Indonesië aan weigert visum Amerikaans advocaat Atoomoorlog kan men niet „winnen'' Geen belangstelling voor de hereniging van Duitsland? TOEBEDACHTE TAAK IS NIET GEMAKKELIJK Havenarbeiders negeren het verzoek van de vakbonden De arrestanten in Indonesië REEBOK ALS ZUIGELING DRIELING in en op Zoom Berg Melk één cent goedkoper U.L.O. richt zich tezeer op „het diploma Wegpiraat op een bromfiets Aarzeling bij P. v.d. A. in de Eerste Kamer Krasje als stille getuige DAGBLAD VOOR ZEELAND In October a.s. Geen verdediger maar ook geen adviseur Kathedraal weer aan de Kerk Dulles twijfelt aan Sovjets Poolse landdag Van Hinli duikt in Parijs op in de bondsdag Meer bewolking Vrouwen in Zuid- Afrika betoogden Tegen uitbreiding van de senaat Mgr. Op de Coul: Gemeenten over ..huur en onderhoud: Waneer geen huurverhoging Twee kinderen werden het slachtoffer Wet op de crematie Stilte op Antwerpse kaden Stakinggolf dreigt in Frankrijk DE LES VAN CAR BLANCHE Tactiek van het leger is radicaal veranderd, Luchtmacht is paraat Amendement van Rijckevorsel verworpen r 95e JAARGANG No. 21879 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijiit elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11: Tel.: Directie. Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0,45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841 Voor God, Koninfltn en Vaderland WOENSDAG 29 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0,85 per m, m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel 98, Telefoon 2236' - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no_3o) In het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom heeft mevrouw F. de Bruyn, Korte Bosstraat 3 te Bergen op Zoom, gistermiddag rond vier uur het leven geschonken aan een drie ling, allen meisjes. Moeder en drie kinderen ma ken het goed. Door de geboorte van de drieling heeft het echtpaar de Bruyn, dat een kruidenierszaak drijft, thans vier kinderen. Twee jaar geleden werd een zoon geboren. In October zal ile melkprijs van 29 op 28 cent worden gebracht. Voor de niet gesaneerde gebieden, waar men voor de melk nog altijd 30 cent betaalt, gaat per 10 Juli reeds een prijsverlaging in van één cent, zo dat in October voor heel Nederland een uniforme prijs zal gelden. Dit deelde een bestuurslid van de Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening mee in de vergadering van katholieke melkhandelaren, die gis teren in Utrecht werd gehouden. DE TREINEN, die Maandagnacht Best passeerden, hebben het een beetje kalm moeten aan doen. Er liepen een twintig koeien op de spoor baan. Een van de beesten moest het met de dood bekopen. DE DIRECTEUR van de dienst Volksgezondheid in de Amerikaanse staat Idaho heeft gezegd, elk ver trouwen in het vaccin Salk verloren te hebben. Hij verklaarde de inen ting niet meer te willen hervatten. IN EEN CONGRES van textielarbei ders uit alle delen ter wereld, dat in Duitsland gehouden wordt, hebben de Europese afgevaardigden zich uitgesproken voor integratie van de Europese textielindustrie, naar het voorbeeld van de Kolen- en Staalge meenschap. IN MONNIKENDAM gaat de stadspoort herrijzen en worden diligence en schandpaal in ere hersteld. Van 17 tot en met 23 Juli viert men daar namelijk het 600-jarig bestaan van het stadje. De Indonesische ambassade te Washington heeft, op instructie van de Indonesische regering, een visum geweigerd aan M. Charles Horsky, een vooraan staand advocaat uit Washing ton. De Nederlandse regering had zich van de diensten van het advocatenkantoor verzekerd, in verband met de zaak der 22 Nederlandse arrestanten in In donesië. Zij had mr. Horsky uit genodigd, zich naar Djakarta te begeven om de Nederlandse re gering in deze aangelegenheid van advies te dienen. De Nederlandse ambassade te Washington, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, heeft de Indonesische am bassade aldaar op 22 Juni j.l. inge licht omtrent het besluit van de Nederlandse regering en van haar verlangen, dat aan mr. Horsky een visum zal worden verstrekt in diens caapciteit van adviseur van de Nederlandse regering. Het kantoor van mr. Horsky is ge durende de oorlog opgetreden als rechtskundig adviseur in