W MOLOTOV KOMT MET VREDESPLAN J Verzoening in twee stadia Dat lijkt er tenminste op Britse havenarbeiders nog niet aan het werk Voorstel tot federatie van alle verzetsorganisaties MOEILIJKE REGERINGS CRISIS in ITALIË VAN DE TWEE MILLIOEN KRANTEN BEVATTEN ER ELF EEN GEHEIM MONSTERLIJK" iert ADENAUER versprak zich Voorstel tot ontwapenings conferentie Verklaring van! goede wil 1" Oordeel uit sluitend aan kinderrechter K.V.P. luidt verkiezingsklok iE" an DAGBLAD VOOR ZEELAND I Koeien en muziek Voorkeur voor I Pruisische marsl Oooooooooooooooooooooooo Schiphol krijgt enorme hangar HERTOG van Edinburgh maakte noodlanding Ondanks besluit in Londen: Jubileumcongres van de Expoge Voorzitter Aatders geridderd Tweedracht onder Christen-Democraten Zondag worden e overal in het land uitgereikt OP 3 JULI DE OPLOSSING Atoomstraling V.S. willen gegevens uitwisselen Nederlands scliip redde Indonesiërs r n 12 fENS ig Jdbou- als Bste. send rij ïelig jgeven ital verails it :rs van 95e JAARGANG No. 21874 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11; Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5,85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0,45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct., Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0,35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. iureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) OQOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOi p g G G De leiding van een boerderij, 0 O O O e O die wordt gedreven onder toe- q zicht van het West-Berlijnse G O gemeentebestuur, heeft proeven genomen om de uitwerking van q O alle vormen van radio-muziek O O op koeien na te gaan. Het resul- taat: koeien houden niet van G G jazz, zij geraken overstuur van q schelle trompetmuziek, zij heb- Q O ben geen belangstelling voor O walsen en van een tango gaan ze loeien. O O Marsmuziek, en dan speciaal de Hohenfriedberger-mars en die G der Pruisische grenadiers, ge- O niet duidelijk hun voorkeur. 9 G IOOOOOGOOGOOGOOGOGOOGOGOG Bondskanselier Adenauer heeft zich in de Bondsdag op een uiterst pijnlijke manier vergaloppeerd. In een debat over de confiscatie van de Duitse be zittingen in Oostenrijk, zei de sociaal democraat Carlo Schmid, dat het niet goed is op de behandeling door een kleine mogendheid heftiger te reage ren dan op die door een groot land. Daarop zei Adenauer, dat er wer kelijk een verschil bestaat tussen bei de gevallen: Met de Verenigde Staten is men in oorlog geweest, maar. wat Oostenrijk aangaat, „is Hitier nergens zo geestdriftig ontvangen als te We nen". In Oostenrijkse regeringskringen heeft men uiterst fel gereageerd op de uitlating van Adenauer. De betrek kingen tussen de twee landen waren de laatste maanden toch al niet zo best. HET WETSONTWERP voor werving van de vrijwilligers, die het nieuwe Westduitse leger zullen moeten vor men, is nu bij de Bondsdag ingediend. OP 8 JULI a.s. zal het nieuwe hos pitaalschip ,,De Hoop", waarvan de bouw door bijdragen van de Neder landse bevolking kon worden bekos tigd, in het bijzijn van Koningin Ju liana te water worden gelaten. PRINS BERNHARD zal Maandag a.s. een bezoek brengen aan enkele onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht, die deelnemen aan de internationale luchtmachtoefening Carte Blanche". EEN BEWONER van de Diemen- straat in Den Haag liet per ongeluk zijn volière openstaan. Meer dan 40 kanaries riepen „hoera" en zwerm den uit. Vijf zijn er teruggevonden. De vogels vertegenwoordigen een waarde van f 1000. DE AMERIKAANSE senator Jackson heeft in een toespraak verklaard, dat de V. S. in betrek kelijk korte tijd de beschikking zullen hebben over de geleide „waterstofprojectielen", die hoog in de lucht ontploffen en gehele naderende luchtvloten kunnen vernietigen. IN DE deputatenvergadering van de A.R. partij heeft Dr Jan Schouten nu officiéél zijn aftreden bekend ge maakt. Mr A. Roosjen volgt hem op. Als het nieuwe statuut in werking is getreden (over zes maanden), wordt er een verkiezing voor het voorzitter schap gehouden