Adoptie-wet kreeg goede in de Kamer ontvangst Koningin in Zeeuwsch-Vlaanderen Inspecteur FORESTIER bedreef moorden, die hij aanklaagde „Geen zeven punten - één is voldoende" WEL ENIGE CRITIEK, MAAR: In het Kerk wordt nu met rust gelaten belang van het kincl en van de pleegouders Opnieuw een verklaring ten gunste van Jungschlaeger Contra-terrorisme in Marokko Dulles antwoordt: Betoging in Brussel HAGENAAR BEGINT HONGERSTAKING I* BUSRAMP IN SPANJE SNEL EN BEHEERST. Technische Hogeschool te Eindhoven Dr Drees als „recordhouder" VAN HINH gearresteerd ADENAUER in September naar Moskou 8 DIE •EL! DAGBLAD VOOR ZEELAND IN ARGENTINIË: Herroeping alleen mogelijk bij meerder jarigheid Minstens 10 doden Ook in Nederland de litel „Ing." Minder warm ,5 Geen commissie naar Nederland Soenario maakte zich kwaad Rapport naar de minister Ministers jubileren Wat het verslag van Wybot aan het licht brengt Applausje van Molotov Op 10 Juli Voor Nederlanders in Djakarta I* n Ig-lerarcn, Tecialistcn I uitgave I ■scheen in dritvoerige Ingestelde I |2die voor I en voor |ar wordt B hoe ge- I gezond te I illustra. en teke- B in klenr I lische en I ptomische de bü- fekst. Het I leet in 2 j?len. De |U NOG I binnen- worden dus tij- m brdeel. U U |talen met I maand. lük prüs- B _.en aan: I 95e JAARGANG No. 21876 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11: Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v.'t Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0,45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. lureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsinge) 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Waarnemers in Buenos Aires zeggen ervan overtuigd te zijn, dat de aange kondigde regeringswijzigingen in Ar gentinië vooral de ministeries zullen betreffen, die een actieve rol gespeeld hebben in het beleid van de regering ten aanzien van de Katholieke Kerk en de geestelijkheid. Men acht het niet aan twijfel onder hevig, dat het leger zijn standpunt heeft doen zegevieren: de campagne in de pers tegen de Kerk is opgehou den en de toon van de dagbladen, evenals die van de bekendmakingen der Peronistische organisaties, hebben de agressieve toon tegenover de gees telijkheid verloren. President Péron heeft in een radio toespraak tot het volk gezegd, dat hij na de opstand niet is afgetreden we gens de gevolgen, die een dergelijke „zelfzuchtige houding" voor het land bad kunnen hebben, en wegens de steun, die het volk en het leger hem hadden gegeven. Een der onmiddellijke doelen van de opstandelingen was geweest, zei hij, „de president der republiek te ver moorden." 9 Het wetsontwerp tot invoering van de mogelijkheid van adoptie is Vrijdag in de Tweede Kamer uitermate gunstig ontvangen. Vrij wel namens alle fracties werd gezegd dat de wet aan een lang ge voelde behoefte zal voldoen, eerst en vooral omdat zij de bescher ming van het kind garandeert en ook omdat zij teleurstellingen zal voorkomen bij mensen, die een kind aannemen. In het wetsontwerp wordt gezegd, dat adoptie geschiedt door een uit spraak van de Rechtbank op verzoek van een echtpaar, dat een kind wil adopteren. Het verzoek kan alleen worden toegewezen, indien de adoptie in het kennelijk belang van het kind is en aan een aantal voorwaarden is voldaan. Als het kind veertien jaar of ouder is, dan beslist de rechter niet dan nadat hij het kind zelf heeft gehoord. TT -1 kunnen merkwaardige consequenties AAN BOORD van het Britse schip „Greenwich" is gisteren, in de Rot terdamse haven, brand