Instituut Met P.B.O. mag niet meer worden getalmd Niet onmiddellijk een ministers-conferentie Koningin sprak tot de jeugd „AMPHIBIE" sloeg om 22 doden TIEN MILLIOEN kilo staal: een nieuwe poort naar t Zuiden PERON als kampioen van de vrijheid nsteker e Tel. 83 Nehroe naar Londen Na gesprek Grote Vier: Bij Normandische kust: Roofmoord te Rotterdam Professor Romme voor StWillibrordus5: INSTELLING ZELLSTANDIG MINISTERIE BEPLEIT Industrie blijft achter Duizend meter Moerdijkbrug is gereed Een open brief aan de Hollandse bouwers Zie je....? dat is Holland! KUNDE. iitjonia/Wxr Vaccin Salh Inenting wordt voortgezet Weinig verandering 5 Vermindering van de spanning? BELE TETAS 15.75 LEVENSTAAK dagblad voor zeeland BEDENKELIJKE Toeristen waren sicli van geen enkel gevaar bewust Marine-autoriteiten gearresteerd 5.40 Artsenbetoging in Wenen Olympische dag te Amsterdam 1955 5.90 sch Onderwijs 1956. aanvangende 9 en 16 Juli, van. J. v. d. HOOFT, STEEN 35e JAARGANG No. 21871 Uitgave N V~. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel.: Directie Kedactie en Administratie 3351, Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mi Dr A. J. J M Mes. Mr fi. M. L. de Rechter L J v. t Westende. P. V. M Vercauteien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55^ per week (uitsluitend bij nle, post- besteil.) t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no 378841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: MAANDAG 20 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) DRIE AMERIKAANSE en twee Bel gische militairen, die na hun gevan genneming in Korea indertijd de wens hadden te kennen gegeven, dat zij in China wilden blijven, hebben nu, op eigen verzoek, een uitreisvergunning gekregen. (HET SOCIAAL-DEMOCRATISCH Centrum in de P. v. d. A. is nu ge constitueerd. Voorzitter werd Mr B. van Tijn. De initiatiefnemers, Ds Buskes en Sam de Wolff, zitten ook in het bestuur alsmede een paar le den van de Nieuwe Koers (de jonge renorganisatie der P. v. d. A.) IN FRANKRIJK zijn Zondag Senaats verkiezingen gehouden. De eerste re sultaten wijzen erop. dat er slechts kleine wijzigingen zullen komen. EEN PROFESSOR in Moskou zegt, dat het socialisme bevor derlijk is voor een lang leven. In de provincie Charkov bijvoor beeld trappen de honderdjarigen elkaar op de tenen. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd de 16e Olympische Dag gehouden. - De foto geeft een overzicht van het Stadion te Am sterdam tijdens de baloefeningen, welke met een fabuleuze gelijkheid werden uitgevoerd. De Amerikaanse medische autori teiten, die belast zijn met de rege ling; van de inenting met het vaccin- Salk, zijn van oordeel, dat de vacci nering gedurende de zomer (de epi demie-periode) voortgezet dient te worden. Men is tot deze slotsom gekomen, ondanks het gevaar, dat een gevac cineerd persoon die reeds drager van het virus is, mogelijk ernstiger ziek wordt, dan zonder vaccinering. Di1 laatste weegt niet op tegen het red den van zovele anderen, zo oordeelt men. KONING FREDERIK van Denemar ken zal de hoofdrol spelen in ,,Een dag met de Koning", een film die zal aantonen hoe druk de dagtaak van de moderne monarch is. OP 78-JARIGE leeftijd is te Amster dam overleden de actrice, mevrouw Gusta Chrispijn-Mulder. die indertijd heel wat lauweren heeft geoogst. ACHTTIEN PERSONEN zijn om het leven gekomen bi. een brand, die Za terdag het krankzinnigengesticht te Itsjikawa, in Japan, verwoestte. IN DE Schietbaanstraat te Den Haag kletterde een ruit aan scherven, maar er was geen bom gevallen. Een straalvliegtuig had de geluidsbarrière doorbroken. OP EEN onbewaakte overweg te Vor- den is Zaterdagmorgen de bejaarde veekoopman Th. Schoenaker uit Vier- akker (bij Zutphen) om het