erkent: „Wij staken spaak in t regeringswieF' een Burger Verslaggever wandelde mee als lijfwacht'' van Kroestjev Nieuw Oostduits voorstel voor een hereniging Militair pastoraal centrum wordt spoedig opgericht Sleepboot omgeslagen in Rotterdamse Waalhaven KSG-ministers bereikten een principe-accoord regeringsverklaring in Tweede Kamer Dinsdag Twee resoluties van dr Stokman Prof. Romme een verheugd man Nog geen uitspraak STRIJD TEGEN DE TYPHUS BRAND IN MONNIKENDAM Algerije opgeroepen Werkbaas sloeg klinknagels met koppen Geen glimlach kon er af Help, daar komt 'n tijger! DAGBLAD VOOR Compromis nu geheel bekend IL O-conferentie Iets warmer Ontwapeningskans Sombere blik vooruit... iets gestegen West-Du its land komt in de leer SCHLUETER MOET VERDWIJNEN KOMENDE ACTIES ROND N.-GUINEA Machinist om het leven gekomen Integratieplan komt in studie Arbeiders beschouwden hoge bezoekers in stilte. Benzine 0,3 ct goedkoper 95e JAARGANG No. 21858 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel.: Directiei Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55 per week (uitsluitend bij niet post- besteli.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES: Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaandcren: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Door de Nederlandse regeringsge- delegeerde dr J. G. Stokman O.F.M., zijn aan de zo juist begonnen 38e zitting der Internationale Arbeids- conferentie in Genève twee resolu ties voorgelegd, die betrekking heb ben op de gesalarieerde arbeid van vrouwen. De eerste resolutie vraagt een ge documenteerde studie over de levens omstandigheden van de werkende vrouwen met nog jonge kinderen en dringt aan op maatregelen ter ver betering van de onbevredigende situ atie, met name ook op materieel ge bied. De tweede resolutie betreft de ge deeltelijke arbeid door vrouwen en de werkgelegenheid van vrouwen op latere leeftijd. Het ,,half time" werk, dat voor een groot deel door vrouwen wordt ver richt, heeft vaak een loondrukkende werking. De resolutie vraagt een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden van „hall time" werkers en een bevor dering van de werkgelegenheid voor vrouwen op latere leeftijd door mid del van scholings of herscholingscur sussen. Een speciale ILO-commissie zal onderzoeken welke de mate van vrij heid is, die de werknemers- en werk geversorganisaties in de bij de ILO aangesloten landen, genieten. Terneuzen, ZATERDAG 4 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke sard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.36 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk ^3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Even diep ademhalen, en dan vergaderen Japan en Rusland zijn in Londen begonnen met de onderhandelingen over het openen van normale betrek kingen. Nog steeds bestaat de oor logstoestand tussen de twee landen. De besprekingen zullen zeker ver scheidene maanden duren. De Ja panners hebben vooraf maer eens diep ademgehaald. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag a.s. om 13 uur in open bare vergadering bijeen geroepen. De voorzitter zal dan de rege ring gelegenheid geven een verklaring af te leggen over de oplossing van de kabinetscrisis. Kabinetsformateur Mr. Burger kon per slot niet veel nieuws meer vertellen aan de verzamelde persvertegenwoordigers, toen hij ze Vrijdagmorgen uitgenodigd had. Hij verzekerde, dat de opdracht aan hem niet onwelkom was geweest, niet uit schuld gevoelens, maar omdat het ging om de formele verantwoorde lijkheid, daar