gin tl V.V.D. verliet onder protest zittingzaal J „Huren en Belastingen" aanvaard HAVENARBEIDERS BLIJVEN STAKEN Hier grijpt mans de trui Apostolische successie en dogma opgeofferd aan oecumenisch ideaal Ontstemming over besluit van Katholiek Vakverbond I Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia >V) j Alleen van Vliet (KVP)had succes met amendement I „Voor spek en bonen" In Antwerpen wordt het critiek In Brussel Betoging zal massaal zijn en groots Zij maakte een proefritje WERKSTER in Rotterdam als „de schrik van de weg' '2000 Geestelijken terug naar Moederkerk „Ridderorde van de Weg van It. Zeker 25% DAGBLAD VOOR ZEELAND Warmer In optocht door de stad Feest in twee vissersplaatsen ^JgjSür m Ergerlijk gedrag van lyceïsten Kapelaan werd uitgejoeld .jN.'-• *sl Agent moest vlug opzij springen De stakingsoproep in België „De eenheid wordt verbroken Actie ,,0 56 Prijswinnaars melden zich Anglikaanse Kerk neemt verdragende beslissing Onverantwoorde concessies Communistische aanval in Laos Grote overschotten aan aardappelen Bisschop stelt voor: ALPHONS LAUDY Ridder IE Gregorius de Grote In Brussel Regeringsgebouw van 40 verdiepingen eersie klas bonfsoorten, die n kopen. Sfel nu niet langer AAK met naam. ten en onze coupeurs sneden rkoopsprijzen zijn zeer scherp f 1495 595.— 395 L 395 395 495 b gse JAARGANG No. 21883 I Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda I Ka-teeiplein 11; Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- I redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: r j v Hootegem, Mr Dr A, J. J M. Mes, I Mr a M L.. de Rechter. L. J. v. 't Westende I p y M. Vercauteren Abonnementsprijs bij l vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post I f 6 55, Per week (uitsluitend bij niet post- I besteli.' f 0,45. Incasso wordt berekend l Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland sch, Markt 15, Tel. 8217 sigaar bestaat n huis verhoogt. ZATERDAG 9 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Po"ört" 7, Teleoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het debat over het Huur- Belastingcomplex heeft, hoewel het on derwerp reeds min of meer was doodgepraat, toch nog een merk waardig slot gekregen. Prof. Oud (V.V.D.) zorgde n.l. kort voor de eindstemming voor een incident, door met zijn gehele V.V.D.- fractie onder protest de zaal te verlaten. Hij deed dit naar aanlei ding van de verklaring van de fiscale deskundigen van andere fracties, die zich eensgezind tegen de behandeling van verdere amendementen verzetten. Men wilde nu niet langer meer tornen aan het compromis, kennelijk met de bedoeling om niet wederom de belastingverlaging in gevaar te brengen. Dit gezamenlijk optre den volgde op een discussie over een amendement-van Leeuwen (V.V.D.) waarin nog een laatste poging werd gedaan oin tot een tarief voor ongehuwden te komen. dat een dozijn amendementen van de Met de Kamer was ook de Staatsse cretaris van Financiën van oordeel, dat de verschillen tussen gehuwden en ongehuwden te groot zijn. Dr v. d. Berge deed de toezegging, dat hij bij de eerstvolgende belastingherziening daarin verbetering zal brengen. De manier waarop de heer v. Leeuwen dit in zijn amendement reeds trachtte te bereiken, noemde hij echter een ver keerde weg. Zoals alle verbeteringen in het belastingstelsel bleek dus ook deze kwestie te ingewikkeld te zijn i om tijdens de vergadering nog te wor den opgelost. Van de andere kant was de veront waardiging van Prof. Oud ais leider van de oppositie begrijpelijk. „Wij