Formatiepoging-Burger geslaagd Verdachte legde met goed gevolg een „drinkproef" af DE WONDERLIJKSTE KABINETSCRISIS TEN EINDE Compromis 5 pCt huurverhoging over de gehele linie verdere belastingverlaging j huiseigenarenzalfje geen onderhoudsplicht j BIJ DE ALCHIMIST VAN NU Opgelost DROEVIG SLOT VAN UITSTAPJE Tomasoaleger chauffeurs voerden wapens aan Straaljagers neergestort Zes Britse fabrieken sluiten hun deuren Zuid-Slavië en Rusland ,alte Kameraden weer Eert witte raaf in het laboratorium r Tijd om af te koelen. Radio's kunnen 15pCt goedkoper Voordeel voor de schatkist Bromracesniet toegestaan Hersenspoeling niet toegepast Een man behoort verwend te worden in ziin leven Borrels gleden vlot er in Koude oorlog met de telefoon DAGBLAD VOOR ZEELAND Kreupele wet' met kunstbeen Mevrouw Bouman 2X raadsvrouwe Zonr mg Campbell ziet er geen licht in Belgrado fluistertMolotov verdwijnt Nodigt Tito nu 1 Westen uit Eis voor het Hofvrijspraak Berlijn 35e JAARGANG No. 21857 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelpiein 11. Tel.: Directiei Kedactie en Administratie 3251. Verantwoordelijk Hoofd, redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: c. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr h. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. v. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55. per week (uitsluitend bij niej post- bestell.) f 0 45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderlanu VRIJDAG 3 JUNI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niej wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 98, Telefoon 2238 - Bureau vooi Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel.jtaJ35)^ HET K. /V. P. zond ons gisteravond het volgende laconieke bericht: In verband met het feitdat de kabinetscriscis tot het verleden behoortspreekt de voorzitter der Tweede Kamerfractie van de K. V. P., Prof. C. Romme Vrijdag om 18 uur 55 voor de K. R. O.-microfoon. Dit bericht ontvingen toe, toen uit an dere bron nog geen enkele mededeling om trent de goede afloop der onderhandelin gen, door Mr Burger gevoerd, was versche nen. Bekend was alleen geworden, dat de Ministerraad des morgens had vergaderd. Ook staatssecretaris van den Berge was daarbij tegenwoordig. Na overleg met de minister van Economische Zaken hebben vertegen woordigers van detaillisten, importeurs en fabrikanten van radiotoestellen ver- klaard, dat de prijzen van radiotoe stellen, zoals deze golden op 18 Maart met gemiddeld 15% zullen kunnen worden verlaagd. Voorzover de prijsverlaging nog niet is doorgevoerd, zal dit op korte ter mijn geschieden. Wanneer de beoogde wijziging in het tarief van de weelde belasting haar beslag zal krijgen, zal het percentage van de prijsverlaging naar het oordeel van de minister in het algemeen kunnen worden ver hoogd tot twintig procent. DE V.S., Argentinië, België, Neder land en Zwitserland voeren bespre kingen over het sluiten van accoor- den betreffende tweezijdige samen werking inzake vreedzaam gebruik van atoomenergie. DE ZAAK Van Beuningen-Coremans (uitvloeisel van de Van Meegeren- Vermeer-affaire) is vier maanden uitgesteld, wegens het plotselinge overlijden van eerstgenoemde. Prof. Coremans achtte zich door v. Beu- ningen beledigd. VIER ONTSLAGEN Amsterdamse stakers willen de steun krijgen van een aantal bekende Nederlanders. De bedoeling is, dat de 64 ontslagen werknemers weer in gemeente-dienst mogen treden. TOEN WOENSDAG te Dallas (Texas) 'n huis in afbraak instortte, werden drie personen gedood. Twee buurhui zen stortten namelijk méé in. EEN DRONKEN heer vertelde de politie onlangs, dat hij van zijn portefeuille, inhoud f 250.be roofd was. De bestolene zit in de celMen ontdekte namelijk, dat hij het gestolen geld zelf ook al ontvreemd had. BIJ MEDAN is een trein in de rivier gestort. De Darul Islam had de rails opgebroken. De machinist en de sto ker kwamen om het leven. DE ZWITSERSE politie gaat uitzoe ken hoe het kan, dat twee kisten met goud, die in een verzegeld compar timent van een trein werden ver voerd, in ongeschonden staat langs de spoorbaan terecht kwamen MICHEL DE SAINT