AMERIKA BEREID TOT VERZOENEND GEBAAR Eisenhower antwoordt Kroetsjev DUITSE KIESWET moet worden veranderd - maar hoe Oproep tot Zaterdag stakingen Beslag gelegd op deel van de circus-uitrusting Kamer vindt de Indische pensioenen te krap Argentijnse pelgrims naar Eucharistisch Congres Niemand twijfelt aan kracht van de Sovjet-Unie VLACGENPARADE OP DE COOLSINCEL RAVAGE IN POSTKANTOOR Steekspel in de Bondsdag Agave Americana DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoop is nog geen verwachting De Etna dreigt MacMillan: Niet smelten bij huidige warmte IN BELGIE Verlichting door atoomenergie Geschil tussen Althoff en Carré Maarschalk Juin uit regeringscommissie Helicopters brengen redding OPROER IN AMERIKAANSE GEVANGENIS Minister Luns gaf niet toe Beraadslagingen geschorst Visa ..met voorkeur behandeld Iets minder koel Staking Antwerpen Eisen gingen al minder ver Iedere partij kijkt natuurlijk naar haar eigen voordeel Honderd man minder Segni diende zijn iijst in Concessie aan liberalen de Engeland en Malla Afgevaardigden naar Lagerhuis "N AN DER STEEN 95e JAARGANG No. 21886 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteeipiein 11; Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A J. J M. Mes, Mr H M L de Rechter L. J. v. 't Westendej p V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5,85 per kwartaal, per post f 8,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0,45 Lncasso wordt berekend Losse nummers 13 ct.. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 7 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0,38 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 223»- Bu,.,u .o„ Zeeuw, ch-VI„„.l., en. HULST. Dubb.i. tel 1. T.I.». 1.2 - .B„bu,.,»x: Terneuzen, 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nl«»w,.r». 41, Tel. -o.Jjl President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten naar Genève gaan met de oprechte bedoeling om hun zaak op ver zoenende en vriendschappelijke wijze naar voren te brengen. Hij zeide dit naar aanleiding van uitlatingen van de Secretaris van de Russische communistische partij, Kroetsjev, over de vooruitzichten van de conferentie van de Grote Vier. Naar Eisenhower zei te weten, heeft geen enkele Amerikaanse ambtenaar gezegd, dat de Sowjet-Unie in een zwakke positie naar Genève komt. Natuurlijk erkennen de Verenigde Staten de grote militaire kracht van de Sowjet-Unie in de wereld, zei hij. „De Verenigde Staten gaan met goede hoop naar Genève, doch hoop behoeft meer voedsel alvorens het op verwachting gaat lijken", aldus de Amerikaanse president. De zeer veel omvattende kwestie van de ontwapening zal te Genève niet worden besproken, al achtte de president het mogelijk, dat wel zal worden gesproken over de wijze waarop 't probleem dient te worden aan gepakt. Ontwapening is op de lange duur slechts te bereiken door ver trouwen tussen de naties, zo voegde hij er aan toe. Het gevaar voor een uitbarsting van de Etna, op Sicilië, wordt steeds gro ter. Kokende lava is tot op tien me ter van de rand van de Noordoostelü- ke krater van de vulkaan gestegen. Een 2.000 meter lager gelegen stad en dorp worden bedreigd. De kraterkorst is echter nog niet doorbroken. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Harold Macmillan, heeft Woensdag verklaard dat het westen moet waken tegen een „voortijdige ontspanning" in zijn betrekkingen met de communistische wereld. De minister sprak aan het begin van een debat over de betrekkingen tussen Oost en West in de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa te Straatsburg. „Wc zijn gewend geraakt aan de ijzige wind uit het oosten, maar we moeten ervoor oppassen niet te ge makkelijk te smelten als het klimaat plotseling warmer wordt", zei hij. De minister zei, dat de topconferen tie van de Grote Vier te Genève op 18 Juli begint in een sfeer van goede verwachtingen, „beter dan ooit tevo- ïen". Dit betekende een groot eerbe toon „aan de eendracht en vasthou dendheid van West-Europa gedurende deze critieke jaren". VOORBEREIDING