Van Acker vraagt om uitstel van de Zaterdagsstakingen HASSENFORDER STUIFT BINNEN Woud van mijters en kromstaven „WIJ WETEN VAN GEEN WIJKEN, EXCELLENTIES sïte, ffsivS,iAsis0!sr .afaiga.y ,°a": Compromis mogelijk over Duitslands hereniging Vernieuwing Moerdijkbrug Huishoudschool, maar geen „7e en 8e leerjaar' Ruth Ellis reddeloos Yughtenaar op de vlucht Christelijk Vakverbond besluit vandaag Sombere cijfers over de actie in Antwerpse haven DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanval op het staatscrcdiet De Indonesische legerkwestie Drie militairen omgekomen Onweerska 1 f I vanaveo"drWaChtiDg' I Goede vooruitzichten 1955 - Prima koffie-jaar gastvrije sovjets Journalisten nu welkom Weer betoging in B.-Aires Zee is gevaarlijk ook bij kalm weer Sovjet-zone half-Westers Poolse moest maar wou niet vertrekken Laatste voorziening Op 1 October dubbelsporig Een nieuw rapport van de KNBTB Goede planning noodzakelijk Tienduizend KAB- leden erbij EEN DODE bij gecompliceerd verkeersongeval Vluchtelingenpartij nu meer dan ooit in een crisis Politieman redde vege lijf Inmiddels gepakt 95e JAARGANG No. 21890 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelpiein 11: Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M. Mes, Mr H. M L de Rechter L. J. v.'t Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841 Voor Cod, Konlntftn en Vaderland DINSDAG 12 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden CUES- Westsingel 98. Telefoon 223B - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ministpr van Vprkppr Viai De Belgische minister-president, Van Acker, heeft een ver zoek gericht tot het bestuur van het Christelijk Vakverbond, om de oproep tot Zaterdagsstakingen op te storten Als het verbond toehapt en hierover wordt vandaag vergaderd met de besturen van de gewestelijke bonden en van de centrale vakorganisaties mag het deelnemen aan de besprekingen over de sociale vraag stukken, die morgen worden gehouden. De premier heeft verte genwoordigers van werknemers en werkgevers tot deze bespre king uitgenodigd. In een verklaring voor de pers heeft de rege ring verklaard, dat er Zaterdag j.l. niet gestaakt is. Het Chr. Vakverbond was hierover nogal verwonderd en het toonde met cijfers in de hand, het tegendeel aan. Zoals bekend werd er gestaakt ter verkrijging van een vijfdagenweek en loonsverhoging. In Kortrijk hebben 22 bedrijven stilgelegen. In 20 ondernemingen staakten 60 procent der werknemers en in 9 ruim 40 pet. In de provincie Limburg lagen 23 stil. drijvigheid in de Sinjorenstad toege bracht. In Mei kwamen 1145 schepen de haven binnen. In Juni waren het er 1069. In het havengebied zijn sta kende arbeiders, die posten wilden uitzetten, in botsing gekomen met de politie. Er vielen harde klappen en er werden enkele arrestaties ver richt. Vlaanderen l.erdacht gisteren de Guldensporenslag (1302). De Vlaamse kranten schreven ter gelegenheid hier van vlammende betogen waarbij de schoolstrijd weer werd genoemd. ,,De Standaard" schreef, dat het verwer ven van culturele autonomie slechts een kwestie van tijd is. Een middel is verder gaande vernederlandsing van het bedrijfsleven. De katholieke pers vierde de de monstratie van Zondag, waaraan 250 duizend mensen hebben deelgenomen, als een historische gebeurtenis. ,,Le Peuple" noemt de belangrijkste ge beurtenis van Zondag, het besluit om alle tegoeden bij spaarkas en giro dienst op te nemen en alle staats- en semi-offieiële leningen te doen mis lukken. Hiermee wordt een aanslag gepleegd op het crediet van de staat, aldus het blad. INCIDENT. Naar later bekend werd, zijn Zon dagavond bij een incident voor het socialistische volkshuis verschillende personen gewond en een negental ge arresteerd. Een honderdtal socialis ten rukte de insignrs van de kleding ,ul6 ta6cu .o bedrijven""geheel jan betogers. Er vielen klappen, tot