PIERRE heeft de romanprijs van de Academie Frangaise verworven voor zijn „Les Aristocrates", dat ook in het Neder lands zal verschijnen. MET INGANG van het cllege-jaar 1955-56 zal aan de Ned. Economi sche Hogeschool als nieuw studievak „commerciële economie" worden in gevoerd. De HOGE AUTORITEIT van de K. S.G. heeft gisteren met algemene stemmen de benoeming van René Maijer (Frankrijk) tot haar president goedgekeurd. ENGELAND heeft het Westduitse protest over de bepalingen inzake de teruggave van vroegere Duitse be zittingen, in het Oostenrijkse staats verdrag, van de hand gewezen. Duits land zou van zijn aanspraken hebben afgezien. 5 OOR DE jaarlijkse inzamelingsac tie voor het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen, zal prinses Beatrix een rebus tekenen. Aan de oplossing van de rebus is een prijs verbonden. HET WESTDUITSE kabinet heeft een reeks wetsvoorstellen, die de perma nente basis van het bewapeningssche- tna zullen vormen, goedgekeurd. OP 73-JARIGE leeftijd is overleden. Prof. dr J. Clay, oud-hoogleraar in de wis- cn natuurkunde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam. Na afloop is aan Mr. Burger medegedeeld wat het standpunt van de ministerraad was omtrent de twee punten, waarover na dere precisering was gevraagd. Die twee punten betroffen, zoals bekend, een toezegging inzake overheidsmaatregelen, om de on derhoudsplicht voor woningen af te dwingen. En een belofte, om in het komende jaar niet met nieuwe huurrondes te komen, wijl anders de P.v.d.A. zich dan toch weer genoopt ziet de huurbe lasting van stal te halen. ligrde ook in een vergroting van het bedrag, bestemd voor de belastingver laging. De compensaties, welke de huiseigenaren verkrijgen in verhoogde afschrijving en in de grondbelasting, gevoegd bij de compensaties voor de huurders (nog goedkopere textiel en suiker o.a.) vergen meer van de schat- Het Kabinet der Koningin deelt mee: Mr. J. A. W. Burger heeft gisteravond aan H.M. de Ko ningin verslag uitgebracht over zijn pogingen tot het vinden van een basis die kan leiden tot het aanblijven van het huidige kabinet- Drees. Hij heeft H.M. mee gedeeld de opdracht tot re constructie van het kabinet in deze zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitgebrachte rapport heeft H. M. de ministers en de staatssecretarissen in overweging gegeven op hun ontslagaanvrage van 17 Mei j.l. terug te komen. Op grond daarvan heeft de minister president die ontslagaanvra ge ingetrokken. Naar verluidt, heeft de ministerraad in dit opzicht echter geen enkele vaste toezegging willen doen. De P.v.d.A.- fractie heeft hierop de formatiepoging- Burger tóch niet willen laten afsprin gen. Aan Dr. Drees moet zijn mede gedeeld, dat men het compromis zon der deze vaste toezeggingen aan vaardde. seinde ons. nog voor de nevenstaande tijding werd ontvangen, intussen later op de avond, dat Mr. Burger een bezoek bracht aap Paleis Soestdijk, om de Koningin mee te delen, rfat hij io zijn formatiepoging geslaagd was. De Koningin heeft hier op als haar voornemen te kennen ge geven. dat ze de ontslagaanvrage van het Kabinet-Drees niet zou aanvaar den. VEREN GELATEN. Als we het bereikte compromis over zien, dan kunnen we constateren, dat inderdaad aan alle kanten veren zyn gelaten. Het Kabinet stemde n,u in met een huurverhoging over de gehele linie, zy het maar van vyf procent. Het bewil- gemiddelde percentage van verlaging; der inkomstenbelasting niet acht, maar zes procent zal gaan bedragen. Een voordeel voor de schatkist is nog, dat de belastingverlaging twee maanden later ingaat. De P.v.d.A.