Uitbreiding van Eerste en Tweede Kamer Arme Gerrit Voorting! i sSFF'- i T reinbotsing de Moer Kleine luchtvloot „veegt Atlantische Oceaan schoon de H.M. bezocht de E-55 n Regeringscrisis Indonesië verwacht in Loon- en prijspolitiek zal worden gehandhaafd Grotere armslag voor provinciale besturen Ook bepalingen afgeschaft Principiële critiek Gortzak sprak het meest van alle Kamerleden Actie tegen de doodstraf Erfgename van André Gide moet betalen Vacantieganger hielp blussen Nederland als voorbeeld Russen brengen wodka en kaviaar naar Genève VERKEERDE VRIENDEN. DAGBLAD VOOR ZEELAND WIJZIGING VAN DE GRONDWET AVRO-voorzitter dood gebleven Mildere wind in Argentinië Geestelijken op vrije voeten En nu wachten op Prinsjesdag Een tochtje in de kabehweefbaan Rustig weer Belangrijk jaar achter de rug Minister van Defensie afgetreden Explosie vernielt een tankschip Geen 5-daagse werkweek Tijdens school debat President Eisenhower maakt een reis Demonstratielust in W-DuiIsland r 95e JAARGANG No. 21893 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplem 11; Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem Mr Dr A J J M Mes, Mr H M. U de Rechter L. J v. 't Westende P. V M Vercauteren Abonnernentspriis hij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0,45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct., Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. i— Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, jhr H. G. A. Quarles van Ufford, Noors consul en voorzitter van de AVRO heeft gistermiddag een hart verlamming achter het stuur van zijn auto gekregen. Hij reed op het spitsuur in de druk ke Haagse Parkstraat. Zijn wagen schampte een andere auto, verloor vaart en reed het trottoir op, waar hij met geringe snelheid tegen de pui van een der B.P.M.-kantoren te recht kwam. Een arts van de G.G.D. constateerde de dood, vermoedelijk door hartverlamming. Het is een wonder, dat niemand op dit drukke uur door de op het trottoir rijdende auto geraakt is. Jhr Quarles van Ufford is 61 jaar oud geworden. De gevangenisgeestelijken in Ar gentinië, die indertijd waren ont slagen als gevolg van de anti-ka tholieke campagne, hebben nu toe stemming gekregen hun werk te her vatten. Verder zijn drie geestelijken vrij gelaten, die bijna twee maanden ge leden werden gearresteerd, verdacht van het drukken van een, naar de autoriteiten meenden, beledigende open brief aan president Peron. Er worden op het ogenblik pogin gen gedaan om de nieuwe christen democratische partij samen te smel ten met nog drie nieuwe partijen die op het ogenblik opgang maken. Men verwacht binnenkort een herziening van de wet die verhindert dat deze partijen aan de komende presidents verkiezingen meedoen. (Van onze parlementaire verslaggever.) DE REGERING heeft bij de Staten-Generaal een aantal wets ontwerpen ingediend tot wijziging van de Grondwet. Wanneer deze voorstellen volgens de gebruikelijke procedure, die vereist is, aangenomen worden, zal het aantal leden der Tweede Kamer voortaan 150 bedragen en het aantal Eerste Kamerleden 75. Belangrijk is ook het voorstel om de provinciale besturen op enige punten meer armslag te geven. Voorgesteld wordt om de eis van konink lijke goedkeuring voor alle provinciale verordeningen uit de Grondwet té laten vervallen en de beperking van het aantal zittingen der Provin ciale Staten op te heffen. in strijd met de rechtsgeschie denis in ons land. Deze leden koesterden derhalve onoverko melijke bezwaren tegen de thans voorgestelde titel. IN DE adviescommissies van de Zuidhollandse Prov. Staten zullen communisten geen zitting kunnen ne men. Dë Staten hebben hiertoe be sloten na langdurige en heftige dis cussies. HET NEDERLANDSE schip „En- carnacion" is in Tripolis geboycott, omdat het de haven van Haifa in Israël had aangedaan. Het schip moest, zonder dat het lading aan boord kon nemen, ten spoedigste weer zee kiezen. EEN TACHTIGTAL politieke gevan genen in Marokko is amnestie ver leend ter gelegenheid van de her denking van de bestorming van de Bastille. In Casablanca werden weer enkele aanslagen gepleegd. ING. JOHN