Vroede Vaderen van Sas van Gent uur bijeen vier „Mevrouw Pilatus" Woning te Vlissingen lichterlaaie in Jane en Hal Wichers Z,VLAAN DEREN Ontroerende manifestatie te Boschkapelle BOSCH OPTIEK exposeren te Terneuzen 2 DE ZANDSTRAAT KRIJGT TROTTOIRS Maar5 cent per m2 recognitiegeld VehhcJk Echt werk j voor meisjes DE FAAM LINIESTRAAT 1, BREDA De heer L. v. Dijk nam afscheid van de RLJVS te Schoondijke Herman Bruggen te Terneuzen in: Hollands leven in de Gouden Eeuw St Jansteen naar Kapellebrug Bezoek aan O.L. Vrouw ter Eecken TERNEUZEN De triomftocht van O. L. Vrouw van Fatima De Intocht Wartelmoer van gasgeyser zat los Zonnebrillen HULST Telefoon 326 naar chesikenhuis Zuid-Beveland Raad van Borssele subsidieerde Wit-Gele Kruis AGENDA Heden Morg en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 JULI 1955 De gemeenteraad van Sas van Gent kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeestei R. A. J. den Boer voor de behandeling van een 26-tal punten, waarvan de afwerking een viertal uren in beslag nam. Van de N.V. Nieuwe Nederlandse Mij. tot vervaardigen van Spiegelglas glazen voorwerpen en chemische pro ducten te Sas van Gent was de sym pathieke toezegging ontvangen om de ramen op de oovenverdieping van het gemeentehuis ten behoeve van trouw zaal en vergaderzaaltje B. en W. te vervangen door nieuwe, uitgevoerd met gezandstraalde figuren in spie gelglas. De raad besloot met alge mene stemmen deze schenking te aanvaarden, welk besluit overeen komstig de bepalingen van de ge meentewet aan heren gedeputeerde staten der provincie ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Een punt, dat reeds op een vorige agenda had geprijkt, was het voorstel tot aankoop van 12 A. 17 c.A. grond aan de Canisvlietpolder te Westdor- pe. Zonder hoofdelijke stemming werd tot de aankoop hiervan thans beslo ten tegen de overeengekomen prijs van f 1.60 per M2. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming werd besloten tot aankoop van een perceeltje grond, groot 15 A 54 c.A., zijnde een gedeelte van een aan de heer R. A. Pollet in eigendom toe behorend weiland in de Canisvliet polder, voor zover gelegen aan de Oostdam. Door de heer Pollet was als prijs een bedrag van f 2.50 per M2 bedongen. Nu de vereiste goedkeuring van het Prijzenbureau voor Onroe rende Zaken nog niet was verkregen, werd hiermede bij het genomen be sluit rekening gehouden. Nu door de aanleg van een wegver harding op de Poeldijk en trottoirs langs de woningen aan die straat, een strook grond, gelegen tussen de stoep en deze woningen ter beschikking was gekomen, die slechts bruikbaar was te maken als voortuin voor de wo ningen, werd aan G. de Meulenaere, R. L. Verhelst en A. E. J. F. Ger- naerdt te Sas van Gent en mej. G. S. M. Bauweps te Terneuzen deze grond in erfpacht uitgegeven tegen een c^non van f 0.12 per c.A. Het Juvenaat ,,St. Joseph" der pa ters Maristen te Hulst zag zich zijn verzoek om enige financiële steun in de vorm van een jaarlijkse tegemoet koming per leerling uit deze ge meente ingewilligd, met dien verstan de, dat deze tegemoetkoming f 75. per jaar per leerling zal bedragen. STOEPENDISCUSSIE. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de aanleg van stoepen in de wijk Zandstraat werd met alge mene stemmen aangenomen. De stoe pen komen op eigendom van de be woners der langs de weg staande huizen. De kosten zijn geraamd op rond f 18.000. Er ontspon zich een ietwat lang gerekte discussie over de bepaling van het beirag der recognitie voor deze stoepen; waarbij werd opge merkt, dat net de bedoeling was de recognitie te beperken tot de bebouw de eigendommen, omdat men de bewoners der panden voor het merendeel land- en fabrieksarbeiders niet al te zwaar wilde belasten door ook nog de onbebouwde eigen dommen in c" heffing te betrekken. Het voorstel van B. en W. om de recognitie te bepalen op 10 cent per m2 vond tegenkanting. De heer de Maaijer CKVP) pleitte voor niet-hef- fing, terwijl weer anderen de recog nitie wilden zien gehalveerd. Aller eerst werd het verststrekkende voor stel, dit van de heer de Maaijer, dat voldoende werd gesteund, in stem ming gebracht, doch het werd met 4 