terwijl er zeven op halve kracht de politie tussenbeide kwam. werkten. In Brussel werd in een 10- tal bedrijven niet gewerkt. Ook in Wallonië werd hier en daar gehool gegeven aan het stakingsparool. Blijkens een overzicht van het han delsverkeer in de Antwerpse haven, heeft de havenstaking, die op 25 Juni begon, gevoelige slagen aan de be- De voorzitter van de CVP, de heer Lefèvre, heeft geprotes- tered tegen het feit dat de KRO te Hilversum geen directe repor tage heeft mogen maken van de Brusselse betoging. De Belgische De foto toont een van de demon stranten, die een bord met het motto „Weg met Collard" voor zich uit draagt als protest tegen de her vormingsplannen van de regering. DE EGYPTISCHE pers gewaagt van een complete oorlogstoestand in Aden. Zo 'dag zou een grootscheepse operatie ondernomen zijn tegen op standige stammen. IN ZUID-SLAVIë zijn brood, tarwe, maïs en tabak duurder geworden Er staat tegenover, dat de lonen, pen sioenen en bijzondere toelagen ziin verhoogd. H.M. DE KONINGIN heeft gister morgen op Paleis Soestdijk de schrij ver Thomas Mann en diens echtgeno te ontvangen. DE HAVENARBE1DERSBONDEN hebben met grote meerderheid de voorstellen aanvaard tot wijziging van hun C.A.O. Woensdag was tussen de partijen een compromis bereikt. IN NOORD-BIHAR (India) zijn 40.000 mensen dakloos geworden door een overstroming van de rivier de Kosi. Tachtig dorpen staan onder water. BIJ KIOTO (Japan) stortte een tun- Viiftten em waterk.r.achtcentrale in. vijitien mensen, die in de tunnel werkten, wérden levend begraven redding g6en h°°P meer op hun ONBEKENDEN hebben de nega tieven bedorven van opnamen van atoomontploffingen. De negatie ven werden bewaard in een kluis en zij behooi den aan de Australi sche atoomcommissie. De onder zoekers zijn des duivels. In de Indonesische legerkwestie is nog geen oplossing gekomen. Van daag heeft het leger een voorstel in gediend, bestaande uit drie punten, waaruit duidelijk blijkt, dat het leger niet voornemens is te wijken. Het voorstel werd aldus geformu leerd: 1 aftreden van Utoyo uit zijn functie van chef-staf van het leger. 2 Benoemen van een nieuwe chef staf. 3 Opheffen van de schorsing van kolonel Lubis. Verder werd verklaard dat het leger al sinds 2 Juli wacht op het openen van onderhandelingen ter oplossing van het legervraagstuk. Niet alle legerterritoria staan ach ter het protest van het leger inzake Bij twee ongelukken in de gemeen te Maarheeze zijn Zondag drie mili tairen om het leven gekomen. Bij een kruispunt te Maarheeze botste een jeep met drie militairen tegen een geluidswagen van het le ger. Van de inzittenden van de jeep kwamen twee om het leven, en werd de derde zwaar gewond. Te Soerendonk viel een militair, die op de bumper van een auto was gezeten, van het voertuig. Hij werd door een andere wagen overreden en kwam om het leven. LESTER PEARSON, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, gaat komende herfst naar Moskou. Molotov heeft hem uitgenodigd. PRESIDENT EISENHOWER van Amerika heeft het ontslag van onder minister van Defensie, Robert Ander son, aanvaard. Er is nog geen opvol ger benoemd. bi^<?hnn S 's &root' dat ook de aarts* rikaanse f" Cant,?rbury en de Ame- e Evangelist Billy Graham, zullen trekken. Zij heb ben een invitatie van de Russische metropoliet Pitirim. «ussiscne ns 0 J Warm en overwegend zonnia Hndrenke^ameliJk in hct bi"nen- enke]e onweersbuien. ij tot matige wind in VandaaaaVl7Sen N°°rd en °ost' m 1" Zon onder 20.59 uur J op 4.36P uun' TaanM°rSen: Z°n uur. op 23.52 J i Het Amerikaanse departement van Landbouw verwacht een record we- reidkoffie-oogst. De oogst zou 11 procent groter zijn dan die van vorig jaar en 8 procent groter dan het vooroorlogse gemiddelde. De productieramingen voor de be- AblTi Productielanden zijn: Bra zilië 21 millioen zakken, Columbia 7 2 F zakk?"' Mexico 1.750.000 De