De Belgische regering wenst geen verzoening in schoolstrijd WALVISSEN, BLIJF UIT DE BUURT Kerken in Buenos Aires luidden de noodklok De wereld veroordeelt wreedheid van de race te Le Mans Britse spoorwegstaking in zeer critiek stadium Amerikaanse advocaat Sovjets accoord met tijd en plaats van conferentie Lefèvre„De oorlog gaat door..... en hevig! CVP verliet de vergadering Adoptie-gelden zullen worden vrijgegeven R.M.S.-kabinet vraagt gratie Zouaven van onze tijd Pontius Pilatus als wedstrijdleider Paus betuigt deelneming Het kind van de rekening Tegenbezoek aan O. Vlaamse gouverneur DAGBLAD VOOR ZEELAND St Martinus t GEZINSSCHEIDING GROOT GEVAAR Ontwerpen-Collard aanvaard amendementen verworpen Verheugend bericht voor rampgebied Toewijzing reeds volgende maand Minder koud Noodmaatregelen geaccepteerd Zaak Jungschlaeger Kathedraal ontheiligd Adenauer in V.S. aangekomen Ongeregeldheden in Singapore Nieuw gemeentehuis Vrouwenpolder Herziening wedstrijdformules zal wellicht nodig blijken Hoa-Hao-bataljons gaven strijd op r Het begon in 't Lagerhuis "N 95e JAARGANG No. 21866 Uitgave Ni V. Uitgevers Mij. Neertancüa. Verscliijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteeiplein 11. Tel.: Directie^ Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J, J H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M Mes. Mr H. M. L. de Rechter. L. J v. 't Westende. P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per posl f 6.55_ per week (uitsluitend bij met post- bestell.) f 0 45. Incasso wordt berekend. Uosse nummers 13 ct. Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 14 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nie{ wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 5? De voorzitter van de Nederlandse Kahlieke Vereniging van Militaire Ambtenaren Beneden de Rang van Tweede-Luitenant behorende tot de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht „St. Martinus", heeft een lans gebroken voor de be strijding van de gezinsscheiding. De gezinsscheiding moet worden te gengegaan, omdat die de gezinnen bedreigt en de mrraal vervormt. „Het is helaas zo, dat we tien jaar na de bevrijding moeten zeggen, dat het beroepskader in een veel grotere ma te dan enige andere groep van werk nemers door deze kwaal wordt aan gevreten. Daar tegenover staat, dat een periode, waarin overplaatsingen een unicum zouden zijn en een ern stig nagaan van de mogelijkheid om door ruiling van personeel de toestand te verbeteren, veel leed zouden kun nen opheffen". De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gis termiddag met 111 stemmen (socialisten, liberalen en communis ten) tegen 1 stem het wetsontwerp-Collard betreffende de orga nisatie en subsidiëring van het onderwijs in tweede lezing goed gekeurd. De katholieke Kamerleden namen niet deel aan de stemming. Alle katholieke amendementen werden gistermiddag door de socialistisch-liberale meerderheid verworpen. Voordat in de Belgische Kamer Maandagmiddag werd overgegaan tot de stemming over het schoolontwerp- Collard, legde de heer Eyskens na mens de Katholieke Kamergroep een verklaring af, waarin hij vaststelde De regering zal de onder haar rustende adoptie-gelden binnen kort vrijgeven ter verdeling DE HAAGSE politie heeft bij een verkeersinspectie ontdekt, dat op elke vijf gecontroleerde vrachtauto's, er één was die niet voldeed aan de tech nische eisen. BIJ KON. BESLUIT is bepaald, dat de nieuwe Jachtwet op 15 Juni in werking zal treden. HET OOSTDUITSE oppergerechtshof heeft twee Westelijke agenten ,die in lichtingen hadden doorgegeven over