an Kardinaal Mindszenty vrijgelaten Sukarno weigert ontslag van Indonesisch kabinet Aardbeving in Turkije Branden en moordpartijen in Casablanca Pff..pff..pff.. pff..pff..pff„! Hittegolf dreef duizenden mensen de steden uit r vrij In verband met zijn leeftijd en Vaticaan:„Misschien wacht hem halve „gevangenschap Bekennen en ontkennen EINDE VAN JEAN ROBIC Genèvebegint: hoop en vrees bij millioenen ONRUSTIG CASABLANCA Even staan in het zwembad Nadert einde havenstaking 14 TOBBEL AS «e» DAGBLAD VOOR ZEELAND Bid het nu! President vandaag naar Mekka Naar militaire dictatuur Warm Twee ontsporingen in Nederland Eucharistisch Congres geopend Godsdienstonderwij s ook op openbare kleuterscholen DE STAD LIJKT EEN GARNIZOEN Gunstige rede van Boelganin De Eisenhowers in Geneve Staat van beleg afgekondigd Horst Dieter.... n zwervertje Loonronde nog niet in zicht Antwerpen Aarzeling bij CVP Vonnis herroepen De Baat weer voor gerecht Vleesetend kalf 1 J*'.* .- j 95e JAARGANG No. 21895 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteeiplein 11: Tel.: Directie Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A J. J M Mes, Mr H M L de Rechter L. J V. 't Westende. p. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- besteU.) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct„ Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 18 JULI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,8o per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. dureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingei 98, Telefoon 2236 Bur Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Radio-Boedapest heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat Z. E. Kar dinaal Mindszenty uit gevangenschap is ontslagen. Volgens de zender besloot het Hongaarse ministerie van Justitie tot vrijlating van de Primaat op grond van diens gevorderde leeftijd. De 63-jarige kardinaal werd in Februari 1949 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op grond van „verraad, spionnage en ongeoorloofde practijken met valuta's". Ook de gezondheidstoe stand van de kardinaal was een motief voor het besluit. Verder werd in de bekendmaking van de Hongaarse radio gezegd, dat de vergadering van bisschoppen een woonplaats voor de Kardinaal zal aanwijzen. KARDINAAL MINDSZENTY. Een gebed, onlangs verspreid door de Katholieke Actie, is bij het be gin van de conferentie der Grote Vier in Genève weer actueel. Hier volgt de tekst. Gebed voor ben die leiding moeten geven LAAT ONS BIDDEN O God, Gij hebt ons geleerd te vra gen, dat uw H. Geest moge uitge zonden worden om het aanschijn van de aarde te vernieuwen. Wij bidden U, zend uwen Heiligen Geest uit over hoofd en hart van hendie leiding moeten geven, op dat zij hun verantwoordelijke taak in het openbare leven volgens de leiding van uw Goddelijke Voor zienigheid mogen volbrengen. Door Christus, Onzen Heer. Onze Vader Wees Gegroet. Joseph Mindszenty is in Maart 1944 bisschop van Veszprem en in October 1945 aartsbisschop van Esztergom en primaat van Hongarije geworden. Hij keerde zich in 1944. toen de Duitsers Hongarije bezetten, tegen de Nazi's en bestreed even krachtig de Hongaarse regering die in 1945 onder Russische bescherming werd gevormd. Op 26 December 1948 werd de Kar dinaal te Esztergom in hechtenis ge nomen. Vóór zijn berechting zeide hij in een brief aan de Hongaarse bis schoppen, dat hij niet heeft deelgeno men aan samenzweringen en dat even tuele bekentenissen „door menselijke zwakheid" van nul en gener waarde zouden zijn. Op de terechtzitting „bekende" hij schuldig te zijn aan de misdrijven waarvan hij werd beschuldigd. Boven dien trok hij zijn brief aan de bisschop pen in. Hoewel het bericht van kardinaal Mindszenty's invrijheidsstelling met vreugde in kerkelijke kringen in Va ticaanstad is ontvangen, was men van oordeel, dat er nog geen conclusie kan worden getrokken uit het besluit van de Hongaarse regering. „Het kan lieel goed zijn, dat de Hon gaarse regering een gevangene