Argentijnse politie bezet het aartsbisschoppelijk paleis De (eerste) eerstê D? Rembrandt van de Bonnefanten KB „Satellietenkwestiekan twistappel worden Rijkspolitie te water „vist" de „Evipan op Strafzaak tegen Bikker een Peronisten dansen opgetogen rond Wat een geheugen het oude Gebouwen van katholieke aetie zijn gesloten Banvloek over Peron zei dametjt pres. Sabotagedaden nemen toe In uniform en toch „burger r 6 y VOOR ëal8 Brilmonturen worden goedkoper Koningin op werkbezoek in Den Haag „Bent U nou de koningin....?" Molotov even een vrij man De kat van Bonn is van honk Droog weer ENGELAND POLST ZUID-AFRIKA Indonesia Raya: „De Turk is gek Indonesië komt ook met witboek Voor Landgerecht-Dortmund s j Gelukkig maar 1 een oefening j Roerig België Vasten duurt te lang M mij mijn Hit is dc le stem van de Irloren in t ëe" fcrtende stenen.. It bedolven on- 1 de oude schat- J5e JAARGANG No. 21863 uitgave N. v. Uitgevers MJJ. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda Kasteeiplein 11. Tel.: Direct^ Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoolu. redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, IVlr Or A. J. J M Mes, Mr tl. M. L. de Rechter. L. J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs by vooruitbetahng t 5.85 per kwartaal, per post 6.55i per week (uitsluitend bij me, post- bestell.) I 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GUES: Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat DONDERDAG 16 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke rard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, [nzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niej wensen af te geven, worden vernietigd. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) „EN NU GENOEG Beschikking voor diaman tindus trie Teneinde een catastrofe in de dia mantindustrie te voorkomen, heeft het college van Rijksbemiddelaars thans een beschikking uitgevaardigd, waarbjj de werktijd in de diamantin dustrie te Amsterdam voorlopig 42.5 uur per week zal bedragen. Het bestaande weekloon wordt ge handhaafd, evenals de tijdlonen. De gereed zijnde nieuwe arbeidsmetho- den en de daarbij behorende tarieven moeten terstond worden ingevoerd. Binnen drie maanden moet uitge maakt zijn hoe de werkzekerheids- stelling en de ouderdomsvoorziening worden geregeld. De avond tevoren hadden de werk gevers in de diamantindustrie het protocol van de rijksbemiddelaars, dat een basis voor overeenstemming gaf, aanvaard. De leden van de dia- mantbewerkersbond verwierpen het protocol. Met ingang van 15 Juni a.s. zullen de pryzcn van de meest gangbare brilmonturen met gemiddeld 10 pet. worden verlaagd. De verlaging heeft geen invloed op de door de opticiens te verlenen kor ting op brilleglazen en brilmonturen voor ziekenfondsverzekerden noch op de andere vergoedingen voor zieken fondsverzekerden. OP één der pleinen van Buenos-Aires laaide gisteravond het licht van fakkels hoog tegen de witte gevels op. Een opge wonden menigte danste om een galg, waaraan een pop hing, ge kleed als kardinaal. Op dat moment stapten juist twee kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die door de Argentijnse regering van hun posten waren ontheven, in het vliegtuig dat hen naar Rome zou brengen. De Monsignori Tato en Novoa mochten niets van hun bezittingen meenemen en zij zagen er afgemat uit. Het broeit in Argentinië meer dan ooit. De regering heeft alle eerbied voor de Kerk opzij gezet. Huiszoekingen in kerken en kloosters zijn aan de orde van de dag. Alle gebouwen van de Katholieke Actie zijn gesloten, en wij vernemen zelfs, dat de politie