Grote verkiezingszege voor de Conservatieven Eden als triomfator juicht toege Genezing van Weense ballerina is „medisch onverklaarbaar' BERAAD IN FRACTIES over voorstellen Burger SPOEDIGE REGELING conferentie Grote Vier? 3 tot 15 jaar geëist Edeltraud Fulda ging naar Lourdes MevrBoumau zal pleiten Hoa-Hao-secte verwerpt ultimatum De kinderen maakten ruzie BOKKIG DAGBLAD VOOR ZEELAND Absolute meerderheid van zestig zetels in het Lagerhuis ZUID- VIE TNAM Attlee: „Verdeeldheid oorzaak van nederlaag"' De Kabinetscrisis Antwoorden zouden al binnen zijn Toeslagregeling wordt voorbereid Adenauer: Ontwapening moet het eerste agendapunt zijn Toch al nieuwe haring! Zaak tegen R.M.SAeidcrs Gevangenisstraffen van TREINSTAKING IN ENGELAND ZAL DOORGAAN Na vijf jaar als wonder erkend Beatrix en Irene naar Kopenhagen Rapport aan kard. Innitzer Zaak Jungschlaeger Verkiezingslijst .Nationaal Front' Schreeuwend, maar geluidloos r 95e JAARGANG No. 21853 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. lei.: Directie, Redactie en Admuustratie: 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. U de Kecütei, U J. v. t Westende, f V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 6.85 per kwartaal, per post f 6.5b, per week (uitsluitend bi) nlet-post- bestell.» 1 U 4b, Incasso wordl berekend. Losse nummers 13 it. Postrek no. 378841. Voor God. Koninpin en fadezland ZATERDAG 28 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen a£ te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse E.landen: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Britse Conservatieven hebben een grote overwinning be haald op Labour. Zij behaalden een winst van 23 zetels in het La gerhuis. De partij van Attlee verloor 17 zetels. Met een meerder heid van 66 zetels op hun rivalen zullen de Conservatieven de ko mende regeringsperiode kunnen ingaan. Bovendien hebben ze een sprekende absolute meerderheid (60 zetels) op alle partijen in het Lagerhuis. De cijfers, die we hier vermelden, zijn gebaseerd op de uitslag van 624 van de 630 districten. De overige uitslagen moesten nog binnenkomen, maar aan het algemene beeld van de totaal-uitslag kunnen zijn niet veel meer wijzigen. Sir Anthony Eden verklaarde Vrijdagmiddag in Londen, dat hij ge loofde dat de jongere generatie invloed op het bereikte resultaat heeft uitgeoefend. De 57-jarige premier werd hartelijk toegejuicht toen hij in Londen arriveerde uit zijn kiesdistrict Warmick en Leamington, waar hij met een meerderheid van ruim 36 stemmen werd herkozen. .Men neemt aan dat Eden onmiddellijk is begonnen met de opstelling van een nieuwe ministerslijst. Men verwacht echter geen onmiddellijke, drastische wij zigingen. CHURCHILL EN ECHTGENOTE opnieuw triomf EEN BRITSE wetenschappelijke ex peditie gaat deze maand nog naar Cyprus om daar de verzonken stad Salamis in kaart te brengen. Men verwacht bovendien belangrijke oud heidkundige vondsten te doen. DE VERBETERING van de gezond heidstoestand van Kardinaal Segura, die Dinsdag intrad, is verder voort geschreden. De artsen zeiden, dat de algemene toestand, hartslag en bloed druk van de kardinaal bevredigend waren. DE PLAATSVERVANGEND secreta ris van de Italiaanse communistische partij. Luigi Longo, is door de Open bare Aanklager beschuldigd van be lediging van de Paus en de katho lieke godsdienst. TWEE SCHOOLBARAKKEN in een Engels doorgangskamp te Hoek van Holland zijn gisteren door brand ver nield. Ook de inventaris ging verlo