van dit soort meer schadelijk dan nuttig vond", aldus zeide een gezaghebbende zegsman in Vaticaanstad. „Het is in teressant te zien of hij werkelijk is vrijgelaten of in halve gevangenschap verkeert, zoals de Zuidslavische Kar dinaal Aloysius Stepinac". Het Duitse Kath. Persbureau tekent hierbij het volgende aan: Hier kan in het geheel niet van een invrijheidsstelling gesproken worden. Iedere verblijfplaats van de kardinaal moet men als een gevangenis zien, zo lang Zijne Eminentie niet toegestaan wordt zijn ambt van aartsbisschop u?t te oefenen. De juridische status van gevangene blijft bestaan, ondanks de klaarblijkelijke tactische manoeuvres van de zijde der communisten i.v.m de conferentie van de Grote Vier te Ge nève. De kardinaal heeft in de laatste paar jaar tot 3 maal toe de vrijheid gewei gerd, die hem aangeboden werd op voorwaarde, dat hij van zijn ambt af zag. Blijkbaar heeft de kardinaal ook thans in zijn weigering volhard, zodat hij de vrijheid ook nu niet verkrijgt, doch gedwongen wordt in een bepaald klooster onder voortdurende politie bewaking zijn intrek te nemen. Zaterdag heeft zoals verwacht was het Indonesische kabinet zijn ontslag aangeboden. President Su karno weigerde dit ontslag echter te aanvaarden. Hij wil, dat de regering verdergaat, tot het absoluut zeker is, dat zij zich niet kan handhaven. Ondanks de spanning in het land, gaat Sukarno vandaag naar Mekka om er de heilige steen te kussen. Steeds vaker hoort men het gerucht, dat het leger streeft naar een mili taire dictatuur. De regering heeft en kele manipulaties ondernomen, om het gevaar ,te keren. De vice-voor- zitter van het kabinet, Zainul Arifin, is minister van Defensie ad interim geworden. Ir SUKARNO. neen! IN NOORD-BIHAR (een staat in In dia) zijn zes millioen mensen als ge volg van overstromingen al hun be zittingen kwijtgeraakt. Er zijn twee doden. Dr ALBERT SCHWEITZER heeft te gengesproken dat hij bijna blind is. „Mijn ogen zijn niet beter of slech- ter dan die van andere 80-jarigen' zei hij, IrPw K- ECEN storM stortte een in Z W Laurent de Cerdans viJ"Frankrijk in een diep ravijn. Vier personen werden gedood. ZEVEN AFGEVAARDIGDEN van de verbrokkelende Westduitse vluchte- lingenpartij zijn overgegaan n Adenauers C.D.TJ. erseiaan n EEN DOODGEWONE KIP in rie Lage Vuurse heeft een ei van anderhalf ons gelegd. Het product is 8 cm. hoog en het heeft een omvang van 17.5 cm. Ter com pensatie legde de kip nog eens drie hele kleine eitjes. DE UTRECHTSE politie heeft de daders van de al gememoreerde ver gifdiefstallen gepakt. Het waren twee jongens van 16 en 14 jaar. Wat zij met 't vergift wilden doen is een raadsel. OP HET VLIEGVELD van Chicago is een vliegtuig bij de landing veron gelukt. V an de 43 inzittenden kwa men er 19 om het leven. IN ROTTERDAM zijn twee jongens bij het zwemmen verdronken. In Bolsward heeft een militair zich bij het duiken zo ernstig bezeerd, dat hij korte tijd later overleed. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vandaag: Zon onder 20.53 uur Maan op 3.20 uur. Morgen: Zon uur* UUr ®"*aan onder 20.36 Gisternacht reed bij Dordrecht een rijwieltrein met een kalm gangetje (de machinist bemerkte onraad) te gen een goederentrein. Vier wagons van de rijwieltrein kwamen naast de rails te staan, maar ernstig was de botsing toch niet. Gistermiddag ontspoorde tussen Eindhoven en Roermond een reizi gerstrein. Beide sporen op dit baan vak werden versperd. Ook hier de den zich geen persoonlijke ongeval len voor. Uit Chili wordt een treinramp ge meld, die wel tragische gevolgen had. Twee treinen reden op elkaar in en er vielen meer dan 70 doden. De Simplon-Orient sneltrein (Pa- rijs-Sofia) is in 'n tunnel tussen Mau- chard en Pontarlier uit de rails ge lopen. En zijn enkele gewonden. In de commissie ad hoe, ter op lossing van de legerkwestie, heeft echter een andere minister zitting ge nomen. Omtrent Utoyo wordt voor gesteld, dat hij de functie van chef staf zal overnemen van kolonel Lu- bis, en dan onmiddellijk ontslag zal indienen en met pensioen gaan Over de uitwijzing van Nederlan ders zijn cijfers vrijgegeven. In N.