de Partij van de Arbeid de grootste partij is, die heeft medegewerkt aan de verwerping van het huurwetje. Het sprookje, dat de K.V.P. eigen lijk de verantwoordelijke was, is nu dus begraven. Hij wilde er nog eens de nadruk op leggen, dat de P.v.d.A. niet de gelegenheid had aangegrepen om van de brede basis af te komen. Hij recapituleerde nog eens, wat er nu is overeengekomen: een huurverhoging voor alle oude woningen van 5 procent; verhoging afschrijvingspercentage tot 15 procent; halvering van de gemeentelijke en provinciale opcenten op de grondbe lasting, dit echter pas met ingang van 1 Januari 1957; afschaffing van de omzetbelasting op suiker en textiel wat de suiker 3 a 31/2 cent per K.G. goedkoper maakt en de textiel ongeveer 8 procent voor deliger; vermindering van de verlaging der inkomstenbelasting van 8 tot 6 pro cent. 16-20 MILLIOEN. Mr. Burger berekende het gehele nadeel voor de schatkist op 16 tot 20 millioen. OP 73-JARIGE leeftijd is overleden de heer E. Bouwman. Van voor 1914 tot 1940 was hij een der meest voor aanstaande leiders van het Nationaal Arbeids Secretariaat, de revolution- naire vakbeweging in ons land. DE OUDSTE Joodse inwoonster van ons land, mevrouw Heinrich-Spitzer te Soestdijk, heeft gisteren haar 102e verjaardag gevierd. IN DE WESTFAALSE gemeente Drolshagen is tengevolge van drink waterverontreiniging een typhus-epi- demie uitgebroken. Er zijn 24 geval len geconstateerd. KONING IDRIS van Libye zal van daag in Cairo trouwen met een twee de vrouw, zekere mej. Lamloen, de 37-jarige dochter van een rijk Egj'p- tisch Bedoeinenhoofd. BIJ WEST-BERLIJN reed een Russische tank tegen een West- duitse vrachtauto aan. De vracht auto kreeg een stel gemene deu ken, maar de wagen kon toch nog wegrijden. De tank echter moest worden weggesleept! IN ZUID-VIETNAM wordt een poli tieke en economische raad ingesteld, ter vervanging van de voorlopige nationale raad, die dateert van 1953. EEN BELGISCHE wetenschappelijke commissie acht het prematuur" om in België met massa-inentingen tegen kinderverlamming te beginnen. De Salk-kwestie heeft onze Zuiderburen voorzichtig gemaakt. SEDERT EEN WEEK hebben de onderofficieren speciaal voor hen ge reserveerde plaatsen in de militaire treinen, zoals de officieren dat al langer hadden. gE FRANSE premier, Faure, en zijn Tunesische ambtgenoot hebben de overeenkomst getekend, waarbij Tu nesië zelfbestuur krijgt. DE „AIR FRANCE" heeft bij Lock- «eed twaalf toestellen van het nieuw ste type ,,Super-Constellation" be steld. Deze machines kunnen 64 pas sagiers vervoeren en afstanden van 10.000 km. zonder tussenlanding af leggen. DE WIJZIGING van de Arbeidswet, waarbij bedrijfsarbeid van meisjes oeneden de 15 jaar wordt verboden, treedt 1 Juli in werking. In indivi duele gevallen kan dispensatie wor- aen verleend. PROF. J. TINBERGEN zal per 1 Juli I eengaan als directeur van het Cen- zala ^anbureau. Dr W. Drees jr. ai dan waarnemend directeur wor- geldig tot Weersverwachting J vanavond: J zonnig weer met een mati- i Je. Zuidoostelijke wind. Dezelfde .fla£temperaturen als gisteren t iets hogere. Zon onder 20.54 uur. Zon uur. Maan op 20.16 uur. Morgen: \i„ 4 26 uur- Onder 20.55 'aan op 21.10 uur. Onder 4.03 Wat de onderhoudsplicht betreft, verzekerde de Kabinetsformateur, dat de regering in haar schrijven daar omtrent hem pleizierig had gestemd. Een datum van ingang is echter niet vastgelegd. Over de eigenlijke inhoud van het schrijven wilde Mr. Burger n.iets meedelen. Intussen horen we „Het Parool" al „bijzonder jammer en gevaarlijk" noe