Amerikaanse, Britse en Franse des kundigen zullen morgen te Parijs bij eenkomen om het Westelijke standpunt op de aanstaande conferentie van re geringsleiders van de Grote Vier te Genève te formuleren. Deze onderhandelingen tussen de deskundigen zullen, aldus werd op het Franse departement van Buitenlandse Zaken vernomen, duren tot het begin van de buitengewone zitting van de NAVO-raad op 16 Juli. Een van de doeleinden van de bijeenkomst van de NAVO-raad is, de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie de gelegenheid te geven tot gedachtenwisseling met de andere NAVO-landen over het beleid op de conferentie. Een vergadering van bestuur en af gevaardigden van het Belgische Katho lieke Vakverbond heeft besloten de ar beiders op te roepen, het werk voorlo- pig elke Zaterdag neer te leggen om kracht bij te zetten aan de eisen van het verbond. Deze oproep geldt reeds voor Zaterdag a.s. Het verbond eist een werkweek van I vijf dagen, een minimumloon van 20 francs per uur, verhoging van de kin- derbijslag met 20 procent en van de werkloosheidsuitkering met 10 pro cent. Voorts een bijslag voor de vrouw in het huishouden en vermindering van de indirecte belastingdruk. Brussel 1958 De Commissaris-Generaal voor de Brusselse Wereldtentoonsteling 1958 heeft medegedeeld, dat het grootste deel van het tentoonstellingsterrein verlicht zal worden met behulp van een atoomcentrale, die de eerste in, Europa zal zyn. Mep verwacht 30 millioen bezoekers .gedurende de 200 dagen dat de ten toonstelling open zal zijn. Er komt parkeerruimte voor 50.000 auto's. Tij dens de duur van de expositie zullen in België minstens 420 congressen ge houden worden. De directie van Theater Carré in Amsterdam heeft beslag laten leggen op een deel der bezittingen (ter waar de van 160.000 gulden) van het circus Althoff, dat op het ogenblik in Am sterdam voorstellingen geeft. Volgens Mr Kymmell, die namens IN DEN HAAG moest de brandweer uitrukken, omdat een 16-jarige jon geman, na het vullen van zijn aan steker met benzine, even weg was gelopen, zonder de benzinefles te slui ten. Twee kamers brandden uit. De invalide grootmoeder kon nog juist door twee huurlieden worden gered. DE REGERING heeft haar stand punt tegenover het rapport over een tweede Technische Hogeschool, nog niet scherp bepaald, maar een zo spoedig mogelijke oprichting van de ze Hogeschool te Eindhoven acht zij m elk geval noodzakelijk. NA 1 SEPTEMBER zullen tot nu toe toegestane eenmalige overmakingen van geld aan Nederlanders, die In donesië definitief verlieten, niet meer worden toegestaan. 500 MILLIOEN DOLLAR zou een hoge Amerikaanse functionaris aan een Arabisch land hebben aangebo den, in ruil waarvoor hij een wij ziging van de door dat land gevoerde politiek t.a.v. Amerika wilde hebben. Washington heeft het bericht zonder meer ontkend. DE OUDERDOM van materiaal, g_ vormd in de periode tussen het ont staan van de aarde en ongeveer 100 millioen jaar geleden, kan voortaan worden gemeten met een door de universiteit van Californië ontwikkeld apparaat. DE WESTDUITSE Staatssecre taris Hallstein heeft weer eens gezegd, dat Nederland Elten en de Zelfkant toch maar de Bonds republiek moest teruggeven. Het prestige van Nederland zou er- door worden verhoogd... de heer Althoff optreedt, zou de di recteur van Carré, de heer Karei Wun- nink tot deze stap zijn gekomen om dat hij meent, op grond van een des tijds tussen hem en het circus Althoff gemaakte overeenkomst, schadeloos gesteld te moeten worden voor het op treden in Amsterdam van het circus. Ook werkt Althoff samen met het cir cus Strassburger, de vaste bespeler van Carré. Carré meent recht te heb ben op een deel van ruim 4000 gulden van de recette. Schriftelijk is door de drectie van Carré een bedrag van 12.400 gulden gevraagd. Een kort geding, dat waarschijnlijk dezer dagen voor de Rechtbank te Am sterdam zal worden gevoerd, zal een eind aan het conflict moeten maken. De voorstellingen van het circus gaan normaal door. In Rotterdam is de internationale ,Gymnajuventajeugdgymnastiek- manifestatie) geopend