ren. RECTOR EI. Senaat van de uni versiteit van Goettingen hebben ontslag genomen uit protest te gen de voorgenomen benoeming van 'n beruchte neo-Nazi als mi nister voor Culturele Zaken in Ne- der-Saksen. IN FRANS CAMEROEN zijn bij on lusten als gevolg van communisti sche agitatie, elf mensen om het le ven gekomen en vijftien zwaarge wond. Er is een aantal arrestaties verricht. DE INTERNATIONALE Luchtvaart show op Ypenburg, die Tweede Pink sterdag wordt gehouden, belooft een vliegfeest van de eerste orde te wor den. Vrijwel alle buitenlandse deel nemers zijn al gearriveerd. BINNENKORT ZAL, behoudens goed keuring van Rijk en gemeente, be gonnen worden met de bouw van een derde permanente Jaarbeurshal aan de Groeselaan in Utrecht. PRESIDENT EISENHOWER heeft 't Congres gevraagd, de immigratiebe perkingen te verzachten, zodat vooral ook vluchtelingen uit communistische landen in de V. S. kunnen worden toegelaten. BINNENKORT zal aan de Nederland se en Belgische regeringen een voor stel worden gedaan betreffende de toepassing van de nieuwe woorden lijst voor de Nederlandse taal bij het onderwijs. Iets warmer Weersverwachting tot vanavond: Aanvankelyk opklaringen, later plaatselijk enkele buien. Overwe- germ matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperatu ren. Vandaag: Zon onder 20.46 uur,, maan op 12.17 uur. Morgen: Zon op 4.32 uur, zon onder 20.47 uur. maan op 13.30 uur maan onder 1.16 uur. Maandag: Zon op 4.31 uur, zon onder 20 48 uur, maan op 14.41 uur maan onder 1.34 uur. Dinsdag: Zon op 4.30 uur, maan onder 1.50 uur. Generaal Tran Van Soai, de leider van de secte der Hoa-Hao, heeft het ultimatum van de Zuidvietuamese premier, Ngo Dinh Diem, om in Sai gon te komen onderhandelen, van tie hand gewezen. De premier heeft met een offensief gedreigd als de Hoa- Hao-leider zijn onderhandelingsvoor- stel niet aanneemt. Men twijfelt er nog aan, of Diem zijn dreiging ten uitvoer zal brengen. Politieke leiders verklaarden namelijk dat mogelijk het particuliere leger van de Cao-Dai-secte het leger van Diem in de rug zal aanvallen, als de rege ringstroepen een offensief tegen de Hoa-Hao en Binh-Xuyen zouden be ginnen. Met de uitslagen van zes districten nog onbekend, was de zetelverdeling in het Lagerhuis, vergeleken met de oude samenstelling, als volgt: Nu Voorheen Cons. 342 (49.87%) 322 (47.9%) Soc. 276 (46.60%) 294 (49 Lib. 5 6 Ierse L. 1 Sinn Fein 1 2 Ierse Nat. - 2 Zoals men ziet geven de percenta ges voor de belangrijkste partijen een ander beeld dan de zetelverdeling zou doen vermoeden. Dit laat zich verkla ren uit het merkwaardige karakter van het Engelse kiesstelsel. Men moet er rekening mee houden, dat door de uitbreiding van het aan tal districten het Lagerhuis vijf zetels meer heeft gekregen. De conservatieven, die tijdens de verkiezings-campagne de leuze „voor spoed door middel van particulier ini tiatief" voerden, zullen in de komende vijf jaar het land met een veilige meerderheid kunnen regeren. Bevan, de leider van de linkervleu gel van Labour, is herkozen, maar en kele van zijn voornaamste aanhangers zijn in hun districten eenvoudig weg gestemd. De afgevaardigde van de Sinn Fein zit in de gevangenis. Hij heeft trou wens gezworen zyn zetel nooit in te nemen, omdat hij geen eed van trouw wil afleggen aan de koningin. De 72-jarige Labourleider Attlee, die van 1945 tot 1951 premier is geweest, heeft zich Vrijdagochtend terugge- Gisteren hebben de Tweede- Kamerfracties van K.V.P., A.R., C.H.U. en P. v. d. A. vergaderd over de voorstellen van Mr Bur ger terzake van het huurbeleid, welke een Kabinetsreconstructie mogelijk moeten maken. De vergadering van de K.V.P.