men, dat de afroming van de huren voor de derde maal naar de toekomst is verschoven. Dit blad constateert dan ook. dat er een diepgaand me ningsverschil blijft bestaan over de weg, die moet worden ingeslagen, nu er een nieuwe fase in ons economisch leven aanbreekt. VERHEUGD MAN. Professor Romme heeft gisteravond voor de radio gezegd, „een verheugd man" te zijn. Hij was niet ontevreden over het bereikte resultaat en vooral ook over de wijze, waarop de machi nerie weer in gang is gebracht. De oplossing wettigt volgens Prof. Romme een redelijke mate van vertrouwen voor de toekomst. Na een verloren week, zo constateerde hij, was er ge handeld volgens de enige juiste regel. „Wie breekt betaalt". De opdracht werd aanvaard door Mr. Burger, om te herstellen wat in een onberaden ogenblik was stuk gemaakt. Daarbij ondervond hij de loyale medewerking van de drie Christelijke partijen, die gaarne de kans aan Mr. Burger wilden geven. De kreet, en de stile gedachte: „Burger slaagt toch niet" was niet hun kreet en hun stille gedachte. De woordenlijst Zoals vorige week is gepubliceerd, heeft de gemengde Nederlands-Bel gische spellingscommissie eenstem mig nadere voorstellen voor de Ne derlandse en Belgische regeringen geformuleerd. In deze voorstellen wordt afzonder lijk voor Nederland en België aange geven op welke wijze de woorden lijst bij het onderwijs in deze landen zou kunnen worden toegepast. Noch de Belgische noch de Nederlandse regering heeft zich reeds over deze voorstellen kunnen uitspreken. Gezien het feit echter, dat zij de instemming verworven hebben van alle op de ter zake gehouden verga dering aanwezige leden, dienen be richten als zou men in België zijn eigen weg wensen te gaan, onjuist te worden genoemd. Er moge hierbij de nadruk op worden gelegd, dat ook van Belgische zijde immer naar eenheid van spelling in het Ne derlandse taalgebied is gestreefd. Alle nieuwe huizen, die na 1955 in West-Duitsland worden ge bouwd, zullen van een schuil kelder zijn voorzien. Binnen de komende drie jaar zal een „B. B."-organisatie van 260.000 men sen worden gevormd, waarvan er 30.000 in gemotoriseerde een heden worden ondergebracht. Dit alles getuigt van een voor uitziende blik. Alleen is het een sombere blik... De Oostduitsers zijn met nieuwe voorstellen voor Duitslands hereni ging gekomen. Men wil een Duits land, vrij van enige banden, welks grondgebied door een verdrag van collectieve veiligheid zal worden ge garandeerd". Uhlbricht, die dit plan ontvouwde, deed een oproep tot alle vreedzame en democratische krach ten om zich aan te sluiten bij een massabeweging voor de hereniging". Deze beweging moest o.m. streven naar radicale zuivering van Nazi- elementen, internationale ontwape ning. het heengaan van alle bezet tingstroepen en het normaliseren der handelsbetrekkingen. Mas"kou heeft verklaard op de ko mende conferentie van vier niet te zullen spreken over kwesties betref fende de volksdemocratieën. Harold Stassen, die Amerikaans minister van ontwapening is, heeft zich voorzich tig optimistisch uitgelaten over een algemene ontwapening op het gebied van kernwapens. Rusland heeft, een Franse parle- mentsrielegatie r ^«i Moskoir uitgeno digd. De delegatie zal waarschijnlijk dit jaar nog gaan. Donderdagavond brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in Monnikendam, waardoor een ge deelte van een scheepstimmerwerf en enkele woningen in as werden gelegd. De bovenste foto geeft een overzicht van het terrein van de brand, waarop brandweerlieden volop in actie zijn. Op de voor grond het