I NAC. maakte de „serie" compleet EN NU: VIER KAMPIOENEN IN BRABANT! NAC-vreugde hielp statige hulde in de war 27 Nog twee beelden van DE match 55' HOLLAND SPORT IN 2e HELFT ..BEURS" GESPEELD Kees Bruyninckx scoorde tweemaal RBC HAD LOYALE GASTEN V VIRGINIA LONGA geen hoofdklasser 29.75 Hoogenhuijzen schoot alle zorgen weg Brabant... het gewest met het grootste aantal kampioenen King's Cross... de sigaret met het grootste aantal vaste rokers Met onze beste wensen" voor de Landscompetitie Brabantse triomf onhoudbaar Brabanlia sloeg Wageningen A.G.O.Y.Y. te zwak voor B.V.V. 90 dat U krijgt, vraagt, cht op! :90 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JUNI 1955 (Van onze sportderacteur.) DEN HAAG, Zondagavond. ZO GAAT DAT! Een paar weken geleden gaf geen sterveling meer een cent voor de kam pioenskansen van NAC en vandaagU weet het! Voor de nog ontbrekende titelhouder in het Brabantse zorgden de geel-zwarte Breda naars. Waarschijnlijk nog nooit in de geschie denis van de KNVB vertoond! En het is niet zo maar een toevals „treffer" geweest daar op Houtrust. Met uitzondering dan van de eerste twintig minuten, die geheel, mogen we gerust zeggen voor Holland Sport zijn geweest. Het was dan ook in die phase van de enerverende ontmoeting oei, oei, wat waren dat nare mi nuten voor NAC! dat de Hagenaars hebben kunnen scoren. Maar verder dan dat éne doel punt, door Schouten (later nog uitgevallen) ge scoord, konden Landman en de zijnen het niet brengen. Als zij toen we bedoelen in die eer ste twintig minuten hun kansen hadden be nut, had het er anders uit kunnen zien. Maar het liep allemaal anders. Want vanaf dat ogenblik is er de keer gekomen in de Bredase gelederen, welke haar bekroning kreeg met een doelpunt (zijn eerste) van Kees Bruyninckx. Het was zuiver toeval, dat het bij die ene goal bleef, maar toen met die 11 gedraaid werd, zag het er prima uit voor NAC, dat im mers het grootste deel van zijn wedstrijden in de tweede helft had gewonnen! Zo kwam het ook uit! Vanaf het herbegin hebben Lussenburg c.s. hun tegenstanders volkomen „beurs" gespeeld, met hun niet aflatende enthousiasme, maar vooral met het hoge tempo, dat de Hagenaars zichtbaar te zwaar op de maag lag. Toen zij kenne lijk er op uit om minstens een gelijk spel uit het vuur te slepen met teruggetrokken binnenspelers gingen opereren, speelden zij verloren spel! Eerst bezorgde Bruyninckx de aalgladde zijn club de leiding en Hoogenhuyzen maakte aan alle zekerheid een einde, toen hij, na een doelschop door Landman, het leder opving, dit als een gloeiende kogel retourneerde en in het ledige doel van de Holland Sport-keeper (slecht op dreef) deed verdwijnen. Welke tonelen zich toen onder de NAC-supporters afspeel den is elders op deze pagina in geuren en kleuren verteld. Zo iets moet je meemaken!! Alsof de zenuwen van het publiek nog niet genoeg geweld waren aan gedaan, begon de wedstrijd pas om kwart over twee. We weten niet of Leo Horn de arbiter, mèt twee neutrale grensrechters daar schul dig aan waren. Maar goed, Holland Sport koos de wind mee en Canjels bracht het bruine monster aan het rollen, in een temperatuur van circa twintig graden, bij Noordenwind. Hoogenhuyzen leverde een verre pass naar links af: niemand kom echter bij de bal en hij liep achter. Bij de eer ste de beste aanval van de gastheren een verre uittrap van Landman kopte Michielsen het leder corner. Uit die hoekschop, door