ROZENDAAL, de eerste Nederlander die een vliegtocht maak te (namelijk in 1908 met Wilbur Wright) is gisteren te Den Haag ter aarde besteld. EEN MAN die een vreselijke angst koesterde voor een derde wereldoorlog had in allerlei win kels diefstallen gepleegd. Thuis had hij een kelder vol levens middelen. Toen hij op het matje kwam, eiste de officier zeven maanden gevangenisstraf tegen hem. Voorts zal, indien het voorstel aan vaard wordt de bepaling worden af geschaft, dat de Commissaris der Ko ningin is belast met het toezicht op de verrichtingen van de Provinciale Staten. Aan de Grondwet zal tevens een „additioneel" artikel worden toege voegd, waarin toezicht op gemeenten in nieuw ingepolderde gebieden, die nog niet tot een provincie behoren, wordt geregeld. Dit laatste is nodig gebleken bij de parlementaire behan deling over de indeling van de IJsel- meerpolders, waarbij de Kamers grondwettelijke bezwaren naar voren brachten. Ook zijn er enige voorstellen tot verandering der Grondwet, waarbij wijziging van bepalingen omtrent pen sioen voor aftredende Kamerleden en kostenvergoeding voor leden van de Eerste Kamer aan de orde komen. Andere leden betwijfelden of de tegenstelling tussen wettenrecht en volksrecht zo scherp gesteld mag worden, omdat de wet in de demo cratische samenleving niet geacht mag worden door een „vreemde" macht van bovenaf te zijn opgelegd, doch door de burgers zelf in het le ven wordt geroepen. Een tweede hoogtepunt in het par lementair gebeuren van gisteren be zorgde de vaste commissie voor Jus titie uit de Tweede Kamer die voor het eerst verslag uitbracht over een onderdeel van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, namelijk de In leidende Titel ervan. Een meerderheid is van oordeel, dat de materie met opbouwende cri tiek moet worden benaderd. De na gedachtenis van prof. Meijers, de ontwerper van het nieuwe B. W., kan niet beter worden geëerd, dan door een grondige behandeling. Sommige leden wensten daarentegen een zeer snelle behandeling. Hieruit blijkt reeds de critische houding van de commissie. Verscheidene leden koesterden bezwaren tegen de opzet van de Inleidende Titel. Men ziet hier in een ten troon verheffen van het overheidsrecht. Ten onrech te kent het ontwerp het primaat schap toe aan het wettelijk recht GISTEREN heeft minister-president Waa88eb°uw te Amster- „historisch museum gesloten Werd het museum bond van onderling beheerde ziekenfondsen zal streven naar een zo nauw mogelijke samen werking tussen de ziekenfondsen en de ziekenfondsorganisaties. Het uit eindelijke doel is concentratie. DE SOVJETRUSSISCHE zware in-, dustrie moet zich in de komende ja ren sneller blijven ontwikkelen Maarschalk Boelganin deelde dit mee. KRUPP ONDERZOEKT de mogelijk heden voor vestiging van een staal fabriek in het gebied van straat Cango (Canada). DE FRANSE regering wil een in ternationale conferentie bijeenroepen, die voorzorgsmaatregelen tegen even tuele gevolgen van gebruikmaking van kernenergie op grote schaal, moet aanbevelen. PROF. WLADIMIR Bontsj-Broeje- witsj, een van de oudste leden van de Russische communistische partij is gisteren een (natuurlijke) dood ge storven. Hij was in de twintiger ja ren een medewerker van Lenin. Met verlanglijst H. M. de Koningin heeft gisteren in gezelschp van haar particulier se cretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis, een informeel bezoek aan de „E- 55" gebracht. Met dit bezoek voldeed H.M. aan een belofte, op de officiële openings dag gedaan, om nog eens terug te komen, waarbij zij dan gelegenheid zou vinden de „E-55" wat rustiger te bekijken. De Koningin had tevoren een wen- senlijstje opgesteld. Als eerste wens stond daarop: een tochtje met de kabelzweefbaan. En febeurde natuurlijk ook! Het publiek werkte er spontaan ranrtSTna tat de Koningin rustig haar ïondgang kon volbrengen. Weersverwachting vanavond: geldig i i i tot t i a Veran(IerIiike bewolking met in de meeste plaatsen X0og weer uur. an onder 1817 (Van onze parlementaire verslag gever). In zyn overzicht van de werkzaam heden van de Tweede Kamer, die tot