stemmen voor en 6 tegen verwor pen. Het voorstel om de recognitie te bepalen op 5 cent per M2, ging er tenslotte door met 6 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. om de (Advertentie) CHOCOLADE PASTILLES gemeente te doen toetreden tot de bouwkas van Nederlandse gemeenten, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gemeente zal in het maatschappelijk kapitaal van deze bouwkas, de ,,N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten" deelnemen door het nemen van zeven aandelen, elk groot f 250.waarop te storten 20 pet. Tevens zal door de gemeente een bedrag van f 70.zijnde f 10. per aandeel als entreegeld aan de N.V. worden betaald. SUBSIDIES. Het verzoekschrift van de R. K. Huishoud- en Industrieschool St. Jo seph te Sas van Gent om afgifte van een verklaring voor de oprichting en instandhouding van een Mater Ama- bilisschool in de gemeente een zgn. urgentieverklaring werd gunstig ontvangen, evenals het verzoek van de Katholieke Stichting ter verzorging (Advertentie) van de Mater Amabilisscholen in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen te Sluiskil, welke stichting zich een subsidie van f 12.per jaar voor elke leerling uit Sas van Gent, die de betreffende school zal bezoeken, zag toegewezen. Door de Vereniging Handboogmij. De.Zeeuwsche Schutters, gezeteld in de wijk Zandstraat was een verzoek ingediend tot het verkrijgen van een subsidie groot f 250.— tot het plaat sen van een nieuwe gaaipers, wijl de huidige pers door totale slijtage voor verder gebr ik niet meer geschikt moest worden geacht. De nieuwe gaaipers kost in totaal f 450.Indien de gemeente als subsidie een bedrag ad f 250.zou verstrekken, bleef er nog een tekort van rond f 166.dat door de leden dezer vereniging zelf moest worden gedragen. Gelet op de uitzon' erlijke positie, waarin de wijk Zandstraat verkeert en op de levens vatbaarheid van deze folkloristische sport, tastte de Raad weer grif in de beurs en stond de voorgestelde sub sidie ad f 250.toe. Bij deze subsidie bleef het echter niet, want ook de R. K. Vereniging het Wit-Gele Kruis te Sas van Gent zag zich haar subsidie over 1955 ten behoeve van d_ t.b.c.-bestrijding ver hoogd met f 4300.terwijl het Sint Canisiuscollege te Nijmegen een tegemoetkoming ad f 75.per jaar per leerling uit deze gemeente zal ontvangen. Bij De Faam worden weer NETTE MEISJES gevraagd,om al die lekkernijen in te pakken. Leuk werk in een gezellige omgeving en be hoorlijk loon. Kom eens praten op ons kantoor. Te Schoondijke werd afscheid ge nomen van de heer L. van Dijk, voormalig directeur der Rijks Land- bouwwinterschooi, die wegens het bereiken van de pernsioengerechtig- de leeftijd per 1 Juli j.l. zijn dienst heeft verlaten. Voor deze afscheids receptie, aangeboden door oud-leer lingen en Zeeuwsch Vlaamse boeren, bestond buitengewoon grote belang stelling, waaruit wel blijkt, hoezeer het vele werk, door de heer van Dijk verricht, waardering heeft ge wekt. Burgemeester Verbruggen van Wa terlandkerkje, voorzitter der commis sie van voorbereiding, schetste de vele verdiensten van de heer van Dijk op landbouwkundig gebied en memoreerde de strijd, welke hij had gevoerd om het landbouwonderwijs, dat aanvakelijk als „luxe" werd be schouwd steeds meer en meer in gang te doen vinden. Namens de oud-leerlingen bood hij een cadeau onder enveloppe aan. Ook Mevr. v. Dijk betrok hij in de huldiging en zij mocht een prachtige bloemen mand in ontvangst nemen. Ir G. Veenstra voerde het woord namens het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Hij prees de scheidende, omdat hij in zijn ambtsperiode twee scholen had op gebouwd en wel de lagere landbouw school en de R.L.W.S. Burgemeester F. A. v. Rosevelt van Schoondijke sprak de jubilaris toe in vier kwa liteiten en wel als voorzitter van de commissie van Toezicht Lager land bouwonderwijs, als burgemeester van Schoondijke, als voorzitter van de Afdeling der Vereniging van Burge meesters en secretarissen en als vriend van de familie van Dijk. Als vriend bood hij het echtpaar van Dijk een ets aan. VELE SPREKERS. Het woord werd gevoerd door Mevr. M. v. Veen-van Lochem, voor zitster Vereniging van