WAPENSTILSTAND in schoolstrijd Arresten van Hoge Raad niet altijd even logisch ouwers DOOR ONVERWACHT AMENDEMENT GROTE KANS OP: TERUG NAAR TOESTAND VAN 1950 Streep door rekening van de regering Peron partij leider af Indonesië da b?lkons van hun Rubberstichting uit Delft gaat naar Blanken houden „tocht der wrake" in Casablanca Legerkwestie neemt een dreigende vorm aan DROOG WEER ZUINIG MET LEIDINGWATER!! Bosbranden in Canada Boelganin verzoenend aan vooravond van conferentie ANWB heeft vele wensen 3750 geslaagd lEDING's Botsingen met de politie „Gem" op weg naar Monaco Speelbal Utoyo Aanhangwagen raakte los Hij liquideerde alvast de „-55 GRATIE IN WOLVECA BLIKSEM TROF TRIBUNE.... Zuidkoreanen strijdvaardig Dr Schweitzer bijna blind IN NEDERLANDS WETTENFABRIEK Zoveel hoofden zoveel zinnen r DE WISSELAAR LTEER en ZN S'DEL DAGBLAD VOOR ZEELAND Half verslagen Argentinië zou een vrij land worden Atoomcentrale in de Sovjet-Unie Vrij zonnig Een donderslag bij heldere hemel Personeel kan mee overgaan Nu in de cel ZUINIG MET LEIDINGWATER Dreigende taal De droogte Japanse oogarts op weg naar Lambarene Niet naïef zijn GIRODIENST IN LASTIG PARKET onstateerd, regelmatige Palmolive, >iere teint an de ge/e cru/', )ii< ziin massage. de ;en. en. >rt- na- ek- en OPRUIMING JES. EN, OOK OP Juweline enz. rgens. srneuzen. t l I plukken, met t nge ervaring zijl t es. i'bevolen voor bet j maaien van Uw j aaigarnituur. I 53 Lamswaarde t geschenk andolines, Banjo s ons 86-0 95e JAARGANG No. 21394 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaux: Breda KasteeLpiein 11; Tel.: Directie, Redactie en Admimstratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A J. J M Mes, Mr H. M L. de Rechter. L. J v. 't Westende p V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post t 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0,45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct., Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Maï> R„rpail voor zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKS: Westsmge] 98, Teletooo U&o ome u ZATERDAG 16 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) President Peron van Argenti nië heeft gisteren zijn aftreden als leider van zijn partij bekend gemaakt. Hij blijft echter presi dent. De leiding van de partij wordt aan partij-autoriteiten overgedragen. Peron verklaarde zijn stap met te leggen: „Ons land treedt een nieuw stadium binnen, waarin er politieke vrijheid en persvrijheid zullen zijn". Hij trekt zich terug om de komst van de democratie vlugger te doen ge schieden, nadat de regering het re- volutionnaire mandaat van het volk heeft uitgeoefend. Het Aartsbisschoppelij paleis in Buenos Aires wordt mooier dan oit herbouwd. Het wordt tevens zetel van de R. K. organisaties. Peron zal zich niet candidaat stel len voor een derde ambtstermijn als president. Volgens de grondwet moe ten in 1958 presidentsverkiezingen worden gehouden. Waarnemers ver wachten ze echter veel eerder. IJS DE BELGISCHE SCHOOLSTRIJD heeft zich een onver wachte trending voorgedaan. Er is nu reëel uitzicht op een wapenstilstand. Men zou hierbij terugkeren tot de toestan den op onderwijsgebied zoals die bestonden vóór 1950, Er bestond indertijd een status-quo en de wetten-Harmel, noch de wetten-Collard verstoorden toen de rust. Dit alles is het eerste resultaat van het onderwijsdebat in de Bel gische senaat. Het debat werd gisteren verdaagd tot Dinsdag a.s., om de CVP-fractie gelegenheid te geven, de consequenties van dit modus-vivendi te bezien. Er was daarmee begon de ontwik keling een socialistisch-liberaal amendement ingediend op een CVP-motie, waarin verdaging van het debat voor onbepaalde tijd werd gevraagd. DE GRONDWET zal nóg een wjjzi- einr ondergaan. Hierdoor komt de bepaling dat dienstplichtigen niet zonder uitdrukkelijke machtiging van de wetgever naar de overzeese rijks delen mogen worden uitgezonden, te vervallen. IN ZAANDAM is een bromfiets, waarvan de motor