Heyster ge nomen, schoot Ryshouwer hoog over. De spelers gingen onder hun nervo siteit gebukt. Alleen Pauw van den Hoven, de NAC-rechtshalf, die de ster van het veld is geweest, was er direct prima in en dat is hij tot de laatste seconde gebleven. Bij een nieu we Holland Sport aanval over links (wat was die linkervleugel de Harder-Clavan aanvankelijk ge vaarlijk!) deed Lussenburg op zijn beurt erg onzeker: gevolg, wéér een hoekschop voor de Hagenaars. Ook die leverde niets op maar de hevige druk en het betere, geraffineerde spel der Hagenaars deed het ergste voor de Bredanaars vrezen. Vóór het zover kwam in de He minuut bezorg de Canjels een fraaie bal aan Over- beeke, die snel door de Haagse linies heen dribbelde en een verrassend schot loste, met de linkervoet, dat juist naast de paal achter vloog. In de 10e minuut werd een voor NAC pre caire situatie geschapen, door geraffi neerd samenspel tussen de Harder en Clavan, maar er kwam nóg geen doel. punt uit te voorschijn. EERSTE GOAL hij Heyster de bal naar de in het m(d- den opererende Schouten te schuiven. Schouten slaagde er in Lussenburg en Helden (toen slecht op dreef) te om spelen. Goedhart liep Schouten tegemoet, zag alleen nog kans het linkerbeen in schietstand te brengen, maar Schou ten plaatste het leder langs de bui tenkant van Goedhart's been, dat nog even aangeraakt werd, in het Bredase doel (1—0). Dat was even een teleurstelling in de NAC-familie, welke daanna nog een vijftal minuten verschrikkelijk in de penarie kwam te zitten, omdat de Hagenaars keer op keer hoogst ge vaarlijke situaties voor het NAC-doel wisten te scheppen. Eén keer redde Goedhart, toen Helden gladweg ge passeerd was fantastisch, door een venijnig schot van Schouten in duik sprong onschadelijk te maken. MEER GLANS Maar van die 20ste minuut af begon er meer glans aam het spel der Bre danaars te komen. Achterhoede en middenlinie kregen beter kijk en.... vat op het Holland Sport-spel en toen begonnen de aanvallen vrij vlot tot ontwikkeling te komen. In de 21ste minuut kwam de Haagse verdediging reeds zodanig in de kjnel, dat een hoekschop redding moest brengen. Kampioenscompetitie in de maak Heden, Maandag 27 Juni, wordt te 's-Hertogenbosch een bijeen komst belegd van delegaties der vier kampioensclubs P.S.V. (Eind hoven), „Eindhoven" (Eindhoven) N.A.C. (Breda) en Willem II (Til burg) onder leiding van de heer G. Kruyver als voorzitter van de commissie eerste klasse voetbal K.N.V.B. Op deze bijeenkomst zal de kalender voor de kampioens competitie worden vastgesteld. Matthheeuwissen (zeer levendig) kopte over, maar stond bovendien in buitenspel-positie. De geelzwarten, luide aangemoedigd door de paar duizend supporters, be gonnen nu steeds meer en nadrukke lijker op te dringen, maar veel schiet kansen werden hun vooralsnog niet geboden; daarvoor waren middenlinie en achterhoede tóén (later niet meer) nog te goed op dreef. Een half uur was gespeeld, toen Canjels, doorge broken, ten val werd gebracht. Leo nam zelf de vrije schop een harde schuiver maar Landman stopte hem foutloos. Er zat vaart in de Bre dase voorhoede, goed gesteund door de middenlinie en tal van aanvallen werden opgezet, zij het niet goed be sloten. Er kwam langzamerhand echter on zekerheid in de Holland Sport-defen- sie, hetgeen zou worden afgestraft in de 40ste minuut, door Kees Bruy ninckx. Canjels, met de bal aan de voet ge heel naar de rechtervleugel gezwenkt slaagde er de eerste maal niet in om linksachter Osterholt te passeren; toen, met een schijnbeweging draaide hij om hem heen en gaf meteen hoog met de linkervoet voor het H.S.