Brit se spoorwegstaking geëindigd Een droomvloot op het IJ PERON maant tot rust, maar de Argentijnen denken anders Autoraces in Frankrijk voorlopig verboden HIER ZIJN ONZE TIEN Voor de Tour de France Ministers uit de West achter regeringstafel KLM bestelt 9 „Viscounts Elke dag kostte ruim tien millioen gulden Binnen een week overleg inzake nieuw toonstelsel Prinses Margriet verricht eerste officiële daad Eén Duitsland probleem No 1 Koningin bij de studenten Sukarno reisde door noodgebiedj LONDEN-PARIJS IN TWEE UUR Het volk zal zich mogen Staking tot eerherstel r Kom toch naar Delphi" DAGBLAD VOOR ZEELAND Noodmaatregelen hadden succes Nieuwe reglementen gewenst ,:Le Manseiste totaal 82 doden Een bijzondere steenlegging ..St Martinus" acht personeelsbeleid onbevredigend Genemuiden is weer rustig Spoed met beloofde onderwijswetten j Iets warmer Vicaris-generaal en kanunnik van hun posten ontheven Millioenenorder Voor God, Koningin en Vaderland 95e JAARGANG No. 21867 Uitgave NI Uitgevers Mij. JMeerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel.: Drrectiei Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd. -edacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes, Mr H, M. L. de Rechter, L. J v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per posl t 6.55i per week (uitsluitend bij niet post- besteli.) t 0.45 incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel 98 Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) WOENSDAG 15 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0,14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nie^ wensen af te geven, worden vernietigd. De organisatoren van de spoorwegstaking in Engeland heb ben besloten de staking te beëindigen. Zij heeft precies 17 dagen geduurd en zij kostte het land millioenen. De secretaris van de nationale bond van Spoorwegpersoneel, Jim Campbell, deelde mee, dat men tot overeenstemming is ge komen en dat het werk onmiddellijk zal worden hervat. De lei ders van de 70.000 stakende machinisten en stokers maakten hun besluit bekend na afloop van een door de regering georganiseerde bijeenkomst met vertegenwoordigers van de genationaliseerde spoorwegen en leiders van een andere bond van spoorwegwer kers, de nationale unie van spoorweglieden, die 400.000 leden telt. Het bestuur van de bond van ma chinisten en stokers verklaarde, dat zijn streven voor een hogere salarië ring van zijn leden, die beter geschoold zijn en een grotere verantwoordelijk heid dragen dan andere spoorwegwer kers, met succes is bekroond. De thans getroffen regeling draagt een voorlo pig karakter. Binnen een week moeten uitvoerige besprekingen tussen de ver- voerscommissie, waaronder de spoor wegen ressorteren, de bond van ma chinisten ei|5 stokers en de unie van spoorweglieden beginnen over een nieuw toonstelsel voor alle 500.000 Britse spoorwegmensen. Lord Justice Morris is aangewezen om bij de ten uitvoerlegging van de regeling als scheidsrechter op te treden. Beide partijen hebben toegezegd, dat zij zich bij zijn beslissingen zullen neerleggen. PRINCIPE AANVAARD. De vervoerscommissie heeft „het beginsel aanvaard, dat er een hogere beloning voor speciale bekwaamheid cn verantwoordelijkheid moet komen, waar deze nog niet worden gegeven". Ook gaf de commissie toe, dat „be paalde groepen machinisten en sto- De 400.000 leden tellende unie van spoorweglieden had er op gestaan, dat zij bij het overleg geraadpleegd zou worden. Het feit dat zij zich met de HET OPENBARE vervoer in Singa pore ligt door de staking die Zondag begon vrijwel geheel stil. De ricksha's maken hierdoor goede zaken. VOOR HET grensincident op 18 Mei, bij El Auja, is Egypte veroordeeld. Egyptenaren hadden o.m. op V.N.