- Sumatra moesten tussen Januari en Juli van dit jaar 25 Nederlanders hun biezen pakken. Over het Indonesische besluit om de rubberstichting uit Delft naar In donesië te halen zei de directeur-ge neraal van deze stichting, dat het enige motief van Indonesië een po litiek motief geweest kan zijn. Het besluit wordt genoemd ,,een roeke loze pennestreek". In Rio de Janeiro is gisteren het 36ste jaarlijkse Eucharistische con gres begonnen. Ter gelegenheid van de opening werden in alle kerken in de stad speciale diensten gehouden, welkte werden bijgewoond door pel grims van verschillende nationalitei ten. Kardinaal Gerlier van Lyon open de in Rio de nieuwe Pauselijke uni versiteit. De gehele dag door arri veerden nog nieuwe groepen pelgrims Velen van hen brengen de nachten door aan boord van de schepen, waarmee ze zijn gekomen. Zeven grote passagiersschepen blijven ge durende een week in de haven liggen om als hotels dienst te doen. Onder de vele Nederlanders in Rio bevindt zich ook Mgr F. Op de Coul. Ook op de openbare kleuterscho len moet het- geven van Godsdienst onderwijs, zo zegt de regering in de M. v. A. aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp betreffende het Kleuteronderwijs, worden ingevoerd. Het wetsontwerp is derhalve aan gevuld met een nieuw artikel. De re gering is niet van zins regelen in te voeren, die individuele verschillen tussen kleuterscholen pogen op te heffen. Het betreft hier bijdragen en geschenken, anders dan door de ge- j meente. «FP ?5 Vandaag begint een conferentie, die in betekenis zijn weerga nog niet had, sinds de vrede van 1945. In Ge neve hebben zich de hoofdpersonen verzameld: Eisenhouwer, Sir Antho ny Eden, premier Faure van Frank rijk en premier Boelganin van de Sovjet-Unie zijn aangekomen. De schitterende stad lijkt op een geweldig garnizoen. Verschillende hotels zijn geheel bezet door delega tieleden. De staatslieden verblijven in zwaar bewaakte villa's. Bij de aan komst van de Russin zei Boelganin onder meer: „Wij zullen de gunsti ge omstandigheden ten volle benut ten en al het mogelijke doen om de hoop, die millioenen in de gehele wereld stellen op deze conferentie, te rechtvaardigen. Daarop stapten de hooggeplaatste Russen in een gepant serde en van kogelvrij glas voorziene auto en reden naar de voor hen ge reserveerde villa's. In West-Duitsland zijn gisteren in alle kerken speciale gebeden voor de vrede naar de hemel opgezonden. Vanmiddag om 12 uur zal over het gehele land 2 minuten stilte betracht worden. Duitsland immers, verwacht, dat over zijn lot hereniging en hoe? zal worden beslist. De West duitsers zullen niet berusten in een Europees veiligheidsstelsel, dat het land gescheiden zal laten. De Weste lijke gedragslijn is Zaterdag door de NAVO-raad goedgekeurd. Hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen is punt één op de agenda. Voorwaar de zal zijn, dat het vrije Duitsland zelf moet beslissen of het zich al dan niet bij de Westelijke allianties zal aansluiten. De socialistische inter nationale in Londen heeft zich in een resolutie tegen „neutralisering" van Duitsland uitgesproken. Het land moet vrij worden. EEN HEVIGE aarbeving, die zelfs in De Bilt door de seismografen werd geregistreerd, heeft aan de Turkse Egeïsche zeekust vijfhonderd huizen verwoest. Drie personen werden ge dood. De beving duurde 20 seconden. Er zijn ruim 2000 daklozen. Het dorp Soke (ten Zuiden van Izmir) is het ergst getroffen. Dit is het einde van de eerzuchtige Breton Jean Robic: Geteisterd door vermoeienis en pijn (Robic viel Vrijdag enkele malen) moest hij in. de brokkenwagen. De Tour was uit In Marokko is de haat hoog opge laaid. In Casablanca deden zich Zon dag verschillende incidenten voor, waarbij tientallen doden zijn geval len. De Franse autoriteiten hebben de staat van beleg afgekondigd. Enerzijds trekken de blanken op tegen de Marokkanen, doch zij mo