leven gekomen. Hij reed op de bromfiets en werd door een electrische trein gegrepen. DE LANDELIJKE specialistenvere niging heeft voor het jaar 1955 de voorstellen inz.ke rïe honoreringsre-i geling met de ziekenfondsorganisaties aanvaard. Voor 1956 zal opnieuw worden onderhandeld. EEN ZEVENJARIG jongetje, dat in het Westerdok te Amsterdam op een paal was geklommen viel in het wa ter toen die paal kantelde. Het vent je kon niet meer gered worden. J Weersverwachting, geldig tot t vanavond: t Veranderlrke bewolking met Plaatselijk enkele regen- of on- 0 0 weersbuien. Meest matige wind t tussen Zuid en Zuidwest. Middag- 0 temperaturen iets lager dan gis- i 0 teren. f Vandaag: Zon onder 21.05 uur. J Maan onder 21.29 uur. Morgen: 0 Zon op 4.21 uur. Maan op 5.49 t 0 uur. - 0 De conferentie van de Grote Vier, die op 18 Juli in Genève begint, zal in afwijking van de oorspronkelijke plannen, niet onmiddellijk worden ge volgd door een samenkomst der vier ministers van Buitenlandse Zaken. Bij het vooroverleg in Londen en New-York zouden de vertegenwoor digers der Westelijke mogendheden het er over eens zijn geworden, dat het beter is om tussen de bijeenkomst der regerngshoofden en die der mi nisters van Buitenlandse Zaken enige weken te laten verlopen. De ministers zouden, volgens dit nieuwe plan, ook weer in Genève bij een komen, maar op zijn vroegst eind Augustus. Premier Adenauer is Zondag uit de Verenigde Staten in Bonn terugge keerd, na in Londen nog met Eden te hebben gesproken. In afwijking van eerdere be richten is nu meegedeeld, dat de Bondskanselier geen voorwaarden heeft gesteld voor zijn bezoek aan Moskou, althans niet betreffende de Duitse krijgsgevangenen en het on gedaan maken van de erkenning van Oost-Duitsland. Alles wijst erop, dat premier Neh- Egypte en Israël De regering van Libanon heeft uit nodigingen gericht aan de Arabische landen voor een bespreking over maatregelen tegen „herhaalde Isra ëlische aanvallen" in het gebied van Gaza. Vier landen zouden de invita tie al hebben aanvaard. Overigens komt er ook een vrede lievender geluid uit het Nabije Oos ten. Over enkele dagen namelijk zul len vertegenwoordigers van Israël en Egypte met elkaar van gedachten wisselen over de manier, waarop de spanning kan worden verminderd. Premier Sjarct van Israël, heeft een plan opgesteld, dat in deze waarde vol kan zijn en waarvan de vorming van gemeenschappelijke veiligheids patrouilles het voornaamste punt is. rundls- >nverslijt- met riem voorzak- Voor God, Koninflin en Vaderland De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Tai, heeft Zaterdag verklaard, dat hij de rest van zijn leven zal wijden aan het „verjagen van pro-Japanse bui tenlanders, in het bijzonder Ameri kanen, uit Zuid-Korea". Op een persconferentie in Seoel zei de minister, dat hij de qualificatie pro-Japans zo gevreesd en bescha mend wil maken, dat iedereen die pro-Japans genoemd zou worden, en dit gold volgens hem in het bijzon der voor Amerikanen, zal huiveren. Twee-en-twintig Franse toe risten zijn Zaterdag omgekomen, toen een amphibievaartuig, waarmee zij een tochtje op zee maakten, voor de Normandische kust omsloeg. Het ongeluk ge beurde nabij de badplaats Riva Bella. De omgekomenen maak ten deel uit van een gezelschap fabrieksemployees, dat een be zoek aan de badplaats bracht. aoWafl e Item Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 Voor ruim twaalfhonderd jongeren- leden van de bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap aangesloten or ganisaties en van de Nederlandse tudentenraad, heeft H.M. Koningin Juliana Zaterdag p.l. in de St. Pie terskerk te Leiden een toespraak gehouden „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke verantwoor delijkheid". - Een