- waarnemers geschoten. DE COMMISSIE voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aanvaard, dat voor ziet in verlenging van de duur der dienstplichtwet met vier jaar. IN MAROKKO zijn Maandag ver schillende aanslagen gepleegd. In to taal zijn vier personen om het leven gekomen. Er werden ook branden ge sticht. DE HOGE RAAD heeft nu uitge maakt, dat een trolleybus geen „motorvoertuig" is in de zin van de wegenverkeerswet. Hierdoor komt de Beugelbus" in een la gere belastingklasse. DE SCHRIJVER W. G. van Maanen in Laren heeft voor zijn roman ,,De onrustzaaier" de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs gekregen. BIJ ARREST van de Hoge Raad is uitgemaakt, dat bepaalde ziekenhui zen niet aangemerkt mogen worden als „bedrijf". De fiscus mag derhal ve niet in de kasboeken komen neu zen. Voor de dokters kan dit plezie rig zijn. PRINSES MARGRIET heeft Maan dag en gisteren toelatingsexamen ge daan voor het Baarns lyceum. Op 1 September wordt het ernst voor haar. ONS LAND zal deelnemen aan de wereldtentoonstelling in Brussel, in 1958. Mr H. F. van Walsum uit Eind hoven is commissaris-generaal voor de Nederlandse deelneming. VOLGENS EEN oude traditie werd ]n Wenen een bruid op haar huwe lijksdag met vuurwerk gewekt. Door de ontploffing werd de bruidegom, die stond toe te kijken, gedood. Twee broers van de bruid werden gewond. OE BEKENDE Belgische kankerdes- kundige dr Casman uit Antwerpen, Js Maandag aan de gevolgen van bij ensteken overleden. Dr Casman, een enthousiast imker, werd door zijn eigen bijen gestoken. OE VIER opvarenden van een Oost- duitse vissersboot hebben midden op zee de kapitein in het vooronder op gesloten. Zij voeren daarna netjes naar Zweden, waar zij asyl vroegen enkregen. ^AN VIJF slachtoffers van de auto- nusramp in Osnabrück is de toestand levensgevaarlijk. Elf andere kin neren zijn nog steeds ernstig ziek. Kort nadat officieel was mee gedeeld, dat het aantai slacht offers van de ramp te Le Mans is gestegen tot 82, verscheen een regeringsdecreet. Hierbij zijn alle wedrennen voor auto's in geheel Frankrijk tot nader or der verboden. Men zal nieuwe reglementen voor autorennen opstellen. Het is duidelijk geworden, dat de veiligheidsmaatre gelen op het circuit van Le Mans aan merkelijk verbeterd dienen te worden. Zo zal er een grotere ruimte moeten zijn tussen de tribunes en het circuit. Voor het stoppen tijdens races dient een veiliger methode te worden ge vonden. Men zal waarschijnlijk voor schrijven, dat alleen wagens van ge lijke cylinder-inhoud aan races mo gen deelnemen. In sportkringen veronderstelt men, dat er vóór 3 Juli een internationale regeling zal komen. Bij de grote race van Reims (die op 3 Juli wordt ge houden) zouden de bepalingen van de regeling al gelden. De directie van Mercedes heeft meegedeeld, dat zij haar deelneming aan de Grote Prijs van Nederland, die Zondag a.s. op het circuit van Zand- voort wordt gereden, handhaaft. \V EST-DUITSL AND Militaire wellen ontmoeten critiek De socialistische oppositie in de Westduitse Bondsdag heeft een nieu we aanval gedaan op de nog verse militaire wetsontwerpen, die door Adenauer zyn ingediend. Evenals de Bondsraad de verte genwoordiging der negen landelijke regeringen eist de oppositie, dat eerst opheldering wordt verschaft over de wijze van remilitarisatie. De regering, zo vrezen de socialisten, werkt teveel in het geheim. Het par lement wil het zijne te zeggen hebben over de opbouw van het leger. regeling accoord heeft verklaard, geeft hoop op arbeidsvrede bij de Britse spoorwegen, waarbij zich de laatste twee jaar vrijwel voortdurend loon- conflicten hebben voorgedaan. Hoewel door de staking het spoor wegverkeer voor vier vijfden tot stil stand was gekomen, waren de gevol gen minder funest dan men had ver wacht. Dank zij het afkondigen van de noodtoestand konden zodanige maatregelen worden getroffen, dat er na verloop van ruim twee weken slechts 5.000 arbeiders tengevolge van de staking werkloos waren. Aanvan kelijk had men verwacht, dat dit aan tal na enige dagen reeds een millioen zou bedragen. De vervoerscommissie leed evenwel dagelijks een verlies van ruim tien millioen gulden. ZEELUI STAKEN. Twee andere stakingen in Engeland bij de een zijn 20.000 