-frac- tie werd in de middag onderbroken. Prof. Romrhe begaf zich toen naar Mr Burger, om nadere toelichting op de voorstellen in te winnen. De fractie zette daarna haar beraadslagingen voort. Uit een en an.der blykt wel, dat de K.V.P. niet zonder meer op Kamer ontbinding wil aansturen, gelijk wel is gesuggereerd Ze zal voor redelijke voorstellen, die geen socialistische stokpaardjes najagen en uit-de-band springeryen zullen voorkomen, zeker welwillende aandacht kunnen hebben. Opvallend is, dat in een verzame ling van uitlatingen door bekende po litici, in Elseviers Weekblad gepubli ceerd, het sterkst voor Kamerontbin ding wordt gepleit door de c.h. Beer nink en van de Wetering. De K.V.P.-er Van Rijckevorsel is er daarentegen beslist tegen. Zo ook Prof. Oud en de Welteriaan Lemaire. Gisteravond zou Mr Burger alle antwoorden reeds binnen hebben, maar om half twaalf waren er nog steeds geen bijzonderheden hierover bekend. Onze parlementaire correspondent deelde nog mee, dat de beraadsla gingen van gisteren kennelijk enerve rend waren. Tijdens de fractieverga deringen zat minister Burger op de uitslag te wachten. Telkens verliet hij het vertrek, liep even op en neer in de gang en verdween weer achter de deur. Even daarna herhaalde dit spelletje zich opnieuw trokken op zijn buitenverblijf „Cherry Tree Cottage". Zijn enige commentaar op de uitslag was, dat de „meningsverschillen in de boezem van de partij" ongetwijfeld nadelige invloed hebben gehad in kiesdistricten waar de krachtsverhou ding tussen de partijen slechts klein was. Andere politici schryven het succes van de conservatieven toe aan de voorspoed van de afgelopen jaren. Het conservatieve bewind van de afgelo pen drie-en-een-half jaar viel samen met een tijdperk van hoge lonen, zo goed als geen werkloosheid en weg vallen van de versoberingen en de rantsoenering uit de eerste na-oorlog- se jaren, toen Labour aan. het bewind was. De uitslag van de verkiezingen zal ongetwijfeld de positie van Eden op de komende vier-mogendhedenconfe rentie met de Sowjet-Unie verstevi gen. Garantieprijs melk Op een vraag uit de Kamer of hij het moment nog niet gekomen acht, om een toeslag te geven op de mini mum-garantieprijs voor melk aan be paalde producenten, heeft de minister bevestigend geantwoord. Hij acht het gewenst, zegt hij, op zo kort mogelijke termijn te komen tot een beslissing inzake de rubricering van gebieden, welke in aanmerking komen voor een toeslag van maximaal ƒ1.70 per 100 kg. melk of een gedeelte daarvan op de minimum-garantieprijs. Uitbetaling van een eventuele toe slag zal niet eerder kunnen geschieden dan in het begin van 1956. Nog voordat op 20 Juni a.s. de mi nisters van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden naar San Francis co gaan voor de jubileum-bijeen komst van de Verenigde Naties, hopen zij plaats en datum hebben be paald voor de conferentie van Grote Vier. Mogelyk dat er voordien een minjstersbijeenkomst zal plaatsvinden, Aan de visafslag te Scheveningen werd Vrijdagochtend de voor Ne derland eerste nieuwe haring aan gevoerd en geveild, zodat het zee banket nog met Pinksteren op de Hollandse tafels kan pronken.. De foto toont hoe direct na de aan komst met het gebruikelijke keuren werd begonnen. De Auditeur-Militair by de