BOSCH Technische school in Terneuzen werd heropend Houtvoorlichting te T erneuzen Nieuw Klein-Seminarie officieel in gebruik genomen Raad van Schoondijke weigert straatbelasting Staatssecretaris mej. de Waal verrichtte de plechtigheid Lesing en tentoonstelling De Kroon keurde Streekplan Walcheren goed 2 2 Thans plaats voor ruim 350 leerlingen Ook na tweede zitting: Twee eisenambitie vakmanschap en 250 Houtsoorten De Calandpolder in het Noord Sloe Met zandspuiten begonnen Walcheren 7Mid-Beveland GOES Z.-Vlaanderen TERNEUZEN I/oor n Semer naar t^j chmhenhuis Maar bracht heel wat correcties aan CAPUCIJNEN IN OOSTERHOUT VIERDEN FEEST Minister-generaal mede aanwezig AXEL AGENDA Heden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 JULI 1955 Onder grote belangstelling van vele autoriteiten heeft de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal, de verbouw de technische school te Terneuzen heropend. Vele autoriteiten waren daarbij aanwezig, o.a. de commissaris der Koningin, de waarnemend burgemeester M. Vos, de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs ir G. H. Moerkerk, de voor zitter der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen ir C. Horstmann, de vice-voorzitter der K. v. K. baron Collot d'Escury, verschillende burgemees ters uit omliggende gemeenten, hoofden van diverse technische, middelbare en lagere scholen, vertegenwoordigers uit werkgevers- en werknemerskringen, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, alsmede architect D. de Bruyne en andere heren, die bij de herbouw betrokken zyn geweest. Nadat de voorzitter van het school bestuur, de heer J.F. de Klerk, de genodigden had verwelkomd, werd 't woord verleend aan de staatssecre taris. De feestvreugde in verband met de heropening van uw school, zo sprak zij, is alleszins gerecht vaardigd, want door de huidige uit breiding van het gebouwencomplex met de daaraan verbonden vernieu wing gaat deze technische school ruimschoots voldoen aan alle haar gestelde eisen. Thans is het moge lijk het leerlingental aanzienlijk uit te breiden. De vernieuwde school voldoet aan de aesthetische eisen, die aan een dergelijk gebouw kunnen en moeten gesteld worden. De aan kleding, aldus spreekster, is aange past aan de eisen des tijds en werkt stimulerend bij de vorming der jon gelui. ZEVENDE LUSTRUM Naast het feest der heropening is er eigenlijk nog een heugelijk feit te herdenken, want 1955 betekent ook de viering van het zevende lustrum van uw school. Immers 35 jaar ge leden werd door de toenmalige minis ter van onderwijs de Visscher de la gere technische school in Terneuzen geopend waarmee eigenlijk de fun damenten werden aangebracht voor datgene, wat thans is gemoderni seerd en uitgebreid. Het technisch onderwijs is vooral in deze tijd van het grootste belang voor het Neder landse volk, dat midden in het tijd perk van de industrialisatie leeft. Naast de taak de jongeman te vor men tot een geschoold vakman heeft de technische school evenzeer tot taak hem te vormen tot een per soonlijkheid in het maatschappelijk leven. U.T.S. IS NODIG Nadat mej. dr de Waal de opening had verricht, werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer J. de Klerk en de directeur, de heer A. de Nie. Beide sprekers wezen op de noodzakelijkheid van een U.T.S in Zeeuwsch-Vlaanderen en meenden dat Terneuzen wel de aangewezen plaats daarvoor zal zijn. Vervolgens kreeg de commissaris der Koningin het woord. Deze Technische school aldus jhr mr A. F. C. de Casembroot, is van groot belang voor Terneuzen en