Vergunning nodig voor ieder werk meer dan f 10.000 van VERDIENDE RUST TEGEMOET Hatta benoemt drie Kabinetsformateurs Gesprek van Tsjou met Tsjang Kunstmanen volgend jaar van start ISRAËLIËRS mogen nu een onderzoek instellen RUSSISCHE OBLIGATIES WORDEN WEER OPGEDIEPT Min. Donker haalt wets ontwerp terug Straaljager in IJsselmeer gestort COMMUNIST overleed na een streng verhoor Beperkingen bouwnijverheid uitgebreid Mijnstaking duurt voort Woningbouw loopt gevaar Nu Sovjet-leiders naar Engeland komen DAGBLAD VOOR ZEELAND In Belgisch Limburgs ïïssïït-? Bambang Utoyo vraagt pensioen Gigantisch project van de wetenschap Gelukkige moeder, dolblije zoon m Conferentie van bedelaars Algerije FRANSEN VAN WREEDHEDEN BESCHULDIGD Het Bulgaarse luchtincident toegelaten Drie commissieleden ge'a"tiEde in Sofl> De Bulgaarse aut9- Noordwestelijke wind j J&VPL Z0D n"r' 5- ZO» Een Europees helicopternet Zullen de slepende staatsschulden voor een deel afgelost worden? De schat van de Tsaar Rechterlijke macht Piloot omgekomen Nieuw seminarie te Leidsendam Amsterdamse student viel van rots Peronisten in verlegenheid Oppositie eist rekenschap Merkwaardige kermisattractie Voor Cod. Koningin en Vaderland 95e JAARGANG No. 21906 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v.'f (Vestende, p V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 ZATERDAG 30 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. - (Biibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, NieuwTtraat 41, Tel. no. 35) Premier Tsjou En Lai van communistisch China zou zieh bereid hebben verklaard tot een ontmoeting met de nationalist! sche leider Tsjang Kai Sjek. Vol gens berichten uit New-Delhi zou binnenkort reeds een bij eenkomst van de beide staats lieden kunnen worden belegd. Een officiële bevestiging van het nieuws is nog niet ver kregen. Het rechtstreekse overleg tussen de regering van Peking en de autoriteiten op Formosa zou parallel lopen met de besprekingen tussen de Chinese com munisten en de Amerikanen, welke komende week te Genève moeten be ginnen. Een en ander zou de weg effenen voor een algemene regeling van de vraagstukken betreffende het Verre Oosten. De Gemengde Mijncommissie in Bel gië heeft aan een subcommissie opge dragen, zo snel mogelijk en in elk ge val vóór 1 October rapport uit te brengen over de voorwaarden, waar onder in de mijnen de vijfdagenweek zou kunnen worden ingevoerd. De factor der rentabiliteit speelt hierbij uiteraard een grote rol. Intussen duurt de staking van de katholieke mijnwerkers in Belgisch- Limburg en hier en daar in Wal lonië voort. Trams en autobussen die werkwilligen vervoeren, worden thans door de zeer versterkte rijks politie begeleid, wegens de vele inci denten die zich bij dat vervoer had den voorgedaan. Op enkele plaatsen waren bomen omgehakt en over de weg gelegd. Vrijdagochtend heeft het grootste deel van het Limburgse tram- en buspersoneel het werk neergelegd. In de Gentse metaalindustrie staken reeds enige tijd ongeveer 2000 leden van het Katholieke Vakverbond, dat voorts tegen 4 Augustus een staking voor het Gentse trampersoneel heeft aangekondigd. DE FRANSE REGERING overweegt een sociaal en economisch plan voor Algerije, dat de levensstandaard jaar lijks met 6 procent zal verhogen. Al dus een regeringsmededeling Vrijdag in de Nationale Vergadering. VRIJDAGAVOND is het vijfjarig dochtertje van de familie Timmers uit Rosmalen door een trein uit de rich ting Nijmegen gegrepen en op slag gedood. Het kind was langs de spoor baan aan het spelen en liep plotseling de rails op. vanTI ^?L0 pACELLr, de ,neef ken cfavL dei\ls we8ens een gebro- nnm.n H?n het ziekenhuis opge- parketvloer. °P «n gladde wit is niet "blauw" maar Met ingang van 1 Augustus a.s. zal voor bijna alle werken van enige omvang op het gebied van de bouwnijverheid rijksgoed keuring worden vereist. De Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de reeds bestaande beperkingen uitge breid in verband met de situatie op de arbeids- en materiaal- markt. Deze situatie is thans zo danig, dat een verdere toene ming van de hoeveelheid in uit voering zijnd werk tot onaan vaardbare consequenties zou leiden, aldus de Minister. Gezien de lange levertijden voor bouwmaterialen en de toestand op het gebied van de lonen, mag de huidige ontwikkeling niet op haar beloon worden gelaten, anders zou de bouw in de meest urgente sec toren en met name de woningbouw ernstig gevaar lopen. Volgens de beschikking van Mi nister Witte zal met ingang van 1 Augustus rijksgoedkeuring worden vereist voor: 1. alle werken voor de nijver heid, waarvan de bouwsom ligt tus sen f 10.000 en f 50.000. 