Krijgs- j raad in Jog,ia, Majoor Sunarto, heeft Donderdag gevangenisstraffen van drie tot vijftien jaar geëist tegen de twaalf verdachten in de zaak tegen de leiders van de RMS. Hij achtte hen schuldig aan pogingen een deel van het grond gebied van de republiek Indonesië af te scheiden en V2ln het opnemen van de wapenen tegen het wettige gezag. De eis tegen de president van de RMS, J. H. Manuhutu, luidt zes jaar, tegen de minister-president A. Wairi- zal eveneens zes jaar, tegen de opper bevelhebber van de RMS-strijdkrach- ten Samson D. Jacob vijftien jaar en tegen de chef-staf Thomas Nussy tien jaar. Over het zelfbeschikkingsrecht, waarop enkele verdachten zich berie pen, zei Sunarto, dat dit betrekking had op het vormen van deelstaten bin nen de V.S.I. en dat het niet mogelijk is op eigen gezag uit de V.S.I. te tre den. In het algemeen over de verdach ten sprekend zei de Auditeur-Militair tenslotte, dat verdeeld kunnen wor den in twee groepen. De ene groep werkte met besef en begrip voor de RMS, de andere sloot zich aan uit vrees „en toont daarvoor thans spijt." De op handen zijnde staking van de Britse treinmachinisten en stokers, die voor midder nacht van Zaterdag op Zondag is uitgeroepen, zal naar alle waarschijnlijkheid voortgang vinden. De besprekingen op het hoogste ni veau zijn namelijk op niets uitgelo pen. Door de voorgenomen staking van 70.000 machinisten en stokers zou vier-vijfde van het spoorverkeer tot stilstand komen. De spoorwegmannen eisen een voor hen gunstiger loonschaal en de haven arbeiders eisen erkenning van hun vakvereniging. Het Internationaal Artsen-Comité te Parijs, dat de genezingen in Lourdes onderzoekt, heeft bekend gemaakt, dat de genezing van Edeltraud Fulda uit Wenen „medisch onverklaarbaar is." Of schoon de Weense reeds in de zomer van 1950 in Lourdes volledig genas, heeft het comité eerst nu, na diepgaand onderzoek van alle diagnosen en factoren, er toe kunnen besluiten, de genezing als onverklaarbaar te betitelen. De geschiedenis van de miraculée is een tragische geweest tot op de dag van haar genezing. Op het hoogtepunt van haar carrière als danseres werd de toen een en twintig-jarige Edeltraud Fulda ziek en bleef zij der tien jaren bedlegerig. De prinsessen Beatrix en Irene zyn gisteren per K.L.M n,aar Kopenhagen vertrokken om de Pinkstervacantie door te brengen bij de familie Feaver. De heer Feaver is Canadees gezant in Denemarken. Tezamen met haar zuster Ruth had Edeltraud een magnifiek programma ingestudeerd, dat zij beiden met groot succes opgevoerd hebben in Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland. Ook in Italië vonden de twee jeugdige bal lerina's veel bijval, toen het ongeluk boven haar losbrak Reeds lange tijd leed Edeltraud aan maagpijnen, maar omdat haar lichaam door training ge hard was, ondervond zij daar minder last, van dan een ander. Op dat ogen blik was het echter te laat. Met een gescheurde maagwand werd zij in een ziekenhuis in Turijn opgenomen. De volgende dag onderging zij een zware operatie De ziekte had evenwel te veel vernield. Een acute buikvliesont- steking bracht haar op de rand van de dood, maar na een maand was het stervensgevaar geweken. Daarna trad een niervergiftiging op. en tegelijk openbaarden zich de eerste verschijn selen van de gevreesde ziekte van Addison. Ziende daf de artsen niets ver mochten uit te richten, begon Edel traud haar laatste hoop te vestigen op een wonder. Hoewel zij van huis uit