om streken. Wat men in deze en in an dere technische scholen leert is ei genlijk niets anders en niets minder dan de grondvesting der welvaart van ons ganse volk. (Advertentie) De Commissaris was overtuigd van de noodzaak van een UTS, doch zag met angst uit naar het moment, dat men van overheids wege hem om advies zou vragen, waar de UTS in Zeeland te plaatsen. Eén oplossing is er maar, namelijk de toekenning van een UTS boven en een be neden de Schelde. Juist nu de Staatssecretaris van O.K. en W. aanwezig is, vond spr. het noodzakelijk deze zeer urgente zaak te onderlijnen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de leerlingen na afgestudeerd te zijn niet naar bo ven de Moerdijk zouden trekken, doch hun opgedane kennis zouden dienstbaar maken aan de Zeeuwse en in het bijzonder aan de Z. Vlaamse industrie, waar men om geschoolde krachten schreeuwt. OOK VOOR DE LANDBOUW. De voorzitter der K.v.K. in Z. Vlaanderen ir Horstmann wees ver volgens op het belang der technische school, ook voor de landbouw, die sterk gemechaniseerd wordt en die Mej. DR A. de WAAL na verloop van enkele jaren geheel technisch zal worden geleid. Om de geschoolde krachten in de streek te houden meende spr. dat de lonen van deze groepen verhoogd dienen te worden en moeten komen boven die der ongeschoolde, die geen kos ten voor studie enz. hebben moeten maken. Hij drong vervolgens aan op de inrichting in de school van een che mische afdeling. Ook pleitte spr. voor een UTS in Terneuzen. Namens de Vereniging van direc teuren van nijverheidscholen sprak de heer J. H. Kimmerade, voorzitter van die vereniging. Hij bood het be stuur een cadeau aan. Nadat een rondgang door het scho lencomplex was gemaakt, werd de rij van sprekers vervolgd. Achtereen volgens kwamen aan het woord de heer Smink namens het lerarencorps, loco-burgemeester Vos uit Terneuzen de architect de Bruyne, de heer S. J. Mielen namens de aannemersorgani saties, de heer Jansen, rector van het Openbaar Lyceum uit Terneuzen, de burgemeester van Zaamslag na mens de randgemeenten en C. Ha- merlinck namens het C.N.V. Al deze sprekers wensten bestuur en directie geluk met de verfraaide technische school en wezen op het belang voor de streek. De Raad van Schoondijke kwam opnieuw bijeen om te beslissen over het al of niet invoeren van een straatbelasting. In de vorige raads vergadering had de raad zich in on gunstige zin uitgesproken over de betreffende belasting en hoofdzake lijk de naam achtte men toen niet acceptabel. B. en W. kwamen ditmaal dan ook met een voorstel, niet tot het invoe ren van een straatbelasting, maar tot het invoeren van een belasting ex. art. 280 der gemeentewet op de gebouwde en ongebouwde eigendom men in de gemeente Schoondijke. De voorzitter betoogde uitdrukke lijk, dat de belasting dwingend werd opgelegd en dat bij schrijven van Ged. Staten als minimum percenta ges waren voorgeschreven 6 pet. voor het gebouwde eigendom en 3 pet. voor het ongebouwde eigendom van de belastbare opbrengst volgens het kadaster. De heer Dekker informeerde of de gemeente wel het recht had om de ze belasting te heffen daar hij in een uitspraak van De Hoge Raad gelezen had dat een inwoner van een bepaalde gemeente in Nederland geen belasting had hoeven te beta len omdat zijn perceel geen uitweg had op gemeentewegen. De voorzit ter las de betreffende uitspraak aan de raad voor, maar ook dit kon niets afdoen aan het feit dat de raad der gemeente Schoondijke ver plicht werd om een belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men