was heetgelopen, ontploft. Tien ruiten sneuvelden. De bromfietser kreeg enkele kwetsuren en van zijn vehikel bleef slechts een puinhoop over. IN BRISTOL is een havenstaking uit gebroken, waardoor het werk op 12 schepen stil is komen te liggen. De bezwaren gaan tegen de afmetingen van stukgoed. SPANJE ERKENT voortaan de stu dies, gemaakt aan Pauselijke Acade mies en de door deze universiteiten verleende graden. IN WEST-BERLIJN is een Siamese tweeling gearriveerd uit de Oostzone. De medici hebben de hulp ingeroe pen van de chirurg, die onlangs Folk- je en Tjitske de Vries heeft geschei den. SCHIPHOL was gisteren een dei nende mensenzee. De aanleiding was de aankomst van mevr. Sispera, die uit Tsjecho-Slowakjje komt en op doorreis was naar Engeland. De Britse regering heeft voor haar ge ijverd. BIJ EEN Pharmaceutische groot handel in Utreeht zijn 24 ampullen met zwaar vergift gestolen. Het is mogelijk, dat de dief de ampullen heeft weggegooid. De bevolking is gewaarschuwd. ZATERDAG 15 OCTOBER is de de finitieve datum van vertrek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard naar de West. Het vliegtuig waarmee de reis wordt gemaakt, wordt 16 Oc- tober in San Juan verwacht. ?TJDrCJ(?MMISSARIS van Politie en groot dierenbeschermer, J. Fremery xam, is op 65-jarige leeftijd te Bus- sum overleden. De fractieleider van de CVP, Struye, had deze motie ingediend en hij verlangde onmiddellijke stemming. De voorzitter verklaarde echter, dat hij zich tegenover de meerderheid had verbonden om, op momenten dat de socialistisch-liberale gelederen gedund zouden zijn, geen stemmingen te hou den. De oppositie sprong hier prompt bovenop. Daarop kwam het amendement van de regeringspartijen. Het aanvaardt de verdaging, op voorwaarde, dat men zolang de toestand van 1950 weer in, het leven roept. Het onderwijs krijgt aldus subsidies op de schaal van 1950. Het één en ander had talrijke fractie vergaderingen tengevolge, terwijl ook een streep is gehaald door de rekening van de regering, die de wetsontwer- pen-Collard op 1 Augustus tot wet had willen verheffen. De CVP vroeg in dit stadium eerst een half uur bedenktijd en later op schorting van het debat tot Dinsdag. Hierin werd toegestemd. NOG GEEN BESLUIT. De CVP belegde gistermiddag terstond een vergadering om de nieuwe toestand te bespreken, doch tot een besluit kwam het nog niet. Ook het kabinet voert de ene bespreking na de andere. IN ALGIERS stonden twee ee- flatgebouw zo hevig tegen elkaar te schelden, dat de balkons be zweken; een stuk van het gebouw meesleurend. Er vielen 15 doden Geleerden die behoren tot het team dat in het kader van de Noors-Ne derlandse samenwerking op atoom gebied onderzoekingen verricht, zijn teruggekomen van een bezoek aan de Sovjet-Unie. Zij hebben daar met eigen ogen gezien wat officiëel nooit gaarne er kend werd: dat de Russen reeds atoom-krachtstations bezitten. De geleerden bezochten een elec- trische centrale, die op atoombrand stof werkt en een capaciteit van 5000 Kilowatt heeft. Volgens één der geleerden, dr Lundby, houden de Sov- jet-geleerden de laatste ontwikkelin gen bij. DE AMERIKAANSE tariefcommissie heeft president Eisenhower gewaar schuwd, dat de Amerikaanse rijwiel industrie schade lijdt door de invoer van rijwielen uit Europa, tegen ver laagde invoerrechten. Ook Nederland hoort erbij. BOELGANIN heeft critiek geleverd op een aantal ministeries. Sommige Oostelijke gebieden produceren vier maal zo weinig als voor de oorlog i i i Weersverwachting, geldig tot J vanavond: i In de ochtend mist of laaghan- J gende bewolking en overwegend fjroog weer. Later op de dag over het algemeen vrij zonnig. Lagere temperaturen dan gisteren. /wakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. J Vandaag: Zon onder 20.55 uur. Maan op 1.09 uur. Morgen: Zon op 4.41 uur. Onder 20.54 uur. ?!aanJop 2,07 uur- Onder 19.16 u. Maandag: Zon op 4.42 uur. Maan t onder 20.03 uur. i stichting, de positie van de natuur rubber