ZWITSAl CRITIEK op minister Mansholt ven De fusie der gas] van de provincie en Goes Z- VLAANDEREN Middelburgs herbouw zo goed als voltooid De Zevibel vergaderde Rheuma is een wrede ziekte PREMIEKEURINGEN VOOR MERRIëN TE AXEL ibedrij Noodlottige val te Vlissingen RHEUMA verrassingsactie Andrews opreis DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 JULI 1955 Moeten kustvissers zeevissers worden? Abt van Bornhem overleden Oud-pastoor van Oudenbosch Pax Christi-groep te Hansweert Feestelijk onthaal op Maria-oord Ifalcheren MIDDELBUKU Zuid-Beveland Vehhcdk 's Nachts nemen uw maag en ingewanden de nodige rust Voor Middelburg staat de deur open Met het hoofd op basaltblokken GOES ll-klassige katholieke school voor,, Haar "tiaar AXEL Nog één sanering moet geschieden HULST Begrafenis B. v. Waterschoot BELGISCH BEZOEK AGENDA Heden Morg en Op de algemene vergadering van de Zevibel te Goes kwamen allerlei acute visserij-problemen ter sprake, ten dele ook verband houdend met de komende grote Waterstaatswerken. Scherpe critiek werd geuit door drs. Floor, van de stichting der Nederlandse visserij, op minister Mansholt. ,„Deze minister", zo zei hij, „heeft pas zijn 10-jarig jubilé gevierd als bewindsman. Wij hadden de illusie, dat hij zich ook één dag eens minister van visserij zou tonen, maar dit werd niet verwezenlijkt, toen hij vorige week in de Kamer een slooppremie voor oude schepen afwees." SANERING NODIG. Ook de voorzitter der Zevibel, de heer A. Lockefeer had op deze af wijzing critiek, omdat de noodzake lijke vernieuwing der Zeeuwse vis sersvloot er door afgeremd wordt. Komen op de garnalenvisserij, wees de voorzitter er op, dat sane ring hier hard nodig is omdat er een ontvolking van de vloot door dreigt te ontstaan. Ook vroeg spreker begrip voor de uitbreiding der coöperatieve gedach te. In de kwestie van de teruggaaf der omzetbelasting voor scheepsbe- nodigdheden begint het gelukkig te dagen. Niet rechtvaardig vond de heer Lockefeer de bij de pachtzaken aangelegde maatstaven. VEERE IN DE KNEL. T.a.v. het Drie-ellanden-plan, wees spreker op de consequenties welke dit voor Veere kan hebben, dat zijn zeehaven verliest. Wanneer de gar nalenvisserij niet gehandhaafd kan blijven zal overschakeling op de zee- Te Bornhem overleed de hoogeerwaarde vader abt Euge- nius Dirckx der St. Bernardus- abdij van de Cisterciënsers al daar. Hij was de drie en veer tigste abt van Bornhem. Hoogeerwaarde vader abt Dirckx werd geboren ,e Roosendaal op 17 Maart 1878. Hij trad in de abdij van Bomhem in 1896 en ontving de pries terwijding op 10 September 1902. Tot in 1941 verrichtte hij parochieel werk in Oudenbosch. In 1941 werd hij tot 43ste abt van Bornhem gekozen. Born, hem is met Aubel de enige abdij der strikte oude observantie van de Cis terciënsers in België. De begrafenis geschiedt te Bornhem op Woensdag 13 Juli. visserij nodig zijn. Maar dan zal de regering moeten helpen, omdat de vloot in haar tegenwoordige vorm niet geschikt is voor de zeevisserij. De voorzitter deelde nog mee, dat 13 Augustus te Breskens tijdens de visserij-dagen, door de Zevibel een congres zal worden gehouden, spe ciaal over de afzet der vis. BATIG SLOT. De penningmeester, burgemeester Willemsen, kon meedelen dat er over 1954 een batig slot is van 5800. De contributie werd voor 1955 be paald op 60. Het jaarverslag van de secretaris drs. Cambier, door ons reeds afge drukt werd goedgekeurd. Drs. Floor, constateerde in zijn causerie, dat de Zeeuwse vloot te huiverig is voor de technische ont wikkeling en dat zij niet aan vlijt ten onder gaat. De vloot-verandering wordt hier funest en vandaar kwam hij tot zijn critiek op minister Mans holt. Vervolgens besprak hij de moei lijkheden, die een doorvoering van de sociale verzekering in de weg staan. ALLEN VOOR ééN. De overschakeling van de kust visserij naar de zeevisserij zag drs Floor als een noodzakelijk gevolg van het Drie-eilandenplan en het Del taplan. De kustvisserij wordt naar de zee verdreven. De schepen zijn echter niet voor de zeevisserij ge schikt. Daarom moeten er nieuwe