twaalf monniken uit de kerk van de H. Franciscus in Buenos-Aires met overvalwagens heeft weggevoerd. In Vaticaanstad worden de gebeurtenissen met grote bezorgdheid gadegeslagen. bood volgens hem onvoldoende waar borgen. Verder heeft hij geprobeerd te voorkomen, dat allen die zich in het bisschoppelijk paleis bevonden, zouden worden overgebracht naar het politiebureau. DE TIMES". De Times" (Londen) heeft over de toestand in Argentinië geschreven, dat het gaat om een strijd om de macht tussen de regering van Peron en de party van de katholieke actie, die geleid wordt door rijke grond eigenaars. Deze, aldus de Times", willen er niet in berusten, dat hun politieke macht aan het tanen is. Het blad gelooft, dat Peron de zaken vast in handen heeft, al moet worden er kend, dat de wet op de scheiding van Kerk en Staat een onnodig uitdagende stap van de regering was. Kardinaal Santiago Copello, aarts bisschop van Buenos Aires en kerk voogd van Argentinië, is, met een begin van aangezichtsverlamming, in een ziekenhuis opgenomen. Toen Koningin Juliana, tijdens een werkbezoek aan Den Haag in het Hervormde rusthuis ..Oostduin" werd rondgeleid, bleef zij plotseling verrast staan. Zij stapte resoluut op een oud dametje af. ,,Hé, ken ik u niet van vroeger? Zijn wij geen oude kennissen?" vroeg de hoge bezoekster. Het bleek, dat de oude dame mej. Eldick was, die vroeger in de naaikamer van het Ko ninklijk Huis had gewerkt. De konin gin maakte een ongedwongen praatje met de vroegere naaister, die na af loop verbouwereerd zei: ,.Wat 'n ge heugen! Zij weet alles nog van vroe ger!" In een dagverblijf voor kleuters vroeg een argeloze dreumes: ,,Bent u nou de koningin?" De vorstin knik te hem toe, alsof zij er zelf verbaasd over was. ,,Dag koninginzei het knulletje toen. MINISTER BEYEN gaat van 20 tot 22 Juni a.s. naar Londen, om met de regering daar te spreken over de re sultaten van de K.S.G.-conferentie in Messina. HET KAMERI ID VIS heeft staatsse cretaris Moorman vragen gesteld over de uitzending naar Nw.-Guinea van een marine-kapitein, die ruzie met zijn buren had. Evert Vermeer is, zoals bekend, ook in dit geval ge moeid. IN EEN plechtige vergadering heeft het bestuur van de Poolse oud-strij ders in Nederland geëist, dat de grondbeginselen van Jalta, welke de Polen onder een dwangregiem heb ben gebracht, worden herzien. RUSLAND heeft ,,atoomaccoorden" (samenwerking en uitwisseling) ge sloten met de meeste Oosteuropese landen. Alleen Albanië bleef er nog buiten. ISRAëL heeft het Egyptische voorstel, om langs de omstreden strook land bij Gaza een neutrale zone in te stel len, van de hand gewezen. DE AMERIKAANS-Nederlandse atoomovereenkomst, waarbij ons land hulp krijgt bij de bouw van reactors, onderzoekingen e.d., is geparafeerd. Nederland krijgt zes kg. Uranium 235 in pacht. De „Osservatore Romano" schreef gisteren, dat een gewelddadig ingrij pen in het gezag van de Kerk een ernstig vergrijp is, dat met excom municatie wordt bestraft. Men maakt hieruit op, dat Feron de kans loopt in de kerkelijke ban te worden ge daan. In Rome verluidt, dat de II. Stoel het ontslag van Mgr Tato en Mgr Novoa niet zal erkennen. Peron heeft in een rede gezegd: ..Beidt uw tijd. Als het zover is, zal ik u het sein geven. Verspil uw kruit niet aan een waardeloze prooi". De regering zelf gaat stelselmatig voort met haar gewelddaden jegens de Kerk. Het aartsbisschoppelijk paleis is door de politie bezet. De Argentijnse regering heeft een rechter van het Hooggerechtshof, dr Tomas Casares, die een vooraan staand katholiek is, gecritiseerd. Men verwacht, dat hij in staat van be