n dk Kremlin nodigt Adenauer uit Kabinet vertrouwt op steun voor zijn nieuwe voorstellen Einde van spoorstaking in zicht? Regeringstroepen slaags met opstandelingen ZO DOET „DE OTTER" HET Zuid-West-Afrika wordt „belangrijk gebied" r Z.M. DE „MOOIE JONGEN" leater BESS :.a. fcjf De RUSSEN gaan vergeven en vergeten Levensvragen veranderd, de oplossing blijft eender Mijnwerkers opgesloten Prikproef Bonn voelt er wel voor Grote brand Rotterdam in Nieuw-Guinea niet bedreigd Spoed bij de indiening De oppositie: „Marionetten" Recreatie mogelijkheden tl« een heeft DAGBLAD VOOR ZEELAND Doel: aanknopen van normale Mgr Al f rink op Waal heuvel Mgr Van Straelen viert jubileum diplomatieke betrekkingen Secten in Vietnam vechten door Hoa-Hao nam een stad m DE VERVALSERS EXPOSEREN Bi/ stemmingen in de UNO Zal er veel door veranderen Minister Kernkamp Heuss ontving drie nieuwe ministers SUCCESVOLLE HOOGVLIEGER... Opklaringen Regeringsverklaring in Tweede Kamer: Concert op het „hoge podium In de Braakman Halma tot en met 30 Juni |Breen Production Ltd ode Neger-Opera lershwin lp uit de V.S. en in de itste voorstellingen in j alle dagen van 10-18 Antwerpen tel. 37.01.68 9 r >rkomr kó ro ti de bougies |dige ontste- A -r ifeet te kijken hebt ge U*J zestien eeuwen in de tijo 'ebracht. En ge hebt nog- doorleefd, wat ge in het itome misdreven hebt. u» hebt Caraealla gedood, aracalla dus de wraak. et deze laatste, in woed chreeuwde woorden tres ïeseszieke Romein drei- zijn zwaard i)5e JAARGANG No. 21861 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda fcasteeipiein 11. Tel.: Directie^ Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd. ,-edacteur: J, J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55 per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Uosse nummers 13 ct. Postxek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WaO t WOENSDAG 8 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatseüjke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het katholiek vormingscentrum „Waalheuvel" te Ubbergen is tastbare werkelijkheid. Gisteren is het officieel geopend en daarbij heeft Z. H. Exc. Mgr. Alfrink een inleiding gehouden. Als thema had hij gekozen: de opvoe ding van jonge mensen. Naar Johannes Chrisostomus: „Men sen vormen, is hen modelleren naar Gods Zoon". Tegenwoordig is dat veel moeilijker geworden. Alle verworven heden en zekerheden van vroeger worden thans betwijfeld of ontkend. Meer dan ooit geldt, dat de leermees ter „in dc huid' van zijn leerling moet kruipen. De oude wijsheid zal gebracht moeten worden op een moderne ma- De leiders van de stakende Britse machinisten en stokers hebben een plan aanvaard tot regeling van hun looneisen. Twee andere vakbonden van spoorwegpersoneel moeten dit plan nog goedkeuren. De hoop dat de staking, die nu al tien dagen duurt, spoedig geëindigd zal zijn, rijst. De havenstaking is nog niet opge lost. Vier KLM-Skymasters zijn ge charterd om gedupeerde passagiers van Engelse schepen, van Birmingham naar New York te vliegen. Ill Marseille zijn de sleepbootkapiteins gaan sta ken. nier. Al worden de levensvragen an ders, de principes die de oplossing in zich bergen, blijven dezelfde. Men zal ze wellicht slechts anders hanteren, zonder te marchanderen. Prudentie en omzichtigheid: daarin ligt het. Mgr. Van Straelen, de hoofdleger aalmoezenier, voor wie de opening van „Waalheuvel" een bijzonder feest zal zijn, vierde gisteren zijn zilveren jubileum als aalmoezenier. In de De kenale kerk te Den Haag celebreerde de jubilaris een H. Mis met militaire eer. Tijdens de receptie kwamen velen, o.w. tal van kerkelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten hun gelukwensen aanbieden. EEN HAAKSBERGSE huisvrouw en haar medeplichtige minnaar zijn ver oordeeld tot resp. 2 jaar en vier maanden gevangenisstraf wegens moord op een pasgeboren kindje. DE BURGEMEESTER van Brussel, Jef v. d. Meulebroeck (zijn C.V.P.