PROBAX VAN N ELLE Provinciale herdenking van de oorlogsslachtoffers LEONIDAS MOORDENAAR Sluiskil werd nummer 4 Oprichting van beschutte werkplaats te Vlissingen EHBO-OEFENING TE AXEL CHAMPION Kranslegging te Kloosterzande RADIO EN DE Boodschap vanDagHammarskjöld Bij BB. wedstrijden te Botterdam zware shag F Geld voor drie verlichtingsplannen Visserij problemen Commissie door G.S. ingesteld DlIMBt Lamswaarde deed Haar uitgeleide O.L.Vrouw van Fatima in Hengstdijk 7juid-Beveland GOES Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Voor n Votclijst naar chenkmhuis Z.-Vlaanderen AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JUNI 1955 t Advertentie» OP HET HOF te Zandeplein te Kloosterzande vond een sobere doch roerende herdenking plaats van de slachtoffers gevallen in de laatste wereldoorlog en in de strijd voor vrijheid en recht in Indonesië. De herdenking werd gehouden ter gelegenheid van de Wereld Veteranendag 1955. De korte herdenkingsplechtigheid werd door tal van autoriteiten bijge woond. O.a. waren aanwezig de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. mir. A. F. C. de Casembroot. bur gemeester C J van Hootegem, diens echtgenote, de wethouders, Baron en Baronesse Collot-d'Escury, Kolonol Sluyter, commandant Maritime strijd krachten Luit Kol. Cornet terit. cdt. Zeeland en garnizoenscommandant Middelburg, Luit. Kol. Op 't Veld, le- geraanmoezenier, Majoor H. A. P Speek, commandant Nat. Reserve Zee land Majoor Potteboom, commandant C.A.Ó.K.' Middelburg, Kapt. de Haas, districtscommandant der Kon. Mare chaussee te Terneuzen. Majoor Balle- goijen de Jong en Kapt. Stoorvogel der Rijkspolitie Zeeland en de Kapt. Rud. Fassaert der Nat. Reserve. De herdenking werd geopend met een toespraak van de voorzitter van (Advertentie) 'n Prodmni produci, dus primal de Bond van Nederl. Mil. Oorlogs slachtoffers dhr. P. Paree. Wij staan heden aan de vooravond van de dag dat het tien jaar geleden zal zijn dat het Handvest der Verenigde Naties werd getekend en wij konden zeer zeker geen betere dag gekozen heb ben dan deze om onze gevallen mak kers te herdenken, aldus dhr. Paree. Onze bond is een onderdeel van de grote Wereld' Veteranen Federatie en deze organisatie laat niets achterwege wanneer hef gaat om het behoud van de vrede. Momenteel bestaat de fe deratie in 29 landen met een totaal ledencijfer van 16 millioen. KRANSLEGGING Vervolgens deed voorzitter Paree voorlezing van de boodschap van Dag Hammarskjöld. de huidige Secretaris. Generaal der Verenigde Naties. In deze boodschap zegt Dag Ham marskjöld, o.a. „Wij zijn ons in dit herdenkingsjaar volledig bewust, daf de weg naar een wereldvrede wel licht lang en moeilijk zal zijn. doch wij hebben het volste vertrouwen, dat deze weg voor ons open ligt, on danks de spanningen en gevaren, welke thans nog aanwezig zijn. De vrede waarin wij geloven kan echter alleen maar gebaseerd worden op de verbreiding der sociale recht vaardigheid binnen en buiten de na ties". Nadat deze boodschap was voorge lezen werd het woord' gevoerd door Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die wees op het dat er helaas, thans 10 jaar na het einde van de oorlog, nog mensen leven die de vrijheid, die wij thans kennen, nog steeds niet mogen smaken. De commissaris zeide verder diep gegriefd te zijn dat op het verzoek om onderdelen van de Kon. Land macht en die der Kon. Zeemacht voor deze herdenkingsplechtigheden afwij zend was beschikt. Door een misverstand schijnt het Ministerie van Oorlog het verzoek tot het doen deelnemen van detachemen ten der Kon. Landmacht Kon. Zee macht en de Nat. Reserve te hebben afgewezen. Voor de herdenking in het volgend jaar zal men zulks anders en gun stiger regelen, aldus vernamen wij (Red.) In het bijzijn der oorlogsinvaliden en na gelaten betrekkingen uit de ge hele provincie Zeeland legde de com- Prijzen op concours te Prinsenbeek Op het voortgezette Bondsconcours te Prinsenbeek behaalde de fanfare St. Jan uit St. Jansteen in de tweede afdeling fanfare voor het verplichte werk 13IV2 Punt en voor het vrije nummer 132 punten met een eerste prijs. De harmonie St. Cecilia uit Kloos terzande kwam uit in de eerste afde ling harmonie en behaalden 109'/2 en 123 punten met een tweede prijs. DINSDAG 28 JUNI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws, weerber. en kath. nws 8,15 Dat heb ik nooit geweten 8,20 Gram. 9,00 V. d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Schoolradio 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws en kath. nws 13,20 Gr. 13,45 Lichte muz. 14,00 Gevar. muz. 15,00 Schoolradio 15,30 Licht progr. 16,00 V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: W. v. Doorenmaalen: Het Nederlands als voertaal in Nieuw- Guinea 18,00 Dit is leven, caus. 18,15 Gr. 18,20 Sportpraatje 18,30 Promenade ork. en solist 18,57 Dat heb ik nooit geweten 19,00 Nws 19,10 Lichte muz. 19,30 Avond gebed en lit. kal. 19,45 Gram. 20,30 Gr. 20,37 Dat heb ik nooit geweten 20,40 Act. 20,55 Gram. 21,00 Uit het Boek der Boe ken 21,15 Ork. conc. 21,45 Gram. 22,00 Mil. rep. 22,10 Radio Philh. Ork. en so list 23,00 Nws 23,15 Viool en clavecimbel 23,50-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO- 8,00 Nws 8,15 Gram. 9,30 V. d. vrouw 9,35 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Gram. 11,15 Kookpraatje 11,30 Sopr. en piano 11,55 Gram. 12,00 Orgel en zang 12,30 Land- en tuinb me ded. 2,35 Lichte muz. 13,00 Nws 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus. muz. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,40 Schoolradio 15,00 Pianorecital 15,30 Mannenkoor 15,45 Is er een nieuwe Duitse literatuur?, caus. 16,00 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Mu sette ork. 18,00 Nws 18,15 Pianospel 18,30 Gram. 18,50 Rep. tenniskamp. Wimbledon 19,00 Paris vous parle 19,05 Gram. 19,15 Koorconc. 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws 20,05 Journ. 20,15 Gevar. progr. 21.00 Holland Festival 19,55 Hongaars Strijk kwartet 21,25 Ontmoeting der levensover tuigingen, discussie 21,50 Holland Festi val 1955 Hongaars Strijkkwartet (verv.) 22,30 Gram. 22,40 Orgel en tenor 23,00 Nws 23,15 New York calling 23,20 Sport- rep. 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws 13,15, 14,00, 14,45, 15,10 en 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Orgelspel 16,30 Gram. 17,00 Nws 17,10 Kamermuz. 17,30 Tafelmuz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,40 Gram. 20,00 Ork. conc. 21,00 Idem 21,25 Gram. 21,30 Omr. ork. 22,00 Nws 22,15 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Omr. ork. 13,00 Nws 13,20 Gram. 14,00 en 15,00 Idem 15,45 Koorzang 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 17,15 Verz. progr. 18,30 en 19,15 Gram. 19,30 Nws 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws 22,15 Moderne muz. 22,55 Nws. Televisieprogramma VARA: 20,15 Act, 20,30 Spiegel der kun sten 21,00-22,00 Driemaal Angelica, spel. Gez. progr, NTS: Eurovisie: 22,08-22,40 Norma, opera, 2e acte. missaris der Koningin een krans aan de voet van het dodenmonument Kransen werden ook gelegd door de voorzitter der B.N.M.O. dhr. Paree en door burgemeester van Hootegem namens de gemeente Hontenisse. De Last P°st en het Wilhelmus werden uitgevoerd door de Fanfare „Vrijheid Eendracht" uit Lamswaarde 0.1.v. Dir. Hon. de Gucht Met een bijeenkomst in de boven zaal van Hotel De Linde werd deze korte doch ontroerende plechtigheid besloten. Met een waarderingsverschil van slechts 156 