..eenwaarschuwingsschot voor de West-Duitsland en België gaan over tot discontoverhogingen STATENLEDEN uit 6 kozen Eerste provincies Kamerleden Laat Europa maar lopen Dood van dr Ingalinella veroorzaakt relletjes Satelloïde" is beter Formateursteam gefaald, Masjumi-man aangewezen Gerommel in Zuid-Korea In de gehele wereld een inflatoire druk PRINSES IRENE WORDT 16 pifi i Zal Amerika weldra volgen? Vele Labour-afdelingen tegen H-bomproductie Waarom faalde de partij? Vier kinderen zwaar gewond MERKWAARDIGE VONDST Ir Buskens te Rolduc Het woningvraagstuk pas in 1970 geheel opgelost Hartekreet van mr van Thiel Y eelbetekenend ontslag Twee nieuwe senatoren voor de K.V.P. KAB-voorzitter treedt in plaats van Hr Schuurmans Premier Faure naar Moskou Een berg van intellect BINNENKORT WEER THUIS DAGBLAD VOOR ZEELAND Storm verwacht op partijcongres Vrij koel Economische hulp niet meer nodig Scholieren als brandstichters Klachten uit Brazilië Duitse geleerde J Auto slipte In Bul gar ij Indonesië nog zonder kabinet Premierschap was struikelblok KLM werkt samen met Ceylon Besprekingen 95e JAARGANG No. 21910 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkasg. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mi Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v.'t Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6 55, per week (uitsluitend bij niet post- bestel'l.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Konlnfftn en Vaderland DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) UIT DE tegenwaarderekening van de Marshallkapitalen is f. 135.000. vrijgegeven voor productiviteitsbe- vordering in de meubel- en woning inrichtingsbranche. DE TIENJARIGE Jan Ardesch uit Den Ham, één der gewonden bij het autobusongeluk op 11 Juni te Osna- brück, is aan zijn zware kwetsuren overleden. Hij is het derde slachtof fertje van het vreselijke ongeluk. TE URK raakte een kinderwagen, die door enkele kinderen werd voort geduwd, te water. Een baby, die in de kinderwagen sliep, verdronk. EEN 92-JARIGE Nederlandse da me, die al 39 jaar aan één stuk in Indonesië verblijf houdt, komt per vliegtuig naar Nederland. „Ik wou zo'n luchtreisje toch eens graag meemaken", sprak het oud je ferm. Deze recente opname toont H.K.H. Prinses Irene, de tweede dochter in het Nederlandse Koninklijke ge zin, die morgen haar zestiende ver jaardag hoopt te nieren. België en West-Duitsland hebben tegelijkertijd het officiële disconto verhoogd. De bedoeling hiervan is, dat ook de rentevoet verhoogd wordt, waardoor het voor het bedrijfsleven moeilijker wordt credieten te verkrijgen voor uitbreiding van de bedrijven. Het disconto in West-Duitsland is verhoogd van 3 tot 3 1/2 pro cent en dat in België van 2 3/4 tot 3 procent. Financiële deskun digen in Duitsland vatten de discontoverhoging op als een teken, dat er weer inflatoire druk is in de volkshuishoudingen van de Europese landen. In West-Duitsland werd het bankdisconto sinds de Koreaanse oorlog niet meer verhoogd. In West-Duitsland maakte men zich vooral zorg over het onophoudelijke voortschrij den van de economische expansie. Het gevaar van „oververhit ting", dat onder de oppervlakte aanwezig is, wil men voorkomen. Dit gevaar is ten dele veroorzaakt door niet gerechtvaardigde bewapeningsverwachtingen. Koersstijgingen op de beurs, prijs stijgingen en verwachte loonronden rechtvaardigen een „waar schuwingsschot voor de boeg". Al eerder was de Westduitse ban ken verzocht zich een zekere mati ging bij het verstrekken van credie ten op te leggen. Een andere poging tot voorkoming van inflatie is ge daan door de minister van Woning bouw, die voorstelde de aanbesteding van bouwwerken voor de overheid uit te stellen