ÏNOACKl LEONIDAS MOORDENAAR .Pagblad Pc Stem Duitse soldaten niet met hand aan de pet AT EEN ONDERLIJKE ERELD r Meningen en Commentaren Bus ramde bakkerij Doorgaan met inentingen Brandweer ging staking RADIO EN DE 2 3 TWEEDE BLAD ZATERDAG 25 JUNI 1955 Deze week in het buitenland TIEN JAAR VER. NATIES Teleurstelling naast verdienste DE. betekenis van de Ver. Naties is dus nog al betrekkelijk ge bleken. Haar grootste en verdien stelijkste activiteit kwam tot uiting in haar instellingen of onderafde lingen. zoals de Wereld-Voedsel- Organisatie, de Internationale Ar- beids-Organisatie en de Culturele Organisatie, welke zeer veel heb ben bijgedragen tot de verhoging van de welvaart en de ontwikke ling, vooral in achtergebleven ge bieden. Dit vooral mag na haar tienjarige werkzaamheid in dank baarheid worden herdacht, terwijl men voor het overige, en daaronder de voornaamste doelstelling: het waarborgen van de vrede in de we reld, mag hopen, dat een volgend decennium haar meer en beter re sultaat zal doen bereiken. PROPAGANDA DOORSNEEDRAMA Blank doet h boekje open Commissie in V.S.: Trein ramt tractor Liturgische Kalender Televisieprogramma door ALICE TILTON pe ering I stel- iging Iploi- tot Ltreau lenst- Ireau, fering Bc- kn de I voor- |D. J. /osse- Ieuzen. |de le- leges pas- li.50 in IER Ibroken liVoens- lm een 1tegen- Jpringen |p. Van eg Mr (kiezing heren Iz resp. lie drie I de le Iv. Stee J-den be |g naar |t: prij- nptie- an me- I omzet- |sprake. maar Islissing lOmzet- handel |te toe- het PBal af- 1 het ou- fle leden I 'oor het |3al ver- 1 ur werd om een leken en Jiben ge- |benoemd de ge en ge- li cheiden- lwas van len door iRosevelt. Jt schet en hard )t belang jrricht en Ik prettig (genoegen aanden- j de bur- len boek- Ite allen llijke sa- leze dank fden, die gestaan. lersprille, hlhier be let diplo- I. Openings- 3 uur. te stelen, 'entrum om tentrum om coopgebouw eppe Verdi, Schieting sweg 5, om Bioscoopge- JN San Francisco is deze week de totstandkoming van de interna tionale organisatie der Ver. Naties plechtig herdacht. 26 Juni 1945 vond in dezelfde stad de onderteke ning van het Handvest plaats, waar in het besluit der volkeren kenbaar werd gemaakt zich te verenigen om de komende geslachten te beveili gen tegen de gesel van de oorlog, het vertrouwen in de grondrechten van de mens te bevestigen, voor waarden te scheppen, waaronder gerechtigheid en eerbied voor ver dragsverplichtingen gehandhaafd kunnen worden, en sociale vooruit gang te bevorderen. De Ver. Naties namen eigenlijk de doelstellingen van de vroegere Volkenbond over, die niet in staat was gebleken de laatste wereld oorlog te voorkomen. Men heeft dit wel geweten aan de afzijdigheid van de Ver. Staten van Amerika. Op dit punt kwamen de Ver. Naties onmiddellijk in een gunstiger po sitie, omdat de Vr. Staten tot de oprichters er van behoren. Wanneer men zich nu afvraagt, of de Ver. Naties in de afgelopen tien jaar aan haar doelstellingen en de verwachtingen der volkeren heb ben beantwoord, kan het oordeel niet onvermengd bevestigend lui den. Gedeeltelijk hangt dit samen met de constructie der Ver. Naties zelf, die geen supranationaal gezag vormen. Haar Algemene Vergade ring bepaalt zich tot het doen van aanbevelingen en uitspreken van resoluties. De Veiligheidsraad is ook geen uitvoerend orgaan, meer een toezichthoudend, en zijn voor naamste taak werd het aanduiden van de agressor bij gewapende con flicten. De morele invloed van de Ver. Naties kon nochtans zeer groot zijn geweest, wanneer de grote mogend heden in onderlinge harmonie haar doeleinden hadden trachten te ver wezenlijken. Maar van het begin af aan is de Sovjet-Unie 'n spelbreker geweest, die met haar vetorecht in de Veiligheidsraad telkens weer de werkzaamheden der Ver. Naties verlamde. Behalve in het geval van