Op zoek naar van Coudorpe de kerk ASPRO in de zomer? Moeder met vier kinderen verdronken Uagblad PcjStcm T oren-ontwerpei overleden VASTE, WILLIGE MARKTEN ARRESTATIES Geraamten en puin Ook in de zomer beschermt 'ASPRO' Uw gezondheid! VUUR TEISTERT NOORSE HAVEN DERDE BLAD DONDERDAG 7 JULI 1955 Nieuwe voorzitter van Sint Eloy - Ja, natuurlijk! Vreselijke ontdekking in Belgisch dorp Vier geslaagden TONEELACADEMIE TE MAASTRICHT Even stoppen... verder) VAN MIERLO bn ZOON N T op vliegbasis Twente UNIE NOG NIET OPGEHEVEN Weer geen stemming IS te (of Dank zij een royale geste van de Grondmij, die de oude dorps terp van Coudorpe (gem- Driewegen) onaangeroerd liet te midden van het Herverkavelingsgebied Coudorpe, kon de Rijks dienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek zijn slag daar slaan. Zulks in tegenstelling met wat niet zo lang geleden geschiedde in Duivendijke op Schouwen, waar de herverkaveling de rijks dienst O.B. vóór was geweest, zodat daar een waardevol object voor de historie verloren ging. Van het voormalige Coudorpe niets meer in het landschap aan wijzen dan een vluchtheuvel vliedberg) en de terp. Een boring in de vluchtheuvel bracht mets dan en kele onbeduidende scherfjes aan het licht 'n Echte vluchtheuvel is het dan 'ook niet met zijn kruin van en kele tientallen meters omtrek, al steekt hij dan ook een zestal meters boven zijn omgeving uit. Professor de Man, die destijds meerdere vlucht heuvels op Schouwen onderzocht heeft, ziet ze ook meer als bakens voor zeevarenden, temeer nog, daar ze vaak met een linde, noot, of ka stanje beplant zijn. De Rijksdienst O.B. had dus meer oog voor de thans nog circa 1/2 na grote terp, die nu nog in het midden 69 cm boven de omgeving uitsteekt. Dat dit vroeger veel hoger zal zijn ge weest, valt wel te begrijpen als men bedenkt, hoeveel jaren er de ploeg over heen is gegaan, om niet te spre ken van overstromingen, die o.a. in 1808, 1825 en 1953 hier ook plaats had den. In den volksmond kwamen drie plaatsen op de terp in aanmerking als plaats van de kerk: de een zei: in het westen, d'e ander: in het oosten en een derde: in het noorden. Vorige week stiet de Herverkave ling aan de noordkant op een aan eengesloten rij, over ongeveer 100 m lengte, met geraamten, soms wel drie lagen boven elkaar, gelegen op 50 tot 110 cm beneden het maaiveld. De gealarmeerde Rijksdienst O.B. die momenteel te veel werken onder han den heeft door het gehele land - kon gelukkig direct komen om te redden wat te redden viel. VOLKSVERHALEN Wanneer de Coudorpse kerk ge' sloopt is, is niet bekend, vast staat, dat Driewegen later dan Coudorpe is onstaan (en het ontstaan van Drie wegen stelt men wel voor 1351). Cou dorpe was oorspronkelijk belangrijker dan Driewegen, maar Driewegen over vleugelde Coudorpe. Ook staat vast, dat de kerk van Coudorpe gesloopt is toen Driewegen een kerk had. Volksverhalen aldaar geven hard nekkig te horen, dat Coudorpe is prijsgegeven doordat er de pest heerste. Deze vreselijke ziekte de Zwarte dood gebeten heerste in Westeuropa tussen 1400 en 1450 Best kans dus, dat toen Coudorpe onder gegaan is. Vorige week is er een wel enigszins eigenaardig graf gevonden: dat door dokter De Boo werd geïden tificeerd als zijnde mogelijk van een man en een vrouw met aan het hoofd einde dwars het geraamte