Belgische katholieken staan pal in methodisch verzet ierde :oen Regering houdt het op 48 uur per week SOVJET-UNIE heeft een lange rustpauze nodig WILDE STAKING IN DE ANTWERPSE HAVENS De treinbestuurder was „spoorloos SCHOOLSTRIJD SPITST ZICH NOG TOE Bisschoppen waarschuwen tegen sluwe propai igancla Aan de top alleen echte democraten Een half uur vertragingwant r 4 )G FUSIE M.O.C. DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr J. v. cl. Tempel overleden Pieter Jan Bruin verongelukt Luiks „sterke man" dreigt met geweld Weinig verandering Westduitse leger Op t nippertje In Casablanca EUROPEANEN DEMONSTREREN Het ongeluk bij Osnabrück Toestand van drie kinderen nog ernstig. Opera met antiek „décor" Prinses Margriet naar ly ceum WERKTIJDEN WINKELPERSONEEL Op Maandag de vrije ochtend GROOT, RANK EN SNEL Migs vallen aan Nationalistisch vliegtuig werd beschoten Diem aan dood ontsnapt Bondskanselier Adenauer: Tito voor tegen bezoek naar Moskou Om loonsverhoging van 40 francs Honderd schepen Hggen renteloos N.-Korea heeft een sterke luchtmacht Moerdijkponten Wijziging in dc voorrang ZELFS HIJ! de kampioensti- ie men in Bra- een spannende edanaars giste- Hand Sport, van ompetitie leider A, maar in het :nd gewipt, kansen op een itige hoofdklasse rgenaren verlo den die ze in het egen DOS moes- standenlijstjes is situatie nu is. [bs gaan naar dé mager gedrukte ep zullen die eer ijden nog moeten e clubs onder de vorden zijn). 8 4 4 6 1 asse A 5 3 41 60-24 4 40 72-33 6 34 64-37 8 31 47-36 5 10 27 53-41 5 10 27 41-47 8 9 26 49-42 2 12 26 60-53 4 11 26 48-51 0 3 12 23 55-65 7 12 21 40-59 7 15 15 31-59 6 16 14 38-85 7 16 13 29-51 sse B kon kam- ch een gelijkspel tigtersbleek, dat zijn verblyd met ie, aangezien het gevaarlijke zone verraste Wa- asse B 5 1 43 92-35 8 6 32 67-42 5 8 31 46-38 6 9 28 53-50 6 10 26 48-43 4 11 26 48-45 4 11 26 42-45 6 10 26 49-58 6 10 24 50-48 6 11 24 35-38 9 9 5 12 23 56-68 5 13 21 56-71 6 14 18 34-68 2 18 14 33-60 PIOEN AD zich nog niet llen. Het zal een moeten spelen uitslag hiervan de beide clubs mag. lasse C 7 3 39 16 5 6 5 6 4 5 7 8 10 9 8 II 10 6 35 6 34 7 33 9 28 10 28 10 27 9 27 8 26 9 26 64-39 69-41 53-33 69-50 41-37 45-50 47-47 42- 4 41-36 47-42 6 14 18 38-67 9 13 17 33-49 2 18 14 34-62 8 16 12 38-54 geworden voet- sluit met de eer- n staat BBC voor taak als NOAD: llen moeten kam- wonnen gisteren iste van Ensche- gen (kampioen) zege te pakken, metten met AGO lasse D 5 4 39 5 7 11 4 5 2 5 8 11 11 4 10 5 9 7 4 37 3 35 9 30 9 29 9 29 7 27 11 26 11 25 10 25 59-26 54-21 57-30 48-35 48-36 42-39 34-31 34-53 41-46 43-50 6 11 24 43-43 5 17 13 31-55 7 16 13 23-51 4 18 12 24-64 IMPIOEN I CIJFERS Holland Sport -1 de Bredanaars n, werd bijge- 00 kijkers. (De ken en in de re-* niet meegere- J enoteerd: B 13.000, 6000 f i m II (Zat) 4000' ingen (Zon) 5001 D I 6000' 5000' 2500, behandeld i Zaterdagmiddag der KNVB bijeen m der volgende tar protest in 6e isterdam toegewe- ■dt thans 2-1. Ajax-DFC diende doch dit werd af- 7 O AD in de wed- NOAD, uitslag 9-®' tot Woensdag- m, daar een der srs niet was opge- protest, dan wordt van de rekening, komt er een be- ussen NOAD en geheel buiten DOSKO en stellen momen- >p Zoom pogin- om de beide één geheel te .vachten hoe dit 95e JAARGANG No. 21878 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11; Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0,45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland D I NSDAG 28 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de .uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES: Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Te Amsterdam is Maandag' op 77- jarige leeftijd overleden dr J. van den Tempel, oud-minister van So ciale Zaken en oud-lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. De heer van den Tempel werd ge boren op 1 Augustus 1877 te Willem stad (N.B.). Na als schildersgezel werkzaam te zijn geweest in Am sterdam, was hij van 1906-1918 se cretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Van 1921 af studeerde de heer van den Tempel aan de Nederl. Handelshogeschool te Rotterdam, waar hij in 1927 cum lau- de promoveerde tot doctor in de han delsweten schappen. Van 1915 tot 1939 was hij lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P., daarna minister van Sociale Zaken. Van 1939 tot 1945 was hij minister van Sociale Zaken te Londen en van 1940 tot 1945 lid Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau. De 26-jarige jongeman, van wie we gisteren meldden, dat h(j bij een ongeluk met een truck in Amsterdam dodelijk werd gewond, blijkt Pieter Jan Bruin te zijn, die in 1952 113.000 gld. van de gemeente Amsterdam in zijn eigen zak stak en later in Zuid- Frankrijk werd gegrepen. Hij is op 25 Juni 1952 door de hoofd stedelijke rechtbank verordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een jeugdgevangenis. Mede met het oog op droeve familie-om standigheden werd hij reeds na circa een jaar weer in vrijheid gesteld. HET ZIET ER NAAR UIT dat de schoolstrijd in België zich de komende dagen opnieuw gaat toespitsen. De katholieken zijn niet van plan zich neer te leggen bij de beslissing van de socia- listisch-liberale meerderheid in de Kamer. Op 2 Juli gaan zij in Luik betogen en op 10 Juli wordt er opnieuw in Brussel gede monstreerd. Inmiddels heeft de regering, via het persbureau „Belga", al in een officieus commentaar doen weten, dat zij met de betoging in Brussel niet kan instemmen, omdat „deze georganiseerd wordt door dezelfde mensen die de overheidsmaatregelen tegen de vorige betoging hebben gene geerd". Theo Lel'èvre, de voorzitter van de C.V.P., heeft hierop geant woord, dat de regering dus blijkbaar ook nu weer een manifestatie wil verbieden, die men in alle rust en waardigheid wil doen verlopen. trekken in een tegenmanifestatie en ,dan zal men eens wat beleven". In Landen kwam het dezer dagen tot botsingen, toen de C.V.P. een vergadering hield. Oud-minister Har mei en een katholieke senator tracht ten tevergeefs aan het woord te ko men; socialistische manifestanten hieven namelijk een fluitconcert aan. De vergadering werd opgeheven en buiten raakten de partijen slaags. Het besluit om op 2 Juli in Luik een demonstratie te houden tegen de schoolwetten van minister Collard, heeft bij de scialisten in deze streek de nodige reacties uitgelokt. De socialistische vakbondsbestuurder Re- nard, die al eerder met geweld dreigde als de katholieken op straat zouden verschijnen de betoging van 11 Juni werd uitgesteld heeft opnieuw van zich doen horen. Als de betoging doorgaat, zei hij, zullen de arbeiders in het hele Luikse land op- EEN AANTAL Europese technici zou erin geslaagd zijn, de ontvangst van televisiebeelden en frequentie-modu latie-radio-uitzendingen over vele honderden kilometers mogelijk te maken. Totnutoe kwam men niet ver der dan 50 tot 80 kilometer. WEGENS „spionnage voor de Ver enigde Staten" is een 27-jarige O. Duitser ter dood verordeeld. Hij zou inlichtingen hebben verschaft aan het Westberlijnse radiostation „Rias". IN DE Libanese territoriale wateren is Zondagnacht een Israëlisch schip aangehouden