lesteerden ook hun landgenoten. De nieuwe Franse resident-generaal, met wiens beleid men het oneens is, werd neergeslagen en mishandeld. Marokkanen stichtten een grote brand in de Arabische wijk. De politie moest, al schietende een weg voor de brandweer banen door het pu bliek Zondag klonk weer 't geweer- geknetter in Casablanca. Legionnai res staan de politie bij. Tanks zetten de Arabische wijk af. De Marokka nen ontzagen zich gisteren zelfs niet een ziekenauto, die gewonden ver voerde, onderst-boven te gooien en in brand te steken. Brandweerlieden, die proberen de talrijke vuurhaarden te bedwingen, werden vanaf de da ken beschoten en met stenen ge gooid. VKAJ zomerfeest te Etten Op Zondag 24 Juli zal te Etten het seph". Uit heel het diocees, waar- worden op het Pensionaat ,,St. Jo- zomerfeest van de V.K.A.J. gehouden schijnlijk ook uit Zeeuwsoh Vlaande ren zullen de Kajotsters naar Etten komen om elkaar op allerlei gebied te bekampen. Deze foto toont een scene uit Ca sablanca, waar voor de zoveelste maal ongeregeldheden zijn uitge broken, ditmaal n.a.v. de maatrege len, welke de nieuwe president- generaal Gilbert Grandval, kort na zijn aanstelling heeft genomen. Jonge Europeanen zwaaien uitda- nd met de Franse tricolor voor een café, dat op de Quatorze Juillet door een bom werd vernield. De Europeanen namen deel aan hef tige demonstraties, lynchten ver schillende Marokkanen en verniel den wagens en winkels, behorende aan Arabieren. In de opstand, wel ke vrijwel de gehele dag duurde en waarbij de Europeanen aan de ran den van de inlandse wijk slaags raakten met inboorlingen, werden 7 personen gedood en 25 anderen gewond. In Limburgheeft de rijkspo litie een 15-jarige Duitse jon gen aangehouden, die verklaar de Horst Dieter Reijnen te he ten. Hij vertelde de politie zijn levensverhaal: één van de dra ma's uit onze tijd. Geboren in Maagdenburg. In 1944 zijn ouders verloren bij een bom bardement. Buren ontfermden zich over hem. In 1953 met zijn pleegouders naar West-Duits land gevlucht. Horst Dieter had gehoord dat er nog een groot vader van hem in Nederland moest wonen. Deze wou hij nu zoeken. Want verder is heel Europa hem vreemd en vij andig. Metjijn privé vliegtuig „Colum bine,s president Eisenhower uit Washington in Genève aangekomen. De foto is even na de aankomst ge maakt. Van links naar rechts geeft de foto te zien: president Dwight D. Eisenhower, Mevr. Mamie Eisen hower, hun zoon majoor John Eisen hower (achter mevr. Eisenhower), (Van onze speciale verslaggever) Een laaiende zon, een zwoele wind: dat is het resultaat van al onze verwensingen in de afgelopen winter. Gisteren wees de thermo meter 85 graden Fahrenheit aan en volgens de mensen die het kunnen weten, mogen we nu zonder over drijven spreken van een hittegolf. Een tropische dag, veroorzaakt door een hardnekkig gebied van hoge luchtdruk dreef gisteren hon derdduizenden mensen uit de ste den. Alles wat maar enigszins rijden kon verscheen op de wegen. Waar water te vinden was, daar waren mensen. En iedereen pufte en iedereen transpireer de en de ijsverkopers werden in en kele uren vermogende lieden. Wat was iedereen blij, dat de hitte' golf op een Zondag viel. Men behoefde nu slechts de politiemannen, de kell- ners en die honderden anderen (ook de journalisten) te beklagen. Zij de den hun plicht, ondanks de warmte. We dachten ook aan die knapen in de Tour de France, want het zonlicht da verde ginds nog onbarmhartiger dan hier op de mensen neer. VANDAAG WEEK. En vandaag waarschijnlijk weer zj'n dag!, zeggen de weerkundigen. En mor gen misschien ook! Voorzichtigheid is geboden. Blijf uit de tocht, baad u niet met ijskoud water, probeer geen Noordpoolstemming in uw buik op te roepen door het eten van massa's ijs. De m-ddenweg is hier: kalm aan. En terwijl ge nu de brandplekken op uw huid koestert, lees dan eens hoe veel mensen er gisteren op do been zijn geweest. Het zwembad „de Wa rande" bij Oosterhout kreeg 20.060 snakkende mensen binnen zijn poor