de gekazerneerde Volkspolitie, ter dood veroordeeld. DE SLUITING van een luchtvaart overeenkomst tussen West-Duitsland en de V. S. is uitgesteld. Amerikaan se maatschappijen protesteerden, om dat de Duitsers vliegrechten zouden krijgen voor een uitgebreid luchtnet op het Westelijk halfrond. MAANDAGMORGEN ontdekten bedienden van een Amsterdams warenhuis, dat de ruit van één der étalages gesneuveld was. En kele horloges waren uit de uitstal kast verdwenen. De dief heeft het gat gemaakt, door eenhoef ijzer door de ruit te gooien NADAT „General Motors" de eisen van het personeel voor een garantie- jaarloon heeft ingewilligd, zijn ook bij andere fabrieken soortgelijke eisen gesteld. DE SOVJET-MINISTER voor de Staatsboerderijen schijnt van plan te zijn, een bezoek aan Engeland te brengen. Hij zal een paar boeren van deze collectieve bedrijven meenemen. IN DE 527ste Staatsloterij, 13e lijst, 4e klas, is de prijs van f 25.000 ge vallen op lot nr. 9091. MAJOOR-TELEGRAFIST Geleynse, landelijk voorzitter van de Ver. van Beroeps schepelingen bij de Zeemacht is gisteren op straat door een hart verlamming getroffen en direct over leden. De overledene, die 45 jaar Werd, laat een groot gezin achter. HET AMERIKAANSE zendingsvlieg tuig, dat op 28 April in Nw.-Guinea verongelukte is gesignaleerd. Het wrak is volkomen onbereikbaar. DE FRANSE componist Marcel Sa- tnuel-Rousseau is gisteren in de ouderdom van 73 jaar overleden. De overledene was vroeger directeur van de Franse opera. EGYPTE HEEFT geweigerd directe besprekingen met Israël te voeren over de toestand langs de gemeen schappelijke grens. Als de V. N. be middelt, is Egynte tot onderhandelen bereid. j Weersverwachting, geldig tot i vanavond: i Aanvankelyk opklaringen, later J benemende bewolking, maar t overwegend droog. Matige Zuid- J t westelijke wind Middagtemperatu- J ren iets hoger dan gisteren. 4 i vandaag: Zon onder 21.02 uur. t Maan op 0.40 uur. Morgen: Zon J °P 4.21 uur. Maan nder 15.22 4 i uur. onder de getroffen gebieden in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De voorwaarden die daartoe gesteld worden, zijn door de Commissarissen der Ko ningin in genoemde provincies aannemelijk bevonden; over de verdeling is n.l. met hen contact opgenomen. Deze adoptie-gelden zijn afkomstig van verschillende landen en o.m. be vindt er zich de gift van 100.000 pond onder, die destijds in Nieuw-Zeeland is bijeengebracht. Met deze gelden zal tegelijkertijd verdeeld worden een gift, beschikbaar gesteld door het Rampenfonds voor culturele en sociale doeleinden. Men hoopt dat volgende maand de toewij zing kan plaats hebben. dat. ondanks de verklaring van de eerste minister, dat de regering niet a priori de amendementen der C.V.P. zou verwerpen, de liberaal-socialisti sche meerderheid, uitgezonderd op enkele ondergeschikte punten, onge voelig is gebleven voor de katholieke bezwaren teger het wetsontwerp-Col lard. „Zo is dan een wet tot stand geko men", aldus de heer Eyskens, „die on aanvaardbare discriminaties inhoudt voor het katholieke onderwijs. Dit onderwijs wordt opgelegd door een tijdelijke linkse meerderheid en die in elk geval door de helft der bevol king als een dwangwet wordt be schouwd. Wy willen de regering zelf de ver- antwoordeiykheid laten dragen voor een beslissing, die voor ons een aan randing der elementaire vrijheden be tekent en wy zullen daarom geen Tien veroordeelden uit de R.M.S.- zaak het hele kabinet van de R. M. S. hebben tegen hun recente veroordeling door de krijgsraad gra tie-verzoek ingericht. De minister van gezondheid van de R.