overzicht van de Leide kerk tijdens de rede van Hare Majesteit. Een half uur na het vertrek sloeg de motor van het vaartuig af, waardoor het aan de grond liep. De mensen wa ren zich aanvankelijk van geen gevaar bewust. Ze schertsten en namen foto's, in de mening verkerend, dat het vaar tuig wel weer vlot zou geraken als de vloed opkwam. Plotseling echter werd de boot door een grote golf in de flank gegrepen en op zijn kant gegooid, waardoor hij vrijwel onmiddellijk zonk. De mensen grepen zich in doodsangst aan elkaar vast. Sommigen, die de zwemkunst machtig waren, ontdeden zich in het water van hun kleren en zwommen naar de kust. De an deren echter kwamen in de gol ven om. Totnutoe zijn 22 lijken geborgen. Men weet nog niet nauwkeurig, hoe veel mensen er aan boord waren van het amphibievaartuig. Waarschijnlijk waren het er 28. De meesten waren in badpak gekleed. Zij hadden hun kle ren op het strand achtergelaten. Door dat vrijwel alles door de golven was weggespoeld, bleek het uiterst moeilijk de slachtoffers te identificeren. AI heeft men nog steeds geen vol ledig overzicht van de toestand, de meeste berichten wjjïen er nu toch op, dat het in Argentinië weer rustig is. Leiders van de opstand zouden zijn gearresteerd. Het zijn ScliouLbij- Nacht Olivieri, vice-admiraal Gar- giuro en Schout-bij-Nacht Calderon. Gargiuro zou inmiddels zelfmoord hebben gepleegd. President Peron heeft .in een toe spraak voor vakbondsleiders nog eens zeer democratisch gedaan. ,,Zo no dig", zei hij, wil ik mijn bewind on derwerpen aan het oordeel van de kiezers." Verder gaf tij te kennen, dat er geen godsdienstig vraagstuk bestond en dat hij slechts „vrij heid van geweten" wenste. Dat zich in de stad Rosario nog ongeregeldheden zouden voordoen, wordt in Buenos Aires met nadruk ontkend. Lijnvliegtuigen kunnen hun Argentijnse trajecten weer bevliegen. Alleen voor de hoofdstad en omge ving hebben de gezagvoerders een special - vergunning nodig. Blijkbaar tracht men alle schuld voor de plundering en brandstichting van kerken op de communisten te schuiven. Peron heeft met straffen gedreigd en de geestelijkheid is „po litiebescherming" aangeboden. Het is nu ook gebleken, dat, on middellijk na het uitbreken van de opstand, Perons werkkamer met do delijke zekerheid van nabij onder vuur werd genomen. Hij had het pa leis juist verlaten. Zijn werkbureau en ook de stoel van de president za ten vol kogelgaten. naat 4b Op een open terrein bij de Maas- have», r Rotterdam is Zondagmorgen liet lijk gevonden van een naar schat ting 60-jarige man, die waarschijn lijk het slachtoffer is geworden van een roofoverval. Over het lichaam was een jas ge logd en een zware balk moest men wegtrekken om het stoffelijk over schot vrij te maken. Waarschijnlijk hebben de overvallers (of is het er één), die balk daar neergelegd om de indruk van een ongeval te wekken. Omdat de zakken van de vrij goed geklede man '^eg waren, is het ver moeden van een overval gerezen. De dood bleek veroorzaakt te zijn door ernstige hoofdwonden. Duizenden Oostenrijkse artsen heb ben Zaterdag gedemonstreerd in protest tegen nieuwe reglementen be treffende de gezondlieidsverzekering. Gekleed i witte jassen, liepen de artsen in optocht door Wenen's Ring- strasse naar de kanselarij. Zij droe gen grote borden met opschriften als ..We willen artsen zijn, geen ambte naren" en ,,We willen zieken gene zen, geen formulieren invullen". In alle Weense ziekenhuizen namen de artsen deel aan een „technische staking" van vijf uur. plpmpnt is pr in de industriële sector. In een bezielende toespraak voor de algemene vergadering van de Katholieke Bond van Werknemers in de Industriële Bedrijven „St. Willibrordus", Zaterdag j.l. in Den Haag, heeft