PERONOpstand is onderdrukt SOVJETS reserveren een geheel hotel in de conferentie-stad Slachtoffertjes van de busramp begraven 1 Kerken in Buenos Aires staan in brand' Maar in de provincie wordt Rusland wijst Amerikaanse attaché's uit nog gevochten ZILVEREN ANJERS UITGEREIKT Ik ben en ik blijf Rooms" Vadertje Indonesiawil getuigenissen hebben Geen republiek zegt Diem „oidon nog niet gelicht Uitbreiding van beide Kamers Drie amendementen op de herziene Zondagswet In Genève beleeft men drukke dagen Havenarbeiders zeggen CAO op ZIJ OVERLEEFDEN HET Er komen 1000 journalisten 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND Zonnig weer Er moet een tweede witboek komen Een schrik voor de verkiezingen.... Ook Bevan Schaduwrijke Labourpartij Zuid- Vietnam Adenauer wacht tot September Wetsontwerpen zijn in voorbereiding Vooral de KVP had nog wensen Bevriezing van de huidige toestand Een ontroerende plechtigheid Boelganin logeert aan een vrede lievendeboulevard Het rommelt. Eén der eisen is; kortere werktijd De broederschap van de bronzen draak yoe JAARGANG No. 21870 Uitgave JJ V. Uitgevers My. Neerlandia? Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteeipiein 11. Tel.: Directie Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij voormtbetalmg 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55t per week (uitsluitend bij me, post- bestell.) f 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZA.aKDAG 'IJ JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niej wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES: Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) v J t.pppnnvpr miin land t.e» vervi Drie Amerikaanse assistenMegcr- attaché's zijn door de Sovjet-Unie uitgewezen. Het zijn de heren Benson Stroud en Mul. Zij bevonden zich sinds 1954 in de Sovjet-Unie. De drie Amerikanen worden be schuldigd van ontoelaatbare hande lingen. Vorig jaar werden twee an dere Amerikaanse attaché's uitgewe zen, omdat zij getracht hadden spion- nagewerk te verrichten. Amerika ge loofde echter, dat de Russen een re- pressaille-maatregel hadden willen nemen, omdat kort tevoren drie Rus sische functionarissen waren uitge wezen. Zij waren eveneens van spion- nage beschuldigd. De Argentijnse dictator Peron, heeft gisteren voor de micro foon verklaard, dat de opstand, ontketend door de marine, was onderdrukt en dat de regering de situatie weer volkomen be heerste. In New York ontvangen berichten duiden er echter op, dat hoewel het in Buenos Aires rustig is het verzet in de provincies nog lang niet is gesmoord. Rosario, de op één na grootste stad Van Argentinië, schijnt nog in handen van de op standelingen te zijn. In totaal 38 vliegtuigen, bemand met op standige leden van de marineluchtvaartdienst, zijn geland op vliegvelden in Uruguay. De bemanningen, alles bij elkaar een 20Q man, vertelden dat er in Buenos Aires tijdens de bomaanval 180 doden moeten zijn gevallen. Zij verklaarden ook, dat een zestal kerken in de hoofdstad in brand staat. Peron heeft in zijn radiorede hiei-op ingehaakt. Hij zei. dat de regering geen nieuwe aanvallen op kerken zou toestaan. De communisten wérden aansprakelijk gesteld. In de buurlanden van Argentinië vangt men zo af en toe iets op van het krijgsrumoer. Vernomen werd, dat de minister van Marine op on bekende wijze is verdwenen. Admiraal Luis Horne zou nu minister van Ma rine zijn. Generaal Bengoa, comman dant van een infanterie-divisie, wordt als leider van de opstand beschouwd. Bengoa is een zwager van de presi dent. STROHALM. In een vraaggesprek heeft Peron gezegd, dat sommige R. K. geeste lijken van de kansel de burgeroorlog hadden gepredikt. ,,Ik heb mijn voor nemen om het probleem van Kerk en Staat aan een volksstemming te onderwerpen niet geheim gehouden. Toen de kerkelijke dignitarissen hun wereldlijke macht bedreigd zagen, grepen zij de laatste strohalm: een omwenteling". Peron voegde hieraan toe: ..Ik ben katholiek, apostolisch en Rooms en dat zal ik blijven, wat er ook gebeurt. Maar ik heb een