punten, wist Sluiskil na respectievelijk 1 Utrecht, 2 Nijmegen en 3 Dordrecht een waardevolle 4e plaats te veroveren in de landelijke B.Bv-wedstrijden. Hierbij opgemerkt dat de overige ploegen een verschil van schier 1000 punten boekten. TROTSE PLOEG Het was dan ook een groots mo ment toen ploegcommandant I. Lam bert met zijn manschappen op het po dium stond aangetreden en hem, als afdelingsprijs, de bronzen medaille werd overhandigd, geschonken door de gemeente Vlaardingen. Hierna werd het voltallige peloton de herin neringsmedaille op de borst gespeld. Onder de parade uitreiking der B.B.- prominenten vertolkten 12 stoere mannen het Luctor et Emergo. Vuil- besmeurde uniformen, oog- en mond hoeken onder het stof doch met trots om deze vermeldingswaardige plaats tussen de grootste steden van Neder land. 1 ,-s* ;-7vvV - C De gemeenteraad van Vlissingen heeft na een uitgebreide discussie het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot de oprichting van een beschutte werkplaats zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Als eerste werd over dit voorstel het woord gevoerd door de heer E. G. Vader (KVP) die het verantwoord achtte dat een dergelijke werkplaats wordt opgericht. Hij vroeg B. en W. om als zij machines gaan aanschaf fen zich in verbinding te stellen met de Kon. Mij. De Schelde. Ook de In de omgeving van het zwembad, werd onder commando van de heer Michielse, een gezamenlijke oefening gehouden door co lonneleden, helpsters en E.H.B.O.-leden van het Rode Kruis, afd. Axel. Onder de aanwezigen waren mevr. Van Heel, gewestelijk commandante, de heer Constandse, kringsecretaris van Zeeland van het Rode Kruis, twee plaatselijke artsen. Boor en Schiltman en het bestuur van het Rode Kruis, afd. Axel. Honderden toeschouwers, aan weers zijden van het nieuw gegraven ka naal, hebben de oefening van nabij gevolgd. Een frontlinie werd veron dersteld, waarin zich een zestal ge wonden bevonden, waaronder vier ernstig. De brug over het kanaal werd beschouwd als te zijn vernield. Vier colonneleden werden per boot overgezet, die dan de gewonden in en aan de rand van het bos moesten gaan zoeken. Gelijktijdig werd door anderen met behulp van touwen een kabelbaan over het kanaal aangelegd. Per draagbaar werden de „slacht offers" tot aan het kanaal vervoerd: steeds op de draagbaar werden zij vervolgens door middel van katrollen langs de kabelbaan over het water geleid, waarna ze door vier ploegen helpsters naar de verzamelplaats werden getransporteerd. Vandaar uit werden de gewonden met een voor dat doel ingerichte vrachtwagen naar het Groene Kruis-gebouw vervoerd, hetwelk als noodziekenhuis was inge- (Advertentie) i - - BENZINE BESPARING want de kortsluiting voorkomende. 5 ISOLATOR- RIBBEN garanderen de „volle vonk" die elke druppel benzine aan het werk zet. CHAMPION herkenbaar aan de 5 isolator- ribben S. STOKVIS ZONEN N. V. 16510 B richt. Zij werden daar overgenomen en in bed gelegd door verschillende helpsters, onder leiding van zuster Geleijnse. Na afloop van deze grote oefening werd een uiteenzetting gegeven door de heer Michielse. Tenslotte werd door dokter Boor en zuster Geleijnse het verloop van de oefening weer gegeven, waarbij tevens gewezen werd op enige kleine foutjes. Mevrouw Van Heel sprak nog een dankwoord tot de 34 personen, die aan de oefening hadden deelgenomen en feliciteerde het bestuur van de afdeling met dit door de leden be reikte resultaat. Medegedeeld wérd, dat het ln de bedoeling ligt om in September een dergelijke oefening te houden in sa menwerking met de Nationale Re serve. Door het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland is een Commissie ingesteld ter bestudering van het pro bleem van de verplaatsing van de