van een kind, die alledrie in één graf waren geplaatst. Dat zou een pestgraf kun nen zijn, al konden de drie personen ook bij een brand of overstroming om het leven zijn gekomen. Meer van dergelijke graven werden nog niet aangetroffen. Maar heeft men toen ook de kerk afgebroken?? Smallegan.ge zegt in zijn Kroniek van Zeeland, dat de kerk af gebroken is rond 1650. Daarentegen beweert Hollestelle in zijn boek „Het eiland Borssele", dat het tussen 1700 en 1800 is gebeurd. In ieder geval: er hééft een kerk gestaan, maar waar? De heer Van Pernis begon met weinig hoop, iets belangrijks te zullen vinden. Hij vertelde, dat meestal bij d'e afbraak van een groot gebouw in het verleden ook de fundamenten werden verwijderd: De arbeiders kre gen van de eigenaar verlof, de fun deringen uit te graven voor het bou wen van hun particuliere varkens hokken, schuurtjes, e.d. SUCCES! kerk moet zijn geweest: een fragment van een natuurstenen raamstijl liet duidelijk het gothisch-slanke profiel zien met duidelijk aanwijsbaar de sleuven, waar het glas-in-lood in ge vat had gezeten. Behalve dit onderzoek, dat noodge dwongen machinaal (met behulp van een dragline) moet gebeuren, ge schiedt tegelijkertijd een anthropolo- gisch onderzoek van de geraamten voor het Anthropologisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht door de heer van Slirum. Reeds zijn een vijftal volledige geraamten - die alle prachtige georiënteerd lagen, met bet hoofd naar het westen - zo volle dig mogelijk opgemeten, in kaart ge bracht. opgegraven en verzameld om in Utrecht nader onderzocht en ge dateerd te worden. Er was er één bij van 1.84 m. maar ook een van 1.56 m. Echter waren alle schedels ingedrukt door de geweldige druk van de boven liggende klei. Heel vaak waren de sporen van de houten kisten duidelijk te zien. Grafvondsten, zoals kruisjes, medailles of zo, werden niet gedaan. 200 GRAVEN Vorige week werden naar schatting een 200 graven door de draglines om gewoeld. Daarbij werd toen toevallig een zilveren Zeeuwse schelling van 1764 gevonden. De bodem schijnt wel erg arm aan dergelijke munten te zijn in Coudorpe! De broer van de laatste eigenaar zekere Goeree, van 't Kerkhof - zo als deze plek altijd nog heette - wist te vertellen, dat zijn vader destijds geleidelijk een halfcirkelvormige sloot, die van west door zuid naar oost de terp omvatte, had dichtge- ploegd. Ook was er ongeveer 30 jaar geleden door zijn vader een complete grafzerk gevonden, die thans nog ergens in Driewegen te zien is, in een huis, voor de kachel, nl. bij P. Rin- gelenberg. Munten had hij er ver schillende gevonden, maar daar het allemaal koperen waren, had hij er jammer genoeg geen van bewaard. De komende dagen zullen leren, of er nog meer historische vondsten zul len worden gedaan, zodat althans de vorm en de omtrek van de vroegere kerk in kaart kan worden gebracht. De plaatselijke historie zou daarmee weer een stap vooruit gekomen zijn. Drh. Van Pernis heeft gezocht op de meest logische plek: de top van de terp. En waarschijnlijk met succes! Nadat 's morgens de waarschijnlijke tracering van de oostelijke kerkmuur was gevonden, vond men juist op het einde van de dag een contrefort, de fundering van een steunbeer. Andere vondsten in een puinput van 10 bij 10 m huilden al duidelijke aanwij zingen