zit. ten er toch maar voor spek en bonen bij, want de zaak is al lang bekeken", verklaarde hij met nerveuze stem en verliet daarna fnet al zijn mannen de zaal. De uitslag werd er niet meer door beïnvloed, maar het incident liet een onaangename indruk na. Kort na zes uur is het belastingontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na waren ver communist Gortzak alle worpen. BEDRIJFSPANDEN DE RAAD VAN EUROPA heeft Vrij dag een beroep op zijn eigen leden- landen en op de Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking gedaan, om met „hernieuwde kracht" te streven naar economische integratie en onderlinge economische steun van de landen in West-Europa. LEERLINGEN van 105 middelbare scholen in Nederland hebben een tele gram aan president Eisenhower ge zonden, waarin zij hem verzoeken het leven te sparen van een 16-jarige Amerikaanse jongen, die kortgeleden wegens moord op de leider van een „concurrerende" jongensclub tot de electrische stoel werd veroordeeld. VOLGENS EEN Westduitse afgevaar digde op een studentencongres in Bir mingham, zijn 480 Oostduitse studenten naar de Sovjet.Unie gevoerd, omdat zij gebruik hadden gemaakt van hun recht om vrije gesprekken te voeren. ACHTHONDERD Amerikaanse en Ca nadese studenten, die hun vacantie in Europa zullen doorbrengen, zijn giste ren met de „Grote Beer" in Nederland aangekomen. MEVROUW EISENHOWER zal haar man wellicht naar de conferentie van Genève vergezellen, aldus een verkla ring die door het Witte Huis werd uit gegeven. BIJ DE LAATSTE telling van de Nederlandse pluimveestapel is ge- bleken, dat Nederland ruim een millioen kippen minder heeft dan enkele jaren geleden. Men werkt aan maatregelen om verbetering in de toestand te brengen. P ^AANSE Federale Gezond- I heidsdienst heeft een program van on- I derzoek uitgewerkt, dat een verbete- I ring zal kunnen brengen in het vaccin I P.en kinderverlamming en in de con- I trole op vervaardiging ervan. I ZELLAM SEE (bij Salzburg) is een roeristenbus in botsing gekomen f ™dere auto. Zeven personen drie Duitsers, drie Engelsen en de Oostenrijkse chauffeur) werden ern stig gewond. VOLGENS DE regering van Monaco kan de bank. die dezer dagen in finan ciële moeilijkheden geraakte, haar werk gewoon voortzetten. De directie, die overigens vervangen zou worden, heeft de overheid om een crediet ce- vraagd. e kunnen omdraaien, springe" achter hen twee gestalten u' het kreupelhout. Twee Sroi, visnetten vliegen door de lu?" en vallen neer op de beia mannen! Weersverwachting tot vanavond: Droog weer met flinke opklarin gen. Matige, tijdelijk vrij krach tige Noordoostelijke wind. Warmer dan gisteren. Vandaag: Zon onder 21.01 uur maan op 22.30 uur. op 4.33 uur. zon onder 21.01 uur maan op 22.47 uur maan onder 10.33 uur. Maandag: Zon op 4.34 uur, maan onder 11.48 uur. De huurwet van Minister Witte was reeds eerder aanvaard. Hierbij had de heer v. Vliet succes met een amende ment, waarvoor de eigenaren van be drijfspanden met langlopende contrac ten hem dankbaar zullen zijn. Het is n.l. mogelijk, dat in deze contracten de vorige huurverhoging nog niet is vastgelegd. In dat geval zou het niet ondenkbaar geweest zijn, dat hen de kans ontglipt om bü een nieuw con tract de vorige verhoging tot gelding te brengen. Dat is nu njet mogelijk. De Minister deelde nog mede dat de richtlijnen met betrekking tot het on derhoud zo spoedig mogelijk zullen worden opgesteld. Een amendement Bommer (P. v. d. A.). dat met 32 tegen 35 stemmen werd verworpen, had de beoordeling