Ar- nemuidense en Veerse vissersvloten, welke verplaatsing noodzakelijk zal worden, indien het Veerse Gat in het kader van bet Drie-eilandenplan zal worden afgesloten. Tot voorzitter van de Commissie werd door het college benoemd de heer C. Hamelink, lid van Gedepu teerde Staten, en als leden: ir M. de Vink, directeur vam de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland (secretaris); ir J. H. van der Burgt, Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat: ir H. D. J. Swaters, Hoofdingenieur-Directeur van de provinciale Waterstaat; drs M. C. Verburg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland; mr J. F. Hornstra, Directeur Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Wprk in Zeeland; jhr. I. F. den Beer Poortugal, Burge meester der gemeente Veere; W. H. van der Heide, Burgemeester der ge meente Arnemuiden; H. S. Drost, In specteur van de Inspectie Visserijen in het le District. Als vertegenwoor digers van de „Zevibel": A. C. Wille meen, Burgemeester der gemeene Yer- seke; drs R. Cambier, Secretarie van de „Zevibel". Op 24 Juni 1955 werd deze Com missie door haar voorzitter geïnstal leerd met een uiteenzetting van alle aspecten, welke zijn verbonden aan het te bestuderen probleem. heer van Sabben (CH) bracht het college dank voor dit voorstel. Vol gens hem was er in Vlissingen vol doende werkkracht en ook voldoen de werk om een aantal mensen te werk te stellen. Dit was ook het oor deel van de heren Marijs (AR) en van Rooijen (CH). De heer van Poelje (arb) liet ech ter een ander geluid horen. Hij be treurde het dat er van de samen werking met de Stichting Walcheren voor beschutte werkplaatsen niets was gekomen. De heer Wagtendonk was van mening dat het stichten van de werkplaats al enige jaren gele den had kunnen plaats hebben en ook hij dacht dat de werkplaatsen meer kans hebben als er samenwer king was. Nadat de wethouder Post een pleidooi had gehouden voor het stichten van de werkplaats werd het voorstel aangenomen. De raad ging hierop in besloten zitting en hoorde een uiteenzetting aan van enkele vertegenwoordigers van de N.V. over de werkzaamheden ervan. Na heropening werd in een vlug tempo de verdere agenda afgewerkt. Een crediet van 29.000.werd ge geven voor de uitvoering van een straatverlichtingsplan voor de Bad huisstraat, en het gedeelte Coosje Buskenstraat tussen deze beide stra ten 17.600.voor een verlichtings plan voor de Sottegemstraat de Duy- vendrechtstraat, de Steenhuisstraat, de Edestraat, de Nijverheidsstraat en een gedeelte van de Schuitvaart- gracht, 11.825 werd gegeven voor een bestrating en riolering in het weggedeelte van de pres. Roosevelt- laan tussen de Bloemenlaan de de Irislaan. Dit werk zal onderhands worden opgedragen aan de firma E. L.K. te Schoondijke voor de som van 24.643.65. Aan de N.V. Grahd Hotel „Brit- tania" werd 'n crediet in rekening courant gegeven tot een maximum van 100.000. De raad benoemde tot onderwijzer aan de nieuw te vormen openbare lagere school de heer J.E. Jansen. Tot onderwijzeres aan dezelfde school werd benoemd mej. M. Seij- bel te Middelburg. Aan de heer F. J.E. Krips werd met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als lid van het algemeen bestuur van de Stichting Internaat de Ruijterschool. DE RUYTER-FEEST. Bij de rondvraag vroeg de heer Knoop hoe het stond met de bouw van het nieuwe gemeentehuis. De voorzitter kon hierop antwoor den dat nu de laatste wijzigingen zijn verwerkt. Hij hoopte dat in Juli een extra beijenkomst van de raad kon worden gehouden om de teke ningen te bezien. De heer Koops ves tigde de aandacht van B. en W. op het feit dat in 1957 het 350 jaar ge leden zal zijn dat M.A. de Ruyter in Vlissingen werd geboren. Hij wil de wel dat er dan in Vlissingen gro te feesten zouden worden georgani seerd en noemde o.a. het uitnodigen van deputaties van alle zeevaart scholen, een openluchtspel en het in Vlissingen uitreiken van de De Ruy- ter-medaille. De voorzitter antwoord de hierop dat deze zaak reeds de aandacht had van B. en W. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt V¥g"lU#ï. de kwaal steeds erker. De helder vloeibare D. D. D. iiciuci viuciuaic i/, xz, UltSlaQ dringtdiep in de poriën door, f zuivert, ontsmet en geneest, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Drie dagen heeft de beeltenis van O. L. Vrouw van Fatima vertoefd temidden van de parochianen van Lamswaarde. Omringd door de geestelijkheid en schier de gehele parochie werd de beeltenis uitgeleide gedaan toen de tocht werd vervolgd naar Hengstdijk- Tot de Fred. Hendrikstraat ging het te voet en vandaar tot Hengstdijk met auto's en fietsen. Honderden mensen van Lamswaarde waren meegekomen naar Hengstdijk alwaar pastoor Bon- genaar met zijn parochianen de beel tenis in ontvangst nam. Ook burge meester Hendriks van Vogelwaarde, de beide wethouders en de gemeente secretaris woonden de plechtige ont vangst bij. In zijn welkomstwoord memoreerde pastoor Bongenaar hoe in de kleine parochie Hengstdijk, die kan bogen op een bestaan van acht eeuwen, steeds een grote liefde tot de H. Maagd heeft bestaan zeker in bange tijden van geloofsvervolging zoals die in de middeleeuwen hebben plaats gevonden en waarbij de voorvaderen uit hun grote lie/de tot Maria en St Joseph de kracht hebben gevonden om alle gevaren te trotseren en het Geloof van het nageslacht te bewaren. In plechtige processie en onder het aanhoudend zingen van het Fatima- lied trokken vele honderden zowel van Hengstdijk als van Lamswaarde naar de kerk alwaar met een Lof de vliegende missie plechtig werd in geluid. GEMEENTE GOES. VERKEERSREGELING TIJDENS DE PAARDENKEURING OP 29 JULI 1955. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend dat op Woensdag 29 Juni a.s., in verband met de te houden paardenkeuringen; a. het verboden is te parkeren tus sen des morgens 6 uur en nam. 17 uur op de Grote Markt en de Sin gelstraat; b. alle verkeer met elk soort auto's, rij- en andere voertuigen tussen 's morgens 8 en nam. 17 uur ver boden is langs de Oost-, Zuid- en Westzijde van d'e Grote Markt, de de Korte Kerkstraat, de Singel straat en de Schoolstraat en c. het verkeer met rij- en voertuigen langs de Noordzijde van de Grote Markt en andere dan de onder b. genoemde omliggende straten van d'e Grote Markt, slechts mag plaats vinden volgens ter plaatse te ge ven aanwijzingen van de gemeen tepolitie. Goes, 24 Juni 1955. Burgemeester en Wethouders van Goes, W. C. ten Kate, burgemeester Burger, Secretaris. „EXCELSIOR" CONCERTEERDE In het kader der uitwisselings-over- eenkomst met „Hosanna", concerteer de hier Zaterdagavond op de Gr. Markt, het muziekgezelschap „Excel sior" onder leiding valn de heer den Toonder. Er werd een gevarieerd programma gegeven, dat zeer in de smaak viel. Ook Euterpe uit Heinkenszand komt binnenkort naar Goes, terwijl „Hosanna" naar Kloetinge en Hein- kenszahd gaat. (Advertentie) LIKDOORNS SSKBRffi Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pUn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.35 bespaart U veel ellende. (GO) Heinkenszand BEVORDERING De wachtmeester der Rijkspolitie G. H. van Engen is bevorderd tot wachtmeester le klasse, ingaande 30 Juni a.s. Letvedorp Men leert het nooit Zaterdagnamiddag reed de heer J. L. uit 's-H. Arendskerke, die uit de richting 's-Heerenhoek kwam, met zijn auto de rijksverkeersweg op en gaf geen voorrang aan de van Goes komende motorrijder C. de Jager uit Vlissingen. Een stevige botsing was het gevolg, wat de vernieling van de motorfiets met zich meebracht. De heer de J. kwam er met enkele kwetsuren af. Geslaagd. De heer J. Wiltenburg alhier slaagde voor het examen Wa terbouwkundig tekenaar P.B.N.A. 