uitgebroken. De brandweer kon echter het vuur spoedig meester worden, zodat de schade beperkt bleef. VOOR buitenshuisplaatsing van kin deren zal voortaan de kinderrechter moeten worden gehoord. In gepaal de gevallen echter kunnen ook de ouders beslissen. Dit is gisteren in de Tweede Kamer besloten. ONDERNEMINGEN in Indonesië zul len van hun winst over 1953 een be drag naar Nederland mogen over maken, gelijk aan dat deel van de winst waarover belasting is geheven. MOHAMMED ALI, de premier van Pakistan, gaat over enkele maanden een bezoek aan China brengen en Tsjou en Lai brengt daarria een te gen-visite aan Pakistan. KOLONEL BAMBANG UTOYO, ter ritoriaal commandant van Zuid-Su- matra, is benoemd tot chef-staf van de Indonesische luchtmacht. Hij is 32 jaar oud. IN VERBAND met een mislukte aanslag op president Tubman van Liberia, die Woensdag jl. werd ge pleegd, zijn zes personen in arrest gesteld. DE BELGISCHE senator Fernand Dehousse is gekozen tot voorzitter van de internationale commissie van toezicht op de volksstemming in het Saargebied. Door adoptie verkrijgt de geadop teerde de staat van wettig kind van de adoptie-ouders. De burgerlijke be trekkingen houcten op te bestaan tus sen de geadopteerde en zijn bloed- en aanverwanten in de opgaande linie en de zijlinie. De adoptie kan door een uitspraak van de Rechtbank op verzoek van de geadopteerde worden herroepen. Het verzoek kan alleen worden toegewe zen. indien de herroeping in het ken nelijk belang van het kind is, de rech ter van de redelijkheid der herroeping in gemoede overtuigd is, en het ver zoek is ingediend niet eerder dan twee jaren en niet later dan drie jaren na de dag, waarop de geadopteerde meer derjarig is geworden. Bepaald wordt o,a. dat er een Cen trale Adoptieraad 'zal zijn, die van advies dient. Deze raad bestaat uit ten minste zeven leden, die door de Kroon worden benoemd en ontslagen. Mej. Tendeloo <P. v. d. A.) en de heer van der Feltz (C.H.) vonden het ontwerp wat hard tegenover de ou ders van onwettige kinderen. Ook zij moeten worden in staat gesteld die kinderen te adopteren, meenden ze. Sommige leden waren van oordeel dat de bepalingen inzake de burger lijke betrekkingen tot verwanten van de adoptie-ouders te ver gingen. Er uit voortvloeien met het oog op het erfrecht en de positie ten aanzien van de grootouders, zo werd gezegd. De heer van Rijckevorsel (K.V.P.) wilde de adoptie wel zien in het licht van kinderbescherming, doch in het kinderrecht is uitsluitend sprake van kinderen gedurende de minderjarig heid. Waarom moet de adoptie zich nu uitstrekken voorbij de grens der minderjarigheid? vroeg hij zich af. Naar zijn oordeel zijn er in het ont werp niet voldoende waarborgen voor de kans op herstel der natuurlijke verhoudingen Verder kon hij ermee accoord gaan.' Minister Donker zal de sprekers Dinsdag antwoorden. Bij een ernstig autobusonge luk in Noord-West-Spanje zijn Vrijdag, volgens de eerste be richten, minstens tien personen om het leven gekomen en veer tig gewond, van wie vijftien zwaar. Het ongeluk deed zich voor op een afstand van 70 km. van Santiago de Compostella. De slachtoffers waren inzittenden van een autobus, die door het breken van een as van de weg ge laakte en tegen een boom botste. Commissie adviseert Als de suggesties van een speciale regeringscommissie worden overge nomen, zullen binnen afzienbare tijd ook in Nederland bepaalde technici de toevoeging „Ing." achter hun naam mogen zetten. In een rapport van de commissie wordt voorgesteld, dat de toestemming