Sovjet-Unie heeft de laatste tijd de grootste toevloed van buitenlandse journalisten beleefd sedert het becin van de koude oorlog. Verschillende journalisten konden hun berichten zonder tussenkomst van de officiële censor verzenden Zij telefoneerden dikwijls rechtstreeks van hun hotelkamer jit met hun krant Op zeker moment bevonden zich 28 buitenlandse correspondenten op be zoek in de Sovjet-Unie. Nog andere buitenlandse journalis ten. onder wie Britten en een groep vrouwelijke Canadese journalisten, hebben visa voor de Sovjet-Unie ge kregen. De elf permanente in Moskou re siderende Westerse correspondenten moeten hun berichten nog steeds via de censuur verzenden. de benoeming van de nieuwe stafchef. De officieren van het territorium Z.- Sumatra zouden achter de regering staan. Dit besluit zou genomen zijn in een vergadering van officieren, die onder leiding stond van de fungerend commandant overste dr Ibnu Sutowo. Kunnen katholieken nu peen kwaad meer doen Ondanks het feit, dat de kerkelijke overheid tot rust en kalmte had ge maand, hebben enkele honderden ka tholieken in Buenos Aires een beto ging gehouden op het Mei-plein. Politie en brandweer verspreidden de demonstranten en daarbij maakten zij gebruik van traangasbommen en brandspuiten. Enkele groepen beto gers trokken naar de marineclub, waar zij openlijk dank brachten aan de opstandelingen van 16 Juni. De politie werd hier met stenen beko geld. Veertien agenten en brandweerlie den raakten gewond. Men arresteer de 100 betogers. Tot ieders verbazing werden de arrestanten gisteren al weer vrijgelaten. Bovendien kwamen nog 130 personen, onder wie vele communisten, die al jaren gevangen zaten op vrije voeten. De Argentijn se pers sprak de katholieken vrij van alle verantwoordelijkheid voor de ongeregeldheden minister van Verkeer had dit verboden, wat een inbreuk op de internationale overeenkom sten is. Men kan een interpella tie over dit geval in de senaat verwachten. Een tiental mensen kwam Zondag aan het Scheveningsestrand in le vensgevaar te verkeren bij het zwem men in zee. Zij kwamen tê dicht bij de golfbre kers. die zelfs bij kalme zee gevaar lijk kunnen zijn. In het zwembad „De Wiel" te Nieuwkuyk is een 10-jarig meisje bij het zwemmen verdronken. te - f In diplomatieke kringen te Bonn gelooft men, dat de Westelijke mo gendheden bereid zijn op de aan staande conferentie van regerings leiders te Genève een compromisop lossing voor het probleem van Duits lands hereniging te aanvaarden. Volgens dit plan zou een herenigd Duitsland deel maeten blijven uitmaken van de Westelijke verdedi ging. Alleen zou de toepassing in het gebied dat nu de Sovjet-zone is, be perkt zijn. Deze concessie wil het Westen doen in ruil voor Russische instemming met hereniging van Duitsland op grondslag van vrije verkiezingen in alle vier zones. Het geheel zou deel moeten uitmaken van een algemeen Europees verdedigingsstelsel. De Westelijken zouden bijvoorbeeld er mee kunnen instemmen geen troe pen ten Oosten van de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland te legeren. Zij zouden er echter op staan dat Oost-Duitsland in hun radarnet wordt opgenomen. Ook zijn afspraken mogelijk over beperking van de Duitse strijdkrach ten tot de twaalf divisies,- die West- Duitsland thans op de been brengt. FRANS PLAN? In Westduitse regeringskringen Geen politiek asyl Er speelt zich een vreemde historie af rond een 33-jarige Poolse vrouw Nederlandse van geboorte die voor het bezoeken van haar zieke vader een tijdelijk verblijfsvisum voor Nederland had gekregen. De vrouw, die in het begin van de oorlog met een Pool is getrouwd, kwam met één van haar vijf kinderen naar ons land. Haar zedelijk gedrag was zodanig, dat de Nederlandse auto riteiten haar visum niet verlengden, toen de zieke vader gestorven was. Haar verblijf hier, aldus was de me ning, was