schuldiging zal worden gesteld. Casa res bevond zich Zondag in de Ka thedraal tijdens de relletjes tussen katholieken en Peronisten. Casares heeft geprobeerd het eerste regiment infanterie te doen aanrukken, om de kathedraal te beschermen. De politie De koningin in het nieuwe dag verblijf voor kleuters van de ver eniging „Juliana-dagverblijven". Na zijn aankomst in New York gaf Molotov onverwachts de wens te kennen op eigen gelegenheid een uitstapje door New York te maken. Hij liet zijn auto en zijn lijfwacht achter en trok er alleen op uit. Hij verscheen in de meest uiteenlopende deleft van New York. De veilig heidsdiensten haalden verlicht adem, toen de Sovjet-minister ten slotte terugkeerde op zijn punt van uitgang. PRINS BERNHARD, die een con- cours-hippique in Parijs heeft bijge woond, is gisteren per vliegtuig in ons land teruggekeerd. HET VOORLOPIGE resultaat van de grote inzameling van de Stichting 1940-1945, bedraagt ruim 3 millioen gulden. AMERIKA heeft Finland economi sche en technische hulp aangeboden voor de productie van atoomenergie. Finland is echter te arm om de hulp te kunnen betalen. DE VERENIGING van R.K. Onder officieren „St. Martinus" heeft in een motie de vaststelling van een garan tieloon voor beroepsmilitairen, mini maal bedragend f 260.per maand netto, noodzakelijk geacht. DE BELG Paul Spaak wordt voor zitter van het comité van regerings gedelegeerden van de K.S.G.-landcn, «at dc Europese gedachte nieuw le ven moet inblazen. DE BRITSE treinen liepen gister avond bijna allemaal weer volgens de dienstregeling. Bij het goederen verkeer gaan kolen en staal voor. geldig: tot i i J Weersverwachting:, i vanavond: Wisselend bewolkt en droog t weer. Weinig verandering in tem- P^rati.ur. Matige tot zwakke wind t uit Noordelijke richtingen, t *andaag: Zon onder 21.04 uur. Jlaan onder 16.45 uur. Morgen: i &on op 4.21 uur. Maan op 1.52 i uur. De Westelijken blijven van mening, dat op de komende topconferentie der Grote Vier -ok moet kunnen worden gesproken over dc status van de Oost europese landen van het Sovjet-Jblok. De kwestie Duitsland ziet men als het kernvraagstuk voor de Europese veiligheid. Wat het eerste punt betreft, ,,Tass" en de „Pravda" beschouwen het vast houden aan een bespreking over de Sovjet-satellieten als sabotage op de goede bedoelingen van Rusland. In Genève gelooft men, dat de vier re geringsleiders en hun omvangrijke staven, het paleis der volkeren als vergaderplaats zullen uitkiezen. Mi nister Molotov is inmiddels in de V.S. aangekomen. Hij zal in San Francis co, de hei enkingsbijeenkomst t.g.v. het tienjarig bestaan van de UNO bij wonen. Hij zal tevens voorbesprekin gen voeren met zijn Westelijke colle ga's over de komende conferentie. Adenauer, die in Washington ver toeft, heeft gewaarschuwd voor het gevaar, dat de Russen hun hulpbron nen en hun militaire kracht in het Stille Oceaangebied zullen gebruiken, als in Europa een regeling met het Westen tot stand komt. Men kan, al dus Adenauer, niet meer van ,,twee fronten" spreken. De Bondskanselier, die door Eisenhower werd begroet als gelijke van de Westelijke Drie noemde een neutraal Duitsland een permanent gevaar voor iedereen. TEGENVALLER. Adenauers thuisfront" liet intussen weten, dat het betreurd wordt, dat de Bondsdag niet is ingelicht over wat de Bondskanselier in Washington zou gaan bespreken. In Bonn is men er verder niet zo zeker van, dat het wetsontwerp op de recrutering van vrijwilligers voor het nieuwe leger, door de regering zal worden gehand haafd. Men wil eerst de juridische basis van h^t leger vastgesteld zien. Dit is een tegenvaller voor