President Peron brengt lof aan zijn tegenstanders BROER VAN DIRECTEUR WERD DE DUPE DE PRIJSVRAAG VAN HET JAAR „PERONISTEN GENOEG IN ARGENTINIË Lucero en Molina kwamen met een ultimatum Revolutionnaire Comité eist aftreden regering Stroomlijnbehandeling - clan de start. Eerste Kamer verdeeld over beperking cadeaustelsel Men verwachtte inbrekers, maar..... Trein greep leswagen ONRUST IN HONGARIJE Bom ontploft in postkantoor te München OPIUM EN HASCHISCH. „Wet wil niet alles regelen" Straaljager neergestort Fabrieksbrand in Helmond DAGBLAD VOOR ZEELAND W.E.U.-parlemcnt voor het eerst bijeen Gelukwens Minder koud In 1957 verkiezing nieuwe president Nationalisten laten zich gelden Twee doden en zeventien gewonden Vietnam krijgt geen rust .Feodale mandarijnen Scgni geslaagd Italië heeft weer een regering Volgende week eerst' stemming Achter huizenblok te Heerlen 200.000 Betogers naar Brussel „Handen omhoog" Een millioen schade Unie-protocol OPPOSITIE boycot de stemming Onder étagebouw Schuilplaatsen verplicht Maréchaussee uit Hon te- nisse zwaar gewond 95e JAARGANG No. 21885 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelpiein 11: Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes, Mr H. M L. de Rechter L. J. v.'t Westende P. V M. Vercauteren Abonnementsprijs bi] vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per posi f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- besteil.) f 0,45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct.. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 6 JULI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0,85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GUËS: Westsingel 98 Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Overste Fens vice-voorsitter voor Nederland Het parlement van de Westeuropese Unie is Dinsdag in het „Huis van Eu ropa" te Straatsburg voor de eerste keer bijeengekomen. Het heeft de 49 jarige Britse oud-minister van Vervoer en Burgerluchtvaart, John Scott MacLay, tot zijn eerste voorzitter ge kozen. Bij de verkiezing der zes vice-voor- zitters, die hierop volgde allen bij acclamatie werd de heer J. J. Fens van de K.V.P. tot vice-voorzitter voor Nederland gekozen. Radio-Moskou begon Maan dag te middernacht de uitzen ding voor Noord-Amerika met een gelukwens aan de Ameri kanen ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag. „Het Russische volk bewon dert de mooie, democratische tradities van onze Amerikaan se vrienden, met wie wij in vrede, begrip, vertrouwen en wederzijdse vredesinspanning hopen te leven", aldus de om roeper. En nu vragen we ons af, waar dat naar toe moet. Wat moet er gezegd en geschre ven worden, als de ontwapening werkelijk een feit is? President Peron van Argentinië heeft Dinsdag in een radiorede zijn vrienden en tegenstanders verzocht om een politieke wapen stilstand en de politieke oppositie ontheven van schuld in de jong ste opstand. Peron zei er zeker van te zijn dat zijn politieke tegenstanders „nimmer de economische en sociale overwinningen van de Peronisten hebben willen te niet doen." Zij zouden ze zelfs kunnen vergroten. De president legde er de nadruk op, dat geen poging zal worden gedaan om de oppositie tot aanvaarding van de Peronistische leer te dwingen. „Er zijn reeds te veel Peronisten. Meer hebben wij er niet nodig." zing van een nieuwe president in 1957 en ontbinding van alle staatsorganen, die door Peron en de zijnen werden gedirigeerd. Voorts moest Peron belo ven, dat de verhouding tussen Kerk en Staat door de Kamer van Afgevaar digden zo spoedig mogelijk opnieuw zou worden bezien. Vooral de concessie omtrent de presi dentsverkiezingen in 1957 moet voor Peron niet prettig geweest zijn. Zijn ambtstermijn namelijk loopt eerst la ter af. OPPOSITIE HEEFT GEEN SCHULD HET WETSONTWERP dat begrafenis vooropstelt, maar crematie toelaat, is met 31 tegen 8 stemmen door de Eer ste Kamer aanvaard. De V.V.D. en 4 leden van de P. v. d. A. waren tegen. IN DE Bondsvergadering van de Ne derlandse Katholieke Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" is in de plaats van de scheidende voorzitter, de heer J. van de Brink, als voorzitter gekozen de heer P. Scheffers uit Rotterdam. TWEE PERSONEN, onder wie een bouwkundig opzichter, zijn op de vliegbasis Twenthe gearresteerd. Zij worden verdacht van onregelmatighe den. BIJ DECREET van het Heilig Officie zijn de te Boedapest verschijnende ka tholieke bladen „A Kerestz" en „Hon gaars Katholiek Bulletin" verboden. RIJKSAMBTENAREN ontvangen dit jaar ƒ84.