KONINGIN ELISABETH van Enge land en haar gemaal zijn Woensdag avond met het Koninklijke jacht „Brittannia" naar Noorwegen ver trokken voor een staatsiebezoek aan dat land, MGR M. LUCAS S.V.D., apostolisch- internuntius van India, heeft ver klaard, dat er in dit land geen ge vaar bestaat voor ondermijning van de godsdienstvrijheid, zolang Nehroe aan het bewind zal zijn. JÖRDANIëRS hebben Woensdag het vuur geopend op een Israëlische pa trouille, ten Zuiden van het meer van Galilea. Het was het vijfde incident in vijf dagen. VOOR DE Britse soldaten, die in het protectoraat Aden door Arabieren zijn omsingeld, valt de situatie nogal mee. Ze hebben voldoende voorraden om het nog even uit te zingen en er zijn versterkingen onderweg. IN CANADA zijn nu ook al 750.000 kinderen met het Salk-vaccin tegen kinderverlamming ingeënt. Geen van hen is totnutoe door de ziekte aan getast. DE AMERIKAANSE minister voor het Leger, Stevens, is „om persoon lijke redenen" afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Wilver Brucker, die gouverneur van de staat Michigan geweest. <>oooooc>oooooc>oooooooooo<> Zuidelijke wind O Weersverwachting tot vanavond: Over het algemeen veel bewol-' O king, maar droog weer. Zwakke tol matige Zuidwestelijke wind.! bezeilde of iets hogere tempera turen. Vandaag: Zon onder 21.06 uur, maan onder 23.02 uur. Morgen: Zon op 4.22 uur, maan op 9.5 uur. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo- lov, lieeft zijn belofte ge stand gedaan. Gisteren heeft hij in een rede voor de Ver enigde Naties in San Fran cisco de aangekondigde rede uitgesproken en het moet gezegd, dat die inderdaad een verzoeningsgezinde toon had. Overigens geheel in de lijn van de politiek, die mo menteel door de Sovjets wordt gevoerd. De diplomaten, zei Molo- tov, moeten nu eindelijk maar eens overgaan van het woord lot de daad. Hij stelde de V. N. een program van zeven punten voor ter beëin diging van de koude oorlog. J Beëindiging van de oorlogspro paganda in alle landen; 2 Overeenstemming tussen de gro te mogendheden over het ophef fen van militaire steunpunten in andere landen. 9 Ontwikkeling van het vreed zaam gebruik van atoomenergie en hulp aan ten achter gebleven ge bieden; Overeenstemming tussen de Gro te Vier over terugtrekking van hun troepen uit Duitsland. Regeling van belangrijke ge schillen in het Verre Oosten; g Slechting van de barrières tegen internationale economische sa menwerking en handel; y Uitbreiding van internationale culturele betrekkingen door uit wisseling van afgevaardigden en de ontwikkeling van het toerisme. Het voorstel van de Sowjet-Unie beoogt geleidelijke invoering van ge paste maatregelen in twee stadia, na melijk maatregelen, die in 1956 en die in 1957 ten uitvoer moeten worden gelegd, aldus Molotov. Verder stelt de Sowjet-Unie voor niet later dan in de eerste helft van 1956 een wereldconfe rentie bijeen te roepen ter be spreking van algemene vermin dering van bewapening en ver bod van atoomwapens. „Het is aan de Verenigde Staten en andere Westelijke landen de volgende stap te ondernemen", zei de Russische minister. Volgens hem moeten de Westelijke mogendheden instemmen met het jongste Russische voorstel tot een algeheel verbod van atoomwapens zoals de Sowjet-Unie het Westelijke voorstel ten aanzien van de beper king van de conventionele wapens had aanvaard. Minister Molotov heeft verder ge- Op de luchthaven Schiphol zal een 200 meter lange en 15 meter hoge sta len hangar ver rij/en, bestemd voor het onderhoud zowel van de nieuwe Dou glas-machines, waarvan de KLM er tien aan haar luchtvloot zal toevoegen, als van toekomstige nog grotere vlieg tuigtypen. Deze hangar zal uiterlijk 1 Januari 1957 gereed moeten zijn. De bouwkos ten bedragen zeven millioen gulden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van gisteren het crediet gevoteerd met 27 tegen 6 stemmen. Wie er tegen waren? U mag drie keer raden. De Philippijnse afgevaardigde bij de V.N., Romulo. heeft voor- gesteld, dat de algemene verga- dering, aan het einde van de mo- mentele