begin September op reces gaat, sprak de voorzitter, Dr Kortenhorst er zyn vreugde over uit, dat de wetgevende machine na 17 Mei weer spoedig op gang is gekomen, zodat geen al te grote stagnatie is ontstaan. Hoogtepunten van het parlemen taire bedrijf noemde de voorzitter o.a. de Parijse Accoorden, de Adop tie. de Lijkverbranding, het Televi siedebat, de Belastingontwerpen en de Huurwet en het Cadeaustelsel. De tussen Kerstmis en 6 Juli ge- NA RUTH ELLIS Een aantal leden van het Britse parlement is van plan minister van Binnenlandse Zaken Gwilym Lloyd George dringend te verzoeken een wetsontwerp in te dienen betreffende het afschaffen van de doodstraf in Engeland. De actie volgt op het voltrekken van het doodvonnis Woensdag aan de 28-jarige moeder van twee kin deren, Ruth Ellis, dat over het gehe le land grote beroering heeft ver wekt. Mevrouw Jeanne Lambert, doch ter en erfgename van de schijver André Gide, moet op last van een Frans Gerechtshof 10.000.000 francs succesierechten betalen op het co pyright van de grote litteraire pro ductie van haar vader. Bovendien moet zij 10.000.000 fres. boete betalen, omdat zij de rechten niet had opgegeven, die zij reeds bij het leven van haar vader tezamen met andere giften had ontvangen. De litteraire nalatenschap heeft een geldelijke waarde van 31.000.000 francs. De zaak-Jungschlaeger is nog steeds een aaneenschakeling van verklarin gen en getuigenverhoren, die later weer worden herroepen. In de zitting van gisteren heeft getuige Ulmer zijn verklaringen, afgelegd tijdens het vooronderzoek herroepen. Hij zeide deze verklaringen te hebben afgelegd destijds, onder druk van enkele leden van de politie, die hem zouden hebben mishandeld. Woensdag heeft Ulmer voor de officier van justitie zijn eer ste verklaringen nog gehandhaafd, uit angst naar hij zeide. Voorts worden de gemoederen in Indonesië nog steeds verhit gehouden aoor de legerkwestie, die het aftreden van de minister van defensie Iwa Kusumasumantri tot gevolg heeft ge had. Dit aftreden liggend in de lijn van de oplossing van de legerkwestie is de wens van de partij van de minister geweest, de „Partai Progres- ^1- overigens wel achter de staan- De minister-pre- s dent All Sastroamidjojo zal de func- minister van defensie tijdelijk overnemen. Islaniietische Centrum Partij dat La,aï 5? premier haar eis gesteld s het mandaat aan pre- 5I.TI S°eukarno za' terug geven. De Indonesische pers steunt het idee van een zakenkabinet met vice-president Hatta als minister-president. De mi nister-president Ali Sastroamidjojo en vice-premier Zainul Arifin hebben gis- HattaT">rfien een bezoek gebracht aan houden redevoeringen vulden 1639 ko lommen der Handelingen. De voor zitter had nageplozen, dat de volg orde voor de verschillende fracties als volgt was: K.N.P. 49.5 kolom per lid, C.P.N. V S.G.P. 25.5. V.V. D. 21.5, C.H.U. 17, A.R. P. 16.5, P. d. A. 12.5. K.V.P. 10 kolom per lid. Uit dit overzicht bleek hem, hoe van de kleinere fracties verhoudingsge wijs de zwaarste prestaties worden geëist. Hij zag hierin een argument te meer voor de uitbreiding van het aantal leden der Kamer. Van de leden afzonderlijk bleek de heer Gortzak met 145 kolommen aan de spits te staan. De week voorafgaande aan Prins jesdag zal de Kamer weer bijeen ko men. Arbeiders wit van schrik Gistermorgen is een tankschip dat op een werf te Zaandam lag, door een explosie 7.0 erg beschadigd, dat het moet worden gesloopt. Enige arbeiders, die onder het schip aan het werk waren, kwamen wit van schrik doch ongedeerd naar boven. De brandweer slaagde er na een uur in het vuur te doven. De oorzaak is: gasvorming in de ruimen van dit oude schip. Toen een onder het schip werkzaam zijnde lasser zijn lasappa raat tegen de scheepswand hield zon der dat er van een steekvlam nog sprake was, ontstond de ontploffing. Het Liberiaanse schip ..Cygnet" heeft 25 mijl ten N.O. van het licht schip ..Goodwin" een aanvaring ge had. Alle opvarenden zijn gered. De Cygnet" is nog drijvende. Voor Gerrit Voorting is de Tour de France afgelopen. Door een on gelukkige val werd de Roosendaler, die juist