^.S. die thans arts op Ambon is, en de enige leider van de R.M.S., die nooit is gearresteerd, maar tot drie jaar werd veroordeeld, heeft nog geen gratieverzoek ingediend. Uit een rapport uit Nieuw-Guinea zou gebleken zijn, dat de naam R. M. S. veranderd is in R.M.B. (Repu bliek Maluku Besar), (Republiek der Grote Molukken). De „vredesonderhandelingen" in zake de Britse spoorwegstaking be vonden zich gisteren in zulk een cri tiek stadium, dat de leden van het Britse Lagerhuis instemden met een verzoek van de minister van Arbeid, om een eventueel debat over deze kwestie, dat oorspronkelijk zou wor den gehouden, te beteugelen. De leider van de Labour-oppositie, Attlee, stemde hiermee in doch waar schuwde de regering, dat zijn partij na het beëindigen van de staking een volledige bespreking van de kwestie wenst. Daarna hechtte het Lagerhuis, bijna zonder debat, zijn goedkeuring ar de noodregelingen, die voor het bijeenkomen van het parlement door de regering waren ingesteld als ge volg van de staking. Op basis van de Grondwet zouden de regelingen van nacht hun geldigheid hebben verlo ren, als het parlement deze maatre- gc1 niet zou hebben goedgekeurd. Onmiddellijk na de zitting spoedde minister Monckton zich weer naar de onderhandelingen tussen de leiders van de transportcommissie en de lei ders van de vakvereniging. Waarnemers waren van mening, dat bij de onderhandelingen reeds goede vorderingen zijn gemaakt en dat er goede hoop is op een oplos sing van het conflict binnen 48 uur. Volgens minister Luns, is onze re gering bezig, zich te verzekeren van de diensten van een vooraanstaande Amerikaanse advocaat en van de steun van vriendschappelijk-gezinde regeringen voor een aantal Neder landse staatsburgers, die in Indone sië „bloot staan aan afschuwelijke mishandelingen". Minister Luns zal over deze zaak besprekingen voeren met Foster Dul les, op de herdenkingsbijeenkomst van de U.N.O. in San Francisco. Een auto werd verwoest en dertig ruiten sneuvelden bij een aanslag op de Russische ambassade in Stock holm, welke dezer dagen door on bekenden werd gepleegd. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke aan slag in de Zweedse hoofdstad is ge pleegd. De foto toont de verwoeste auto. deel nemen aan de stemming over dit wetonfwerp". Na deze verklaring verlieten de ka tholieke volksvertegenwoordigers de vergaderzaal. OORLOG. Na afloop van de Kamerzitting, tij dens welke de liberaal-socialistische meerderheid het schoolontwerp-Col- Lard in tweede lezing goedkeurde en waarbij alle katholieke amendemen- ter werden verworpen, verklaarde de voorzittei van de Katholieke Volks partij, Lefèvre, tegenover de journa listen: „Het is duidelijk, dat de rege ring geen verzoening heeft gewenst en de schooloorlog wil voortzetten. De nieuwe wet betekent een onrechtvaar digheid tegenover het katholieke on derwijs, de katholieke leerkrachten en de katholieke ouders en kinderen. Wij bevinden ons thans in een toe stand van gerechtvaardigde zelfver dediging. De oorlog zal voortduren en hij zal hard zijn." "]T". T"NE harde maatregelen ter doorvoe ring van het principe, dat Kerk en staat gescheiden moeten zijn, heb ben in Argentinië, zoals wy gisteren al meldden, de nodige strubbelingen teweeggebracht. Gisteren is er een verbod afgekondigd voor alle religi euze plechtigheden en manifestaties in het gehele land, voorzover zij buiten de kerkgebouwen worden gehouden. Voor de kathedraal van Buenos Aires, waar op Sacramentsdag de gemoederen der katholieken vlam vatten, deed zich ^ondag een ernstig incident voor. Een Peronistische me nigte