Ade- nauer, die vóór alles de Russen had i willen tonen, dat het Duitsland ernst is met de uitvoering van de Parijse verdragen. Het leger van Oostenrijk zal onder direct toezicht van de kan selier worden geplaatst. In Londen zyn geheime besprekin gen begonnen tussen de Britse en de Zuidafrikaanse ministers van Defen sie. Het gaat voornamelijk over de rol en het aandeel van ZuidkAfrika in een eventuele wereldoorlog. In Zuid-Afrika is men bezorgd over het tekort aan samenwerking tussen de Afrikaanse landen, met betrek king tot de verdediging van het we relddeel tegen het communisme. De regering van Zuid-Afrika heeft geweigerd visa te verlenen aan een delegatie van drie buitenlandse stu denten, benoemd door de commissie voor research en onderzoek van de internationale conferentie van studen ten, ter bestudering van de toestand aan de Zuidfrikaanse universiteiten. Pacificatie worde een algemeen richtsnoer Aan het slot van de besprekingen in ons parlement over de onderwys- nota's, heeft de heer Van Sleen (Arb.) een motie ingediend, waarin de stelling wordt verdedigd, dat de pacificatie richtsnoer moet zyn, ook voor het voortgezet onderwijs. Hij dacht aan een planning voor het gehele land, voor alle scholen, waar bij alle opvattingen worden gediend. Minister Cals had hier wel oren naar. De minister zei, dat er één orgaan zal zijn, daL deze planning overziet. De motie komt in stemming bij de behandeling van de begroting. Van katholieke zijde had men tegen de zakelijke inhoud geen bezwaar. De Kamer nam de onderwijsnota's voor kennisgeving aan. Het vreemdste scheepje na de ..President Robert", dat de laatste jaren uit een Nederlandse haven zee koos, heeft (teen geluk gehad. De „Evipan", die als een soort vinger hoed-slagschip naar de Zuid-Moiuk- ken 7.ou varen, is in nood verke rend door de R(jksplitie te water, in voile ree opgepikt en opgebracht naar Delfzijl. De Nederlandse autoriteiten hebben de paspoorten van de opvarenden in getrokken. Het schuitje, dat naar geruchten in Marseille ex-kapitein Westerling aan boord zou nemen, m •r M 5 Het openbaar ministerie bij het Landgerecht in Dortmund bereidt thans een proces tegen de 39- jarige Hubertus Bikker voor. Hem sullen dezelfde oorlogsmisdaden ten laste worden gelegd, als die s welke destijds in Nederland tot zijn veroordeling hebben geleid. Bikker werd toen o.m. beschuldigd Ivan het op de vlucht neerschieten van twee ver zetsstrijders en het mishandelen van vijf Neder landers. Bikker verklaarde hieraan onschuldig te zijn. Volgens een mededeling van het Openbaar Mi nisterie te Dortmund is het vereiste vooronder zoek nog niet afgesloten. Bikker behoorde tot het groepje van zeven, dat op Kerstavond 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchtte en naar Duitsland wist te komen. heeft eriige tijd in Leer op een werf gelegen. Na de reparatie werd weer zee gekozen, maar niet voor lang, want de stuurinrichting raakte defect, zoals blijkt. „Indonesia Raya", een oppositie blad, deed de hele aanval van Wes terling af met de boodschap: „De Turk is gek geworden". Indonesië heeft, in antwoord op het Nederlands witboek over de schandelijke behan deling van arrestanten, ook een wit boek in het vooruitzicht gesteld. De Indonesische regering verklaarde, dat door de publicatie van 't Nederland se Witboek, de betrekkingen tussen de twee landen nog slechter zullen worden. ONTHULLINGEN. Indonesië belooft het nodige te zul len onthullen over de methoden van de „I.V.G." in onze na-oorlogse In dische jaren. (Het moet gezegd, dat er ook toen veel is gebeurd, dat het daglicht niet kon verdragen. Red.). Aan