vernielde gedeelte van de werf, op de achtergrond de verwoeste huizen. Binnenkort is de oprichting te verwachten van een militair pasto raal centrum, dat leiding zal gaan geven aan de activiteiten van het korps aalmoezeniers van de strijd krachten. Bij de vloot werken mo menteel 14 aalmoezeniers, bij land en luchtmacht 85. Ongeveer 170 res. aalmoezeniers komen in actieve dienst. Dit is meegedeeld door Mgr H. J. J. M. van Straelen, de hoofdlegeraal- Protest van geleerden Zeventien wereldberoemde geleer den en schrijvers hebben hun hand tekening geplaatst onder een protest tegen ,,de benoeming van een neo- nazistische minister van onderwijs", in de Westluitse deelstat Neder-Sak- sen. Onder de handtekeningen zijn die van Sir George Thomson van het Corpus Christi-college te Cambridge, Karl Jaspers te Bazel en de Zweedse Nobelprijswinnares, Lise Meitner. Zij protesteren bij de Nedersaksi- uur. MaanHa'ir" -T"'1 sche eerste-minister, Heinrich Heli- WonderTsi °ur°P UUr' J ^ge, tegen de benoeming van Leo- Jjnard Schlueter, lid van de vrije de- mocratische partij. moezenier, tijdens een persbijeen komst in het nieuwe vormingscen trum ..WaalheuvcV' te Ubbergen, dat binnenkort zal worden geopend en dat dank zij de activiteiten van Nat. Kath. Thuisfront tot stand kwam. Mgr van Straelen zei over de ziel zorg voor militairen, dat deze uit sluitend een godsdienstige betekenis heeft. Er zijn momenteel 45 Katho lieke militaire tehuizen en binnen twee maanden zullen er nog zeven bij komen. Dit is echter nog steeds te weinig. Als bijzonder nieuwtje kon Mgr v. Straelen melden, dat de toekomstige hoofdaalmoezenier van de YVestduit- se strijdkrachten contact met de Ne derlandse militaire zielzorg heeft op genomen. Dit zal tengevolge hebben dat de Duitse zielzorg in het leger, naar Nederlands model zal worden opgezet. Het Franse kabinet heeft besloten de gouverneur-generaal van Algerije te machtigen om ongeveer 9.000 voormalige leden van de nationale strijdkrachten, die in Algerije wonen, op te roepen voor deelneming aan de strijd tegen verzetsstrijders. On der de maatregel vallen zowel Alge rijnen als Fransen. Op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men ver klaard! dat thans de tjjd gekomen is binnenlandse activiteiten uit te voe ren voor de terugkeer van West-Irian tot Indonesisch grondgebied". Daarbij werd opgemerkt, dat het geen het ministerie van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de terugkeer van West-Irian tot dusver deed. van complementaire aard is met betrek king tot de maatregelen, die nog ge nomen dienen te worden. Intussen is het ministerie bezig te bestuderen welke stappen in de Verenigde Naties genomen kunnen worden. Bij het verhalen van het zeeschip „Richmond Queen" In de R'damse Waalhaven de sleepboot „Volhar ding 14" gekapseisd. Over de oorzaak tast men in het duister. Aan boord van de „Volharding 14" bevonden zich vier man. Drie hun ner wisten zich te redden, doch men weet nog niet hoe. De geredden wa ren nog teveel overstuur om hun be levenissen te kunnen vertellen. Op 't ogenblik wordt de machinist nog ver mist en men veronderstelt, dat hij het ongeluk niet heeft overleefd. Volgens de politie moet de sleep boot een verkeerde manoeuvre heb ben gemaakt. De kapitein, de stuur man en de stoker bevonden zich aan dek en kwamen in het water terecht. De machinist was in de machineka- mer aan het werk. Het is bijna uit gesloten, dat hij zich heeft kunnen redden. De 52-jarige machinist was pas 14 dagen in dienst bij de. maat schappij, waartoe de sleepboot be