professor Rom me met nadruk te kennen gegeven dat met de opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet langer mag worden ge talmd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat men in de nieuwe parlementaire periode de instelling van een zelfstandig ministerie voor de P.B.O. zal moeten bevorderen. Als men de weg van de P.B.O. niet wil inslaan, aldus de leider van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P., heeft men nog slechts de keuze uit twee wegen: ofwel het economische leven blijvend een kapitalistische structuur geven, of de Staat alle macht toekennen. „Wij zijn thans toe," zei de heer Romme, „aan de vestiging van een nieuwe sociale orde. De orde van saamhorigheid, die door onze sociale politiek moet verwerkelijkt worden. Hij herinnerde in dit verband aan het geen hierover in het mandement van de bisschoppen is geschreven. Met betrekking tot de practische uit voering van de Wet Bedrijfsorganisatie zijn er verheugende elementen. Hij noemde de agrarische sector en ook de middenstand. Een teleurstellend element is er in de industriële sector. Prof. Romme zei de tegenkanting van de ondernemers onbegrijpelijk te vinden. Zij zijn tegen socialisme en so cialisatie, maar door hun tegenkanting snijdt dat de weg af om socialisme en socialisatie te ontgaan. Prof. Romme zei hun„ die de parti culiere ondernemerswijze voorstaan („ik ook") niet genoeg te kunnen waarschuwen. Zij spelen met door hun tegenstand tegen de P.B.O. De zaak van de P.B.O. is een redelijke zaak, waarachter een natuurlijke kracht staat. Hij wees op hetgeen door het mijn wezen is bereikt. NIEUW TYPE ONDERNEMING? Prof. Romme dacht aan de aanvul ling van de wet met een nieuw type onderneming. Een onderneming, die niet alleen op het maken van winst is gericht, maar wier doel een wijdere strekking heeft: de welvaart van de ondernemingsgenoten. Zo gaf hij als voorbeeld de jaarverslagen. Die wor den alleen ter goedkeuring voorgelegd aan de aandeelhouders, aan de geld gevers. Maar zaken, die dan worden goedgekeurd, zoals afschrijvingen, re serveringen en andere, zijn zaken, die ten nauwste de levensbelangen van de werkers in het bedrijf raken. Ook zij moeten zeggenschap en invloed kun nen uitoefenen op de beslissing, aldus Prof. Romme. De welvaartsronde noemde de heer Romme een- gebrekkig middel om tot een eerlijke welvaartsverdeling te ko men. Een vrijere loonvorming zou volgens hem de oplossing kunnen bieden. Hij sprak ook over de wenselijkheid van bezitsvorming voor de arbeiders en in verband daarmee over hun mogelijke aandeel in de kapitaalvorming van de onderneming. De voorzitter van „St. Willebrordus" huldigde tenslotte de heer Romme als „de vader van de kinderbijslag-ge dachte." rt beige en ha- roe van India, die momenteel op tournee door Rusland is, omstreeks 10 Juli naar Londen zal komen, waar hij premier Eden mogelijk nog wat meer kan vertellen over de houding van de Sovjets tegenover de wereld problemen. Vandaag begint in San Francisco de herdenkingszitting in verband met het tweede lustrum van de Verenigde Naties. water leggen, en daarbij gebruikma ken van de oeroude kracht van het water zélfEen brug slaan tussen Holland en het Zuideneen karwei van pakweg twaalf millioen gulden Zie je, dat is Holland en dat hebben alle mensen even beseft, toen ze jullie als mieren over de eindeloze langsbal- ken zagen kruipen. En toen er een lo comotief met twee montagewagens stond op dat brok staal van jullie. En toen drie uur nadat jullie de laatste overspanning hadden neergevleid, de eerste trein over de nieuwe brug da verde. Nogmaals: bravo bouwende Hol landers! Weet jullie, ze praten de laatste tijd veel over Nederland als trekpleister voor vreemdelingen. „Marken.... Vo- lendam.zeggen