Amerika van de Nederlandse regering. Dezelf de firma heeft ook adviezen verstrekt aan vele andere regeringen in Europa, Noord- en Zuid-Amerika en het Mid denoosten. Alvorens een vooraanstaande Ame rikaanse advocaat aan te zoeken om als adviseur van de Nederlandse re gering op te treden, heeft de Neder landse ambassade te Washington prof. Henri de Vries, hoogleraar in Inter nationaal Recht aan de Universiteit van Columbia te New-York geconsul teerd. Hoewel de Amerikaanse advo caat mr. Horsky niet als verdediger voor de arrestanten zou zijn opgetre den, was uitgegaan van de veronder stelling, dat hem zou worden toege staan de zittingen bij te wonen als een waarnemer voor de Nederlandse regering en de regering van advies te dienen in haar pogingen om voor de verdachten een spoedige en een recht vaardige behandeling van hun zaken te verzekeren. In Buenos Aires: De kathedraal van Buenos Aires, die sinds de gebeurtenissen van 12 Juni onder politiebewaking stond, is weer aan de kerkelijke autoriteiten overgedragen. De secretaris-generaal van de Ar gentijnse Federatie van Vakvereni gingen, Vulevich, die een vooraan staande rol heeft gespeeld bij het aanzetten van arbeiders tegen de Kerk, heeft Dinsdag zijn ontslag in gediend. Na het indienen van zijn ontslag had Vulevich een lang onderhoud met president Peron. Generaal Nguyen Van Hinh, voor malig chef van de staf van het Zuid- vietnamese leger, van wie gemeld was dat hij verleden week in Cam bodja gearresteerd was, bevindt zich reeds sinds enkele dagen te Parijs! De generaal verklaarde tegenover een vertegenwoordiger van ,,A.F.P." dat er thans geen macht in Zuid- Vietnam is, in staat de regering- Diem omver te werpen. Volgens Van Hinh voert deze regering een „vol slagen fascistische politiek". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat de Sovjet-Unie schijn baar alle belangstelling in de her eniging van Duitsland verloren heeft. Hij zei, dat als Rusland op de ko mende conferentie van de Grote Vier niet bereid zou blijken de kwestie van de Duitse hereniging te bespre ken, er twijfel zou rijzen aan de op rechtheid van de Russiche wens om de oorzaak van de spanning weg te nemen. Dulles zei een nieuw Russisch voorstel te verwachten voor een cn- ferentie van de Grote Vijf, met deel neming van communistisch China dus Hij gaf te kennen, dat Amerika niet bij voorbaat afwijzend tegenover zo'n conferentie stond. De stafchefs van de vier grote mo gendheden, zo is nu ook meegedeeld, zullen de staatshoofden vergezellen naar Genève voor het viermgendhe- dengesprek. Eind deze week zal de regering EEN WERVELSTORM heeft de Amerikaanse plaats Scotschbluff, in Nebraska, getroffen. Er zouden tien tallen gewonden en één dode zijn. EEN 24-JARIGE bromfietser werd in Bussum door een autobus gegre pen. De man werd enige meters mee gesleurd en was op slag dood. ANDERHALF JAAR gevangenisstraf heeft de 54-jarige effectenbediende M. B. uit Amsterdam gekregen. Hij had voor 9000 gulden aan effecten van rekeninghouders verkocht en de opbrengst in eigen zak gestoken. ONDANKS HET FEIT, dat talryke mensen kwamen vertellen, dat zij door de Amsterd. mse paragnost A. H. genezen waren, veroordeelde de Rechtbank hem tot een geldboete van 500 gulden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. VOLGENS HET in Peking verschij nende „Volksdagblad" zijn in Sjang hai en in de Mandsjoerijse provincie Hei Loeng Kiang tegen-revolution- naire organisaties opgerold. VOLGENS DE Belgische Kabinets chef van het ministerie van Onder wijs, houdt de Belgische regering, ten aanzien van de nieuwe woordenlijst, vast aan de opvatting, dat er een absolute eenheid moet komen tussen de schrijfwijzen van de taal in Ne derland en België. EEN AMERIKAANSE commissie van onderzoek heeft ernstige critiek geoefend op de buitenlandse inlich tingendiensten. Ze zouden lang niet genoeg gegevens verstrekken uit de landen achter het ijzeren gordijn. van Bonn waarschijnlijk een gunstig antwoord geven op de uitnodiging van de Sovjet-regering aan Adenauer, voor een bezoek aan Moskou. De Bondskanselier gaat eerst voor een vacantie naar Zwitserland. Hij heeft die vacantie hard nodig, want de laatste maanden