en naar Beiroet opge bracht. Het schip was op thuisvaart van Turkije. DE BRITSE regering heeft in een nota bij Griekenland geprotesteerd tegen uitzendingen van radio Athene, die de bevolking van Cyprus zouden hebben aangespoord tot verzet. MORGEN, Woensdag, zal de auto matische bereikbaarheid van alle geautomatiseerde telefoonnetten in Nederland voltooid zijn. De abonné- koppeling tussen de districten Haar lem en Arnhem wordt dan namelijk in dienst gesteld. MET EEN proeftijd van zes maanden is bij de Antwerpse ge meentediensten een vijfdaagse werkweek ingesteld. Als het ex periment slaagt, zullen waar schijnlijk ook andere overheids instanties de vijfdagenweek in voeren. IN DE „JUNUSHOF" te Wageningen is gisteren de twintigste Nederlandse Landbouwweek geopend, die door het Nederlandse Genootschap vor Land bouwwetenschap en het Instituut voor Landbouwkundige Ingenieurs is be legd. H. M. DE KONINGIN heeft de par ticulier secretaresse van Prinses Wil- helmina, mej. J. C. M. M. Geldens, tot Eredame in de Huisorde van Oranje benoemd. DE ARGENTIJNSE regering heeft verbod voor niet-militaire vliegtui gen, om boven Argentijns grondge bied te vliegen, gisteren ingetrokken DRIEHONDERD vrouwelijke religi euzen in Tsjecho-Slowakije zijn mo menteel voor dwangarbeid in fabrie ken tewerk gesteld. Velen werken bijvoorbeeld in de textielfabriek „Textiliana" te Liberec, het vroegere Reichenberg. PREMIER EDEN zou voornemens zijn, het Britse Kabinet in een grote reorganisatie, die in het komende na jaar zou worden uitgevoerd, te ver longen. Weersverwachting1, geldig tot vanavond: Droog weer en tijdelijk wat bewolking. Later op de dag vrij zonnig. Zwakke, tijdelijk matige wind in hoofdzaak uit Westelijke riehti, en. Weinig verandering in i temperatuur. Vandaag: Zon onder 21.06 uur. i Maan op 14.50 uur. Morgen: Zon i op 4.24 uur. Maan onder 0.34 t uur. ,,De regering zal aan de top van het militaire apparaat slechts per sonen gedogen, die met innerlijke overtuiging de democratische orde aanhangen". Dat verklaarde de W. Duitse minister van Defensie Theodor Blank, in een toespraak voor de Bondsdag ter inleiding van de be handeling der vrywilligerswet, die vandaag begint. De Bondsraad heeft zich, zoals men weet, tegen de vrijwilligerswet uit gesproken, omdat die naar de mening der landsvertegenwoordigers te snel was ingediend. Blank verklaarde nu, dat hij de Bondsregering niet voor een fait accompli wilde stellen, maar dat de wet goedgekeurd moet wor den, wil men aan de rest van de de fensiewetgeving verder kunnen wer ken. De parlementaire controle op de strijdkrachten wil de regering krach tiger dan vroeger vastleggen, maar zij wil de controle-commissie niet bij de wet formeren. Het parlement wil de voorgestelde controle wel wettelijk gegarandeerd zien. Minister Blank verklaarde nog, dat het Westduitse leger zal bestaan uit 370.000 man, de luchtmacht uit 70.000 manschappen, die met 1362 .eerstelijnsvliegtuigen" zullen moe ten werken. De marine krijgt een aantal lichte eenheden met een totale bezetting van 20.000 koppen. Franz Eitner, een leraar in val- schermspringen is Zondag bij een demonstratie in de buurt van Wenen ternauwernood aan de dood ontsnapt. Hij sprong op duizend meter hoogte uit een vliegtuig en zou op 600 meter zijn parachute openen. Hij slaagde daarin niet onmiddellijk en pas toen hij op 60 meter boven de grond was, opende het vr-lscherm zich. Eitner maakte een harde val, maar werd niet ernstig gewond. STERKEND WOORD. De Belgische Bisschoppen herinne ren in een herderlijk schrijven met aandrang