beter begon te fietsen, gisteren gedwongen de strijd te staken. Hij moest in een ziekenhuis onderweg naar Briangon wor den opgenomen. Aan een liefderijke verpleging zal het hem blijkens de foto niet ontbreken. Elders in dit blad zijn uitvoerige bijzonderheden over het ongeval te lezen. De Belgische regering hoezeer zij ook wenst dat de arbeiders deel heb ben in de voordelen van de gunstige conjunctuur zal haar politiek van loon- en prüsbeheersing voortzetten. Dit is verklaard na de bespreking van de regering met vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers over de sociale vraagstukken en de verlangens der vakbonden. Wat de wens der vakbonden tot het invoeren van een vijfdagenweek met een maximum van 45 werkuren betreft, zegt de regering, dat die niet algemeen in België kan worden inge voerd zonder dat rekening wordt ge houden met de arbeidsvoorwaarden in de naburige concurrerende landen. Daarom zal zij deze hervorming bij de internationale instanties bepleiten. Zij is echter van mening, dat men ge leidelijk, met inachtneming van de economische mogelijkheden en de technische eigenaard van elk bedrijf, dit doel zal kunnen bereiken. De eis van een minimumloon van 20 frank per uur en algemene invoe ring van een jaarlijks verlof van 12 werkdagen, staat reeds geruime tijd op het programma der vakcentrales. De katholieke vakcentrale was niet uitgenodigd, omdat zij had geweigerd het parool voor de Zaterdagsstakingen op te schorten. De regering stelde voor, dat de col lectieve overeenkomsten, die de lonen aan het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud koppelen, worden nageleefd, maar dat zij tenminste om de vier jaar herzien zullen worden om de geleidelijke verhoging van de koop kracht der arbeiders te verzekeren. Zij was van mening, dat een uur loon van 20 frank, met inbegrip van alle premies, voor volwassen arbeiders bereikt moet worden zonder dat daar uit een algemene loonsverhoging re sulteert. De algemene invoering van een 12-daagse vacantie zou door de nationale arbeidsraad bestudeerd moe ten worden. De vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers verklaarden zich accoord met de verklaringen en voorstellen der regering, omdat zij ze beschouwden als een minnelijke schik king, die aan de sociale spanningen een einde kan maken. Zij verbonden zich, de regeringsvoorstellen in hun organisaties te verdedigen- De werk geversvertegenwoordigers wensten, dat ook het niet aanwezige R.K. vak. verbond zijn instemming zou betui gen. Bij brand in Den Haag Tijdens een hevige uitslaande brand in een woonhuis aan het Spui in Den Haag heeft een Italiaanse brandweer man assistentie verleend. De spuitgast, die een vacantietocht door Europa maakt en toevallig bij de Haagse brandweer was, leende een helm en spoedde zich met de an dere brandweerlieden naar het vuur, waar hij van nabij kon meemaken, hoe de Nederlandse brandweer het vuur bestrijdt. Na ongeveer 20 minuten was men de brand meester. De schoolkwestie is momenteel on derwerp van bespreking in de Belgi sche Senaat. Oud-premier Paul van Zeeland haalde gisteren Nederland aan als een voorbeeld van een land waar schoolvrede heerst, terwijl er toch op het gebied van het onderwijs grote moeilijkheden zijn te overwin nen geweest. „Men heeft in Neder land een nationale oplossing gevon den, die door elk aanvaard wordt en alle vrijheden en overtuigingen eer biedigt", aldus Van Zeeland. Men verwacht dat de behandeling in de senaat wel tot het einde der maand zal duren. Twee goederentreinen zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag op de oprit van de Moerdijkbrug aan de Zuidhollandse kant in botsing gekomen. De ravage, welke werd aangericht, was zeer groot; persoonlijke ongevallen bleven be perkt tot de gebroken arm, van een 55 Een president van de Verenigde Staten is een kostbare persoonlijk heid. Dat verklaart de grote zorg waarmee de heer Eisenhower wordt omringd nu hij op het punt staat naar Europa te vliegen, om deel te nemen aan de Geneefse conferentie. Een kleine luchtvloot, beslaande uit weervliegtuigen, snelle jagers en