herdenkingszitting, een verklaring zal uitgeven, waarin de i vredeswil van alle aangesloten i landen wordt uitgesproken. Dit J document zou als de ..Verklaring van San Francisco" de geschie- denis moeten ingaan. •••••••••••••••••••••••••••••A pleit voor opneming van Communis tisch China in de Verenigde Naties. NEHROE BEZOCHT ATOOM CENTRALE Premier Nehroe van India en maar schalk Boelganin hebben gisteren in Moskou een gemeenschappelijke ver klaring over hun besprekingen onder tekend. Als eerste niet-communisti- sche buitenlander heeft Nehroe ook een bezoek gebracht aan een atoom centrale in de buurt van Moskou. De hertog van Edinburgh heeft Woensdag, kort na het opstijgen, met zijn helicopter een noodlanding ge maakt op een voetbalveld bij Bath gate, tussen Edinburg en Glasgow. Hij deed dit vanwege het slechte weer. De hertog werd door een politie auto opgehaald en naar Glasgow ge bracht, waar zij echtgenote, Koningin Elisabeth een schip te water zou la ten. De Koningin moest een kwartier in Uddingston, een voorstad van Glas gow, wachten. Zij zou van hier teza men met de hertog in de koninklijke trein vertrekken. De politieposten langs de route, die de hertog zou ne men, werden gewaarschuwd en toen het bericht kwam, dat hij in veiligheid was, vertrok de trein zonder hem. Hij volgde per auto. tt Met een gebaar naar het pas ont hulde standbeeld, merkt Sir Win ston Churchill op: „Dit lijkt ten minste". Het standbeeld, dat door Sir Seymour Howard (zittend) in de Guildhall te Londen werd ont huld, is in brons uitgevoerd en werd vervaardigd door de 48-jarige beeldhouwer Oscar Nemon, die voor de oorlog uit Joegoslavië naar Lon den is gekomen. Buitenshuisplaatsing De Tweede Kamer heeft gisteren nogal uitvoerig gedebateerd over een regeringsvoorstel, dat de buitenshuis plaatsing van kinderen, die onder toe zicht moeten worden gesteld, onder alle omstandigheden in handen van de kinderrechter wil geven. Sommige Kamerleden warén van oordeel, dat het voorstel van de.minis ter te ver ging en dat voor bepaalde gevallen de beslissing aan de ouders moest worden overgelaten. De minis ter echter was van oordeel, dat het moeilijk zou zijn, uitzonderingen op de regel te maken. Vrijdag zai er over de artikelen van het wetje en over enkele ingediende amendementen worden gesproken. '■r hi- Havenarbeiders te Huil, Manchester en Birkenhead hebben zich Woensdag uitgesproken voor voortzetting van de staking, die al een maand duurt. Zij eisen erkenning van de kleine natio nale „Amalgamated Stevedores and Dockers Union". Tengevolge van de staking ligt in de zes grote havens van Groot-Brit- tannië het werk voor tweede derde Stil. De Londense stakers, die Dinsdag avond besloten hadden Maandag weer aan het werk te gaan, hebben thans deze beslissing opgeschort teneinde eerst de mening van hun Noordelijke collega's te vernemen. Wat deze laat- sten betreft: uit Liverpool wordt ge meld, dat ongeveer 2.000 stakers daar van plan zijn een mars naar Londen te organiseren ten einde tegen een „volledig verkopen van de arbeiders aan de werkgevers" te protesteren. Bij de staking zijn bijna 20.000 arbei ders betrokken, waardoor het werk op 275 schepen stil ligt. De onenigheid tussen de stakende havenarbeiders over de vraag of het werk al dan niet zal worden hervat, heeft geleid tot het aftreden van de algemene secretaris, Dick Barrett. De ze verklaarde, dat hij aftrad naar aan leiding van de felle critiek op zijn po gingen om een einde aan de staking te maken. Al gebruikte de menigte stakers van de „Cunard Line" in Southamp ton, ook luidsprekers om te trachten de bemanning van de „Queen Eli zabeth" over te halen ook te gaan staken, het hielp allemaal niets. De mannen van de Queen Elizabeth gingen voort hun schip gereed te maken voor de afvaart. Op het jubileumcongres van de Ne derlandse Vereniging voor Ex-Politie ke Gevangenen, te Enschede, heeft de voorzitter, Mr G. Aalders, voorgesteld, dat de vereniging het initiatief zal ne men tot een plan dat overkoepeling en federatieve samenwerking beoogt van. alle Nederlandse