de ouders aan de zware verplichtingen die ze hebben hun kinderen aan katholieke inrichtingen toe te vertrouwen. Het is mogelijk dat tengevolge van de noodlottige Wet die in de Kamers ter stemming ligt, deze keuze voor een tijd stoffe lijke offers vergt, zo zeggen zij. Het is ook mogelijk dat hun, anderzijds, voordelen worden beloofd, of dat op hen een morele druk wordt uitge oefend om hen de neutrale school te doen verkiezen. Verzet u tegen deze misleidende propaganda! Laat de ziel van uw kinderen niet ontroven Denkt niet dat hun toekomst in ge vaar is wanneer gy hen aan katho lieke inrichtingen toevertrouwt. De huidige moeilijkheden weest er van overtuigd zijn van voorbijgaande aard, want een wet, die stuit op het besliste verzet van de grote meer derheid der Belgische bevolking, kan onmogelijk lang behouden blijven. Op dit gewichtig uur, waarop de Staat met alle middelen waarover hij beschikt, het neutraal onderwijs wil doen overheersen en door een systematise he propaganda de kinde ren en de jeugd wil overhalen, richt ten wij ons niet alleen to^ de ouders. Onze oproep gaat ook naar allen, mannen en vrouwen die begaan zijn met het voortbestaan en de bloei van het vrÜ onderwijs. Alle weldenkende mensen moeten zich in zetten voor onze katholieke scholen en instituten met het oog op de aanstaande heropening der klassen. Alle christelijke organisaties kun nen en moeten er aan meewerken. Het werkterrein dat hier open ligt, is van het allergrootste belang. Aan de geestelijkheid en aan alle mannen en vrouwen uit de katholie ke bewegingen, vragen de bisschop pen dat zij, overal in het land, van nu af aan. een methodische en ge coördineerde actie zouden inzetten ten voordele van de katholieke on derwijsinstellingen, en deze zouden aanhouden tot aan de heropening der klassen. Deze actie zal het doelma tigst zijn wanneer zij gevoerd wordt op parochiaal plan; in de grote ste den kan zij nochtans op ruimere basis worden gevoerd', waar dit nuttig blijkt. Pers. propagandaschriften en open bare vergaderingen moeten voor deze actie aangewend worden. Niets gaat echter boven het persoonlijk contact, het woord van man tot man. de be zoeken aan huis. Onder het geroep van ,,Stel Voiron in vrijheid" hebben verschillende honderden Europeanen Maandag in Casablanca voor het gebouw van de Franse bestuursraad gedemonstreerd. De demonstraties waren bedoeld als protest tegen de arrestatie wegens ..contra-terrorisme" van het plaats vervangend hoofd van de inlichtin gendienst van de politie, hoofdinspec teur Voiron, en elf anderen. De demonstranten zonden een de legatie naar de Franse bestuurder van het gebied en begonnen de aan wezige politie te beledigen toen de gedelegeerden niet onmiddellijk wer den ontvangen. Tien van de kinderen, die bij hel autobusongeluk te Osnabrück ern stige brandwonden kregen worden nog altijd in het ziekenhuis verpleegd. Van drie der patiënten is de toe stand nog ernstig, maar wel hoop gevend. Naar men hoopt zullen in de loop van de komende tien dagen nog vier kinderen het ziekenhuis kunnen verlaten. Prinses Margriet heeft- met goed gevolg toelatingsexamen gedaan voor het Baarns lyceum. In September a.s. zal zij de lessen aan de dépendance van het lyceum gaan volgen. Over de wijziging van de werktij den voor het winkelpersoneel zyn de organisaties van werknemers en werkgevers het nog altijd niet eens. Dc Staatssecretaris van Sociale Za ken heeft nu het advies van de S. E. R. gevraagd over een ontwerp van een algemene maatregel van bestuur, met betrekking tot het werktijdenbesluit. Tegenover