behalve ongewenst, ook niet langer nodig. De vrouw deed daarop een beroep op he: asylrecht, doch zon der resultaat. Gisteren moest de vrouw zich melden om per schip naar Polen te worden teruggebracht. Zij verscheen echter niet en nu is er tegen haar een bevel tot opsporing uitgegaan. achtte men het mogelijk, dat de Sov jet-Unie met een dergelijk voorstel zal instemmen. Het is niet uitgesloten, dat premier Faure van Frankrijk op de conferen tie te Genève zal voorstellen een in ternationale wapenvermindering te koppelen aan een fonds voor de eco nomische ontwikkeling van achter gebleven gebieden. De nieuwe dubbelsporige spoorbrug over het Hollands Diep is compleet. Het oude aanbruggetje, dat de spoor brug met het Noordelijke landhoofd verbond, is Zondag vervangen door een plaatstalen aanbrug, die op een stelling ernaast was gemonteerd. Zondagmorgen is het oude brugge tje met behulp van lieren van zijn plaats getrokken en direct daarop is de nieuwe aanbrug geplaatst. Het karwei verliep vlot en nam niet zo veel tijd in beslag. Langer was men bezig met het aanbrengen van veran deringen op de spoorbrug aan de Noordelijke oever van het Hollands Diep. Tot dusver namelijk reden de trei nen op een noodspoor, dat tussen het dubbel spoor was aangelegd. Door 'n wissel om te leggen en een stuk van de spoorbaan recht te trekken, heeft men nu bereikt, dat het treinverkeer over het Oostelijke spoor van de brug kan worden geleid. Het noodspoor zal nu worden afgebroken. Op 1 October zal het Westelijk spoor in gebruik genomen worden zo dat dan de brug haar dubbelsporige functie kan gaan vervullen. Het trein verkeer was tot twee uur gestremd. Grijnzend rijdt de Franse regionaal Roger Hassenf order hier over de streep in Colmar. Hij won de vijfde Tour-étappe na een uitputtende rit met Vitetta, Jean Bohet en Seguen- za, die ook op de foto zichtbaar zijn Leerplicht gedurende acht jaren kan ook voor de meisjes ten plattelande van groot nut zijn. Allereerst voor de kinderen zelf, maar ook voor het gezin en de gehele plattelandssamenleving. Dit is één der conclusies uit een rap port van de K.N.B.T.B. Ook een 9-jarige leerplicht, mits deze op de huishoudscholen plaatsvindt, kan aan de huishoudelijke vorming van de vrouwelijke plattelands jeugd ten goede komen. De bestaande 7e en 8ste klassen ver bonden aan de lagere scholen worden beslist ongeschikt geacht voor het ge ven van de beoogde vorming. Men wil daartoe een splitsing na het zesde leer jaar in afzonderlijke schooltypen. Het Lager Algemeen Vormend Onderwijs voor meisjes op het platteland dient, De eerste ronde van de actie „Naar de 400.000 heeft in drie maanden tijds het ledental van de K.A.B. op 380.000 gebracht, hetgeen een aan winst betekent van maar even 10.000 leden. Dit voor de K.A.B. zo verheu gende feit werd meegedeeld op de Verbondsraadsvergaderin,g der K.A.B. door propagandaleider, de heer L. Beumer, die vervolgens inging op de zwakheden in de gevoerde actie, die men in de tweede ronde zal dienen te vermijden. Op deze vergadering werden de vier periodiek aftredende bestuursleden bij enkele candidaatstelling herkozen. De vergadering van vandaag zal een be sloten karakter dragen. Elders in dit nummer publiceren wij de rede van de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. Morgenochtend, bij het krieken van de dag, moet Ruth Ellis, de 28-jarige Engelse vrouw die haar minnaar heeft neergeschoten, worden opgehangen. De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken heeft namelijk het gratie-verzoek dat voor Ruth Ellis was inge diend door een groot aantal on derdanen, afgewezen. Degenen die de jonge vrouw willen redden, zullen proberen Lagerhuisleden te winnen voor hun plan. Intussen zit Ruth Ellis uiterlijk onbewogen in de dodencel, in afwachting van haar terechtstelling. Zij kort de tijd met legpuzzle's. In Maastricht stond