Plattelands vrouwen. de heer de Regt namens de Rijks Landbouwvoorlichtings- dienst de heer H. v.d. Vijver namens het lerarencorps der R.L.W.S., Jhr I. v. Vredenburgh, M. A. de Bruijne, C. A. Mabesone, A. de Buyck, Dr Ir C. W. van Beekom namens de Rijks Landbouwconsulenten, Mevr. dc Becu-Risseeuw, C. M v.d. Broecke dijkgraaf van het Vrije van Sluis, M. v. Iwaarden namens de L.J.G. en de heer de Booy, namens de hoofden van Landbouwscholen. De heer van Dijk dankte tot slot voor de vele woorden van be langstelling. Hij wekte de gemeente besturen op. zoveel mogelijk steun te verlenen aan het landbouwonder wijs. Mevr. van Dijk bracht tot slot haar grote dank aan allen over voor de genoten gastvrijheid en vriend schap. Van de gelegenheid, persoonlijk af scheid te nemen van de familie van Dijk werd een zeer druk gebruik ge maakt. op de R.K. Onderwqzersdag te Ter- ^er een wanhopige die tot slot zich Terneuzen) heeft hier ten volle ge- Bruggen" haar kennismaking met Zeeuwsch-Vlaanderen ingeleid met Willem Putman's drama „Mevrouw Pilatus". De leider van de groep Herman Bruggen, lang geen onbe kende meer in Zeeuwsch-Vlaanderen (regie -en spelerscursussen voor W.K.A. - regisseur van „Crescendo" Terneuzen) heeft hier ten volle ge legenheid gehad te tonen wat hij als toneelspeler waard is. In „Mevrouw Pilatus" heeft Her man Bruggen een gedeelte van zijn veelzijdig talent getoond en de zeer critische toeschouwers hebben met stijgende bewondering drie bedrijven lang in de bavan deze toneelspe ler van grote allure geleefd. Inder daad moet men zeggen dat Bruggen het stuk voor een groot gedeelte droeg, zonder daarbij zijn opponenten de kans te ontnemen hun waarlijk magnifieke talenten ten toon te sprei den. Dit is één der geheimen van Herman Bruggen. Hij heeft niet no dig zijn tegenspelers „van de plan ken te spelen". Hij is groot genoeg om prima krachten naast zich te kunnen plaatsen. Het resultaat is dan een briljante opvoering. Velen zullen zich uit de twintiger en dertiger jaren „Het Vlaamse Volkstoneel" met de bezielende lei der Staf Bruggen herinneren. Staf Bruggen die zo ontzettend veel heeft gedaan aan de vernieuwing van het toneel, heeft in zijn zoon Herman een waardige opvolger. Het gegeven van „Mevrouw Pila tus" is dramatisch genoeg om tot een boeiend en blijvend interessant toneelwerk te voeren. Pilatus verliest het onbeperkte ver trouwen van zijn vrouw Claudia door het verraad aan Jezus gepleegd. Hij heeft de liefde van de vrouw ver loren omdat hij het beeld van de eerlijke, onkreukbare man in haar gebroken heeft. Nadat de man die hij heeft vrijgelaten, geweigerd heeft hem neer te steken, komt Pilatus stilaan tot waanzin, en het einde komt alleen nog de vraag kan stellen: „Wat is waarheid'"" Van het begin af had de groep de toeschouwers in de ban van dit uit zonderlijke stuk gevangen. Décor, costumering, dictie, uit beelding waren welhaast feilloos, vooral de geluids- en lichteffecten (een specialiteit van Herman Brug gen) vielen bijzonder op. Geen wonder dat reeds na 't eer ste bedrijf 'n uitnodiging voor Yzen- dijke binnenkwam. De toeschouwers danjrten met een minutenlange ova tie, Expositie te IJzendijke geopend De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casein- broot heeft Maandagmiddag In het raadhuis te IJzendijke een tentoon stelling geopend die getiteld is „Hol lands leven in de Gouden Eeuw". Deze tentoonstelling, die 75 werken van meesters uit de Gouden Eeuw bevat en daarnaast nog kunst- en gebruiks voorwerpen uit die tijd, is tot stand gekomen op initiatief van de burge meester jhr L. van Bonninghausen. Jhr" mr de Casembroot sprak bij de opening zijn grote waardering voor het initiatief en de uitvoering ervan uit. De burgemeester had een speciaal woord van dank voor H.M. de Ko ningin, die enkele doeken voor d'eze expositie ter beschikking stelde. Er zijn o.a. schilderijen te zien van Jan Steen, Gerard Dou, Dussart, Pieter de Hoogh en van Ostade. De jaarlijkse bedevaart van de pa rochie St. Jansteen naar het heilig dom van O.L. Vrouw ter Eecken te Kapellebrug heeft weer plaats ge had. Pastoor Preijers heette de pel grims van harte welkom en stelde de bedevaart