL Nieuwe literaire ster in Amerika HULST Zuid-Beveland AGENDA Heden Morgi en Maandag Bergen op Zoom maakt zich op om ook dit jaar de Maria-ommegang weer tot een grootse openlijke hul de aan Maria te maken. Allerwegen worden de laatste voor bereidingen getroffen, want de dag, waarop deze grote bedestoet door de straten van de stad trekt, ligt niet ver meer in het verschiet. Slechts een tiental dagen is men van de 15e Augustus verwijderd. Dit jaar belooft de Maria-omme gang wel byzonder luisterrijk te wor den. Immers het Fatima-beeld, dat enkele maanden geleden zulk een triomfale tocht langs de Bergse pa rochies maakte, zal tijdens deze om megang de plaats innemen van het eigen Ommegangbeeld, dat dit jaar in de kapel blijft staan. We schreven het eerder: vertegen- woordigers van alle Zeeuwsch-Vlaam- (Advertentie) se parochies, die het Fatima-beeld in haar midden zagen, zullen met het beeld mee naar Bergen op Zoom komen om deze ommegang nog meer luister bij te zetten. De Pauselijke medaille, die op 1 November van het vorige jaar door Z.H. de Paus aan het vaandel van de Bergen op Zoomse Maria-omme- Te Goes wordt Zondag dienst ge daan door dr Weiten; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Feikema en de Greef; te Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dr v. Maanen en op Oost Z. Be veland door dr Kamps te Rilland, dr Folmer te Driewegen neemt waar voor dr Luycks; dr Kiviet te Bors- sele voor dr Gelderblom en dr de Boo te Kwadendamme voor dr Kole. Er zijn belangrijke verschillen 1 Wat eist de constructie van mijn motor? 2 Wat eist mijn rijmethode Ongeveer 40 van het Nederlandse autopark kan onmogelijk 't hoogste rendement leveren zonder hoogwaardige benzineEsso Extra. Ongeveer 60 van de automobielen geeft wèl 't hoogste rendement met normale Esso- benzine, doch krijgt extra acceleratiever mogen bij gebruik van Esso Extra. Esso Extra maakt elke motor vinniger, U rijdt dus veiliger en prettiger. Laat een monteur controleren - dat is zo ge beurd - of de ontstekingstijd van Uw motor juist is gesteld. Staat de ontsteking te laat, dan werkt de motor met normale benzine misschien zonder pinge len, maar hij loopt zeer oneconomisch en wordt langzaam „vermoord" (kleppen!). Welke benzine U kiest, of moét kiezen ter wille van Uw motor, vergis U niet ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" DEN HAAG Halverwege Terneuzen en Sas van Gent ligt een plaatsje, dat Sluiskil neet. Op zich is dat geen vermelding waard, doch dit nijvere industriedorp aan het kanaal ziet zich in zijn groei en bloei steeds door allerlei factoren belemmerd. Het Sluiskil van de 20ste eeuw zou men als volgt kunnen de finiëren. Een in stukken gesneden gehucht van om en nabü de 4000 zielen, met een capaciteit welke te klein is voor een tafellaken en te groot voor een servet. „We z(jn daarom maar een vingerdoekje geworden voor drie gemeenten: Terneuzen, Axel en Westdorpe" zegt men in Sluiskil. De Sluiskillenaars van heden zijn ervan overtuigd, dat wanneer deze gemeentelijke verdeeldheid er niet zou zijn, het er met hun „Sluuskille" anders voor zou staan. Als een dorp met twee zware industrieën, de As sociation Cooperative Zelandaise de Carbonisation en de Compagne Neer- landaise de l'Azote, meent Sluiskil recht te hebben op een normale groei en bloei. Het stuit de inwoners tegen de borst dat Sluiskilse belangen bij diverse instanties schijnbaar met zo veel moeite en strubbelingen behar tigd worden. Men vraagt zich af, waarom de „grachten" maar steeds niet ge dempt worden. Men vergelijkt ze met een dierentuin waar de beesten in hun natuurlijk element rondhuppe len. Echter met dat verschil, dat Sluiskil slechts