de Amerikanen: „That's Holland!" Maar dat is niet zo. Dit is Holland: een dijk bouwen, een tunnel graven, een Amsterdam-Rijn kanaal tot stand brengen en een brug bouwen zoals jullie hebt gedaan, inge nieurs, rekenkunstenaars en -de hon derden anderen.mieren als zij wa ren tegen het stalen geweld. DONDERSLAGEN Toen jullie de brug op haar plaats hadden, klonken er twee donderslagen; alsof de elementen protesteerden tegen het spel, dat kleine mensjes met hen speelden. Doch toen schoot die vlag al omhoog: de victorie van Holland, de roem van ons drassig vaderland. Jullie kent de elementen, zoals ik mijn vrouw ken: nooit helemaal natuurlijk, maar toch voor een flink deel. De knappe koppen hadden bijvoorbeeld berekend, dat het windvangend op pervlak van de brug 500 vierkante meter was en dat bij de windsterkte van gisteren de zijdelingse druk op de brug gelijk stond aan 7,5 ton! De getijstroom kon jullie niet meer van gen want zelfs dat eeuwige iets: de tijd, hadden jullie tot je dienaar ge maakt. Tot op de seconde werd het program afgewerkt. Jullie krioelen op de brug was werkelijk het planmatige krioelen van mieren Het is en blijft mensenwerk wat jullie hebben gemaakt en het is niet voor eeuwig, maar bepaalt dat de ma te van onze bewondering? Bouw voort, mannen van het natte bedrijf, zodra jullie hier klaar bent en ook dat laat ste, kleine aanloopstukje van de Moer dijkbrug is gelegd. Doch dan wensen we jullie terug te zien bij nóg grótere werken, bij de uitvoering van het Delta-plan misschien, bij de brug van Gorinchem, bij een brug of een tun nel die Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement verlossen kan. Want in jul lie hand ligt het om Nederland wér kelijk samen te smeden. Nogmaals, van harte, bravo! (Van onze speciale verslaggever) BRAVO, BOUWENDE HOLLANDERS, bravo! Daar hebben jullie in goed een jaar tijd tien millioen kilo staal over het brede, golvende water van het Hollandsch Diep gelegd en Noord en Zuid daardoor een dubbele poort gegeven. Gisteren sleepten jullie dokkerende bootjes de laatste overspanning aan voor de nieuwe Moerdijkbrug. Een gevaarte van dik honderd meter lang en dui zend ton zwaar. Alsof het een baby was, zo voorzichtig deden jullie dat. Ja, met zóveel behoedzaamheid, dat de honderden kijkers op de landhoofden van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep, de adem moeten hebben ingehou den. Rekenend met getijstroom, met de windvang van dat gigantisch brok staal, met zijn balken van bijna een meter dik, metend met formules die ik nooit zal begrijpen, plaatsten jullie dat laatste stuk voor de nieuwe, dubbel- sporige Moerdijkbrug op de millimeter nauwkeurig. En toen hees één van jullie de vlag op de brug en al die dobberende bootjes hieven een fluitconcert aan. Precies zes minuten over vjjf was het. Ik zal het niet vergeten. Met elkaar gingen we de grote mannen van dit werk geluk wensen: ir Wisse van de Spoor wegen, de mannen van Rijkswa terstaat, de zinkbaas, de heren van de fa. Penn en Bauduin uit Dordt, die dat laatste stuk, even als nog drie andere, hadden ge bouwd. Zagen jullie ook, dat die robuste firmant van Penn en Bauduin echt ontroerd was? Ja, mannen van de bruggenbouw, jullie hebt een bijzondere vader dag gehad, gisteren. Op het bootje waarmee we onder en langs dat machtige werkstuk van jullie voeren, zaten we véél te vroeg overigens al te berekenen of de brug nu lag. Wisten wij, dat die ene met zijn blauwe overall, de vlag zou hijsen? En toen dat gebeurde, zei ie mand op het bootje: ,,Ja, eigenlijk is dit toch een historisch moment." En toen zag je iedereen die dat hoorde, nadenken. Een kilometer staal over het De laatste overspanning schuift op haar plaats

de Stem | 1955 | | pagina 1