onder de bijzondere be scherming van O.L. Vrouw. Vervol gens las hij het Gebed voor tot O.L. Vrouw, waarin haar machtige bij stand bij Haar Goddelijke Zoon wordt afgesmeekt. De talrijke pelgrims zongen dan het lied: „De Kloek van Ter Eecken", dat eindigt met het machtige refrein :,,Ave Maria". Toen de laatste klank van dit ont roerend lied vervlogen was, begon Pastoor Preijers de openlucht predi cate. De gewijde spreker herinnerde aan 2 Juli, de dag van Maria Visitatie, de dag van het bezoek van Maria aan haar nicht Elizabeth. Na de predicatie zongen de pel grims het lied: „Lieve Moeder van Gods Zoon", het lied, dat reeds van de vroegste tijden over het Ter Eec ken Heiligdom heeft geklonken. Daarna bad Kapelaan van Leem put de Rozenkrans voor, waarbij ie der tientje door een bepaalde inten tie werd vooraf gegaan. Nadat ook de Litanie van de Heilige Maagd Maria was gebeden, ving het Open lucht Lof aan, dat door Kapelaan Meeuwissen gecelebreerd werd. De Latijnse gezangen werden door alle gelovigen meegezongen. Nadat Pas toor Preijers het voorbereidigingsge- bed gebeden had, werd de bee-weg der Zeven Smarten van Maria ge houden. Tot afscheid werd het Ma- ria-lied: „Wees welkom Lieve Vrou we" gezongen waarna de pelgrims de gelegenheid kregen om de reli kwie te vereren. BURGERLIJKE STAND Huwelijken: Romano 25 j. en Ber tha David 20 j., Nicolaas Bolleman 29 j. (won. te Axel) en Johanna Ba- reman 21 j. Geboren: Gert/uda dv F. v. d. Vij ver-Sijs (won. te Axel), Thimotheus zv F. Vink-Blonk, Maria dv D. Ja- cobs-Cleemputte, Suzanna dv C. Ba- reman-Lensen, Christiaan zv A. Seboof-Nieuwelink, Maria dv J. Ver- meulen-Rottier, Angela dv F. Hage- naar-v. d. Berg, Jan zv P. Kaijser-de Putter, Astrid dv H. Brakman^Spaan, Roelof zv F. Fermont-Jacqbs. Overleden: Pieter van Driel 75 j. wed. v. Joanna 't Gilde. Dammes de Jong 71 j. echtg. van Antonia Sche- pens. Abraham de Bruijne, 85 j„ wed. van Janna Versluijs. Francina Kiel- man 65 j. d. v. Pieters Kielman en Ebrina de Jonge. Geertruida de Vries 40 j., d. v. Oene de Vries- en Wilhel- mina Riemens (won. te Sas van Gent). Maria Bakker 74 j., wed van Louis de Koeijer (won. te Axel). FEESTAVONDEN TECHNISCHE SCHOOL. Gedurende twee avonden is de leerlingen der Technische School en hun ouders een feestavond aangebo den. Dit ter gelegenheid van de a.s. heropening op 6 Juli van de ver nieuwde en herbouwde Technische School. In zijn welkomstwoord liet de heer A. de Nie, directeur der Technische School, het wel en wee bij de ver nieuwing der school de revue passe- ren. Daarna voerden leden van de Rode Kruis-colonne een detectivespel op: „De ebbenhouten olifant". De talrijke aanwezigen gaven blijk deze opvoe ring bizonder te waarderen. Sas van Gent BEZOEKERS AAN ZWEMBAD. De weinige zomerse dagen, die we tot nu toe hebben gehad, zijn voor het Sasse zwembad wel gunstig geweest. In de maand Juni hebben n.l. een 12562 bezoekers een duik in het frisse nat genomen, terwijl vanaf de her opening van het bad in Mei in totaal 13421 personen de poorten van de zweminrichting zijn gepasseerd. Zniddorpe OPRICHTING PINGPONGCLUB Onder de naam W. I. K. (Willen is kunnen) is hier de de jongeren een pingpongclub opgericht. Voorzitter is W. Bracke, secretaris Jos. v. d. Vij ver, penningmeester G. de Blok Daar meteen plannen zijn gemaakt (men oefent reeds druk) om ook naar buiten op te treden en wedstrijden te gaan spelen tegen clubs uit de buurt, mag men verwachten in de toekomst spoedig meer van W. I. K. te horen. C.linge Praclil prestatie van onze brandweer Onze plaatselijke vrijwillige brand weer heeft Zaterdag een prestatie ge leverd welke zeker veel lof verdient. Op de grote brandweer-weastrijd welke te St. Jansteen was georgani seerd, werden de twee eerste prijzen gewonnen door onze brandweerlie den. Zowel de prijs per ploeg als de prijs van de commandant kwam in het bezit van onze mannen. Zij ont vingen hiervoor twee prachtige be kers. Direct toen dit grote succes te Koewacht bekend was ging aan het gemeentehuis de driekleur in top. Burgemeester Dierick, die zich met de stand van de wedstrijd op de hoogte had laten houden, reed zijn brandweermannen reeds tegen en