de werknemersbonden, die een 48-urige werkweek over de gehele week voorstaan, bleken de middenstandsbonden een 50-urige werkweek voor enkele groepen uit*de voedselvoorzieningsbranche en een 48-urige werkweek voor de verige winkels aanvaardbaar te achten, ter wijl het grootwinkelbedrijf zich uit eindelijk op het standpunt stelde, dat voor de levensmiddelengroepen een 48-urige werkweek voor de overige rige winkels een 51-urige werkweek noodzakelijk was. Alle werkgeversorganisaties pleit ten voorts voor het behoud van de mogelijkheid, om de vrije halve dag op een willekeurige ochtend te kun nen geven, daar in tal van branche's 's middags de verkoop het grootst Mig-straaljagers van de Chinese communisten hebben een nationalis tisch passagiersvliegtuig aangevallen nabfj de Matsoe-eilanden, die voor de kust van het Chinese vasteland liggen. Het vliegtuig moest een noodlan ding maken op een eiland in de buurt. Een Amerikaanse dkter. de enige passagier van het vliegtuig, werd ge wond. Een nationalistisch amphibievlieg- tuig, dat was opgestegen om te hel pen, werd ook door Mig-straaljagers beschoten. Doch ook dit toestel kon veihg landen. is en de voormiddag zich derhalve beter leent voor het geven van een vrije halve dag. In het ontwerp is tenslotte de be slissing van de overheid gevallen op de 48-urige werkweek als algemene norm met het openlaten van de mo gelijkheid om gedurende een bepaalde overgangsperiode in bepaalde bran ches speciale werktijdenregelingen te volgen. In het ontwerp is de mogelijkheid voor het geven van een vrije halve dag in de voormiddag niet meer op genomen, behoudens voor de Maan dagochtend. Temidden van de overblijfselen van de Romeinse baden van Caracalla. wordt in Rome een enorm open luchttheater gebouwd, waar in da nabije toekomst opera's zullen wor den opgevoerd. Het moet een won derlijke sensatie zijn: een opera bij wonen onder de met sterren be dekte hemel in een theater dat omringd is door de resten van een oude cultuur. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-» Vietnam is Zondag: aan een groot ge vaar ontsnapt, toen hij te Quantre, nabij Saigon, schietoefeningen van leger bijwoonde. Vlak bij de premier ontplofte een granaat, waardoor twee soldaten wer den gewond, van wie een zwaar. De premier bleef ongedeerd. Bondskanselier Adenauer is van oordeel, dat de komende viermo- gendhedenconferentie in Genève in een beter klimaat zal worden ge houden dan de conferenties van Ge nève en Berlijn in het vorige jaar, aangezien het Westen nu sterker staat. In een artikel in het Westduitse blad ..General Anzeige" verklaarde Adenauer, dat het duidelijk schijnt te zijn, dat de Sovjet-Unie 'n lange rust pauze wenst voor haar binnenlandse economische ontwikkeling. Tijdens deze rustpauze zou de Sovjet-Unie zich niet in die mate herbewapenen als in de afgelopen jaren. Het Russische volk heeft te lijden van slechte omstandigheden en zo lang dit het geval is kan de Sovjet regering haar internationale macht niet consolideren, aldus de Westduit se Bondskanselier. Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, zou zelf de leiding willen ne men van de voorbereidende werk zaamheden voor het gesprek van de Grote Vier. Officieel is hem nu ge vraagd, het Europese hoofdkwartier van de V. N. voor de conferentie beschikbaar te stellen. Op 9 Juli ver trekt Hammarskjoeld naar Genève. De Noordatlantische Raad komt op (16 Juli in Parijs bijeen voor een ge- I dachtenwisseling met de ministers der Westelijke Grote Drie. President Tito van Zuid-Slavië heeft de uitnodiging van Boelganin aanvaard, om een bezoek aan Mos kou te brengen. Wanneer dit bezoek zal plaats vinden is nog niet be kend. Na een gesprek van de ambassa deurs van de V. S., Engeland en Frankrijk met de Zuidslavische on derstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken is in Belgrado een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het bestaan van een sterk en on afhankelijk Zuid-Slavië een bijdrage voor de vrede en veiligheid is. Een „kunstenaars-indruk" van de Vickers Viscount 800: een verkeers- machinewaarvan de KLM er ne gen in Engeland besteld heeft. Het toestel kan 54 tot 70 passagiers ver voeren met een kruissnelheid van 512 km.u. De motoren zijn zgn. turbo-propsMet deze aankoop is een bedrag van ongeveer veertig millioen gulden gemoeid; de eerste machine wordt in 1957 in ons land verwacht. Hoofdzakelijk zullen de machines op de Europese lijnen dienst doen. Ongeveer 17000 Antwerpse havenarbeiders zijn gisteren een wilde staking begonnen. Zij eisen een loonsverhoging van 40 francs per dag. Op ruim 100 schepen viel het werk stil. De arbeiders trokken door de stad en zonden een deputatie naar de bur gemeester. De algemene secretaris van het socialistische vakverbond ver zocht de mensen, het werk te hervat ten. Hij deelde mee, dat de bond de staking niet zou steunen. s Middags had de staking een vrij wel algemeen karakter gekregen. De moeilijkheden waren Zaterdag al be gonnen. Bij de aanwerving van arbei ders bleven een aantal mensen weg en men besloot, de werklozen die zich later zouden melden, het stempel voor die dag niet toe te kennen. Dit be sluit verwekte grote beroering onder de arbeiders en toen de onderhande lingen van Zondag j.l. geen resultaat opleverden, werd al met staking ge dreigd. Maandagochtend bleven de meeste havenarbeiders reeds van het werk en enkele uren later werkte er zo goed als niemand meer. In Engeland is de havenstaking nog lang niet van de baan. De arbeiders uit Liverpool, Manchester en Birken head hebben 2000 van hun Londense collegia's tot verder staken overge haald. Aanvankelijk hadden de Lon- denaars besloten, dat gisteren het werk zou worden hervat. Op het station van Sneek stond een trein gereed. U kent dat wel. Heen en weer lopende rei zigers, lorries op het perron en een stationschef die nauwkeurig de wijzer van de klok in het oog houdt. Drie minuten voor elf, twee minuten voor elf, één mi nuutDe trein moest ver trekken. De chef blies op het fluitje, het spiegelei ging de hoogte in en de reizigers namen nog eens vlug en hartelijk af scheid van vrienden en beken den. Maar de trein bleef staan! ,,Hc'dacht de chef. Want dat een trein blijft staan wanneer het sein tot vertrek is gegeven, is niet volgens de klassieke regels van het spel. Misschien heeft de bestuurder het niet begrepen, dacht de chef. Hij blies nog eens op het fluitje en hij zwaaide ten tweeden male met het spiegelei, maar evenmin als de eerste keer mocht hij zich beroepen op enig resul taat. 'Vandaar dat de chef, een pijn lijke trek op het gezicht, naar de bestuurderswagen wandelde en gram storig naar binnen keek. Tot zijn stomme verbazing was de cabine leeg. Geen bestuurder. Alleen maar het ge zicht van een reiziger, die ietwat ver bouwereerd om het hoekje gluurde Een minuut of wat later was het hele stationspersoneel aan het zoeken. Men keek in de wachtkamer, men Niemand begreep er iets van zocht de trein af en de ijverigsten gingen zelfs zover dat zij een onder zoek instelden in de vertrekjes, die op ieder station ten gerieve van de gemeenschap zijn ingericht en die men