- vijanden zeggen ,,Jef van de kassei en") is van plan af te treden, wegens ziekte. Zijn opvolger is waarschijnlijk de wethouder Cooremans. VIA HET Internationaal Gerechtshof hebben de V. S. van Rusland ruim anderhalf millioen dollar schadever goeding geëist wegens het neerschie ten van een Amerikaans vliegtuig bij Hokkaido (Japan). VOOR DE Haagse rechtbank is f 10.000 boet geëist tegen een advo caat, die beschuldigd wordt van be lastingontduiking. De staat kwam I 7700.— aan hem tekort. Veertien mijnwerkers zijn sinds Dinsdagochtend vroeg in de mijn van Heinitz, nabij Neunkirchen, in de om geving van Saarbruecken, opgesloten, nadat een schacht was ingestort. Vier andere mijnwerkers konden, spoedig na het ongeval worden gered. Eén der geredden is ernstig gewond. De opgeslotenen bevinden zich tach tig meter onder de grond. Sommige hunner staan door klopsignalen in ver binding met de reddingsploegen. TOEN IN DE prae-nalale dagen van de Westeuropese Unie, dr Adenauer in de Bondsdag verklaarde: „De Sov jet-unie zal ook met een herbeivapende Bondsrepubliek icillen praten, want de Russen zijn alleen maar gevoelig voor een onverbiddellijke politiek'''', ging er een groot boongelach op, vooral in de socialistische hoek. Hel Krem lin riep dan ook zonder ophouden, dat de Westduitse her bewapening de grote breuk in Europa zou betekenen. Het verdrag van Warschau was het Russische antwoord. En nu, koud drie toeken later, heeft de Sovjet-regering dr Adenauer uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou Boelganin c.s. wil spreken over... het aanknopen van diplomatieke, economi sche en culturele betrekkingen. Rusland zou Adenauers bezoek toejuichen. Want, aldus de officiële nota, waarin de uitnodiging was vervat: „De ge schiedenis toont aan, dat het behoud van de vrede in Europa in beslissende mate afhangt van de normale en goede betrekkingen tussen het Russische en het Duitse Volk...." voor het feit, dat agressieve kringen van sommige landen plannen uitvoe ren, die ten doel hebben, onze landen tegen elkaar op te zetten en een ver betering van de betrekkingen te ver hinderen Zoetgevooist gaat de nota voort: „De normale betrekkingen tussen ons, zul len bijdragen tot het probleem van Duitslands hereniging". VREDESDUIVEN Dr H. J. Cooper, professor in de medicijnen aan de universi teit van Colorado, heeft mee gedeeld, dat hij volgens een nieuwe methode T.B.C. kan constateren. Deze methode wordt aangeduid als „prik proef". De proefpersoon krijgt een arminjectie van bepaalde chemische stoffen en wanneer de ziekte aanwezig is, ver schijnt er binnen een halve mi- t nuut een reactie. Volgens dr - J Cooper is deze proef doeltref- fend en economisch. De diplomaten lachen hol en hoog. Zij kunnen het niet geloven. In Bonn was men niet zo verbaasd. Ongetwij feld zal de uitnodiging aanvaard wor den. De opzienbarendste nota van dit jaar gewaagt van de grote verliezen van beide landen in de oorlog. Doch daarachter loert het addertje in het gras: „Wij kunnen slecht de aandacht van de Westduitse regering vragen In het gebied van, Long-Than, dertig km. ten Oosten van Saigon, zijn Maan dag twee maal eenheden van het Zuidvietnamese leger slaags geweest met troepen van de opstandige Binh Xuyen. Zeventien militairen van het natio nale leger werden gewond. Zes bataljons regeringstroepen voe ren ten oosten van Saigon een zuive ringsoperatie uit in een streek, die in handen van de Binh Xuyen is. Inmiddels heeft zich in het gebied van Cantho, 130 km. ten Zuiden van cte hoofdstad, waar een actie tegen de Hoa Hao gaande is, weer een bataljon opstandelingen aan het regeringsge trouwe leger overgegven. In totaal hebben nu vijf bataljons van het leger van generaal Tran Van Soai de wa pens neergelegd. MENEER VISSER, de grote man van de komende jacht op het gpud van de ,,Renate Leonhard", die door zekere heer Kos was ge dagvaard wegens schending van de Octrooiwet, is vrijgesproken. «6t ging hier om de duikertoren. ARGENTIJNSE bisschoppen zijn vr£ beraadslagen over de huidige wl i Kerk uitermate gevaarlijke toestand in het land. DE NED. BOND voor Ouden van Da- S«ete,ft niet op. Na bij minister 'e Hebben gevangen met ",.p'an om de Drees-trekkers va- te «even, heeft men aangeklopt bij de Tweede Kamer. w AMERIKAANSE regering vraagt uongres om meer dan een derde po„ dra6en in het werkkapitaal voor q j) 10 ernationaie financieringsmaat- ten Wenste van onder-ont wikkelde gebieden. me+Af£ is. bareid ..