het Koreaaanse conflict konden de Ver. Naties daardoor niet tot een gemeenschappelijke actie komen om zich tegen agressie te weren en rechtstoestanden te herstellen. Bemoeienissen van de Ver. Naties met de onrust in de wereld liepen zelfs vaak op teleurstellingen uit. Men denke slechts aan de inmen ging in de zaken van Nederlands- Indië, waardoor eerst recht labiele verhoudingen in het leven werden geroepen. De drang naar veiligheid heeft zich daarom beveiligingsorganen geschapen buiten de bemoeienis van de Ver. Naties om. Het was krach tens het Handvest toegestaan, dat groepen landen zich in allianties aaneensloten. Hiervan werd bij het in gebreke blijven van de Veilig heidsraad dan ook dankbaar ge bruik gemaakt en zo is ook de Noord - Atlantische Verdedigings - Organisatie tot stand gekomen. F)E herdenking van de oprichting der Ver. Naties geschiedde thans in een atmosfeer, waarin de oorspronkelijke verwachtingen nieuw leven schijnen te krijgen. De ommezwaai in de Sovjet-Russische tactiek, welke een periode van ont spanning kan inleiden, vond een nieuwe bevestiging in een gema tigde rede van Molotov in San Francisco, al werd er weinig nieuws in verteld. De grote mogendheden grepen de gelegenheid van de UNO. herdenking aan ter voorbereiding van het klimaat voor hun samen treffen straks in Genève, waar de grote wereldproblemen zullen wor den besproken. Maar de rol der Ver. Naties zelf blijft hierbij toch bescheiden. Het instituut biedt voornamelijk slechts de kans voor het leggen van con tacten als politiek verzamelpunt voor staatslieden van de gehele we reld. Universeel is het daarbij nog niet, omdat verschillende staten, weer als gevolg van het gebruik van het vetorecht, tot heden uit de Ver. Naties zijn geweerd, al toont de Sovjet-Unie nu ook hierin wat meer toeschietelijkheid. Daardoor kunnen landen als Italië en Japan wellicht binnen afzienbare tijd het lidmaatschap der Ver. Naties deel achtig worden. Maar voor West- Duitsland schijnt dit nog geen zaak op kort zicht. t FTR zijn meer katholieke kranten, die bezwaar hebben gemaakt tegen de inhoud van de krant, wel ke Zondag a.s. wordt uitgereikt ter voorbereiding van een actie voor het KVP-verkiezingsfonds. Tijd en Volkskrant drukken ieder op hun manier uit, dat hier de politieke problemen te simplistisch, te zeer volgens het wit-zwart-pro- cédé aan de eenvoudige man worden verklaard. Het is een teruggrijpen naar vroe"".-e dagen, toen Noten kraker er/"* .«kam het peil van de politieke strijd bepaalden. Is het werkelijk nodig, dat we weer tot dit peil afdalen? In ieder geval is duidelijk geworden, dat de katho lieke pers vrij staat tegenover de KVP en haar gesties, ook al bevelen haar leiders uit eigen diepe over tuiging steeds weer het stevig en groot maken van deze partij aan. We willen nu ook hopen, dat dit ene staaltje van minder gelukkige propaganda het volledig succes van de actie voor het Verkiezingsfonds niet in de weg zal staan. We ver wachten, dat de Centrale Propa- gandacommissie voor een verant woord en vruchtbaar gebruik van de in te zamelen gelden zal zorgen. JJET gebeurt nogal eens, dat men sen, die iets in 't publiek ver klaren, later hevig schrikken, als ze hun woorden zwart-op-wit zien weergegeven in de krant. Zo ont stond er dezer dagen het volgende drama'tje in de wereld van tele visie en pers: Eerste bedrijf. Wim lbo fioudt op een persconferentie een pleidooi voor reclame in de televisie, zoals die thans op de E 55 wordt ge pleegd. Hij vertelt, dat hij daarbij minder „remmen" ondervindt in ziin kunstenaarschap dan in de stu dio's te Hilversum en Bussum. Zo had men daar gewenst, dat de kin deren van de familie Doorsnee lid van de A.J.C. zouden worden ge maakt. Maar hij had geweigerd. Die mededeling verschijnt in De Telegraaf. Tweede bedrijf: Het Vrije Volk belt lbo