het slot varr de verklaring zegt Indonesië, dat de plannen van Wes terling c.s. wel duidelijk maken, dat Nederland ook lang niet fris is. (Ligt hier het oorzakelijk verband met de aanhouding van de Evipan? Red.). De Indonesische pers trekt hevig van leer tegen het Nederlandse Wit boek. Algemeen hoort men het ge luid, dat het tijd wordt „de betrek kingen te herzien". Het Indonesische Hoge Commissa riaat gelooft, dat het Witboek een propagandastunt is. De gebeurtenissen met de „Evi pan" hebben geleid tot ernstige on enigheid tussen Westerling en de heer Galliard en de verdere bemanning van het vaartuig. Op vragen over zjjn verdere plan nen antwoordde Westerling laconiek: „Ik woon nog steeds in Marsum in Friesland". Dinsdagmiddag heeft H.K.H. Prin ses Margriet haar eerste officiële daad verricht, door de eerste steen te leggen voor een nieuwe Cana dese ambassade. De prinses tijdens het leggen van de steen, druk in de weer met een troffel. PROCES IN VERBAND MET SALK-VACCIN Een echtpaar in Oakland (V.S.) heeft 'n eis tot schadevergoeding in gediend tegen een apotheker, die het Salk-vaccin had verkocht waaraan een kind van dit echtpaar zou zjjn overleden. Het echtpaar wil 100.000 dollar heb ben. Mede-aansprakelijk zijn de fa brikanten van het vaccin, de Cutter laboratoria. Van het schilderij Loth en zijn dochters", bewaard in het Bonne- fantenmuseum te Maastricht, heeft de fotograaf Frans Lahaye uit Maastricht enkele foto's gemaakt J. J. M. Timmers, directeur van het museum, gaf hieromtrent als zijn mening te kennen, dat dit waar schijnlijk in de IS eeuw is gebeurd. Een later tijdperk achtte hij on- met speciale filters, die infra-rood waarschijnlijk, omdat anders de doorlaten. Na nauwkeurige bereke ningen zijn zijn experimenten met succes bekroond, zodat enkele merkwaardige details aan het dag licht zijn getreden. Onder meer is te zien, hoe de oorspronkelijke handtekening „Rembrandt f 43" (Rembrandt fecit 43 - dit heeft Rembrandt in 1643 gemaakt) in een iets later tijdperk met een dun pen seeltje wat is opgehaald. Prof. Dr handtekening onder de kwartslamp duidelijker naar voren zou zijn ge sprongen. Diverse prachtige details, die met het blote oog niet zichtbaar zijn, worden door de kwartslamp wel belicht. De fotograaf Lahaye is er in geslaagd al die details op de gevoelige plaat vast te leggen. En aldus is deze prachtige opname van Loth en zijn dochters tot stand ge komen. Nader vernemen wij, dat het in het voornemen van de fotograaf ligt om op soorgelijke wijze als hij deze in ra-rode opname heeft ge maakt ook een opname te ver vaardigen in ultra-violet, waardoor mogelijk nog andere details tevoor schijn zouden kunnen komen. De detail-opname toont het stukje van het schilderij links van de zittende ftguur Loth, waar de naam Rem brandt te lezen is. Wel buitengewoon wordt het be treurd, dat het oorspronkelijke doek zoals wij op 23 Mei j.l. reeds hebben gemeld in 1936 bij de kunsthandel Katz te Dieren is be- knipt. Merkwaardige samenloop van omstandigheden mag het ongetwij feld heten, dat Prof. Timmers kor telings naar aanleiding van de publicaties over „Loth en zijn doch ters" een brief ontving van een in Berlijn woonachtige Duitser, die beweerde voor de oorlog ook een Rembrandt in zijn bezit te hebben gehad, eveneens „Loth en zijn dochters" voorstellende. Dat doek is in de oorlog verloren gegaan. Aan de hand van een beschrijving kon echter onmiddellijk worden vast gesteld, dat het niet het schilderij betrof, dat momenteel in het Bon- nefantenmuseum te Maastricht is geëxposeerd, dat één jaar na het gereed komen van de Nachtwacht is geschilderd. Het