havenarbei- kers" voor hogere salarissen in aan merking moeten komen, ders in zes havens betrokken, terwijl de andere 500 bemanningsleden van vijf transatlantische passagiersschepen betreft duren intussen nog voort. Laatstgenoemde staking breidde zich nog uit, doordat ongeveer 150 leden van de bemanning van de 81.000 ton metende „Queen Mary" zich te Sout hampton bij de stakers aansloten. De 12-jarige Prinses Margriet, op 19 Januari in Ottawa geboren, heeft gistermiddag de hoeksteen gelegd voor de nieuwe Canadese kanselarij, die zal worden opgetrokken aan de Haagse Sophialaan, in de omgeving waar de minister-president en de mi nister van Buitenlandse Zaken hun ambtswoningen hebben. Het was een wel zeer bijzondere gebeurtenis, waarbij een Nederlandse prinses de eerste steen legt voor een gebouw in ons land, dat gaat betrok ken worden door de vertegenwoordi gers van de missie van een land, waar zij geboren is. Een zeer be vriend land, waarmee Nederland zeer sterke en hartelijke banden van vriendschap heeft. De omstandigheid, dat de zon ver stek liet ga#n, dat er grauwe regen- Bondskanselier Adenauer en presi dent Eisenhower zijn overeengeko men dat één van de doelstellingen van de komende conferentie van de Grote Vier zal zijn de moeilijkheden uit de weg te ruimen, die in de weg staan van een spoedige hereniging van Duitsland. wolken hingen en er op het einde van de plechtigheid zelfs enige regen droppels vielen, deden niets af aan de blijde en vriendschappelijke sfeer, die deze eerste zelfstandige officiële daad van Prinses Margriet ken merkte. Na de steenlegging sprak o.m. de Canadese ambassadeur, de heer Sto ne. Hij wees erop, dat Prinses Mar griet ook voor de Canadezen ,,hun" prinses is. Na hem sprak dr W. Drees over de hechte banden tussen ons land en Canada. 9 Op de tweede dag van het congres van de R. K. Onderofficiersvereni ging ,,St. Martinus" heeft de voor zitter opgemerkt, dat in het perso neelsbeleid een vaste lijn ontbreekt. De bezoldiging ligt beneden de loonschaal in het vrije bedrijf en dit maakt de beroepsdienst niet aantrek kelijk. De rangwaardering dient omdat de verantwoordelijkheid geste gen is te worden herzien. De rang van korporaal bij het beroepskader acht men niet gelukkig. De organisaie-vorm van de vere niging wordt gewiiz-jgd. In deze nieuwe vorm heeft de or ganisatie naast het praesidium een algemeen bestuur, waarin vertegen woordigers van de secties Milva, Landmacht, Luchtmacht en eventueel Maréchaussée zitting zullen krijgen. j|K* Dit is een facet van de Amsterdam se vlootweek. Niet langer is Hr Ms kruiser De Ruijter een ontzagwek kend dreigend monster, wanneer de -vond het schip gevangen heeft, -nder de lichtjes, rustig dromend n de golfjes van het IJ. Het venij nige van Hr Ms Hobein is eveneens erdwenenze heeft plaats gemaakt voor een droomboot in een lijst van 'icht, zó uit een sprookje... Straks omt echter weer de zon, het dwg- '•cht, en dan zal de De Ruijter, nu ■Is een speelse tekening van de 'ichtfee op de achtergrond, weer al -ijn koude staal dreigend ontbloten. Dan zal ook deze droom, als elke droom, in nuchterheid ten onder gaan. Ill Branden als welkom Zwaar bewaakt door militairen, com- pleet met tanks en pantserwagens, I heeft president Sukarno van Indone- j sië een tocht gemaakt door het ter- reurgebied van West-Java: het Ga- rutse. Voor hij in Garut arriveerde, legde een bende 20 huizen in de as. De pre sident kreeg als welkomstboodschap te horen: „De rampokkers hebben weer 2 van onze mensen gedood'." Sukarno riep het volk op, om niet het eigen huis in brand te stekepi Gp 14 Juli gaat Sukarno naar Mekka. De aankondiging (in dè Nederland se pers), dat Westerling' öp weg is r.aar Ambon, heeft de ^Indonesische kranten woedend gemaakt. Men wijst erop, dat Nederland als het wer kelijk vredelievend is deze tocht had kunnen verhinderen. „EMBARGO." Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft geprotesteerd tegen ..dis- crimatie tegenover de Indonesische pers in Nederland". De Indonesische persvertegenwoordigers zouden opzet telijk zijn uitgesloten van de perscon ferentie, die minister Luns hield over het witboek over de Nederlandse ar restanten in Indonesië en de kwestie van het vertrek van de „Evipan." Minister Luns meende, dat naar rede niet kon worden verwacht, dat de In donesiërs zich aan het strikte embargo op de mededelingen zouden houden. Hei samenscholingsverbod in Ge nemuiden is, zonder nadere toelich ting, opgeheven. Het was, zoals men weet, ingesteld nadat zich wanorde lijkheden hadden voorgedaan die een uitvloeisel waren van de maatrege len, die de ouders van een jongedame hadden genomen om te voorkomen, dat zij de omgang met een Genemui- der jongeman voortzette. De Nederlandse ploeg, die van 7 tot en met 30 Juli aan de Ronde van Frankrijk zal deelnemen, is (in alphabetische volgorde) als volgt samengesteld: Hein van Breenen, Wies van Dongen, Wim van Est, Daan de Groot, Piet Haan, Jos Hinsen, Jan Nolten, Adri Voorting, Gerrit Voorting, Wout Wagtmans. Ploegleider is Kees Pellenaars. Eerste reserve is Hein Gelissen, tweede reserve Sjoerd de Vries, derde reserve Thijs Roks, vierde reserve Jules Maenen. Achter de regeringstafels in de Tweede Kamer ontwaarde men gis teren enkele nieuwe gezichten: die van de heren Pos en Debrot, die als gevolmachtigde ministers van Surina me en de Antillen aanwezig waren. Zij horen er, volgens het Rijksstatuut, hij als het gaat om zaken betreffende het gehele koninkrijk. Zij kwamen speciaal voor de be handeling van het ontwerp-Rijkswet tot goedkeuring van de tinovereen komst van 1 Maart 1954. Deze beoogt een wereldvoorraad tin, wellicht voorlopig in geld, bijeen te brengen. Na een nogal matte gedachtenwis- seling, werd dit ontwerp aanvaard. Even rustig werd beraadslaagd over de onderwijsnota's. Minister Cals en staatssecretaris De Waal kwamen het eerst „voor de klas". Zij beaamden, dat de in de nota's aangekondigde wetsontwerpen gauw moeten worden ingediend. Minister Cals zei. dat de nota was uitgegaan van het principe, dat de ouders moeten uitmaken welk onderwijs hun kinderen wensen te vol- gen, bijzonder of openbaar dat heeft de overheid niet te bepalen. Het was niet de bedoeling te zeggen, dat grotere staatsinvloed nodig is. De mi- nistér, zich aansluitend bij wat de heer Lemaire van de K.N.P. had ge zegd, vond het niet zo gek, om een „Grondwet voor het Onderwijs" te maken. Mej. dr A. de Waal zette uit een, dat leerplichtverlenging niet als voorwaarde is gedacht voor de ver wezenlijking van het structuurplan voor het onderwijs. Verlenging moet onderwijskundig verantwoord zijn. Alle voortgezet onderwijs, na het 6-jarige basis-onderwijs, zal gebracht worden onder de financiële gelijk stelling, zo verduidelijkte zij. Een wet voor het voortgezet onderwijs is op het departement in de maak. Van daag repliceert de Kamer. H.M. Koningin Juliana is Maan dagavond aanwezig geweest in Lei den, waar o.m. t.g.v. het 76ste stu dentenlustrum in de Schouwburg een galavoorstelling werd gegeven. HM. in de pauze van de musical show „De Zwarte Tulp" in de Schouwburg in gesprek met enige studenten-acteurs. Weersverwachting, geldig tot i vanavond: ®rooS weer met veel bewolking, r, -00k enkele opklaringen, w°J- ln kef Zuiden van het land. latige tot vrij krachtige wind i jussen Zuidwest en West. Middag- J (^''^eeaturen iets hoger dan gis- Va"daag: Zon onder 21.03 uur. ond,,r 15 22 uur- Morgen: i uS? °p 4,21 uur- Maan op 1.23 Bristol-helicopter op voordeel hebben passagiers recht- L, Bijna is de het vliegveld Le Bourget geland, na twee uur tevoren te zijn opge stegen van het vliegveld „South- Bank". Deze Bristol-173 zal het streeks vanuit het centrum van Londen naar het centrum van Pa rijs te kunnen vervoeren, zonder de tijdrovende rit van en naar het vliegveld. Van een openlijke breuk tussen Kerk en staat in Argentinië is het nu gekomen tot een onverbloemde oorlog tussen beide. 