schepen komen en de regering moet deelnemen aan de financiering door het beschikbaar stellen van credie- ten. Een omschakeling in Zeeland zal noodzakelijk zijn. Uitdrukkelijk stelde drs. Floor vast, dat de schade die de Zeeuwse visserij lijdt door de afsluiting van de zeegaten door geheel Nederland gedragen moet worden. Dit moet wetelijk geregeld worden. Als dit ge schiedt kan de nieuwe ontwikkeling tengevolge van het Drie-eilandenplan en het Delta-plan voor de Zeeuwse vissers nog aantrekkelijk zijn. (Advertentie) Toen Kruiningen in de zomer van 1953 droogviel, heefj een grote inter nationale groep van de Pax Christ! o m. het bekende „Maria-oord" te Hansweert slikvrij gemaakt. Nu „Maria-oor.d", deze week wordt heropend, achtten de eerw. zusters de tijd gekomen om hun helpers in de nood eens feestelijk je onthalen. Invitaties daartoe stuurden zij naar alle windstreken en het gevolg was, dat 36 invité's uit alle hoeken van Nederland, te Hansweert arriveer den. Jammer genoeg hadden de bui tenlandse genodigden, vanwege de afstand, verstek moeten laten gaan. Na de ontvangst, woonden allen in de kapel de H. Mis bij, die door pa ter dr. Smits van Waesberghe, lid van het Landelijk Secretariaat, werd opgedragen. Verder zijn de gasten de gehele dag op een grandioze wijze door de eerw. Zusters verwend en het was dan ook niet voor niets dat dr. van Waesberghe aan het diner speciaal door de prcrv. overste verzorgd, hun daarvoor hartelijk dank bracht. Een aardige geste was nog. dat de Pax Christi-groep aan de verhinderde buitenlanders, prentbriefkaarten zond. (Advertentie) EEN VERVOLGKLASSE Met ingang van September a.s. zal aan de Middelbare Handelsavond school alhier een vervolgklasse wor den verbonden, waarin zal worden opgeleid voor het practijkdiploma Boekhouden, het practijkdiploma Ne derlands en Engels, het diploma Ma- chineschrijven en Stenografie. Koudekerke NIEUW BADHUIS Men is volop bezig met de bouw van het nieuwe badhuis annex ruim te voor gemeentewerken. In het bad huis komen vijf cellen, toilet en wachtkamer. Er zal een oliestookin stallatie worden geplaatst. Het bad huis wordt zodanig gebouwd, dat er naar achteren mogelijkheid tot uit breiding bestaat. Aangrenzend aan het badhuis komt er een royale ruim te voor de opslag van allerlei ma terialen voor openbare werken. Men hoopt het complex omstreeks Octo ber a.s. in gebruik te kunnen nemen. CHOCOLADE. PASTILLES (Advertentie} Geen wonder dat zij 's morgens niet direct uw tempo kunnen volgen. Help ze een handje met Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, direct bij het opstaan - nog vóór u zich wast. Andrews bevat - in smakelijke en pret tige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. U zuil geen last meer hebben van een op geblazen gevoel, nare smaak, be slagen tong en oprispingen die er op wijzen dat onverteerde voedselresten zich ophopen in maag en ingewan den. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan func- tionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.6" 1.65 per bus. Op het terrein vari de V.V.Z.. te Axel vond onder grote be langstelling van de zijde der paardenfokkers de premiekeu ring voor merriën van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpard" plaats. De uitslag van deze keuringen was als volgt: 2-jarige merriën (kleine maat): Dora van Bella van R. Baecke, West- dorpe; Sonja van Doornhof van Gebr. de Feijter, Axel. 2-jarige merriën (grote maat): 1 Unica van M.A.B. Puijlaert, Zuiddorpe; 2 Lida van Zuiddorpe van Ars. Puijllaert, Zuid dorpe; 3 Bertha v. Torenberg van Jac. de Klerk, Zaamslag; 4 Rita van H. M. Vervaet, Westdorpe; 4b Mon- na van Torenberg van Jac. de Klerk, Zaamslag. 3-jarige merriën (kleine maat)1 Ria van Osw. Kerckhaert en Zn., Westdorpe; 2a Trix van de Zeedijk van Kind. H. Daelman, Westdorpe; 2b Cora van Passluis van Wed. H. M. A. van Waes-v. d. Berg, West dorpe; 3a Rabie van mej. N. Diele- man, Zaamslag: 3b Ronny van Zuid dorpe van M. A. B. Puijlaert, Zuid dorpe; 3 c Ida van W. M. Dieleman, Sluiskil; 4a Lisette van Nera van Ars. Puijlaert, Zuiddorpe; 4 b Carina van H. M. Vervaet, Westdorpe. 