ten. Normaal telt men hier slechts 7.000 bezoekers. Auto's en fietsen ston den overal waar maar een gaatje te vinden was. „De Efteling" in Kaats- neuvei had het minder druk. Er kwa men 15.000 bezoekers en dat was min der dan op 2e Pinksterdag. In het gemeentelijk zwembad van Waalwijk probeeiden 4380 mensen oen paar natte voeten te halen en in ,,Het Ei" t.e Breda boekte men het record aantal van 3500 baders. ..De Stok" in Roosendaal herbergde 3100 bruin ;er- brande en roodgeschroeide lijven. SOKKEN UIT! Langs de Walcherse kust zag het werkelijk zwart. De politie had han den vol werk om de verkeersstroom te verwerken. De Oude Maas leek ook we! een zwemoad, evenais het Hollandsen Diep Hier zagen we een oudere heer ge klede jas aan en de Zondagse pet op -- met de bleke voeten het water baros ren. Hij deelde ons mee, dat hij cit ganse jaar nog geen aanleiding had ge vonden, zijn sokken uit te tresken. Maar nu was het zover. We zijn weer één geworden door deze gezamenlijke belevenis: onze hit tegolf. Korte broekjes, open bl»us.ies, gemengde zwemmerijtjes.... het is al lemaal zo begrijpelijk. We hebben toch al zo weinig zon. Stichting van de Arbeid: (Van onze parlementaire verslaggever). De Stichting van de Arbeid heeft in haar laatste vergadering besloten voorlopig nog geen stappen te doen om het loonfront langs wettelijke weg in beweging te brengen. Geheel in tegenstelling tot de ver achtingen dienaangaande in de so- cialistisché pers, heeft dé vergade ring met vrij grote eenstemmigheid besloten nog geen advies bij de SER in te winnen. De toename van de productiviteit in Nederland laat voor een loonbeweging van enige omvang hoegenaamd geen ruimte. De kosten van het levensonderhoud zullen ge drukt moeten worden door een prijs- verlagingspolitiek. Een algemene loonronde zou ongewenste gevolgen hebben voor onze exportpositie, ter wijl de vergeten groepen daarbij nog verder in de vergetelheid raken. Zaterdagmorgen hebben zich voor het eerst sedert het uitbreken van de staking aan de Antwerpse ha vens honderd mannen gemeld, die bereid waren weer te gaan werken. Men verwacht nu een geleidelijke toeneming van het aantal aanmel dingen. Over de „Coupe de theatre" in de Belgische schoolstrijd werd gemeld, dat de C.V.P. eerst zal trachten voor de periode van opschorting van de wet-Collard en de wet-Harmel een tijdelijke financiële regeling voor haar scholen te verkrijgen. In 1950 zo als bekend wil men naar de toestand van dat jaar teruggaan kreeg het bijzonder middelbaar onderwijs nog geen subsidies. Het C.V.P.-Kamerlid Loos heeft de minister van Verkeer, Anseele vra- g n gesteld met betrekking tot de verboden K.R.O.-reportage op Zon dag 10 Juli, tijdens de betoging in Brussel. De 25-jarige Nederlandse vracht autochauffeur D. de Baat, die bijna twee jaar geleden betrokken was bij een ernstig verkeersongeval op de autosnelweg Keulen-Frankfurt zal op 26 Juli te Koblenz opnieuw voor de rechter komen. De rechtbank te Koblenz had De Baat wegens dood door schuld, ver wonding door schuld en het in gevaar brengen van het wegverkeer tot een gevangenisstraf veroordeeld. Boven dien werd hem voor de tijd van vjjf jaar een rijbewijs ontzegd. Het hoogste Westduitse gerechtshof te Karlsruhe heeft echter het vonnis, voor zover het het in gevaarbrengen van het verkeer en intrekking van het rijbewijs betrof, vernietigd. Deze beide punten moeten nogmaals te Koblenz worden behandeld. "N Een boer in de Italiaanse plaats Picciorana, is tot de ont dekking gekomen, dat één van zijn kalveren van het vegeta rische dieet is afgeweken. Hij had reeds enige tijd met lede ogen gezien, dat zijn kippen op onverklaarbare wijze verdwe nen. Toen hij zich des nachts opstelde om de dief, mens of dier, te snappen, zag hij op ze ker jgenblik tot zijn grote ver bazing, dat een van zijn kalve ren rustig een kip opvrat alsof het een bosje mals hooi gold. Het kalf bleek bij nader onder zoek volkomen normaal. Het staat thans onder strenge be waking.

de Stem | 1955 | | pagina 1