-fractie heeft nog eens haar drijven naar een huurbelasting moeten opschorten. Het verhoogde be drag der belastingverlaging gaat ook tegen haar oorspronkelijke wensen in. kist dan die terugkrygt, omdat het' 500 Millioen vond men eigenlijk al te ontdekte hij, dat in die bergplaat^ 400 tot 500 lichte wapens waren opge slagen. Volgens getuige was Jong- schlacger hoofd van de NIGO. Gebleken is, dat getuige Sukartono de vorige keer in een gesloten zitting verklaringen heeft gegeven over een luchtcorridor boven WesL-Java. Naar aanleiding van een notariële verklaring, die mevrouw Bouman overlegde, van getuigen in Nederland zei de rechter, deze niet als bewijs stukken te kunnen gebruiken. Getui gen zouden of naar Indonesië moeten komen, of hun verklaringen moeten afleggen ten overstaan van een be voegd ambtenaar in Nederland. Vandaag wordt de zaak voortgezet. Twee straaljagers, die met hun ge bruikelijke supersnelheid achter el kaar vlogen, zyn boven Diepenveen (Ov.) in botsing gekomen en bran dend neergestort. Eén van de machines had twee man aan boord. Eén hiervan kwam om het leven. De twee anderen wis ten zich met de schietstoel te red den. Eén der toestellen viel brandend neer in 'n bos, enkele meters van een café. Enkele toeristen ontkwamen maar net aan de dood, toen het vliegtuig neerkwam. De andere straaljager kwam bij een kerkhof te recht. Gisteren is de zaak tegen de Ne derlander Jungschlaeger voortgezet. Mevrouw Bouman trad andermaal als waarnemend verdedigster op. De getuige Tomosoa verklaarde tij dens de zitting, dat hij in Januari op de onderneming Dramaga in het Bogorse, was tewerkgesteld. Blijkens zijn verklaring kwam hij daar in aan raking met de activiteiten van de NIGO. Hij zag o.a. vrachtauto's, die bestuurd werden door chauffeurs van het Nederlandse leger, vier tot vijf t f i i tot i J vanav™rWaChting' KCld'g n Zonnig weer met een matige i j oshdyke wind. Ongeveer dezelf- t ae temperaturen als gisteren. J Vandaag: Zon onder 20.53 uur. n„aaA„np 1915 u,lr- Morgen: Zon Zi Z6 uur> M-an onder 3.25 Woensdag slipte een Duitse aïltobus met 40 inzittenden 39 vrouwen en een predikant die op een va- cantiereisje waren, en vloog tegen een boom. De gevolgen waren ont zettend: 16 van de inzittenden wa ren op slag dood later overleden er nog drie en de overige inzitten den werden allen gewond. Deze telefoto laat zien, wat er na het ongeval van de bus overbleef: de hele bovenbouw is finaal van het chassis afgescheurd... (Telefoto) De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft het houden van snel heidswedstrjjden met bromfietsen op de openbare weg verboden. Onder snelheidswedstrijd moet in dit geval worden verstaan elk rijden met bromfietsen ter vaststelling of vergelijking van prestaties, waarbij het element snelheid de doorslag geeft. Dit besluit werd genomen in het be lang van de verkeersveiligheid in het algemeen. De vrijgelaten piloten: Vijfhonderd vonnissen tegen verzetslieden „Wy hebben het in, Chinese gevan genschap beter gehad dan wij aanvan kelijk hadden verwacht", zo hebben de vier Amerikaanse vliegers ver klaard, die door de regering van Pe king zijn vrijgelaten. Vooral na de conferentie van Genève was de behandeling beter geworden. Vier uur voor hun vertrek hoorden de vliegers pas, dat zij de vrijheid zou den terugkrijgen. Zij hadden zich schuldig moeten verklaren aan „agres sie tegen Chinees gebied en het on wettig overvliegen ervan". De com munisten hadden wel geprobeerd, de vier mannen voor de rode leer te winnen, maar de beruchte „hersen spoelingsmethoden" waren hierbij niet gebezigd. In de Chinese provincie Sjensi zijn 500 personen, die behoorden tot een grote verzetsorganisatie, die werkt onder de nationalistische vlag, veroor deeld. Vijftig hunner kregen de dood straf. veel. De huurverhoging is echter van haar kreupelheid genezen, al is ze nu nog verder ingeschrompeld. De los koppeling van huurverhoging en be lastingverlaging heeft ze ook niet kun nen verkrijgen. LIJMEN EN KRAMMEN. De fracties, die het Kabinet op 17 Mei steunden, hebben moeten toe stemmen in een later tijdstip voor de belastingverlaging, doch voor het ove rige behoeven ze zich niet onbevre digd te gevoelen. Alles bij elkaar lykt het toch wel wat op lijmen en krammen. Doch een Kamerontbinding met verder uitstel van allerlei belangrijke zaken bleek op de k(yer beschouwd toch ook wel in verschillende opzicht bezwaarlijk. Hoe staatsrechtelijk deze wonder lijke crisis en haar wonderlijke wijze van oplossen beschouwd en beoordeeld moet worden, is een hoofdstuk apart. De staatsmachinerie kan in ieder ge val weer draaien. Het Kabinet-Drees zal nu de verkiezingen van 1956 