°p Hoog niveau" Egypte te confereren om te ko- ninS ?°tv®rmmdering van de span- ng ln het gebied van Gaza. KIGA gaat zich mno- (!?et de kwestie-Tunesië be moeien. Men denkt erover bij Frank- nnbt!oi,p voor vriilating van de politieke gevangenen in het protecto- Novum in Parijs De Franse politie gaat optreden als organisator van een schilderijenten toonstelling. Dat zal de eerste keer in de geschiedenis zijn, want Hermandad is vanouds meer vertrouwd met kunst grepen, dan met kunstwerken. Doch het betreft hier een expositie van kunstvervalsingen. Men zal in het Grand Palais te Parijs 250 werken van de geniaalste vervalsers ter we reld vertonen. Men zal er de „echte" Venus kunnen zien, gemaakt door een Italiaan, die zijn dienstmeisje ervoor model liet staan. Van Leonardo's Mona Lisa zal een hele serie duplicaten te zien zijn. Er zijn er 61 Het museum zelf, zo merken wij volledigheidshalve cp, is helemaal echt. Hoa Hao-eenheden wisten de stad Vinhlong te veroveren. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben re- gerings- en opstandige troepen ver woed om het bezit van de stad gevoch ten. Men meent, dat zij nog in handen der Hoa Hao is. Volgens andere brichten wisten Hoa Hao-eenheden ook door te dringen in de 35 kilometer Zuidelijker gelegen stad Cantho. Gistermorgen woedde er een felle brand in de vezelhandel van de fa Velthoven en zonen aan de Rechter Rottekade te Rotterdam. Er ligt voor een waarde van onge veer ƒ80.000 aan plantaardige vezels. Daarin is de brand ontstaan, vermoe delijk doordat er vonken zijn overge sprongen uit een z.g. Donkeyketel. De brandweer spoot aanvankelijk met twee nevelstralen, maar spoedig moest er middelalarm worden gegeven en werd uitgerukt met een gereed schapswagen, een machinale ladder, de motorspuit a 12 en de bluseenhe-1 den 17 22 23 25 en 29. Stabilisatie van de koffieprijzen Afgevaardigden van zestien Latijns- Amerikaanse landen hebben tijdens een conferentie te New York overeen stemming bereikt over contingentering van de koffie-uitvoer met het doel de ereldmarkt te stabiliseren. Op alle kanselarijen vorst men thans naar de ware bedoelingen van de Sovjets. Een neutraal Duitsland? Een nieuw Duits-Russisch pact? Eigenlijk gelooft niemand aan oprechte vredes wil. En hoe zou men, want Adenauer was sinds jaar en dag mèt Tito de grootste vijand van Rusland. Moskou zelf bracht voor het eerst sinds jaren een spontane hulde aan premier Nehroe van India, die Rusland een 14-daags bezoek brengt. In Belgrado gaan de Westelijke Drie besprekingen voeren met de Zuidslavi- sche regering. Dit gebeurt op 24 Juni. Het Oostenrijkse parlement heeft het vredesverdrag bekrachtigd en Dulles heeft verklaard. de kwestie For mosa minder gevaarlijk is gaan wor den, terwijl Frankrijk volgens pers berichten denkt aap een niet-aan- valsverdrag met Rusland. Alom klapwieken de vredesduiven.... Met of zonder jetmotoren? Rapporten en petities, die betrek king hebben op het gebied van Zuid- West-Afrika, zullen in de algemene UNO-vergaderingen worden be schouwd als „belangrijke vraagstuk ken," ingevolge art. 18 van het V.N.