heeft hij het niet gemakkelijk gehad. Gisteren heeft ook de Bondsdag de vrijwilligerswet een slechte ontvangst bereid. Het de bat eindigde in een volslagen ruzie, waarbij vooral de socialisten zich weerden. Zij hadden het wetsontwerp al in eerste instantie willen doen kel deren. Nu is het naar de commissies verwezen. Weersverwachting, vanavond: geldig tot 4 0 4 4 4 4 1 4 4 4 4 4 4 i 4 Vandaag: Zon onder 21.06 uur. J Maan op 15.59 uur. Morgen: Zon i op 4.25 uur. Maan onder 0.58 4 i uur. 4 4 Toenemende bewolking met la ter op de dag plaatselijk enige regen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot mati ge Zuidwestelijke wind. Meer dan duizend blanke vrouwen hebben de Zuidafrikaanse regering een petitie met bijna 100.000 hand tekeningen aangeboden, waarin wordt geprotesteerd tegen de onlangs goed gekeurde wet ter uitbreiding van de Senaat. Door deze wet krijgt de regering een twee-derde meerderheid in het parlement, nodig voor aanvaarding van 't wetsontwerp betreffende afzon derlijke vertegenwoordiging dei- Kaapse kleurlingen. De vrouwen liepen met spandoe ken, welke onder meer als opschrift droegen: „Vrouwen, verenigt u om Zuid-Afrika te bevrijden" en „Vrou wen, verdedigt de toekomst van uw kinderen". De vrouwelijke betogers troffen voorbereidingen, om de nacht buiten voor de regeringsgebouwen, door te brengen. In de bossen in de omgeving van Hellendoorn werd korte tijd gele den een jonge reebok gevondendie er erg vermagerd uitzag en waar schijnlijk door de moeder in de steek was gelaten. Nadat het dier tje mee naar huis was genomen trachtte men het te voeden door middel van een druppelflesje. Later bleek de zuigfles uitkomst te bren gen: het beestje groeit als kool! Deze foto werd van de nieuwe huis genoot genomen tijdens een van de maaltijdenwelke om de vier uur plaats vinden. 55 Mgr Mr Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, heeft in zijn voorwoord op het Jaarboek 1954 van de Katholieke Onderwijzers opleiding ernstig critiek geoefend op de gang van zaken bij het U.L.O. Het examensucces, meent hij, wordt nog te zeer centraal gesteld, ten koste van de algemene vorming der leerlingen. Het onderwijs gaat daardoor lijken op een „afvalstelsel", waarbij talrij ke hindernissen moeten worden geno men, wil men de eindstreep halen. Sprekend over de verhouding U. L. O. en Algemene Middelbare School uit het plan Rutten, vraagt Mgr Op de Coul zich af, of het wel nodig is, naast het U.L.O. nog een nieuw schooltype te creëren. Zijns in ziens zou met het U.L.O. kunen wor den volstaan, mits dit niet zijn waar dering blijft zoeken op grond van het aantal uitgereikte diploma's. Mgr Op de Coul pleit voor een schooltype met 5-jarige cursusduur, dat in de laatste twee leerjaren eventueel ook de afgestudeerden van de dan gevormde! 3-jarige U.L.O. kan opvangen voor een ge specialiseerde opleiding, die direct op de maatschappij is gericht. In een adres aan de Tweede Kamer zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat de taak, die haar in de nieuwe huurwet wordt toebe dacht, grote moeilijkheden zou kun nen geven, als de normen voor het onderhoud van de huizen niet scherp worden vastgelegd. Zoals men weet, zouden de ge meentebesturen moeten beslissen, of in bepaalde gevallen vrijstelling van huurverhoging kan worden gegeven, namelijk wanneer de verhuurder bij het onderhoud in gebreke zou zijn gebleven. Vooral bij massale aanvragen om vrijstelling, aldus het adres, zouden de betrokken gemeentelijke diensten de zaak niet aan kunnen. De vereni ging spreekt zich uit voor een een voudige formulering in het ontwerp, in deze geest: „Dat de huurverho ging kan worden onthouden, indien de woning niet in een redelijke staat van onderhoud verkeert". Het ver eiste, dat de verwaarlozing aan de verhuurder moet zijn te wijten, wil- Opnieuw heeft een Amsterdamse weggebruiker zich op zo ergerlijke wijze misdragen, dat een verkeers- brigadiertje en een beschermelinge- tje het slachtoffer werden. Het 12-jarige verkeersbrigadiertje, Hans Hanse. stak met de6-jarige Johanna Evers een rijweg over. Een bromfietser, die behoorde te stoppen of althans vaart te vermin deren, draaide de gaskraan echter snel nog