op: „Man, wat heb je daar nou gezegd? Het is toch zeker niet waar van die druk op je kunste naarschap." Het antwoord: „O nee, het is helemaal niet waar. Ik had alleen maar een grapje gemaakt in de geest van: de VARA zou me wel eens kunnen voorschrijven, dat de kinderen van Doorsnee lid van de A.J.C. moeten zijn." Althans, zo vertelt Het Vrije Volk het. Derde bedrijf: Telejtfaaf belt lbo op: „We hebben het toch zelf ge hoord. Hoe kun je het ontkennen?" Waarop lbo: „Zo sterk als jullie het uitdrukten, heb ik het niet gezegd, maar inderdaad is mij door de heer Ary van Nierop de wens overge bracht, om de kinderen van Door snee enz. En inderdaad heb ik dat geweigerd".,.. Het vierde bedrijf, een gesprek tussen Wim lbo en Ary van Nierop, zal wel niet in de krant komen. (Advertentie) Een goede traditie.... tracteer op DROSTE flikken! dessert Veel sporv, harde training;, maar geen kazernegeest wordt de toekom stige Duitse soldaten in het voor uitzicht gesteld in een brochure, waarin het nieuwe Westduitse mi nisterie van Defensie de lof zingt van de eerste aanwijzingen van de wijze, waarop minister Blank de ver burgerlijking van het leger denkt uit te voeren, nadat over dit thema vijf jaren lang gediscussieerd is. In toenemende mate is Blank in de laatste weken verweten, dat er omtrent de nieuwe militaire opzet al te veel geheimdoenerij werd ge pleegd. Maandag zullen, zo beloofde Blank, al deze geheimen worden prijs gegeven. Blank heeft nu al onthuld, dat er drie soorten soldaten zullen komen: beroepssoldaten, soldaten-op-lange termijn en dienstplichtigen. De twee de vorm is een tussenvorm voor lie den die zich vijf of tien jaren wen sen te binden. De dienstplichtigen zullen achttien maanden moeten dienen. Daarvan zullen drie maanden worden besteed aan infanterie-opleiding, waarna de dienstplichtigen naar de bijzondere wapens zullen overgaan. De eigen lijke militaire training zal niet meer in de kazernes, doch in het vrije veld en onder zware omstandigheden plaats hebben. De veel besproken plicht tot sol dateske gehoorzaamheid zal in die nieuwe wetgeving een grens vinden, daar waar het plegen van misda den wordt bevolen. Geen twijfel aan de rechtmatigheid van een bevel is Te Zeist is een ernstig ongeval gebeurd op de pas tot snelweg ver bouwde Slotbaan, dat een 65-jarige vrouw het leven kostte. Een bus van de N.B.M. reed na een aanrijding met een personenwagen het trottoir op en tegen de pui van een bakkerij. De 65-jarige dame zou juist de win kel binnengaan en zij werd levens gevaarlijk gewond. In het Zeister zie kenhuis is zij korte tijd later overle den .De buschauffeur kreeg een shoe evenals een passagier. Een dame, die in de winkel was werd slechts licht gewond, terwijl het kindje, dat zij bij zich had, geen letsel opliep. (Advertentie) Vorstelijk van evenwel niet voldoende om de plicht tot gehoorzaamheid te doen verval len. Arrest zal de Duitse soldaten voor taan slechts door een gerecht kun nen worden opgelegd. Iedere compag nie krijgt trouwens vertrouwensman nen, die klachten kunnen uiten. Groe ten behoeft men nog slechts één maal per dag, buiten dienst behoeven zelfs alleen nog maar generaals en admi raals gegroet te worden. Voor de soldaten wordt ook een politieke scholing ingericht. Zij zul len af en toe zelfs in gesloten ge lederen vergaderingen van gemeen teraden en landdagen gaan bezoe ken. Van het halve millioen Duitse sol daten zullen 2.800 officier zijn, 110.000 onderofficier en 90.000 manschappen met langere diensttijd. Iedere adspi- rant-officier moet als recruut begin nen en pas na een jaar kan hij de militaire academie gaan bezoeken. Een groep van 15 deskundigen, die door de Amerikaanse regering werd gevormd om advies uit te bren gen over de inentingen met het vac- cin-Salk, heeft met acht tegen vier stemmen en drie onthoudingen