organisaties, wier le den slachtoffers geweest zijn van de overweldigers uit de laatste wereld oorlog. Dit federatief verband, waarbij de organisaties zich aansluiten met volko men behoud van eigen zelfstandigheid, zal moeten omvatten alle bonafide President Gronchi heeft de afgetre den Italiaanse premier Scelba ver zocht voorlopig aan het bewind te blij ven, opdat het demissionaire kabinet de lopende zaken kan afhandelen. De president begint Donderdag a.s. met zjjn raadplegingen van vooraan staande politici, om tot een oplossing van de kabinetscrisis te komen. De coalitieregering, bestaande uit Christen-Democraten (Scelba's eigen partij), Liberalen, Sociaal-Democraten en Republikeinen, is zestien maanden aan het bewind geweest. De Republikeinen konden zich niet met het program van Scelba verenigen en wilden niet langer deel uitmaken van de coalitie. Men meende aanvan kelijk, dat dit voor Scelba geen ernstig bezwaar zou zijn, aangezien mocht worden verwacht, dat de Republikei nen hem in het parlement toch zou den steunen. De rechtervleugel van zijn eigen partij echter greep de gele genheid aan om ook stelling tegen zijn program te nemen. De crisis zal niet gemakkelijk zijn op te lossen. De mo gelijkheid om de coalitie van vier te herstellen, schijnt klein. Pro-regeringsbladen in Rome be schreven de politieke crisis vanmor gen als een van de ernstigste sinds de tweede wereldoorlog. In samenwerking met K.R.O. en R.K.E.H.B.O., organiseert de Katholieke Volks-Partij een landelijke actie, welke tot doel heelt een propaganda-fonds te stichten voor de verkiezingen in 1956. Op Zondag 26 Juni dat is aanstaande Zondag worden er aan alle kerken in Nederland gratis kranten uitgereikt. Deze kranten zijn inmid dels in een oplage van twee millioen verspreid en in elf daarvan is een geheim verborgen. De naam van het blad luidt: Officieel Orgaan voor de Overwinning in 1956, O '56. De O '56-krant bevat o.a. een reeks politieke spotprenten, waarbij vooral de Partij van de Arbeid het moet ontgelden. De Zondag, volgend op de uitreiking van de O '56-kranten, 3 Juli, zullen er ruim twintig duizend collectanten, behorend tot het kader van de Katho lieke Volks Partij die ook de organi satie voor het verspreiden van de bla den in handen heeft, aan de kerkdeu ren collecteren ten bate van het pro- pagandafonds van de K.V.P. Diezelfde avond wordt in een uit zending van de K.R.O., welke om hal negen begint, de oplossing van het ge heim, dat aan de krant verbonden is, bekend gemaakt en tevens wie de win naars zijn van de elf prijzen van dui zend gulden. Het is heel goed mogelijk dat de winnaar van een prijs veel meer ontvangt dan duizend gulden. Dit hangt niet af van de krant, noch van de K.V.P.. maar uitsluitend van de winnaar van de duizend gulden. Volgens Mr H. van Doorn, wiens naam in de kop van de voorpagina prijkt in de slagzin „D'anderen een van Doorn in het oog" is de actie O 56 een modern, raak en waardig plan, dat naast een grote som gelds voor het •erkiezingsfonds, een uitstekende pro- aganda zal opleveren, en de kwaliteit an het K.V.P.-kader. dat bewezen heeft mobiel te zijn tijdens de afge lopen ledenwerfacties, nog zal verho gen. NU REEDS DEINING Intussen is er in Het Vrije Volk al scherp critiek geleverd op de inhoud van de verkiezingskrant, welke critiek we slechts op een onderdeel kunnen bijvallen (Zie ons artikeltje op pagi na 3). Voor het overige dunkt het ar tikel van het socialistische partijblad een stuk voorbarige verkiezingsop winding. De dagelijkse leiding van het KVP- bestuur heeft intussen ook een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van het Vrije Volk-artikel, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt: „Het Vrije Volk werpt zich op als de koninginne der preutsheid en is klaarblijkelijk van zins na vandaag haar eigen voorlichtingsmethodcn krachtig te herzien. Immers, een krant welke de vrijmoedigheid heeft om aan anderen het vertellen van grote leu gens in de schoenen te schuiven, zal zeker met de merkwaardige capriolen tijdens de kabinetscrisis willen