AMERIKA bereid tot redelijk gesprek een ZO WON BRANKART IN PAU Kempische mijnwerkers rmgen in staking GOA IS VAN INDIA AFHANKELIJK STAATSLOTERIJ moet „gezellig" kansspel blijven Foster Dulles over Rood-China. DE VIERDAAGSE GESTART A.J.W. Brugman overleden inzendingstermijn één dag verlengd. Zaak Schmidt voortgezet Mevr. Bouman telde liefst negen tegenstrijdigheden EVA PERON HERDACHT Portugal rekent op fatsoen van Nehroe Tien gewonden bij explosies Poppen uit Genève "N DAGBLAD Opa Schram wordt naar huis gebracht Twee bromfietsers verongelukt Conferentie op hoog niveau niet uitgesloten I11 Oosl-Berlijn Kroetsjev stelt Grotewohl gerust Huren en belastingen Grondlegger van Kath. Onderwijzersorganisatie Waslijst met verlangens Nog één dag respijt HEDEN, WOENSDAG, is het evenwel de laatste dag! Zomer blijft Ooi: nu: nationale rouw In de enclave ligt het graf van St. Francisciis Xaverius Opstand wordt niet aangemoedigd Loterijwet in Eerste Kamer In België 3 Het Deltaplan Spoedig overleg met Nederland Aantal series wordt uitgebreid Termieten terreur Italiaans dorp staat op vallen BOSBRANDEN ONTARIO NIET BLUSSEN IN TE 95e JAARGANG No. 21903 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteeiplein 11: Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem. Mi Ui A J. J M Mes Mr H M L. de Rechter L. J v 't Westende P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal peT post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0,45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct., Postrek no. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland WOENSDAG 27 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling Jureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 98. Telefoon 2236 m Z„Uw,^,I^r-Sniïïi5rT^»b.l. P.T, 7. 1.2 - <Bl)bu,e»» riL.u,... Noortst,»,. 56, T.I. M.l - OOSTBURG, N.e„w„„„ 41. T«l. 35) Opa Schram, de bekende wandelaar uit Almelo, die een reis naar Lourdes liad ondernomen, zal eind deze maand door een ambtenaar van het minis terie van Maatschappelijk Werk uit Frankrijk worden opgehaald en naar liuis gebracht. Hij is vorige week in een zieken- huis te Lyon opgenomen, nadat de politie hem in de omgeving van deze stad in uitgeputte toestand in een greppel had gevonden. Het wagentje waarin hij zijn bezittingen meevoer de, zijn papieren en geld waren ver dwenen. Zijn gezondheidstoestand is op het ogenblik gunstig. Door verheers fout: Dinsdagochtend zijn te Wilp, ge meente Voorst, bij een aanrijding twee vacantiegangers om het leven gekomen. De 52-jarige van de Beukei en de 24-jarige Homburg, beiden cit Rijs wijk kwamen ieder op een bromfiets bij het kruispunt van de Rijksstraat weg en de Molenallee en jiasjeerden daar een verkeerszuil aan J|e ver keerde kant, links door de bocht, juist toen daar een autobus passeerde. De beide mannen kwamen onier de bus terecht en werden gedood. De buschauffeur treft geen schuld. BIJ EEN aanslag van terroristen in het gebouw van de regeringsvoor lichtingsdienst in Saigon werden drie personen gewond. Het gebouw, dat schade kreeg, was enkele dagen ge leden geopend. DE SOVJET-UNIE heeft Japan mee gedeeld, onmiddellijk 16 Japanse oor logsmisdadigers in vrijheid te zul len stellen, die hun vonnis in Rus land hebben uitgezeten. OOK DE Belgische Senaat heeft, nu het wetsontwerp goedgekeurd, vol gens hetwelk personen die zowel de Nederlandse als de Belgische nationa liteit bezitten, hun militaire dienst plicht naar keuze in Nederland of in België kunnen vervullen. DR. G. VELDKAMP, Staatsse cretaris van Economische Zaken, heeft gisteren in Den Haag de commissie voor vermogenson- zoek bij de middenstandsonder nemingen officieel geinstalleerd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft gisteren onthuld, dat het voorstel 0111 met communistisch China besprekingen op ambassa deursniveau te beginnen, van de Verenigde Staten zelf is uitgegaan. Wij zijn bereid, zo zei hij, met Peking kwes ties te bespreken die de twee landen rechtstreeks betref fen, teneinde tot een vreed zame regeling te komen. In de mededelingen van Dullef kon men een heel wat milder toon beluisteren dan totnutoe. De Verenigde Staten, zei hij, hopen in Genève er achter te komen, of