de beschikking heeft over een collectie ratten. Om dan nog maar te zwijgen over het in de „leiding" aanwezige moddergas en ander kwalijk riekend spul. Gebelgd wijst men op iets dat op een In een dal gelegen park lijkt, de diepe put ten Noorden van de brug Dit „oerwoudje" acht men een unie ke gelegenheid om het parkeerpro bleem eindelijk eens op te lossen. Maar wanneer gebeurt dat? En zo moppert Sluiskil maar door. Ook over de Bovenweg, dat in de ogen der Sluiskillenaren een staaltje is van prae-historische wegenbouw. Dat achter die Bovenweeg maar wat win kels, een kerk, een school, een streek ziekenhuis enz. staan, rechtvaardigt dat een verbetering niet? GEEN LANDELIJK DORPJE MEER. trum verwijderd ligt, dat menigeen voor een bezoek terugschrikt. De Sluiskillenaren zouden dit alles en nog andere kwesties graag veran derd zien. Het is niet meer het stille gehucht van vroeger, doch met zijn C.N.A. en A.C.Z., zijn streekzieken huis en bovendien als verkeersknoop punt tussen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen mag het zich rekenen tot de belangrijkste industrieplaatsen van de streek en de provincie. En dat im pliceert een gelijkwaardige behande ling. gang werd gehecht, zal in een speci aal daarvoor gevormde groep in de ommegang worden meegedragen. Massaal is de deelname aan deze tocht dit jaar ook al omdat verschil lende groepen uitgebreid zijn. Aan de vooravond van deze Ma ria-ommegang, zal de leider van de Fatima-tocht, Pater Polman, tijdens het plechtige Maria-lof van 8 uur de Mariale feestpredicatie houden. (Advertentie) adressen door het gehele land verko pen Rheuma-verrassingscouvertjes. 1/4 Millloen gulden aan prijzen. KOOP DIE COUVERTJES! Ggk. Min. V. Just. 22-:t-'54 LO 520/052. Ter Provinciale Griffie van Zeeland zijn gisteren onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr mr A F. C. de Casembroot, besprekingen gevoerd tussen enige hoofdambtena ren van het departement van Binnen landse Zaken en het college van Ged. Staten over de bijdrage der Provincie in de bouwkosten van het nieuwe Provinciehuis, dat aan het Abdijplein zal verrijzen. Het door de heren uit Den Haag tijdens de bespreking ge dane voorstel zal in de volgende ver gadering van Ged, Staten nader on derwerp van gedachtenwisseling uit maken, waarna verwacht mog worden dat het college aan de Prov. Staten een voorstel zal doen toekomen ter behandeling in de buitengewone Sta- terazitting van 27 September a.s. De ruitieke Ritthemse aether zal Zaterdag 13 Augustus a.s. gevuld worden met de feestelijke klanken van het gouden „Oefening na den Ar beid". Dan wordt namelijk het feit gevierd, dat op 5 Augustus van het jaar 1905 deze Ritthemse fanfare werd opgericht. Tevens zien de leden en daar hoeft men niet aan te twijfelen, de Ritthemers! dan een vurige wens, het beait van een eigen muziektent, In vervulling gaan. Voor zover nog van muziektent gesproken kan worden tenminste. Door de gemeente werd een oude woning in de Dorpsstraat aangekocht. Met sub sidie van de gemeente hebben de leden van „ONDA" deze naar het voorbeeld van Westkapelle gemetamorphoseerd tot een moderne „muziek bal". De ere-voorzitter van „ONDA", Ritthem's burgemeester, de heer P. Daniels, zal de „tent" op de dag van de viering officieel openen. Het gebouw zal dan tevens aan de gemeente worden overgedragen. Een dubbel feest dus, dat een mijlpaal in de geschiedenis van Ritthem's fan fare betekent. .avond, die zij geheel zelf o.a. met OriPtllfl hun boerenkapel zullen verzorgen. „Vlijt en Volharding" uit Souburg zal de tent op 27 Augustus a.s. be „In 1930 begon het", vertelde voor- - - - zitter J. Schout, toen het over de glorieuze periode