-doel, Bruyninckx, als een duveltje uit een doosje, sprong hoog op. Landman greep mis, maar de NAC-linksbuiten slaagde er in het leder zodanig met het hoofd te bewerken, dat de bal over Landman heen in het net terecht kwam (11). Tot aan de thee is het Haagse do.el meer dan eens in gevaar gekomen, te gen bij NAC slechts een keer. Maar nu liet Goedhart zich niet door Schou. ten verschalken. Hij stopte diens for midabele schot op fenomenale wijze! DE ANDERE HELFT NAC bleek het rust-kwartiertje voortreffelijk te hebben benut. En... zoals weldra bleek, adem, enthousias- Dat gebeurde een minuut later (de elfde). Wéér was het leder bij de Harder beland, nu kreeg hij Heyster in zijn nabijheid. Kees Michielsen kon het gevaar niet keren, al verplichtte (van onze speciale verslaggever) Het voor de promotie veilige En schede heeft het de op de valreep staande Roosendalers niet erg lastig gemaakt. Pas toen R.B.C. ongeveer 5 min. voor het einde het derde doel punt scoorde wilden de gasten even de eer redden en ze deden dit ook prompt in de volgende minuut. Toen het einde kwam ging de belangstel ling uit naar de verrichtingen van DFC, dat blijkbaar een even loyaal Ajax tegenover zich had gehad, en zelfs 5 doelpunt kon noteren met 3 tegenpunten van de gasten. De span ning blijft dus nog even. Ondanks de vele aanvallen, die RBC kon opzetten, kwam men de eerste 27 min. niet verder dan meer dere corners. Bij de achtste kon Stof- meei uit een kluwen van spelers de bal juist tussen de benen van Busse- lers onbereikbaar voor v. d. Wit in schieten. Na de rust was het Bindels, die een door v. d. Wint teruggeslagen bal kon bereiken schot van Vermunt en hard inschoot (20). Vele opgeleg'.e kansen werden gemist en pas in de 41ste minuut kon Vermunt een kans benutten door hard in te schieten. Van de aftrap gingen de gasten met een op van Osta af en sneden even door de RBC achterhoede heen. Vo- ges gaf van Osta geen kans. Even la ter wilde Voges zijn spelletje herha len, doch van Osta was hem nu ie vlug af. me en strijdlust van een dusdanige kwantiteit in petto te hebben gehou den, dat de tegenstanders er confuus van werden. Reeds in de eerste minuut na her beginnen had Canjels zijn club bijna de leiding bezorgd. Hij lanceerde s/jn schot, achter de backs langs. Land man incluis, maar op het laatste nip pertje kon rechtsachter Bouman van af de doellijn redding brengen, On middellijk daarop verscheen Canjels weer voor het Haagse net; de bal kwam in het bezit van Bruyninckx, wéér onverwacht-snel opgedoken, doch diens schot vloog achter. Hot spel werd nu gestadig harder. Stori- mans raakte bij een botsing met de Harder even groggy, maar kwam, merkwaardig genoeg, toen pas goed in conditie; trouwens ook de achter hoede, die nu zonder meer pal stond en niets liet passeren. NAC werd gaandeweg sterker en voerde het tempo nog voortdurend hoger op. In de 17e minuut kwam Hollatd Sport heel goed weg, toen Bruyninckx tegen de lat kanjerde. En dat ging zo maar door. DRUK NEEMT TOE Het werd letterlijk alles NAC wat de klok sloeg. In deze periode werd Schouten door Byker vervangen; geen verbetering! De geelzwarten ble ven zo'n geweldige druk op het Haag se doel uitoefenen, waarvóór men steeds onzekerder ging spelen, dat