de Chinese commu nisten het beginsel van een „staakt het vuren" aanvaarden voor wat het geschil Formosa betreft. Foster Dulles zei ervan overtuigd te zijn, dat de Chinezen eigen aan gelegenheden ter sprake zounen brengen. Als deze kwesties recht streeks te maken zouden hebben met de betrekkingen tussen de V.S. en communistisch China, zou Ame rika bereid zijn erover te spreken, teneinde tot een vermindering van de spanning in bet Verre Oosten te geraken. Verscheidene regeringen, die diplo matieke betrekkingen met Peking onderhouden, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, hebben te kennen gegeven, dat zij in de wens van de Chinese communis- In een toespraak voor honderddui zenden Oost-Duitsers, op het grootste plein van Oost-Berlijn, heeft de Rus sische partijsecretaris, Kroetsjev, te kennen gegeven dat op de conferentie van de ministers der Grote Vier, in October, beide standpunten inzake de hereniging van de Duitslanden in stu die zouden moeten worden genomen. Het Westen. zei Kroetsjev. wil Duitsland militariseren. Het Sovjet- voorstel echter voorziet in een ver- enigd, vredelievend en democratisch, land. Uit de toespraak van Kroetsjev viel af te leiden, dat Rusland niet bereid zal ziin, bij wijze van conces sie aan het Westen de huidige rege ringsvorm van Oost-Duitsland prijs te geven. Kroetsjev en Boelganin waren in Berlijn met alle mogelijke luister ont vangen. De arbeiders hadden een dag- vrijaf gekregen. Grotewohl kondigde nieuwe voorstellen aan voor de her eniging van Oost- en West-Duitsland. ten geloven om een vreedzame weg te bewandelen. De V.S. hebben zich nog geenszins bereid verklaard, com munistisch China te erkennen en ook zullen er in geen geval afspraken worden gemaakt, die de rechten van de Chinese nationalisten in het ge drang brengen. Op het ogenblik, zo deelde Dulles mee, zijn er nog geen plannen voor een gesprek met de minister van Bui tenlandse Zaken van communistisch China. De mogelijkheid hiertoe wilde hij voor de toekomst echter niet uit sluiten. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pinay heeft meegedeeld, dat zijn land het aanknopen van di plomatieke betrekkingen met Peking overweegt. De Birmese premier, Oe Noe, zei optimistisch te zijn over de wens van de Verenigde Staten de kwestie For mosa vreedzaam te regelen. De grote moeilijkheid echter, zei hij, is de com munisten en de nationalisten aan één conferentietafel te krijgen. Radio Moskou heeft gisterenavond, in zijn binnenlands programma, de volledige tekst uitgezonden van de rede, die president Eisenhower voor het Amerikaanse volk heeft gehou den. Gisteren is in Nijmegen de Vier daagse gestart. De foto laat een paar kwieke wandelaarsters zien, die de Vierdaagse goed inzetten, doch de jongeman, die hen bege leidt, vond wandelen goed, maar fietsen beter, of doet hij dienst als bezemwagen?? Behandeling in Eerste Kamer eerst 9 Augustus Blijkens een mededeling van de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Jonkman, zullen de huur- en belas tingvoorstellen niet zoals aanvan kelijk was vastgesteld volgende week in behandeling worden geno men. De voorstellen, waarover na de Re geringscrisis in het begin van dit jaar overeenstemming was bereikt, zullen nu waarschijnlijk op 9 Augus tus worden behandeld. Vandaag vindt in de kathedrale basiliek van Haarlem de plechtige uitvaartdienst plaats van de heer A. J.W. Brugman, een der grondleg gers van de katholieke onderwijzers- organisatie. De heer Brugman overleed Zondag in de Mariastichting te Haarlem in de leeftijd van bijna 91 jaar. Hij was de oprichter en eerste voorzit ter van de Katholieke Onderwijzers bond van Openbare Onderwijzers en later van de Canisiusfederatie, een van de beide federaties van katho lieke onderwijzersverenigingen in Ne derland. Het werk in de Kempische mijnen is voor het grootste deel stilgevallen door de staking, die het Katholieke Belgische Vakverbond heeft geprocla meerd. Maandagmiddag reeds werd in vier van de vijf mijnen vrijwel niet meer gewerkt en Dinsdag werd de situatie zeker niet gunstiger. DE PARLEMENTSFRACTIE van de Westduitse Vluchtelingenpartij heeft besloten de buitenlandse politiek van de regering te blijven