- en ƒ42.- (resp. voor gehuwden en ongehuwden) als te gemoetkoming in de kosten van ziekteverzekering. Vorig jaar werd 66.- en 33.- uitgekeerd. ONGEVEER 300 havenarbeiders in het Britse Birkenhead zijn Dinsdag op nieuw In staking gegaan, uit protest tegen de aanwezigheid van arbeiders die tijdens de staking hadden doorge- werkt. ONDER ZESTIEN Hongaren, die Maandag de Oostenrijks-Zuidslavische grens hebben overschreden, bevond zich ook een neef van kardinaal Mindszenty, de 36-jarige Gyulai Tarlo. week m September van vorig jaar naar Zuid-Slavië uit. ?w65~JA?I5JE P' Verbiezen uit Wy- chen werd door een auto gegrepen StetAnnasV f»e-S w" z«slraat van de rii'den A, in .N«megen wilde in- huts overleden S 15 hU in het zieke«" gSven^^w'VVd^o^1!6 be" aan de Technische Hogesch'ooUe Delft en schepper van diverse bekende beeldhouwwerken. Professor Odé is 90 jaar oud geworden. IN ALKMAAR liep een jongetje van zes jaar, dat spelend de straat over stak, tegen de laadbak van een passe rende vrachtauto. Het kind werd zo ernstig aan het hoofd gewond dat het in het ziekenhuis overleed. HET NOORD-OOSTEN van Afgha nistan is getroffen door een aardbe ving, die mogelijk aan tientallen per sonen het leven heeft gekost. De stad Faizabad zou zo goed als geheel ver woest zijn. IN HET VOORLOPIG verslag op het wetsontwerp tot verhoging van de Ambtenarensalarissen, dringt de Ka mercommissie aan op een spoedige be handeling van het ontwerp in de Ka mer. De toelichting van de regering wil men graag wat uitvoeriger zien. Weersverwachting tot vanavond: Aanvankelijk nog veel bewol king, later ook opklaringen. Over wegend droog weer. In de middag iets hogere temperaturen. Overwe- gen*1 matige wind tussen Noord- west en Noord. I Vandaag: Zon onder 21.03 uur, maan op 21.32 uur. Morgen: Zon op 4.30 uur, maan onder 6.57 uur. I)e rede toont zonder meer aan, dat Peron inderdaad volledig heeft moeten capituleren voor de niet-Peronisten in Argentinië. Zij bevestigt in feite de berichten uit Buenos Aires, volgens welke de president tijdens de opstand het le ger slechts achter zjch kon krijgen door de inwilliging van strenge voorwaarden, die hem door de ge neraals Lucero en Molina werden gesteld. Het K.N.P. meldde gisteren, dat een van die voorwaarden was de verkie- Volgens het Weense avond blad „Neuer Kurier" zouden er in Hongarije onlusten dreigen als gevolg van een scheuring in de communistische partij. De „nationalisten" in de partij, die door Rakosi en de zijnen altijd fel be streden zijn en onder halve verdenking van Titoïsme werden geplaatst, voelen zich plotseling sterk door het recente bezoek van Kroetsjev en Boelganin aan Belgrado. Zij zouden zich krach tiger dan voorheen laten gelden. Berichten uit Hongarije, aldus de „Kurier", gewagen van politiepatrouil les in Boedapest, scherpe bewaking van de gebouwen der Westerse diplo matieke vertegenwoordigingen en be zetting van de sleutelposities in het land door vertrouwelingen van het partijbestuur. De Argentijnse president hield zijn rede van Dinsdag in zijn bureau in het regeringsgebouw, waar hij voor het eerst sinds de opstand op 16 Juni was teruggekeerd. „Dringende staats- aangelegenheden hebben mij tot dus ver er van weerhouden, voeling te hebben met het volk", aldus Peron. Volgens de Argentijnse president werd een groot aantal levens afgesne den bij de „misdadige aanslag" op zijn bewind. Het was de bedoeling geweest de opperbevelhebber van de strijdkrach ten (Peron zelf) te vermoorden. Hij ontsloeg evenwel de oppositiepartijen van schuld in deze zaak. Hij viel ge- ruchtenverspreiders aan en zei, dat een zekere onrust in sommige krin gen heerste, doch dat het land rustig bleef. Het was duidelijk, dat „de politieke oppositiepartijen naar orde en wet ver