Zondag allés in het teken van de traditionele hei ligdomsvaart. De veertiendaagse cy clus van kerkelijke plechtigheden, feestelijke stoeten, bidwegen en open luchtuitvoeringen, werd ingezet met de ontvangst van kerkelyke en we reldlijke autoriteiten. Bovenstaande foto werd gemaakt tijdens het voor bijtrekken van de reliekenstoet. Men ziet v.l.n.r. Dom Hieronimus J. Beiering, abt Cisterciënser-abdy ,,Lilbosch-Écht"; Mgr dr B.J. Theunissen S.M.M., apos- tolisch-vicaris van Shire; Mgr H. J. Paulissen, oud-bisschop van Kumasi; Mgr dr A. Hanssen, bisschop-coad jutor van Roermond; Mgr dr Guliel- mus Lemmens, bisschop van Roer mond; Zyne Eminentie Jozef Kardi naal Frings, aartsbisschop van Keu len; Mgr dr B. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht; Mgr Lebouil- le, oud-bisschop van Yung Ping Fu; Mgr C. Kramer O.F.M., bisschop van Luan Fu; Dom Aloysius van de Laar, abt Cisterciënser-abdij Uelingsheide Tegelen. aldus dit rapport, hoofdzakelijk gecon centreerd te zijn in huishoudscholen met plattelandskarakter. Goede plan ning van de aantallen en plaatsen van vestiging dezer scholen is uiteraard noodzakelijk. Op de provinciale weg Amsterdam- Hilversum in de gemeente Weesper- kerspel gebeurde Zondagmiddag een aanrijding, tussen een aantal wiel rijders, een bromfiets en een brom- tandem. De 58-jarige A.M. uit Am sterdam reed op een tandem met hulpmotor, waarop ook zijn echtge note was gezeten. Zij wilden enige naast elkaar rijdende wielrijders pas seren, toen de 68-jarige J.B., die verblijf houdt in een rusthuis in Hil versum, met zyn bromfiets de tan dem nog eens wilde passeren. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en in de tijd van een ogenblik werd het rijwielpad een kluwen van fietsers en brommers. De heer P., die geen noemenswaar dig letsel opliep, werd met een auto naar Hilversum vervoerd. De be stuurder van de tandem, hoewel kla gende over inwendige pijnen, werd met een andere auto naar het Bur gerziekenhuis in Amsterdam ver voerd. Tijdens het vervoer bezweek hij. Zijn echtgenote liep alleen schaaf wonden op. Het al maanden oude geschil in de Westduitse vluchtelingenparty heeft zijn hoogtepunt bereikt. Ober- laender en Kraft maakten gisteren hun uittreden uit de fractie van de vluchtelingenpartij in de Bondsdag bekend. Bovendien treedt prof. Ober- laender af als partyvoorzitter. Het afscheiden der beide ministers betekent een splitsing van de partij. De groep die Kraft en Oberlaender volgt, zal wel aansluiting zoeken bij de C.D.U. of de liberale partij. Ade nauer zal door één en ander zeker zijn tweederde meerderheid in de Bondsdag gaaft verliezen. Maandag is de 41-jarige A. W. B. uit Vught naar Rotterdam overge bracht, waar proces-verbaal inzake poging tot doodslag tegen hem op gemaakt ia- In de nacht van Zaterdag op Zon dag zag een agent van politie aan de Pleinweg een bestelwagen staan en de bestuurder, die uit het portier raam hing, wekte de indruk onder de invloed van sterke drank te zijn. De agent vroeg de man zijn rijbewijs en verzocht hem uit de auto te komen. Daar de man niet vlot liep, wilde de agent hem per politieauto over laten brengen naar het bureau Charlois. Een taxichauffeur verleende assisten tie door per mobilofoon een politie wagen op te roepen. Opeens sprong de man in de bestelauto en ging er met een flinke vaart vandoor. De agent sprong in de taxi en bij het stadion was men de bestelwagen weer gepasseerd. De agent ging op de rij weg staan en gaf het stopteken. De bestelwagen stormde echter op hem af en de agent redde met een snelle sprong het vege lijf. Inmiddels was de politie-auto ver schenen en de bestelauto werd ge volgd tot Zwijndrecht, waar men het spoor kwijtraakte. Men had evenwel het rijbewijs van de onbekende, die toen niet onbekend meer was en Zon dagochtend om zes uur van zijn bed werd gelicht.

de Stem | 1955 | | pagina 1