van het corps ging. „Toen ging de heer P. Meijers wiens naam in Ritthem nog steeds een goede klank heeft, zich met „ONDA" bemoeien. Van de vierde afdeling van de „Zeeuwse Bond" klom men alras op naar de eerste afdeling. En nog was de opmars van het jubile rende corps niet te stuiten. In de jaren 1934'35 blies men zich in de afdeling uitmuntendheid, om in 1939 in ere-afdeling B via ere-afdeling in 1936 en '37 en ere-afdeling A in 1938 te eindigen. De tweede we reldoorlog zette een streep onder deze glorieperiode, die velen zich zullen herinneren als de goede jaren, toen de corpsen van Wissenkerke en Ritthem tot de beste van Zeeland gerekend werden. OORLOGSWEE Tijdens de oorlogsjaren kon „ON DA" nagenoeg geen activiteiten aan de dag leggen. Er was geen lokali teit om te oefenen en velen hadden Ritthem reeds verlaten. Toen kwam het water, dat een enorme chaos onder leden en instrumenten teweeg bracht. Toch heeft men in Ritthem door gezet. In 1946 werd een bescheiden begin gemaakt met de repetities en in 1948 kwam men weer op de concoursen in de tweede afdeling uit. DRIE GENERATIES De weelde van ere-afdeling is iets, waar men sterke benen voor nodig heeft om deze te dragen. De oorlog heeft met rauw geweld deze benen weggeslagen. Maar men laat in Rit them de moed niet gauw zakken. Jonge leden worden voor het corps fewonnen. Het zoontje van de heer chout, de negenjarige Arie blaast bugle al dapper mee in het corps. En naast zijn zoon baritonsax en zijn kleinzoon zal op 13 Augustus a.s. de nestor en mede-initiatiefne mer bij de oprichting, de heer A. Schout, de grote trom slaan; zijn 72 jaren hebben hem nog steeds niet kunnen doen besluiten het corps te verlaten. HET PROGRAMMA (Advertentie) Met een receptie zal de viering van jubileum en opening geopend wor den. Van vier uur tot half zes is er die Zaterdagmiddag een openings concert op de nieuwe „tent" die te voren door de burgemeester zal wor den geopend. Om zes uur is er voor de leden en genodigden een koffie maaltijd. 's Avonds, van acht tot ne gen uur geeft het gouden „ONDA" een jubileumconcert. Hierna is er tot half tien zang van het plaatselijk koor „Ons lied". Een fakkel- en lampionoptocht zal deze blijde dag besluiten. Op Donderdag 18 Augustus geven de muzikanten voor leden, donateurs en inwoners van Ritthem een feest Men wacht nog steeds op de eerste steenlegging van het BBB-complex, zoals men dat te Sluiskil noemt: het bajes-, bad- en blushuis. In de ge meenteraad is dit project van brand weerkazerne, badhuis en politiebu reau al wel voldoende behmdeld. Het badhuis heeft voor een plaats ais Sluiskil toch wel een urgentie. Ook over de woningbouw is men niet te spreken en dan is er nog het sport veld dat zo ver van het dorpseen- De Herverkavelingscommissie Zee land heeft in haar Juli-vergadering haar goedkeuring gehecht aan het eerste electrificatie-object. De ge meente Dreifhor valt deze eer te beurt. In het kader van de Herver kaveling zullen hier 17 boerderijen 3 vlasbedrijven en 20 landarbeiders woningen aangesloten worden op het electriciteltsnet. De gemeente de pro vincie en het rijk zullen subsidiëren, terwijl de belanghebbenden hun bij drage in de vorm van herverkave lingsrente zullen voldoen. De commissie beraadslaagde voorts over de problemen, die gerezen zijn door de afremming van enkele werkzaamheden waartoe in een voor gaande vergadering besloten was. Zo als bekend hield deze afremming ver band met de gespannen situatie op de arbeidsmarkt en met het lande lijk te voeren beleid inzake openba re werken. Teneinde een regelmatige voortgang van het werk niet te be spelen. Tenslotte nog een gen. In „Trouw" vinden we een verslag van de