hoorde. In het Ennepe-Ruhr district in W. Duitsland woedt op het ogenblik een typhusepidemie, die reeds vier slachtoffers heeft geëist en tenge volge waarvan reeds 69 personen in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De ziekte werd ver spreid door een fabriek die flessen reinigde met besmet water. De Duitse Spoorwegen hebben ook. de strijd tegen de ziekte ingezet, zoals uit bovenstaande foto blijkt: de vloeren van de rijtuigen worden regelmatig besproeid met een des infecterende vloeistof. Bij het einde van de K.S.G.-minis- terconferentie in Messina is een ver klaring; uitgegeven, waarin princi piële overeenstemming wordt gemeld. Verklaard wordt, dat voor Europa nu het tijdperk der economische in tegratie moet aanvangen. 55 jTEN KLEINE GROEP forsgebouwde mannen met grote handen, zwarte hoeden en degelijke regenjassen omringt elk uur van de dag de Sovjet-delegatie, die zich momenteel in Sofia bevindt. Tijdens het be zoek .van de Russische bonzen aan Joego-Slavië, waren die heren er ook, doch een scherp waarnemer had kunnen opmerken, dat er één bijliep met een typisch Iers gezicht. Het was trouwens ook een Ier, René McColl, de verslaggever van de Daily Express. Hij presteerde wat nog nooit vertoond is. Gekleed in een regenjas van Russische snit en met een zwarte hoed op het hoofd (voor deze gelegenheid gekocht) mengde hij zich onder de lijfwacht van Kroestjev, Boelganin en Miko- jan. Van vlakbij kon hij de Russische „troika" observeren en optekenen wat er gezegd werd. Hij volgde de machthebbers op de voet tijdens een bezoek dat zij brachten aan een machinefabriek. McColl vertelt hierover in zijn krant: „Nog nooit heb ik zo'n vlugge inspec tie meegemaakt. Geen enkele keer hield Kroestjev halt om even met een arbeider te praten. Geen glimlach voor bet proletariaat kon er af. Geen vraag niets. De 2400 arbeiders van die fabriek," aldus McColl, „schenen daar trouwens niet om verlegen. Ze be keken de bezoekers met zwijgzame opmerkzaamheid. Niemand had de nei ging om te applaudisseren of te groe ten. Nogal kil. De arbeiders dachten (en zeiden) er het hunne van. „Het interesseert de Russen natuurlijk niet wat arbeiders denken", hoorde ik. Kroestjev had wel een gesprek met de 27-jarige voorzitter van de perso neelsvereniging op de fabriek. Yager Yaze. Kroestjev zei hoffelijk: „Je lijkt me veel te jong voor de functie die je bekleedt!" Yaze antwoordde: „O, 27 is heus oud genoeg. Dat kan ik u wel verzekeren". Kroestjev: „Kunt u zich wel zelf- critiek veroorloven?" Yaze: „Natuurlijk." Kroestjev: „Goed. LIMONADE. Na de rondleiding werd even uitge rust en toen sprak Kroestjev: „Geef me het grootste glas dat er te krijgen is. Ik heb een vreselijke dorst". Iemand hield hem een glas voor en een ander wilde dat volschenken met brandy. Verontwaardigd riep Kroest jev: „Nee! Ik wil ditmaal limonade. Dat moest u begrijpen!" Toen men Kroestjev vroeg wat hij over de fabriek dacht, zei hij: „Mijn bezoek was zó kort, dat ik werkelijk niets kan zeggen. Maar wel kan ik u verzekeren, dat, wanneer u een dele gatie van deze fabriek naar de Sovjet unie wilt zenden, wij haar alles zullen tonen wat zij wenst te zien." McColl vertelt verder, dat men Kroestjev een foto-album over de fa briek aanbood. De „man achter de troon," zei daarop: „Prachtig! Ik zal dit als een brok leerstof voor onze eigen ingenieurs meenemen. Het zal me in staat stellen hen deskundig te critiseren!" In Rycka bracht Kroestjev een be zoek aan een scheepswerf, waar hij tegen een werkbaas zei: „Waarom klinken jullie de schepen