2. Alle overige bouwwerken, waarvan de bouwsom ligt tussen f 10.000 en f 100.000. Voor sommige werken van de laatste categorie was reeds goed keuring vereist, doch de bepaling is thans algemeen geldend gewor den. De Minister wijst erop, dat het met in de bedoeling ligt industriële bouw, ook wanneer de kosten meer dan f 50.0000 bedragen, te beperken. De eis van goedkeuring is alleen gesteld om te zorgen dat de projecten inder daad van belangrijke industriële waarde zijn. Deze laatste zullen dan ook direct vergunning kunnen krij gen. Onder de beperkingen vallen niet de woningbouw en de onderhoudswerken voor de Staatsmijnen en de Neder landse Spoorwegen. Evenmin betref fen de bepalingen weg- en water bouwkundige werken en de gebouwen voor Rijks- en andere overheids lichamen. De Indonesische vice-president, Mo hammed Hatta, heeft drie vooraan staande politici aangewezen om te trachten een coalitiekabinet te vor men. De drie formateurs zyn: Dr. Sukiman van de Masjumi, Mr. Wilopo van. de P.N.I. en de partijloze Mr. As- saat. Het nieuwe Kabinet zou in functie moeten blijven tot de alge mene verkiezingen die 29 September gehouden worden. Het regelen van deze verkiezingen en de oplossing van het legergeschil zouden de voornaam ste taken van de nieuwe regering zün. Hatta wil blijkbaar een Kabinet ge vormd zien dat grote parlementaire steun krijgt. Dit kan indien de Mas jumi en de P.N.I. samen zitting heb ben. Teneinde deze partijen, die de laatste tijd van elkaar vervreemd wa ren, nader tot elkaar te brengen, zocht Hatta personen die door een zo groot mogelijk aantal partijen als formateurs zouden kunnen worden aanvaard, zo dat een „nationale vrede" verwezen lijkt kan worden. Mr. Assaat heeft verklaard, geen zitting te willen nemen in het Kabi net. Hij wil alleen zijn krachten als formateur geven. Als de Masjumi en de P.N.I. elkaar het premierschap niet gunnen, bestaat de kans dat de for matiepoging mislukt. Inmiddels wordt uit Djakarta ook gemeld, dat de kortgeleden benoemde chef-staf van de Indonesische land macht, generaal-majoor Bambang Utoyo, pensioen heeft gevraagd. Hij vertoeft thans in Palembang. De Amerikaanse plannen voor „kunstmanen", waarover we giste ren schreven, zijn plotseling uiterst actueel geworden door een bekend making die gisteren werd gedaan. Bij gelegenheid van het „geophy- slsch jaar" (1956) wil men een aan tal van deze manen de ruimte in sturen. Op 300 kilometer hoogte zullen zij hun baan rond de aarde beschrijven. Aan geleerden van alle landen die bij het experiment belang hebben de Sovjet-Unie incluis is medewer king gevraagd. Op verschillende pun ten van de aardbol zullen waarne mingsstations worden opgericht. Elec- tronische instrumenten, die in de kunstmanen zijn opgesteld, zullen voor waardevolle „boodschappen" naar de ontvangststations zorgen. De gegevens betreffende het Noor derlicht, de zonuitstralingen etc., die binnen enkele uren zullen worden verkregen, zullen belangrijker zijn dan de resultaten van tientallen jaren studie-op-de-begane-grond. De kunstmanen zuilen een doorsnee hebben van slechts 50 centimeter. Ze kunnen vijftig kilogram aan instru menten meevoeren. De kunstmatige satellieten zullen met behulp van een raket met drie afdelingen van startbanen worden ge lanceerd. Deze startbanen worden in verschillende delen van de wereld aangelegd. Iedere kunstmaan zal een millioen dollar kosten. De baan rond de aarde zal in anderhalf uur kunnen worden afgelegd. Als het experiment lukt, zal