'N TON VOOR BRITTANNIA De N.V. Grand Hotel Brittannia heeft B. en W. verzocht om ter tijde lijke financiering van uitgaven in ver band met de herbouw van haar res taurant de benodigde gelden beschik baar te stellen. Het tijdelijke crediet bedraagt maxi mum f 100.000. In aanmerking geno men de grote belangen, welke wor den gediend met de herbouw van het restaurant van genoemde N.V., me nen B. en W. dat er alle reden is, dat de raad op het verzoek gunstig be schikt, te meer, waar het bedrijf als een gemengd bedrijf kan worden aan gemerkt, waarin particulieren en de gemeente Vlissingen deelnemen, de laatste zowel met 20 prioriteitsaande len in het totale kapitaal van 55 aan delen als aan het bestuur. Advertentie GOES L.KERK3TR. ..DEIPT MIDDELBURG Sas van Gent Diplomazwemmen In het „Sasse Zwembad" alhier werd gelegenheid gegeven tot diplq.- mazwemmen, waarvoor vooral van de zijde der jeugd grote belangstelling bleek te bestaan. Opmerkelijk was ook het grote aantal candidaten uit Sluiskil en Westdorpe. Voor het diploma „zwemproef" ga ven zich niet minder dan 71 personen op, waarvan 40 meisjes en 31 jongens. Hiervan slaagden 63 personen n.l. 36 meisjes en 27 jongens. Voor het diploma „geoefend zwem- mer" waren 11 gegadigden nl.. 3 meis jes en 8 jongens, die allen het be geerde diploma in de wacht sleepten. 6 candidaten boden zich aan voor het „zwemvaardigheidsdiploma", n.l. 1 meisje en 5 jongens, die eveneens al len de proef schitterend doorstonden en zich met het diploma zagen ver rijkt. Het succes van deze avond was er aanleiding toe om volgende maand nogmaals gelegenheid tot diploma- zwemmen te geven. Hierdoor kunnen personen, die nu een diploma behaal den, in het bezit komen van een ho ger gewaardeerd diploma, terwijl nieuwe candidaten hun kans kunnen wagen. Sint Jansteen Bevordering. Onze dorpsgenoot P. van Remortel werd met ingang van 30 Juni bevorderd tot Wachtmees ter 1ste klasse bij de Rijkspolitie. Raadsvergadering. Op Donderdag 30 Juni te 15.00 uur zal op de Raadzaal van het gemeentehuis de raad de zer gemeente in een openbare ver gadering bijeenkomen. Voor de Radio. Op Zondag 17 Juli zal het Kerkkoor onder leiding van de heer W. Bartz een zanguitvoe ring geven voor de K.R.O. DE KLINGE Sterren over Colombo, en Klty detectief, Kinema van Dijck om 7.30 uur. HULST Giuseppe Verdi, Bioscoopge- douw om 8 uur. ST. JANSTEEN Dansen in café De Kroon, J. der Weduwe om 4 uur. Ker- misschieting bij Jan Pluym en Em. Vermeersen om 3 uur. Kermisschie- ting op staande wip, lokaal Everaard om 3 uur. Dansen bij F. Bauwens, zaal Beatrix. SAS VAN GENT Berlijn Oostzone, Olympia-theater om 8 uur. TERNEUZEN Muiterij op de Caine, Luxor-theater om 8 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20,30 uur: Salomé. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Gui- seppe Verdi. ST JANSTEEN Café de Kroon 16 uur: Dansen. Jan Pluym 15,30 uur: Kermis- schieting. SAS VAN GENT Olympia 20 uur: Vrouwenkooi. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Muiterij op de Caine. door ALICE TILTON 9) „Dan moet iemand anders het ge daan nebben", zei Kaye. „Het hele sousterrain was verlicht of er feest was, toen ik kwam. Zodoende kon den die chasseur en ik ook direct 't huis vinden." „Maar het was hier donker, toen ik kwam", zei Dallas. ,.Ik ben rond het huis gelopen en ik had zeker moeten zien of er een licht aan was. In elk geval hebben we nu ontdekt dat er iemand moet zijn geweest die de deur van het sousterrain open heeft gelaten, en die lichten heeft uitgedraaid. Dat