langden." Vooraanstaande politici had den zich reeds met hem verstaan, al dus Peron, „en wij danken hen voor hun streven naar vrede en samenwer king wij er hebben er tien jaar voor geijverd." Dinsdagmiddag is in een post kantoor te München 'n bom ont ploft. Hij zat in een pakket, dat door een man aan het loket was afgegeven. Twee personen wer den gedood en zeventien ge wond. De omgekomenen, onder wie een oude vrouw, bevonden zich in een lan ge rij, die voor een loket stond te wachten. De Beierse politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is nog niet bekend aan wie het pakket was geadresseerd. De ontploffing doet denken aan een dergelijk voorval ongeveer twee jaar geleden, toen een in München afge leverd pakket, bestemd voor Kanselier Adenauer, ontplofbare stoffen bleek te bevatten. Het pakket werd toen on derschept voordat Adenauer het in handen kreeg. Dinsdag heeft het Zuidvietnamese „Revolutionnaire Comité", dat in Mei tijdelijk de macht veroverde tijdens straatgevechten in Saigon, premier Diem een ultimatum overhandigd, waarin drastische en onmiddellijke hervorming van de Zuidvietnamese re gering wordt geëist. Het comité beschuldigt het gehele Kabinet, met uitzondering van de pre mier, van uitbuiting van het volk. De- ze verklaring is uitgegeven bij afwe zigheid van de voorzitter en de eerste vice-voorzitter van het comité. Zij is getekend door de vice-voorzitter en de secretaris-generaal, die beiden po litiek commissarissen van de Viet- minh zijn geweest. De vice-voorzitter, Ho Han Son, heeft op een persconferentie verklaard, dat als de premier de eisen van het comité niet zou inwilligen, het zich tot het volk zou wenden. Het zou van het volk afhangen of de kwestie „met geweld of vreedzaam" opgelost zou worden. Volgens het comité heerst in Noord - Vietnam een Chinees koloniaal bewind. Het zou onmogelijk zijn met Diems „regering van feodale mandarijnen" de communisten te bestrijden. Het comité valt ook de Indische, Poolse en Cana dese leden van de wapenstilstandscom missie in Vietnam aan, die „collabora teurs van het Franse expeditieleger, collaborateurs van de communistische regering of op zijn best buitenlandse toeristen" worden genoemd. De linkse Christendemocraat Pro fessor Antonio Segni heeft een nieuwe Italiaanse regering gevormd. Behalve de Christendemocraten nemen ook de Liberalen en Sociaaldemocraten eraan deel. Segni zal zijn ministerslijst vandaag aan de president voorleggen. De Republikeinen zullen, naar de formateur mededeelde, „om persoon lijke redenen" niet in de nieuwe rege ring vertegenwoordigd zijn, doch zij zullen de regering wèl in de volks vertegenwoordiging steunen. (van onze parlementaire verslaggever) Het ziet er naar uit, dat het wets ontwerp tot beperking van het cadeau stelsel in de Eerste Kamer een span nende stemming tegemoet gaat. De K.V.P. en de P. v. d. A. zullen ver deeld stemmen, terwijl de A.R. en de C.H.-partijen zich tegen hebben ver klaard. Alleen de V.V.D.-fractie zal in totaal voor stemmen mits tenminste de rege ring de wet geleidelijk in zal voeren om daardoor al te grote nadelen voor de geschenkenproducerende industrie te voorkomen. Het algemeen gehoorde bezwaar was wek dat de regering in haar toelich ting op dit „vage juridische monster", zoals de heer Regout het noemde, niet heeft aangetoond welke geldelijke na delen het cadeaustelsel de maatschap pij eigenlijk berokkent. De heer van Lieshout (K.V.P.) was overtuigd voorstander van een beper king daar z.i. de huidige uitwassen de consument op een dwaalspoor brengen en een juiste besteding van het inko men in gevaar brengen. Deze opvatting stak sterk af tegen de mening van de heer in 't Veld (P. v. d. A.), die juist had betoogd, dat de middenstanders door dit ontwerp wel erg in de watten komen te liggen, doordat de concurrentie in dit opzicht aan banden werd gelegd. „De muziek verdwijnt uit het leven", zei hij. Ove rigens verklaarde hij nog geen duide lijk inzicht te hebben in de excessen, Dinsdagmorgen even na elf uur is bü de Schaarsbcrgerstraat te Heerlen een Britse straaljager neergestort. De piloot kwam om het leven. De brok stukken van het verongelukte