3-jarige merriën (grote maat): 1 Majorie van Axel van Iz. de Feijter- de Mul, Axel; 2a Hermine van Evers- dam van Cyr. van Overloop, Zuid- In de afdeling der Staten bleek men niet onverdeeld enthousiast over het voorstel van G.S. tot fusie van de Zegam met het prov. gasbedrijf. Speciaal tegen de N.V.-vorm rezen er nogal bezwaren. Ook tegen de aan Goes gedane con cessies, wat hoofdboekhouding en woonplaats directeur aangaat waren sommigen gekant. Een lid sprak van het sparen van kool en geit en 'n ander bedoelde onvriendelijk te zijn toen hij iets zei over „touwtrekken". Weer 'n ander vond het echter juist, dat de ven nootschap te Middelburg is gevestigd en de kantoren te Goes en Vlissin- gen. HET ANTWOORD VAN G.S. Ged. Staten verdedigde de N.V.- vorm als de meest geschikte. Van die zijde wees men er op dat sinds 1946 er een streven is geweest om tot samenwerking te komen. Bij alles stond voorop, een behoor lijke gasvoorziening op de meest doel treffende wijze te bereiken. Wat de zetel van de N.V. betreft, waren burgemeester en wethouders van Goes feitelijk gebonden aan een besluit van de raad, waarbij eerst genoemd college werd opgelegd, dat de zetel te Goes zou komen. Toen indertijd het oude particuliere bedrijf is overgegaan aan de N.V. Zegam werd bepaald, dat het bedrijf onveranderlijk gevestigd zou blijven in Vlissingen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat, wanneer de zetel van de N. V. te Middelburg gevestigd wordt, het deze gemeente iets gemakkelijker ge maakt wordt om eveneens toe te tre den. Bovendien is Middelburg ook de hoofdplaats van de provincie. G.S. zouden het niet verstandig vin den om de thans gevonden oplossing te gaan veranderen. Voor alles dient toch in het oog te worden gehouden, dat doel van deze samenwerking is een deugdelijke gasvoorziening voor de Middengroep te bewerken. Boven dien bestaat altijd de mogelijkheid om vele stringente onderwerpen sta tutair te regelen. Het bleek noodzakelijk de water gasinstallatie te Goes te bouwen. Waar de technische werkzaamheden het voornaamste doel van de dag taak van de directeur zullen uitma ken is het hoogst gewenst, dat de directeur te Goes komt te wonen. En waar de directeur is, dient de hoofdboekhouding eveneens te zijn. Immers de directeur moet elk ogen blik van de dag over de centrale, alsmede de statistische, gegevens kun nen beschikken. Het is alzo een be drijfsbelang en een boekhoudkundig belang, wanneer de directeur in Goes zijn woonplaats heeft. Omtrent het naderhand toetreden van Middelburg tot de te vormen ge meenschap bestaat nog in geen en kel opzicht zekerheid. De statuten laten de mogelijkheid daartoe open. Indien het bestuur der vennootschap en het bestuur der ge meente Middelburg, omtrent dit toe treden in de toekomst overeenstem ming verkrijgen, zal de gasvoorzie ning van Midden-Zeeland zijn gecen traliseerd. Gesteld dat deze overeen stemming medebrengt, dat Middel burg een gelijk aantal aandelen ver krijgt als de provincie en Goes, dan zijn er dus drie samenwerkende par tijen, waarvan ieder een gelijke in vloed heeft op het bedrijf. De provincie heeft niet de behoefte om de eerste viool te spelen in deze. Over de eventuele toetreding van Yerseke is van de afdelingen niets gezegd: zo men weet is opneming van dit in desolate toestand verke rende bedrijf zo goed als zeker. dorpe; 2b Erna van Flora van E. A. J. Daelman, Westdorpe; 3a Metha van Zuiddorpe van M. A. B. Puijlaert Zuiddorpe; 3b Carmen van Passluis van Wed. H. M. A. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe; 3c Roza van Ouden polder van Adh. van Waes, Zuiddor pe. 4 Cantoria van Papenhoek van J. K. de Putter, Axel. 4-jarige merriën (kleine maat): 1 Hermine van Doornhof van Gebr. de Feijter, Axel; 2a Sunny van Osw. Kerckhaert en Zn., Westdorpe; 2b Greta van Nico van H. M. Vervaet, Westdorpe: 3a Kitty van Coegors van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 3b Ri- kie van Albert van Kind. H. Daelman Destdorpe; 4 Golda van Ed. Laureijs, Westdorpe. z 4-jarige merriën (grote maat): 1 Sonja van Osw. Kerckhaert en Zn., Westdorpe; 2 Rit van Passluis van Wed. H. M. A. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe; 3 Dora van Axel van A. L. Scheele, Axel; 4 Stella van Axel van Iz. de Feijter-de Mul, Axel. 5-10-jarige merriën (kleine maat): la Jenny van Stella van Cyr. van Oevrloop van Zuiddorpe: lb Hermine van Coegors van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 2a Ina van Graaijw van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 2b Mina van Zuiddorpe van Adh. van Waes-v. d. Berg, Westdorpe; 3b An nie van Axel van A. L. Scheele, Axel; 4a. Juliana van Willemskerke van P. Tollenaar, Axel; 4b Mina van Doorn hof van Gebr. de Feijter, Axel. 5-10-jarige merriën (grote maat): 1 Nelly van Annie van Osw. Kerck haert en Zn., Westdorpe; 2a Minerva van F. van Hoeve, Axel; 2b Elsa van A. L. Scheele, Axel; 2c Hilda van Zuiddorpe van Ars. Puijlaert. Zuid dorpe; 3a Annie van A. J. de Smet, Westdorpe; 3b Marianne van Axel van Iz. de Feijter-de Mul. Axel. 4 Orpha van Elza van Gebr. de Kever, Westdorpe. (Advertentie) Carbovit teaen solis- verterings -bezwaren mugolin (reukloos) ting van muggebeten. I ter voorkort wu Mijnhard"1" maaktis&oed Bg velen, die op de Boulevard te Vlissingen wandelden ter hoogte van „Michieltje" sloeg de schrik rond het hart, toen zij zagen, dat een man over de boule vardmuur viel en terecht kwam op de basaltblokken, die negen meter lager liggen. He, slachtoffer, de 33- jarige gehuwde De B. uit Vlissingen moet op slag gedood zijn, doordat hü recht met het hoofd op de stenen terecht kwam' Omtrent de oorzaak van deze nood lottige val tast men volkomen in het duister. Niemand kan ook maar een geringste aanwijzing geven. Daarente gen gonst het van ..vermoedens". Vast staat, dat de man een erg nerveus type was, zodat men ver moedt, dat hij bij het naar beneden kijken, onwel is geworden en over de muur is gevallen. Het kan .-chter ook zijn, dat hij zijn evenwicht heeft verloren, doordat hij uitgegleden Is op de kiezelsteentjes, welke op het •wegdek liggen. Wij berichtten reeds dat in de ko mende zitting van de raad een voor stel van B. en W. aan de orde komt om medewerking te verlenen tot de bouw van een elfklassige katholieke lagere school de eerste van die grootte in Goes in West. In hun toelichting schrijven B. en W.Reeds eerder werd besloten me dewerking te verlenen tot de bouw van een achtklassige katholieke la gere school. Het schoolbestuur heeft echtgr meegedeeld, ook de V.G.L.O. afdeling in de nieuwe school te wil len onderbrengen en tevens de school geleidelijk om te willen zetten in een jongens- en meisjesschool. Met het schoolbestuur zijn B. en W. van mening dat het bezwaarlijk is de V.G.L.O. school in het gebouw aan de Vlasmarkt te laten, daar dit zo spoedig mogelijk aan zijn tegen woordige bestemming wordt onttrok ken. Daarom verdient het aanbeveling het vorige raadsbesluit te wijzigen. SUBSIDIE VOOR „PUCK" In November a.s. komt de toneel groep „Puck" voor de Z.V.U. een voorstelling geven van Pieter Lan- gendijk's blijspel „Het wederzijdse huwelijksbedrog". De Z.V.U. wil ook 'n voorstelling geven voor de jeugd, maar omdat de toegangsprijs dan niet te hoog kan zijn, ontstond er een tekort van 210.Zij vroeg daar voor een subsidie en B. en W. advi seren de raad dit te geven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes zv A. Quinten en St. de Bel; Cornelia dv J. Jansen en M. Meulbroek; Magdalena dv F. Gerritsen en A. Schraven. Gehuwd: F. Reijerse 30 j. en P. Ie Bruijne 24 j. Overleden: D. Adriaanse 80 j. wedn. v. M. Zandee; L. Faasse 78 j. wed. v. J. Roeleven; W. v. Dullemen 79 j. wedn. v. M. Bruggeman; I. Iman- se 79 j. echtg. v. J. Hoogesteger. Benoemd. De heer P. Kenter, alhier, hoofdbestuurder van „St. Deus De- dit", is benoemd tot lid der afde ling Griend- en rietcultuur van het Zeeuwse Landbouwschap. Hansweert Het jubilé wordt gevierd met een feestelijke avond in .Thalia", waarop behalve de gemeentelijke autoritei ten ook het gehele- personeel-aan wezig zal zijn. Kruiningen BRAND IN SMEDERIJ Er ontstond in de smederij J. J. van Boven aan de Snellemarkt een begin van brand, doordat een zuur- stoffles defect was geraakt en vlam vatte. Er ontstond een flinke rook ontwikkeling. In de smederij bevon den zich nog meerdere zuurstof en butagas-flessen, zodat de situatie ge vaarlijk was. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Yerseke ELECTRIFICATIE Voor de electrificatie van de straat verlichting zijn in de Lange Ville de eerste lichtmasten geplaatst. Een groot aantal van dezelfde masten ligt gereed voor de andere straten. Als alles meeloopt zal op :t eind van de zomer de electrische straatverlich ting de plaats van het gas ingeno men hebben. HET A.S. MOSSELSEIZOEN Door de aangevoerde monsters con sumptie-mossels heeft het Aan- en Verkoopkantoor "een overzicht gekre gen van de beschikbare mossels waarmee het seizoen geopend zou kunnen worden. Hoewel 18 Juli als begindatum was aangegeven is dit voorlopig 'n week uitgesteld. De aan geboden monsters Zeeuwse mossels konden slechts 16 k 17 kg visgewicht halen, terwijl voor een goed verloop van de export bovendien de zeker heid moet bestaan dat door de kwe kers-minstens 3000" tonneridirèct ge leverd kunnen worden die aan de gestelde eisen voldoen. De beschik bare consumptie-mossels op de Wad den zijn van betere kwaliteit, n.l. 20 a 22 kg visgewicht. Maar de af stand en hoge temperatuur en bo vendien het feit dat veel mossels al daar zwaar met pokken zijn bezet, en spoedig tot bederf overgaan, ma ken het voorlopig moeilijk om nu reeds volop van de Wadden te leve ren. Rilland-Bath (Advertentie» OUDEN VAN DAGEN OP REIS. De ouden van dagen maakten hun jaarlijks uitstapje. Er waren onge veer honderd oudjes die de reis mee maakten in 30 luxe auto's, welwil lend door de eigenaars ter beschik king gesteld De heenreis ging via Huybergen (Wouwse Plantage) via Roosendaal naar 't Mastbosch bij Breda, waar koffie werd gedronken. Van Breda werd de reis via Gilze-Rijen over Dongen naar Kaatsheuvel genomen met het doel „De Efteling" te be zoeken. Na de koffiemaaltijd werd „De Ef teling" bezichtigd. Vervolgens werd naar 's Gravenmoer gereden waar een bloemkwekerij (v. d. Dussen) werd bekeken. Vandaar naar Ooster hout, waar nog eens de inwendige mens werd versterkt. Tenslotte werd de thuisreis gemaakt via Breda, Ber gen op Zoom. De laatste pauze was „Het Pannenhuis" te Hoogerheide. Ongeveer half negen keerde de stoet weer op zijn bestemming, verwel komd door de fanfare „Rillandia", terug. Sluiskil AANNEMERSBEDRIJF IN HET GOUD Op 15 Juli aanstaande bestaat de N. V. Aannemersbedrijf A. v. d, Straaten alhier 50 jaar. Klein begonnen, heeft de firma zich voorspoedig ontwikkeld en is nu met een personeel van bijna zestig man, een d'er grootste op dit gebied in Zeeland. (Advertentie) WONDEN, SCHRAMMEN SBH wwrnmammemmmmk Zeven-jarig knaapje ter aarde besteld Gisterennchtend vond onder grote belangsteling de ter aarde bestelling plaats van de 7-jarige Johan Feder- mann, die zoals reeds eerder gemeld op tragische wijze door verdrinking om het leven was gekomen. Rond half elf vond vanaf de ouder lijke woning de uittocht plaats naar de algemene begraafplaats. De zwaar- getroffen ouders en zusje, familele- den, deputaties o.a. der ACZ, alwaar de vader werkzaam is. zijn school makkertjes van de twee laagste klas sen der Openbare School, een aantal kinderen van de Zondagsschool, buurtgenoten en belangstellenden, vergezelden het zo abrupt afgesneden jonge leven naar de laatste rust plaats Een schat van bloemen werd in deze droeve tocht, als een troostrijk me deleven voor de nabestaanden, mee gedragen. Op het kerkhof traden als sprekers naar voren: dhr. M. J. Platteeuw als hoofd der Openbare Lagere School, dhr, Jongepier namens de Sluiskilse Zondagsschool. Hierna ging ds. Hoonders voor in gebed. Kinderen der Zondagsschool zon gen een toepasselijk üëd, Namens de familie dankte de 1 uk- dienaar ten besluite voor de vele blijken van belangstelling betoond bij het verscheiden gaan van hun zoontje. Bevorderd. De wachtmeester der Rijkspolitie J. J. de Meester, is