hiervoor gebonden zal worden aan een examen. Degenen, die dit examen met goéd gevolg afleggen, zouden te vens worden ingeschreven in een re gister. Zij zouden zich „register-inge- nieurs" mogen noemen. Een permanent orgaan zou in het leven moeten worden geroepen om de denkbeelden van het rapport uit te werken. De technici die voor 1921 zijn geboren en ten minste twee jaar op voldoende niveau leiding hebben ge geven, zouden zonder meer kunnen worden ingeschreven. Het examen moet men zien op middelbaar-techni sche grondslag. EEN BRUSSELSE bank heeft, naar Amerikaans voorbeeld, een drive-in "-agentschap geopend Automobilisten kunnen hier hun auto's laten binnenrijden en zich laten „bedienen", zonder hun wagens te verlaten. DE MAROKKAANSE stad Tanger is in de nacht van Donderdag op Vrij dag van de buitenwereld afgesneden geweest. De telefoon- en telegraaf verbinding met Rabat was namelijk met geweld verbroken. URUGUAY heeft als het eerste La tijns-Amerikaanse land een overeen komst met de V. S. gesloten met be trekking tot het vreedzame gebruik van atoomenergie. IN HET GEBIED van Constantine in Algerië, zijn de Franse troepen een groot offensief begonnen tegen de opstandelingen, die de laatste dagen weer uitermate actief zijn. DE KOLEN- en Staalgemeenschap heeft het „plan van Messina" goed gekeurd. Dit betekent, dat de K.S.G, haar steun geeft aan de ontwikke ling van de Europese integratie in versneld tempo. Weersverwachting tot vanavond: Veranderlijke bewolking en droog, maar in de middag kans op enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Koeler. Vandaag: Zon onder 21.06 uur, maan onder 23.39 uur. Morgen: Zon op 4.23 uur, zon on- I der 21.06 uur. maan op 12.28 uur, J maan onder 23.56 uur. Maandag: Zon op 4.23 uur, maan J op 13.40 uur. In de zeventiende zitting in het proces-Jungschlaeger heeft rechter Maengkom opnieuw geweigerd, dat een commissie voor het horen van ge tuigen naar Nederland zal gaan. Me vrouw Bouman had hierop aange drongen, maar de rechter weigerde, „op technische gronden." „Ik zou zelf degene moeten zijn, die n.aar Holland ging en daarmee zou te veel tijd ge moeid zijn," zei hij. Een getuige a décharge, Hubertus Harinck, directeur van de Koninklij ke Paketvaart Maatschappij, getuigde, dat Jungschlaeger van 2 Juni 1950 tot eind Mei 1951 met verlof in 'Neder land was en in die tijd dat land nim mer verliet, hetgeen de heer Harinck staafde met het feit, dat hij hem zelf met Pasen, in Maart 1951, in Maas tricht zag. De heer Harinck zei verder, dat Jungschlaeger gedurende de werk uren steeds in het kantoor van de K.P.M. was, uitgezonderd één dag per week, wanneer hij voor inspectie van schepen buiten Djakarta was. In 1952 werd Jungschlaeger enkele keren uit gezonden: in Maart naar Djambi, October naar Pakan Baru, in Novem ber 'naar Makassar, telkens voor het inspecteren van schepen. Harinck zei, dat het hem onmogelijk leek, dat Jungschlaeger het K.P.M.-kantoor zonder zijn medeweten verliet. Buiten de kantooruren was hij altijd thuis. Harinck woonde met hem samen. De Officier van Justitie, Soenario, maakte zich nogal boos. „God alleen,' zei hij, „is op de hoogte van alle han delingen van de mens". De zitting werd tot 7 Juli verdaagd Zeeuwseh-Vlaanderen ontving gis teren met vlaggen en gejuich H.M. Koningin Juliana, die een ééndaags werkbezoek bracht aan deze pro vincie. Omstreeks tien uur arri veerde de Koningin en haar gevolg per helicopter in de Zuidpunt van de Braakmanpolder. Zij bezichtigde begeleid door een groot aantal autoriteiten