aan bevolen de inentingen voort te zet ten. Dr. Salk, die zelf deel uit maakte van de groep, onthield zich van stemming. Dr. Hammon van de uni versiteit te Pittsburgh, waar dr. Salk zijn onderzoek verrichtte, sprak zich tegen voortzetting uit. Twee directeuren van kinderzie kenhuizen zeiden, dat het vaccin thans teveel latente gevaren met zich brengt. Donderdagmiddag werd op een on bewaakte overweg in de Aalsumer- weg op het goederenlijntje Leeuwar den- Dokkum te Dokkum een trac tor met twee aangekoppelde wagens door een rangerende goedertrein ge ramd en totaal vernield. De bestuur der van de tractor, heeft de goede rentrein niet opgemerkt, en evenmin het signaal gehoord, dat de machi nist bij deze overgang telkens geeft. De tractor werd in de flank gegre pen en vijftien meter meegesleurd, maar de bestuurder de 44-jarige H. H. viel tot zijn behoud naast de rails en heeft behalve een paar ge kneusde ribben overigens geen let sel opgelopen. ZONDAG 26 Juni. Groen. 4e Zondag na Pinksteren. 2e gebed H.H. Jo annes en Paulus. 3e octaaf St. Jan Credo. Prefatie van de H. Drie vuldigheid. MAANDAG 27. Wit. Mis van de H. Joannes de Doper. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. DINSDAG 28. Rood. H. Irenaeus. 2e gebed octaaf St. Jan. 3e gebed en laatste Evangelie vigilie H.H. Pe trus en Paulus. Of: Paars. Vigilie H.H. Petrus en Paulus. 2e gebed H. Irenaeus. 3e octaaf St. Jan. WOENSDAG 29. Rood. H.H. Petrus en Paulus. Credo. Prefatie van de Apostelen. DONDERDAG 30. Rood. Gedachte nis van de H. Paulus. 2e gebed H. Petrus. 3e octaaf St. Jan. Cre do. Prefatie van de Apostelen. 's-Hertogenbosch: 4e gebed voor de Bisschop. VRIJDAG 1 Juli. Rood. H. Bloed des Heren. 2e gebed (in stille Missen) octaafdag St. Jan. Credo. Prefatie van het H. Kruis. Eerste Vrijdag. Mis van het H. Bloed. De Mis Cogitationes is niet toegestaan. ZATERDAG 2. Wit. O.L. Vrouwe Vi sitatie. 2e gebed (in stille Missen) H.H. Processus enz. Credo. Prefa tie van de H. Maagd. Ongeveer 1.000 brandweerlieden zijn Donderdag te Sydney, de groot ste Australische stad, in staking ge gaan. Slechts veertig hogere brand weerfunctionarissen zijn op hun post gebleven. Ook in de steden. New castle, Wollongong, Lithgow en Bro ken Hill legden leden van de brand weer het werk neer. De stakers eisen een veertigurige werkweek. Advertentie Vraagt de NOACK's DINER.KRANT 1 bij Uw winkelier L of rechtstreeks bij NOACK, Amersfoorf j ZONDAG 26 JUNI 1955 HILVERUM I. 402 m. NCRV: 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Morgen wijding 9,15 Gram. KRO: 9,30 Nws. 9,n45 Gram. 10,00 Hoogmis 11,30 Gram. 11,45 Viool en plano 12,20 Apologie 12,40 V. d. jeugd 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13,10 Lunchconc. 13,37 „Dat heb lk nooit geweten" 13,40 Boekbespr. 14,55 Vraaggespr. 15,10 Kamermuz. 15,45 Gram. 16,07 „Dat heb ik nooit geweten" 16,10 „Katholiek Thuisfront overal" 16,15 Sportrep. 16,30 Gram. IKOR: Oecu menische jeugddienst 18,00 Zangdienst 18,45 Pastorale rubriek NCRV: 19,00 Nws uit de kerken 19,05 Boekbespr. 19,13 Vocaal ens. 19,30 „Waarheid en verbeelding rondom het Nieuwe Testament'', caus. KRO: 19,45 Nws 20,00 Cabaret 20,37 „Dat heb ik nooit geweten" 20,40 Act. 20,55 De gewone man 21,00 Gevar. muz. 21,30 „Het geheimzinnig kasteel", hoorsp. 22,15 In- str. octet 22,40 „Het getuigenis over Chris tus", caus. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws 23,15 - 24,00 „Tien jaar Verenigde Naties", klankb. HILVERSUM II 298 m. VARA: 8.00 Nws en postduivenber. 8.18 „Weer of geen weer" VPRO: 10,00 V. d. jeugd IKOR 10,30 Oud-Kath. kerkdienst AVRO: 12,00 postspiegel 12,05 Amus. muz. 12,35 Even afrekenen Heren 12,45 Lichte muz. 13,00 Nws 13,05 Meded. of gram. 13,10 Ge var. progr. 14,00 Boekbespr. 14,20 Lichte muz. 14,35 „Oud worden in deze tijd", caus. 14.55 Kamerork. en solist 15,50 „Zwerven in den vreemde", caus. 16,00 Dansmuz. 