in het leven te roepen. Ondanks de zeer duidelijke uiteen zetting en de waarschuwende stem van de voorzitter bleef de raad hals starrig weigeren het door B. en W. voorgestelde percentage te aanvaar den. Het voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stem den de heren: de Badts, J. Ris- seeuw-Manneke, J. Dekker en J. Risseeuw - Provoost. Voor stemden de heren P.W. Neele, P.W. Toes- seint en Joh. de Feijter. Er zijn verzamelaars, die over meer dan 45.000 verschillende houtsoorten beschikken, aldus de heer John H. Ter Laak, die een bekend expert op dit gebied is en daarom van de Stichting Houtvoorlichtingsinstituut ook te Ter neuzen in samenwerking met de houthandel en houtindustrie een boeiende lezing daarover hield. einden aangewend waarvoor het de eigenschappen mist en dat bezorgt ons de teleurstellingen die er niet hadden behoeven te zijn. Reeds meer dan 50 jaar t70 Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van R ij n «Mn£MMIRWE6 «75 AMSTERDAM-W - IEL 88211 (7 WNB0 Aan deze lezing was een kleine tentoonstelling verbonden waar men naast vele foto's over houtwinning- transport en bewerking ongeveer 250 verschillende houtsoorten kon zien, die in Nederland normaal verhan deld worden. Deze waren afkomstig uit de heer Ter Laak's eigen collectie die plm. 2700 soorten bevat. Dit is helemaal niet veel vergeleken bij de collec- tionneurs, die 37000 en zelfs 45000 verschillende soorten in hun verza meling hebben ondergebracht en er van overtuigd zijn, dat dit nog maar een klein percentage is van het aan tal soorten die in de wereld worden aangetroffen. De spreker die zich o.m. heeft be ziggehouden met houtexploratie in Suriname en destijds te Amsterdam de tentoonstelling „Dik hout en Plan ken" organiseerde wist in zijn gees tige en boeiende lezing heel wat bizonderheden over hout te vertellee. VRIEND EN VIJAND. Hout kan uw vriend zijn. maar ook Uw vijand, aldus de heer Ter Laak, want hout stelt twee eisen, die in de tijd ctSt er zoveel aan dacht aan sport en bioscoop wordt besteed en vaak weinig interesse voor het ambacht over laat, gemak kelijk worden vergeten. Op de eer ste plaats liefde voor het materiaal d.w.z. dat men het hout gebruikt voor het doel waarvoor het is ge schikt en op de tweede plaats vak manschap d.i. het erkennen van de houtsoorten. Dat dit vaak ontbreekt komt veel al doordat men niet zo zeer de aan dacht besteedt aan goed werk maar aan veel werk en dit wreekt zich later altijd. Juist doordat er zoveel mensen zijn, die te weinig van de eigenschappen van hout, dat uiteindelijk toch een natuur- dit is, een levend product is, afweten wordt hout te veel voor doel- HET BESTE MATERIAAL. De opmerkingen, dat beton- en hol- stenen vloeren goedkoper en beter zijn, werden door spreker met een voudige voorbeelden uit de practijk weerlegd. Dze vloeren laten n.l. ge makkelijk geluid door en geven geen isolatie tegen weersinvloeden, waar bij speciaal asthma- en rheumapa- tienten de onaangenaamheden on dergaan. Hoe vreemd het ook klinkt, maar bij brand is hout minder gevaarlijk dat b.v. staalconstructies die bij een flinke warmteontwikkeling verwrin gen en daardoor meer ruines ver oorzaken dan hout dat zelfs bij zeer hoge temperaturen nog alleen maar gedeeltelijk verkoolt en later vaak nog heel goed bruikbaar is. PALM EN AZIJN. Duimstokken zijn helemaal niet van '.palmhout" gemaakt, maar wel van Buxhout. De naam is ontstaan in de tijd toen het hout nog per handpalm werd gemeten. Azijnhout wordt niet gebruikt om azijn te ma ken maar is gewoon eikenhout