Premier Eden deelt mee: BOELGANIN EN KROETSJEV NAAR LONDEN OOSTENRIJK NU WEER VRIJ ISRAËLISCH VLIEGTUIG neergehaald Belastingfaciliteiten en spaarpremies voorgesteld j Weersverwachting tot vanavond: J Veranderlijke bewolking mct hier J en daar een regen- of onweer" bui. Overwegend matige wind tus- Grootse uittocht van het beeld van O. L. Vrouw WONINGBOUWCOMMISSIE K.V.P. GEÏNSTALLEERD Gaat Thorez aftreden (Jok bezoeken aan Parijs en Washington ONRUSTIG MAROKKO WAGTMANS zorgde voor 4e Bordeaux-zege Bestuursraad voor het laatst bijeen DAGBLAD VOOR ZEELAND Op 4 September Manifestatie van Belg. gezinnen NOG SLECHTS EEN BEGIN EisenhowerBoeiend gesprek met Zjoekov Boven Bulgarije: Rapport over bezitsvorming Hier en daar een bui Geen vervolging van Amsterdamse stakers In Oost-Duitsland Siamese tweeling gestorven Vliegende missie in Z.-Vlaanderen wordt op 15 Augustus besloten Moeilijke, maar belangrijke taak Frisse aanpak noodzakelijk Mijnwerkersstaking breidde zich uit Geallieerden hielden een slotparade Strijd om de macht in de partij Onder vallende schoorsteen gedood 95e JAARGANG No. 21904 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr Dl- A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 J U LI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Buieau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102~— (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Tel. no, 35) Ter herdenking van de 25ste ver jaardag van de encycliek Divini illius Magistri van Z.H. Paus Pius XI, over de christelijke opvoeding van de jeugd, wordt op Zondag 4 September op de Koekelberg (bij Brussel) een grootse manifestatie georganiseerd. Het Belgische Episcopaat met de kardinaal-aarasbisschop Z.Em. kardi naal van Roey, zal de godsdienstige plechtigheid leiden. Alle katholieke ouders van België worden via hun parochiekerk uitge nodigd met hun kinderen op 4 Sep tember naar de Koekelberg te komen. Huren en belastingen: De meeste leden van de Eerste Ka mer voelen er blijkens het voor lopig: verslag weinig voor om nog diep in te gaan op allerlei punten van de huur- en belastingvoorstellen, na alles wat er na de Kabinetscrisis al over is gezegd. Men beperkte zich dan ook tot enige opmerkingen. De KVP-vertegenwoordigers waren verheugd, dat nu voor het eerst een belastingverlaging over de hele lijn zal plaatsvinden. Zij beschouwden echter de thans voorgestelde verlich ting als een eerste aanzet tot oplossing van het probleem der hoge belastin gen. De extra-aftrek voor bejaarden werd juist, maar niet voldoende ge noemd. Wat betreft de huren vroegen zij de regering, of het de bedoeling is de verlaagde grondbelasting te la ten doorwerken op de huren van na oorlogse woningen. Zo ja, hoe de re gering dit denkt te verwezenlijken? Het commentaar van de andere partije/i komt grotendeels overeen met wat in de Tweede Kamer al werd gezegd. DE MATROOS H. Meurs uit Rotter dam is in de nacht van Dinsdag op Woensdag bij Mainz met zijn brom fiets onder de aanhangwagen van een vrachtauto geraakt. De man overleed tijdens het ver/oer naar het zieken huis. DE IRAAKSE POLITIE heeft in Bag dad 13 vooraanstaande communisten gearresteerd. Zij zouden betogingen en stakingen op touw hebben willen zet ten tijdens de Mohammedaanse fees telijkheden die volgende week wor den gehouden. IN EEN revisieprocedure voor de rechtbank te Koblenz is de Neder landse chauffeur Dirk de Baat, die in 1953 een ernstig auto-ongeluk op de autobaan tussen Keulen en Frankfurt veroorzaakte, opnieuw tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. VOLGENS de New-York Times zal de Amerikaanse minister voor de lucht macht, Henri Talbott, spoedig aftre den. Een senaatscommissie heeft een onderzoek tegen hem ingesteld naar aanleiding van de beschuldiging, dat hij 130.000 dollar zou hebben ontvan- j gen van een firma waarmee hij in zakelijk contact stond. OP EEN onbewaakte overweg bij Vroomshoop is een personenauto aan gereden door de trein van Marienburg naar Almelo. De chauffeur van de wagen werd licht gewond. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie en partijsecretaris Kroetsjev zullen begin volgend jaar een bezoek aan Engeland brengen. Dit heeft premier Eden gisteren in het Lagerhuis mee gedeeld. Voor Boelganin zal het de tweede keer zijn dat hij Londen bezoekt. In 1936 bracht hij als burgemeester van Moskou een bezoek van 10 dagen aan de Britse hoofdstad, waarbij Her- bert Morrison als zijn gids optrad. Het nieuws uit Londen kreeg onmiddellijk commentaar uit Parijs en Washington. Men acht het, gezien de geruchten die reeds onmiddellijk na „Genève" de ronde deden, niet onmogelijk dat er ook een bezoek van de Sovjet-leiders aan Parijs op stapel staat en dat er eveneens afspraken in dezelfde geest zijn gemaakt met president Eisenhower. Eden heeft zich in gunstige zin over de conferentie van Genève uitgelaten. Tijdens het debat in het Lagerhuis gaf hij te kennen dat Duitsland na de hereniging vrij zal moeten zijn in het kiezen van zijn bondgenoten, maar niet zonder redelijke garanties-bij- voorbaat tegenover Rusland en het Westen. Eden zei het te betreuren dat er in Genève niet meer tijd was geweest om te spreken over het uitbreiden van de contacten tussen de volkeren van Rusland en het Westen. Hij had graag grotere faciliteiten voor toe risten, studenten en journalisten ge zien. President Eisenhower zei gisteren in zijn persconferentie, dat het uitblijven van geschimp en beledigingen in Ge nève al een grote winst mocht' wor den genoemd. Hij had met maarschalk Zjoekov zijn vriend uit de oorlogs jaren gesproken over zaken als Rusland in het algemeen. De maar schalk had getracht hem te overtui gen van „het diepgewortelde verlan gen van de Russen naar vrede". Zeer interessant vond Eisenhower wat Zjoekov hem verteld had over de nieuwe Sovjet-gedachte van het col lectieve leiderschap. Ook president Tito heeft commen taar gegeven op de conferentie van de Grote Vier. Over Eisenhowers voor stel voor een Russisch-Amerikaanse uitwisseling van inlichtingen en hetlances gekomem die wederzijdse recht tot fotograferen uit het toestel haalden, de lucht, zei hij, dat het voor het I ogenblik niet realistisch doch idealis tisch was. Het toonde de goede wil van een man, die zich te Genève als een wijs staatsman had laten zien, wie de belangen van de vrede werkelijk ter harte gaan. De Israëlische luchtvaartmaat schappij „EI Al" heeft meegedeeld, dat een Constellation van de maatschappij in Bulgarije tot dalen is gedwongen na beschoten te zijn door luchtdoel geschut. Het toestel, dat 5 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord had, was van Wenen op weg naar Israël. Het vloog op de lijn Londen-Wenen-Tel Aviv. Naar Griekse soldaten van een grenspost meldden, kwam het Israëli sche vliegtuig brandend naar bene den nabij het grensdorp Tsirbanovo. Van uit hun post konden de Grieken waarnemen dat. naar het scheen, twee personen uit de machine sprongen, van wie er één in vlammen was ge huld. Hierop waren Bulgaarse ambu- gewonden uit In een tweede rapport van de commissie bezitsspreiding, waar in vertegenwoordigers van de maatschappelijke organisaties, de overheid en de wetenschap zitting hebben, worden sugges ties gedaan ten aanzien van de DRIE zusjes uit Bergschenhoek waagden zich bij Scheveningen te Ifï 'i1 ^eel D,rle badgasten namen een duik, trokken een forse crawl en brachten het roekeloze drietal veilig op het strand. L?