16,25 Sportrevue VPRO: 17,00 „Tussen Kerk en Wereld", caus. 17,20 „Van het Kerkelijk erf", caus. VARA: 17,30 Hoorsp. v. d. jeugd 17,50 Sportjourn. 18,15 Nws en sportuitsl. 18,30 Lichte muz. 18,55 „Het Postkantoor van Slibbedijke", hoorsp. 19,15 Gram. 19,30 „Vele aspecten", klankb. AVRO: 20,00 Nws 20,05 Journ. 20,15 Lichte muz. 20.45 „Het geheim van de Groene Smaragd", hoorsp. 21,25 Lichte muz. 21,55 Gram. 23,00 Nws 23,15 Mil rep. 23,25 - 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. - 12,05 Beiaardconc. 12,15 Omr. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Omr. ork. 13,00 Nws 13,15 V. d. sold. 14,00 Opa- ra- en Belcantoconc. 16,00 en 17,00 Gram. 17,45 Nws 18,05 Gram. 18,30 Godsd. half uur 19.00 Nws 19,30 Omr. ork. en sol. 20,00 Filmmuz. 20,15 Symph conc. 21,00 Zigeunermelodieën 21,15 Symph. conc. 22,00 Nws 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws 23,05 Gram. 23,45 - 24,00 Idem. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws 13,10 Verz. progr. 14,30 Gram. 15,00 Symph. ork. koren en sol. 15,30, 15,45 en 16,00 Gram. 17,00 Nws 1,10 en 18,00 Gram. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws 20,00 Ge- var. progr. 21,30 Omr. ork. en sol. 22,00 Nws 22,55 Idem. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws Gez. progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 15,28 - 17,00 Eurovisie: Paarden races om de „Grand Prix de Longchamp" en zwemwedstrijden Frankrijk - U.S.S.R. VERBOD Toevallig heeft een slimmerik ontdekt, dat men in Delft op straat niet mag roken. In de algemene politieverordening van de gemeente Delft komt namelijk een bepaling voor, die zegt dat het verboden is „open vuur over straat te vervoeren". Als men dit ver bod serieus gaat naleven krij gen de rokers in Delft magere dagen. Gelukkig zal de bepa- i ling binnenkort worden her- zien en vervangen door een, die meer nauwkeurig „open vuur" gaat omschrijven. Si- garetten wil men er dan bui- I fen laten. Bekeuring Een piloot van de Amerikaanse luchtmacht, die een noodlanding moest maken op een parkeerterrein voor auto's in de buurt van New York, denkt niet al te gunstig meer over de agenten van politie daar. Onmiddellijk nadat hij met veel angst en pijn was geland stormde zo'n dienaar van het openbaar gezag nader om hem op de bon te zetten „wegens het neerzetten van een voertuig op een terrein, waar dit geen toegang had." T rein De General Motors Corporation zal een lage trein van bijzondere lichte constructie laten bouwen. Het ding zou 170 km per uur moeten rijden. Er kunnen 400 passagiers mee. die tijdens hun reis service en comfort zullen ontvangen als in een Operatie Een meisje van bijna twee jaar uit een stadje in de Canadese staat Toronto heeft tijdelijk de long van een aap gebruikt om in leven te blijven. Het kind moest aan het vliegtuig. Vooruitgang Wilson Bell, een 50-jarige Engelsman, is hoofd geworden van een school, ergens in N.- ,t Engeland. Tot voor enkele we- ken was hij concierge aan de- hart worden geopereerd. De apen- Tv, ,rriio tiirl «M.iHire zelfde school. In zijn vrije tijd studeerde onze Bell echter zo vasthoudend, dat hij tenslotte slaagde voor zijn onderwijs- diploma. „Hij is meteen een van onze beste krachten ge worden", hebben zijn chefs reeds verklaard. long werd gebruikt als tijdelijke weg voor het bloed, omdat zij het meest lijkt op een mensenlong. Dit is de eerste maal, dat hij een ope ratie in Canada gebruik werd ge maakt van zo'n long. Katten Een nauwgezet, wetenschappelijk geheel verant woord, duur on derzoek heeft aan het licht gebracht dat de meeste katten linkspotig zijn. Dat heeft vooral de bioloog John Cole afge leid uit proeven in het laborato rium van Oxford. Hij hield de kat ten een stukje vlees voor in een glazen buisdie juist groot ge noeg was om er één poot in te steken. Elke kat mocht 100 maal trachten het vlees te pakken. Deden ze het 75 maal of meer met dezelfde poot, dan werden ze rechts" of „links" genoemd, al naar gelang het uitviel. Cole meende, dat het een kwestie van rangschikking der zenuwbundels was. Deze sugges tie geven wij gaarne door. Nee Mien, je doet het helemaal fout! Je geeft te veel lijn en je worp is niet goed en... MAANDAG 27 JUNI 1955 HILVERSUM I 402 m. NCRV: 7,00 Nws 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. huisvr. 