gegeven, dat liet een gothisclie AOvertantle) Als besluit van de drie-jaarlijkse bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond St. Eloy heeft de scheidende voorzitter de heer J. G. van de Brink, die met pensioen gaat, 't voorzitterschap over gedragen aan zijn opvolger, de heer P. J. Scheffers. De heer van de Brink was van 1913 af lid van de K.A.B. en gedurende 36-jaar-» in ^bonsdienst, waarvan de laatste jaren als „voorzitter. - s*. Want dan kunt U van iedere minuut van Uw kostbare vacantie ge nieten. Zoudt U het prettig vinden, als een plotseling opkomende hoofdpijn Uw mooie wandeling vergallen zou? Of dat zenuwpijnen U beletten Uw kamer te verlaten? Dat U, onwel geworden door de warmte, Uw gehele dag bedorven ziet? Daarom neemt iedere ver standige vrouw en moeder een grote doos 'ASPRO' in de koffer - Omdat IN DE ZOMER d« gezondheid nog kostbaarder is kan 'ASPRO' U onschatbare diensten bewijzen.- Bekijk eens de verpakking van 'ASPRO'is deze niet ideaal om mee op reis te nemen? U steekt maar een paar 'ASPRO'-tabletten in Uw zak of handtasje - en U kunt rustig genieten van de heerlijke dag, want 'ASPRO' beschermt U en Uw gezin. ASPRO' tegen pijn. HOOFDPIJN-ZENUWPIJN KIESPIJN-KEELPIJN KOORTS-VERKOUDHEID hauen van Bergen aan de het nZSXvlU Noorwe9en, woedt op et ogenblik een brand, welke reeds negen Middeleeuwse houten pak huizen, nog stammende uit de Hanze-tijd, en andere bouwsels langs de waterkantheeft vernield. De foto toont de brandende gebou wen met op de voorgrond brand weerlieden in actie. (Advertentie) In het Belgisch - Limburgse plaatsje Wychmaal, gelegen langs de weg Maaseik - Leopoldsburg, heerst grote verslagenheid door het drama, dat zich in de familie van de 50-jarige beroepsmilitair F.W. heeft afgespeeld. De vrouw en de vier kinderen (twee meisjes van II en 9 en twee jongens van 4 en 2 jaar) zijn namelijk op jammerlijke wijze om het leven gekomen in de waterput achter de woning van Wiilekens. Des morgens vertrok de militair als naar gewoonte naar Leopolds burg, waar hij te acht uur zijn dienst moest beginnen. Zijn vrouw had hem rustig de deur uit geholpen, terwijl zijn vier kinderen nog rustig in bed lagen. Toen Wiilekens tegen 5 uur naar huis terugkeerde, vond hij de woning leeg. Hij waghtte nog een poosje en besloot toen' maar water te gaan putten, om koffie te zetten. Nauwelijks had hij zich evenwel over de put gebogen, of hij bemerk te op de waterspiegel een schoen!... Hij holde naar zijn buurman. Daar deed hij totaal ontdaan een ver ward en jachtig verhaal en rende toen weer terug. De buurman volgde de man op de voet en samen kwamen ze bij de waterput. Reeds het ogenblik erna hadden zij een lichaam aan de haak, dat van de vrouw. De buren zouden van de ene ontzetting in de ande re vallen. Ze haalden niet alleen het stoffelijk overschot op van de vrouw, maar ook van de vier kin deren, die nog hun pyama aan hadden. Uit het eerste onderzoek is geble ken, dat geen der slachtoffers sporen van verwondingen droeg. Niemand op het gehucht heeft ook maar iets opgemerkt van het dra- Professor Gustave Magnel, de ont werper van de 635 meter hoge to ren, voor de wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel zal worden gehouden, is Woensdagmorgen in de ouderdom van 61 jaar te Gent over leden. ma, dat zich bij W. heeft