- ZUID-KOREA hebben 160 Boed dhistische priesters hun vrouwen weg gezonden, teneinde hun tempels te mogen behouden. Volgens een recent besluit mogen alleen ongehuwde mon niken als tempelbeheerders optreden. DE GEMATIGDE Labour-partij van de gewezen premier David ben Goe- rion de Mapai, is als de sterkste partij uit de bus gekomen bij de in Israël gehouden verkiezingen. Het ziet er naar uit dat het nieuwe parlement niet veel van het oude zal verschil len. GISTERENMIDDAG is in dc Lek bij Culemborg de 11-jarige A. de K. ver dronken. De jongen had zich te ver in de rivier gewaagd en was daardoor in diep water terecht gekomen. OP DE RIJKSWEG Rotterdam-Den -iÜaSi.ls ^oensdagmiddag een 71-ja- n°m uit Delft veronge- Ihwóo- man stak onverwacht de en ,vertl d00r een P<tso- nenauto gegrepen sen Noordoost en Noord. Over het algemeen iets lagere middagtem- peraturen. Vandaag: Zon onder 20.40 uur l maan op 15.58 uur. j Morgen: Zon op 4.57 uur, maan 1 J onder 0.01 uur. maan i eigenlijke bezitsvorming, zowel voor werknemers als voor zelf standigen. Het accent in het rapport valt op de activiteiten die fyet bedrijfsleven en dé overheid runnen verrichten om de persoonlijke bezitsvorming te sti muleren. De maatregelen van de overheid, die door een deel van de commissie worden voorgestaan, sluiten voor het merendeel aan bij de initiatieven van het bedrijfsleven. Zij beogen deze laatste te ondersteunen. Zo bepleit de commissie vooreerst vrijstelling van sociale verzekeringspremies, vereve ningsheffing, loon- en inkomstenbe lasting over werkgeversbijdragen, welke de bezitsvorming van werk nemers beogen. Ten dele is de rege ring aan deze wens reeds tegemoet gekomen, zoals men dezer dagen heeft vernomen, door de genoemde vrijstel ling te verlenen over werkgeversbij dragen in bouwspaarfondsen. Voorts wijst de commissie op de mogelijkheid een extra-aftrek van b.v. 50 pet. toe te staan van de voor vennootschaps en inkomstenbelasting in aanmerking komende bedragen, ten behoeve van die werknemers, die spaar- of winst delingsregelingen invoeren met een bezitsvormende strekking. Tenslotte wordt door een deel van de commissie aanbevolen overheids- premies ten belope van 10 pet. van het spaarbedrag toe te kennen ten gunste van die spaarders, die hun spaargelden bijeenbrengen op een rekening, welke aan bepaalde voor waarden voldoet. Een niet onbelangrijke minderheid in de commissie acht de tijd momen teel nog niet rijp voor de voorgestelde maatregelen. Eerst, menen deze leden, moet bijvoorbeeld voor de vergeten groepen worden gezorgd. Resident generaal Grandval heeft in Meknes in Marokko besprekin gen gevoerd met de Caids, de reli gieuze leiders uit het gebied rond Meknes, over zijn hervormingsplan nen. Dit bezoek heeft ernstige on geregeldheden tot gevolg gehad, waarbij de politie en de militairen hard moesten ingrijpen en waarbij 1!) Marokkanen het leven verloren. Op deze foto-strip zien we van bo ven naar beneden: Resident gene raal Gilbert Grandval staande in zijn open auto bij zijn aankomst in Meknes, een drievoudige rij politie en militairen was langs de route van de resident generaal opgesteld om wanordelijkheden te voorkomen doch, zoals de onderste foto toont, bleven de relletjes niet uit: demon stranten slaan op de vlucht voor het vuur van de politie en de militairen. Het justitiële onderzoek inzake de stakingen van gemeente-arbeiders te Amsterdam heeft tot de conclusie ge leid, dat termen aanwezig zijn om van vervolging af te zien. De betrok kenen, zo is overwogen, waren blijk baar niet op de hoogte van het straf bare karakter der staking en boven dien is aan de leidende figuren reeds de zwaarste disciplinaire straf, name lijk die van ontslag, opgelegd. Voor de vierde achter eenvolgende maal heeft een Nederlandse Tour renner triomfen gevierd in Bordeaux; ditmaal was het Woutje Wagt- mans, die royaal zege vierde vóór achtereen volgens Schellenberg, Bauvin en Barozzi. In 1952 opende Hans Dekkers de over winnin genreeks. Jan Nolten zette het jaar daarop de serie voort en Henk Faanhof zorgde in 1954 voor een derde zege. De tien maanden oude Siamese tweeling uit Oost-Duitsland, Christel en Margit, is Woensdagochtend in West-Berlijn gestorven, enkele uren na de