11e laatste zet van de regering was de ontzetting uit hun functie van twee hooggeplaat ste geestelijken. Het zijn Mgr. Manuel Tato, vicaris-generaal en hulp bisschop van Buenos Aires, en Mgr. Ramon Novoa, Kanunnik. Maandag marcheerden enkele honderden Peronistisch-gezinde vrou wen door de Argentijnse hoofdstad. Zij wilden recht doen aan wijlen Eva Peron, wier nagedachtenis de dag tevoren door katholieke demon stranten was onteerd. Mannelijke betogers vielen het aartsbisschoppelijk paleis en de kathedraal in Buenos Aires aan. Op de balkons van het aartsbis schoppelijk paleis werden de nationale vlaggen gehesen. Overal ontstonden vechtpartijen tussen katholieken en Peronisten. Het staatshoofd heeft van de gebeurtenissen van Zaterdag een soort nationale ramp gemaakt. Het vakverbond gelastte een korte staking, voor eerherstel van Person en zijn overleden vrouw. Overal worden plechtigheden die hetzelfde beogen, georganiseerd. De politie heeft huis zoekingen verricht in de particuliere vertrekken van de primaat van Ar gentinië. Ook in de provinciesteden heerst grote onrust. Hier en daar vie len gewonden en menig katholiek vond het maar beter, thuis te blijven. Peron heeft zich via de radio tot het volk gericht. „Gebruik geen ge weld", zo zei hij, „en bedien u slechts van democratische methoden om het geschil tussen Kerk en staat te be slechten." Peron zei, dat de regering elke vorm van geweldpleging met alle haar ten dienste staande middelen zal bestrijden. STEMMING. In de afgelopen twaalf jaar, aldus Peron, „heb ik gepoogd om tot har monie met de R.K. geestelijkheid te komen door in het land betere gees telijke voorwaarden te scheppen. Niet temin toont de clcricale olichargie weer onaangename bedoelingen." I)e president stelde vervolgens een volksstemming in het uitzicht over de vraag vaj de scheiding van Kerk en staat. De stemming zou geheel vrij cn volgens de wet worden gehouden. Van katholieke zijde worden alle bewerin gen van de Argentijnse regering o.m., dat de nationale vlag door ka tholieke betogers zou zijn verbrand bestreden. De „Osservatore Romano" schreef in dit verband, dat de Argentijnse katho lieken zich zelfs niet tegen de afzich telijkste laster kunnen verdedigen, omdat alleen de regering over doel treffende publiciteitsmiddelen be schikt. 55 De K.L.M. heeft bij de Vickers vliegtuigenfabriek in Engeland negen „Viscount" verkeersvliegtuigen be steld. De toestellen zullen in de eer ste helft van 1957 worden afgeleverd. Met deze bestelling, de eerste van enige omvang die de K.L.M. in de bijna 36 jaar van haar bestaan bij een Engelse vliegtuigenfabriek doet, is een bedrag van in totaal 40 millioen gulden gemoeid. Met de „Viscount" doet het eerste vliegtuig met schroef- turbines zijn intrede bij de K.L.M. De „Viscount", die de K.L.M. zal krijgen, is het type „Viscount" 803, een speciale K.L.M.-uitvoering. die met een betalende lading van 5300 ki logram zonder tussenlanding 900 kilo meter zal kunnen afleggen. Het vlieg tuig zal een snelheid hebben van 512 km. en in jtaal 53 passagiers kun nen vervoeren. De K.L.M. heeft thans 25 nieuwe vliegtuigen in bestelling. De Viscounts worden aangeschaft ten behoeve van het K.L.M.-vervoer in Europa en op sommige ljjnen naar het Nabije Oosten. tt "N Een Amerikaanse vrouw, me vrouw Caresse Crosby, die drie jaar geleden een stuk land kocht in Delphi, Griekenland, om een „Centrum voor Wereld burgers" te vestigen, heeft de staatshoofden van de Grote Vier uitgenodigd aldaar een bijeenkomst te houden. Me vrouw Crosby heeft telegram men gezonden aan president EisenhowerSir Anthony Eden, Edgar Faure en maarschalk Ni- colai Bulganin, waarin zij hen uitnodigt op weg naar hun ko mende conferentie in Genève voorbereidende besprekingen te voeren in Delphi, de woonplaats van de Goden in het oude Griekenland. Zij zei in haar telegram: „Ik ben van mening dat u op deze inspirerende en heilige plaats eer oplossing zult kunnen vin den voor de problemen, waar tegenover de mensheid zich ziet geplaatst."

de Stem | 1955 | | pagina 1