het niet zo lang meer duren, of men zal bemande satellieten omhoog kunnen zenden. BIJ MALTA is een Brits schip aan d. pond gelopen. Zeventig passages wisten zich te redden. Eén opvarend? kwam om het leven. y Qe SINDS president Eisenhower in 1944 bepaalde dat het ambtenarencorps od betrouwbaarheid moest worden on derzocht, zijn in de V.S. 34.000 amb tenaren ontslagen. TWEE AMSTERDAMSE jongens, Jan Kuüper en FranB Husmann worden sinds 26 Juli vermist. Men vreest dat hun een ongeluk is overkomen. De jongens zijn 13 en 15 jaar oud. AMERIKA heeft van Engeland 465 straaljagers van het type „Hawker Hunter" gekocht Met de aankoop is een bedrag van 140 millioen dollar gemoeid. DE ALGEMENE Katholieke Werkge- voIsvejemg.ing gaat °P Dinsdag 13 en Woensdag 14 September a.s. in Arn hem haar achtste lustrum vieren. Brankart's moeder kon het thuis niet langer meer uithouden. Zij stond gisteren in Tours aan de finish om haar bejubelde Jean te begroeten en toen de jury hem tot winnaar had uitgeroepen van de slopende tijdrit snelde zij op hem toe voor de beloning met een klin kende zoen. Een hartroerend tafereeltje. Te Kyaungdarvya in Opper-Birma wordt een bedelaars-conferentie ge houden, waarhij de Birmese minister van Sociale Diensten, Ba Saw, met vertegenwoordigers van vijftien lands districten aanwezig Is. Het aantal bedelaars in geheel Bir ma wordt officieel op twintigduizend geschat, waarvan meer dan negentig procent analphabeet. Ondanks de grondwettelijke waarborg van gelijke rechten hebben de bedelaars nog geen gebruik gemaakt van hun stemrecht bij verkiezingen. Ter conferentie zal gezocht worden naar manieren om de bedelaars op passende wijze te werk te stellen en hun levenspeil te verbeteren. Een Mohammedaanse afgevaardigde in de Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag de Fransen beschuldigd van wreedheden in, Algerije. Franse militairen en politiemannen zouden dorpen hebben geplunderd en inheem se vrouwen hebben aangevallen als „vergelding" voor aanvallen van ver zetslieden. De Franse minister van Binnenland se Zaken, Bourges Maunoury sprak de beschuldiging heftig tegen en zei, dat een speciaal onderzoek, op last van de gouverneur-generaal, niets van dat alles had kunnen vaststellen. Een andere, socialistische, afgevaar digde uit het Algerijnse departement Constantine, zeide, dat de Franse po litie winkels had geplunderd, een huis in brand gestoken en zelfs een Ara bische waker in de vlammen had ge worpen. Minister Maunoury ver klaarde, dat de waker om het leven was gekomen bij een ongeval vc de brand. Het uias weer feest in Nijmegen, Vrijdag, toen de duizenden deelne mers aan de jaarlijkse Vierdaagse daar arriveerden na hun laatste u>andeldag. Foto links: Zó was het uielkom voor de krasse 79-ja- rige Amsterdamse heer J. Aartsen, die bij zijn aankomst aan de finish met hangend jasje, maar aller minst met hangend hoofd een jubelende familieschaar ter begroe ting aantrof. Foto rechts: Het wandelgenot stralend van de ver- lanae koppen, zo arriveerde een gioepje individuele deelnemers aan 6 jinish op de laatste dag in Nijmegen..., 1 riteiten zeggen daarin, dat Bulgarije bereid is een deel van de materiële schade voor zijn rekening te nemen, nadat deze behoorlijk is vastgesteld, Het kantoor van de maatschappij, „El Al" te Wenen heeft Vrijdag mee gedeeld, dat de Bulgaarse lezing van het uit de koers geraakt zijn van het vliegtuig niet klopt met de per radio opgegeven positie van het toestel en met de rapporten van de grond diensten. De Bulgaarse regering heeft Vrij dagavond drie leden van de Israëli sche commissie van onderzoek, die zich aan de Grieks-Bulgaarse grens bevindt, toestemming gegeven Bulga rije binnen te komen om een onder zoek in te stellen naar het neerge schoten vliegtuig, zü zullen vandaag de grens mogen overschrijden. De commissie bestaat uit zes leden. Israel heeft Vrijdag de bestraffing geëist van de Bulgaren, die het Israë lische vliegtuig hebben neergeschoten. Israël heeft ook volledige schadever goeding voor het verlies van het toe stel en de slachtoffers