tot de winter, als de druk op de bouwnijverheid minder groot is. De bouwkosten zijn in Duits land met 9% gestegen. Verder viel er een opwaartse druk op de prijzen waar te nemen. Aan de andere kant van de schaal komt, dat de minimum- reserves van sommige banken met bij na 10% omhoog zullen gaan. De discontoverhoging in België is bedoeld als een preventieve maatre gel in verband met het feit, dat de daggeldmarkt sinds enkele weken voortdurend krapper wordt. In Brussel wordt gezegd, dat er werke- DE BRAND, die vorige week op de Veluwe woedde, heeft honderd hec tare bos en heide vernield. Men had verwacht, dat de schade groter zou zijn. IN BOLSWARD wordt een wedstrijd gehouden voor het mooist verzorgde kalf. Een make-up wedstrijd dus. Er worden liters nagellak gebruikt DE JAPANSE minister van Buiten landse Zaken is naar Washington uitgenodigd om over vraagstukken in zake het Verre Oosten te praten. PRESIDENT Eisenhower heeft het wetsontwerp betreffende hulpverle ning aan het buitenland ondertekend. Het ontwerp omvat hulpverlening tot een bedrag van twee-driekwart mil liard dollar. DE H. CONGREGATIE der Riten heeft goedgevonden, dat begonnen wordt aan een proces tot zaligverkla ring van Frederic Ozanam, de stich ter van de St. Vincentius-conferenties. Ozanam stierf in 1853 te Marseille. OVER ENIGE tijd zal onder bijzon dere omstandigheden) nog gelegen heid worden gegeven tot na-inleve ring van zilveren guldens. DE NEDERLANDSE mevr. E. Polman uit Den Haag heeft op een interna tionale typewedstrijd in Monte Carlo de derde prijs behaald. Op 1.205 aan slagen maakte zij gemiddeld één fout. DE SOVJET-UNIE heeft als tijdstip voor het bezoek van Adenauer aan Moskou voorgesteld: eind van deze maand, of begin van de volgende maand. Uit de agenda voor het par tijcongres van de Britse socialis ten, dat in October in de kust plaats Margate zal worden ge houden, blijkt dat talrijke afde lingen gekant zijn tegen het vervaardigen van de waterstof bom door Engeland. De partijleiding heeft zich, zoals bekend, met de plannen daaromtrent van de regering accoord verklaard, doch er zijn ruim 25 ontwerp-resolu- ties ingediend, waarin op wijziging van dit standpunt wordt aangedron gen. In totaal zullen er 418 ontwerp-re- soluties ter sprake komen, die op alle mogelijke kwesties betrekking hebben, zoals het afschaffen van de doodstraf en het verlenen van stem- i i i Weersverwachting, i vanavond: 4 Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. J Overwegend matige 4 wind. Vrij koel. i Vandaag: zon onder J maan op 20.19 uur. Morgen: zon op 5.08, maan on- der 7.09 uur. geldig tot 4 ig en op de roog weer. Noordelijke 20.29, Gouverneur Harriman van de staat New York heeft bij zijn terugkeer van een rondreis van een maand in het buitenland verklaard, dat Europa z.i. geen economische hulp van de VS meer nodig heeft. Hij voegde hier echter aan toe, dat de VS hun pro gram voor militaire bijstand moeten voortzetten. Harriman, een vooraanstaande de mocraat en oud-administrateur van het plan-Marshall, noemde het resul taat van de conferentie van Genève „teleurstellend". lijk geen inflatoire druk is. die ver geleken kan worden met de situatie in de V. S. en Engeland. Ook hier zou dus een waarschuwingsschot de be doeling zijn. Het besluit werd geno men, nadat de geldhoeveelheid in België verscheidene weken achtereen was toegenomen. OOK IN DE V. S. In Londense financiële kringen wordt verondersteld, dat men ook in de V. S. het discontotarief zal ver hogen. Maandag steeg het disconto van schatkistwissels tot het hoogste peil sinds 1945 en boven het peil van het officiële bankdisconto. De deskundigen van het persbureau Reuter noemt des discontoverhogingen in Duitsland