meer open en poogde voor het tweetal langs te komen. Hij reed beiden aan. De jongen werd aan zijn mond gewond een voortand werd losgeslagen het meisje kreeg ver moedelijk een lichte hersenschud ding. De bromfietserin plaats van onmiddellijk te stoppen, reed door. len de gemeente liever niet in de wet opgenomen zien. daar hierdoor aan de verzeker en ook aan het gemeen tebestuur een bijzonder moeilijke be wijslast wordt opgelegd. De instelling van commissies in dit verband acht men minder wen selijk. De beslissing, meent men, moet bij B. en W. liggen. Zij moe ten eventueel zelf beslissen over de instelling van adviserende commis sies. Tenslotte zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat het haar nog niet duidelijk is wat nu eigenlijk gebeuren gaat met de huren van die huizen, welke na 5 Mei 1945 gebouwd zijn. Bij de behandeling van de wet op de lijkbezorging, gisteren in de Eer ste Kamer, verklaarde de V.V.D. zich opnieuw fel tegenstander van het compromis-voorstel met betrekking tot de mogelijkheid van crematie, zoals dit in de voorgestelde wetswij ziging is opgenomen. Het zou, vol gens vertegenwoordigers van deze fractie, de geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid in gevaar bren gen. Het oordeel van de P. v. d. A. was milder. De heer van Walsum toonde zich weliswaar niet geestdrif tig over het voorstel, maar hij ver klaarde er zijn stem toch aan te zul len geven als de bepaling kon wor den gewijzigd, dat gemeenten geen crematoria zuilen mogen bouwen. De heer Wibaut, eveneens van de P. v. d. A., zei nog te aarzelen. Zowel de K.V.P.-fractie als de an- ti-revolutionnairen en Christelijk- Historischen konden het volledig met het compromis-voorstel eens zijn. Minister Beel verklaarde, dat de regering is uitgegaan van de feite lijke situatie in ons land en van het beginsel dat niemand tegen zijn zin kan worden gecremeerd. Aan het verzoek van de heer van Walsum zei hij niet te kunnen voldoen. Volgende week Dinsdag wordt er gestemd. Het werk in de havens van Antwerpen lag gisteren geheel stil. Men schat het aantal arbei ders, dat aan de wilde staking deelneemt, op 16.000. Inmiddels hebben de katholieke en socia listische vakbonden erop aange drongen, dat het werk zo spoe dig mogelijk zal worden hervat. De arbeiders echter bleken nog niet van zins, aan dit verzoek te voldoen. Zij verklaarden hun Britse collega's te steunen, die nog altijd het been strak houden en ze zeiden bovendien dat Amsterdamse en Rotterdamse 55 Ook Prins Bernhard heeft veel be langstelling getoond voor de oefe ning „Carte Blanche". De bovenste foto toont de vorstelijke bezoeker tijdens het bekijken van een Sabre- straaljager van het 512e Ameri kaanse Sabre-squadron op Soester- berg. Foto onder: Prins Bernhard bij enkele Nederlandse deelnemers aan de oefening op de basis, die door het bezoek volkomen werden verrast. „De atoomoorlog zal kort en verschrikkelijk zijn en beide zijden zullen enorme verliezen lijden". Dit was de conclusie, die „Air Commodore" Peter G. Wykenham Barnes, chef-staf en be velhebber van de Centrale Europese luchtstrijdkrachten, trok naar aanleiding van de oefening „Carte Blanche', die nu is ge ëindigd. dicaal veranderd zal moeten worden, vergeleken met de laatste wereld oorlog. Wat de oefening onder meer verder voor de luchtmacht als we tenschap heeft gebracht is het feit, dat men zijn voorraden dicht bij het strijdtoneel moet hebben, en dat men zeer beweeglijk moet zijn. Lange verbindingslijnen moeten worden voorkomen en elk onderdeel moet in staat zijn snel al zijn voor raden van het ene vliegveld naar het andere te kunnen overbrengen. Minstens zo belangrijk als de oor log in de lucht is die op radio- en electronisch gebied geworden, aldus de bevelhebber. Deze zal even in tens en bitter gestreden worden als de luchtoorlog, misschien zelfs de beslissing kunnen brengen. De ont wikkeling van storingsapparaten cn van apparatuur die is ontworpen om de invloed van storingsapparaten te gen te gaan is daarom van het hoog ste belang. ,,Op het gebied van sto ren zijn de Russen goed", zo zeide de „air commodore", „en bovendien zijn ze goede schaakspelers. „Het is voor ons echter een grote