Negenduizend nood wachters in „getroffen5 Rotterdam Ct I II NAC, DE 4e BRABANTSE KAMPIOEN Nog geen „ja" van Molotov AUTO IN TREKVAART BIJ DIEMEN - 3 DODEN Bommenwerper en drie jagers neergestort EN BREDA MOCHT JUICHEN Enorme brand in Zaandam >5 oes De Beel-Bovs zijn nu kerels geworden Het (kunst)bloed vloeide volop MIJNRAMP te Gelsenkirchen Commissaris der Koningin ontvangt vier kampioenen Aanslag voor de microfoon Hiiimiiiimiii Kasteelplein als aanvullend stadion... Dat oude nummer Idrijfs- Ibouw, I de ili van g stel- zonderd DAGBLAD VOOR ZEELAND Zuidelijke provincies met grote prijzen op de loop VoorbereidingGenève Verkeer vroeg eeri zware tol Droog Veertien slachtoffers Ongelukken bij Carte Blanche ZES ENGELSEN OMGEKOMEN De verkiezingskrant n orkaan 1.500.000gulden schade 12 I J )ER STEEN 95e JAARGANG No. 21877 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11; Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0,45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel Voor God, Konlnflin en Vaderland MAAMDAG 27 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0,8o per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. T Telefoon 102 - (Bi.jbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBUKG, Nieuwstraat 41, Tel. no^5) (Van onze speciale verslaggevers) Twee jaren aan één stuk is er nu gewerkt aan de organisatie „Bescherming Bevolking". Men hoorde zo af en toe van oefenin gen, van wervingsacties envan de moeilijkheden, om deze organisatie, die pas in tijd van oorlog of andere rampen zijn waarde kan bewijzen, op volle sterkte te brengen. „Beel-Boys", noemde men ze schamper, die mannen en vrouwen in hun blauwe overall en alleen degenen die terzake kundig waren, zoals de autoriteiten uit de NAVO-landen en hoge militairen, begrepen dat er iets groters en beters aan het groeien was dan een lucht beschermingsdienst zoals we die voor en in de oorlog kenden. Gisteren echter zijn de „Beel-Boys" naar buiten getreden. Met negenduizend man, met of zonder kostbaar en prachtig materiaal brandspuiten, ambulancewagens e.d., verschenen zij in Rotterdam voor hun eerste nationale manifestatie. Zij pareerden voor de „brains" van de B.B., allereerst de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, en hun commandanten. En zij hielden demonstraties en namen deel aan wedstrijden. Dat is leerzaam geweest voor velen, in het bijzonder voor degenen die op de B.B. hebben geschamperd. De manifestatie begon feitelijk in het gehele land. In een sterrit werden B.B.-colonnes uit alle provincies via telefoon en mobilofoon naar Rotter dam gedirigeerd. De leider van de centrale dienst voerde tientallen brandweergroepen, reddingscolonnes, medische teams en wat dies meer zij, zonder dat hij ze zag naar de Maas stad, waar ze één onafzienbare rij vormden, die 's middags langs de autoriteiten defileerden. Rotterdam leek Zaterdag wel zo'n bedreigde plaats^ Overal in de stad stegen rookkolommen ten hemel. Bo ven de Maas hing een rode vuurgloed, straaljagers gilden over de daken en öe ruiten rinkelden door de kracht van de ene zware explosie na de an dere. Uit de treinen keken de on- Gewonden besmeurd met kunst- bloed werden verzorgd en afge voerd. GEZICHTEN... OPNIEUW zijn in Algerije enkele politiemannenn bij aanslagen gedood. Ook twee Algerijnen, vader en zoon, kwamen bij een springstofaanslag om het leven. IN DE parochiekerken van de Noor delyke provincies is Zondagochtend van de preekstoel meegedeeld, dat het katholieke dagblad ,,Ons Noor den" op de gewone wijze zal blij ven verschijnen. Eerst was gemeld, dat het blad van 1 Juli af zou op houden te bestaan. OP HET Japanse eiland Honsjoe zijn minstens 11 personen door overstro mingen om het leven gekomen. Dui zenden huizen staan onder water. DE ARBEIDERS van de scheepswer ven in St. Nazaire hebben opnieuw het werk neergelegd, nu uit solidari teit met drie lassers die bij de ge vechten van Woensdag jl., tussen stakers en politiemannen, werden ge arresteerd. ,,ALS WE eensgezind zijn, durf ik verklaren, dat vooor 1956 West-Irian weer Indonesisch grondgebied is". Dat verklaarde president Soekarno in een rede die