scheidingsoperatie. De meisjes bleken meer gemeenschappelijke or ganen te hebben dan bij het Röntgen onderzoek kon worden vastgesteld. In Oost-Duitsland was geen chirurg bereid gevonden de operatie te ver richten. Voordat de chirurgen tot hun riskante werk overgingen, hadden zij eerst de film bestudeerd die gemaakt was van de succesvolle scheiding van de Nederlandse Siamese tweeling, Folkje en Tjitske de Vries. De achternaam van de Oostduitse tweeling wordt op verzoek van de ouders niét vermeld. Zondag 31 Juli a.s, om 4 uur zal te Oostburg, in tegenwoordigheid van de Bisschop van Breda, mgr. Jos. Bae- ten, de sluiting plaats hebben van de pelgrimstocht van O. L. Vrouw van Fatima door Z. Vlaanderen. Afvaar digingen van alle W. Z. Vlaamse pa rochies zullen daarby aanwezig zyn. De vliegende missie" begon in Z eeuw sch-V laander en op 22 Mei Tien weken lang is het Zeeuwsch- Een ter zake kundige commis sie voor de woningbouw, onder voorzitterschap van prof. G. H. M. Holt en bestaande uit verte genwoordigers uit alle betrok ken groeperingen, is gistermid dag geinstalleerd door de voor zitter van de K.V.P., mr. van Doorn. In zijn openingswoord verklaarde mr van Doorn, dat wel zelden een KVP-commissie zich met een zo nij pend probleem zal bezig moeten hou den. Dagelijks wordt men geconfron teerd met de ellende van de woning nood; dagelijks hoort men van buiten landers lof over het snelle herstel van de oorlogsschade, speciaal naar aanleiding van de tentoonstelling E 55, doch het woningtekort blijft een sle pende ziekte. Een nieuwe, frisse aan pak is noodzakelijk, zeker voor de KVP. die zich zo heel bijzonder bezig houdt met de belangen van het Ne derlandse gezin. Daarom hoopte mr van Doorn, dat de commissie als re sultaat van het onderzoek tijdig iets nieuws op tafel zou kunnen leggen, als basis voor het KVP werkprogram ma. in het belang van het gehele Ne derlandse volk. Prof. Holt wees ln een inleidende rede op de drie aspecten, die z.i. als allervoornaamste bestudeerd moeten worden. 1) dat de woning een pro duct is van de bouwtechniek; 2) dat het bouwvak, in vergelijking met vele andere takken van productie man kracht verslindt; 3) dat het bouwen sterk is gebonden aan regelingen en bouwwetgeving. De noodzakelijke arbeid is het sterkst van invloed op de omvang der wo ningproductie. In dit verband moet gedacht worden aan de vrijere loon vorming, aan betere voorbereiding, aan de verandering van de arbeid van „ruw handenwerk" tot een modern en gemechaniseerd bedrijf en aan het op grote schaal inschakelen van de kleinere ondernemingen. De vele verschillende regelingen en bepalingen van de bouwwetgeving leiden volgens prof. Holt tot dubbel werk en verspilling van schaarse tijd en energie. Onrust in de Kempen De staking van de katholieke mijn werkers in de Kempen heeft zich Woensdag nog uitgebreid. In drie ko lenmijnen lag het werk vrijwel stil. Te Eisden was nog 30 procent van de arbeiders aan het werk, elders onge veer de helft. Het administratieve personeel van de mijnen heeft geweigerd, zich bij de staking aan te sluiten. In de Kempen deden zich hier en daar incidenten voor. Autobussen met werkwilligen werden met stenen bekogeld en de stakers strooiden spijkers op de wegen. Op verzoek van de socialistische mijnwerkersorganisatie, die de staking afkeurt, komt vandaag de gemengde mijncommissie ter bespreking van lonen en werktijden bijeen. Oostenrijk is gisteren vrij land geworden. Het Staatsverdrag werd van kracht doordat de vijfde en laatste ratificatie-oor konde in Moskou werd gedepo neerd. Binnen 90 dagen moeten de bezettingstroepen uit het land zijn verdwenen. De regering heeft thans reeds volledige be voegdheid verkregen. Voordat gisteren te Wenen de laat ste vergadering van de Geallieerde Bestuursraad begon, namen de eerste contingenten van het nieuwe Oosten rijkse leger posities in rond het pa leis waar de geallieerde