van rijk, provincie en gemeenten, een deel van de polder en de in aanbouw zijnde hofstede van Marinus v.d. Sluis. Per auto werd de reis voortgezet naar Ter- neuzen, waar Hare Majesteit door het wegnemen van een doek voor de letters „Juliana-Ziekenhuis" het naar haar genoemde nieuwe zie kenhuis officieel opende. In de wo ning van haar kamerheer, ba.ron Collot d'Escury te Kloosterzande gebruikte de vorstin de lunch, waarna zij een bezoek bracht aan de tentoonstelling van de Zceuwsche Landbouwmaatschappij. Tot slot van deze drukke dag ontving de vorstin in de woning van haar ka merheer afgevaardigden van de „Bond van Plattelandsvrouwen" en van de „R.K. Boerinnenbond." Om- streeeks half zes vertrok de Ko ningin weer per helicopter naar Soestdijk. Op bovenstaande foto ziet men de Koningin, in gesprek met haar Commissaris in Zeeland, Jhr. de Casembroot, pp weg naar de boerderij. ZEVEN EN TWINTIG Belgische par lementsleden gaan op 15 Augustus naar Moskou, op uitnodiging van de Russische regering, die uitwisseling van parlementariërs heeft voorge steld. De 84-jarige Kamiel Huys- mans gaat ook mee. De commissie van voorbereiding voor de tweede Technische Hoge school heeft Vrijdag haar rapport aan geboden aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Het rapport omvat het plan voor inrichting en bouw der tweede Tech nische Hogeschool te Eindhoven. Het lichaam in perfecte balans, het racket gereed voor de half-volley, zo wacht de Amerikaan Tony Tra- bert de bal af, die zijn landgenoot Hugh Stewart laag over het net op hem af stuurt. Iedereen geeft Tra- bert de beste kansen op de Wim- bledon-titel voor heren-enkelspel. Hij won de match tegen Stewart met 6-4, 6-3, 6-1. Minister-President Dr Drees is gis teren in de besloten kring van zjjn ministerie dat van Algemene Za ken gehuldigd in verband met zijn tienjarig ministerschap. De secretaris-generaal, Mr C. Fock, die hem als geschenk een oude gra vure aanbood, zei dat in het verleden staatslieden als Mr P. P. van Bosse, Dr C. Lely, Mr Th. Heemskerk, Dr H. Colijn en Jhr. Ruys de Beerenbrouck weliswaar in totaal een nog langere ministeriële werkzaamheid hadden, doch dat geen hunner deze onafgebro ken heeft verricht. Bij de ministers Drees en Mansholt is dit echter wel het geval. Minister Ruys de Beeren brouck is op vijf dagen na zeven jaar voorzitter van de Ministerraad ge weest. Dr Drees zal dit „record" over anderhalve maand kunnen slaan. Minister Mansholt, eveneens 10 jaar minister, wordt vandaag door zijn de partement gehuldigd. De Franse eerste-minister, Faure, heeft verklaard dat men nu voort gang zal gaan maken met het onderzoek naar de contra-terroristische be drijvigheid in Frans-Marokko. Het verslag van politie-chef Wybot heeft reeds heel wat belangrijke gegevens over deze zaak verschaft, zo voegde Faure eraan toe. Een Frans blad heeft een ontleding van het verslag van Wybot gepubliceerd. Dit verslag brengt enkele sensationele zaken aan het licht. Het Franse contra-terrorisme zou in wezen een groot scheepse provocatie-manoeuvre zijn, welke van buiten uit zou zijn opge zet om een klimaat van burgeroorlog in Marokko te veroorzaken. Het verslag van Wybot noemt de Franse inspecteur Forestier als het centraal personnage van de zaak, en de totnutoe gekoesterde mening over deze jonge politieman (van wie men dacht dat hij een hardnekkige tegen stander van het contra-terrorisme was, en er het slachtoffer van was gewor den) wordt in dat verslag overboord gegooid. Volgens het verslag van Wybot zou inspecteur