er wel doelpunten uit moesten voortko men. NUMMER 2! Het gebeurde dan ook in de 26ste minuut, Bruyninckx kreeg de bal toe gespeeld, liep er mee in de richting van het vijandelijke doel, loste plot seling een zeer hard schot, waarbij het leder buiten bereik van Landman kwam en. in de uiterste linkerbo venhoek in het Haagse net verdween (1—2). Nu kende het enthousiasme der Bredanaars geen grenzen meer. Hol land Sport daarentegen geraakte zichtbaar vermoeid en kwam prac- tisch niet meer voor het NAC-doel. De enkele kans, die Byker kreeg om de partijen op gelijke voet te bren gen, miste hij jammerlijk. En toen was de 35ste minuut aangebroken. Landman trapte de bal uit, Hoogenhuyzen be machtigde hem en schoot zonder een moment te aarzelen van wel 35 meter afstand naar het lege doel (Landman was nog niet eens onder de lat terug!), dat voor de derde maal nu onder zeldzaam voorkomende omstandigheden doorboord werd (13). Men weet, dat het daarbij is geble ven. Holland Sport spande zich nog slechts matig in. NAC daarentegen ging steeds beter spelen, 't Einde na derde nu snel. Toch had het nog 1-4 kunnen worden, als Leo Hom niet precies voor einde had gefloten. Can jels, belust, evenals Overbeeke, om een doelpunt aan de score toe te voe gen, kanjerde in de richting van Landman. Rechtsachter Bouman vreesde kennelijk het ergste, sloeg in ieder geval het leder met de hand weg. Dat was dus geheid strafschop. Maar de tijd was verstreken en hij mocht dus niet meer worden geno men. Nou, met die 13 zege waren de NAC-ers ook content! Dat voelt U wel!!!. Advertentie De bovenste foto toont een moment voor het doel van Holland Sport, v.l.n.r.: Landman (HS), van Hoo- genhuijzen (NAC), Bauman nr. 2 (HS) en Bruyninckx nr. 11 (NAC). De onderste foto laat zien hoe de spelers van NAC door de enthou siaste supporters naar de kleedka- midden van Haagse supporters vierde deze naamloze Brabander de reugde van een NAC-doelpunt. Hij was op z'n eentje, maar z|jn juichkre ten waren er niet minder hard om (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, Zondag. Eigenlijk hadden de mannen van Holland Sport in alle gauwte een statige hulde aan het kampioens- NAC willen bereiden. In strak proto col wilden ze bloemen aanbieden en sportieve woorden zeggen. Maar toen de titel onafwendbaar in Bredase handen was gekomen konden zelfs de hoge agenten te paard de Bra bantse vreugde niet meer op de tri bunes houden. Niet zonder verbazing zagen zij de NAC-kijkers na het laat ste fï itsignaal van Leo Horn geen modesnufjes aan zijn scheids- rechterspak ditmaal tussen de be nen van hun paarden door kruipen om op het veld de triomf te vieren. Het was een openluchtspel van ver overende beweeglijkheid. Van de sta tige hulde kwam niets meer. Romantiek Eigenlijk had deze hele strijd iets van zeldzaam geworden romantiek. Iets „middeleeuws". Een snelle uit val naar vreemde Haagse grond, 'n Ridderlijk gevecht om de eer die volgens de duizenden langs de lijnen alleen maar van papier was. De laatste worsteling in de wedstrijden marathon, die na de „omzwaai" van de KNVB nog „even" moest worden gedaan. Een steekspel in oude fleur. En daarna een triomfale terugtocht met mensen langs de weg, met mu ziek, met bloemen en met alles, dat feestelijk wilde zijn. Brabant was een pakhuis van eer ste klasse afdelingstitels geworden. Het moet er nu wel helemaal vol zijn van wat grage, bekwame spe lers aan eer