zomer-conferentie der Chris telijke Historische Unie, waar het Herderlijk Schrijven der Nederlands Hervormde Synode door middel van een referaat van professor Van Nif- trik aan de orde werd gesteld. Voor het opstellen van een Herder lijk Schrijven waren aanvankelijk ge vraagd de heren: prof. dr K. H. Mis- kotte, prof. dr G. C. van Niftrik, prof. dr W. Banning, dr H. Berkhof en dr S. Rozemond. Van deze vijf heren zijn er drie lid van de Partij van de Ar beid. terwijl op dr Rozemond na, het gehele gezelschap bestond uit theo logen. Niet zozeer om de eenzijdige poli tieke samenstelling als wel om de te sterke theologische bezetting van de commissie, is al spoedig uitgezien naar uitbreiding. Als enige politieke figuur werd jkvr. mr Wttewaall van Stoetwegen gevraagd, terwijl ds F. H. Landsman het theologisch element nog eens kwam versterken. Na rijp beraad heeft freule Van Stoetwegen de benoeming onder voor behoud aangenomen, omdat zij het onjuist achtte als enige politieke fi guur zitting te hebben in zo'n over wegend theologisch gezelschap, dat zich over politieke vragen wilde uit spreken. Van bevriende zijde werd het haar reeds dadelijk afgeraden om zitting te nemen in deze commissie, maar zij vond dat zij stellig haar standpunt in de commissie zelf moest verdedigen en de reacties daarop horen. Bij de eerste bespreking, die zij bij woonde, bleek haar reeds, dat het moeilijk zou zijn tegen de stroom in te roeien. Zij begon met haar mede commissieleden de vraag voor te leg gen of het wel mogelijk is een stuk te doen uitgaan, dat niet kan worden uitgelegd als het doen van een partij politieke keuze door de Ned. Herv. Kerk. Zij wees daarbij op de moeilijk heden, die zij, die in het christelijk- politieke leven een vooraanstaande plaats innemen, van zo'n uitspraak zouden kunnen ondervinden. Het is voor een politicus van een bepaalde partij immers moeilijk om te.stellen, dat zijn keuze niet de juiste is... Sommige leden van de commissie vonden, dat het onjuist zou zijn een stuk partijdig te noemen, wanneer het zal „ONDA" zelf leen bepaalde partijdigheid niet volgt, zomeravondconcert verzor- Men moet het riskeren, zo vond men, dat een stuk over het polltiek-sociale leven een product van de doorbraak wordt genoemd. Maar dan van een Doorbraak met een grote D. OVERLEG Na het eerste gesprek, dat zeer thologisch gevoerd werd, heeft freule Van Stoetwegen overleg gepleegd met verscheidene vooraanstaande politici. Beslist niet alleen uit de CHU, maar zeker ook uit andere partijen, met name de Party van de Arbeid. Zon der uitzondering gaven dezen, allen verbonden met de Hervormde Kerk, haar het advies niet verder mee te werken aan het overleg, wanneer de samenstelling van de commissie eenzijdig bleef, zowel politiek als theologisch. „Waarom Hervormde politici als mr A. B. Roosjen (A.R.), N. Stuf- kens (PvdA) en ds P. Zandt (SGP) niet bij het commissiewerk betrok ken? Waarschijnlijk zou er dan een andere tekst uit de bus zijn gekomen, die in ieder geval beter te begrijpen zou zijn geweest voor de niet-theo- logen!" Freule Van Stoetwegen heeft na nauwkeurige afweging van voor en tegen, tenslotte besloten om te be danken voor het lidmaatschap van de commissie. De Bisschop van Breda heeft be noemd' tot geestelijk adviseur van de Ned. Kath. Invaliden Bond, afd. Z. Vlaanderen, Pater Gonzaga, O.F.M Cap. (Advertentie) GROTE KEUZE in in diverse kleuren en uitvoeringen 439-0 HULST TELEFOON 326 Het eerste boek van Eudora Welty verscheen in 1941 en werd alom rige schrijfster drie korte romans ge-geprezen. Sedertdien heeft de 46-ja. publiceer- en, volgens een der recensenten, „enkele van de mooiste korte verhalen, die de