troepen de laatste officiële parade zouden hou den. Kleine detachementen geallieer de strijdkrachten hielden het publiek, dat luidruchtig aan zijn vreugde uiting gaf, op gepaste afstand. De Hoge Commissarissen werden hartelijk toegejuicht toen zij voor de laatste maal het gebouw binnenstap ten waar de geallieerde bestuursraad sinds het einde van de oorlog verga derd heeft. Toen om precies 10 uui de bijeenkomst begon, kregen de foto grafen een kwartier gelegenheid om foto's te maken. Op het moment dat het Staats verdrag officiëel van kracht werd, onderbrak radio Wenen de normale uitzending. Kanselier Julius Raab trad voor de micro foon en deelde het Oostenrijkse volk met bewogen stem mee dat het zich van dit ogenblik af weer vrij mocht noemen. De klokken van de Stephanstoren zongen hun schoonste lied en in de Kartnerstrasze zowel als op de onvolprezen Ring moesten trams en auto's stapvoets rijden om door de drukte heen te ge raken. Om kwart voor twaalf waren de vlaggen van de vier bezettende lan den gestreken en de volksliederen ge speeld. De erewachten van de V.S., Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie hodden het plein verlaten. Voor de laatste maal werden zij hartelijk toe gejuicht door de geestdriftige menig te. Oostenrijk had zijn vrijheid terug. Vlaamse land een pelgrimsoord ge weest, dat verplaatst werd van de ene kerk naar de andereBezocht werden 33 kerken, 4 ziekenhuizen en 5 kloosters. Dat betekent een onafgebroken gebed van zeventig dagen en nachten. Z.-Vlaanderen heeft karakter ge toond. Het wil -nu ook van de slui ting en van de overdracht van net beeld een grootse plechtigheid ma ken. Katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het beeld terugbrengen naar Bergen op Zoom. Het is een plan voor de dag van 15 Augustus, de feestdag van haar Tenhemelopneming. Alle parochies en instituten van West- en Oost-Z.-Vlaande ren, van de dekenaten Hulst, Hontenisse en Aardenburg, wor den uitgenodigd om het beeld van O. L. Vrouw bij zijn terug keer naar Bergen op Zoom met een massale stoet auto's te be geleiden. In Bergen op Zoom zal het dan worden opgenomen in de mooie Maria Ommegang, die daar jaarlijks op die dag trekt. Volgens het Franse weekblad „Sa- medi-Soir" heeft de secretaris-gene raal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, het vaste be sluit genomen om afstand te doen van de politieke leiding van de partij. Volgens genoemd blad heeft hij dit meegedeeld in brieven aan de plaats vervangende secretaris-generaal, Jac ques Duclos, en de oud-minister Fran cois Billou. Hij zegt zijn besluit om gezondheidsredenen te hebben geno men en beveelt Billoux aan als zijn mogelijke opvolger. Het blad maakt verder melding van een strijd om de macht in de boezefti van de partijleiding, waarbij Billoux, Etienne Fajon, Leon Mauvais en Jea- nette Vermeersch (de echtgenote van Thorez) een rol spelen. Op 15 Augus tus zou het nationale congres in bui tengewone vergadering bijeen komen. Woensdagochtend is op het terrein van de Alco-fabrieken te_ Utrecht de 36-jarige sloper J. van der Bek onder vallend puin van een oude fabrieks schoorsteen bedolven en op slag ge dood. Samen met de sloper A. Breedveld was hij reeds geruime tijd bezig met deze aanvankelijk 32 meter hoge schoorsteen, die wegens uitbreiding van de fabrieken opgeruimd moest worden. Gisterenmorgen zou het nog recht opstaande gedeelte van ruim 9 meter worden geveld. De slopers hakten daartoe de fundering van de schoor steen kapot, waarna zij een touw rond het gevaarte knoopten. Zodra er beweging in de schoor steen zou komen, zouden beiden elk een richting uitlopen. Van der Bek liep de verkeerde kant op en werd door het vallend gesteente getroffen. De man was op slag dood. De brand weer kon eerst geruime tijd later het ontzield# lichaam onder een blok puin van ruim 500 k.g. vandaan halen.

de Stem | 1955 | | pagina 1