9,35 Wa- terst. 9,40 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,15 Radiowedstr. 12,25 Voor boer en tuinder 12.30 and- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws 13,15 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Viool en piano 16,53 Gram. 17.00 V. d. kleuters 17.15 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Uitwisselings- progr. over „Israël" 18.00 Gem. zangver. 18,20 Sportpraatje 18,30 Lichte muz. 18,55 „Doe mee aan de A.C.S.I.S.", caus. 19,00 Nws en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Pari. comm. 19,45 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20,45 „Het leven van Ludwig van Beethoven", hoorsp. 21,50 Gram. 22,00 Strijkork. en solist 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws en S.O.S.- ber. 23.15 Orgelconc. 23,40-24,00 Evange- lisatie-uitz. HILVERSUM H 298 m AVRO: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. 8,00 Nws 8.15 Gram. 9,00 Idem 9,30 V. d. vrouw 9,35 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Nederland - Zuivelland 11,15 Gram. 11,45 Voordr. 12,00 Zigeuner- muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 V. h. platteland 12,42 Pianomuz. 13,00 Nws 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metro- pole ork. 13,55 Koersen 14.00 Viool en piano 14,30 Helen Keiler 75 jaar, caus. 14,45 Amus. muz. 15,20 Het Spectrum 15,45 Gram. 17,05 V. d. jeugd 17,20 Tiroler* muz. 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws 18,15 Amus. muz. 18,50 Rep. Tenniskamp. Wimbledon 19,00 Orgelspel 19,15 Kamermuz. 19,45 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: 1. De betekenis van de weersverwachting voor de landbouw; 2. De gevaren bij het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in land en tuinbouw 20,00 Nws 20.05 Journ. 20,15 Theaterork. en soliste 20,50 Cabaret 21,30 Gram. 22,00 Lichte muz. 23,00 Nws 23,15 Filmfestival in Arnhem 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,15 Pianospel 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landb. 12,42 Piano spel 13,00 Nws 13,15 Gram. 14,00 Kamer muz. 15,00 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws 17,10 Lichte muz. 18,00 Franse les 18,15 Koorzang 18,25 V. d. duivenliefhebbers 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Gram. 20,00 Kamerork. en so liste 20,40 Kunstkaleidoscoop 20,55 Ka merork. en soliste 21,30 Gram. 22,00 Nws 22,15 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws 13,15 Gram. 14,00 Kamerork. 14,20 Ka mermuz. 14,50 Gram. 15,00 Ork.. conc. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17.00 Nws 17,15 Gram. 17,30 Pianorecital 17.50 Gr. 18,30 Chansons 19,15 Gram. 19,30 Nws 20,30 Gram. 20,45 Muz. progr. 21,15 Ka mermuz. 