hij te Semarang hield. FRANKRIJK moet nu maar eens ophouden, de indruk te wekken van een politieke draaimolen Dat zei premier Faure van Frankrijk op een banket te Bour- ges en hij meende het ook. ingewijden met schrik toe. Rotterdam deed weer aan de Meidagen '40 denken. Doch er was één verschil. In de gehel^ binnenstad krioelde het van die blauwe figuurtjes. Op de Maas oever spoten zij met 260 stralen hon derden tonnen water per minuut weg. Ploegen van de bedrijfs-zelbescher- ming (een instituut, dat nog lang niet in voege is, doch dat juist de kracht van de gehele zelfbescherming moet uitmaken) bestreden met nevelblusap- paraten de talrijke (Bengaalse) bran den in de stad of trokken van leer tegen de loeiende en walmende olie- branden. Een vijftigste deel van het Nederlandse brandweerpotentieel was aanwezig. Reddingsploegen haalden „slachtoffers" uit bedreigde gebouwen. Ongeveer terzelfdertijd arriveerden bij de Kralingse plas de 3000 deelne mers aan de tweede B.B.-wandelmars, zijnde het brokje organisatie van een plv. wijkhoofd uit IJsselmonde, die voor dit stuntje wel een week vacan- tie over had. Trouwen^: wie alle snip perdagen van de deelnemers bij el kaar telt, komt ook tot leuke cijfers.. Dat heeft men er voor over! De wandelmars, eindigend met een défilé stemde tot nadenken. De 3.000 liepen niet als militairen, maar „wan delen" was het toch ook niet. Toen ik de gezichten van de deelnemers eens nauwkeurig bekeek kwam ik tot deze conclusie: „Dit zijn de mannen, die je in elk bedrijf graag aan het werk hebt. Ze zijn gewillig, ze hebben be grip voor de moeilijkheden zonder zich met een kluitje in het riet te laten sturen". Heus, laten wij wat meer respect krijgen voor onze noodwach- ters. „NIET VERSLAPPEN." Prof. Beel heeft dat nogeens bena drukt tijdens de maaltijd van de 9.000 man op de Veemarkt, waarbij een B.B.-keukentrein, bestaande uit acht auto's voor de inwendige mens zorg de. De minister zei: „Juist, nu het in deze dagen erop begint te lijken, dat de vastberaden verdedigingswil van de vrije wereld indruk gaat maken, moeten wij ervoor zorgen, dat wij niet verslappenNet zolang, totdat vast staat, dat men niet alleen vrede preekt, maar yrede wil!" Het sportieve element ontbrak niet in de manifestatie en met genoegen constateerden wij, dat het Zuiden goed voor de dag kwam. De mooiste prijs, een wisselbeker, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, ging naar de blokploeg Oude Mijnstreek (Hoens- broek), die van de A-gebieden het beste voor de dag kwam. De blok- ploeg Noord-Brabant 3 (Oisterwijk), won in de afdeling Blokploegen B- gebied de wisselbeker, die door de Prins was uitgeloofd. Verdere erepal men werden veroverd door (nogmaals) de Oude Mijnstreek, de reddingsploeg van Terneuzen. de reddingsploeg van Weert, de blokploeg Helmond, de blokploeg Veldhoven (N.B.), de blok ploeg Limburg-Zuid, M.G.T. Zeeland 1, de tippelaars van Venlo-Tegelen en de brandweer van Sittard. Op een persconferentie, door Molo tov uitgeschreven, is nu gebleken, dat de Russische minister van Bui tenlandse Zaken het toch nog niet helemaal eens is met de voorstellen van de West. ministers ten aanzien van de procedure die in Genève zal worden gevolgd. Hij heeft te kennen gegeven, dat hij graag een agenda zou zien en dat men vooraf geen da tum moet bepalen voor beëindiging van de conferentie. Dat is nu juist wat de Westelijke ministers niet willen. In Washington is reeds meegedeeld, dat Eisenhower niet langer dan een week in Europa zal kunnen blijven. Bovendien wenst men in Amerika, dat Frankrijk en Engeland niet aan een agenda gebon den te zijn. Premier Nehroe van India is in Wenen aangekomen na zijn bezoek aan Warschau. De Russen hebben hun spijt betuigd over het beschieten van het Ameri kaanse toestel boven de Behringzee. Ze willen 50 procent van de schade vergoeden. TSJARILAOS FLORAKIS, de Griek se communistenleider, is Vrijdag tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Hij had getracht, de verboden communistische partij weer te orga niseren. BIJ AGRA, in India zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in bot sing gekomen. Negentien