en België een zeker be wijs, "dat e,r niet alleen in Engeland, maar in de gehele wereld een inflatoi re druk is. Dit verschijnsel kan wor den verklaard uit de hoogconjunctuur die alle grote industrielanden beleven. De Britse minister van Financiën kon digde vorige week reeds aan, dat hij de bestedingen zal beperken door be moeilijking van de credietverstrek- king, in het bijzonder met betrekking tot het consumentencrediet. Later is gemeld, dat vier federale reservebanken in de V. S. haar dis contotarieven verhogen met het doel de credietverstrekking te beperken en de inflatie te bestrijden. het overlijden van dr Ingalinella ge demonstreerd. Elf betogers zijn ge arresteerd. De Evangelische confederatie van Brazilië heelt een beroep gedaan op de te Rio vergaderde rooms-katho- Enkele honderden scholieren te Rio lieke bisschoppen en kardinalen om Cuarto (Argentinië) zijn gisteren niet een einde te doen komen aan ,,de naar school gegaan, doch aan het be togen geslagen. Zulks i.v.m. het overlijden van de communistische arts Ingalinella tij dens een „streng verhoor" door de politie van Rosario, afgenomen ten tijde van de opstand tegen de rege ring Peron. De scholieren trokken door de stad, staken scholen in brand en bescha digden gebouwen. In een botsing met de politie werden verscheidene scho lieren en politiemannen gewond. Een aantal betogers is gearresteerd. Ook te Rosario is door studenten i.v.m. Gistermorgen zijn vier kinde ren, die op de stoep langs de Heerlenseweg te Leenhof- Schaesberg liepen, gegrepen door een personenauto, die slipte. De kinderen, die tussen tien en dertien jaar oud waren, werden ern stig gewond en moesten in het zie kenhuis te Heerlen worden opgeno men. De kinderen zijn een broertje en zusje van de familie R., een zoon tje van de familie H. en een zoontje van de familie J„ allen uit Meezen- broek. De auto sloeg over de kop en viel de berm af. De bestuurder en zijn naast hem zittend zoontje bleven vrij wel ongedeerd. betreurenswaardige vervolging van de protestanten in Columbia. Vol gens het beroep „telt de Evangeli sche minderheid in Columbia reeds drie-en-vijftig martelaren, zijn veer tig Evangelische bedehuizen vernield en honderd-zestig lagere scholen ge sloten." Eén van de mannen, die tijdens de oorlog de V-2 hielpen bouwen, zekere Kraft Ericke, heeft op een astronau- tisch congres in Kopenhagen gezegd, dat het mogelijk moet zijn een ruim teschip te maken, dat op eigen kracht de planeten benadert, om daar waar nemingen van dichtbij te doen. De Amerikaanse „cosmische voet bal" vond hij een primitief ding, daar dit geen eigen voortstuwingskracht bezit. Ericke. die werkt voor Ameri kaanse vliegtuigfabrieken, zei dat de ze fabrieken „satelloïden" zouden kunnen bouwen. Op de vraag of zij dat soms al deden, wilde Erick niet antwoorden. ïecht op 18-jarige in plaats van op 21-jarige leeftijd. De partij-afdeling in Noord-Aberdeen doet een „krach tige aanbeveling" tot afschaffing van de adel en het monarchale stelsel. De belangrijkste kwestie zal echter bet onderzoek naar het falen der par tij b« de jongste verkiezingen zijn. Meer dan dertig afdelingen hebben, op een dergelijk onderzoek aangedron gen. In deze ontwerp-resoluties wordt gesproken van zwakheid in de par ty-organisatie. Andere afdelingen dringen aan op het nationaliseren van de landbouw, de bouwnijverheid, de textielindustrie en de scheepsbouwindustrie. Het officiële Bulgaarse nieuwsbu reau heeft meegedeeld, dat de pro cureur-generaal. Kalman Czako. ont slagen is en vervangen door Jozef Szalai. Czako's ontslag komt een maand nadat een te Wenen verschijnend blad meldde, dat er in Hongarije een „alarmtoestand" heerste als een ge volg van de gewijzigde