af komstig van het Frans n.l. Chene. „HOUTDUIVELS Twee boeiende films vertoonde de heer Ter Laak n.l. „Houtduivels" die speciaal het hakken van de tiental len meters lange woudreuzen liet zien en het transport via de rivieren en ..Houtslepers" een film over het transport in het Beierse hooggeberg te.? In het tweede deel beantwoordde de heer Ter Laak de vele vragen, die tijdens de pauze schriftelijk wa ren ingediend. Yatframbozen geveild In Kapelle is Woensdag het eerste kwantum frambozen voor de industrie geveild. Het ging over 5 ton, te leve ren in tubs en hiervoor werd 97.10 per 100 kg betaald. Het vorig jaar werden de eerste frambozen voor de industrie geveild op 28 Juni. Toen was de prijs 82.60. ANDER VOORSTEL. Op de vraag van de voorzitter welke suggestie de raad dan wel had, werd door de heren J. Risseeuw- Manneke voorgesteld een belasting ex. art. 280 der gemeentewet in te voeren tot een bedrag van niet min der dan 11 pet. van het gebouwde. Het onbebouwde wenste de heer Ris seeuw niet te belasten. Door de in voering van deze belasting zou even eens een opbrengst van 6750. worden verkregen. De heer de Badts verklaarde zich bij voorbaat ook te gen dit voorstel, omdat hij van oor deel was, dat gelijke belasting voor de gebouwen in en buiten de bebouw de kom als hoogst onbillijk moest worden geacht. Dit voorstel werd ook verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren: de Badts, Neele, Toesseint en de Feijter. Voor stemden de heren: Risseeuw-Manne- ke, Dekker en Risseeuw-Provoost. Nadat de schorsing van de vergade ring door de voorzitter was opgehe ven werden door de raad geen nieu we voorstellen meer gedaan. Er restte de voorzitter niets anders dan er zijn spijt over uit drukken, dat in deze geen beslissing genomen was. Schoondijke zal het dus voorlo pig zonder belasting ex art. 280 der gemeentewet moeten doen. Het werk aan de weer op bet wa ter herwonnen Calandpolder in het Noord Sloe, dat voor rekening van de heer J. v.'t Westeinde te Nieuw- dorp wordt uitgevoerd, vordert goed. 'n Derde deel van de ringdijk is ge heel in orde; voor het andere dijks- gedeelte, dat verhoogd en verzwaard moet worden, is eindelijk de goed keuring afgekomen om met 't zand spuiten te beginnen en wat er dan nog overblijft van de nieuwe dijk is betrekkelijk gemakkelijk in orde te brengen. Met het egalisatie-werk in het ruim zestig h.a. grote pol- dertje is een aanvang gemaakt en binnenkort zal ook de dam worden aangelegd, welke de polder met het vaste land verbinden moet; thans is die alleen nog te bereiken langs 'n serie vlondertjes. St Laurens Geslaagd. De heer M. Vinke be haalde het diploma Electrotechnisch Tekenaar P.B.N.A. Souburg Geslaagd. De heer J. Looise be haalde het diploma Adspirant Elec trotechnisch Opzichter P.B.N.A. GRATIS RITJE WERD FATAAL Jongen uit Middelburg weggelopen Een 14-jarige jongeling uit een Middelburgs tehuis voor kinderver zorging had heimwee naar zijn ou ders. De knaap besloot daarom dezer dagen een reisje te maken naar St Maartensdijk, waar zijn ouders woon den. In Bergen op Zoom kwam ech ter aan zijn tocht vroegtijdig een einde, want toen de 14-jarige jonge ling als maar probeerde gratis mee te rijden met een bus, die in de rich ting Tholen reed, werd de politie in de arm genomen. Het ventje kreeg gratis onderdak en werd daarna weer naar het Middelburgse tehuis over gebracht. PROMOTIE. Bij beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. is de bureauchef der P.T.T., de heer A.D. de Kok in gaande 1 Juni 1955 benoemd tot di recteur van