laatste tijd verschenen zijn". Het kwam daarom, geenszins als een verrassing, dat haar onlangs de Howells Medaille van de Ameri kaanse Academie voor Kunsten en Letteren werd oegekend voor haar roman „The Ponder Heart". Deze prys wordt elke vijf jaar uitgereikt ter erken ning van het beste werk dat in die periode in 'de Amerikaanse roman litteratuur verschenen is. Eudora Welty is nog niet wat men „beroemd" noemt, maar de toekom- ning van de prijs en haar onlangs verschenen vei -<meling korte verha len onder de titel „The Bride of the Innesfallen" zullen er vermoedelijk toe bijdragen ha naam grotere be kendheid te geven in tal van landen, waar zij nu nog onbekend is. De schrijfster werd in 1909 geboren in Jackson, een stad van 100.000 in woners in de staat Missisippi, de staat waar ook de bekende schrijver en Nobelprijswinnaar William Faulk ner geboren werd. Beiden wonen thans nog in deze staat en beiden geven er de voorkeur aan hun ver halen te doen spélen in het verre Zuiden en speciaal in Missisippi, zo dat veel van hun boeken een waar heidsgetrouw beeld geven van het leven der negers op het platteland. DROOMWERELD. lemmeren en de overgang naar de voorjaars- en zomerwerkzaamheden van 1956 niet te schoksgewijs te laten verlopen werd besloten in dit najaar nog een aantal urgente werken te doen uitvoeren. Verder uitstel van deze werken zou grotere schade op leveren, ofwel onhoudbare situaties doen ontstaan. Op het eiland Tholen is de verdere voortgang met het complexwerk in de 1500-gemetpn-polder zeer urgent, evenals de werken in het Z.O. deel van de Poortvlietse polder. Hier zal ook gedraineerd worden. De onderbemalingsinstallatie voor de Poortvlietse Welhoek zal ook nog dit jaar moeten worden aangepakt. In de Zak van Zuid-Beveland kon de aanleg van een tweetal grote dui kers in de nieuwe waterleiding van Driewegen naar Ellewoutsdijk niet langer uitgesteld worden. Met de bouw van deze kunstwerken is men dan ook inmiddels begonnen. Thans is de verschijning van een boek van dit „Mississipi Marvel", zoals Eudora Welty genoemd wordt, een litteraire gebeurtenis van de eerste grootte. Bij het verschijnen van haar laatste verzameling korte verhalen schreef het tijdschrift Saturday Review: „Door haar kunstenaarschap en de grote verscheidenheid van onderwer pen i- Eudora Welty een schrijfster van een geheel op zich zelf staande klasse geworden." In andere litteraire tijdschriften werd haar eveneens grote lof toege zwaaid en een der resencenten schreef dat het wel lijkt alsof haar werk met een toverstaf is aangeraakt. „Haar stijl", zo schreef hij, „is helder en origineel, ontsproten uit haar eigen persoonl'jkheid; zij weet ons een Scherpe beschrijving van landschap en milieu te geven, handeling en ge sproken woord zijn goed in evenwicht en zij heeft vaak brillante vondsten. Haar wereld is een droomwereld vol betovering met een eigen realiteit. Zij heeft een scherpe, onfeilbare blik voor het naar voren brengen van de de tails'. Haar eerste verzameling korte ver halen verscheen onder de titel ,,a Curtain of Green" en werd in 1942 gevolgd door de novelle „The Rob ber Gridgegroom", een boek over Indianen en de knappe dochters van planters, alles in een sprookjesach tige sfeer. Recènsent'en waren op getogen over deze door de schrijfster geschapen wereld, waarin „het beeld dat wij alleen van het verleden met ons meedragen, geworden is tot een geheel van de zuiverste legende." In de daarop volgende jaren schreef Eudora 7elty twee boeken met korte verhalen, „the Golden Apples" en „The Wide Net". Haar tweede no velle „Delt„ Wedding" verscheen in 1946. Daarin wordt het leven gedu rende een week van een gezin op 