verdrong zich voor de deuren en riep leuzen tegen de R.K. geestelijk heid. Ter bescherming van het kerk gebouw hadden zich echter katholie ken voor de deuren geposteerd. Plot seling klonken er schoten en een man viel ter aarde. *Er ontstond grote ver warring. De politie snelde toe om de groepen te verdrijven, bijgestaan door de brandweer, die met de brandslang werkte. De anti-katholieke groep wist niettemin tot in de kathedraal door te dringen. Ruiten werden kapotgesmeten en deuren geforceerd. Drie mannen en één vrouw zouden gewopd zyn. De politie was na enige tijd de toestond meester. Zü gebruikte traangasbom- men. Tot in de nacht doorkruisten patrouilles de stad, waar een gespan nen sfeer heerste. Inmiddels luidden de kerkklokken, om de gelovigen op te roepen voor de bescherming van de kerkelijke eigendommen tegen moge lijke aanvallen. De beide Huize'rt van het Argen tijnse parlement zijn bijeengeweest om de toestand te bespreken. Peron De Sovjet-Unie heeft zich accoord verklaard met plaats en datum voor de conferentie der vier regerings leiders. Op Westelijk voorstel wordt deze conferentie dus gehouden te Genève op 18 Juli a.s. De Russen stellen wel voor om lan ger te vergaderen dan vier dagen, zoals door het Westen was gevraagd. De nota met het Russische ant woord was bondiger dan men van de Sovjets gewoon is. De voorlaatste nota was één scheldtirade aan het adres van de V. S. Voor de „jus" zorgde ditmaal het persbureau ,,Tass", dat verklaarde dat de V. S. niet van plan zijn om met constructieve plannen naar een viermogendhedenconferentie te ko men. Gebelgd was ,,Tass" over de uit lating van minister Dulles, dat hij het vraagstuk der Oosteuropese landen ter sprake zou brengen. ,,De betrok ken landen zuilen geen inmenging dul den", zegt het Sovjet-persbureau. Inmiddels is Bondskanselier Ade nauer in Washington aangekomen. Hij zal hier spreken over de uitnodiging van de Russen aan hem gedaan, om naar Moskou te komen. voerde voortdurend besprekingen met hoge functionarissen in het land. Zondagavond zijn 300 katholieken, die zich voor de hulpverlening aan hun priesters, voor de kerken hadden verzameld, gearresteerd. In het cen trum van Buenos Aires kwam het tot een vechtpartij met deze 20-eeuwse zouaven, toen anti-katholieken de kerk in brand wilden steken. In Singapore heerst een gespannen toestand als gevolg van een niet-offi- ciële staking en de arrestatie van zes linkse Chinese leiders van vakvereni gingen en studenten in het afgelopen weekeinde. Volgens A.F.P. staakt reeds 75 pro cent van de arbeiders in Singapore en zijn veel winkels gesloten. In de afgelopen nacht zijn door betogers ze ven auto's in brand gestoken: Nieuwe commissaris van Heilig Officie De Paus heeft pater Paul Philippe van de Orde der Dominicanen be noemd tot commissaris van de con gregatie van het Heilig Officie, één der kerkelijke departementen. De post was vacant geworden door 't wegens leeftijd en gezndheids- toestand aan pater Christoforo Bi- gazzi verleende ontslag. De taak van de commissaris bestaat in het voor bereiden van de strafprocessen, welke door het Heilig Officie worden behan deld. Deze functie stamt nog uit de tijd van de inquisitie. Opening op 29 Juni Op Woensdag 29 Juni a.s. zal de Commissaris der Koningin in onze provincie te Vrouwenpolder het nieu we gemeentehuis en het verenigings- gebouw openen. Op de werf van Wilton Feijenoord wordt hard gewerkt aan de afwer king van de nieuwe walvisvaarder, de ..Willem Barendsz II" Duidelijk is in de achtersteven de „glijbaan" te zien. bruikt men deze alliages om die reden niet