het post- en telegraaf kantoor te Woerden. SCHOOLFEEST Hoewel onze Deken pas 15 Augus tus a.s. zijn 40-jarig priesterfeest viert werd, met het oog op de va- canties, voor de schoolkinderen reeds een begin gemaakt met de feestelijk heden. Het comité, dat de zaak in handen heeft, bood gister in Schut tershof de leerlingen der drie laag ste klassen van de jongens- en meis jesschool een vrolijke bijeenkomst aan. welke ook door de a.s. eerw. jubilaris werd bijgewoond. Na ver welkomend klokgelui, via de pick-up werd een feestlied gezongen door de kinderen gezamenlijk, waarna de meisjes nog een leuk ..A.B.C." ten beste gaven. Met een poppenkastver- toning en tractaties werd de ochtend verder gevuld. Vandaag worden de hogere klassen en de Ulo onthaald. VERKEERSEXAMENS Van acht uur in de morgen tot bijna twaalf uur in de middag, was het op het Beatrixplein een drukte van belang. „Veilig Verkeer", bij gestaan door de gemeentepolitie, exa mineerde 405 jongens en meisjes, die voor het schriftelijk deel waren ge slaagd, in de practijk van het ver keer en zijn regels. Behalve uit Goes waren de scholieren afkomstig uit 's Heerenhoek, Ovezande, Kloetinge Hoedekenskerke, Baarland en enkele andere gemeenten. Hoewel nauwlettend toegezien werd op het naleven der verkeersregels en alles wat daarmee in verband staat, wist 92 pet. van de jongens en meis jes een voldoende en daarmee het diploma te behalen; vijftig examinan di sneuvelden. ZILVEREN JUBILé GROENTENKANDELAREN De afd. Goes van de Nederl. Bond van detailhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, heeft gisteren haar zilveren jubilé gevierd met een re ceptie in „de Landbouw" waar o.m. de burgemeester zijn felicitatie kwam aanbieden, alsmede het bestuur van „Handelsbelangen". Ook het hoofd bestuur van de bond was aanwezig. 's Avonds werd voor de leden een feestavond gegeven in „Slot Ostende" dat verzorgd werd door het gezel schap Pekaar uit Yerseke. Voor het lichtere gedeelte begon, heeft de algemeen voorzitter, de heer J. Mol, afdeling en bestuur gecom plimenteerd, in het bijzonder de se cretaris, de heer C. Oele, die met de afdeling mee jubileerde. R.K. Econom. Hogeschool Het curatorium van de Rooms Ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft voor het studiejaar 1955 - 1956 benoemd tot rector mag nificus prof. H.A. Kaag en tot secre taris van de senaat prof. dr D.B.J. Schouten. Begonnen met 33 leden telt de af deling er thans 50. Geslaagd Bij de aan het Toon kunstconservatorium te Den Haag ge houden Staatsexamens voor muziek, slaagde voor het diploma Viool A 2e deel, mej. Annie van Zweeden. 's Heer Arendskerke MEN WEET WEER HOE LAAT HET IS Voor het eerst na geruime tijd kun nen de inwoners weer op de toren zien, hoe laat het is. De restauratie van de toren, die binnenkort vol tooid zal worden, bereikte n.l. het stadium, waarin het uurwerk kon worden aangebracht. Bovendien wer den de wijzerplaten van verlichting voorzien. Geslaagd. Mej. A.E. Vermet slaagde aan het Koningin Wilhelmi- nalyceum te Oostburg voor het eind examen H.B.S., afdeling A. Hoedekenskerke ZOMERFEEST. Zaterdag a.s. organiseert de gym- nastiekverenig. ,,Luctor et Emergo" haar jaarlijks zomerfeest op de wei de van Leendertse. Medewerking ver lenen de gymnastiekverenigingen O.K.K. uit Goes en D. A. W. uit 's- Gravenpolder. De muziekvereniging ,,Con Amore" zorgt voor de vrolijke klanken. Kapelle Overgeplaatst. De heer B. Spuij, dienstdoend ambtenaar bij de belas tingen alhier, is overgeplaatst naar de dienst der Belastingen te Goes. 10 JAAR „ORANJEKWARTIER" Het bestuur van de buurtvereni ging Oranjekwartier" is druk bezig de voorbereidingen te treffen om het tien-jarige bestaan van de Buurtver eniging „Oranjekwartier" feestelijk te vieren. Op 1, 2 en 3 September a.s. zul len er volksspelen worden gehouden voor de kinderen en de ouderen zul len zich 's avonds bij muziek en dans kunnen vermaken. Bij deze ge legenheid zal de buurt zoveel moge lijk passend versierd worden. Philippine (Advertentie) GOES^^ lTdelft MIDDELBURG In het jongste jaarverslag van de Planologische dienst, werd een noodkreet geslaakt over het uitblijven der Koninklijke goedkeuring van het Streekplan Walcheren, dat drie jaar geleden door de Prov. Staten van Zeeland werd vast gesteld. Thans is het Kon. Besluit dan toch verschenen, waarbij dit Streekplan, het eerste van die omvang, de goedkeuring kreeg. Zonder kleerscheuren is het Streek plan er evenwel niet afgekomen, daar het op verscheidene punten, volgens het inzicht van de Kroon, te ver ging. Nauwlettend heeft de Kroon er tegen gewaakt, dat de ge meentelijke autonomie meer in de knel komt, dan strikt noodzakelijk is. Het grootste succes boeken de ge meenten Middelburg en Vlissingen, die geprotesteerd hadden tegen het feit, dat het Streekplan de eigen Uitbreidingsplannen doorkruiste. Zo wilde het Streekplan een agra rische bestemming geven aan de gronden die de gemeente Middelburg had bestemd voor klein-industrie-ter- rein. De Kroon stelt Middelburg nu in 't gelijk, ook wat betreft andere gronden, welke aangewezen waren door de raad als bouwterrein. De gemeente Vlissingen mag, zoals zij wens „Paauwenburg" bebouwen, wat het Streekplan ook als agrarisch ge bied bestempeld had. De „Midden Zeeland", Walcherens Waterleidingmij, kreeg van de Kroon meer speling voor haar waterwin gebied bij Koudekerke dan het Streekplan haar toeliet en Koudeker ke, dat bezwaar had gemaakt tegen (van onze speciale verslaggever) Ondanks de vele gasten en genodigden vierde de Franciscaanse geest giste ren hoogtij in het nieuwe klein-seminarie van de Paters Capucijnen te Oos terhout. In een eenvoudige, maar niettemin indrukwekkende plechtigheid, werd het nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde in tegen woordigheid van o.a. de minister-generaal van de Orde pater Benignus van Sant Iiario Milanese, die tot inzet van deze plechtige dag in de kapel van het nieuwe seminarie een H. Mis opdroeg. het belagen van haar recreatie-ge- bied in verband met de waterwin ning wordt in het ongelijk gesteld. De Kroon blijkt het er ook mee eens, dat in de kwetsbare duinstrook bij Domburg, Veere, Zoutelande en Koudekerke de bouw van hotels, land- en zomerhuizen wordt beperkt, maar keurt niet goed dat het Streek plan zich bemoeit met de grootte van de percelen, het aantal verdie pingen enz. Die voorschriften moe ten door een minder in onderdelen afdalend artikel worden vervangen. Ditzelfde geldt voor de voorschrif ten welke het Streekplan inhield voor de bouw van gebouwen en woningen in het agrarische gebied; dit moet worden overgelaten aan de gemeen telijke autoriteiten. Ook de eisen voor bebouwing in het bosgebied moeten vastgesteld worden door de gemeenten en niet goedgekeurd wordt het opheffen van kampeer-terreinen, die steeds als zo danig zijn gebruikt. Men ziet dat het Streekplan heel wat veren moet laten en dat de Kroon zeer ruim oog heeft gehad, voor de bezwaren tegen dit plan in gebracht. Rond 12 uur werd een openings zitting gehouden, waarop allereerst de Provinciaal, pater dr Clementinus het woord voerde. Hij