'n plantage in de Delta van de Missis sippi beschreven, een verhaal dat de schrijfster talloze nieuwe bewonde raars heeft bezorgd. Men vindt hier in wederom een bewuste conceptie van het leven als één geheel en het diepe intuïtieve begrip over 't leven, waardoor de kunstenares in staat wordt gesteld dit leven te aan vaarden. MARK TWAIN II. beschrijving van het leven in 'n stad in Missisippi, zoals een vrouw dat ziet en waarin zij de levensgeschie denis verhaalt van haar geliefde oom, een zeer ecxentrieke persoonlijkheid. Het tijdschrift Atlantic Monthly noem de „The Ponder Heart" een meesle pend, gevoelvol verhaal, van de eer ste tot de laatste bladzijde zo delicaat beschreven, dat het voor de lezer leven gaat, met een gevoel voor hu mor, zoals Amerika sedert Mark Twain niet meer gekend heeft". De „Saturday Review" schreef: „Een .jyt/pnderlijk, persoonlijk en gedenk waardig stuk litterattuur". Haar laatste boek „the Bride of Innesfallen", een verzameling van zeven korte verhalen, ontleent zijn titel aan het langste verhaal, een scherpzinnig- en geestig verslag van de reis van een jonge vrouw van Londen naar Cork in Ierland. Eudora Welty was oorspronkelijk van plan schilderes te worden, maar al heel gauw verwisselde zij het pen seel voor de pen. Zij studeerde aan het Staatscollege voor Vrouwen, aan de universiteit van Wisconsin en aan de Columbia Universiteit in New- York. Oost-Rozebeke „The Ponder Heart", het boek. waarmede de. schrijfster voor goed haar naam g estigd zag, verscheen in 1954. Het is een verrukkelijke, t les deze keer 'n stukske inter- vieuv-oogst dat ik u doe toekomen. 't Komt uit mond van 'nne jonge Pool, die mee z'nne kop deur 't IJseren Gordijn is geraakt. Hij wilde naar Frankrijk, maar 't is nie ge lukt en nou klappen ze ier van poli tiek asyl. Maar, zelfs de mannen van de Gemeente-secretarie zitten daar mee in d'n ambarras. Ze hebben 'm nu bij de boeren aan 't werk ge steld en die zijn er content mee in d'n oogsttijd. De sukkelèèr is uit Thorn gevlucht de stad aan de Welt '.- sel, de stad van Corpornicus en 't spreekt van eigen, dat ik seffes de intervieuw-vivisectie op hem heb toe gepast. Da ging eerst lastig, omdat er ier ook al zijn van buiten blaauw van binnen rood. Hij wilde eerst de communistische kat uit de Rozebeekse bomen kijken. Hij zag seffes, dat 'm mee 'nnen eerzame geretraiteerde kuster te doen had, die nog nooit mee Boel- ganin aan de vodka gezeten heeft net as de andere grote Drie. Ik vroeg diejen vluchteling: „Meneer Nyanjewski. (ik eb m'n tong op dieje naam eerst drei dagen geëxerceerd), vertel 'nne keer: hoe gaat 't daar in Thorn, in „de koningin aan de Weichsel"? „Monsieur de kostèèr", zegde hij, „die vroegere Duitse stad is de groot ste zwarte markt van heel 't Weich- selgebied. Er is alles te koop, er wordt van alles verkocht... en in elke soort valuta. Er wordt gehandeld in Zwitserse franks, Skandinavisehe kro nen, Oost- en Westmarken, roebels, Tsjechische kronen. De invoer van welk soort geld mag dan verboden zijn, daar wordt er openlijk mee ge handeld. Maar veel meer nog met allerhande tweede hands rommel. Hebt ge heel veul koffie, dan wordt ge er gemakkelijk millionnair. Ik heb er voor m'n moeder 'n nieuw bed mee gekocht, ook al op deze markt. In de staats-warenmagazij- nen zijn die nie te krijgen. Da bed was splinternieuw, 't kwam direct van de fabriek. Van welke fabriek? Hoe komt dat op de zwarte markt? Niemand die 't weet. Aan scheer mesjes is niet te komen, 'n Staats ambtenaar betaalde er mij 2 Zioty voor, da's 25 frank per stuk. De vreemdeling herkennen ze daar aan hun schoenen. Leer is er bijkans niet te krijgen. Weet ge wat heel curieus