tracteerde hen direct op een verfris sing. Te Koewacht werd de groep officieel ontvangen op het gemeen tehuis door de burgemeester en het gemeentebestuur. Burgemeester Die rick sprak woorden van hulde en waardering tot onze pompiers en zei dat hij zeer trots op dit mooie resul taat was. Namens de brandweer dankte de commandant, de heer Piërre Dierick de burgemeester en het ge meentebestuur voor dit buitengewoon gewaardeerde onthaal en gaf hem de verzekering dat op deze voet zal wor den doorgewerkt om Koewachts brandweer tot iets groots te brengen Verder werd deze avond met een goed glaasje bier besloten. VLASSERS VERGADERDEN. De afdeling Koewacht van de R.K. Zeeuwsch Vlaamse Vlassersbond al hier hield in Don Bosco haar algeme ne jaarvergadering. Nadat voorzitter Herman deze vergadering had ge opend werden het jaarverslag als mede de verlies- en winstrekening voorgelezen, welke met algemene stemmen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende bestuursleden, de heren Jos van Goeye en J. de Schep per Azn. met grote meerderheid van stemmen herkozen. Na de vergadering had een lezing plaats door de burge meester van Aardenburg, de heer J. van Dongen over zijn reis en verblijf op Spitsbergen aan de Noordpool. Deze lezing was buitengewoon inte ressant en had een zeer aandachtig gehoor. Spreker vertelde in een drie uur lange causerie over het leven der bevolking op Spitsbergen en de eigenschappen van het land. Vooral zijn tweede gedeelte was zeer span nend. toen hij een uiteenzetting gai over'zijn wereldberoemde expeditie naar Nobile. Kieldrecht Secretaris van Vrouwen polder gaat heen De gemeente secretaris van Vrou wenpolder, de heer A. den Boer, sinds 1946 in die functie werkzaam, heeft zich wegens zijn gezondheids toestand genoopt gezien, om tegen 1 September a.s. eervol ontslag aan te vragen. De heer den Boer, die nog slechts 35 jaar oud is, blijft te Vrouwenpol der wonen. Op zijn tocht door het Dekenaat Hontenisse heeft ook de parochie Boschka pelle het beeld van O. L. Vrouw van Fatima 48 uur in haar midden gehad. Op grootse en ontroerende wijze heeft Boschkapelle eer en hulde gebracht aan de Hemelse Moeder in een niet aflatende stroom van gebed en boete. Bij de intocht van het Mariabeeld had de gehele parochie zich verza meld aan het eind van de Bosse- straat, waar de parochie Ossenisse het beeld uitgeleide deed. Met een grote afvaardiging was deze paro chie vertegenwoordigd. Hoe treffend en ontroerend waren de afscheids- en welkomswoorden, die schoolkinde' ren van Ossenisse en Boschkapelle in de stille zomeravond tot Maria richtten. De Kajotters van Boschka pelle namen het beeld op hun schou ders en daarna ging het in triomf naar de parochiekerk. Voorop in de processie de pastoor met het houten kruis. Daarna de bruidjes en het beeld, geëscorteerd door Kerk- en Armbestuur met brandende flambou wen en vervolgens een onafzienbare stoet van gelovigen, die biddend en zingend onder klokgelui door de be- vlagde straten trok. De prachtig ver sierde parochiekerk, badend in een zee van licht, bleek te klein om al len te kunnen bevatten en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Een pater hield een korte predicatie, waarin hij de be doeling van deze Vliegende Missie Een wartelmoer van een gasgeyser, welke los zat en waardoor gas kon ontsnappen, is de oorzaak geweest van een brand, welke in de nacht van Zondag op Maandag woedde in een perceel aan de Paulus Fotterlaan te Vlissingen. aanzienlijk. De meisjes vertelden wakker te zijn geworden door een luide knal. Toen zij naar beneden wilden gaan kijken zagen zij onderaan de trap ee-i felle een felle vuurgloed. De sleutel der voordeur lag in de keuken, die ook in lichterlaaie stond.! Omstreeks twee uur werd de buurt opgeschrikt door een luide knal en het geroep van: brand! De woning van de familie S. stond beneden in lich terlaaie. Boven zag men de twee dochters die alleen thuis waren, daar hun moeder uitstedig was die het pand niet meer konden verlaten. Ruiten waren gesprongen door de ex plosie en het vuur woedde hevig in de woonvertrekken. Buurtbewoners en brandweer gingen onmiddellijk aan het blussen. De beide zusters