vlieg tuig lagen over grote afstand ver spreid. Het mocht een geluk heten, dat er nog geen grotere ongelukken zijn ge beurd. Het toestel kwam namelijk vlak bij een huizenblok neer. Enkele ruiten sneuvelden door het geweld van de luchtdruk. De straaljager, van het type Sabre, was afkomstig van de luchtbasis Bruecken, even over de Duitse grens. Een 500 man sterk detachement van het Egyptische grensleger en twee vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht hebben vier dagen lang strijd geleverd tegen een bende smokkelaars in verdovende midde len in de bergen van Kena. Met achterlating van vier doden namen cle smokkelaars tenslotte de vlucht. s waarde van de in beslag geno men narcotica beloopt ongeveer twee millioen Pond Sterling. -Le den van de Egyptische grenswacht ledigen de blikken met opium en haschisch. Het Belgische Comité voor Vryheid en Democratie verwacht, dat aan de betoging tegen de onderwijswetten- Collard, die Zondag a.s. te Brussel wordt gehouden, 200.000 personen zul len deelnemen. In drie stoeten zullen de betogers optrekken naar het Rogierplein bij het station Brussel-Noord, vanwaar zij ge zamenlijk over de grote Boulevards zullen marcheren. Bij de Beurs zullen zij worden toegesproken. Het kan vreemd gaan in de wereld. Zelfs zo vreemd, dat politie agenten elkaar bijna te lijf gaan en dat een eerzaam burger in zijn been wordt geschoten, bij de bescherming van de eigendom van de ander. Het is een vreemd geval, maar toch heeft het zich in deze geest in Rotterdam voorgedaan. In een meubelzaak aan de Nieuwe Binnenweg verdween de laatste tijd n°gal eens geld. De directeur, de heer Ut. M. nam de politie in de arm en er werd besloten, dat twee dienaren der wet zich verdekt zouden opstellen in de woning van de heer M. De meest geschikte plaats achtte men „de zeke re plaats". In het nachtelijk duister bezetten de twee agenten hun post. Opeens hoorden zij het slot van de winkeldeur omdraaien. Kennelijk had de onbekende een valse sleutel. Hij kwam echter niet verder, omdat hij de benen moest nemen voor een nacht waker, die kwam controleren. Deze vond de geopende deur en waar schuwde een surveillerende agent, die zeer ijverig de heer M. opbelde. Doch die de huidige toestand volgens de mi nister veroorzaakt. De heer Molenaar motiveerde het vóórstemmen van zijn fractie met eni ge voorbeelden uit reclame-campagnes, waarbij de waarde van de geschenken, die werden beloofd, ongeveer dezelfde was, als de prijs van de artikelen zelf. In de avondvergadering werd besloten, de stemming tot volgende week uit te stellen. Van de 50 Kamerleden waren er nog maar tien aanwezig. Minister Zijlstra en Staatssecretaris Veldkamp hebben betoogd, dat de wet niet alles regelt, maar juist een goed middel is om uitwassen te bestrijden, als de conjunctuur het cadeaustelsel weer in de hand zou gaan werken. In de drogerjj van de katoen fabriek van Vlissingcn en Co te Helmond heeft gisterenmiddag een enorme brand gewoed, die een aantal machi nes en grote hoeveelheden textiel ver nietigde. De schade wordt op een mil lioen gulden geschat. Bij de brand gingen onder meer 3000 rollen bedrukt katoen verloren. Ook aan het gebouw is schade aangericht, doordat in de vloer gaten moesten worden gehakt, teneinde het water op de tweede verdieping, waar de brand woedde, snel af te voeren. Men vrees de. dat de vloer onder de waterlast zou bezwijken. Wim van Est had gezegd dat we eens naar Woutje z'n haar moesten kijken, maar dat bleek gemakkelij ker gezegd dan gedaan. Er was na melijk zo goed als geen haar. Waar men de ietwat sluike haardos mocht veronderstellen, liet zich nog slechts een klein kuifje bewonderen. Dinsdagochtend zijn de laatste vijf van de Nederlandse ploeg uit Roosendaal vertrokken. Gerrit Voorting was de eerste die, verge zeld van vrouw en hond, bij de in gang van het station verscheen en van Est en Wachtmans lieten toen ook niet lang meer op zich wachten. Felicitaties voor de man uit Wil- lebrord, die nog gauw even het kampioenschap achtervolging op zijn naam had gebracht, een ver frissing bij de stationskapper, die natuurlijk extra zijn best deed en toen Sjef