plicht Vrijdag heeft Z.K.H. Prins Bern- hard tijdens een plechtigheid in het gebouw van de Nederlandse Han delmaatschappij te Amsterdam een drietal „zilveren anjers" uitgereikt als waardering voor steun aan cul turele arbeid. We zien de Prins hier met de drie onderscheiden landge noten, nl. v.l.n.r. de heer W. Schee- len uit Kerkrade, mr K. van der Mandele uit Rotterdam en ir V. van Gogh uit Laren. Zie ook elders in dit blad.) DE AMERIKAANSE door kernener gie voortgedreven onderzeeboot „Nau tilus" heeft met succes een proef vaart van zes weken in de Atlanti sche Oceaan gemaakt, waarbij twee duizend kilometer onder water werd gevaren. IN HET spionnageproces tegen 12 verzetslieden in Tsjecho-Slowakije, is tegen één beklaagde de doodstraf ge- eist. NEDERLAND zal de in Engeland aanwezige voorraden oude geconden seerde melk, indertijd door ons land geleverd, aankopen en voorzichtig op de markt brengen, zodat onze zui velindustrie er geen moeilijkheden door krijgt. DE AARTSBISSCHOP van New- York, kardinaal Spellman, zal aan het hoofd van een Ameri kaanse bedevaart een bezoek brengen aan Buenos Aires en in de kathedraal een H. Mis opdra gen. De bedevaart vindt plaats op 29 Juli. TWINTIG ITALIANEN, stuk voor stuk communisten, zijn door de Zwit serse regering uit het land gezet. Zij voerden agitatie onder de Itali aanse kolonie in Zwitserland. DE STAATSSECRETARIS van O. K. en W., mej. dr A. de Waal, heeft aan 13 kinderen die in de internationale schoolopstellenwedstrijd de beste beurten hadden gemaakt, de prijzen uitgereikt. IN EEN vergadering van de bond van middelbare en hogere techni sche ambtenaren, is weer geklaagd over het feit, dat de ambtenaren niet in de welvaart hebben mogen delen. Men heeft de laatste tijd wel wat meer vertrouwen. DE AMERIKAANSE Senaat heeft het Oostenrijkse vredesverdrag goedge keurd. De gehele procedure in de V. S. is hiermee ten einde. Weersverwachting', vanavond: geldig tot i i i i J Droog weer met in het Noorden t van het land aanvankelijk nog af t en toe van zee binnendrijvende i wolkenvelden. Dezelfde of iets J hogere temperaturen. Overwe- f gend matige wind uit Oostelijke i richtingen. J Vandaag: Zon onder 21.04 uur. t Maan onder 19.28 uur. Morgen: i Zon op 4.21 uur. Onder 21.05 uur. J Maan op 3.23 uur. Onder 20.36 u. Maandag: Zon op 4.21 uur. Maan i op 4.30 uur. „Kom toch vertrouwvol tot vader tje Indonesia", zo klink het op het ogenblik door de luidsprekers in het gehele eilandenrijk. „Kom, gelijk een afgedwaalde zoon en vertel uw rege ring wat ge weet over subversieve acties van Nederlanders tegen onze staat. Wij zullen u met mildheid be jegenen...." Deze oproepen aan het Indonesische volk zijn nodig, om getuigen te krij gen die het materiaal kunnen leve ren voor een tweede witboek, in ant woord op het Nederlandse. De in het Voor de 12 vacante zetels in het „Schaduwkabinet" van de Britse La- bourpartij hebben zich 54 leden van het parlement candidaat gesteld. Onder deze candidaten bevinden zich de leider van de linkervleugel van de Labour-partij, Aneurin Bevan, en zes volgelingen. Het „schaduw kabinet" bestaat uit 15 leden van het Lagerhuis en drie vertegenwoordigers van het Hogerhuis. De benoeming van drie leden van het Lagerhuis, namelijk van Clement Attlee voor zitter Herbert Morrison plaats vervangend voorzitter en Herbert Bowdon Chief Whip staat reeds vast. Het resultaat van de stemming, die geheim zal zijn, zal aanstaande Donderdag worden bekendgemaakt. Premier Diem van Vietnam heeft niet de bedoeling om Zuid-Vietnam tot republiek uit te roepen als gevolg van de motie, die is opgesteld door een aantal familieleden van ex-kei- zer Bao Dai. Volgens-Vietnamese Kringen bevon den zich onder de familieleden van Bao Dai, die de motie, waarbij Bao Dai werd onterfd, opstelden, in feite geen leden van de keizerlijke fami lieraad". In verband met het feit, dat de voorvaderen 'an Bao Dai in de afge lopen eeuwen ieder een groot aantal vrouwen hebben gehad het hoogste aantal was 99 kunnen tienduizen den zich familieleden