wist men al spoedig buitenom door een ladder in veiligheid te brengen. Na een klein uurtje blussen was men het vuur meester. De schade is echter Bij reconstructie kwam te voor schijn, dat de wartelmoer van de gasgeyser loszat. Hieruit kon gas ontsnappen, hetwelk tot ontbranding werd gebracht door het waak-vlam- metje, wat steeds onder een geyser brandt. In de loop van de dag keerde de moeder in haar woonplaats terug. uiteenzette. Hij legde er de nadruk op, dat het bij deze tocht niet gaat om het beeld, maar om Maria, om O.L. Vrouw van Fatima, die zelf bij ons op bezoek komt om haar moe derlijke mildheid te tonen en haar zegeningen vanuit de hemel te geven. Het beeld wordt naar de parochies gebracht om ons te herinneren aan die oproep, die Maria deed te Fa tima en om ons te helpen aan die oproep gehoor te geven. Na de pre dicatie werd een kort Lof gecele breerd. De meisjes van de lagere school legden aan de voet van het beeld een schat van bloemen neer. terwijl de jongens een brandende kaars offerden. ANDERE PLECHTIGHEDEN. Ook voor de andere plechtigheden bestond zeer veel belangstelling. De nachtelijke rozenkrans, de nachtmis, de boetetocht, de ziekenzegening, de bloemenhulde door de kleuterschool, de zegening van de babys en kleu ters, de sluitingsplechtigheid met toe wijding van de parochie aan het On bevlekte Hart van Maria, al deze plechtigheden werden een machtige en ontroerende manifestatie van Ma- ria-verering. Honderden malen klonk het Ave Maria in een machtig koor door de kerk en straten. Behalve de eigen parochianen, waren tal van af gevaardigden uit andere plaatsen bij de plechtigheden tegenwoordig om op deze wijze nogmaals blijk te geven van hun kinderlijke liefde tot de Moe dermaagd. Vanuit Hengstdijk werd een bidtocht ondernomen om de ge nezing van een zieke af te smeken. Let verblijf van O.L. Vrouw van Fa tima is in Boschkapelle een hoogte punt geworden in het katholiek le ven van deze plaats. Na Boschkapel le zal Stoppeldijk als laatste parochie in het dekenaat Hontenisse de vol gende schakel vormen in de ketting van gebeden en boetedoening. Bij de sluitingsplechtigheid te Stoppeldijk zal ook de Bisschop, Mgr Jos. Baeten aanwezig zijn. Polderbesturen Benoemd tot dijkgraaf van de pol der Zeven-Trinité J. de Feijter te Ter neuzen, dijkgraaf van de calam. pol der Thomaes P. de Clerck te Bier vliet, dijkgraaf van de calam. pol der Hoofdplaat A. Cammaert te Hoofd plaat, dijkgraaf van de Kanaalpolder A van Hijfte te Philippine, plaats vervanger van de dijkgraaf van de calam. polder Thomaes J. Kouijzer te Biervliet, plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Oud-Kesten- rijk K. de Feijter Czn., te Hoek en gezworene van de Kanaalpolder D. den Hooglander te Hoek. Feest van Maria Visitatie De gidsen uit Hulst hebben het feest van Maria Visitatie op een zeer voortreffelijke wijze gevierd. Het be gon 's morgens met een plechtige H. Mis in de basiliek, waarna in het Patronaat de vlaggenparade werd ge houden. Hier werden aan de gidsen ook de gewijde margrieten uitge reikt, welke 's avonds in het kaml- vuur zouden worden geworpen. In de namiddag verzamelden zich ruim veertig gidsen op het oude voet balterrein te Clinge, hetwelk rijkelijk is omgeven door bremstruiken en verschillende andere struikgewassen. Kapelaan Schoenmakers, aalmoe zenier der gidsen, opende dit feest met hen toe te spreken. Vervolgens werd het kampvuur ontstoken. Tij dens het branden werd een overzicht gegeven van al datgene wat in het afgelopen jaar was gebeurd. Ook werd een toneelstukje opgevoerd. De senioren deden een reidans, terwijl de junioren een paar gedichten op zegden. Tevens werd bij deze gele genheid afscheid genomen van G. Wilking, die door huwelijk afscheid nam van de gidsenbeweging. Alvo- ens afscheid genomen werd van het kampvuur, werden de gewijde mar grieten in het vuur geworpen. Tot slot begaven zich allen naar het veldkapelletje, waar nog enige gebeden verricht werden. Ook werd hier het taptoe gezongen, waarna ka pelaan Schoenmakers deze feestdag sloot. 