geëist. De Bulgaarse regering had eerder aangeboden, een deel van de schade te vergoeden. Het aanbod was vervat in een nota aan de Israëlische zaak J Veranderlijke bewolking met op- klaringen en vrijwel overal droog I ^it?rreJ?e?f w temPeraturen als l m gisteren of iets hogere Matie-e j Noordwestelijke wind MVandaag; Zon onder 20.37 uur, Maan op 17.49 uur 5 5 ulJr,0Maan °P 18-32 uur. I 0 Maan onder 1.32 uur. 1 "a?"da/j,Zon °P 3-02 uur, Maan j onder 2.31 uur Op het internationale helicopter- congres te Rotterdam heeft de Anselme Vermeuwe, commercieel- directeur van de Belgische lucht vaartmaatschappij de „Sabena" het idee geopperd, dat in de toekomst de gezamenlijke Europese luchtvaart maatschappijen een helicopternet in Europa zullen gaan exploiteren in plaats van elkaar te gaan becon- curreren. De heer I. A. Aler. president-direc teur van de KLM, die op het congres DE BEKENDMAKING van het officiële bezoek aan Engeland van maarschalk Boelganin en Kroetsjev heeft in de Engelse financiële wereld plotseling de belangstelling voor de buiten landse schulden van het oude Tsarenrijk doen herleven. Men bood voor oude Russische obligaties tot een Pond en 5 shilling per nominale waarde van 100 Pond, terwijl de dag daarvoor deze ef fecten nauwelijks meer waarde dan oud papier hadden. Men vraagt zich af of de kwestie van de oude staatsschuld tijdens het bezoek der Russische staatslieden ter sprake zal worden gebracht. De city aanwezig was vprkla ,-H„ verlangt en hoopt het. Dit is voor het idee toejuicht'en dat de KLM dlt|eerst sedert de revolutie van 1917, dat voor geporteerd is er zeer een regeringsleider der Sovjet-Unie geponeerd is. naar Londen zal komen. De leiders der Sovjet-Unie hebben verklaard, dat zij co-xistentie met de kapitalistische landen wensen en volgens de city heb ben zij de gelegenheid dit te bewijzen door de oude staatsschulden af te lossen. Volgens een officiële verklaring van de Engelse minister van financiën, afgelegd in 1953, bedraagt de Russi sche staatsschuld tegenover Engeland 1.110 millioen pond sterling. De Sovjet-Unie heeft steeds gewei gerd over een regeling van de oude schulden te onderhandelen, dit in te genstelling met de regeringen der Oosteuropese volksdemocratieën, die bijna alle reeds accoorden hebben ge sloten met de crediteuren van de oude regiems. Ongetwijfeld hebben deze crediteuren met een aanzienlijke ver laging van hun vorderingen genoegen moeten nemen, maar in het geval van Rusland zou men zich reeds zeer ge lukkig prijzen, indien een tiende van de schuld werd afgelost. Er is nog een andere reden, waarom de city weer belang is gaan stellen in de oude Russische staatsschulden. Er gaan n.L geruchten, dat de „schat" van de Tsaar, die voor de revolutie van 1917 bij de bank „Bahring Brothers" te Londen is gedeponeerd, zal worden geblokkeerd en worden gebruikt voor de schadeloosstelling van de houders der Russische obligaties. Er zijn nim mer officiële mededelingen gedaan over de omvang van het gedeponeerde vermogen, dat bestaat uit goudharen, edelstenen, effecten, enz. Destijds meende men in de city, dat de waarde van het vermogen ongeveer 30 millioen pond bedroeg. Is deze schatting juist, dan is de waarde thans ongeveer 70 millioen Pond. Minister Donker heeft het wets ontwerp tot wijziging van de rechterlijke organisatie inge trokken. Het ontwerp was voor hem niet meer aanvaardbaar na de wijziging krachtens de amen dementen van Rijckevorsel. De heer van Rijckevorsel (K.V.P.) had een amendement ingediend, waar in bepaald werd dat de leden van het Edviescollege voor de rechterlijke macht benoemd zouden worden door de Hoge Raad, inplaats van door de Kroon, zoals de minister gewild had. In de vergadering van de Tweede Ka mer van 30 Juni zei minister Donker reeds zeer grote bezwaren te hebben tegen het amendement. Ook tegen het amendement van de heer van Rijckevorsel. volgens het welk de leden van het college hun adviezen ter kennis van de Staten- Generaal moesten brengen, had mi nister Donker zich verzet. Een „Gloster Meteor" van de vlieg basis Leeuwarden is Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur. op enkele kilometer» van de Afsluitdijk, in het IJsselmeer gestort. De piloot werd bij het ongeluk gedood. De bemanning van een botter zag het toestel verongelukken. De schip per voer onmiddellijk naar de plaats waar het was neergestort. Hij vond echter niets dan enkele wrakstukken en een olievlek op het water. De naam van de vlieger was Vrij dagavond nog niet bekend gemaakt, omdat men zijn familieleden, die op vacantie zijn, nog niet had kunnen waarschuwen. De stoffelijke resten van sommige der inzittenden zijn zo verminkt, dat zij mogelijk noon geïdentificeerd zul len. kunnen worden. Hageveld te klein geworden Reeds enige tijd was het bekend, dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, voor de uitbreiding van het seminarie Hageveld het oog had laten vallen op de provincie Zuid-Holland. Naar wij thans officieel vernemen, is hiervoor grond aangekocht aan de Noordheylaan te Leidsendam. Het is niet de bedoeling, daar aanstonds een volledig seminarie te bouwen. Voor lopig wordt gedacht aan een gebouw voor ongeveer 100 studenten. Dit is noodzakelijk geworden, omdat het se minarie te Heemstede te klein is ge worden. l\'iet levensgevaarlijk gewond In de Zuid-Oostenrijkse provincie Karinthië, op de Rauchkofelberg nabij Linz, is Vrijdagochtend de 19-jarige student W. Godding uit Amsterdam gewond aangetroffen. De jongen had met enkele vrienden een bergtocht gemaakt, maar was langs een andere route dan zijn tochtgeno ten naar beneden gegaan. Hij bleek van een drie meter hoge rots te zijn gevallen. De hele nacht had hij hul peloos in storm en regen moeten door brengen. De toestand van de student is niet zorgwekkend. 55 Een commissie uit het Argentijnse Congres is uit Buenos Aires naar Rosa- rio vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden van de dood van een communistische dokter, Juan Ingalinella, die op 16 Juni overleed tijdens een „streng ver hoor" door de politie. Volgens Reuter doet deze zaak veel stof opwaaien er, brengt zij de rege- ring-Peron in grote verlegenheid. En kele belangrijke politie-ambtenaren van Rosario werden ontslagen en ge arresteerd voordat de regering bekend maakte, dat Ingalinella als 'gevolg van een hartaanval overleed. De oppositie heeft gezegd, dat de dokter werd ver moord en geëist, dat de politie het lijk toont. De zaak-Ingalinella heeft Donder dag in het Congres een tumult teweeg gebracht. Radicale afgevaardigden eis ten een onmiddellijk debat, doch de aanhangers van Peron wilden de be vindingen van de commissie van on derzoek, waarin ook radicalen zijn opgenomen, afwachten. De zaak-Ingalinella stond op de agenda van een speciale bijeenkomst van de Kamer van Afgevaardigden, die gisteren gehouden zou worden. Andere agendapunten zijn: 1. Het geval van een jonge radicaal, Alfredo Prat, die naar gezegd is de vorige week door Peronisten zou zijn vermoord. 55 2. Het verbranden van een Argen tijnse vlag. 3. De verwoesting van kerken na de opstand van 16 Juni. Temidden van 't kermisgejuich heb ben de inwoners van het Zuid-Lim burgse Slenaken nog een aparte at-i tractie beleefd, toen een smokkel auto met gierend geweld het kerk plein kwam opgereden en ten slotte voor de pastorie stilstond. Daarmee was er een eind geko men aan een min of meer dolle rit, die voor de Nederlandse douane de buit van duizend kilo koffie oplever de. De wagen, die uit België kwam, werd door een douaneambtenaar om streeks vier uur, tweehonderd meter voor de grens, opgemerkt. Hij wierp onmiddellijk een eg over de weg, met het gevolg, dat twee banden sprongen. Zigzaggend reed de wagen hierna met grote snelheid Slenaken binnen, ondanks de waarschuwings schoten, die nog door de douane wer den gelost Het aanvankelijke vermoe den, van de gestoorde kermisgangers dat de twee autorijders bij de pasto rie op visite kwamen, bleek onjuist, want zij verdwenen, met achterlating van de duizend kilogram koffie, die - evenals de auto - door de douane in beslag werd genomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1