is tenminste iets." Leonidas glimlachte. „Ik twijfel er aan of de politie die ontdekking van ons een genoegzame rede zal vinden voor ons talmen om hen in kennis te stellen van „He!", onderbrak Kaye hem. „Hé!" „Wat is er?", vroeg Dallas. Hii wees naar het mesheft. „Dat ding hoort bij die vork bene den. Ze vormen samen een stel. Geen wonder dat jullie zo keken daar straks. Maar dat doet de deur dicht, Willempie Shakespaere. Ik hang er aan. Ik kan Minsky wel bellen van de „Dalton Bode", en hem laten ko men met zijn camera om een kiek te maken van de Vooraanstaande Daltonse Moordenaar, die met de Moordvork in de Provisiekamer ge vonden werd. Ik benErger kan het niet. Ik hang er aan." „Ik weet het niet", zei Leonidas „Ik blijf me afvragen wat 'n politie man zou zeggen, die hier nu kwam aanbellen, en ons hier zou vinden s' aan terwijl we nog geen enkele stap genomen hebben om de politie in kennis te stellen van de misdaad. Ik ben geneigd te geloven dat dat wel Dallas huiverde. „Ik geloof", zei ze, „dat ik nu pas begin in te zien wat dit allemaal betekent. Als er nu iemand aan zou bellen zou ik als een blok bewusteloos neervallen." Ze had dit nauwelijks gezegd, of er werd gebeld! Ze schrokken alle drie. „Ik zal wel gaan kijken", zei Kaye „Ik „Misschien kan ik beter gaan", zei Leonidas. „Jij hebt een verfomfaaide smoking aan, en dat kan erg ver dacht lijken op dit uur van de mor gen." Hij zette zijn lorgnet op en ging naar de hal. Maar Dallas hield hem tegen. „II: heb een idee, dat ik beter kan gaan dan een van jullie tweeën", zei ze. Ik zie er het netste uit, want jouw pak heeft op de keien gelegen, Shakespaere, met jou er in. Ik zie er heel behoorlijk uit, al ben ik in alle haast in mijn kleren gespron gen vanmorgen." „Dat is zo", zei Kaye. „Als ik een agent was, dan zou ik haar liever zien dan jou. Ga je gang." Dallas ging naar de deur, aarzel de een ogenblik, en smeet ze dan open. Tegenover haar op de stoep stond dezelfde dikke man, die zij vanmor gen om het huis had zien zwerven toen zij hier aankwam. Hij stak haar een papier toe, maar trok het weer terug, draaide zich om, en rende de stoep af. „Hei daai'", riep Dallas. „Wacht, wacht even! Wat is er aan de hand?" Maar de kleine olifant op twee benen liep Paddock Street uit met een wonderbaarlijke snelheid. Dal las keek hem wezenloos na. Ze kwam terug naar de kamer. „Het was onze belletjestrekker", zei ze. „Dezelfde van jou, Shakes peare. Hij moest van mij ook niets hebben. Hij keek me even aan, en stoof dan weg als een komeet. Wil lem, kun jij een touw aan die vent vastknopen?" „Nee", zei Leonidas, „hij loopt te hard. Ik vraag me af of hij tot de merkwaardigheden van Dalton hoort." „Ze komen hier alleen maar bel letje trekken met Driekoningen en Onnozele kinderen", zei Dallas. „En dat doen nog alleen maar kinderen." „Ik begrijp er niets van", zei Kaye. En op dit ogenblik ging de bel weer. „Wat kan mij die smoking ook schelen", zei Kaye, „ik ga deze keer open doen." De anderen wachtten op het re sultaat. „Hel lijkt of hij een heel gesprek voert", zei Leonidas na een poosje. „Het duurt zo lang." „Ik geloof het ook", zei Dallas. „Hoor, hij brengt iemand mee!" Op hetzelfde ogenblik ging de deur open en er kwam een dame binnen van middelbare leeftijd. Ze had spier wit haar, en zarg er erg moederlijk uit. Dallas merkte op dat haar kleding buitengewoon chique en eenvoudig was; ze had een bedrukte japon aan' en een blauwe jas. Maar het waren stoffen die je niet in een confectie magazijn kon kopen. Dallas wist het wanneer ze goede kleren zag. Leonidas keek vragend naar het gezicht van de bezoekster en merk te dan de lege kop die de vrouw in haar linkerhand hield. In haar rech ter had ze een pakje in wit pakpa pier en met