sprak woorden van dank o.a. tot de pauselijk inter nuntius. mgr Paolo Giobbe, die op de zitting aanwezig was, en tot de bisschop van Breda, mgr Jos Baeten en de Commissaris van de Koningin prof. dr J. de Quay, die beiden ver hinderd waren om de opening mee te maken. Tot burgemeester F. v. Oers richt te spr. de wens: „Mogen wij een element zijn in Uw gemeente, waar over U steeds verheugd kunt zijn." Een speciaal woord had de Pro vinciaal ook voor de beide missie bisschoppen, mgr Tarsisius van Va- lenberg en mgr Mathias Brans. „Ik hoop", zo zei hij, „dat uit dit huis tal van goede missionarissen mogen voortkomen". „Voor jullie", zo richtte de Pro vinciaal zich tot de talrijke studen ten, „is dit alles tot stand gebracht, Moge Uw patroon de kerkleraar St. Antonius, U leiden in deze jaren". ECHT FRANCISCAANS. Met een hartelijk applaus werd de minister-generaal, pater Benignus, op het podium verwelkomd. Hij toonde zich op deze dag zeer dankbaar, want „elke stichting van een nieuw seminarie is van groot belang voor de uitbreiding van ie orde". „Mijn vreugde is nog groter", zo zei hij, „omdat dit zo'n mooi gebouw is, dat beantwoordt aan de eisen van het Franciscaanse ideaal: sober en een voudig". Pater Benignus dankte voor de me- derwerking die men bij de bouw van het seminarie had ondervonden en hij no°mde daarbij de naam van broeder Exuperius, die namens de orde het toezicht had op de bouw. ,Het nieuwe seminarie zal aan het nageslacht getuigen van het doorzet tingsvermogen van de oversten van de Ned. Provincie". Tot de studenten was zijn woord: „Treedt dit strijdperk binnen van deugd en wijsheid, dat opgericht is door de liefde van uw Oversten". OOK DE MISSIE. Verschillende sprekers kwamen hierna nog aan het woord. Dr J. v. Buytenen, inspecteur der gymna sia, sprak een woord van gelukwens voor dit „eindelijk weer thuis zijn" in een huis dat voldoet aan de hoge eisen van aesthetica en van geeste lijkheid. Mgr Tare, van Valenberg sprak niet alleen als oud-student, oud-leraar en oud-directeur van het seminarie, maar ook als vertegen woordiger van de buitenlandse mis sies. Vooral deze laatste kwaliteit lag hem, uiteraard, na aan het hart. „Ons werk in de missie, ons door Rome opgedragen", zo zei hij, „zou onmogelijk zijn zonder dit semina rie". Mede sprekend namens mgr Brans verklaarde spr. „In ons hart leeft op dezedag het vaste ver trouwen, dat leiding, leraren en leer lingen van het seminarie zich in de toekomst bewust zullen blijven van wat de Kerk en de Orde van ons vragen. Moge de wereldwijde belang stelling van de Kerk voor de missie deel blijven uitmaken van de geest en de opvoeding in dit seminarie". GESCHENKEN. Burgemeester F. v. Oers van Oos terhout getuigde van de vreugde on der de Oosterhoutse bevolking bij de totstandkoming van het gebouw. „Niet alleen om de fraaie aanwinst, niet alleen om het materiële gewin, maar omdat de vestiging in geeste lijk en cultureel opzicht van grote betekenis is." De burgemeester was niet met le ge handen naar het feest gekomen. Namens het gemeentebestuur bood hij een beplanting voor de oprijlaan aan en uit naam van de bevolking overhandigde hij een cheque ter waarde van 1375.als resultaat van een, overigens nog niet beëin digde, collecte. Tot slot van de zitting, die werd afgewisseld door declamaties en zang door de studenten, sprak de direc teur pater mgr Laetantius; dankwoor den tot de onderscheidene sprekers en hij besloot met een woord tot de studenten: „Moge door jullie mond de Franciscaanse boodschap klinken over ons vaderland