van de onbewoonbaarheid van een wo ning aan het gemeentebestuur willen overlaten. De meerderheid van de Kamer was van oordeel, dat dit voor lopig beter in handen van de Minister kan blijven. De heer Bommer deed ook nog een poging om tot verscherping van de onderhoudsplicht te komen. Nadat dit amendement bij zitten en opstaan was verworpen, vroeg Prof. Oud hoofdelijke stemming over het onderhoudsartikel in de wet dat met 56 tegen 10 stemmen werd aangeno men. De 10 stemmen tegen waren van: V.V.D., K.N.P. en de Staatk. Gerefor meerden. De heren van Leeuwen en Weiter hebben daarna hun stem vóór het ge hele wetsontwerp gemotiveerd: hoe wel zij tegen de onderhoudsplicht wa ren, konden zij zich met de huurverho ging de kern van de zaak ver enigen, zij het zonder enthousiasme. De wej; werd met 61 stemmen voor en de 3 communistische stemmen tegen aangenomen. De havenarbeiders te Antwer pen hebben Vrijdagnamiddag vrijwel eenstemmig besloten de staking voort te zetten. Een door het stakingscomité belegde vergadering werd door ongeveer 2000 havenarbeiders bijgewoond. De leider van de beweging. Benoy, gaf een uit eenzetting van het verloop van het conflict, waarna het communistische oud-kamerlid van den Brande er op aandrong, dat aan de haven stakings- posten zouden worden uitgezet. Hij oefende critiek op het besluit van het comité tot het houden van een geheime stemming en zei dat de ver gadering zelf over de wijze van stem ming moet beslissen. De vergadering sprak zich daarna uit voor openbare stemming en met vrijwel algemene stemmen werd tot voortzetting van de staking besloten. Honderd jonge boeren te paard ope nen de massale betoging, die het Co mité voor Vrijheid en Democratie Zon dag a.s. te Brussel organiseert, ten einde te demonstreren tegen de on derwijswetten van de socialistisch- liberale regering. Dit deelde het comi té te Brussel mee. De machtigste muziekcorpsen van het land zullen mee optrekken. Al leen reeds voor de organisatie van de betoging te brussel zijn 782 vrijwilli gers gemobiliseerd. Zondag zal het Comité voor Vrij heid en Democratie, zo luidt de ver klaring, met tienduizenden burgers op democratische wijze bezit nemen van de hoofdstad, teneinde aan het bui tenland te tonen wat in het eigen land wordt genegeerd, namelijk dat de meerderheid der bevolking zich verzet tegen de huidige schoolpolitiek en te gen de dictatuur. In een feestelijk versierd IJrnuiden heeft Koningin Juliana gisteren een gedenkteken voor de visserij onthuld en daarna het nieuwe hospi taalkerkschip „De Hoop" officieel in dienst gesteld. Hare Majesteit maakte aan boord van het schip de tocht mee van IJrnuiden naar Sche- veningen. In laatstgenoemde plaats werd de Koningin een feestelijke ontvangst bereid. - Boven: Het visserijmonument in IJrnuidenonmid dellijk na de onthulling door Hare Majesteit. - Onder: De Koningin aan boord van „De Hoop" in gesprek met „Ome" Jan van Zutphen, die zich voor de t.b.c.- en kankerbestrijding grote verdiensten heeft ver worven. Tevoren hadden enige haven-arbei ders verklaard dat men bij het afkon digen van de staking een termijn in acht had moeten nemen. Na afloop van de vergadering trok ken de stakers door het centrum van de stad. Intussen werkten Vrijdag ongeveer 1200 vrij in dienst genomen arbeiders en 450 soldaten in de haven. Leerlingen van de Almelose lycea in het bijzonder van het Christelijk Lyceum hebben zich de afgelopen dagen zeer onbehoorlijk gedragen ten opzichte van de politie en een katho lieke geestelijke. De politie