afgespeeld tijdens diens afwezigheid. De vrouw is een tijdlang in een gesticht te Munsterbilzen verpleegd en keerde ongeveer drie weken ge leden naar huis terug. (Advertentie) Ten besluite van de Zomeracade- mie 1955 te Maastricht zijn Dinsdag avond in de Bonnefantenmuseum de einddiploma's van de Toneelacademie uitgereikt aan de dames Betsy Smeets uit Eijsden, Rieky Verheugen uit Eindhoven, Ria Vroemen uit Beek en de heer Anselm van Melis uit Haar lem. De voorzitter van het Academie- bestuur, de heer L. Linssen, noemde het verheugend, dat de Academie te Maastricht, wat de erkenning betreft, door de toneelcoördinatie is verheven tot het niveau van de 60-jarige Am sterdamse Toneelacademie, doordat de einddiploma's der Maastrichtse Academie met die van de Academie te Amsterdam zijn gelijkgesteld. Drie van de geslaagden hebben reeds bij het toneel en bij de televisie een plaats gevonden. Het lid van Ged. Staten van Noord- Brabant, drs. A. van der Poel uit Breda, voerde het woord. Benrsoverzicht van 29 Juni t./m. 5 Juli 1955. Het zijn vaste, ja willige markten geweest, waarover thans verslag ge daan moet worden. Eigenlijk is het op Donderdag j.l. begonnen. Men kan niet zeggen, dat op de daaraan voorafgaande dagen de markt flauw was, maar op 30 Juni werd de beursstemming zeer vast onder lei ding van Philips en Unilever. Dit laatste fonds steeg toen met 8 punten en Philips met 7 punten. De stijging zette zich in de daarna volgende da gen voort. Philips was op Vrijdag per saldo 9 punten en Unilever 6 punten hoger, terwijl ook A.K.U. belangstel ling kreeg. Op Maandag kon Philips 13 punten en A.K.U. en Unilever ieder 9 punten stijgen en op Dinsdag kon alleen Unilever nog 5 punten aan de koers toevoegen. In de verslagperiode kon uitein delijk voor de gewone aandelen Phi lips een koersstijging van 33%, voor Unilever van 29% en voor R.K.U. 18% worden genoteerd. Dat hiermede de stijging nog niet is afgelopen, blijkt wel uit het koers verloop van heden. Dat wil niet zeggen, dat de aan delen Koninklijke Olie nu geheel ver waarloosd in de markt lagen, maar uit de totale stijging van 9 punten blijkt wel, dat ons hoofdfonds het leiderschap van de beurs althans tij delijk heeft moeten afstaan. De oorzaak van deze stijgingen wordt vooral aan buitenlandse be langstelling voor onze grote industri ële waarden toegeschreven. De in troductie van de* certificaten van aandelen Unilever aan de Parijse beurs heeft aldaar een grote vraag naar dit fonds doen ontstaan, terwijl bovendien de effecten-arbitrage op New-York zowel in aandelen Konink lijke Olie, Unilever als Philips grote transacties tot stand weet te brengen-. De belangstelling voor aandelen AKU is vooral van Duitse zijde gekomen, maar die schijnt momenteel te zijn opgedroogd. Het is dus meer de Nederlandse belegger, die thans afscheid neemt Ivan onze hoofdfondsen, in de mening, dat de huidige koersen hoog genoeg zijn. Het buitenland schijnt hier anders over te denken. Toch geschiedt dit afstand doen door de Nederlandse be legger niet zo grootscheeps, zodat alleen verdere koersstijgingen hem aanleiding geven om van zijn bezit afstand te doen. Zolang dus de bui tenlandse belangstelling blijft bestaan zal ook de beursstemming voor de grote fondsen wel vast blijven. HERBELEGGING. Het ligt voor de hand, dat de ver koper