van de Vijver, die met een maar met een papier begon te zwaaien om de aandacht van Woutje te trekken. Op 21 Augustus zal hij in Etten achter de scooter rijden en omdat Hein van Breenen ook plan nen in die richting heeft, werd Wagtmans de taak van koerier toe bedeeld. Of hij maar een briefje aan Hein wilde afgeven. Daan de Groot en Adri Voorting waren meteen door de douane ge hold. Ze kwamen recht uit Amster dam. De drie anderen waren niet zóveel eerder uit de hoofdstad weg gereden. Afscheid van vrouw en vriend, een extra pakkerd van Wim voor zijn dochter en toen het vertrek. Een coupé vol kracht en zelfver trouwen Op de foto, behalve van Est, Wagtmans en Gerrit Voorting, ook de dochter van stoere Wim, die haar vader niet langer wil missen dan persé nodig is. (Advertentie) Voor nadere bijzondheden zie pagina 6 en 7. Door een boycot van de oppositie partijen in het Indonesische parlement kon gisteren de stemming over de aanvaarding van het Unie-protocol geen doorgang vinden. Een woordvoer der van de oppositie zei, dat men niet tegen het opheffen van de Unie was, maar tegen de manier waarop de kwestie door de regering werd afge wikkeld. Binnen drie maanden na de aan vaarding van het protocol wil Djakar- deze heer M. bleek een broer te zijn ta besprekingen over de financiëel- van de dü'ecteur met wie de afspraak I economische verhoudingen met Neder- voor het posten was gemaakt. Hoewel hij dus niets met de zaak te maken had, bood hij aan even met de agent te gaan kijken. Hij arriveerde en ging met de agent op onderzoek uit, waarbij hij met een zaklantaarn bet kasregister onderzocht. „Handen omhoog", schreeuwden daar op de ui, de „zekere plaats" komende rechercheurs, die in de hun,onbekende M. de inbreker meenden te zien. Im mers zij kenden alleen maar de andere heer M. De aanwezige heer M. dacht op zijn beurt, dat de gewapende man nen (in burger) inbrekers waren. Hij greep een stoel en begon links en rechts en naar de rechercheurs te slaan, nadat allen tevergeefs hadden geprobeerd elkaar aan het verstand te brengen wie ze waren. De recher cheurs losten daarop twee waarschu wingsschoten, waarbij M. werd ge raakt Toen flitste het licht aan en de „in brekers" vonden van elkaar, dat ze er voor inbrekers te netjes uitzagen en dat bracht tenslotte de ontknoping. land. Als geen overeenkomst wordt bereikt, kunnen de overeenkomsten op dit gebied worden opgezegd. Zodoende, zegt de oppositie, bestaat van het begin af de bedoeling deze accoorden op te heffen, een handelwij ze die het vertrouwen in Indonesië zal schaden. Als men de overeenkomsten van de baan wil hebben, aldus de op positie-spreker, is het beter dit tege lijkertijd te doen. Neu\v te bouwen étagewoningen in complexen met meer dan twee bouw lagen zullen weldra moeten worden uitgerust met deugdelijke schuilplaat sen in de onderbouw, die de bewoners in de dicht bevolkte centra bescher ming kunnen bieden tegen bominslag en andere gevolgen van oorlogsgeweld. Dit zal op grond van een Koninklijk Besluit in de gemeentelijke bouwver ordening moeten worden voorgeschre ven. Voor ééngezinshuizen en huizen met niet meer dan twee bouwlagen zullen geen schuilplaatsen verplicht worden gesteld. Wegens de geringere bouwhoogte en de doorgaans ruimere bebouwing wordt dit minder urgent geacht. Op een onbewaakte overweg te Twcllo is gisterenmiddag een militai re leswagen gegrepen door een Diesel- trein uit de richting Apeldoorn. De auto werd totaal vernield. Beide in zittenden, korporaal B. Dickhof uit Amsterdam en de 20-jarige marechaus see B. van Waterschoot uit Hontenis- se, liepen verwondingen op. De laatste was er zo erg aan toe, dat men voor zijn leven vreesde. De auto werd twaalf meter meege sleurd en de wrakstukken versperden de spoorbaan. Eerst na ruim drie kwartier kon de trein verder rijden. Korporaal Dickhoff was als instruc teur bezig, marechaussée van Water schoot, die aan het stuur zat, rijles te geven. Waarschijnlijk tengevolge van onoplettendheid van de leerling reed de auto de overweg op bij het naderen van de trein. Beide slachtoffers zijn naar het zie kenhuis in Deventer gebracht.

de Stem | 1955 | | pagina 1