vinden kan in de buurt van het bordje „Toilet". Geen wagenbestuurder. „Nou za]-ie goed worden", dacht de chef en hij stond verbaasde reizigers te woord, die maar niet begrepen, waarom de trein van één minuut voor elf niet bereid bleek, het station te verlaten. De meeste reizigers namen het sportief op. Ze gingen meezoeken. Echter niet zonder het uitdrukkelijke verzoek om hen te waarschuwen, wan neer de bestuurder onverwacht mocht opduiken. HELDER OGENBLIK. Zelfs het loeien van een sirene kon de vermiste niet te voorschijn bren gen. De stationschef raakte aan de rand van de wanhoop. Hij kon be zwaarlijk een van de passagiers vra gen, of die maar op de bestuurders stoel wilde gaan zitten. Mensen die auto kunnen rijden zijn er altijd wel te vinden, maar men kan niet ver wachten dat iedereen op het eerste verzoek een diploma „treinbestuur der" uit zijn zak haalt. Tenslotte gaf men het zoeken op. De chef wilde naar de telefoon grijpen om assistentie te vragen b\j een ander station. Op dat moment echter vroeg een reiziger zich af, of de spoorweg man die aan het eind van het empla cement een praatje stond te maken met een andere spoorwegman en die kennelijk genoegen schepte in een goede mop die hem werd verteld, mis schien iets meer kon vertellen. Of hij de treinbestuurder ook had gezien? „De treinbestuurder?" zei de man. „Die heb ik wel gezien, ja, dat ben ik zelf, hahaha!" En toen hij klaar was met de pret. merkte hij pas dat hij zich in de tijd had vergist. Hij had gedacht, eerst om één minuut voor twaalf te moeten vertrekken. En hij had niet gemerkt dat men naar iemand aan het zoeken was. Nog geen vijf seconden later kon men een nerveuze treinbestuurder met een hoogrood hoofd in de cabine zien duiken. Het was een paar minu ten over half twaalf. De reizigers na men opnieuw afscheid van hun dier baren. Uitgeweken vliegers: De twee Noordkoreaanse vliegers, die verleden week naar Seoel zijn uitgeweken, hebben aan de geallieer de autoriteiten meegedeeld, dat N. Korea beschikt over ongeveer 600 gevechtsvliegtuigen, waaronder 276 straaljagers van het type Mig-15, 120 bommenwerpers en tien jachtbom menwerpers. Zij zeiden voorts, dat ..regelmatig'* uit Rusland nieuwe vliegtuigen in Noord-Korea aankomen. Russische officieren zijn belast met de opleiding en het beheer van de Noordkoreaan se luchtmacht. 5000 vliegers voor jachtvliegtuigen hebben een opleiding in de Sovjet-Unie ontvangen. In de voorrangsregeling, die het zware vervoer tot dusver genoot op de Moerdijkponten, varende in de dienst Kruiningen-Perkpolder zal met ingang van heden wijziging worden gebracht. Van die datum af zal géén voor rang worden verleend op de boot- nununers 69. 102. 103. en 104 van de thans geldende dienstregeling. Voertuigen, die op reis no. 69 moes ten achterblijven, zullen het aller eerst gebruik mogen maken van de boot no. 70. "N Volgens „La Libre Belgique" komt 27 procent van de in Bel gië ingevoerde Nederlandse bo ter het land frauduleus binnen. Zelfs de directeur-generaal van de Belgische douane zou niet met de hand op het hart kun nen verklaren nimmer gesmok kelde Nederlandse boter te heb ben gegeten, aldus het blad. De smokkelaars beschikken over talrijke spionnen en daar iedere twee douanebeambten een op pervlakte van 15 tot 20 vier kante kilometer moeten bewa ken, lopen zij betrekkelijk wei nig kans gevat te worden. „La Libre Belgique" dringt er op aan de douaniers te voorzien van draagbare ontvang- en zendtoestellen en hun de be schikking te geven over snellere achtervolgingsauto's.

de Stem | 1955 | | pagina 1