ernstig zal worden verzwakt. Al sinds jaren woedt er een felle strijd tussen de natuurrubber en de synthetische rubber. Door de resul taten van de research in Delft, be hield de natuurruber nog een voor sprong. Als een donderslag bij heldere he mel, zo kwam voor de ongeveer 250 (Nederlandse) employé's van de Rubberstichting in Delft het bericht, dat het gehele bedrijf binnen een jaar naar Indonesië zal worden over gebracht. Onder bepaalde voorwaar den kunnen sommige employé's mee gaan. De Rubberstichting wordt sinds de souveremiteitsoverdracht gefinan cierd door Indonesië. Vroeger werkte de stichting voor de toenmalige Nederlands-Indische regering. Sinds de oprichting in 1936 verrichtte men hier belangrijk onder zoekingswerk, dat er veel toe bij droeg dat de Indische rubber een goede plaats op de wereldmarkt kreeg. Tm- ret'enen .van ..organisatorische technische. financiële en politieke aard gaat de stichting nu over naar Bogor (het vroegere Buitenzorg). De Indonesische regering wilde het wat dichter bij huis hebben. Gistermiddag ls °P interne vergadering van de rubberstichting het besluit van de Indonesische regering besproken. ast staat wel, dat door het weg halen uit Europa van de Rubber-, Afgevaardigden van de CVP, de so cialistische en de liberale partij, heb ben gisteren druk overleg gepleegd, zonder dat er direct resultaat uit de bus kwam. Premier van Acker had nog een onderhoud met minister Col- lard, waarover evenmin iets con creets te melden valt. Een nasleep van de gebeurtenissen van vorige week Zondag is wellicht een Nederlandse klacht in Brussel, dat men de KRO geen medewerking heeft verleend om een rechtstreekse repor tage van de demonstraties te maken. Het N.I.R. was eerst bereid gebleken de nodige werkruimte voor de KRO af te staan, maar toen Ben Brands zich meldde werd hem zijn paspoort afgenomen onder mededeling, dat mi nister Ansele had bepaald dat tech nische hulpverlening aan buitenlandse omroepen was verboden De terreurdaden van opstandige elementen moe, hebben de Eur. in-> woners van Casablanca een enorme demonstratie op touw gezet. Het had iets van een vergeldingsmaatregel, want de blanken rukten op naar de Marokkaanse wyken van de stad. Politie en militairen bezetten strate gische punten. Enkele grote Marokkaanse winkels werden in brand gestoken, terwijl de Europese zaken hun deuren sloten. Gisteren hielden de Fransen een rouwdag. Indien Franse autoriteiten zich op de begraafplaatsen zouden vertonen, wachtte hen een steniging, zo was gezegd. Gistermiddag kwam het tot een botsing tussen betogers en politiemannen. De demonstranten, 2000 in getal wilden bestuursgebou- Advertentie) wen omsingelen. De politie verdreef hen met traangasbommen. Aan deze explosie was een reeks van geweld daden vooraf gegaan. Bomontploffin gen en moordpartijen waren aan de orde van de dag. In Tunesië dreigt een algemene staking. rzr Het Indonesische kabinet heeft be sloten zijn mandaat terug te geven, als het voorstel ter oplossing van de legerkwestie niet door het leger zou worden aanvaard. De voorstellen houden o.m. in, dat de regering een nieuwe chef-staf wil benoemen uit drie, door het leger „voorgehangen" candidaten. Dodelijk, ongeval Gisteren raakte te Rijswijk de aan hangwagen los van 'n in de richting Rotterdam rijdende transportauto. De aanhangwagen schoot links de weg over, dwars door de afschei dingshaag, en reed in op een groep straatmakers, die daar bezig was aan het wegdek. Een hunner werd zoda nig gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Een andere straat maker werd licht gewond. Een 27-jarige betonwerker in Rot terdam dacht dat hij, zolang de E- 55 zou duren, een man in bonus zou zijn, maar dat is tegengevallen. De politie heeft hem in een celletje ge stopt. De betonwerker had ten nadele van de E-55 een zeer lucratieve „termijn- handel" op touw gezet. Hij had eens rondgeneusd op de E-55 en daar en kele partijen bouwmaterialen, delf stoffen e.d., die voor