houding van de Sovjet-unie jegens president Tito van Zuid-Slavië en het z.g. „Titoïs- me". Op hartstochtelijke wijze deed mr F. J. van Thiel, minister van Maat schappelijk Werk, voor de sluiting der Sociale Studieweek van Rolduc, over de hoofden van zjjn gehoor heen, een oproep tot het Nederlandse volk om hulp te bieden aan de talloze ge zinnen, die voor verder afglijden ten gevolge van de woningnood behoed moeten worden. Wanneer men werkelijk in de on mogelijkheid verkeert om enkele ka mers van zijn huis aan anderen ter bewoning af te staan, dan kan men gebruik maken van de faciliteiten, die het ministerie van Maatschappe lijk Werk en het ministerie van Volkshuisvesting en Wederopbouw biedt, door subsidies in de kosten, gemaakt voor woningsplitsing. Met een ware hartekreet bracht de minister zijn landgenoten nog eens de ernst van dit allesbeheersende vraagstuk onder ogen. Ir Buskens gaf in een korte „alge mene verantwoording" van de aan- pak, ten departemente, van het wo ningvraagstuk: een achterstand van 200.000 woningen; een jaarlijkse toe name van 65.000; een jaarlijks inlo pen op het tekort met 20.000; recht streekse bestrijding der a-socialiteit door ontruiming van 50.000 krotwo ningen in eerste instantie en van 100.000 krotwoningen bij de tweede ronde en oplossing van het woning vraagstuk in tien jaar vanaf heden, met inbegrip van de krotten in vijf tien jaar. Er is voor dit alles maar een oplos sing: uitbreiding van de woning bouwproductie. Voor een overvoering van de ar beidsmarkt op het terrein der bouw nijverheid vreesde spreker, althans voor de komende generatie, in het ge heel niet. Op het Oudekerksplein te Amster dam worden op het ogenblik her stellingswerkzaamheden verricht aan de oorspronkelijke Nicolaas- kerk, de huidige Oude Kerk. Deze werkzaamheden hebben vele dingen blootgelegd, die door de eeuwen heen verborgen zijn geweest. Deze gotische kerk, die in de veertiende en vijftiende eeuw werd gebouwd, in de z.g. „Boerengotische" stijl, verloor in plm. 1560 zijn toren, die naderhand weer werd opgebouwd. De foto toont de fundamenten van de oude toren, met de overblijfselen van de traptoren. De Franse premier, Edgar Faure, zal naar verwachting een Sovjet-uit nodiging om een bezoek aan Moskou te brengen, aannemen en October hiervoor voorstellen. De Sovjet-ambassadeur in Parijs had de uitnodiging Dinsdag aan pre mier Faure en minister van Buiten landse Zaken Pinay overgebracht. De Provinciale Staten van Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- Holland en Friesland hebben traditiegetrouw met elkaar 25 Eerste Kamerleden gekozen, de helft van het aantal dat onze Senaat telt. In de zetelverdeling kwam geen wijziging. De K.V.P. brengt 17 senatoren in, tegen de P. v. d. A. 14, de A.R. 7, de C.H. 6, de V.V.D. 4 en de C.P.N. 2. Ver schuivingen deden zich hoegenaamd niet voor, want slechts drie senatoren stonden hun stoelen af aan anderen. Twee K.V.P.-afgevaardigden, namelijk de heren Van der Himst en Schuurmans en één P. v. d. A.-man, mr Van Walsum, maakten plaats voor resp. de heren L. de Gou van de K.V.P., af komstig uit Steenbergen, J. A. Middelhuis, ook K.V.P., uit Utrecht en D. de Loor van de P. v. d. A., die burgemeester van Delft is. „BÜ de besprekingen tussen de mi nister van Verkeer van Ceylon en mij is een basis gevonden tot oprich ting van een gezamenlijke lucht vaartmaatschappij"* Dit heeft de onderdirecteur der K.L.M., en hoofd van de Oostgroep dezer maatschappij, de heer B. G. van Os van Delden gisteravond me- JI degedeeld by zijn terugkeer uit Co- lombo op Schiphol. Voor de K.V.P hebben dus in het vervolg deze heren een Senaatszetel Pater dr L. J. C. de Beaufort en verder de heren Derksen, de Gou, Kraayvanger, Kropman, Lieshout, Mertens, Middelhuis, Nijkamp, Re- gout, Roebroek, Jhr Ruys de Beeren- brouck, Sassen, Teulings, Velthoven, Verhey en Witteman. Drie K.V.P. se natoren hebben het deftige „dr" voor hun naam staan, terwijl er vijf de meestertitel hebben. Verder tel den wij nog twee ingenieurs. Bij el kaar een berg van intellect. Van de nieuw gekozen leden is de heer J. A. Middelhuis, de noeste 53- iarige K.A.B.