is? Er wordt veel geld geboden voor Westerse radioberichten, de nieuwste natuurlijk. Ze hebben er honger naar wat er in 't vervloekte Westen ge beurt, surtout op politiek gebied. De bevolking is er arm. Onze Poolse vrouwen dingen verbitterd af op zwarte markt. De uitstervende .bur-rmakkelyker." koop aan. Arbeiders versjacheren uit hun fabrieken „meegenomen" artike- len tegen sterke drank, en staats- handelaren kopen schroot en oude metalen. Tegenover deze markt staan de autoriteiten kennelijk mach teloos, De bevolking vertelt trouwens dat veul ambtenaren intensief bij de zwarte handel zijn betrokken. Thorn is 'n stad vol kroegen ge worden. Overal zijn ze als paddestoe len uit de grond geschoten. Het al- koholisme is er verschrikkelijk. De kommunistische partij maakt bekend dat de bezoekers i p haar vergade ringen gratis bier krijgen. Op die manier blijven de partijsprekers nie helemaal zonder gehoor. De „sterke volksmacht"... waar is zij eigenlijk? In de fijnproever-restaurants, „Gdansk" bijvoorbeeld geven partij en staatsambtenaren 't slechte voor beeld. De vroeger zo sterke vereni ging tot bestrijding van het alcoho lisme heeft al lang gekapituleerd. De mensen noemen Thorn sinds lang de „schnapskoningin". „En er wordt, om te vergeten, na tuurlijk veel gefeest en gedanst?" „Natuurlijk, en gedanst surtout. Er zijn dan van die Polen, jongens en maskes, die zich „westers" kle den mee 'nne Texas-hoed en kleuri ge blousen. De maskes in wollen sporttrui en gekleurde sokken en op gestoken haar. Zo verkleed gingen wij naar de dansgelegenheden en eisten van het orkest dat het „Westerse" dansmuziek zou spelen. Werd dit ge weigerd dan bestelden we enkel spuit water, wat de waard telkens furieus maakte. Het slot was dan gewoonlijk dat de bandleider het publiek toe sprak: „Dames en heren, totnutoe hebben wij progressive muziek ge speeld. Wij zullen nu, om 'nne keer te variëren, wat kapitalistische sp len, om u te doen horen hoe weerzin wekkend die is!" Dit werd dan door de dames en heren donderend toe gejuicht en voor de rest van de avond dansten wij plezant de boogie-woogie, rumba, samba op allerlei ontaarde en „volksvreemde" muziek. Na elke dans, en telkens als de bandleider zei: „Nu volgt een ander voorbeeld van weerzinwekkende mu ziek!" brak er 'n wild applaus los. Ge ziet dat er geen reden is om aan 't Poolse volk te wanhopen. Jazz en Zuid-Amerikaanse muziek zo oordelen de autoriteiten, zijn ka pitalistische muziek en de uitvoering ervan in het publiek is dan ook streng verboden. Maar zo'n verbod is vol doende om van elke vrijheidslievende Pool op slag 'n verwoed liefhebber van samba en boogie-woogie te ma ken. Dat noemen ze daar hardnekki ge culturele weerstand. Wij Vlamin gen, kennen die ook, al is 't ier geen „beschermd" land. Van cultuur ge klapt: nou zijn er ier boeren, die Pools leren, 't Gaat nog nie rap, maar, ik heb gezegd: „As ge 'n biet- I jo .."ski en" leert, gaat 't veul ge- Geslaagd Te Rotterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken akte K, de dames A. Fermont en G. Boeije. Voor het examen electro-techniek slaagden de heren W. Kayser, J. van Esbroek en M. Verbraecken. Het praktijk-diploma typen, behaal de Mej. G.M. Mattheeuws. Zuiddorpe CYRIEL VAN AELST TEN GRAVE GEDRAGEN Al vervulde de heer Van Aelst dan geen openbare functie, hij was een uitnemend mens en niet alleen in het dorpsleven, maar in landbouwkringen ver daar buiten, een zeer geziene figuur. Het laatste bleek onomstote lijk uit de talloos velen die hem de laatste eer kwamen bewijzen en zijn begrafenis bijwoonden. Door het gilde van St Sebastiaan, waarvan hij lange jaren lid was, werd het stoffelijk overschot met