begin nen. Het feit dat Het Vrije Volk reeds enige dagen voor de distributie van de O '56-krant zulk een opmerkelijke aandacht besteedt aan deze krant, wordt door de KVP allerminst be treurd. Men zou hieruit kunnen con cluderen. dat het socialistische partij blad de inhoud van de O '56-krant rerder raak vindt dan onjuist en dat de klap is aangekomen. Reeds eerder, en wel tijdens de Sta tenverkiezingen heeft Het Vrije Volk getracht, door kleinzielige kritiek uit te oefenen, de KVP er van af te bren gen, de dingen ronduit tf zeggen zoals ze zijn. Het is goed reeds nu te weten, dat de KVP voornemens is de politiek van de Partij van de Arbeid en de opvattingen die er in leven althans voor zover de KVP deze afkeurt voor het voetlicht te brengen. Het voor de P. v. d. A. nogal pijnlijke ver loop van de kabinetscrisis heeft de re dactie van het Vrije Volk blijkbaar reeds dermate nerveus gemaakt, dat zij politieke spot niet meer kan ver dragen en dat haar de humor in de O '56-krant blijkbaar een „(van) doorn" in het oog is." verzetsorganisaties, daaronder begre pen de Nibeg, de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers en de Expoge. Het bestuur denkt zich els de doelstellingen van de federatie: de verdediging van de democratie naar Westerse begrippen, eerbiediging van de rechten van de mens, de nage dachtenis eren van alle gevallenen en de verbreding en verdieping van d« verzetsgeest. Het congres, dat gisteren begon, zal vier dagen duren. Koningin Juliana, die per helicopter in Enschede arri veerde, woonde de openingsplechtig heid bij. Minister Beei deelde mee, dat H. M. de Koningin voorzitter Aal ders had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De V.S. hebben voorgesteld, dat alle landen de gegevens, die zij ten aan zien van de straling als gevolg van atoomproeven ter beschikking hebben, bijeen zullen brengen, zodat „alle vol keren er van overtuigd kunnen zijn, dat de mensheid door deze proeven niet in gevaar wordt gebracht." Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse permanente gedelegeer de bij de V.N., Cabot Lodge. Hij zei, dat deze gegevens het best ter beschikking van de V.N. kunnen worden gesteld. De volgende algemene vergadering, die in de komende herfst wordt gehouden, zou moeten besluiten tot de bestudering over te gaan. Tivee dagen zonder eten en drinken Het Nederlandse motorschip „Ba- toela" van de Koninklijke Paketvaart- maatschappij heeft vier Indonesiërs gered, die gedurende 17 dagen voor de kust van Sumatra hadden rondgedre ven in een motorboot, waarvan de schroef verloren was gegaan. De vier mannen hadden 3 Juni Ban- ka verlaten voor een vistocht. De vijf tiende dag hadden zij geen voedsel meer en de volgende dag was al het water op. Zij verloren alle hoop, toen de pogingen om van hout een ge- improviseerde schroef te maken, mis lukten. Volledig uitgeput bemerkten zij het Nederlandse schip pas, toen dit vlakbij was. Zij bevonden zich toen ongeveer 110 km van Singapore. Nog steeds heeft de gemeen- raad van Monster de gemeen tebegroting 1955 niet behan deld. Oorspronkelijk zou dit jl. Vrijdagavond gebeuren, maar doordat de andere agendapun ten te veel tijd vroegen, kwam men niet aan de begroting toe. Op verzoek van de KVP-frac- tieleider zou een aparte begro tingsvergadering worden ge houden. De leden ontvingen naderhand bericht, dat deze vergadering Dinsdagavond zou zijn. Bij het begin van de vergadering ble ken echter slechts vier van de vijftien leden aanwezig, zodat de vergadering niet door kon gaan. Ook de wethouders wa ren afwezig. Twee van de aan wezige raadsleden deelden mee, dat wethouder C. v.d. Kruk (A.R.) hun die dag had mede gedeeld, dat de vergadering niet door zou gaan. Een derde raadslid gewaagde van een complot tegen de burgemeester. De burgemeester vertelde, dat Ged. Staten hem na de vorige vergadering hadden gevraagd de begroting uiterlijk Woens dag 12 uur te mogen ontvangen. Hij had dit de raadsleden me degedeeld op de agenda voor de vergadering, die voor gister avond was uitgeschreven.

de Stem | 1955 | | pagina 1