verdienden. Sportief succes Misschien is dat te serieus beke ken. Misschien is het luchtiger en doet zo'n titel er minder toe. Maar wij geloven dat niet. Want behalve het financiële gewin van drie thuis wedstrijden in de competitie om het landskampioenschap en behalve de extra-guldens, die de NAC-ers dank zij dit resultaat in hun voetbal-loon zakje zullen aantreffen, afgezien dus van alles wat naar geld riekt, de grootste winst blijft 't sportieve suc ces. Dat betekent de voortzetting van de clubtraditie, die met de jaren rijk is geworden en waarvan de Bre danaars net zo min afstand willen doen als de Britten van hun bepruik te rechters. De traditie is omhuld met een va ge legende. Men zegt (en de feiten wijzen het ongeveer uit) dat NAC om de tien jaar kampioen wordt. De legende berust op deze jaartallen: kampioen in 1935/36, kampioen in 1945/46 en nu ook kampioen in 1955... Zo ziet gij Op hetzelfde moment, dat een ra dio-verslaggever onvriendelijke din gen over NAC aan het rond vertellen was, hebben wij met Faas Wilkes gesproken, die als een voetbalvorst- van-verre (Valencia) was binnenge leid. „Technisch misschien niet over al even overtuigend, dat NAC" zei deze Faas, „Maar wat een tempo en uithoudingsvermogen". Zo ziet gij wel. Bijna bij alle wedstrijden van dit zware kaliber is er opeens een pijn lijk besef. De verliezer ziet al zijn illusies met één goed gericht schot vervliegen. Nu verging het Holland Sport zo. Op het scoringbord hingen nog twee enen, toen een microfoonstem al ver telde, waar Holland Sport was te feliciteren indien het kampioen werd. De stem kwam terug om te zeggen dat ze niet te wild het terrein moes ten oplopen als het zo ver was. Er werd een bloemenmand bezorgd met een kaartje van de vrouwen en ver loofden van de Haagse spelers. „Ge luk gewenst" stond daar op. Veld te klein Het veld van Holland Sport - de oude grond van HBS, de niet versle ten liefde van vele duizenden - was te klein. Dat kon je Zondagmorgen om zeven uur reeds aan het station te Breda merken, waar de slag om „zwarte" kaartjes weer woedde. Dat kon je eveneens voor de drukke poor ten van het veld merken, waar nog altijd grote vraag bestond naar zo'n magisch entree-biljetje. Dat kon je vooral zien tijdens de wedstrijd, toen teleurgestelden de laatste mogelijk heid ontdekten om wat flarden spel te zien en met tientallen gelijk op daken begonnen te klimmen. Gealar meerd door de bewoners van de „ge troffen" huizen gingen na korte tijd ook politie- agenten naar boven. Toen was het bekeken. De daken werden ontruimd. Slechts enkele gestalten bleven er zichtbaar: Die van de agenten Nieuw slrijilprogram Zo kun je nog wel een beetje aan de gang blijven. Iets zeggen over de onverstoorbare kalmte, waarmee de NAC-ers arriveerden. Iets over die supporter schrijven, die bij de vreug de van de Bredase gelijkmaker zijn gebit verloor en dit bezit slechts door jammerlijk; inspanningen kon terug vinden. Iets verzinnen over de dingen die te vluchtig zijn om opgemerkt te worden als je alleen naar de spelers kijkt, maar te levendig om te wor den vergeten. Het leven gaat door. Ook dat van een voetbalploeg, die zich heeft we ten te tooien met de kampioenstitel. Nauwelijks was de eerste vreugde ui-gevierd of er kwam weer een gloednieuw strijdprogranima voor de dag. Het werd geproclameerd door een enthousiasteling, die er weinig woorden voor nodig had. Hij riep „En nou kampioen van Nederland" Vervolgens ging hy een borreltje drinken. mers werden gedragen: vanaf de tweede van links zien we v.l.n.r.: BruyninckxStorimans, Canjels Overbeeke en Lussenburg. 