vanaf 30 Juni bevorderd tot wachtmeester eerste klasse. DIPLOMA-UITREIKING AAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Ten overstaan van vele genodigden en ouders vond de uitreiking van de diploma's plaats aan d'e leerlingen van de Landbouwhuishoudsehool, die met goed gevog de primaire cursus hadden doorlopen. Aan de navolgende geslaagden reik te burgemeester Vader van Krabben- dijke in zijn kwaliteit van voor zitter van d'e commissie vaq toezicht op het landbouwhuishoudonderwijs der Z.L.M een diploma uit: MC M Audenaerd, C. S. van Bendegem, M J Bolleman; A. Dieleman. J Diele man. T E Dieleman, C A M de Feijter C M den Hamer. J. Leunis; C E Murré M J van Pienbroek, S de Regt, L. Roose, B. E. Scheele en E F Tol lenaar In het jaarverslag over 1954 van de dienst Herbouw, dat zo juist uit kwam, wordt er met voldoening van gewaagd, dat het grootste gat in de Lange Delft dank zij de totstandgeko men winkelgalerij, met één slag dicht kwam en dat de sanering van de Segerstraat voor de deur staat. Aan het eind van het verslagjaar waren in het centrum 234 panden herbouwd terwijl er nog 12 in her bouw waren. De laatste zes kavels komen waarschijnlijk in 1955 gereed. Ook moet er nog een sanering ge schieden, n.l. die op de hoeken van de Lange Giststraat en St. Pieter straat en Korte Delft en die aan de zuidzijde van de L. Delft tot de reeds herbouwde L. Delft. Zoals bekend, werden hiertoe reeds in 1940 huizen en grond onteigend Ongetwijfeld zal het niet eenvou dig zijn deze sanering te realiseren. Vooral het probleem van de finan ciering van de nieuwbouw zal heel wat moeite en inspanning vergen. HERBOUW VERPLAATST ZICH De herbouw verplaatst zich thans naar buiten de vesten. Dat de bouw activiteit hierdoor in haar totaal be zien nog niet minder is geworden blijkt uit het feit, dat van overheids wege aan herbouw voor een bedrag van meer dan één millioen gulden (om precies te zijn 1.124.922. werd geinvesteerd. Dit bedrag komt practisch overeen met dat van het jaar 1952, toen de herbouwactiviteit in de binnenstad van Middelburg op haar grootst was. De aanvullende bijdrage is thans in verband met de plaatsgevonden huurverhoging van 1 Januari 1954 kleiner dan in 1952, zodat de bouw activiteit in het afgelopen jaar dus zelfs nog groter is geweest en be langrijk meer dan in het jaar 1952. Houden we hierbij tevens in het oog het bedrag, dat door de bouwers zelf gefortuneerd moet worden en het verschil, dat overbrugd moet worden tussen de goedgekeurde bouwkos ten van het financieringsschema en de werkelijke bouwkosten, dan valt hieruit op te maken, dat voor een kleine twee millioen gulden in het afgelopen jaar aan particuliere her bouw werd geinvesteerd. Sinds de instelling van de dienst herbouw Middelburg is dan ook reeds aan de particuliere herbouw voor een bedrag van rond tien mil lioen gulden besteed. HERZIENING FINANCIERINGEN Aan het einde van het verslagjaar waren voor zover bekend nog een 106-tal bestedingsplichten in de ge meente Middelburg aanwezig. Voor een 60-tal van deze beste dingsplichten was reeds een bestem ming gevonden, zodat nog 46 beste dingsplichten op hun bestemming wachtten. Voorts dient opgemerkt te worden dat 80 financieringen, die in de be zettingsjaren tot stand kwamen, wer den herzien. Ongeveer een 25-tal van deze financieringen moeten nog onderhanden worden genomen. Aan zwaar en licht herstel werd in het jaar 1954 34.337.16 uitbetaald. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van een groot aan tal z.g. kleine schade-gevallen (plm. 180) welke nog moesten worden her zien op basis van de Wet op de Ma teriële Oorlogsschaden. Hiermede moest n.l. gewacht worden tot het tijdstip, dat de uitvoeringsmaatre gelen bekend werden gemaakt. Dit geschiedde 4 jaar nadat de Wet Ma teriële Oorlogsschaden tot stand was gekomen. De afhandeling hiervan zal nog veel tijd vergen. JAARVERGADERING V.V AXEL. De opkomst voor de algemene ver gadering van de voetbalvereniging was zeer bevredigend, In het bijzonder werd het afgelo pen seizoen gereleveerd, dat tenslotte een bevredigend