is herhaaldelijk lastig ge vallen en uitgejoeld door de knapen, hetgeen Donderdagavond resulteerde in een grote vechtpartij, waarbij de agenten gebruik moesten maken van de gummiknuppel. De Commissaris van Politie werd van de been gelopen en heeft zich slechts door het uitdelen van enkele rake klappen kunnen be vrijden. Vrijdagmorgen werd voor het ge bouw van het Chr. Lyceum een Alme lose kapelaan op een zeer krenkende wijze uitgejoeld. Een toevallig op dat moment passerende inspecteur van politie kon met hulp van de leraren ingrijpen. .Ai 'At V '£Éf Vrijdagmorgen is de 22-jarige werk ster C. van der S. uit Rotterdam ter beschikking van de Officier van Jus titie gesteld. Zij blijkt een bedenkelij ke hartstocht te hebben voor auto's en motoren, en. ofschoon zij geen rijbewijs lieeft, had zij plannen een tweedehands motorfiets te kopen. Dezer dagen mocht zij met het ve hikel een proefritje maken, hetgeen haar uitstekend beviel. Voor zij er erg Uit onderscheidene persstemmen blijkt, dat de rechtervleugel van de Belgische katholieken ernstige beden kingen heeft tegen de oproep tot Za terdagsstakingen, uitgevaardigd door het katholieke vakverbond. Het Han delsblad van Antwerpen schrijft, dat het vakverbond opnieuw het initiatief heeft genomen op het gebied van overdreven arbeiderseisen. Wij kunnen, aldus het blad, sommige der eisen van het verbond onderschrij ven, zoals die betreffende de gezinsbij slagen en de werkweek van vijf dagen voor de bedrijven waar dat uitvoer baar is, maar het vragen van een mi nimumloon van 20 francs per uur dreigt de loonschaal over de gehele lijn aan het wankelen te brengen. De Libre Belgique (R.K.) zegt, dat men in parlementaire CVP-kringen met uitzondering van de linkervleugel, verbijsterd zo niet verontwaardigd is over 5e stakingsoproep. Op het ogen blik, dat alle Christelijke krachten, juist op onderwijs- en ander gebied een geslaagd eenheidsfront hebben kunnen vormen tegen de linkerzijde, lijkt het besluit der vakorganisaties, dat zonder overleg met de partij is genomen, op een factor van verdeeld heid. Een verdeeldheid, aldus het blad, waarover de liberalen en de re gering zich reeds verheugen. Het liberale vakverbond heeft ver klaard, voorstander te zijn van een minimumloon van 20 francs en een werkweek van vijf dagen. Het heeft zijn leden echter aangespoord aan het werk te blijven, omdat de gewone middelen tot het verkrijgen van vol doening nog niet uitgeput zijn. Even als het socialistische vakverbond drin gen de liberale organisaties aan op hel houden van een nationale arbeidscon- ferentie. in had liet zij de Maastunnel al achter zich. Toen wilde zij maar doorrijden om een kennis in Poortugal te bezoe ken. Doch wegens een defect aan de accu kon zij de motor niet tot stil stand krijgen,'zodat zij maar weer naar Rotterdam terug ging. Onderweg gaf een Rijkspolitieman haar een stop teken, maar hij werd in een wijde bocht gepasseerd. Immers de motor- toeriste had geen papieren. In Rotter dam kreeg zij andermaal een stopte ken, maar ook nu reed zij door. De agent gaf een fluitsignaal aan een collega, die een eind verder stond. De ze plaatste zich midden op de weg, maar mejuffrouw voerde de snelheid op, zodat de agent met een -snelle sprong het vege lijf moest redden. Het nummer werd genoteerd en zo kwam men haar tenslotte toch op het spoor. Geleidelijk aan beginnen de uitsla gen van de O '56 actie binnen te lopen en komen echte prijswinnaars zich aan het partijbureau der K.V.P. aanmelden. Maandag heeft Mevr. Koek uit Den Haag te samen met haar man de prijs in ontvangst genomen. Aangezien deze moeder in blijde verwachting was werd behalve de prijs van 1000.