steunen. Tvree weken geleden trad de partij uit de regeringscoalitie. DE CONFERENTIE van Turkije, En geland en Griekenland over Cyprus zal op 29 Augustus in Londen begin nen. De Britten voelden niets voor een vroegere datum. EEN MOTORRIJDER uit Den Haag is Maandag bij Eupen (België) te gen een auto gereden. Hijzelf kreeg slechts lichte verwondingen, maar zijn 26-jarige verloofde moest met een schedelbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. IN MIJDRECHT is Dinsdagochten4 een kapitale landbouwschuur in vlam men opgegaan. De schade loopt in de tienduizenden, want behalve een hoe veelheid hooi gingen kostbare land bouwmachines verloren. DE SENAATSFRACTIE van de Bel gische C.V.P. heeft besloten deel te nemen aan de reis van Belgische parlementsleden naar de Sovjet-Unie De Kamerfractie had besloten niet mee te doen, maar men acht het nu mogelijk dat zij van dit besluit zal terugkomen. PRINS BERNHARD die zijn ,,wing verdiend heeft, toen hij tijdens de oorlog bij de Britse luchtmacht dien de, heeft gisteren de afscbeidsparade van de luchtmachtcadetten in Cran- well (Lincolnshire) afgenomen. EX-KONING FAROEK heeft gisteren voor het eerst in drie jaar. te Pa rijs, weer journalisten ontvangen Hij protesteerde tegen de „dicta tuur". die na de staatsgreep in 1952 in Egypte werd ingesteld. IN EEN DEPOT van een Parijs sta tion is een man om het leven ?e- komen door het ontploffen van een truitkist. De vruchten hadden gas vormige zuren ontwikkeld die de explosie veroorzaakten De arbeiders in de Waalse mijnen hadden Maandag nog vacantie, zodat hier de staking pas Dinsdag van kracht kon worden. De katholieke mijnwerkersorganisa tie eist verhoging van lonen en kin derbijslag, groter aandeel in de winst, een vijfdagenweek, een bijslag voor de huisvrouw in het gezin, stopzetting van de aanwerving van buitenlandse arbeiders en betere huisvesting voor de reeds aangeworven vreemdelingen. Enkele honderden arbeiders uit Zuid-Limburg en Noordbrabant moes ten Dinsdagmiddag naar huis terug keren in verband met de staking van mijnwerkers te Winterslag, Zwart berg en Eisden. Van een bus met werkwilligen wer den de ruiten vernield. De politie heeft enige arrestaties verricht. De eerste dag in ons nieuwe gebouw was nogal rumoerig en wellicht is dit er de oorzaak van, dat onze publicatie over de „Tbur-de-France-Prijsvraag'''' in ons blad van gisteren niet erg duidelijk was. In plaats van vandaagiverd Woens daggedrukt en een aantal lezers heeft wellicht daardoor 'f inleveren van hun prijsvraag-formulier een dag uit gesteld. - Wij willen daarmede rekening houden en hebben daarom de Weersverwachting tot van. avond; Aanvankelijk weinig, la- ter meer bewolking en hier en daar regen of onweersbui: mati- f.?. tot Yr'J krachtige Noordooste- J lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 20 42 uur maan onder 23.28 uur Morgen- Zon op 4.56 uur. t - Met ruim twee fietslengten behaalde de Belg Jean Brankart gisteren in Pau (einde der Pyreneeën) een uitgesproken zege op Louison Bo- bet, Gaul en Geminiani (op de foto van ,V°or naar achter). Het was België's tweede étappe-overwinning in deze Ronde van Frankrijk, die nu snel ten einde loopt en a.s. Zaterdag in Parijs finisht. In Argentinië is gisteren de derde jaardag van de dood van Eva Pe- ron gehouden. Het was een dag van nationale rouw. In de hoofdstad, Buenos Aires, heb ben afvaardigingen van de wapens der strijdkrachten, het parlement, de vakverenigingen, rganisaties van ambtenaren en sociale en culturele instellingen kransen gelegd bij de bus te van Eva Peron, die zich voor het gebouw van de vakbond bevindt. De senaat kwam in buitengewone vergadering bijeen, om hulde te brengen aan de geestelijke leidster van Argentinië". Een nieuwe katholieke partij in Ar gentinië heeft van de regering geëist, dat met spoed zal worden gestreefd naar een nieuw Concordaat met de H- Stoel. Zij eist de officiële erken ning van de rechten der Kerk. In de zevende zitting van de zaak tegen de Nederlander Schmidt, voor het Landgerecht te Djakarta, heeft mevrouw Bouman het de getuige Harris Bin Sumaeni nogal lastig ge maakt. Vorige keer had hij van duik boten en droppings verteld en de verdedigster