einde had, doordat met 3 punten achterstand op Hulst de tweede plaats word, bezet, waar door ook Axel voor de vierde maal zal promoveren naar de 2de klasse. Bij acclamatie werden in het be stuur herkozen, de heren J. Dieleman, D, J. Freekenhorst en J. Schelleman. Wegens bedanken van de heren K. Broekhoven en A. Riemens, werden gekozen, de heren M. Walraven en A. Lippens. Met grote meerderheid werden in de elftalcommissie gekozen de neren H. Dieleman, J. van Hoorn. A. Ver- poorte. De penningmeester kon een ruim batig saldo rapporteren. Aan de heer P. Michielsen werd voor zijn diensten als E.H.B.O,-er, n cadeau aangeboden. De vereniging daalde in ledental van 99 op 82 werkende leden en van 95 op 91 donateurs. Het aantal ver kochte seizoenkaarten daalde van 50 op 46, Evenals het vorige seizoen zal de training worden geleid door de heer A- C. van de Velde. GESLAAGD Voor het diploma werkbaas bank- werkerlj-draaierij, slaagde te Arn hem, de heer R. C, Dieleman Jz goes l.kerkstr. L.DEI,» MIDDELBURG uit Apeldoorn met kransen voorop, gevolgd door de afd. Boerenbond C".n Terhole. De kist was geheel met bloe men bedekt. Ook de dames volgden de auto, wat in Hulst anders nooit gebeurt. Sint Jansteen BESTRATINGSWERKEN GAAN BEGINNEN. Binnen 14 dagen zal een aanvang worden gemaakt met de bestratings- werken van de Molenstraat, Hemel- straat en Hoofdstraat. De werkzaam heden zullen beginnen bij het douane kantoor te Kapellebrug en zo via de Molenstraat, Hoofdstraat naar de Hemelstraat. Deze hernieuwde bestrating zal voor 1 Januari 1956 beëindigd moe ten zijn en er bestaat ook gegronde hoop dat voor deze datum ook aan de vernieuwing van de Tragel zal worden begonnen. De Klinge GOUDEN BRUILOFT Onder grote belangstelling vierde het echtpaar D. de Vlieger- de Wolf zijn gouden bruiloft. De plechtigheid ving aan met 'n H. Mis, waarna het bruidspaar op het gemeentehuis ont vangen werd. De gehele dag door de den velen van hun belangstelling blij ken en 's avonds bracht de fanfare St. Cecilia een serenade. Ir- ■- NIEUW INITIATIEF Alweer op initiatief van onze ka pelaan, de weleerwaarde heer Stuyk, is in de afdeling Vrouwen van onze Katholieke Actie besloten een mis- sienaaikring op te richten. De eerste bijeenkomst zal heden middag plaats hebben. GOED AFGELOPEN. Toen de bus van Graauw naar Perkpolder in d'e Oude Graauw reed op de werkelijk gevaarlijke smalle weg onder de dijk. voelde de chauf feur plotseling, dat zijn stuur wei gerde. Hij slaagde er echter in de wagen langs de kant van de dijk vei lig van d'e weg te plaatsen. Direct werd er telefonisch assistentie ge vraagd, zodat slechts één dients moest uitvallen. Er waren geen passagiers in de bus. S tekene Zuiddorpe K.V.P. FORUM. Hoewel de ongeveer 60 in het Pa rochiehuis aanwezigen in het begin niet erg vlot met hun vragen voor de dag kwamen, kreeg het K.V.P. Forum geleidelijk aan toch nog heel wat te beantwoorden. Naast interessante kleinere kwes ties werden ook enige diepgaande problemen van sociale aard voorge legd. Bijna alle vragenstellers kregen hun vragen bevredigend opgelost, en kelen werd aangeraden de aangele genheid eens bij de afdeling naar voren te brengen, die ze dan aan de kring kan doorgeven om uiteinde lijk daar te komen waar men kan zien wat er aan te doen is. De forumleden waren Ir G. P. M. Dikotter, lid van Dir. N.V. Water leiding Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen", E. Lansu secretaris K.V.P. Kring Middelburg. Directeur Landbouw school Aardenburg, Em. van Ruym- beke. Lid van Provinciale staten en lid van het Verbondsbestuur K.A.B., P. M. Vercauteren, burgemeester van Clinge en voorzitter van de N.C.B., J. van de Voorde, Districts bestuurder K.A.B. en W. J. Wete- rings, Raadslid gemeente Terneuzen, Beheerder Bijkantoor Alg. Zieken fonds O.Z. Breda. In de pauze werd een kort plei dooi gehouden voor het toetreden tot de K.V.P. Ofschoon de belangstelling groter had kunnen zijn mag het K.V.P.