een rood lintje dicht gebonden. „Dit is-ie", zei de dame over haar schouder tegen Kaye. „Dit is-ie, mijnheer Kaye. Hij is de man die ik overreden heb. Shakespare. Goe de morgen, mijnheer Shakespeare, hoe voelt u zich? Ik heb hier een kalfspoot in gelei voor u meege bracht. O nee, dat is een lege kop. Hoe onhandig van me. Daar had ik graag wat suiker in, die ik wilde le nen. Dit is de kalfspoot, de kalfs..." Ze zag nu het lijk van Bennington Brett. „Ik heb het u zo gezegd, mevrouw Price", zei Kaye. „U kunt me niet verwijten dat ik u niet gewaar schuwd heb. Ik heb u wel honderd keer gezegd, dat het u spijten zou als u binnen ging. Ik kan het ook niet helpen." Mevrouw Price ging plotseling op de divan zitten. „Arme Benny", zei ze. Dan stond ze op en keek Stanton Kaye aan. „Je zei me, dat het me spijten zou", zei ze, „maar je zei er geen woord van dat hij vermoord was met mijn beste vleesmes!" Hoofdstuk IV. MAJOOR MUIR. Kaye en Dallas uitten beiden te gelijkertijd een onbestemde uitroep van schrik, alsof ze dit duet van te voren hadden ingestudeerd. Leonidas evenwel hoorde de ver klaring van mevrouw Price onbewo gen aan. „Dalton is een gemoedelijke, rusti ge plaats, w-arvan de atmosfeer haar bezoekers nieuw leven geeft", zei hij., en haalde daarmee een zin aan uit een brochure, uitgegeven door de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Hij had die reclame de vorige avond gelezen bij professor Otis. „Wel, wel, hoe waar is dat", ver volgde hij. „Eh... mevrouw Price, moet ik aannemen dat u degenen bent, die gisteravond een aanslag op mijn leven hebben gepleegd?" „Ik heb u werkelijk niet levensge vaarlijk aangereden", zei deze da me. „Ik gaf u alleen maar een duw. De bumper raakte uw hoofd. Ziet u, de dokter heeft me voorgeschreven, hij heeft me uitdrukkelijk voorge schreven..." „Ah juist", zei Leonidas droog, „één voetganger per dag, voor het naar bed gaan. Natuurlijk een uit stekend recept. Maar ik ben bang dat de voetgangers die u uitkiest toch lichte bezwaren zullen hebben." „O hemeltje, dat bedoel ik hele maal niet", zei mevrouw Price haas tig. „Hij bedoelde mijn bril. Hij zei, dat ik die absoluut altijd moest dra gen, en niet alleen binnenshuis. Het is een nieuwe bril ziet u, en ik kan er niet aan wennen, omdat ik er niet zo goed door zie. Telkens als ik auto rijd met het dihg op, ge beurt er iets. Vorige week reed ik nog een etalage binnen van de kok op de hoek van de straat hier. En hij had juist nog wel niets dan pud ding uitgestald. En de volgende dag heb ik die majoor van politie, Muir, omgereden, zodat hij in de goot kwam te liggen. Die lichte regenjas van hem zag ik werkelijk niet. En daar na was er een groentewagen die net stond waar ik reed. Nou, u begrijpt hoe blij ik was, dat u het gisteravond zo gemoedelijk opnam. Mijn broer had namelijk gezegd, dat het de laat ste keer was geweest en dat hij me, als het weer gebeurde, hechtenis zou geven, met of zonder bril. En „Wacht eens, wacht eens!", zei Kaye. „Nou schiet het me pas te binnen! Mevrouw Price gaat u zit ten, oh zit u al? Nou neem dan een sigaar. Doe uw hoed af. Laat me u een voetenbankje geven. Mevrouw Price, is uw broer niet Rutherford B. Carpenter, de commissaris van politie?" Mevrouw Price knikte. „Ja, hij was kolonel bij de mari ne, maar .ïadrt hij de dienst ver laten had, was hij erg ongelukkig! En Cabot Martin hij is de burge meester weet je bood hem toen een plaats bij de politie aan, en wer kelijk, de dienst heeft Rutherford een massa goed gedaan." „Daar ben ik zeker van", zei Kaye. „Hij lacht en zingt natuurlijk van de vroege morgen tot de late avond. Geen leeuwerik is opgeruim der dan hij. Shakespeare, hoe zeg ik dat?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 2