22,00 Nws 22,45 Gram. 22,55 Nws Advertence 8) „Ik ben een buitengewoon aardige vent, begrijpen jullie? Charley Hobbs zal dat kunnen getuigen, juffrouw Tring. Benny natuurlijk ook, maar diens getuigenis is niet veel waard. In elk geval hoor ik tot een van de oudste families uit Dalton. Mijn broer is directeur van de bank, en mijn zus voorzitster van de Elliot Club, en ik heb een fabriek, een zuiver Amerikaans bedrijf! Wij... maar hoor eens, er is iets. Alle Kayes hebben een goed voorgevoel. Ik voel dat er iets niet in orde is. Wat is er?" „Zoudt u ons eerst nog willen zeg gen hoe u hier kwam, mijnheer Kaye, en wat u hier deed?" vroeg Leonidas. Stanton Kaye keek Leonidas een ogenblik onderzoekend aan, dan ging hij zitten op een kist met geconden seerde melk. „Dat is een eigenaardige vraag", zei hij. „Maar ik zal vooraan be ginnen. helemaal vooraan, vanaf gis teravond negen uur?" „Alstublieft", zei Leonidas, „maar maak het kort. Juffrouw Tring en ik hebben nog iets zeer belangrijks te doen, en ik ben bang dat we al tè veel tijd hier zoek gebracht hebben." De gedachte dat zij nog geen en kele stap gedaan hadden om de autoriteiten in te lichten, begon Leo nidas te kwellen. „Gisteravond om negen uur" be gon de heer Kaye, „zat ik op mijn kamer en las in deel „Hydr tot Je- re" van de Encyclopaedia Britanni- ca. Ik keek bij het woord Ischl. Dat is...." „Een badplaats in het vroegere Oostenrijk", zei Leonidas. Kaye zag zeer verwonderd op. „Juist. Mijn broer en ik waren het niet eens over de spelling van het woord. Maar om verder te gaan de telefoon ging, en het bleek Ben ny te zijn, die wilde dat ik op stel en sprong naar hem toe zou komen. Het was een zaak van leven en dood, zei hij. Wat zei u?" „Ik kuchte", zei Leonidas. „O, ik dacht dat u wat zei. Maar goed, ik zei dat hij naar de weer licht kon lopen. Ik had hem vroeger eens uit de penarie geholpen, weet u, en ik was niet van plan die grap nog een uit te halen. Daarna belde mijn broer op, om me te vragen of ik gedacht had aan het vrijgezellen- diner van Bob Colley. Nou, dat had ik niet, en dus kleedde ik me haas tig om en ging er heen. Onder ta fel kreeg ik telkens weer boodschap pen van de kellners, dat Benny me aan de telefoon wilde hebben, als maar over een zaak van leven en dood. Tenslotte ben ik hem gaan vertellen „Per telefoon natuurlijk?" „Natuurlijk. Het zal ongeveer één uur geweest zijn, denk ik. Benny zei weer, dat ik direct moest komen, het was van het grootste belang. Hij sprak weer van een zaak van leven en dood, en hij leek me veel nuchterder als om negen uur. Bo vendien stond hij zowat te grienen, dat ik er naar van werd. Enfin ik liet me er door van streek brengen en zei dat ik langs zou komen als ik naar huis ging. Hij vroeg me toen om door de achterdeur binnen te gaan. Hij zou me wachten in de speelkamer. Ik vond dat best en kwam." „Reed u zelf?", vroeg Leonidas. „In de staat waarin ik verkeerde? Geen kwestie van. Dat diner was genoeg begonnen, maar het werd een kalm genoeg begonnen maar 't werd 'n drankbad. Ik betaalde de chasseur en me te voet hier te brengen. Hij zou de wagen parkeren en zelf met een bus teruggaan. Zo kwam ik hier en ik gilde om Benny. Er was nie mand in de speelkamer, maar de duer naar dit hoek stond open, en daarom kwam ik hier kijken. Toen werd de deur achter me dicht ge slagen. Dat was Benny's opvatting van een pracht-mop. En als ik hem dadelijk zie dan.... Zeg, 't is toch Vrijdag vandaag niet? Ik bedoel ik ben toch geen jaren opgesloten ge weest, al heb ik zelf dat gevoel?" „Ja, 't is Vrijdag", zei Leonidas. „Tenminste, 't is toch Vrijdag, Dal las?" „Dallas vroeg Kaye. „Dallas Tring! Hoe afschuwelijk. Maar te gen het noodlot is niet te vechten. Maar als ik Benny...." ,,Je zag hem toch zeker?", vroeg Leonidas. „Nee, ik heb hem helemaal niet gezien. O, u bedoelt natuurlijk hoe ik weten kon dat hij die deur ach ter me dichtgooide? Het zou wel mo gelijk zijn, dat ik haar zelf achter me dichttrok, en aan de binnenkant zit geen knop. Maar ik geloof het niet. Waar is Benny „Deze vork", zei Leonidas, „hebt u die zelf meegebracht?" „Welnee. Die was hier. Benny zal hier hebben zitten schransen. Kijk, daar staat een opengebroken blikje sardientjes, en een doos cream- cractars. Hij heeft zich hier zitten te goed te doen, terwijl hij wachtte om kameraad Kaye die buitenge woon leuke poets te