- ook nog bij voorbaat de kinderbijslag van j 50.- 'uitgereikt. Donderdag meldde zich een sigaren maker uit Reuse) (N. Br.) op het bu reau der K.V.P. Deze vader van 8 kinderen heeft een prijs van 1700. in ontvangst genomen. Hij was er enigszins beduusd van toen hem het bedrag ter hand gesteld werd. Er blijven nu nog 8 prijzen ter ver deling over, waarvoor zich een politie agent uit Limburg heeft gemeld en een arbeider uit Vlissingen. De beslissing van de Synode van de Engelse Staatskerk om offi cieel de verbondenheid te erkennen van de Anglikaanse Kerk met de Kerk van Zuid-India (welke een federatie is van Anglikanen en van de z.g. Vrije Kerken) heeft in Engeland een heftige opwinding veroorzaakt, die zich voortzet in de gehele Engels sprekende we reld. Zulks te meer daar deze beslissing gevolgd werd door 'n felle aanval op de Katholieke Kerk door Dr Fisher, de Anglikaanse Aartsbisschop van Westminster. De beslissing der Synode steunt op oecumenische overwegingen, die door een aanzienlijk deel van de Angli kaanse clerus niet gedeeld wordt. Vooral de naar het katholicisme nei gende groep van Anglikaanse geeste lijken van de High Church verzet zich krachtig. Verwacht wordt, dat ten gevolge van het compromis tussen de Anglikaanse Kerk en de federatie van Zuid-Indiase kerken ten koste van apostolische successie en dogma, een aanzienlijke groep van Katholiseren- de Anglikaanse geestelijken de Engel se Staatskerk zullen verlaten om zich bij de Katholieke Kerk aan te sluiten. The News Chronicle" noemde heden ochtend zelfs het getal 2000. Reeds hebben zich enige Anglikaanse geeste lijken openlijk tot de Katholieke Kerk gewend. De moeilijkheden begonnen onge veer twee jaar geleden, toen er een initiatief genomen werd om de Engel se Staatskerk en de federatie van Pro testantse Kerken in Zuid-India onder één dak te brengen. De Zuid-Indiase federatie accepteerde als compromis het bisschoppelijk bestuur. Van de an dere kant stemde de Anglikaanse Kerk erin toe. dat de geestelijken in Zuid- India, al dan niet gewijd door een bis schop, dezelfde status zullen hebben. De leden der verschillende protes tantse kerken in Zuid-India verkregen automatisch de rechten van de gelovi. gen der Anglikaanse Kerk. Dit houdt b.v. in, dat een lid van de Quakers in een Anglikaanse Kerk kan communi ceren, terwül hij volgens zijn geloof de sacramenten afwijst Een geestelijke van deze protestantse secte verkrijgt het recht de Sacramenten toe te die nen. ofschoon h(j het bestaan ervan ontkent. FELLE AANVAL Ofschoon de Katholieke Kerk eigen lijk geheel buiten deze kwestie staat, is zij er toch in betrokken door de heftige aanval, die de Anglikaanse Aartsbisschop, dr Fisher, tegen haar heeft gericht onmiddellijk nadat de Synode haar goedkeuring aan de een heid had gehecht Dr Fisher verweet de Katholieke Kerk, dat zij een politiek van apart heid voert en dat haar houding tegen over de Kerk van Engeland en de Pro testantse godsdienstgenootschappen „wellicht de grootste hinderpaal is voor de komst van het Koninkrijk Gods onder de mensen." Doelend op de Zuid-Indiase proble men verweet dr Fisher de Katholieke Kerk, dat zij er steeds op uit is mis bruik te maken van onenigheid, die van tijd tot tijd oprijst als gevolg van de protestantse vrijheid. Van katholieke kerkelijke zijde is tot dusver een „liefdevol stilzwijgen" bewaard. Het katholieke