van aandelen der Amsterdamse hoofdfondsen herbelegging zoekt bij aandelen met een meer locaal karak ter. Dientengevolge is er vooral ook de laatste dagen een vaste stemming ontstaan voor de kleinere binnenland se aandelen. De goede kwaliteit van deze waarden wordt eindelijk erkend door dikwijls behoorlijke koersstijgin gen voor aankoop te accepteren. De geringere omzetten in deze fondsen geven hiertoe ook gemakkelijker aan leiding. Een greep uit de koerslijsten moge dit aantonen. Aandelen Fokker stegen in de afgelopen verslagperiode met 22 punten tot 340%. Aandelen Van Gelder Zonen konden 300% passeren en stijgen tot 310%. Aandelen Neder landse Ford zijn eindelijk tot een no tering gekomen op 520 na laatste koers van 485%, die meer dan een week oud was. Aandelen Wilton Fijenoord stegen met 16 punten tot 255%. Stijgingen van 10 a 20 punten zijn overigens aan de orde van de dag en teveel om op te noemen. Bankaandelen waren prijshoudend. De aandelen Slavenburg's Bank, waarvan op Dinsdag j.l. de inschrij ving op een nieuwe emissie uitstond, konden zich niet ten volle handhaven en moesten 3 punten dalen tot 158%%. Daarentegen konden de cultuur waarden iets meer meedelen in de vreugde. De aandelen H.V.A. konden het dividend van 6practisch ten volle inhalen. Aandelen Verenigde Deli Maatschappijen stegen met 9 punten, terwijl fondsen als Java Cul tuur en Senembah 4 a 6 punten konden stijgen. De meer kleinere cul tuurwaarden bleven vrijwel onver anderd. Aandelen Billiton brachten het met een stijging van 12 punten tot 327%. De scheepvaartwaarden waren vast tot prijshoudend. Aandelen Van Om meren konden 13 punten stijgen tot 247%, aandelen Holland-Amerika-Lijn kwamen op 191 d.i. 6 punten, ter wijl aandelen Kon. Java-China-Pa- ketvaart met 8 punten konden stijgen tot 183%. De Amerikaanse waarden vertoon den stijgingen, die dikwijls in de zelfde verhouding lagen als die van de Nederlandse hoofdfondsen. U. S. Steel kwam met 10.hoger Woensdag j.l. op 115.— en Dupont de Nemours, het grootste chemische fonds, steeg met 17.— tot 239.— Geruchten omtrent splitsing der aan delen brachten deze stijging teweeg. Amerikaanse petroleumwaarden vertoonden geen grote veranderingen, evenals electriciteits- en gasaande- len. Amerikaanse spoorwegaandelen waren vast tot prijshoudend. EMISSIES. De emissiebedrijvigheid richt zich thans meer en meer op aandelen, zodat op 7 Juli de inschrijving open staat op aandelen Union Rijwielfa- briek, waardoor tevens het derde rijwielfonds ter beurze wordt geïn troduceerd. Zwaardemakers' Handel en Industrie N.V., die zich speciaal toelegt op wetenschappelijk samen gestelde veevoeders, verhoogt het (Advertentie) Bankier» Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN Twee inwoners van Enschede, van wie de een vroeger en de ander ander tot zijn arrestatie werkzaam was op de vliegbasis Twente te En schede, zijn door de Koninklijke Ma rechaussee gearresteerd. Het zijn de 26-jarige A.E., uitvoer der van een aannemer en de 33-ja- rige H. van 't H., opzichter bij het Bureau „Aanleg, beheer en onder houd van vliegvelden". Beiden wor den verdacht van onregelatigheden ten nadele van het rijk. Het totale bedrag, waarmee het Rijk zou zijn benadeeld, loopt in de duizenden gul dens. In zijn requisitoir tegen de enige maanden geleden reeds