de demonstra ties bestemd zijn zonder medewe ten van de officiële heren door verkocht aan een koopman in de Maasstad. Als de politie niet had in gegrepen, zou de betonwerker het hele terrein hebben laten leegha len De N. V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" verzoekt baar Verbruikers bij aanhoudende droogte te zijn. Wanneer iedereen medewerkt, is een ongestoordê wa tervoorziening verzekerd. Een persoon werd gedood en dertig gewond, toen Donderdag de blik sem in de tribune te Ascot sloeg, tijdens de races. Dc inslag vond plaats op slechts enkele meters van de koninklijke loge; koningin Eli zabeth was echter op het moment van de inslag niet aanwezig. De foto: het verlenen van de eerste hulp. Verder: de schorsing van kolonel Lubis geldt niet meer, nu de minis ter van Defensie is afgetreden. De regering verzoekt het leger generaal Bambang Utoyo te erkennen als chef-staf van de luchtmacht. Utoyo zal dan spoedig met pensioen gaan. Kolonel Lubis moet dus zijn functie op het hoofdkwartier van de land macht overdragen aan Bambang Utoyo. Het ziet er nog niet naar uit, dat het leger deze voorwaarden zal aan nemen. De regeringspartijen twijfe len overigens, of Sukarno het ontslag van het kabinet zal aanvaarden. Het is voor hem een prestige-zaak, want Utoyo is zijn protégé. Kolonel Lubis heeft nog niet geantwoord. Zuid-Korea was al te lang rustig.... De voorzitter van de commissie van Stafchefs heeft aan die rust een eind gemaakt, door te zeggen dat het Z. Koreaanse leger gereed staat om, bij een vervallenverklaring van de wapenstilstandsovereenkomst, op te rukken naar het Noorden. Indien het Westen het land zou helpen er militair en economisch ge heel bovenop te komen, zou de aan val niet doorgaan. In Laos zijn de communistische ,.Pathet-Lao"-soldaten en regerings strijdkrachten in hevige gevechten gewikkeld. De regering van Laos wil de de communisten buiten de ver kiezingen houden. Thailand bezorgd vraagt bijeenroeping van de ZOAVO. De Franse nationaal Geminianl is aan zijn slot-offensief begonnen. Vergezeld van de motor-gendarmn stormde hij naar de finish. Daar werd hij winnaar van de zwara Tour-étappe naar Monaco. In Ontario (Canada) woeden vijf tien grote bosbranden; een gruwelijk bijverschijnsel van de enorme droog te welke in het land heerst. Er zijn in totaal 142 brandhaarden. Enkele dorpen zijn ontruimd. Een brand be dreigt ook een Indianen-reservaat. In Kopenhagen steeg de tempera tuur gisteren tot 88 graden Fahren heit. De slagerswinkels zijn 's mid dags dicht, daar er bijna geen vlees wordt verkocht. In Engeland woedde een hevig onweer. Door de bliksem werden zes mensen gedood. Dr Albert Schweitzer, de 80-jarige Nobelprijswinnaar en de „Engel van Lambarene" lijdt aan een oogaan-i doening, die mogelijk een totale blindheid tengevolge zal hebben. Een beroemde Japanse oogarts is op weg om de zendeling-arts te on derzoeken. De aandoening dateert al van 1952. Sinds enige jaren verricht dr Schweitzer zelf geen operaties meer. Het orgel moet hij op het ge hoor bespelen. Zoals bekend, is dr Schweitzer één der grootste Bach- vertolkers van onze tijd. Op een persconferentie de eer ste welke ooit in het Kremlin werd gehouden heeft maarschalk Boel- ganing van de Sovjet-Unie verklaard, dat Rusland het als zijn heilige plicht ziet, de huidige spanning te vervan gen door een sfeer van vertrouwen, wederzijds begrip en zakelijke sa menwerking. Doelend op de conferentie van Ge- nève zei Boelganin: „Er zijn vele In het Friese stadje Wolvega werd Donderdag in het kader van de daar aan de gang zijnde Pieter Stuyvesant-f eesten, een groot v.a- tionaal concours hippique gehou den, dat o.a. werd bezocht door Z.K.H. Prins Bernhard. De foto, welke een beeld geeft van het con cours voor éénspannen, open klasse, Fries ras, toont de sierlijke ster merrie „Beite" gereden door de eigenaar, E. Gaastra uit Nievwef schootin draf. Er wordt weieens gezegd, dat men alle Nederlandse gevangenissen