meer. UITVAARTDIENST. De noodlottige gebeurtenis te Le Mans, die volgens de laatste tellingen 79 doden heeft geëist, heeft over de gehele wereld grote ontsteltenis ge wekt. De pers heeft unaniem een vernietigend oordeel uitgesproken over het feit, dat de race na het verschrikkelijke ongeluk normaal werd voort gezet. De Franse bladen schreven o.m.: „In Le Mans heeft Pontius Pila tus gezeteld" en „dit is een race, die een race tegen de dood wordt, een nabootsing van de oorlog". Weer andere kranten eisen betere veiligheids maatregelen bij dergelijke races. In Le Mans was het publiek slechts symbolisch beschermd door een afscheiding van strobalen. Bij het voorbij razen der racewagens had men de auto's bijna kunnen aanraken. Tot ra ces als die van Le Mans dienen alleen coureurs te worden toegelaten, die aan de zwaarste eisen kunnen voldoen, zo schrijft „Equipe". Intussen is de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Corniglion-Mo- linier naar Le Mans gereisd, zulks op verzoek van president Coty en van de voorzitter van de Ministerraad. Zijn conclusie was dat de veiligheidsmaat regelen doeltreffend waren. Het feit dat de auto van Levegh in de lucht zou ontploffen kon door niemand wor den voorzien. Ook het wegoppervlak voldeed aan normale eisen, zelfs na de zware race. De minister geloofde echter, dat het wel tijd was om een herziening van de wedstrijdformules onder het oog te zien. De snelheden worden steeds hoger. Een Parijs blad wenst zwaardere eisen, voor de wagens. Volgens dit blad zou de explosie van Leveghs wa gen veroorzaakt kunnen zijn door de vorming van brandbare gassen in 't reservoir en door het gebruik van magnesium alliages, die gevaarlijk zijn bij brand. In de luchtvaart ge- In de kathedraal van Le Mans wordt vandaag 'n uitvart dienst voor de slachtoffers gehouden. Twee bui tenlanders Engelsen komen op de dodenlijst voor. Het laatste stof felijke overschot werd geïdentificeerd als dat van Levegh. de coureur wiens wagen de ramp veroorzaakte. Men heeft de ramp in zovm-e kunnen re construeren, dat 30 personen op slag moeten zijn gedood door brokstukken van de carosserie. Anderen werden onthoofd door de wegvliegende motor en de reservoirs. De motor lag 50 meter van de plek waar Leveghs wagen tegen het talud vloog. De reservcirs werden 80 meter verder teruggevonden. Het chassis bleef op 't talud liggen. Was dit niet gebeurd, dan zou de ramp een nog veel grotere omvang hebben aange nomen. DÓÓRGAAN. stop te zetten. „Mjjn mening was. dat dit niet behoorde te geschieden. Zelfs bij een ramp van zo'n omvang, eist de onverbiddelijke wet van de sport (zie Farnborough), dat de wedstrijd wordt voortgezet. In de sport kent men geen gevallen van overmacht, had alleen de regering een stopzet- Het leven moet doorgaan. Overigens ting kunnen bevelen". Als de wed strijd gestaakt was, had de Westfran se Automobielclub, die de race orga- seert, honderden millioenen francs aan schadevergoeding kunnen beta len. De H. V, der heeft aan de door de ramp te Le Mans getroffen families telegrafisch zijn deelneming betuigd. Hij gaf de nabestaanden zijn speciale Apostolische Zegen, hieraan toevoe gend, dat hij de slachtoffers in zijn gebeden zal herdenken. De directie van Daimler-Benz heeft laten weten, dat er geen Mercedes- wagens dit seizoen aan races zullen deelnemen, indien de veiligheids maatregelen niet worden verscherpt. Voor de zoveelste maal in het be staan van de Benelux, dreigt de Ne derlandse tuinder het kind van de rekening te worden. De tomatenex- port uit ons land naar België. toch al lijdend onder