Forestier integendeel de aanstoker zijn van de tegen-terreur acties! Wybot begint, bij zijn bewijsvoe ring, met het onderhoud dat inspec teur Forestier op 24 December j.l. met Chevrier, de directeur van de openbare veiligheid in Rabat had. In de loop van dit onderhoud klaagt Forestier het bestaan van een contra- terroristische organisatie aan en noemt hij de namen van verscheidene Fran sen (onder wie deze van Frangois Avival) die aan tal van aanslagen zouden hebben deelgenomen. Onder deze aanslagen citeert Forestier met name deze, welke twee dagen voor dien werd gepleegd: „Ik was bjj Avival, toen ik drie Ma rokkanen zag, die dronken waren en aan wie mevrouw Avival weigerde nog iets te drinken te geven. Ik hoor de Avival tot zijn vrouw zeggen „Geef hen nog maar wat, het is hun laatste rondje." Ik kreeg een voorge voel en toen ik, nadat ik me had ver wijderd, later de schoten van een mi trailleur hoorde, keerde ik terug naar het café van Avival. Ik vroeg Avival ol hij de schoten had gehoord. „Neen", antwoorddehij. Vol achterdocht ging ik naar "het dodenhuisje waar ik de lichamen van drie Marokkanen herkende...." Het is deze verklaring van Forestier welke Wybot op 'n nieuw spoor bracht toen hij zijn eerste missie in Marokko volbracht. Wybot's onderzoek wees uit dat in specteur Forestier zich nooit naar het dodenhuisje had begeven. Daar de pers geen foto's had gepubliceerd van de drie doodgeschoten Marokkanen, moest inspecteur Forestier dus zelf bij de aanslag aanwezig zijn geweest, daar hij de slachtoffers had herkend. De aanslag werd gepleegd met een Thompson-mitrailleur. Wybot liet da delijk opzoeken ol inspecteur Forestier een wapen van dit type in zijn bezit had Op 13 Mei, worden de verden kingen bevestigd. Wybot liet zich dadelijk op de hoog te stellen van de resultaten van het onderzoek, dat na de aanslag werd geopend, en hij verklaarde dat dit on derzoek werd toevertrouwd aan in specteur Delrieu, die het, op zijn beurt toevertrouwde aan zijn ondergeschik te, inspecteur Forestier... Deze laatste verklaarde dat hij geen enkele aan wijzing had gevonden.... Het verslag wordt als volgt besloten: inspecteur Forestier was, tot aan zijn dood. de voornaamste uitvoerder van de daden van contra-terrorisme, welke hij bij Chevrier was komen aankla gen! Eén punt moet nog worden bekeken: waarom werd inspecteur Forestier, in de nacht van 2 op 3 Januari bij een auto-ongeval gedood, een ongeval dat veel weg heeft van een moordaanslag? Waarschijnlijk werd Forestier door de ware en geheimzinnige aanstichters tot de contra-terreur vermoord, door diegenen dus, die hem zijn taak op droegen en zelf buiten schot bleven! De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft Vrijdag in zijn toe spraak tot de algemene vergade ring van de V.N. in San Fran cisco het internationale commu nisme, de „onnatuurlijke verde ling" van Duitsland en de onder drukking van de Oosteuropese landen aan de kaak gesteld. Mo lotov applaudisseerde even geestdriftig als de Westerse af gevaardigden! In zijn redevoering beantwoordde Dulles het vredesprogram van zeven punten, dat Molotov j.l. Woensdag gegeven had. Hij zei: „Er is een uiterst eenvoudige methode om een einde aan de koude oorlog te ma ken, namelijk het zich houden aan het Handvest van de Verenigde Na ties, geen geweld gebruiken of met geweld dreigen en geen steun ge ven aan ondermijnende activiteiten in andere landen... Om een einde aan de spanning in de wereld te maken zijn er geen zeven punten nodig. Dit ene is voldoende!" Dulles drong