van Bao Dai noemen. Nederlandse witboek gepubliceerde feiten kunnen alleen weerlegd wor den, aldus het Indonesische ministe rie van Voorlichting, indien wij kun nen aantonen dat de geheime organi saties, waarvoor Jungschlaeger c.s. terecht staat, in werkelijkheid be stonden of nog bestaan. De minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, wist blijkbaar van de oproep tot eventuele getuigen niets af, want hij verklaarde dat het materiaal voor een witboek al aanwezig is en dat het weldra zal verschijnen. Intussen naderen de verkiezingen. Het'is duidelijk, dat alles wat er rond Jungschlaeger gebeurt, met deze ver kiezingen verband houdt. De huidige regering, die niet door het volk ge kozen is, en door de communisten in het parlement gesteund wordt, voelt zich terecht bedreigd. Hoe dan ook moet de oppositie met voorop de Islamietische partijen worden uit geschakeld. Door middel van het monsterproces te Djakarta wil men de land verraderlijke neigingen van de oppositie aantonen. Een tegenvaller voor de regering is, dat de Islamitische partyen be sloten hebben, hun onderlinge ge schillen te begraven by de komende verkiezingen. tegenover mijn land te vervullen". Argentinië is op het ogenblik eer soort eiland in Zuid-Amerika. De h: ven van Buenos Aires is gesloten alle telefoonverbindingen zijn verbro ken en het luchtverkeer van en naa> Argentinië is gestaakt. De uitgewezen kerkelyke hoog waardigheidsbekleders, de Monsignor Tato en Novoa, zijn gisteren door dr Paus ontvangen. Na him aankomst op het vliegveld van Rome, waren de beide prelaten uitbundig toege juicht. Officiëel is meegedeeld, dat ruim 200 inwoners van Buenos Aires zijn gedood en ongeveer 1000 gewond dooi de aanvallen van de vliegtuigen op Donderdag. De luchtaanvallen duurden vier uur De vliegtuigen van de rebellen bom bardeerden en beschoten de rege ringsgebouwen, het ministerie van Financiën, het hoofdkantoor van het algemene vakverbond en andere ge bouwen. Hierna werd er fel gevoch ten in de straten. BRANDSTICHTING. Toen de avond viel, bood de hoofd stad een treurige aanblik: omverge worpen auto's, een door een bom ge troffen en tegen een lantaarnpaal ge reden trolleybus, duizenden kapotte ruiten en neerhangende electrische draden. Rondtrekkende groepen staken het aartsbisschoppelijk paleis in brand. Vervolgens drong men de kathedraal binnen, waar alles wat deze mensen in handen viel, werd vernield. Ver volgens stichtten ze brand in vrijwel alle rooms-katholieke kerken in het centrum van de stad. Verklaringen van uitgeweken op standelingen uit Argentinië geven de indruk, dat de beweging tegen Peron nog voortduurt. Twee Argentijnse kruisers de 6100 ton metende Pueyrredont en de 6800 ton met. Veinticinco de Mayot bevinden zich nog in volle zee, zo wordt verklaard. De revolutionnaire officieren hopen, dat alsnog belangrijke groepen van het leger zich tegen de regering zul len keren. Volgens vluchtelingen be vinden de leiders van de opstand zich nog op vrije voeten. Ook zou de re gering de namen van de aanstichters niet kennen. Reis naar Moskou Bondskanselier Adenaur heeft ver klaard, dat hij zich niet vóór Sep tember naar Moskou zal begeven. Te Parijs zouden, voordat dr Ade nauer naar de Sovjet-Unie vertrekt, Russische en Westduitse deskundigen bijeenkomen om enkele hangende kwesties tussen beide landen te re gelen. De Bondskanselier zal na zijn reis naar Moskou een ontmoeting met de drie Westelijke ministers hebben om over zijn bevindingen verslag uit te brengen. De ministers van buitenlandse za ken van de Westelijke Grote Drie hebben gisteren hun besprekingen hervat. In een zwaar bewaakte suite van het Waldorf Astoria Hotel te New-York waren de heren bijeen. La ter voegde bondskanselier Adenauer zich bij hen. O' 1 5 5 De eerste poging om de Donderdag in de haven van Portland gezonken Britse onderzeeboot „Sidon" te lich ten is Vrijdagmorgen mislukt. Men trachtte het wrak aan de op pervlakte te krijgen door er lucht in te pompen, doch de gaten in de romp van de „Sidon" zijn