met een grootse vlaggenparade van alle deelnemende landen voor het stad huis op de Coolsingel. - De foto geeft een overzicht van de ope ningsplechtigheid, tijdens het hijsen van de Nederlandse vlag. IS oord-Afrika Maarschalk Alphonse Juin is afge treden als lid van de speciale Franse coördinatiecommissie die de plannen voor het Franse optreden in Noord- Afrika opstelt. Men gelooft, dat Juins aftreden een gevolg is van ernstige meningsver schillen over de Franse politiek in Ma rokko. De ramp op Hokkaido Hefschroefvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben meer dan 60 Japanners in veiligheid gebracht, die in het overstroomde gebied van het eiland Hokkaido naar daken van huizen en hooggelegen plaatsen waren gevlucht. Volgens de politie zijn 14 mensen verdronken en 46 gewond. Het aantal vermisten bedraagt 32 en het aantal daklozen 50.000. In de gevangenis van Walla Walla, in de Amerikaanse staat Washington, is Woensdag een oproer uitgebroken. Meer dan dertig gevangenen keerden zich tegen de bewakers, sloten elf man van het gevangenispersoneel op en lieten de andere gevangenen vrij. De bewakers werden later door de oproerlingen weer in vrijheid gesteld, Een van hen bleek ernstig mishandeld te zijn. De gevangenen waagden geen poging om uit te breken. Ze wilden slechts protesteren tegen de behandeling, die volgens hen te wensen over liet. van onze parlementaire verslaggever Er dreigden gisteren moeilijkheden in de verhouding Tweede KamerMi nister Luns, bij de behandeling van het wetsontwerp, dat enige wijzigin gen voorstelt ten gunste van degenen, die een z.g. Indisch Pensioen genieten. Deze pensioenen zijn al jarenlang het onderwerp van moeizaam overleg tus sen de Regering en de Kamer. Minister Luns kreeg een wet te ver dedigen, waarbij werd voorgesteld om een eind te maken aan de bepaling, dat de pensioenen aan cumulatiebepa lingen gebonden zijn. Ook zal de wer- Na onderhandelingen met overheidsinstanties is de Katho lieke Actie in Argentinië erin geslaagd, vergunning te krijgen voor deelneming aan het Eucha ristisch Congres, dat op 17 Juli in Rio de Janeiro begint. Kardinaal Copello, de aartsbisschop van Buenos Aires en Mgr. Caggiano, aartsbisschop van Rosario, zullen mee gaan met het schip, dat de Argentijnse pelgrims naar Rio brengt. Het Argen tijnse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft toegezegd, dat de uitreisvisa voor de pelgrims met voorrang behan deld zullen worden. Het staat ook al vast, dat de beide IN 1954 ZIJN 800 Nederlanders ge- ?i?ïoen- aan tul)erculose, terwiil er 10312 nieuwe lijders aan de districts- consultatrebureaux ingeschreven wer den. In 1953 waren deze ciifers rem 628 en 12699. y s resp' VOOR DE ROGGE van de oogst 1955 zal de minister zodanige maatregelen treffen, dat een opbrengst van 24 95 per 100 kg gegarandeerd is. DE „WASHINGTON POST" zegt, dat aan de geloofwaardigheid van dé In donesische beschuldigingen tegenover de Nederlandse arrestanten afbreuk wordt gedaan door de „belachelijke pogingen de Britse en Amerikaanse ambassades in de samenzwering te betrekken". Bovenstaande foto werd genomen' onmiddellijk na de bom-explosie in het postkantoor aan de Agnesstrasze te München. Zoals gemeld werden twee mensen gedood, toen een bom ontplofte in een pakket, dat juist door een postbushouder was afge haald. Men meent bijna zeker te weten dat de ontvanger van het pakket een van de beide slacht offers de vroegere Slowaakse mi nister voor Geloofszaken, Matus Gemak was. De politie zoekt nu naar een Slowaakse vluchteling, die het pakje zou hebben afgegeven. COMMUNISTISCH-CHINA zal bijna een vierde deel van zijn uitgaven in 1955 aan defensie besteden, „omdat de imperialisten China nog altijd om singelen en dreigen met een nieuwe wereldoorlog". ENGELAND heeft een protest inge diend tegen de beschieting van het Britse koopvaardijschip „Anshun" door Egyptische kustbatterijen in de Golf van Akaba. Weersverwachting tot vanavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en tijdelijk opkla