leeg zou kunnen houden, als men de misdadigers en overtreders niet meer tot de cel veroordeelde, maar hen verplichtte alle Nederlandse wetten uit het hoofd te leren. Dit is de gruwelijkste straf die men iemand kan opleg gen, want al onze wetboeken tesamen nemen meer ruimte in dan Hugo de Groot eertijds in zijn boekenkist genoot. Maar daarmee is het pro bleem nog niet ten voeten uit geschetst, want het erge is, dat die wetten nog voor verschillende uitleg vatbaar zyn ook! De A.N.W.B. moeten we huldigen als de instantie, die dat weer eens duidelijk aantoont. In de we genverkeerswet komen minstens vier artikelen voor, die blijkens uit spraken van de Hoge Raad anders gelezen kunnen worden dan dé wetgever kennelijk bedoeld heeft. Het is geen muggenzifterij van de A.N.W.B., want achter de spelregels vm het verkeer gaan onze directe belangen schuil. Zo heeft de A.N.W.B er de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat op gevestigd, dat de Hoge Raad onlangs heeft be slist dat ook aan achteruitrijdend ver keer dat van rechts komt, voorrang moet worden verleend. De wetgever kan dit niet zo bedoeld hebben. Ook over het wegrijden rijzen vraagtekens. De Hoge Raad meent, dat een bestuurder van een motor voertuig, dat tengevolge van de ver keerssituatie even heeft moeten stop pen, bij het weer optrekken aan pre cies dezelfde voorschriften moet vol doen als iemand, die b.v. na par keren aan het verkeer zelf gaat deelnemen. De A.N.W.B. is van oor deel, dat de eerste in een veel kwets baarder positie verkeert dan de twee- i de automobilist. De A.N.W.B. wil verder bewerk stelligen, dat het parkeren op een T- kruising tegenover de zijstraat niet onder het „hoekparkeerverbod" valt. Het laatstepunt op de A.N.W.B.- verlanglijst betreft de circulatieplei nen, zoals we die in veel steden ken nen. De A.N.W.B. ziet de noodzaak, om ten behoeve van de verkeersaf wikkeling op deze pleinen, een aparte bepaling te maken, die de gedragin gen van de weggebruiker regelt en hem voorschrijft links te houden ten einde vóór te sorteren. strijdvragen in de wereld, die wij ge duldig en oprecht aan een ronde tafel boeten zien op te lossen, 't Zou ech ter naief zijn te menen, dat wij a 1 1 e problemen in Genève kunnen oplos sen. Goede wil is echter essentiëel bij dit alles. De rede van Boelganin is in het Westen niet ongunstig ontvangen. Men gelooft dat Engeland nu bereid is de kwestie van de Europese vei ligheid, met die van Duitslands her- einiging te bespreken. De Westerse ministers hebben intussen in Parijs hun gemeenschappelijk standpunt be paald. De Westduitse Bondsdag aanvaard de niet het minst verstoord de vrijwilligerswet. De regering is nu bevoegd 6000 leden voor het kader op te roepen. (Van onze parlementaire verslaggever). De regering heeft haar veto uit gesproken over een voorbarige stap van de directie van de Girodienst, om de salarissen van het giro-per soneel te verhogen. Om het personeelstekort op te van gen, maakte de directie de dienst- voorwaarden aantrekkelijker en in derdaad kwamen er gegadigden. Nu de regering te verstaan heeft gege ven, dat één en ander niet door kan gaan. is er een wel zeer pijnlijke situatie geschapen. Toen bij een vorige vormreis in het Zeeuwse dekenaat van zijn bisdom, mgr Huibers ach ter in de Goese kerk zijn ge beden verrichtte, werd hij op de schouder getikt door een bejaard manneke, dat hem toe voegde, dat hij „op zien plekke zap'. Monseigneur verplaatste zich gewillig. Deze week overkwam de kerkvorst weer 'n ander lot geval op ongeveer dezelfde plaats, 'n Man, blijkbaar een vreemdeling in Jeruzalem, die iets wilde offeren en geen kleingeld had, kwam op de bis schop af met de vraag of hij s.v.p. een rijksdaalder kon wis selen. Ditmaal kon monseigneur de interpellant niet terwille zijn, omdat hij geen portemonnaie bij zich had. Trouwens: het wisselen in de tempel is geen bezigheid, waar over in het Evangelie veel op wekkends wordt gezegd!

de Stem | 1955 | | pagina 1