-voorzitter, zeker de be kendste. Deze auto-didact begon in 1929 met het vestigen van een repu-1 tijbestuur van de P. v. d. A., is bur- tatie in de katholieke vakbeweging. Van bondspropagandist van de R. K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" klom hij op tot eerste man in de katholieke arbeidersorganisatie, die hij na de oorlog als het ware met eigen handen heeft weten op te bouwen en te vernieuwen. Een leven van onvermoeide en in tensieve zelfstudie, maakten hem tot wat hij nu is, een leider van formaat, wiens benoeming in de Eerste Kamer van grote betekenis is, juist in deze tijd van consolidatie en uitbouw van wat er reeds op het stuk van sociale gerechtigheid werd bereikt. ONDERWIJS-MAN. De heer de Gou, die burgemeester van Steenbergen is, wordt dan de tweede katholieke senator. Zijn levens schets geven we op pagina 2. De 54-jarige heer De Loor, die in sinds Maart 1953 lid is van het par- gemeester van Delft. Voortgekomen uit Hervormd milieu, koos hij het on derwijs als zijn voorland. Hij is op dit gebied een specialist geworden en in de Eerste Kamer zal hij dit onge twijfeld ook laten merken. De heer De Loor bekleedt een bestuursfunc tie in het landelijk bestuur van de Prot. Chr. Werkgemeenschap. Het Indonesische formateursteam heeft zijn opdracht aan vice-presi dent Hatta teruggegeven. Het drietal faalde wegens de omstandigheid, dat de PNI en de Masjumi geen over eenstemming bereikten over de pro cedure volgens welke Hatta als pre mier zou fungeren. De PNI had ge tracht uitstel van een oplossing van de kabinetscrisis te verkrijgen, tot dat Sukarno in Djakarta zou zjjn te ruggekeerd, om zelf een formateur (hopelijk een PNI-man) aan te wjj- Deze toeleg is mislukt, want Hatta heeft een Masjumi-man als forma teur aangewezen, namelijk mr Bur- hanuddin Harahap. Hij is voorzitter van de parlementsfractie van de Masjumi. Mr Harahap heeft tot de souvereiniteitsoverdracht weinig van zich doen spreken. Hij stamt uit de rechterlijke macht. Woensdag vertrok uit Djakarta een uit acht leden bestaande Indonesische delegatie, voor het bijwonen van de conferentie over vreedzaam gebruik van de atoomenergie, die in Genève wordt gehouden. De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in Communistisch China werden vastgehouden, zullen nu binnen korte tijd weer voet op Ame rikaanse bodem kunnen zetten. Uit Peking komt deze foto, waarop we drie van de vliegers en een onbe kende bij de maaltijd zien. Leden van de regering van Syngman Rhee en militaire lei ders hebben Woensdagochtend te Seoel gesproken over de mo gelijkheid om de door het Noor den krachtens de bestandsover eenkomst bezette gebieden ten Zuiden van de 38ste breedte graad weer in handen te krij gen. Er zou geen enkel besluit zijn ge nomen, wat betreft het verbreken van het bestand op een zeker ogenblik. In politieke kringen te Seoel is men van mening, dat de Zuidkoreaanse regering in de eerste plaats invloed wil uitoefenen op de economische on derhandelingen die op het ogenblik in Washington worden gevoerd, ten einde verhoging van de Amerikaanse hulp te verkrijgen. In dezelfde krin gen gelooft men niet aan een mili taire actie, daar de Zuidkoreaanse strijdkrachten slechts voor drie dagen munitie zouden hebben.

de Stem | 1955 | | pagina 1