wilde nu wel eens enkele details weten. Toen mevrouw Bouman met haar ondervraging klaar was, kon zij de rechter een lijstje met acht of negen tegenstrijdigheden in de getuigen verklaring overhandigen. De rechter merkte echter ietwat kregelig op, dat dit alles maar in het pleidooi ver werkt moest worden. Schmidt zelf kwam ook aan het Een klein incident ondermijning van een spoorrails in het grensgebied heeft, zoals gemeld, de regering van India aanleiding gegeven tot het openen van een nieuw diplomatiek offensief met betrekking tot de kwestie Goa. India wil in elk geval de Portugese enclaves aan de Westkust bij zijn grondgebied ingelijfd zien, Portugal blijft zich hiertegen verzetten met als voornaamste argument, dat Goa en de andere Portugese gebieden in India een geheel eigen cultuur hebben en bij Portugal behoren „als Alaska by de Verenigde Staten". millioen aan de Verenigde Staten ver kochten, voelen weinig voor afschei ding van Portugal. Goa en de kleine andere enclaves vormen het schamele restant van de eens zo rijke overzeese gebieden van Portugal. De bevolking van Goa is grotendeels katholiek en het gebied is voor de Portugezen vooral ook be langrijk omdat de grote missionaris uit de zestiende eeuw, de H. Francis- cus Xaverius, er begraven ligt. De voedselopbrengst van Goa is niet voldoende voor de eigen bevolking. In veel opzichten is men op India aan gewezen. Veel arbeiders werken ook in dit land, terwijl omgekeerd een groot aantal Indiërs in de mijnen van Goa werken. Premier Nehroe heeft te kennen gegeven, dat hij de kwestie met vreed zame middelen wil oplossen. Kenne lijk echter speculeert hij op het ver langen van de bevolking van Goa om onder Indisch bewind te komen. Het is bekend, dat de arbeidsvoor waarden in India beter zijn dan in de enclaves en dat de betrekkelijke welvaart in Goa bijvoorbeeld met smokkelhandel kunstmatig op peil moet worden gehouden. Slechts de eigenaars van de ijzer- en mangaan- mijnen, die vorig jaar nog voor 12 Vorig jaar Augustus, toen de Por tugese enclaves in het wereldnieuws kwamen, zette India de voedselaan- voer naar Goa stop, waardoor onmid dellijk een noodtoestand dreigde. GEEN DREIGEMENTEN... Portugal weet, dat het in feite van India afhankelijk is wat de toekomst van Goa betreft. Het speculee t ech ter kennelijk op het fatsoen van Neh roe en op het feit, dat deze zich in de grote politiek graag de rol van vredesapostel aanmeet. Het geschil zou tot het uiterste op de spits moe ten worden gedreven voor de Indi sche regering tot geweld overging. Ook gisteren, in het parlement, heeft Nehroe verklaard, dat hij de opstan dige beweging in Goa niet openlijk wenst aan te moedigen of te steunen. Het Portugese departement van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat alleen India voor de aanvallen m het grensgebied verant woordelijk is. Portugal, zo wordt ge zegd, zal seen stap doen waardoor de spanning u eneemt. maar het zal „on verzoenlijk verdedigen wat alle Por tugezen htiiig is". Op pag. 3 van dit blad vindt men een kaartje, dat een overzicht geeft van de situatie rond Goa. dat het niet in de bedoeling ligt tot een grootscheepse uitbreiding van het aantal collectrices over te gaan. De heren Diepenhorst en Kolff, na mens de AR en de CHU, betoogden, dat het niet op de weg van de Staat ligt gelegenheid tot spelen te geven. Zij vreesden en vonden daartoe bevestiging in de thans voorgestelde uitbreiding dat het niet mogelijk zal blijken de hartstochten in bedwang te houden. Het ontwerp werd aange nomen met 28 tegen 10 stemmen. Te gen waren AR en CH. Bij twee ontploffingen in België zijn Maandagmiddag 10 mensen ernstig gewond. Op de zevende verdieping van het gebouw van de Belgische Boerenbond' in Merksem vloog een motor uit el kaar. Ramen en deuren sloegen aan stukken en zes van de werklieden die aan de machines stonden liepen door uitslaande vlammen ernstig letsel op De brandweer moest aanrukken om een begin van brand te bestrijden. In de keuken van een hotel in Os- tende vloog het deksel van een zoge naamde gasbus. Deze bussen worden gebruikt op de spitsuren, wanneer de gasaanvoer door de leidingen niet groot genoeg is om aan de vraag te voldoen. Het