1 -raamc Priester-actie-comité Ook in onze parochie is een comité aan het werk geslagen om financiële steun te verlenen aan de parochiale geestelijkheid, alsmede aan de semi naristen en die priesters, die zich door hogere studies bekwamen om later als professor te kunnen optre de aan onze seminaria. De heer van Meerwijk uit Terneu zen zette de bedoeling en werkwijze duidelijk uiteen en wees met nadruk op de morele plicht, die wij als ka tholieken in deze hebben. Ook aan de hand van de brief van Paulus aan de Korinthiërs kon hij aanto nen, dat het een plicht was. de ge lovigen door God zelve opgelegd. De heer Schlüter, die de bijeen komst leidde, meende aan het ge sprokene niets te moeten toevoegen Het reeds tevoren gevormde comité zal de verdere plannen en werkwij ze in de parochie bepalen en aan de slag gaan. HULP AAN ONZE PRIESTERS. Ook in onze parochie is huis aan huis een circulaire verspreid, onder tekend door een comité, waarin de parochianen worden uitgenodigd een vergadering bij te wonen, die zal worden gehouden in het patronaats gebouw. Bedoeling is, samen te bespreken wat er kan gedaan worden, om onze priesters een passend inkomen te verschaffen. AUTO IN BRAND. Toen de heer van D. met zijn vrachtwagen in Schuddebeurs wilde vertrekken en de motor aansloeg sloegen plots de vlammen uit de mo torkap. In een ogenblik stond alles in vlammen, zodat de wagen totaal uitbrandde. Verzekering dekt de schade. WEGSVERBETERING. Eindelijk is de Oude Kaai aan bod gekomen. Door de P.Z.E.M. is daar een on dergrondse kabel gelegd, zodat de palen en bokken die ongeveer een derde van de weg voor alle verkeer onbruikbaar maakten, kunnen gaan verdwijnen. Het wachten is nu op het begin der werkzaamheden aan het wegdek zelf. Koewacht Advertentie) AUTO- EN MOTORZEGENING. Alhier vond voor de eerste maal een auto- en motorzegening plaats. Vele auto- en motorbezitters na men aan deze plechtigheid deel. De Klinge PLOTSELING GESTORVEN. Toen onze dorpsgenoot P. Moens door St. Niklaas fietste, werd hij plotseling onwel. Hij werd in een woning binnenge bracht. maar overleed kort nadien vermoedelijk aan een hartaderbreuk. VIS-OTTER GEVANGEN. In de aan onze gemeente grenzen de „Grote Weel" bemerkte de jacht opziener G. Rottier 'n visotter. Met de medewerking van enige vissers werd 'n jacht ingezet, waar na uiteindelijk het beest onschadelijk gemaakt kon worden. Het dier was plm. 1,25 m. lang en woog plm. 12,5 kg. (Advertentie) tt. delft middelburg Door de vereniging het Wit Gele Kruis te 's Heerenhoek was bij de raad van Borssele een verzoek inge diend voor 'n verhoging der subsidie tot 4,50 per lid. Men wil namelijk een wijkgebouw stichten. De gevraag de vergoeding kwam neer op een bedrag van 193.50. Reeds is een vergoeding gegeven van 120.-. B. en W. waren van mening hierop niet in te gaan. De heer W. van 't Westeinde (RK) hield een warm pleidooi voor toe kenning. Na breedvoerige besprekin gen kwam de heer De Mey (AR) met een voorstel een subsidie toe te kennen. Dit vond bijval. Besloten werd jaarlijks 75,- te geven. Van de zijde van Staatsbosbeheer waren bezwaren binnengekomen te gen het opruimen van ae wilgen in de Osseweg. Toch zal worden ge tracht de wilgen te doen opruimen. Als volontair werd ter secretarie aangesteld de heer S. Smits. Op het terrein van de bijz. lagere school is een fietsenbergplaats gebouwd. De kosten hiervan bedragen 1428,75. Verschillende premies voor woning verbetering werden toegekend. 's Heerenhoek „KLUCHT DER VERGISSINGEN Menend een vergissing gemaakt te hebben, herstelden we Zaterdag j.l. de „fout" dat wij de heer P. Raas nog loco-burgemeester genoemd had den. Het bleek echter dat we te grif ongelijk hadden bekend, want inder daad bekleedt de oudste wethouder die functie nog steeds. Heinkenszand UIENPREPAREER- VERENIGING HIELD JAARVER GADERING De Coöperatieve Uienprepareerin- richting „Samenwerking" belegde haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer M.B. van Iwaarden. Uit de gebruikelijke ver slagen bleek, dat de vereniging in ledental is vooruitgegaan. De ont vangsten over 't afgelopen boekjaar bedroegen f. 14.446,26; de uitgaven f. 14.437. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de aftredende he ren M.B. v. Iwaarden en C. de Vriend. Tot lid van de raad van toezicht werd benoemd de heer A. Mol te Oudelande. De voorzitter sprak hierna over de belangrijke uit breiding, welke het huidige complex ondergaat. De capaciteit zal hierdoor sterk worden vergroot en er komt een moderne droog- en koelinstalla tie. Binnenkort zal de uitbreiding ge reed zijn en naar aanleiding daar van werden nu reeds 6500 bakjes verkocht. Onder de niet leden zal een propaganda-actie worden ge voerd teneinde het ledental nog ver der op te voeren. Rilland „JULIANA" ONDEL NIEUW BESTUUR. In een vergadering van het bestuur der Oranjevereniging „Juliana" werd naar aanleiding van de uitbreiding van het aantal bestuursleden een nieuw bestuur gekozen. Het bestuur bestaat thans uit: J. H. Boot, voor zitter; M. Hoek, secretaris; J. L. de Goffau, penningmeester; C. J. v. d. Sande, vice-voorzitter; H. Klein, al gemeen adjunct. In de bovenzaal van „Hotel des Pays Bas" houdt de kunstschilder Hal Wichers een kleine maar exclu sieve tentoonstelling van zijn werk. De tentoonstelling wordt aangevuld met enige uitzonderlijke beeldhouw werkjes van zijn zuster Jane Wichers. De rus 'ge oude heer die Hal Wi chers is zit je zo met half toegekne pen ogen aan te kijken. Maar zo oud als hij lichamelijk is, is zijn geest zeker niet. En dat bewijzen zijn schilderijen op alle mogelijke manie ren. Hal Wichers is geen modern vraag teken. Hij kan de moderne kunst niet al te best begrijpen en daarom waagt hij zich er niet aan. Veel van zijn geëxposeerde werken zijn eenvoudig maar zeer intiem en vooral licht van kleur. Hal Wichers houdt van het water en veel, veel licht en veel van eenvoudige din gen. Een bloeiende appelboom op een boerderijtje, schorren bij eb, twee stukken onherkenbaar verschillend door de totaal verschillende belich ting. MOOI ZEELAND. Probeer Hal Wichers niet wijs te maken, dat Zeeland niet mooi is. en zeker niet Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij zou daar niet eens op antwoorden, maar U Axel tonen en Koewacht, Terneuzen, Kuitaart en Zuiddorpe. Kijk er zelf eens aandachtig naar en U zult hem gelijk geven. Zoals Hal Wichers onze dorpen gezien heeft zo kunnen vij het ook zien. Want Wi chers' schilderijen zijn zoals wij het allemaal zien, alleen heeft hij de gave het zo vast te leggen. BEELDHOUWWERK. Enkele kleine stukjes beeldhouw werk van zijn zuster mevrouw Jane Wichers vullen deze schilderijen-ex positie aan. Blijkens de vele foto's heeft Jane Wichers al heel wat beeld houwwerk op haar naam staan (o.a. van Prinses Beatrix als baby). Vooral haar kinderkopjes zijn ont roerend. Ook haar andere werken munten uit door een gracie van vorm en lijn die bewondering afdwingen. Tot 10 Juli a.s. zijn de werken van beide kunstenaars te bewonderen. Terneuzen, dat in dergelijke exposi ties lelijk achteraan komt bij andere plaatsen in Zeeland mag blij zijn deze tentoonstelling te hebben. Een bezoek hieraan is de moeite dubbel en dwars waard. Speciale Statenzitting in September Zo men weet is de heer C. Hame link, het lid van Ged. Staten van Zeeland, van plan om 8 Augustus a.s. te emigreren naar Canada. De Sta tenzitting van 3 Augustus zal hij nog gewoon bijwonen en voor zover thans bekend, ligt het niet in de bedoeling zijn opvolger te benoemen vóór het vertrek heeft plaats gehad. Houdt men zich hieraan, dan zal daarvoor in September a.s. een speciale zit ting worden uitgeschreven. We SAS VAN GENT Olympia 8 uur: gaan naar Monte Carlo. SCHOONDIJKE Raadsvergadering. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Jeugd in gevaar. Grand Hotel Rotterdam 20 uur: Hout voorlichtingsavond. GOES Grand: De prins-piraat. MIDDELBURG Electro: Wij vrouwen. VLISSINGEN Alhambra: De banne ling van Ballantrae. Luxor: Wij willen George. SAS VAN GENT Olympia 20 uur: We gaan naar Monte Carlo, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Jbugd in gevaar, 18 j. OOSTBURG Ledel-theater 20 uur: Mui terij op de Caine, 14 j. AXEL Het Centrum 20 uur: De wa terprinses, a.l. GOES Grand: De prins-piraat. MIDDELBURG Electro: Wij vrouwen. VLISSINGEN Alhambra: De banne ling van Ballantrae. Luxor: Wij willen George. Ariënsgebouw: Bestuursverga dering St. Eloy.

de Stem | 1955 | | pagina 8