- Handvest. Dit betekent, dat de algemene ver gadering van de wereldorganisatie slechts met een meerderheid van twee derden der aanwezige en stemmende leden beslissingen inzake Zuid-West- Afrika kan nemen. Het internationaal gerechtshof, dat in Den Haag zetelt, heeft dit, na een speciale zitting, nog- eens bevestigd. De kwestie hangt al een jaar of zeven. Er was in 1950 al een adviserende uitspraak van het Hof, welke door de secretaris-generaal van de UNO reeds was uitgelegd in de zin, die het Hof gisteren als de juiste on derschreef. Zuid-Afrika, dat deze voormalige Duitse kolonie thans beheert, doch het beschouwt als „eigen" terrein, zal fff» met deze beslissing van het Hof niet bijster ingenomen zijn. Dat de blote formule Zuid-Afrika zal schaden, kan men echter nauwelijks geloven. Zuid- Afrika trekt zich van de hele wereld organisatie niet al te veel aan. De Eerste Kamer heeft liet gister avond laat gemaakt. De begrotingen van N. Guinea voor 1953 en 1954, en van O. K. en W, kwamen ter tafel en de senatoren hadden nogal veel wen sen. Bij de aanvang verklaarde minister Kernkamp, dat de algemene toestand op N.-Guinea allerminst alarmerend is. De berichten over onbeheerd aange troffen geheime militaire stukken zijn helaas juist gebleken. De betrokkenen zijn gestraft. Grote meningsverschil len tussen missie en bestuur zijn er niet. De missie wenst gedwongen con centratie van de bevolking, waarover de overheid een andere mening heeft. Bij de behandeling van de begroting van O. K. en W werd van PvdA-zijde gepleit voor een combinatie van kleu terschool en lagere school. De heer Derksen (KVPi bleef aandringen op een raamwet voor het voortgezet on derwijs. Ook wilde hij weieens hoe of v/at weten, betreffende de nieuwe woordenlijst. Zijn verlanglijst ver meldde verder: snelle verlaging van de leerlingenschaal en verhoging van de onderwijzerssalarissen. De bovenstaande foto werd tijdens de rede van Dr Drees genomen; we zien v.l.n.r. de ministers Beyen, Drees, Mansholt, en van Tiel. President Heuss heeft gisteren de drie nieuwe leden van het Westduitse i kabinet het officiële besluit van hun benoeming overhandigd. Hij ontving I achtereenvolgens dr Heinrich von Brentano (Buitenlandse Zaken), Theo- 001- Blank (Defensie) en dr Hans Joa chim von Merkatz (Zaken betreffende Bondsraad). De drie ministers leggen vandaag voor de bondsdag de eed af. raat. j Weersverwachting, geldig tot 1 vanavond: i n„Ierspre.ide opklaringen, maar O.S !nkele huien. In het Noorden NnnJjeï-!and mat'Se wind uit ti»2 #e richtingen, elders ma- h„t Zmdwestelijke wind. Over in al£emeei* weinig verandering ,n temperatuur, l nJandaae: Zon onder 20.58 uur, t maan op 23.02 uur. t onrtÜrg?M Zon op 4,23 uur» maan onder 7.57 uur. De franse piloot Jean Boulet, laat hier de sarograaf zien, die staat op 8260 meter, met welke hoogte Bou let het wereld-hoogte-record voor helicopters heeft gebroken. Op de achtergrond zien we de „Alouette II', de helicopter, waarmede de re cordvlucht werd gemaakt. Dr Drees heeft gistermiddag in zijn verklaring voor de Tweede Kamer zo goed als geen feitelijk nieuws kunnen brengen omtrent de oplossing van de Kabinetscrisis. De pers heeft de pun ten, waarop een compromis werd ver kregen, al breed uitgemeten. Waarom zouden we ze dan nog herhalen? We vermelden daarom alleen nog: dat de minister-president in de crisis slechts twee mogelijkheden afgetekend zag: Of vervroegde verkiezingen óf voort zetting van het werk van het zittend kabinet. Toen werd dan door het be kende compromis uitzicht geopend op overeenstemming tussen regering en Staten-Generaal over het huur- en be lastingbeleid. „Waar het votum der Kamer zich niet richtte tegen de rege- ringspolitiek in het algemeen, achtte het kabinet zich onder deze omstan digheden gerechtigd zijn taak weer op te nemen, terwijl het, mede in ver band met verschillende belangrijke en urgente wetsontwerpen, die aanhangig of in voorbereiding zijn, het landsbe lang er mede gediend acht, indien niet een langdurige onderbreking in treedt..." Ten aanzien van het befaamde punt van de onderhoudsplicht vertelde Dr Drees: „Het ligt in de bedoeling in het wetsvoorstel tot huurverhoging met 5 pet. een clausule op te nemen om trent het vervallen van die huurver- verwaarloosd wordt. De uitwerking zal moeten