en ver, heel ver daarbuiten. Met een lunch en een druk bezoch te receptie werd de dag besloten. Deze foto werd genomen tijdens de academische zitting, die gisteren onderdeel was van de openings plechtigheid van het nieuwe klein seminarie van de Paters Capucij nen te Oosterhout. Op de voorste rij ziet men, beginnende bij de 2e van links: Mgr. Tarcisius van Va lenberg O.M. Cap., de Provinciaal, pater dr Clementinus, de pauselij ke internuntius Mgr Paolo Giobbe, de Minister-Generaal van de Orde, pater Benignus van Sant'Ilario Milanese, mgr Mathias Brans O.M. Cap. en de burgemeester van Oos terhout, de heer F. v. Oers. LAATSTE HERINNERING WEGGENOMEN. Er bestond nog een heel kleine her innering aan wat eens zo interessant was voor onze mosselcultuur, n.l. dat er in de Zeeuwse wateren nog vier scheepjes te zien waren met het ken teken Ph. De schippers waren er trots op, dat er nog iets van de oude roem was overgebleven. Helaas, dit hele kleine beetje roem werd de schippers dezer dagen ont nomen. De scheepjes werden n.l. ondergebracht in de plaatsnamen Terneuzen en Hoofdplaat. Officieel bestaat er dus geen Philippiense vloot meer. Doch onze schippers zullen de oude roem blijven eren en de mosselen, door hen ver zorgd, zullen steeds de roemrijke Philippiense mosselen blijven. DE OUDJES OP STAP. Met twee grote bussen zijn onze oudjes weer op stap geweest. Dit jaar hebben ze de eer gegeven aan het eiland Walcheren. Al was het weer niet zo erg lekker, toch was het voor hen een genotvolle dag. Dat er van geprofiteerd is was bij de thuiskomst wel te merken. De muziek stond weer klaar om de oudjes op te vangen en na een hartelijk speechje van de burgemeester werd op de maat van de fanfare een rondedans gemaakt. Met een „tot 't volgend jaar" gingen allen weer voldaan naar huis. 55-JARIGE ECHTVERENIGING Uiteraard onder grote belangstel ling, herdacht het echtpaar Bakker- Zegers aan de Nieuwendijk het vreugdevolle feit van zijn 55-jarige echtvereniging. Een stroom van gelukwensen be reikte op deze heuglijke dag het nog krasse paar. ERNSTIG WANGEDRAG Dezer dagen heeft zich een ernstig staaltje van wangedrag voorgedaan. Het betrof niets minder dan een dief stal van 1000 drancs uit een alhier geparkeerde Belgische auto. De Rijkspolitie was evenwel de jeug dige O. spoedig op het spoor en wist hem tot een bekentenis te dwingen. Het gehele bedrag kon aan de eige naar worden terugbezorgd, kapelle Koetvacht MUTATIES BIJ PTT Met ingang van 1 Juli werd de heer L. Peperstraten, in dienst bij de PTT alhier, op eigen verzoek eervol ont slag verleend. In de ontstane vaca ture is benoemd mej. D. Matthijs alhier. Onze dorpsgenoot A. Kips werd met gelijke datum aangesteld als nachttelefonist. MASSAMOORD Toen de heer Th. de Caluwe 's mor gens in zijn kippenhok kwam, ontdek te hij, dat 14 stuks pluimvee waren doodgebeten. Later bleek, dat een hond op bezoek was geweest. Stekene PAROCHIEFEEST TEN BATE VAN DE KERK Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zal in de wijk Hellestraat een groot parochiaal familiefeest gevierd wor den, ten voordele van de kerk. Al de verenigingen hebben hun me dewerking beloofd en voor ieder zal er iets te zien of te doen zijn. Zang, muziek, voordracht om nog te zwijgen van schieting en andere verrassingen zullen de bezoekers in grote massa doen toestromen. JOES Korenbeurs: Voorlichtingsavond Nederlandse Uien-Federatie. Grand: Mangala. 1SSINGEN Ariënsgebouw 19.30 uur: Filmavond KAV. Alhambra: Always in my heart. Luxor: Wij willen George.

de Stem | 1955 | | pagina 2