ringen. Over het algemeen matige Noordelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 21.03 uur, maan op 21.54 uur. Morgen: Zon op 4.31 u. maan on der 8.08 uur. De toestand in de haven van Ant werpen heeft vrijwel geen wHzigine ondergaan. Het aantal werkende ha venarbeiders is wat toegenomen er wordt thans op 250 geschat. Enige honderden stakers trokken op nieuw naar het kantoor van de socia listische vakorganisatie. Een hunner leiders hield een toespraak, waarin hij een aantal eisen opsomde, die minder ver gingen dan de tot dusverre ge stelde. De loonsverhoging van 40 francs was b.v. vervangen door een kledingvergoeding van 15 francs. In Rotterdam zouden 25 arbeiders geweigerd hebben, de lading van het Russische schip „Kolomna" te lossen, omdat het schip aanvankelijk voor Antwerpen bestemd zou zijn. In de Westduitse Bondsdag is het Woensdag tot een geraffineerd steekspel gekomen, toen deze Bondsdag het vraagstuk van de nieuwe Kieswet op tafel bracht. Terwijl de Christelijke partij haar altijd lastige liberale bondgenoten onder druk zette met een voor stel om tot het Britse kiesstelsel over te gaan, wilde de liberale fractie een soortgelijke druk op Dr Adenauer uitoefenen door er op te wijzen, dat de Bondskanselier voor het uitvoeren van de militaire wetgeving nog op de steun der Liberalen blijft aange wezen iiikrni^tenaUur jeeft zi-in naam wijse lijk met verbonden aan het snprtarn- dereBnnHatief hv ^ijn eigen PartÜ. dat de Bondsrepubliek vrijwel op het zou omschake- ??-? - derde deel van de Christelijke fractie heeft het plan in gediend en in het eerste gevecht heeft de Christelijke partij haar werkelijke toeleg met bloot gegeven. Het ontwerp voor de aanvaarding van het Britse systeem is in werkelijkheid een pistool op de borst der liberale partij, die in zulk een systeem met zekerheid ten onder zou gaan. De Liberalen zelf kwamen met een wetsontwerp dat in feite het tot dus ver in de Bondsrepubliek gevolgde systeem wil handhaven. Daarbij wordt zestig procent der zetels direct toege wezen aan candidaten, die in de dis tricten de meeste stemmen behalen, doch door de verdeling der overige ze tels over landelijke lijsten wordt toch een evenredige vertegenwoordiging verzekerd. Ook de socialisten hebben voorge steld dit systeem te handhaven. Zij willen evenwel geen lijstverbindingen en geen afzonderlijke stemmen voor de landelijke lijsten meer toestaan, omdat zij hierdoor bij de vorige ver kiezingen tegen een gezamenlijk front der regeringspartijen schipbreuk heb ben geleden. De enige overeenkomst tussen de drie bij de Bondsdag aan hangig gemaakte wetsontwerpen is, dat zij alle de omvang van de Bonds dag met een kleine honderd man wil len verminderen. NIET GEMAKKELIJK De behandeling der nieuwe Kieswet, die nu ingeleid is, heeft een lange voorgeschiedenis. De Christelijke par tij heeft «-eeds voor de verkiezing van 1953, toegezegd het initiatief te zullen nemen tot een spoedige wijziging der Kieswet. Men wilde niet meer, zoals bij de laatste stemming, de zaken aan de vooravond van de verkiezing regelen, wjjl daardoor het vertrouwen in de jonge democratie geschokt zou kun nen worden. Twee jaren later heeft de partij echter haar toezegging nog niet waar gemaakt en het laat zich aan zien, dat de nu in het parlement be gonnen behandeling nog lange tijd zal vergen. Dat het in werkelijkheid tot een re- volutionnaire wijziging van het Kies stelsel zal komen gelooft men in Bonn evenwel niet. Daarvoor wordt ook in de Christelijke partij het risico te groot geacht, dat vele aanhangers van ten dode opgeschreven partijen naar de oppositie zouden overgaan. prelaten zullen deelnemen aan de conferentie van bisschoppen en ver tegenwoordigers van het Vaticaan, die in Rio gehouden wordt. In het bijzon der zal daar gesproken worden over de zielzorg en de priesterroepingen in de Latijns-Amerikaanse landen. Uit de ministerlijst, die de Italiaan se Kabinetsformateur Antonio Segni heeft samengesteld blijkt nu dat de Christen-Democraten 14 portefeuilles hebben in het nieuwe Kabinet, de