aan op ontwapening en herinnerde aan hetgeen de Ver enigde Staten al tien jaar geleden heb ben voorgesteld met betrekking tot een internationaal atoomonderzoek. Naar de reacties te oordelen was Het Vietnamese persbureau heeft medegedeeld, dat generaal Nguyen Van Hinh, voormalig chef van, de ge nerale staf van het ./uitlvietnamcsp le ger, in Cambodja is gearresteerd, toen hij op het punt stond de grens met Thailand te overschrijden. Generaal Van Hinh was verleden week uit Zuid-Vietnam vertrokken. Hij was op weg naar Bangkok en hij zou voornemens zijn geweest van daar uit per vliegtuig naar Frankrijk te reizen. De regering van Z.-Vietnam heeft zijn uitlevering gevraagd. Dulles' toespraak het hoogtepunt ven de herdenkingszitting. De minister is nog de gast geweest van Molotov op een lunch. Deze laatste gaf nu defini tief te kennen dat hij met de procedu re voor Genève accoord kon gaan. Ie dere bijeenkomst zal worden vooraf gegaan door een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken en men zal meer converseren dan rede voeringen houden. Met minister Luns heeft Molotov het witboek over de in Indonesië ge arresteerde Nederlanders besproken, Molotov zou „bijna Westers" geweest zijn in zijn belangstelling voor de Ne derlandse problemen. De Westduitse Bondskanselier, Kon rad Adenauer, zou zich in de eerste helft van September naar Moskou be geven voor het bezoek aan de Russi sche regering. Officieel is over deze kwestie nog geen bevestiging te verkrijgen, doch een woordvoerder van de regerings voorlichtingsdienst verklaarde dat de datum hoogstwaarschijnlijk zal wor den vermeld in het komende antwoord van de federale regering op de Russi sche nota De voorzitter van de Belgische Ka tholieke Volkspartij, Theo Lefèvre, heeft de katholieke organisaties opge roepen op 10 Juli a.s. opnieuw in de Belgische hoofdstad te manifesteren tegen het schoolontwerp van de socia listische minister van onderwijs. Zoals bekend werd dit wetsontwerp reeds in de Kamer van Volksvertegen woordigers door de linkse meerderheid aangenomen en zal' het dezer dagen worden behandeld in de Senaat, waar de liberalen en socialisten eveneens over een meerderheid der zetels be schikken. Op 2 Juli zal de Katholieke Volkspartij ook een protestbetoging organiseren te Luik. Een 39-jarige Hagenaar, Pie- ter Hendrik Tuinenburg, zoon van een Indiase moeder en een Friese vader, gaat in hongersta king om te trachten het lot van de in Indonesië gearresteerde Nederlanders te verbeteren. Gisteren heeft hij aan journalis ten een opname-briefje van een Haagse arts laten zien, dat hem een plaats in een ziekenhuis moet be zorgen, waar hij onder medische controle zijn plan zal kunnen uit voeren. In Japanse krijgsgevangenschap heeft hij een hongerstaking eens zeven dagen volgehouden. Als da tum heeft hij gekozen de le Juli, welke dag samenvalt met „Dju- mahat Kliwon", een feestelijke marktdag in Indonesië. Hij zal tij dens de hongerstaking slechts wa ter drinken. De heer Tuinenburg vertrouwt in het bijzonder op de steun van het land, waar zijn moeder werd gebo ren, Hij heeft minister-president Nehroe een brief geschoven om hem op de hoogte te stellen van zijn actie. Ook heeft hij geschreven aan Koningin Juliana. Prins Bern- hard en de ministers Staf en Luns. Voorts heeft hij zich gericht tot president Soekarno. Met nadruk ontkende hij, dat zijn hongerstaking iets te maken heeft met de plannen van de heer Wes terling, die hel gesprek met de journalisten gedeeltelijk bijwoonde.

de Stem | 1955 | | pagina 1