amphibievliegtuigen verkent de route welke het toestel, dat behalve de president ook mevrouw Eisen hower zal vervoeren, moet volgen. Op IJsland wordt een landingsbaan klaar gemaakt waarop de Superconstellation van de president kan lan den. Hier kan getankt worden en er bevindt zich een reservemotor, voor het geval dat de Superconnie mankementen krijgt. Aan boord van het presidentiële vliegtuig bevinden zich reddingsvlotten en de beman ning is voortdurend aan het trainen. Op alles is gerekend. De Ameri kaanse president, die ook nog wordt vergezeld door zijn zoon, komt Zaterdagavond in Genève aan. ganin. Verder gaat partijsecretaris Kroestjev mee. Molotov en Zjoekov, minister van Defensie, zijn vanzelf sprekend ook aanwezig. De Russen zijn ook al bezig met hun stellingen te betrekken. Een speciaal vliegtuig bracht gistermorgen een enorme hoe veelheid wodka plus een lading ka viaar naar Genève. De Japanse socialistische partijen willen een beroep op de regeringslei ders der grote vier doen, om de koude oorlog te beëindigen, de atoomwapens te verbieden en Duitsland in neu traliteit te herenigen. Verder wordt gepleit voor: een oplossing in zake Formosa, ontwapening onder VN- toezicht en het voorbereiden van een nieuwe Afro-Aziatische conferentie. In West-Duitsland is de weg vrij voor de eerste militaire wetten, die o.m. de oproeping van 6000 vrijwilli gers voor het leger mogelijk moeten maken. Adenauer is gecapituleerd voor de eisen van zijn partijgenoten, die het parlement een beslissende in vloed op de militaire organisatie wil den geven. De demonstratielust is groot in Duitsland, nu de Geneefse conferen tie weldra zal beginnen. Het verkeer en de arbeid zullen twee minuten stil liggen. In de kerken worden bidston den gehouden en overal zullen beto gingen worden gehouden. Het zijn, alle demonstraties, die op de eenheid - ge richt zijn. De verwachtingen zijn ech ter omgekeerd evenredig aan deze demonstratielust. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken is al in Europa. In Parijs voert hij onop houdelijk besprekingen met zijn Fran se ambtgenoot. Vcor zijn vertrek naar de oude wereld zei Dulles, dat de Geneefse conferentie geen einde zal zijn, maar een begin. Grote beslissin gen verwachtte hij niet. De Russische delegatie naar Genève zal worden geleid door premier Boel- van de bestuurders. Het ongeval werd in de eerste plaats veroorzaakt door de dichte mist, waardoor de bestuurder van de ene trein het voorsein, dat op onveilig stond niet heeft opgemerkt. Het onveilige hoofdsein merkte hij wel op, waar op hij meteen remde; toen was het al te laat. Onze folo geeft een over zicht van de ravage: zeven goede renwagens werden in elkaar ge drukt en een tiental liepen uit de rails. Gisteravond acht uur was de stremming van het treinverkeer opgeheven. Elders in dit blad geven wij nadere bijzonderheden. Vreemde toestand in woonoord Het Tweede Kamerlid Weiter heeft aan de minister van Maatschappe lijk Werk de volgende vragen ge steld: 1. Is 't juist, dat aan een aantal Ambonezen, onder wie een arts en twee predikanten, die door een groot deel van hen, die de woonoorden voor Ambonezen bevolken, als hun leiders worden beschouwd, niet wordt toegestaan vrijelijk die woon oorden te betreden en met hun land genoten te spreken? 2. Zo ja, wat is de reden van dit verbod? 3. Welke is de wettelijke grondslag waarop dit verbod berust? De Nepalese millionair Sahoe Ganesjdas heeft zijn zoon ont erfd, omdat hij met Amerikanen omging. Hij nam het hem voor al kwalijk, dat hij ook maal tijden met hen gebruikte, „want dit staat gelijk met verlooche ning van onze godsdienst," al dus de verstoorde vader. De Amerikanen, waar hier sprake van is, bevonden zich in Nepal om dit land, in het kader van het streven der Ford-stichting, te helpen. Dit feit brengt een geivoonte in herinnering, die vijftig jaar geleden in het toenmalige Brits-Indië bestond. Wanneer een lid der orthodoxe Hindoe-families een bezoek aan Europa had gebracht, werd hij bij terugkeer, als zijnde „on rein" geworden, door zijn fa milieleden verloochend.

de Stem | 1955 | | pagina 1