spelen." „Aldus", zei Leonidas, „herinnert u zich niet Benny werkelijk gezien te hebben? M'ja. Wat was precies uw bedoeling toen u daar straks zo luidkeels openbaarde dat u Benny aan repen wilde snijden, en dat u dat méénde?" „Ik heb een zus, ze heet Persis, en ze is niet bijzonder knap", zei Kaye. „Maar het is een aardige meid, en een goeie meid. En ik waarschuwde Benny een paar maan den geleden al dat hij uit moest schei den met allerlei praatjes over haar rond te strooien. Ik sloeg hem toen twee blauwe ogen, en „Dus u was die openstaande deur die hem die blauwe ogen bezorgd had, zoals hij vertelde!", onderbrak juffrouw Tring. „Dat vind ik fijn! Ik vergeef je. mijnheer Kaye, het lelijks dat je van mijn naam gezegd hebt. Ik heb het nooit geloofd van die deur, en ik heb altijd verlangd de man te ontmoeten die hem zo mooi had gemaakt." „Te veel eer", zei Kaye beschei den. „Maar Wimpie Shakespeare wat gaan we verder doen? Je kent nu mijn verhaal. Ik wil niet nieuwsgie rig zijn, maar nu zou ik toch wel eens willen weten wat jullie hier doen. Hoe kom jij en deze schoon heid hier beneden, en waarom heb je me uitgehoord? Weet je, als jullie er niet zo betrouwbaar uitzagen, dan zou ik dit alles erg onheilspellend vinden." „Misschien is het 't beste, dat u mee naar boven gaat, mijnheer Kaye zei Leonidas. „Dat is de eenvoudig ste manier om de situatie op te hel deren." Kaye keek hem aan. „Ik heb een verschrikkelijk voor gevoel" zei hij. „een verschrikkelijk voorgevoel." Boven in de kamer bleef Kaye een hele poos naar 't lichaam van Bennington Brett kijken. „Het is mijn schuld", zei hij dan tenslotte. „De arme kerel meende wat hij zei. Het was werkelijk een zaak van leven en dood. Het spijt me, het spijt me erg." Hij draaide zich om naar Dallas. „U hoeft niet zo minachtend uw neus op te halen", zei hij. „Ik meen het. Ik kan niet zeggen, dat de arme kerel een pret tig iemand was, of dat hij goede eigenschappen had. Maar hij had in elk geval het recht om te leven. Ik had moeten merken gisteravond, dat hij het méénde, toen hij zo jammer de. Shakespaere, dat ziet er slecht uit." Leonidas knikte, terwijl hij zijn bril opzette. „Ik ben hier geweest", zei Kaye, „iedereen op de club weet dat. De chasseur die me hier gebracht heeft weet het. Iedereen. En iedereen weet weet het ook hoe ik over Benny denk. En ze hebben me allemaal horen zeggen wat ik hem doen zou als hij mij voor niets zou laten komen." Hij wees naar de gestalte in de stoel. „Ik heb hem niet gedood, maar de politie zal dat zeker denken." „Ik zit in hetzelfde schuitje", zei Leonidas troostend, en hij vertelde in het kort zijn eigen avonturen. „Prachtig", vond Kaye. „Je zit er dik in!" „Ik zie niet in waarom ik hier buiten moet blijven", vond Dallas. „Ik ben evenzeer in de gelegenheid geweest om de moord te begaan als èèn van jullie. Ik had de sleutels van de achterdeur. Ik heb geen één getuige die kan verklaren dat ik van nacht mijn huis niet verlaten heb. En een hele boel lui weten, wat ik gedreigd heb Benny te doen!" Leonidas zuchtte. „Mijn beste kin deren", zei hij, „we zullen er goed aan doen nu eindelijk de politie te waarschuwen. Hoe langer we wach ten hoe erger het zal worden. Ik zal even naar de buren gaan en tele „Wacht", zei Kaye. „Vindt u ook niet, dat we eerst zoveel mogelijk zelf er achter moeten zien te komen hoe we in deze kwestie staan?" „Waarde heer", zei Leonidas, „al meer dan een uur ben ik er achter aan het komen. Ik kom er niet ach ter meer vandaan." „Maar de politie zal onze verhalen niet geloven. Ze klinken zozo „Fantastisch?", hielp Leonidas. „Precies. Onbetrouwbaar. Alle machtig, het is helemaal zo'n idiote geschiedenis. Denk eens aan die lich ten in het sousterrain. Hebt u die uitgedraaid?" Leonidas schudde het hoofd. (Wordt vervolgd) -•**•••

de Stem | 1955 | | pagina 3