vrijkomende gas ver spreidde zich door de keuken en ver oorzaakte een explosie. De hoteïex- ploitant en zijn vrouw kregen zware brandwonden, evenals een 16-jarige jongen, die in de keuken behulpzaam was. Een dienstbode werd licht ge wond. Door de ontploffing werd in het restaurant van het hotelgebouw grote schade aangericht. Binnenkort zullen de series van de Nederlandse Staatsloterij worden uit gebreid met een serie halve loten. Voor de toekomst bestaat dan verder de mogelijkheid tot verdere uitbrei ding tot in totaal twee hele series. Dit is mogelijk geworden, doordat nu ook de Eerste Kamer het ontwerp wetswijziging Loterijwet heeft aange nomen. Voor de stemming stelden enige leden, namens hun fracties, enige vra gen aan minister v. d. Kieft, die het ontwerp verdedigde. De heer Mole naar (VVD) vond het huidige systeem „saai". De uitloting is uitgesmeerd over ongeveer zes weken, zo betoog- dè hij. De minister achtte dit juist een voordeel. De gezelligheid in de loterij club zou er bepaald niet op vooruit gaan, aldus de bewindsman, wanneer de trekking op één dag plaats vond. Ook uit een enquête is gebleken, dat geen verandering in het systeem wordt gewenst. De grote zakelijke opzet met pro paganda en folders, zoals die met na me in Zwitserland bestaat, werd door alle leden niet in overeenstemming geacht met de Nederlandse opzet, die juist de bedoeling heeft het publiek een gelegenheid te geven tot het wa gen van een kansje, zonder tot mis toestanden te leiden. Op een vraag van de heer Branden burg (CPN) antwoordde de minister, woord. Hij zei: ,,De getuige ver klaart, dat hij door de politie op 19 December 1953 werd gehoord. Toch wist inspecteur Enduh mij op 18 Juli precies te vertellen wat de ge tuige de volgende dag ging verkla ren. Een 25-jarige ondernemingsarbei der, Ukar bin Sukarta, zei dat hij Jungschlaeger en Schmidt op de on derneming ..Dramage" had gezien, waar Tomasoa hem vertelde wie zij waren. Op 15 Augustus wordt de volgende zitting gehouden. Dan komt Tomasoa weer voor. Het Italiaanse dorp Oriago, dat door termieten wordt aangevallen, dretgt als een kaartenhuis in te stor ten. De balken van het merendeel der 400 huizen van het dorp, zijn door de insecten dusdanig aangevreten, dat het gevaar bestaat, dat zij bezwijken zullen. Talrijke dorpelingen geven er dientengevolge de voorkeur aan in de open lucht te vertoeven. De tot dus ver gebruikte middelen ter verdel ging van insecten zijn ondoeltreffend gebleken. Het ongedierte heeft zich op de deuren, lijsten en sponningen gewor pen. Uit Venetië zijn technici gezon den, die zullen pogen het dorp van de algehele ondergang te redden. Minister Spaak heeft verklaard, zeer binnenkort met de Nederlandse regering de vraagstukken te willen bespreken die voortvloeien uit het Deltaplan. Vrijdag j.l. bracht Spaak een be zoek aan het waterloopkundig labora torium te Delft en bekeek daar het project voor de afsluiting van de zee gaten. Hij noemde dit plan weer een bevestiging van de stoutmoedige Ne derlandse aard. België, zei hij, heeft bij de voorgenomen werken recht streeks belang, vanwege de gevolgen die zij kunnen hebben voor de ver binding Antwerpen-Rijn en voor de situatie op de Westerschelde. In Ontario (Canada- zijn door brand al 80.000 h.a. bos verloren gegaan. El ke dag breken 20 nieuwe branden uit Het ziet er naar uit dat een deel van de 6.000 mensen, die de branden be strijden, tot in de herfst bezig zal zijn met het blussingswerk. In het noordelijke deel van de pro vincie woedden gisteren 153 branden, waarvan er 33 door gebrek aan mem- sen en materiaal niet bestreden kon den worden. De voorzitter van de Ameri kaanse vereniging van poppen- fabrikanten, Rosenstein, heeft president Eisenhower een tele gram gezonden, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat de pre sident tijdens zijn verblijf te Genève een paar Zwitserse pop pen heeft gekocht voor zijn kleinkinderen. De Amerikaanse speelgoed industrie is geschokt door het feit dat de president de aan dacht heeft gevestigd op pop pen van buitenlandse makelij, aldus het telegram. Rosenstein zond de president als geschenk en herinnering een aantal Amerikaanse poppen.

de Stem | 1955 | | pagina 1