katholiek was, kwam zij zelden in een kerk. Vooral de Maria-verering had zij afgewezeh. Met haar ziekte kwam ook de ommekeer in haar gods dienstig leven. Na een jaar waste zij zich eens mef Lourdes-water, dat haar grootmoeder uit Joego-Slavië had op gestuurd. Hoewel zij meer of minder op een wonder had gerekend, gebeur de er niets. Zij werd er echter niet door ontmoedigd. Een boekje over Lourdes deed bij haar het verlangen rijzen, zelf naar Lourdes te gaan. Het duurde tot 1950 alvorens het geld voor de reis met be hulp van vrienden en hekenden bijeen was. Edeltraud was er stellig van overtuigd, door de koude baden óf genezen te worden óf te zullen sfer ven. Zij schreef de omstandigheid, dat zij zich na de afdaling in de piscines beter voelde dan voorheen, toe aan de afname van het levensgevaar. In de middag van dezelfde dag evenwel at „de stervende", die dertien jaar lang slechts liggend dieetkost tot zich had kunnen nemen, met veel smaak en zonder schadelyke gevolgen stevig voedsel. Eerst nu, na vijf jaar diepgaande studie van gewetenvolle artsen, werd haar genezing door het internationaal artsencomité waartoe ook protes tantse en ongelovige medici behoren erkend. De conclusies zijn aan kardi naal Innitzer overhandigd, die daarop de genezing van zijn diocesane won derbaar heeft genoemd. In Djakarta is Vrijdag de behande ling van de zaak tegen Jungschlaeger voortgezet. Rechter Maengkom deelde tijdens de zitting mee, er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevrouw Bou- man voorlopig als verdedigster zal op treden in afwachting van nadere be slissingen nu de raadslieden Bouman, Boegheim en mej. Nany Razak zich hebben teruggetrokken. Een verzoek om uitstel van de zitting, door me vrouw Bouman, wer dafgewezen. Gehoord werd de 37-jarige J. Bolang geboren in Menado, die vroeger vier de stuurman is geweest bij de KPM en in 1950 was verbonden aan het plaatselijke militaire commando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd dit verhoor bij gesloten deuren afgenomen. Als aanleiding tot deze ©ïaatregel werden genoemd de reeds in de vorige zitting naar voren gebrachte dreigementen tegen de ge tuige Manoppo. Deze zou zijn medege deeld, dat hij in moeilijkheden zou ge raken indien hij iets ten nadele van Jungschlaeger zou verklaren. de Volgens het Alg. Daghlad zal aan eerstvolgende verkiezing van, de Tweede Kamer deel worden genomen met een lijst, waarop als no. 1 de ge wezen kapitein van liet vroegere K.N.I.L. Westerling zal prijken. No. 2 zal mr J. A. Wolthuis uit Groningen zijn, leider van de onlangs tot verbo den organisatie verklaarde N.E.S.B. (een soort herleefde N.S.B.). Derde zal zijn de tandtechnicus J. van Wijk, directeur van het vroegere Evipan-instituut te Rotterdam (tegen welks praktijk een wet is uitgevaar digd). Vervolgens zal men op die lijst aan treffen de vervaardiger van de z.g. Nieuwsbrief, J. Fabius, tegen wie een klacht wegens majesteitsschennis aan hangig is. Dan is er op de lijst nog een plaats ingeruimd voor dr W. H. K. Feuilleteau de Bruyn, ook oud-of ficier van het K.N.I.L. Mr Wolthuis heeft meegedeeld, dat men het wenselijk vindt, ook de leider van het vroegere Zwart Front (later Nationaal Front) Arnold Meyer, een plaats op de lijst te geven. Het zou de bedoeling zijn, de groep, die de lijst in elkaar zet, als partij te formeren, die dan Nationaal Front zou moeten heten. oooooooooooooooooooooooo- In verband met het Hoog- O O feest van Pinksteren zal het o g