plaats hebben bij Algeme ne Maatregel van Bestuur. Gedacht wordt aan uitvoering door de gemeen ten en daarover moet overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten kunnen plaats hebben. Het is de bedoeling reeds onmiddellijk de voor bereiding van de Algemene Maatregel van Bestuur ter hand te nemen en de ze na de aanneming der wet zo spoe dig mogelijk in werking te doen tre den. De gevolgen voor de schatkist becij ferde Dr Drees aldus: „Verschuiving der belastingverlaging naar 1 Septem ber levert een budgetaire winst voor een maal op van rond ƒ60 millioen. Het vervangen van een deel van de verlaging van loon- en inkomstenbe lasting door een iets later ingaande vermindering van de grondbelasting, levert een bate voor eenmaal van 12 millioen. Tegenover het verlies aan opbrengst inzake textiel en sui ker ad 93 millioen tot 31 December 1956 (het is dus een tijdelijke maatre gel) staat een bedrag van 72 millioen aan hogere ontvangsten aan loon- en inkomstenbelasting in 1955 dan ver wacht werd." „ZETBAASJES" Ruim een uur nadat Dr Drees deze verklaring had afgelegd, kwam de Ka mer opnieuw bijeen, om er haar me ning over uit te spreken. Het werd echter meer een in het midden bren gen van meningen over de gang van zaken bij de kabinetscrisis. Prof. Oud nam als eerste het woord. Het is een kabinet van zetministers van vier frac- mocratie. De heer Weiter drukte zich nog krasser uit: het zijn lasthebbers van de vier fractieleiders. Weiter noemt dit zonder meer inconstitutio neel. De motivering van haar aanblij ven, als zou er anders kamer-ontbin ding hebben moeten plaats hebben, acht de heer Weiter een overschatting van zichzelf door de regering. „Wat voor denkbeelden heeft de regering wel, dat zij denkt, dat er geen 15 men sen te vinden zouden zijn geweest om het land te regeren! Dit is zelfover schatting!" NIET NAPRATEN aaneen: de PvdA aanvaardt een huur verhoging zonder afroming, terwijl ze kort geleden zei: dit gebeurt geen derde keer meer; tegen de verlaging van de grondbelasting heeft ze zieh kortelings verzet, maar nu aanvaardt zü haar. RECHTBREIEN Eindelijk is dan de oplossing gevon den voor veeleisende vacantiegan- gers. Voor deze lieden heeft de Engelse scheepsontwerper, Alan Eckford, zijn beste krachten gege ven aan de „Otter", een kampeer wagen annex motorboot, welke zich even gemakkelijk op het water als op het land laat gebruiken. Op een bouwstelling, 20 meter boven de begane grond, aan de Rot terdamse Coolsingel, was gisteren een troepje bouwvakkers aan het.... concerteren. Eén speelde er op een klarinet, een ander hanteerde uit conserveblikjes vervaardigde „rum ba-ballen", een derde „drumde" op een omgekeerde emmer en een be stofte opperman dirigeerde het ge heel. Op de Coolsingel luisterden honderden belangstellenden toe. En het klonk nog nieteens gek. Attlee treedt in October af Clement Attlee, die 72 jaar oud is, heeft besloten in October af te treden als leider van de Labourpartij, zo wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. tieleiders. Prof. Oud acht dit zeer be- hoging, als het noodzakelijk onderhoud denkelijk voor de parlementaire de- Opvallend was, dat dr Schmal, lid van de regeringspartij C.H.U., een an dere houding aannam dan de fractie voorzitter Tilanus. Dr Schmal sprak ook van „een kabinet, dat de gevan gene is geworden van vier fractielei ders". Hij schaarde zich in het oppo sitiekamp van prof. Oud. Later her haalde hij dit nogeens. Tilanus sloeg de spijker op de kop, toen hij zei, dat al dit napraten eigen lijk waardeloos is. „Het ligt niet in de aard van ons volk." Prof. Romme (K.V.P.) achtte het toch wel nodig nog even in het open baar de verantwoordelijkheden voor de crisis vast te stellen. Het heeft hem nochtans verbaasd, dat mr Burger, waarvan hij op 17 Mei dacht, dat hij met zijn fractie een stok stak in de spaken van de huidige samenwerking, een opdracht in beraad nam om dit zelfde kabinet van de brede basis weer