bemoediging, dat wij thans in West- Europa een machtig en soepel wer kende luchtmacht-organisatie hebben, die in staat is zeer snel terug te slaan", zo voegde hij er aan toe. Overigens maakt hij zich over een atoomoorlog geen illusies. „Ieder, die praat over het winnen van een oor log, moet niet goed bij zijn hoofd zijn", zo was zijn commentaar. ..leder die begint, moet er rekening mee houden, dat hij direct al een 50 procent verlies moet incasseren. Hij moet niet meer praten over het voeren of winnen van een oorlog, maar over het voorkomen van een oorlog. En om deze te voorkomen moet hij zelf zeer sterk zijn om elke aanvaller reeds bij voorbaat af te schrikken". Wat deze oefening nog eens bewe zen heeft is het feit, dat de tactiek van het leger in een atoomoorlog ra- Onze taak is het op elk van hun zetten het juiste antwoord te geven". LUCHTMACHT PARAAT. Mocht een vijand het toch wagen aan te vallen, dan heeft de West- Europese luchtmacht onder alle voor behoud bewezen de 1ste klap tekun- nen overleven en hard te kunnen te rugslaan. Overigens kan men niet voorkomen, dat alle atoomaanvallers onderschept worden en de aangeval lenen zullen in het begin een zware klap moeten incasseren. Bovenstaande feiten hebben geen rekening gehouden met het demora liserende effect, dat een atoombom kan hebben. Dat kan men nu eenmaal niet realistisch voorstellen en het is niemand gegeven te zeggen, hoe de reactie hierop zal zijn. Dit was dan ook een van de weinige zwakke pun ten in deze uitstekende oefening. Maar overigens een punt, dat alle theorieën omver kan werpen. havenwerkers hun standpunt billijk ten. In het algemeen houdt de onrust onder de Belgische arbeiders aan. Het socialistisch vakverbond eist het bij eenroepen van een nationale arbeids- conferentie, waar dan gesproken zou moeten worden over de toepassing van een speciale heffing op de bedrijfs winsten, die dan ten goede zou moe ten komen aan sociale doeleinden. Grote groepen van ambtenaren en arbeiders in Frankrijk dreigen op 1 Juli in staking te gaan als hun loon eisen niet worden ingewilligd. Zowel de ambtenaren van staatsbureaux, als de spoorwegmannen, het onderwijzend personeel en de piloten bij de burger luchtvaart vinden, dat zij te weinig verdienen. Toezeggingen, door Faure gedaan, zijn door de vertegenwoordigers van de organisaties niet vriendelijk ont vangen. Deze laatsten zijn van oordeel dat de voorstellen niet ver genoeg strekken en voorlopig hebben ze het stakingsparool voor 1 Juli gehand haafd. Vooral ten aanzien van de loonsver hoging voor de laagst bezoldigden heb ben de bonden drastische eisen gesteld. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat voortgezet over het wets ontwerp tot invoering van de moge lijkheid tot adoptie. Het debat gold hoofdzakelijk de détails van het ont werp en dan in het bijzonder de herroepelijkheid van de adoptie. De regering heeft de mogelijkheid hiertoe opengelaten, doch slechts voor bijzondere gevallen. Bij meer derjarigheid zou de rechter van de adoptie uitspraak moeten doen, wan neer hiertoe een verzoek wordt in gediend. De heer van Rijckevorsel (K.V.P.) diende een amendement in, dat de beslissing, na meerderjarigheid, ge heel in handen van het adoptief-kind wilde leggen. Met 37 tegen 31 stem men werd het verworpen. Vandaag gaat de Kamer verder met de be handeling van het ontwerp. Dat het vergrootglas van Sher lock Holmes en de zorgvuldig onderzochte sigarenas bij elk misdrijf nog niet zo gek waren als sommigen veronderstellen, mag blijken uit het succes van een politie-deskundige in Den Haag. Twee zware jongens hadden enige tijd geleden getracht, de brandkast in een parfumerie zaak te forceren. Die poging was mislukt, >maar de inbrekers hadden de sporen zo zorgvuldig uitgewist, dat zij zich volkomen veilig voelden. Toch werden ze gesnapt en het bewijs van hun schuld geleverd. De politie deskundige ontdekte namelijk, dat de splinters metaalgruis, die bij de brandkast werden ge vonden, dezelfde krassen ver toonden als een splinter die in de colbertzak van een der in brekers werd aangetroffen. Hij had er een microscoop bij moe ten halen, maar het klopte precies!

de Stem | 1955 | | pagina 1