- Forum dat eerst om half elf sloot, geslaagd heten. Zuiddorpe TREKKERS OP BEZOEK Des avonds half negen viel een jolige groep van bij de honderd jonge lieden, die nogal de aandacht trok, Zuiddorpe binnen. Het bleken Bel gische trekkers te zijn, via het in ternationale trekkerspad. op weg naar de jeugdherberg „Bleijerhage" te Axel. Voor een uur namen zij hun in trek in Café Centraal waar zij een gelegenheidspodium opsloegen en met declamatie en zang de rustpauze ver aangenaamden. Tot ver naar buiten weerklonk o.a. het prachtige lied „Op de purperen heide", waardoor een aantal luisteraars kwam opdagen. Om half tien werd de tocht voort gezet. Een teleurstelling voor honge rige trekkers was dat vanwege het late uur geen enkele winkel meer geopend was. In de Basiliek werd de plechtige uitvaartdienst gehouden voor B. van Waterschoot, de door een noodlottig ongeval overleden marechaussee. Met zjjn instructeur, die hem autorijles gaf, werd hij op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen. De Deken van Hulst celebreerde de o verlij densmis, geassisteerd door kapelaan Schoenmakers en v. d. Bos. De lijkdienst werd bijgewoond door de Kapitein v. Spronk en Luitenant der Kon. Marechaussee uit Apeldoorn en Kapitein de Haas v. d. afd. Ter- neuzen, alsmed'e door het gemeente bestuur van Hontenisse, Verder was er ook een afvaardiging van de R. K. Boerenbond, terwijl naast de familie een groot aantal vrienden en beken den hun deelneming door hun bezoek betuigden. Naar het kerkhof ging de deputatie DRUK BEZOCHTE TENTOONSTELLING Alhier werd de jaarlijkse tentoon stelling gehouden van datgene, wat de leerlingen in de school der Eerw. Zusters gepresteerd hebben. De ve len, die deze tentoonstelling bezoch ten, hebben gezien, dat hier werk verricht is, dat op zeer hoog peil stond. dardenburg In het kader van het contact tussen Belgische en Nederlandse gemeenten was ditmaal het gemeentebestuur van Waarschoot in Oost-Vlaanderen te gast in Aardenburg. Na door het ge meentebestuur op het gemeentehuis te zijn ontvangen, werd dit nieuwe gebouw bezichtigd' alsmede het sport park. zwembad, de speeltuin en de St. Baafskerk met zijn fresco's. Ook stond een voetbalwedstrijd tussen het gemeentepersoneel op het programma. Deze werd door Waarschoot waarin ook burgemeester Mr De Prest mee speelde met 31 gewonnen. Na afloop kwam men in het sport- paviljoen bijeen. Burgemeester van Dongen zeide het bezoek zeer op prijs te stellen om zodoende kennis te ma ken met het werken en streven in de Belgische buurtgemeenten. Burge meester Mr De Prest van Waarschoot zeide d'at er voor hem in Aardenburg nog veel te leren viel op het gebied van ontspannngsgelegenheid voor de jeugd en nodigde het Aardenburgse gezelschap tegen eind Augustus uit te Waarschoot. HOOIBRAND. In de Diomedepolder was langs het afwateringskanaal door onbekende oorzaak brand' uitgebroken in het hooi dat daar lag. Daar de betrokken landbouwer geen kans meer zag zelf het vuur te blussen, werd de Aar denburgse brandweer opgebeld, dié spoedig ter plaatse was en met enkele stralen er in slaagde het vuur te do men, dat het hele veld, dat vol hopen men. dat het hele ved, dat vol hopen hooi stond, een prooi der vlammen werd. (Advertentie) 1/4 MILLIOEN GULDEN AAN PRIJZEN. Ggk. Min. v.Just. 22-ll-'54-LO 520/052 SAS VAN GENT Sterkere banden. Olympia 20 uur: TERNEUZEN Luxor 20 uur: Sensatie op Rijksweg no. 101. MIDDELBURG Schouwburg bioscoop 20 uur: Jungle duivels, 18 j. Electro 20 uur: De schatten van Dakaru, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: De drie musketiers, a.l. Luxor 20 uur: Geef 'm de sporen. GOES Grand 20 uur: Laatste der Co- manches, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: De drie musketiers, a.l. Luxor 20 uur: Geef 'm de sporen. GOES Grand 20 uur: Laatste der Co- manches, 14 j. MIDDELBURG Electro 20 uur: De schatten van Dakaru, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: De zwarte ridder, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Sensatie op rijksweg no. 101, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ster kere banden, 18 j. AXEL Het Centrum 8 uur: Ridders van de ronde tafel, 14 J.

de Stem | 1955 | | pagina 2