beperkende bepalin gen is abrupt door de Belgen stop gezet. Bovendien ondervinden onze tuinders het nadeel van een ongeli miteerde Belgische uitvoer van bloemkool. Er wordt hier dat is duidelijk gemeten met twee maten. Of maakt Nederland geen gebruik van zijn rechten als Benelux-partner? Al enkele weken voert België volöp bloemkool naar ons land uit. De prijs van het eigen product daalde hierdoor op de veilingen van 50 a 60 cent, tot 35 a 25 cent per stuk. Intussen le verde Nederland een redelijke hoe veelheid tomaten aan België, tegen een veilingprijs van 80 a 100 ct. per kg., dus afgestemd op de Belgische marktprijzen. Niettemin aarzelden de Belgen niet om de oude heffing op tomaten weer in te voeren. Vorige week liep deze heffing op van 35 ct. tot 81 ct.per kg. Nederlandse to maten kosten derhalve in België zo ongeveer f 2.-. Zaterdag zette België de import radicaal stop. Met deze feiten voor ogen, moet men nu al vrezen voor de komende invoer van Belgische kersen in ons land. Dat gaat allemaal zonder beper king, terwijl de Belgen bij de minste dreiging, het onze kwekers moeilijk maken. Voor het onbeschermde Nederlandse product is in België geen lonende prijs te maken. Het behoeft geen betoog, dat het Benelux-land- bouwprotocol door de Nederlandse groenten- en fruittelers eerder als een vloek dan als een zegen wordt ge zien. Zoals de zaken nu staan, kan België bij ons de prijs bederven, te gelijkertijd de eigen prijzen bescher mend. De betrokken Nederlandse organi saties hebben natuurlijk bij het mi nisterie van Landbouw geprotesteerd. Veel illusies maakt men zich echter niet. Het is hierom, dat in Limburg en elders protestacties worden voorbe reid. Dat er in kwekerskringen iets gaande is bewijst de felle toon waar op de vakbladen tegen België van leer trekken. Eén blad meende, dat de hetze tegen de Nederlandse invoer in België centraal geleid wordt. Dat de Benelux door deze en dergelijke din gen in groot gevaar komt, zal ieder duidelijk zijn. Twee bataljons van de Hoa-Hao- generaal Tran van Soai, by elkaar 545 man hebben zich met hun wapens aan het Zuidvietn~mese nationale le ger overgegeven. In totaal hebben zich sedert het begin van het regeringsoffensief tegen de Hoa Hac zeven eenheden van de strijdkrachten van deze secte aan de regeringstroepen overgegeven. Vorig jaar heeft de nieuwe gou verneur van Oost Vlaanderen, de heer Maurien, een bezoek gebracht aan jhr. mr. de Casembroot. On ze Commissaris zal hem nu binnen kort te Gent een tegenbezoek bren gen en dan tevens de Keizer Karei V-tentoonstelling bezichtigen. Charles Faroux, de wedstrijdleider, heeft verklaart, dat men hem ge vraagd had, na het ongeluk de race Ronald Ledger, een Labour- afgevaardigde in het Britse La gerhuis, die in een weeshuis is opgevoed nadat hij als kind door zijn ouders verlaten was, heeft als gevolg van een rede voering in het Lagerhuis een broer en een zuster terugge vonden. Ledger nam onlangs het woord toen in het Lager huis werd gedebatteerd over weeshuizen en opvoedingsge stichten. De kranten gaven een uitgebreid verslag van deze re de, waarin Ledger vertelde, dat hij als kind door zijn moeder was verlaten, omdat zijn ouders die beiden werkten, hem niet konden groot brengen. Een di rect gevolg van deze kranten verslagen was, dat Ledger Zon dag, na een scheiding van der tig jaar, een broer, die in Tad- morth (Surrey) woont en een zuster uit Camberwell, die deze verslagen hadden gelezen, kon begroeten Ledger hoopt, dat hij ook nog met zijn moeder en een tweede zuster in contact zal kunnen komen.

de Stem | 1955 | | pagina 1