So ciaal-Democraten 4 en de Liberalen 3. Segni is premier, Saragat vice-premier. De portefeuille van Buitenlandse Za ken heeft opnieuw de liberaal Gaetano Martino. De coalitiepartijen zijn overeengeko men, dat zij de pro-Westerse politiek zullen voortzetten, doch dat zij tevens ieder streven naar vermindering van de spanning tussen Oost en West zul len steunen. Ook zal de handel wor den bevorderd met de Oost-Europese landen. De liberale partij, die de grote in dustrie en de landeigenaren vertegen woordigt, heeft strikte garanties ont vangen, dat Segni zijn program van landhervormingen en andere ingrij pende sociale maatregelen niet al te revolutionnair zal uitvoeren. DE EXECUTIE van Caryl Chessman, die het boek Dodencel 3455" heeft geschreven, is opnieuw uitgesteld. Hij heeft intussen een nieuw boek afge maakt, dat nog deze maand zal uit komen. kingssfeer van de wet volgens dit ont werp worden uitgebreid tot alle ge pensioneerden, die niet in Indonesië gevestigd zijn. De Kamer wilde echter verder gaan. De heer de Graaf (K.V.P.) handhaaf de een amendement, waarin het ma ximumbedrag van 70.. voor duurte- toeslag en bijslag gezamenlijk zou ver vallen. De Minister had laten weten, dat hij schorsing van de beraadslagin gen zou vragen, wanneer het werd aangenomen. Hii bracht daarmee de Kamer, zoals de heer Hazenbosch (A. R.) opmerkte, in een zeer moeilijke positie, omdat dit uitstel de belangen van de gepensioneerden onmiddellijk zou schaden. De heer de Graaf vond, dat de Mi nister grof geschut had gebruikt, dat hij bovendien ondoordacht had opge steld. Ook de heer Stufkens (P. v. d. A.) was niet te spreken over het verwer pen van voorstellen van een grote meerderheid in de Kamer. Van „ge meen overleg" is zodoende geen spra ke meer. Een amendement, waarbij de terug werkende kracht van de tegemoetko ming aan gepensioneerden tot 1 Jan. 1953 zou worden verlengd, heeft de heer de Graaf ingetrokken, omdat hij de belangen van de pensioengerech tigden niet wilde schaden, wanneer de Minister het gehele ontwerp zou in trekken. Een van de beide amende menten v. d. Wetering (C.H.), dat een nog verdere strekking had, werd ge handhaafd. MINISTER LUNS: „TE WEINIG VERTROUWEN" Minister Luns heeft in zijn laatste antwoord het verwijt van de hand ge wezen, dat de Regering voor de Indi sche gedupeerden niets over zou heb ben en dat de ambtelijke molens te langzaam zouden malen. De Minister toonde zch bereid tot nader overleg met de Commissie van Rapporteurs in de Kamer, maar hij kon de verzekering geven, dat de Re gering haar standpunt niet zal wij zigen. Het overleg zou slechts kunnen dienen om over de feiten tot klaarheid te komen. De beraadslagingen zijn inderdaad geschorst. De volgende week zal het ontwerp echter opnieuw aan de orde komen. Het moet nog voor het reces worden afgehandeld. Premier Eden heeft in, het Lagerhuis medegedeeld, dat hij nog in dit zo merreces een rondetafelconferentie met alle politieke partijen van Malta bijeen zal roepen, teneinde een voor stel van de premier van Malta te be spreken, om vertegenwoordigers naar het Britse Lagerhuis te zenden. Als dit voorstel wordt aangenomen, zal Malta in feite een deel van het Verenigde Koninkrijk worden en een status hebben gelijkend op die van bijvoorbeeld Noord-Ierland. Edens mededeling werd in het Huis warm toegejuicht. Ook de oppositie leider Attlee sprak zich voor het voor stel uit. In het dierenpark te Rhenen kan men momenteel een Agave Americana in bloei zien. En dat is iets zeldzaams, want de plant bloeit maar eens in de zeventig of tachtig jaar. En dan nog slechts wanneer hij prima ver zorgd wordt. De tuinman van het dierenpark noemde de ge ruchten overdreven, als zou de plant maar eens in de honderd jaar bloeien. Onze agave, zei hij, is pas een jaar of zeventig oud, maar als ik ze kort gele den niet had verkuipt en van voedzame grond had voorzien, zou ze misschien nog niet ge bloeid hebben. De knop van de agave heeft een lengte van an derhalve meter en hij is 20 cen timeter dik.

de Stem | 1955 | | pagina 1