militairen kwamen om het leven. EEN 39-JARIGE electromoteur van de electriciteitsbedrijven in Alphen aan de Rijn werd door electrische stroom gedood doordat iemand per abuis de zekering vastdraaide, welke verbonden was met draden waar mee de man moest werken. DE VOORMALIGE bankier Rebholz uit Amsterdam, die nu in het buiten land woont, is in verzet gegaan te gen het verstekvonnis van 5 jaar, dat de Bijzondere Strafkamer bij de Amsterdamse Rechtbank tegen hem heeft uitgesproken wegens zijn ma nipulaties tijdens de Duitse bezet ting. f f tot t i i i Weersverwachting, geldig vanavond: Droog en zonnig weer, maar w in het Noorden van het land tij- i delijk wat bewolking. Zwakke tot i J matige wind tussen Noord en J f West. Ongeveer dezelfde tempe- J t raturen als gisteren. i Vandaag: Zon onder 21.06 uur. J Morgen: Zon op 4.24 uur. Maan J f onder 0.14 uur. J 4 X'Wwwm m m rn, m Zondagochtend hebben voorbijgan gers in de Muidertrekvaart bij Die- men een auto ontdekt, die nog met één wiel boven water uitstak. Toen men de wagen op het droge takelde, bleken er drie mannen in te zitten. Zij waren verdronken. De bestuurder had blijkbaar nog getracht, door het intrappen van de voorruit zich in veiligheid te stellen. De inzittenden van de verongeluk te auto zijn later geïdentificeerd als drie Amsterdammers. Zij hadden de wagen van kennissen geleend om een vriend, die in militaire dienst is, naar Weesp te brengen. Voordat de auto gevonden werd, had een Amsterdammer bij de poli tie aangegeven, dat hij in de nacht een aanrijding had gehad op de plaats in kwestie. Hij zou een andere wagen aan de achterkant hebben geraakt, maar de chauffeur van die auto zou daarna gekeerd en doorgereden zijn. Een onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, leverde inderdaad niets op. Eerst later werd duidelijk dat de automobilist zich vergist had en dat de wagen, die door de zijne werd aangereden, een scherpe zwen king had gemaakt en in het ka naal was gedoken. Op de Amersfoortseweg te Nieuw- milligen werd een personenwagen door een ziekenauto aangereden. De 74-jarige moeder van de bestuurder, een dame uit Hilversum, werd daar bij gedood. De ziekenauto was op weg naar Uddel, waar een militair uit het kamp de Wittenberg bij een aanrijding dodelijk was gewond. In Amsterdam is een twee-jarig meisje door een electrische lorrie overreden en gedood. Een 72-jarige voetganger werd dodelijk gewond bij een aanrijding door een motor en een man van 26 jaar raakte onder een truck, toen die in een bocht kan telde. Hij overleed in het ziekenhuis Te Weesperkarspel werd een mo torrijder gedood bij een aanrijding met een personenauto. Zijn verloofde kreeg ernstige verwondingen. In Laren raakte een 74-jarige fiet ser, die de weg overstak, onder een auto. In het ziekenhuis is hij overle den. De auto, die met drie inzittenden in de Diemervaart reed, nadat hij door een kraanwagen was opgetakeld. Een voetganger in Haren raakte onder een motor en werd op slag ge dood. De motorrijder en zijn vrouw werden ernstig gewond. In de myn „Nordstern", in Gel senkirchen, heeft zich Zondag een ontploffing voorgedaan, waardoor 'n mijngang instortte. Veertien arbei ders werden hierdoor bedolven. De lijken van elf der slachtoffers heeft men onmiddellijk kunnen bergen. Later vond men de drie andere onder het puin. De explosie deed zich voor tydens werkzaamheden met ontplofbare stof fen. N.A.C. uit Breda, Willem II uit Tilburg benevens Eindhoven en P.S.V. uit de Lichtstad zullen dezer dagen officieel ontvangen worden door de commissaris der koningin in de provincie Noord- Brabant, Prof. Dr. J. de Quay. De vier kampioenen, vergezeld van hun besturen, zullen dan door de provincie worden gehuldigd voor de unieke prestaties, die zij in de landscompetitie hebben geleverd. Dit deelde Mr. Smits uit Breda mede, die voorzitter is van de ver eniging voor vreemdelingenverkeer aldaar. Dat gebeurde tijdens de hul diging, die de N.A.C.