eerstvolgende nummer van v ons blad op Dinsdag a.s. ver- g schijnen. o ooc>oooc><xxx>o<xxx>c>«oo<xx>o waar men tot een definitieve regeling tracht te komen. Dit is gisteren in Washington meegedeeld. Kanselier Adenauer heeft gisteren in de Westduitse Bondsdag gezegd, dat het ogenblik thans gunstig was om tot internationale ontwapening over te gaan. Deze kwestie, zei hij, moet als eerste punt op een viermogendheden- conferentie besproken worden. „Ame rika moet moedig en vastbesloten met een voorstel vooraan gaan." Verder was de Bondskanselier van oordeel, daj West-Duitsland niets meer dan zijn recht zou eisen, wanneer het bij de Sovjets aandrong op het hergeven van de vrijheid aan Oost-Duitsland. Adenauer heeft president Heuss ver zocht, hem van zijn post op Buiten landse Zaken te ontheffen en in zijn plaats Von Brentano te benoemen. Een socialistische motie, om met de herbewapening van de Bondsrepubliek tof na da Viermogendhedenconferentie te wachten, is door de Bondsdag ver worpen. In Zuid-Slavië heeft president Tito zich gisteren met zijn hoge Russische gasten aan de conferentietafel gezet. Rusland, zo is in Washington be kendgemaakt. zal 62 Amerikaanse oor logsschepen, die het in de tweede we reldoorlog geleend had, teruggeven. En ivoonicagenbetvoner schoot zijn revolver leeg Omdat zijn kinderen ruzie kregen met die van de buurman, maakte de Hilversumse woonwagenbewoner P. S. zich kwaad. Hij nam een revolver en schoot die leeg op de woonwagen van de ander, waarin zich op dat mo ment een vrouw en een meisje van vier jaar bevon.den. De kogels raakten gelukkig niemand, maar de politie meende er toch verstandig aan te doen, de wildeman te arresteren. De broer en de vader van S. hadden het hunne tot de sensatie bijgedragen door respectievelijk met een sabel te dreigen en fe verklaren, dat ze de hele club „wel eens zouden koud maken." Omdat ze de wapens verborgen had den. waarmee hun echtgenoten tekeer waren gegaan, werden ook de vrou wen van de beide broers gearresteerd. Later echter werden die weer vrij ge laten. Een boortoren bij Maracaibo in Ve nezuela is met een houten „jurk" uitgedost, opdat de omwonenden minder last van het lawaai zullen hebben. Daarentegen zijn de kleu ren, waarin het bouwwerk is ge schilderd zo „schreeuwend" moge lijk gemaakt, opdat het tevens als landbaken voor de luchtvaart kan dienen. Artis heeft van Zwitserland enkele steenbokken ten ge schenke gekregen en de beesten hebben het dierentuin-perso neel al grijze haren bezorgd. A raat zij driemaal uit hun p?rk waren ontsnapt, eens over het 1.80 meter hoge hek, dan weer zelfs door een rond luchtgat in de muur, twee meter bouen de grond en met een doorsnede van ongeveer 25 cm., was het hek verhoogd tot 2.80 meter. Men had evenwel buiten de bokkensprongen van de spring- bokken gerekend, want reeds kort na het onderzbek wandel de het jonge mannetje rustig buiten zijn perk, nam een kijk je op de bokkenrots, wipte over hekken alsof ze niet be stonden, sprong sierlijk over een naderende oppasser heen en kwam al snuffelend in de werk plaats van Artis. Daar heeft 'n grote schare gealarmeerde op passers hem kunnen opvangen. Thans heeft men het steen- bokkenpaar een paar dagen huisarrest in hun binnenver- blijf gegeven. Niet als straf, doch omdat men in Artis ten einde raad begonnen is, het ge hele buitenverblijf met gaas te overspannen. „We maken er maar een grote vliegkooi van", zei een der oppassers.

de Stem | 1955 | | pagina 1