2 maal verlies tegen Dos (van onze sportcorrespondent) Twee maal ontmoette Longa dit weekeinde het Utrechtse DOS. Twee maal moesten de Tilburgenaren met dezelfde cijfers (41, 14 „neer". Dat betekende, dat Longa een plaats in de hoogste klasse moet afschrij ven In de 22e minuut kan Longa Zon dag de leiding nemen. Van Hout slaagde er in de score te openen 10. In de 35e minuut kwam een vrije schop, genomen door Luyten. Een tikje naar v. d. Linde bracht de ge lijkmaker, Tien minuten voor het einde kreeg Luyten een corner te ne men. v. d. Linde schoot naar R. Lam- mers die nummer twee in het Til- burgse doel joeg 1—2. Longa was toen een geslagen ploeg. Twee doel punten (v. d. Linden en Krommert) maakten Longa helemaal down. Ook Zaterdag speelden de Tilbur- gers wat mat. De Utrechtenaren pro fiteerden hiervan door geflatteerd, maar verdiend te winnen. (41). V.V.V. won gemakkelijk van Eindhoven (4-0) (Van onze sportcorrespondent) VVV heeft een verdiende overwin ning geboekt op Eindhoven. Eindho ven werd in de verdediging gedrukt en hoewel de gasten met snelle, ge vaarlijke uitvallen VVV trachtten te overrompelen, bleef de druk op het Eindhovense doe] voortduren. Rechtsbinnen Nass kon in de 20e min. op gemakkelijke wijze een blun der van keeper v. Gemert afstraffen. In de 30e min. kon Akkermatns na F. v. Tuijl handig omspeeld te hebben met een kogel in de linker bovenhoek de voorsprong vergroten en 7 minu ten voor rust maakte Koopal er met een scherpe schuiver 30 van. Vlak voor het einde kwam nummer vier. Een mooie aanval van Smit, Koopal en Akkermans, door de goed spelende rechtsbuiten Nijholt inge leid, werd door Akkermans juist af gewerkt. (Van onze sportcorrespondent) Brabantia heef, zijn afscheid van het betaalde voetbal gevierd met een 31 zege op Wageningen, Het was een weinig hoogstaande wedstrijd, waarin alle doelpunten na rust werden gescoord. Het eerste viel in de tweede minuut na de hervat ting. Nica van Elderen (volgend sei zoen Willem Il-er) punterde de bal op doel en via de Wageningen-keeper Geutjes verdween bij in de uiterste hoek, 10. Vijf minuten later zorgde de midvoor der gasten, Van Brakel, voor de gelijkmaker. 11. Wagenin gen kwam nu meer in de aanval, maar Brabantia verstond de kunst van scoren beter. In de 32e minuut werd het door midvoor Van den Oetelaar 2—1, en toen kort daarna rechtsbuiten Kruyssen er 31 van maakte, was Wageningen definitief een geslagen ploeg. (Van onze sportcorrespondent) B.V.V. heeft in Apeldoorn niet fel par ij gegeven. De AGOVV-ers waren te zwak om de Bosschenaren te ver ontrusten en het einde kwam dan ook met een gemakkelijke verworven 3C zege voor de gasten. Reeds spoedig was BW veilig. In de 4e minuut opende v. Overbeek de score en nauwelijks 4 minuten later lief hij nummer twee aantekenen. Nog voor rust was het door Quaad- vlieg 30. Daarbij bleef het, al hield AGOVV lang aan. Betaalt voetbal vergadert De 47 leden van de bondsvergade- ling van de K.N.V.B.. zittng hebbend voor de sectie betaald voetbal, zijn gecon 'oceerd voor een buitengewone algemene vergadering op Zaterdag 2 juli a.s., te houden te Utrecht. Op deze bijeenkomst wordt de competitie indeling betaald voetbal voor het sei zoen 1955-1956 opnieuw aan de orde gesteld.

de Stem | 1955 | | pagina 5