terug te halen. Prof.' Romme sprak overigens waardering uit voor mr Burgers optreden, inzonderheid voor de openheid, waarmee hij reke ning hield met de wensen van ande ren. Achtereenvolgens vlocht de katho lieke fractieleider de winstpunten In de avondvergadering, die door slechts de helft der Kamerleden werd bijgewoond, herhaalden de fractielei ders en na hen dr Drees het reeds eer der betoogde. De regeringspartijen hadden niets meer te zeggen, want het bereikte compromis is ook hun com promis. Dr Drees bevestigde, dat er concessies zijn gedaan, en dat was mogelijk doordat aan de andere kant een beter resultaat was bereikt dan hetgeen de motie-Burger beloofde. Het kabinet is voldaan over de ontvangst van de voorstellen door de Kamer. Op de fatale dag was er geen enkele eenheid in de Kamer over wat men t.a.v. het huurwetje wilde en de re gering durfde niet rekenen op een be vredigende regeling. Met andere woorden: dank zij de crisis zijn we het nu over het wetje eens gewor den! Reehtbreien noemt men dat.... Ten behoeve van de door Ged. Staten ingestelde „Recreatie-Com missie Braakman" werd door de P.D. een onderzoek ingesteld naar de ontwikkelingsmogelijkheden van de recreatie in de Braakman, zulks tegen de achtergrond van de alge mene structurele ontwikkeling in cen traal Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent de resultaten hiervan werd een nota opgesteld. Als voorlopige conclusies dezer on derzoekingen kan worden gesteld, dat de openlucht-recreatiemogelijkhe- den van de Braakman van tweeërlei aard kunnen zijn, namelijk enerzijds de recreatie te water en anderzijds de recreatie te land langs de oevers van de Braakmankreek. Voor de recreatiezoekenden, welke niet van de zeilgelegenheid gebruik zullen maken, zal het gewenst zijn in het concentratiepunt der centrale voorzieningen een behoorlijke zwem en zonnegelegenheid te creëren. Voor de meer-daagse bezoekers zou voorts op enige afstand van het dag recreatiegebied een terrein voor de bouw van zomerwoningen, alsmede een kampeerterrein gereserveerd moeten worden. Het zal hierbij aan beveling verdienen, dat een duidelij ke scheiding wordt gemaakt tussen, de terreinen voor dagrecreatie en de terreinen, waarop voorzieningen voor meerdagsverblijf zullen worden ingericht. Prijsvraag Landjuweel Eindhoven De stichting Landjuweel Eindho ven heeft een prijsvraag uitgeschre ven, voor het beste werk op het ge bied der beeldende kunst, gewijd aan het landjuweel of aan 't gildewezen in het algemeen. Dit naar aanleiding van het te Eindhoven op 25 en 26 Juni te houden landjuweel. Voor me dedinging komen in aanmerking boet seer- en beeldhouwwerken, grafische voortbrengselen en schilderijen e.d. Het beste werk zal bekroond worden met een prijs van 250. gulden. De inzendingstermijn sluit 30 Juli. Zoals iedere nieuweling die in de Congo arriveert, heeft ook Koning Boudewijn onmid dellijk van de inheemse bevol king een bijnaam gekregen. De jonge vorst moet niet weinig gevleid zijn dat men hem „De Mooie Jongen" heeft gedoopt. De vriendelijkheid waarmee koning Boudewijn de inlandse bevolking tegemoet treedt en vooral het feit dat hij op zeker ogenblik opdracht gaf tot enige ontsteltenis van de zijde der blanken ook mannelijke en vrouwelijke leden der autochtone bevolking tot de re cepties en gardenparties uit te nodigen, heeft hem aller har ten doen winnen. De meeste heeft echter indruk gemaakt op de inheemsen dat de koning op zeker ogenblik een lange toe spraak hield in het Ingala, de taal die onder de Congonegers als voertaal wordt gebruikt. Koning Boudewijn blijkt ook zelf buitengewoon veel plezier te hebben in zijn tocht door de Belgische Congo. Daar waar het protocol dit maar even toelaat legt hij alle vormelijkheid af, loopt hi' in hemdsmouwen rond en kust hij negerkindertjes die hem bloemen komen aanbieden. De vorst is geheel ontspannen en de lach verlaat geen ogen blik zijn gelaat.

de Stem | 1955 | | pagina 1