-ploeg Zondagavond ten deel viel op het Bredase stadhuis. Hier heeft o.a. burgemeester Kortmann de ploeg, het bestuur en de trainer toegesproken na een triomphale tocht door de stad in open calèches. Duizenden stonden langs de route om de kampioensploeg toe te juichen, twee muziekkorpsen vergezelden de stoet de spelers kwamen armen te kort om al de handen te drukken, die hen werden toegestoken. Het zegevierende NAC-elftal, vóór het begin van de beslissende ont moeting op Houtrust in Den Haag vanaf het dak der tribune met de tele-lens „genomen". V.l.n.r.: Louis Overbeeke, Pauw v. d. Hoven, Puck Storimans, Kees Bruijninckx, Henk Matheeuwissen, R. van Hel den, Kees Michielsen, Jan Ho ogen- huizen, Leo Canjels, J. Goedhart, Bram Lussenburg (aanvoerder). Een radiospreker te Albacete (Z.- Oost-Spanje) heeft Zaterdagavond zijn luisteraars doen schrikken door plotseling te roepen: ,,Ik bloed dood Ik ben in de borst geraakt. Haal een arts en stel de politie op de hoogte". Mensen, die in allerijl te hulp snel den, vonden Lopez, eigenaar van de radiozender van Albacete, met een meswond in de borst. Hij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De politie arresteerde een ontsla gen postbode, Pedro Fernandez Gar- zia, die zij van de aanslag beschul digde. (Advertentie) HAZEL BEDDEN EN STAAIWARENFABRISXEN (f ZEVENBERGEN Vier vliegtuigen, die deelnamen aan de grote luchtmachtoefening „Carte Blanche", zijn in het afge lopen weekeinde verongelukt. Zes militairen werden hierbij gedood. Een zevende liep ernstige verwondingen op. Op het vliegveld bij Eindhoven raaxte een Britse straaljager bij het opstijgen in brand. Het toestel raak te de grond en men slaagde erin de piloot naar buiten te trekken, voor dat de machine doorschoot en geheel in vlammen raakte. Hij werd echter zwaar gewond. Het vliegtuig kwam neer aan de rand van het vliegveld, maar doordat brkstukken verspreid werden, ont- stondne er kleine bosbranden, die gevaar opleverden voor de munitie- bunkers die zich in de bossen bevin den. De brandweer was het vuur echter gauw meester. Bij Bitburg in West-Duitsland vlo gen een Britse bommenwerper en een Amerikaanse straaljager tegen ei kaar. De zes inzittenden van de bom menwerper kwamen allen om het le ven, de piloot van de straaljager bracht zich met zijn schietstoel in veiligheid. Kapitein van Es uit Scheveningen merkte boven Paderborn, in Duits land, dat zijn straaljager in brand was geraakt als gevolg van het heet- lopen van een uitlaatpijp. Ook hij wist zich met zijn schietstoel te red den. In Breda niet verspreid Gisteren was het de dag. dat aan de kerkdeuren de propagandakrant van de K.V.P., welke de actie voor het verkiezingsfonds op 3 Juli zou in leiden, moest worden verspreid. Voorzover onze inlichtingen strek ken, is het in de meeste plaatsen ook gebeurd. Uit enkele plaatsen kwamen ech ter berichten, dat men deze krant be neden de waardigheid van de K.V.P. achtte en daarom ook niet aan de verspreiding wilde medewerken. Het bestuur van de K.V.P. Am sterdam nam Vrijdagavond een be sluit in die geest. Ook de Gemeen telijke Centrale Breda lastte de reeds geheel georganiseerde verspreiding af. In een enkele parochie kwam dit parool echter te laat, zodat daar de uitreiking toch geschiedde. Daar waar de uitreiking niet ge schiedde, zal men wel normaal de geldinzameling ten bate van het Ver kiezingsfonds der K.V.P. op Zondag 3 Juli laten doorgaan. In een van de parochiekerken te Hilversum was de situatie wederom anders. Daar hadden de propagan disten toestemming tot verspreiding van 0'56 op het kerkplein, maar van de kansel werd meegedeeld, dat de geestelijkheid niet kon instemmen met alles wat in het blad stond af gedrukt. Het pakhuis, zoals het er uit zag toen de vlammen onstuitbaar om zich heen hadden gegrepen. zo de kans gaf om al die geïnteres seerden van de uitstekende gang van De Haagse Houtrusthallen kun- kwam dan het eerste bulletin voorde nen Zondagmiddag niet méér in rU^^t bepaald opwekkend zaken in kennis Te"stelTen vlam hebben gestaan dan het voor de wachtende massa, maar nie- ti rft krftfv zonnige, ruime, maar toch te mand die «f aan «Jacht om zijn opti- kleine Kasteelplein in Breda, "Tmussln "speeldeTzich binnen de „.