jaartal 1643 geeft mede een aanwijzing, dat de vrouwenfiguren die de dochters van Loth voorstel len, kennelijk geïnspireerd zijn door Hendrikje Stoffels. De staan de figuur rechts is in latere jaren Amerika is deze week uitermate J paniekerig. Er wordt een grote luchtbeschermingsoefening ge- houden. In 91 steden ook in Canada werd gisteren groot J alarm gegeven. New York zou J getroffen zijn door een water- I stofbom en vijftig andere ste- 5 den zouden aan zwaar ge- J schutsvuur bloot staan. De ge- S hele regering en ongeveer 15.000 ambtenaren moesten om de realiteit zoveel mogelijk te benaderen uit Washing- ton vertrekken naar een plaats 500 km verderop. Tot Zondag zullen zij daar blijven! „Sabotage!", kreet de ryksmacht van het Belgische dorp Zonhoven, toen bleek, dat de automatische tele- fooncentrale in het dorp was ver- I nield. Men houdt begrijpelijkerwy- ze katholieken voor de schuldigen. De straatweg Hasselt-Eindhoven werd over vele meters opgebroken. Te Werm werden drie telefoonpalen omgezaagd en bij Houthalen lagen enkele bomen dwars over de weg. Bij sommige bruggen staan borden met het opschrift: ..Gevaar. Deze brug is gesaboteerd". Geen mens durft er over, tot blijkt dat er niets aan het handje is. iets „bijgewerkt", waardoor het ge zicht iets zoetelijkers heeft gekre gen, dan het gezicht, zoals men dit onder de kwartslamp en dus ook op bovenstaande foto kan Hen De ontdekking van deze Rem brandt heeft ertoe geleid, dat men nog diverse andere schilderijen met de kwartslamp is gaan onderzoeken. Aldus ontdekte men op een klein doekje da-t men overigens reeds aan de Franse schilder Jean Bap- tiste le Prince (1733-1781had toe geschreven duidelijk de naam van deze schilder op de onderkant van dit schilderij, dat een meisjes figuur te zien geeft. ?5 Minister Staf heeft er de militaire commandanten op gewezen, dat hun bevoegd" eid is gegeven, buitenge woon verlof te verlenen. Van deze bevoegdheid kan in nood gevallen gebruik worden gemaakt o. m. indien en voor zover de dienst zulks toelaat, boerenzoons en landar beiders buiten bezwaar van 's rijks schatkist in de gelegenheid te stellen op het bedrijf, waarop zij voor hun opkomst werkzaam waren, tijdelijk de helpende hand te bieden. Het gaat hier om perioden van en kele dagen, indien de weersomstan digheden voor de oogst gunstig zijn. DE VORST van het Arabische dwerg staatje Oman heeft geprotesteerd over schending van zijn grondgebied door Britse troepen. De Arabische Liga heeft de zaak doorgegeven aan haar vertegenwoordiger bij deUNO. VAN DE VIJF levensgevaarlijk ge wonde kinderen in Osnabrück, zijn er nu twee aan de beterende hand. -\ In Zuid-Korea, waar men de gevolgen van de oorlog nog lang niet te bouen is, heeft zich enige tijd geleden een probleem apart aangediend. De Boeddhis tische monniken en zusters zijn in een hevige opwinding ge raakt. De kwestie is, dat er ge huwde en ongehuwde monniken en zusters zijn. De gehuwden spelen zo'n beetje de baas in de 1250 Boeddhistische tempels in Zuid-Korea en de ongehuw- den zijn daar zeer over gebelgd. Om hun bezwaren voor ieder duidelijk te maken, zijn ruim 200 ongehuwde monniken en zusters in hongerstaking ge gaan. De kans is echter niet ge ring. dat de vastende klooster lingen door hun actie van hon ger zullen omkomen. De politie heeft reeds een vijftigtal van deze vrome mensen naar het ziekenhuis moeten brengen. Eén verstokte ziel had zijn mond met pleisters dichtge plakt. Hij mompelde hevig bin nensmonds toen de dokters die pleisters wilden weghalen. Met geweld heeft men hem later moeten voeden.

de Stem | 1955 | | pagina 1