hier? Wij lassen alles en dat is veel beter." De werkbaas zei droog: „Misschien. Maar ziet u daar tegenover ons, dat schip in aanbouw? Dat bouwen we voor Zwitserland en de Zwitsers eisen dat we klinknagels gebruiken. Bij ons in Joego-Slavië proberen we altijd onze klanten ter wille te zijn...." En Kroestjev snapte maar niet waarom zijn begeleiders stonden te gnuiven, zelfs iemand van zijn lijfwacht TONEEL Gisteren namen Kroestjev en zijn gezellen (zonder McColl uiteraard) in hun slordig zittende colbertcostuums afscheid van Belgrado. Gisteren kwam de delegatie in Sofia aan. Waartoe dit alles?, zal men vragen. Het meest hoort men de mening, dat het Krem lin straks aan de Westelijke regerings leiders wil tonen, dat het verzoenings gezind is, zelfs jegens de rebel Tito. Belgrado zou dan nog slechts een to neelstuk zijn. Misschien, dat Tito dit het beste voelt. Bij het afscheid zei Kroestjev tot een Amerikaanse journalist: „U kunt een visum voor Moskou krijgen". Tito merkte toen op: „Maar dan bent u een gevangeneDe omstanders lachten verstolen, zoals ze al meer deden. Voor 1 October a.s. zal een com missie een rapport uitbrengen aan de raad van ministers. Een nieuwe mi nisterconferentie zal dan over de voorstellen moeten beslissen. Enge land mag in de commissie vertegen woordigd zijn. Binnenkort zullen de ministers be slissen of ook andere landen zullen moeten worden geinviteerd. De mi nisters werden het eens over de vol gende grondbeginselen: (1) Uitbrei ding van goederenruil en uitwisse ling van burgers van de Europese landen door verbetering van de ver- keersmogelijkheden. (2) Onderzoek naar de mogelijkheid van gezamen lijke gas- en electriciteitslevering. (3) De ontwikkeling van atoomener gie voor vreedzame doelen, door ge zamenlijke financiering en uitwisse ling van materialen, technici en ma chines. De noodzaak van een gemeenschap-» pelijke Europese markt wordt erkend Hiertoe moet een reeks vraagstukken worden bestudeerd, o.a. de instelling; van een Europees investeringsfonds. Ook liclitpetroleum in prijs verlaagd Met ingang van vandaag wordt de prijs van autobenzine met 0.3 cent en die van lichtpetroleum met 0.5 ct. per liter verlaagd. Van welingelichte zijde vernamen wij, dat overwegingen van algemeen beleid, ook op economisch gebied en van concurrentie, voor de belangheb benden mede aanleiding zijn geweest tot deze prijsverlagingen. "N In Duinkerken, waar men op het punt van verrassingen wel wat gewend is, zeker sinds de laat ste oorlog, brak gisteren een paniek uit. In de stad had een circus zijn tenten opgeslagen en terwijl ieder lid van het per soneel druk aan het werk was, zag een Bengaalse tijger kans om uit te breken. Het dier kuierde eerst rustig wat rond over het circusterrein, zonder dat iemand de schrik van de jungle in de gaten had. De tij ger kennelijk gebelgd, daar over wandelde daarom de stad maar eens in. Vrouwen sleepten krijsend hun kinderen in huis, toen de gestreepte moordenaar in zicht kwam. Winkeliers sloten hun deuren, politxe-agenten klommen in lantaarnpalen en de brandweer maakte zich gereed om uit te rukken. Intussen echter was de directie van het circus gewaar schuwd en nu begon er een spannende jacht op de tijger. Het dier was op weg naar het strand. Het schrandere dier zal wel hebben bedacht, dat een mens in zwempak gemakkelij ker te verteren is, dan één met een colbertje aan. Op de boule vard wist men de tijger echter te vangen. Hij stond zijn lippen af te likken... Maar zijn diner bestond toch uit rundvlees die dag...

de Stem | 1955 | | pagina 1