klaarblijkelijk zo groot, dat de lucht bijna onmiddellijk weer ontsnapte. De bergingspogingen worden voortgezet. Duizenden katholieken drommen samen in het centrum van de Ar gentijnse hoojdstad, demonstrerend omdat de regering Peron de be kende Corpus Christi processie, welke jaarlijks in Juni wordt ge houden heeft verboden en ook ver der tegen de R.K. bewoners van het land zeer ingrijpende maatre gelen heeft genomen. Telefoto Naar het Parool meldt, wil de regering nog voor het zomer reces een aantal ontwerpen tot herziening van de Grondwet in dienen. Daarbij zou opnieuw worden voorgesteld, de Tweede Kamer uit te breiden van 100 tot 150 leden en de Eerste Ka mer van 50 tot 75. Er ligt ook nog een voorstel tot wijziging van het vierde hoofdstuk, wat betreft de provincie. Volgens dit voorstel wordt de commissaris van de Koningin in sterkere mate een func tionaris van de provincie dan van het Rijk. De minister van Binnenlandse Zaken zou evenwel instructies aan de commissarissen kunnen blijven geven. De ontwerpen bevinden zich thans bij de Raad van State. Vandaag zullen de Kamer de uitge werkte loon- en belastingvoorstellen bereiken. De Zondagswet, zo goed bedoeld, maar zo slecht begrepen volgens mi- nister Beel, was gisteren in de Twee de Kamer weer onderwerp van be spreking. De regering was met een wetsontwerp tot wijziging gekomen, waardoor de wet niet meer zal slaan op de in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. Voor de toepassing der wet krijgen Ged. Staten de nodige bevoegdheden. De burgemeesters hebben in inciden tele gevallen een ontheffingsbevoegd heid. De heer Maenen van de K.V.P. was als Limburgs afgevaardigde niet weinig dankbaar voor de herziening. Hij vreesde alleen, dat de huidige toestand teveel wordt bevroren. Ook andere uitingen van godsdienstige aard. die niet tot tradities of gebrui ken behoren, zouden buiten het Zon- dags-stilte-gebod moeten vallen. De heer Maenen diende hieromtrent een amendement in. Hij vond navolging bij de heer Bruins Slot van de A.R. De P. v. d. A. afgevaardigde Stuf- kens, wilde nog iets verder gaan en ook ruimte laten voor nieuwe uitin gen van het gemeenschapsleven. Prof. Beel had alleen bezwaar te gen dit laatste amendement, omdat het volgens hem de grondslagen van de wet aantast. Over de andere Op de algemene begraafplaats Den Ham zijn gistermiddag de twee meisjes J. H. Kosters en I. Heikens ter aarde besteld. De kinderen zijn vorige week Zaterdag hij het auto bus ongeluk in Osnabrück om het le ven gekomen. Er bestond voor de plechtigheid een zeer grote belangstelling, onder [meer van de zijde der gemeente Os nabrück. In de Hervormde Kerk, waar een rouwdienst werd gehouden, stonden de stoffelijke overschotten van de meisjes opgebaard naast de doop vont. Tijdens de gang naar het kerkhof luidden de twee kerkklokken van Den Ham. Op de begraafplaats werd ge zongen door de leerlingen van de Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes te Vroomhoop, waarvan de twee omgekomen kinderen ook leer lingen waren. Honderden inwoners van Den Ham woonden de plechtigheid bij en velen waren hun ontroering niet meester. Na de begrafenis heeft de burge meester van Den Ham een telegram aan het gemeentebestuur van Osna brück gezonden, waarin hij nogmaals de dank van de bevolking van Den' Ham betuigt voor de hulp en het me deleven van heel Osnabrück. amendementen zal de Kamer volgen de week stemmen. Het wetsontwerp betreffende de in stelling van 'n openbaar lichaam. Zuidelijke IJsselmeerpolders,, werd goedgekeurd. Gekozen is voor een vorm van bestuur die nog niet auto noom is, omdat de organen in de IJs selmeerpolders nog niet representa tief voor de bevolking worden ge acht. De centrale bond van werknemer* in liet transportbedrijf heeft besloten de collectieve arbeidsovereenkomst voor havenarbeiders te Amsterdam per 17 Juni op te zeggen. Het bestuur van de centrale bond was hiertoe ge machtigd door de Amsterdamse le den van de vakgroep-Haven. De arbeidsovereenkomst loopt, als gevolg