wegens mal versatie veroordeelde A.E. had mr. Rosingh gezegd, dat meer toezicht op de vliegbasis gewenst was en dat hij dan meer ai-restaties verwacht te. (Advertentie) Eén van baby's een huidje zacht als zijde. Moeder verzorgt het dan ook met die romige, speciaal voor het tere babyhuidje samen gestelde 1 ZWITSAL BABYZALF Dinsdagavond heeft de oppositie in het Indonesische parlement de boycot voor de behandeling van het Haagse protocol tot opheffing van de Neder lands-Indonesische Unie herhaald. Met slechts 88 leden aanwezig kon de stemming voor de derde keer niet doorgaan. De voorzitter las bij de telling ook een lijst van afwezigen voor. Hierbij bleek onder hilariteit, dat Daud Beu- reuh, de leider van de opstandelingen in Noord-Atjeh, nog steeds als parle mentslid voor de Masjumi staat in geschreven. Aangezien hij niet heeft bedankt, kan hij ook niet worden afgevoerd. Bij de telling bleek voorts, dat de Partai Moerba, die altijd fel tegen het wetsontwerp is geweest, niettemin voltallig was vertegen woordigd. Op 11 Juli zal een nieuwe poging worden gedaan om tot stem ming te komen. De voorzitter van de P.N.I., Sidik Djojosukarto, merkte op. dat deze situatie inmiddels het resultaat heeft, dat de Unie blijft bestaan, terwijl de oppositie het in haar hart met de eerste fase van de Unie eens is. kapitaal door het recht op inschrij ving op nieuwe aandelen van nomi naal f 700.— tegen 125% aan haar oude aandeelhouders te geven in de verhouding van twee oude aandelen voor een nieuw. De beleggingsmarkt vertoont wei nig verandering. Vanzelfsprekend gaat de belangstelling nu meer uit naar aandelen. OBLIGATIES 3 Nederl. '62-'64 3-3' 2% Nederland 1947 "0 Ned. '47 (doll.l.) Nederland 1937 Ned. ïnv.cert. Gr.boekobl. '46 Ned.-Indië 1937A 28/6 '55 101 7/8 101 516 98 1/8 99 15/16 101 3/8 100 3'4 3s/4% Nederland 1953 102 3 4 AANDELEN Amsterdamsche Bank 266 Rotterdamsche Bank 229 3'4 Twentsche Bank 231 Nationale Handelsbank 174 3 4 Nederl. Handel-Mij 222 1 4 Alg. Kunstzijde Unie 303 1/4 v.d. Bergh en Jürgens 3121/2 Machinefabriek Breda 182 Van Gelder Zonen 299 3/4 Unilever 436 Holl. Kunstzijde Ind. Nederl. Kabelfabriek 274 1/2 G.B. v. a. Philips' Gl. 409 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 334 Wilton Fijenoord 239 Int. Gew. Betonbouw 151 Internatio 163 Billiton Mij II 315 1/4 Kon. Petroleum 602 Rubb. Cult. Mij A'dam 120 1/4 Bandar Rubb. Mij 165 Holland Amerika Lijn 185 Kon. Ned. Stoomb. Mij 183 1'2 Ned. Scheepv. Unie 175 3 4 Rotterdamsche Lloyd 169 1 4 Kon. Java-China P. L. 174 58 Ver. Vorsten]. Cult. Mij 30 Handelsver. Amsterdam 140 Ned. Ind. Suiker Unie 94 Ver. Deli-Mijen 135 Senembah 99 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. 7118 Bethlehem Steel Corp. 142 7 8 General Motors 110 International Nickel 72 1/8 Republic Steel Corp. 94 1/4 U.S. Steel Corp. 105 3 4 Cities Service Comp. 55 1/4 Shell Union oil Comp. 641/8 Tide Water Ass. Oil C. 351/4 Southern Pacific Comp. 65 Union Pac. Railroad C. 170 1/4 5/7 '55 101 1516 101 14 98 1/8 99 15 16 101 3/8 99 1516 100 1/16 102 7/8 268 232 3/4 230 171 229 1/2 321 313 187 310 465 1/2 277 442 1/2 341 255 154 167 1/2 327 611 124 1/2 164 191 1/2 188 181 1/4 174 183 30 7/8 139 3/4 96 144 103 1/2 72 147 1/4 111 3/4 72 7 8 97 1/2 113 1/4 55 14 63 3 8 34 67 1/2 1717 8

de Stem | 1955 | | pagina 9