^frsTegeUjk^n groehfn sTrst nf vvaaraan onze kantoren gelegen muren van ons gebouw verschrikke- tuurlijk nog m gematigde vormen toen zijn. Wij hadden in onze krant aange kondigd, dat de bulletins op hun kondigd, dat de bulletins op hun TJ J 1 7 gewone plaats zouden worden opge- Jjjl ICdCl' ClOClTiUTlt hangen, maar reeds voor het begin J de stand, dank zij Bruyninckx, gelijk werd. Maar toen, na rust, kwam het. Dat ene puntje, dat NAC zijn onbe taalbare voorsprong gaf en even daarna dat derde, dat dan de eind stand definitief 3—1 zou maken. We hebben ons zorgen gemaakt om die honderden, die probeerden te spjingen van plezier, maar het van wege de beperkte plaatsruimte, niet kon,den. Ze hebben het toen met wild- lijke dingen af. Van heinde en verre zwaaiende armen laten zien, dat mede- wilde men weten hoe het nu wel was, leven met hun eigen club, die daar in Alle daar in Den Haag. De drie lijnen van Den Haag zulke voortreffelijke din- Bredanaars, althans die in de Reiger- onze telefoon waren zo voortdurend gen aan het doen was. straat stonden, (maar andere waren er bezet, dat de telefoniste begon te Toen we dan eindelijk het bulletin, dunkt ons niet veel) wachtten met klagen over een begin van knetter- dat de overwinning en het kampioen- spanning het eerste bulletin af. Er gekheid. Dat was erg, maar erger was schap onwrikbaar vaststelde, voor de kwam metsEn nog niets. Om de het, dat de telefoongesprekken uit ruiten konden plakken, was het wel dóódsimpele reden, dat de NAC-man- Den Haag. die ons van de stand van duidelijk, dat niemand meer iets an- nen te laat in Den Haag gearriveerd zaken en uiteindelijk van de overwin- ders verwacht had Het riep nog wel waren. ning op de hoogte moesten houden, even een gebrul op, maar dat was Inmiddels waren wij genoodzaakt, niet konden doorkomen. Uiteindelijk duidelijk toegift. We hopen nu maar om zuiver verkeers-technische rede- hebben we een beroep moeten doen zo'n beetje dat het ter ere van ons nen, om onze bulletinpost naar het op een goede buur, die spontaan zijn en dan speciaal van onze telefoniste Kasteelplein te verhuizen en daar toestel ter beschikking stelde en ons was. van de wedstrijd raakten we in een, zij het alleszins goedmoedig, con flict met de Bredase politie, die wel zag aankomen, dat het op een for midabele verkeersopstopping zou uitlopen. En toen was het twee uur. Tussen de ontelbare en niet aflatende telefoontjes door kre gen we plotseling, zo maar, een hese stem te horen, die ons naar de juiste stand vroeg. „Het is maar zo," zei de meneer van die stem, „dat ik al honderden mensen voor jullie geholpen heb". We hadden zelf geen tijd om dat raadseltje op te lossen, maar de meneer aan de andere kant deed het voor ons. „Ik heb jullie oude telefoonnummer," zei hij, „in de kantoorwagen van de fa van Elshout in de Ignatiusstraat". We hebben de man geadvi seerd om, voor een rustige mid dag, de telefoonhoorn maar van de haak te leggen. Maar hij weigerde prompt. „Ik help de mensen zoveel ik kan," zei hij. „Ze kennen me wel. Ik ben d'n Bruine..." We wilden „d'n Bruine" na dit korte telefonische interview graag laten delen in de eer. Want dat komt hem, na die Zondagmiddag van zweet en bloed, zoals hij zelf zei, best toe. Een pakhuis van drie verdie pingen in Zaandam, vrijwel ge heel gevuld met cacaoboter en palmoliepitten, is Zondagmiddag tot de grond toe afgebrand. De schade wordt op anderhalf mil- lioen gulden geschat. Met grote moeite slaagde de brandweer er in, een tweede pakhuis, dat on middellijk aan het eerste grens de, te behouden. Het betrof hier een gebouw van de N.V. Cacaohandel en Industrie v/h J. Stuurman. De brand werd omstreeks 12.15 uur ontdekt. Men waarschuwde de brandweer, die terstond met groot materiaal uitrukte en met zuurstof maskers het gebouw binnendrong. De tweede en derde verdieping konden de brandweerlieden door de zware rook ontwikkeling niet meer bereiken. Met vijftien stralen werd het vuur bestre den, maar men kon niet verhinderen, dat omstreeks drie uur de muren van het grote pakhuis instortten. Om half vier was het grootste ge vaar voor uitbreiding van de brand geweken. De muur van het aangren zende pakhuis vertoonde toen al een grote scheur. J II

de Stem | 1955 | | pagina 1