wel halen. Scheepswerf in brand Op een scheepswerf te Monniken dam brak gisteravond door onbeken de oorzaak brand uit. De felle Oos tenwind wakkerde het vuur aan. En kele loodsen, waarin enkele sloepen in aanbouw waren, werden zwaar be schadigd. Verschillende brandweercorpsen bonden de strijd tegen de vlammen aan. Om 10 uur hadden zij het vuur bedwongen. De schade moet zeer groot zijn. Zes staalfabrieken in Wales zullen vandaag sluiten, omdat zjj onvol doende aanvoer van steenkolen en schroot krijgen, als gevolg van de Britse spoorwegstaking. De secretaris van de 400.000 leden tellende Britse nationale vakbond van spoorwegpersoneel, Campbell, heeft verklaard dat er geen hoop is op een spoedig oplossing van het arbeidsge schil bij de spoorwegen. Campbell heeft met de leiders van het Britse verbond van'vakverenigingen (T.U. C.) gesproken over de kwestie van de verschillen in loonschaal van de diverse categoriën spoorwegperso neel. De machinisten en stokers wensen namelyk, dat de verschillen tussen hun loon en dat van het lagere spoor wegpersoneel (dat onlangs een hoger loon kreeg) gehandhaafd blyven. Otters in het viswater De vissers, die fuiken hebben op het Grote Gat te Oostburg, hebben tot hun schade moeten constateren, dat er weer volop oters op roof ui zijn. Vele netten zijn kapotge- vreten, zodat de liefhebberij voor dit viswater niet groot meer is. Campbells bemoeiingen hadden echter nog geen resultaat. De Britse pers voorspelt, dat vol gende week een millioen arbeiders werkloos zullen worden, als de sta king voortduurt. Tal van bedrijven zijn niet in staat te werken, als de spoorwegen niet voor aan- en afvoer zorgen. Vele bijzonderheden over het En gelse atoomonderzoek zijn vrijgege ven in een rapport. Het onthult bijzonderheden over de vooruitgang op verschillende gebieden van de atoomenergie en over de ontwik keling van nieuwe electronische instrumenten welke van belang zijn voor de industriële ontwikkeling in het land. De foto, een van de op namen uit het nieuwe rapport, toont het interieur van een immens ge bouw voor chemisch onderzoek i.v.m. de atoomenergie te Harwell. 55 In Belgrado, waar gisteren een gemeenschappelijke Zuidslavische- Russische verklaring is getekend doen geruchten de ronde, dat Molotov, de Sovjet-minister van Buitenlandse Za ken, om gezondheidsredenen zal af treden. Sjepilov, de hoofdredacteur van de ,,Pravda" zou hem moeten opvolgen. (Advertentie) i Met eten en drinken, met roken en natuurlijk ook met J zijn schoenen. Die moeten mannelijk en mooi, sterk en goedpassend zijn. Bata-Diplomat spijkerloze herenschoenen ZIJN dat. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren vrijspraak geëist in de zaak tegen de 42-jarige hoofdvertegen woordiger F. de H. uit Hilversum, die het onder invloed van alcohol besturen van een auto ten laste was gelegd. Hij zag namelijk geen kans een overtuigend bewijs te construeren. De rechtbank had verdach te reeds op dezelfde gronden vrijgesproken. De Officier van Justitie was tegen dit vonnis' in beroep gegaan. De verdachte had in December een vrachtwagen aangereden, die zonder reflectoren op een slecht verlichte plaats op de rijweg geparkeerd stond. De verbaliserende agen ten hadden daarna bij H. een dranklucht waargenomen. Echter geen uiterlijke tekenen van enige graad van dronkenschap, zoals zij als getuigen verklaarden. Een bloedproef wees een percentage van 1.75 pro mille een zeer hoog per centage alcohol in het bloed aan. Verdachte bekende grif met een za kenrelatie 6 5 7 borrels te hebben ge dronken. maar die hadden op hem geen enkele invloed, zo beweerde hij. De Amsterdamse Rechtbank stond hem toe dit aan te tonen. Bij een laboratorium-onderzoek, waarbij H. 6 borrels en 1 glas bier in een korte periode opdronk, bleek inderdaad, dat hij nauwelijks reageer de op het gebruik van alcohol. „Met de wil om iets te vinden, is het mij niet gelukt de typische afbraakver schijnselen van alcohol te constate ren", zo verklaarde dr. A. Sunier, ze nuwarts, die als getuige-deskundige was opgeroepen, tijdens de zitting. Dr. Sunier gaf de procureur-generaal overigens wel toe, dat bfj de proefne mingen niet de reële situatie kon wor den benaderd, „maar", zo voegde hij er aan toe, „ik heb wel positief de indruk, dat H. op die dag bewust heeft gereden en daartoe in staat was". Een ,.oog-en-hand"-proef (een proef naar de coördinatiecapaciteiten) heeft dat bij het onderzoek aangetoond. UITZONDERINGSGEVAL. Ook prof. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium, had de indruk, dat de invloed van alcohol op verdachte zeer gering was. Normaal wijst de bloedproef bij het gebruik van 7 borrels 1.75 pro mille aan, zo verklaarde hij. Bij verdachte was het percentage slechts 0.90 pro mille. Bij nieuwe proeven H. dronk toen een groter aantal borrels was een per centage van 1.35 pro mille bereikt. Verdachte legde toen evenwel de proe ven opnieuw zeer goed af. Aan de hand van een Duits rapport toonde hij aan, dat er uitzonderingsgevallen zijn. „Het is zeer goed mogelijk, dat verdachte daartoe behoort", was zijn mening. Uit een verdere technische discussie kon de procureur-generaal evenmin belastende feiten afleiden. Daar tevens beide agenten verklaarden, dat het ongeluk ook had kunnen geschieden, indien H. geen alcohol had gebruikt, concludeerde hij tot vrijspraak wegens onvoldoende bewijsmiddelen. Hij verbond daaraan evenwel de waarschuwing aan verdachte „zijn, be kwaamheden op het gebied van het drinken van alcoholhoudende dranken niet uit te buiten." De uitspraak werd bepaald op 16 Juni a.s. Zuid-Slavië en Rusland hebben hun zeven jaar oude geschil bijgelegd door de ondertekening van documen ten, waarin wordt aangedrongen op toelating van rood-China tot de V.N., verder op ontwapening, vreedzaam gebruik van kernenergie en een atoomwapenverbod. De twee landen bepleiten een oplossing van het Duit se vraagstuk. Op het gebied van atoomonderzoek voor vredesdoelein den zullen beide landen gaan samen werken. De burgers van beide landen zullen kunnen repatriëren. De aan spraken van Peking op Formosa wor den gesteund. Het is wel haast zeker, dat de Rus sen in Belgrado vooral het oogmerk hadden, om het Westen via Tito in te lichten omtrent het Russische standpunt t.a.v. Europa. Het is daar om te verwachten, dat na deze con ferentie een bespreking tussen Tito en Westelijke autoriteiten zal plaats vinden. De Zuidslavische president is hiervoor reeds voorbereidingen aan het treffen. De Oostduitsers hebben gisteren opnieuw een typische koude-oorlog- streek uitgehaald. Zij verbraken na melijk de telefoonverbindingen tus sen de Oost- en Westberlijnse boven grondse spoorwegestations. Slechts één lijn lieten zij intact. Als men weet, dat W.-Berlijn 70 stations heeft, dan is het duidelijk, dat door deze situatie groot ongerief is ont staan. Vertragingen in de treinenloop e.d. kunnen nu niet worden gemeld. Misschien is dit de Oostberlijnse manier om het nieuwe gesprek tus sen de Westelijke ambassadeurs en de Sovjet-hoge commissaris over de tolkwestie, in te leidenGemeld werd namelijk, dat dit gesprek voort gang zal vinden. „KASHMIR" DESNOODS VOOR DE V-RAAD Pakistan zal. indien geen overeen stemming met India wordt bereikt over de kwestie Kashmir, deze aan gelegenheid aan de Veiligheidsraad voorleggen. De tot nu toe gehouden besprekin gen hebben weliswaar nog geen bevre digend resultaat opgeleverd, doch de Indische houding zou „verbeterd" zijn. Woensdagavond liep een 18- jarige Haagse dienstbode, na een ruzie, kwaad weg van huis. Zij ging in de kiosk (tevens wachthuisje voor trampassa giers) aan de Nieuwe Parklaan zitten. Toen de laatste tram uit Scheveningen daar passeerde, sloot de trambestuurder, zoals dat te doen gebruikelijk is, de kiosk af De man had et meisje namelijk helemaal niet opge merkt. De dienstbode, die niet zo gauw had gemerkt, dat zij opgesloten werd, deed gedu rende de nacht alle mogelijke moeite om de aandacht van de schaarse voorbijgangers te trek ken, echter zonder succes. Gis termorgen omstreeks 6 uur werd zij opgemerkt door een kran tenbezorger. Deze alarmeerde de politie, doch ondertussen was de eerste tram reeds ver schenen, waarvan de bestuur der, naar zijn opdracht, de kiosk opende...

de Stem | 1955 | | pagina 1