weekblad „The Universe" wijst alleen op het geen kardinaal Griffin nog zeer on langs gezegd heeft. Met het oog op de protestantse oecumenische beweging verklaarde kardinaal Griffin: „Wij ne men vast als een door God geopen baarde waarheid aan, dat dc Rooms Katholieke en Apostolische Kerk het enige door onze Heer en Verlosser Je zus Christus gegeven middel is om zijn verlossingswerk in de wereld tot aan het einde der tijden voort te zetten." De kardinaal wees er verder op, dat geen enkele andere Kerk de goddelij ke sanctie heeft. Als katholieken, voegde hij eraan toe. kunnen wij niet vaag zijn inzake de katholieke leer, noch kunnen wjj water bij de wijn doen om anderen te gerieven, ook al ontstaan daardoor moeilijkheden. Op dit moment reed Wout Wagt- mans zich gisteren in de gele trui- Op de wielerbaan van Roubaix werd de kleine Nederlander geklopt door de Fransman Rollard.Maar de twee de plaats was voldoende om de an dere gegadigden naar het lokkende shirt (de Bruyne en Telotte) afstand te houden. op In het grensgebied van Laos en Noord-Vietnam hebben eenheden van, de Phatet-Lao een hevige aanval in gezet op de regeringstroepen van Laos. De Phatet-Lao is een organisatie van communisten, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de Vietminh en die al vaker in gevecht is getreden met een heden van het Laotische leger. De aanval betekende een schending van de overeenkomsten van Genève, waarin de partijen plechtig beloofden, een einde te zullen maken aan alle uitdagende acties en vijandige daden. Wat (loei de regering Het Tweede Kamerlid de heer van Koeverden heeft aan de minister van Landbouw gevraagd, of er inderdaad grote hoeveelheden aardappelen op de bedrijven aanwezig zijn en onverkoop baar blijken. Voorts of het bedröfs- schap wel voortvarend genoeg is ge weest bij zijn pogingen, deze voorra. den weg te werken. De heer van Koeverden wil tenslotte weten, of de minister bereid is, als nog maatregelen te bevorderen, die de financiële ramp, die vooral de minder draagkrachtigen boven het hoofd hangt, wordt afgewend. 59 De bisschop van Muenster heeft voorgesteld een „Ridderorde van de Weg" in te stellen voor weggebrui kers, wier overtredingeniijst blanco blijft. Indien op alle plaatsen een kruis wordt geplaatst, waar iemand door een verkeersongeval om het leven geko men is, zoals gebruikelijk is bij onge lukken van bergbeklimmers, zou er langs de Duitse wegen nauwelijks plaats zijn voor al de kruisen, aldus de bisschop. De heer Alphons Laudy, waarne mend hoofdredacteur van ons zuster- blad „De Gazet van Limburg" en oud hoofdredacteur van het dagblad „De Tijd" is door de H. Vader benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Grego rius de Grote. De heer Laudy werd kortgeleden 80 jaar. De versierselen, verbonden aan de Ridderorde, werden hem Vrijdagmid dag uitgereikt door Mgr. P. Jennes- kens, Deken van Maastricht. De plech tigheid vond plaats ten kantore van de „Gazet van Limburg." Het Belgische Kabinet heeft Vrijdag in beginsel besloten tot de bouw van een reusachtige regeringszetel in het centrum van Brussel. Daarin moeten ongeveer 10 ministeries worden onder gebracht. Het gebouw zal er een van 40 ver diepingen moeten worden, met een ondergrondse garage voor 5.000 auto's. 5 H.A. grond is er voor nodig en de kosten van het project worden ge raamd op 1.400 millioen francs. De Belgische regering wil 1.000 kamers in de wolkenkrabber bestemmen voor bezoekers van de Brusselse wereld tentoonstelling van 1958.

de Stem | 1955 | | pagina 1