omfloerst vaandel en gedekte trom afgehaald. Meer dan 50 auto's stonden gedurende de dienst, die om half elf plaats had, in het dorp geparkeerd. De overledene bereikte de leeftijd van 62 jaar en genoot de algemene achting. Geslaagd Onze stadgenote mej. Jenny Weemaes slaagde te Veghel voor het diploma Mulo A. Sint Jansteen Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het gezeldiploma timmeren onze dorpsgenoot de heer J. V. van Waes. Koewacht Geslaagd. Te Hulst slaagde onze dorpsgenote Maria Baert voor typen, snelheid- en vaardigheidsdiploma. Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het middenstandsexamen de heer Ro ger Wouters. IJzendijke CONCERT VAN HARMONIE UIT EEKLO. Zondag 7 Augustus a.s. zal de Kon. Harmonie Amicitia uit Eekloo een concert komen geven in IJzendijke. Door het IJzendijkse muziekgezel schap „Geduld Overwint" zal de gast- harmonie om zes uur worden afge haald vanaf de marechausseekazerne, waarna een muzikale rondgang ge maakt zal worden door de gemeente. Daarna zal „Amicitia", waarin niet minder dan 80 mensen meespelen, een concert geven op de markt. Gezien het ongekende muzikale succes van dit Belgische corps het vorig jaar, zal de belangstelling ongetwijfeld zeer groot zijn. s-Héerenhoek EXAMENS. De heer A. Rijk alhier, slaagde te Amsterdam voor hulpmonteur zwakstroom en te Rotterdam voor monteur zwakstroom V.E.V. Te Goes slaagde voor het examen waterbouwkundig opzichter, de heer J. Oosthoek, alhier. Te Middelburg slaagden voor het Middenstandsdiploma, de heren: J. Rentmeester, Jac. de Hond, M. Raas en B. Koens, allen van hier. Kapelle Geslaagd. - De heer A. de Jager alhier slaagde te Amsterdam voor het textiel-brevet heren- en jon- genskleding en modeartikelen. OOSTBURG Led el-theater 8 uur: Tha Barefoot Contessa. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: The true and the brave. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: On the Waterfront. AXEL Het Centrum 8.30 en 9 uur: Knock on Wood. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Bit tere ervaring. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De barre jungle. KUITAART Oriëntatierit voor fietsen en brommers, aanvang 17.30 uur. Schie ting by A. de Bakker om 17 uur. ST. JANSTEEN Grote Belgische schieting bij J. Baert, café Modern Roskam, begin 4 uur. OOSTBURG Ledel-theater 2, 4,30 en 8 uur: The Barefoot Contessa. TERNEUZEN Luxor-theater 2 uur: Ben je vry vanavond; 4.30 en 8 uur: The true en the brave. SAS VAN GENT Olympia-theater 2.30 uur: Sirenes van Bagdad; 5 en 8 uur: On the Waterfront. AXEL Het Centrum 4.15 uur: Knock en wood; 8 uur: Opstand der gedoem- den. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 uur: Odyssee; 5.15 uur: Bittere ervaring. Schieting by P. de Nys om 3 uur. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: De barre jungle. WALSOORDEN Course voor nieuwe lingen om 3 uur. ST. JANSTEEN Dansen ]bij J. Baert om 4 uur. KAPELLEBRUG Kermisschieting bij P. v. Duysse om 3 uur. KOEWACHT Bal bij A. Dhollander. Schieting by T. de Pan om 3 uur. KUITAART Kermisschieting bij A. de Zakke om 3 uur. humoristische en scherp getekende gerij biedt z'n laatste bezittingen te I Suske van Testelt. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: The true en the brave. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: On the Waterfront. AXEL Het Centrum 8 uur: Opstand der gedoemden. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Odyssee DE KLINGE Kinema van Dyck 7.30 uur: De barre jungle. KAPELLEBRUG Kermisschieting bij P. v. Duysse om 4 uur. KUITAART Schieting bij A. de Bak ker om 4 uur. Tevens volks- en kin derspelen.

de Stem | 1955 | | pagina 2