van deze stap, op 17 Septem ber af. De aanleiding is, dat de Am sterdamse havenarbeiders hun lonen opgetrokken willen zien tot het peil van de lonen, die in Rotterdamse ha vens worden betaald. De confessio nele werknemers-organisaties zouden ten aanzien van Amsterdam een zelf de standpunt hebben ingenomen. De centrale bond ijvert voor alle leden van de vakgroep-Haven nog voor een bekorting van de werktijd. Men eist een rusttijd van tenminste twaalf uur. Ook de Rotterdamse leden van de vakgroep Haven hebben het hoofd bestuur gemachtigd de C.A.O. op te zeggen. Aram is er de man niet naar 0111 lang op z'n lauweren te rus ten. Nu zijn romeinse avontuur geëindigd is, zullen de lezers hem kunnen volgen in een nieuwe reeks belevenissen, die hoofdza kelijk bepaald worden door de intrigues van een sinistere broe derschap, die de bronzen draak als embleem heeft genomen. Het verhaal speelt tegen een ander décor dan het oude Rome, maar het is niet minder boeiend dan het vorige. conferentie van de Grote Vier, die over een maand te Genève zal beginnen, zal niets van een „intieme bespreking" hebben en zal zelfs niet zo betrekkelijk beperkt van omvang zijn als bijvoorbeeld de conferentie van Jalta en Potsdam zijn geweest. Dit is wel heel duidelijk geworden, toen het bericht kwam, dat de Amerikaanse delegatie alleen ongeveer 250 personen zal tellen en een 50-tal kantoorvertrekken nodig zal hebben. De Sovjetdelegatie heeft het gehele aan de stad Genève toebehorende hotel „Metropole", dat 170 kamers telt, afgehuurd, maar het is nog niet zeker, of de Russen daar wel mee toe zullen komen. Het aantal journalisten, foto- en filmreporters wordt op ongeveer 1.000 geschat. Sommige grote, geïllustreer de weekbladen komen elk met een legertje van een man of twaalf naar Genève. Het staat reeds vast, dat de Britse premier. Sir Anthony Eden, zijn intrek zal nemen in de villa „Le Re- posoir", waar het Belgische konink lijke gezin tijdens het exil van koning Leopold, vijf jaren heeft gewoond en waar Eden ook verleden jaar tijdens de Aziatische conferentie gelogeerd heeft. DE NAAM. De organisatoren der conferentie, die oorspronkelijk het aantal afgevaar digden, met inbegrip van het perso neel, op ongeveer 600 hebben geschat, neigen er dan ook toe, hun schattin gen te herzien en spreken nu reeds van meer dan 900 personen. En daar bij zijn dan nog niet de West- en Oostduitse delegaties van waarnemers gerekend. Ook van deze wordt aange nomen. dat ze vrij omvangrijk zullen worden. Voor Faure en MacMillian zijn even eens reeds villa's gereserveerd. Maar schalk Boelganin zal vermoedelijk zijn intrek nemen in de villa van de per manente Sovjet-delegatie bij de Euro pese zetel van de Verenigde Naties. Men vraagt zich te Genève af of de leider van de Russische afvaardiging voorkeur voor deze villa heeft uit veiligheidsoverwegingen (zij ligt na melijk vlak bij het Volkerenpaleis waar de conferentie wordt gehouden) dan wel of hij misschien bijzondere waarde hecht aan het adres ervan: Avenue de la Paix. De voornaamste vergaderingen van de conferentie zullen plaats hebben in de „raadzaal" van het Volkeren- paleis, de zaal waar ten tyde van de Volkerenbond de voorganger van de tegenwoordige Veiligheidsraad verga derde en waar verleden jaar de vol tallige zittingen van, de Aziatische conferentie werden gehouden. Voor meer vertrouwelijk overleg tussen de leidende figuren van de conferentie zullen verschillende kleinere zalen van het Volkerenpaleis beschikbaar worden gesteld. Van de buitenlandse berichten, dat Adenauer en Grotewohl naar Genève zullen komen om zich persoonlijk aan het hoofd te stellen van de West- en Oostduitse delegaties van waarne mers. kon te Genève nog generlei be vestiging worden verkregen. Nog is de verschrikking op hun ge zichten te lezen: twee overlevenden van de ramp met de Britse duik boot „Sidon", die tengevolge van de ontploffing van een oefentorpedo in de haven van Portland zonk. De opname werd gemaakt in het hos pitaal te Portland.

de Stem | 1955 | | pagina 1