KORTENHORST INFORMATEUR GETERGDE BE VAN maakte zich kwaad Een weekend in luilekkerland Politieke toestand nog steeds onzeker IN GEEN NEUTRAAL GEVAL EEN DUITSLAND Eindhoven opgeschrikt door vreemde ontploffingen Moet Kamermeerderheid sanctie geven voornemen tot Kamerontbinding op Inbreker nam het er eens van DAGBLAD VOOR ZEELAND Zo kan men het óók bekijken Allerlei speculaties Vrij zonnig HAD REEBOK HONDSDOLHEID? Verenigingsgebouw voor Kerkwerve Vechtpartij te Mill berecht Twee-en-een-half jaar voor hoofddader Noord-Afrika blijft onrustig 51 Doden in één week MONNET BEREID AAN TE BLIJVEN Komt Doenitz in vrijheid? Rebhoiz krijgt vijf jaar Morgen gaat Engeland stemmen VERDER NIET VEEL LA WAAI Dulles stelt Bonn gerust Menon heeft plan voor Formosa Knakworstjes limonade en een radio Kinderwagen werd omver gegooid ONTBRANDT STRIJD OPNIEUW? Politiek spel met Salk-vaccin 95e JAARGANG No. 21850 Uitgave N. V. Uitgevers My. Nuertaodia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplem 11. lel.: Uuectie, Kedictie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. bruna Kedactieraad: C.J v Hootegem, Mi Ut A. J J VI Mes. Mi H. M.. L. de Kectuei, L. J. v. t Westende. P V. M_ Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t b 85 oei kwartaal, pei post f 6.55, per week (uitsluitend DIJ oiet-post- bestell I U. 4b. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 nt Postrek no 378841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 25 MEI 1955 advertentieprijs voor de gehele oplage 0.33 per m/m: (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES. WestsingeJ 98, reletoon 2236 - Bureau voot Zeeuw sch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. "0^35) Het kabinet der Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft Maandagavond Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. De heer Kortenhorst heeft Dinsdag aan H.M. rap port uitgebracht." Evenmin als men het verzoek van H.M. aan Dr Drees in de volle zin van het woord een „opdracht" kon noemen, evenmin kan men dit zeggen van het verzoek om inlichtingen, dat aan Dr Kortenhorst werd gedaan en waarop deze met een rapport heeft geantwoord. Toch menen we uit deze gang van zaken wel te moeten opmaken, dat de fase van een for mele opdracht aan Mr Burger, welke veelal werd verondersteld, is over geslagen. Voor het overige is het interessant op te merken, dat de schrijver van de Politieke Brieven „Tussen Plein en Binnenhof" in de Volkskrant die in allernauwste relatie met de heer Kortenhorst heet te staan gis teren ernstig waarschuwde tegen het drijven van de P. v. d ,A. in de oppositie. „Speel bij de oplossing van de kabinetscrisis niet in de kaart van de Vos-richting in de P. v. d. A., zo laat hij zijn alter ego zeggen, „en bedenk dat de tegenstanders van vandaag weer de bondgenoten van fnorgen moeten blijven" delijk voor de crisis en niet in staat haar op te lossen, zal niet gaarne met dit odium plus het odium dat zij de belastingverlagingen heeft ver traagd een verkiezingsstrijd ingaan. Het lijkt ons derhalve een twijfelach tige onderneming, om een poging te ondernemen tot formatie van een re gering, die er bij voorbaat zeker van is, dat de meerderheid in de Kamer vóór ontbinding is. WAT VOOR DE HAND LIGT DR KORTENHORST ...rapport aan de Koningin.. DE RUSSISCHE Hoge Commissaris in CTostenrijk heeft de Sovjet-comman- d'nilen in dit land opdracht gegeven, zich niet meer met binnenlandse aan gelegenheden van Oostenrijk te be moeien. KONINGIN JULIANA, Prins Bern- hard en ook Prinses Wilhelmina heb ben belangrijke bijdragen geschonken aan de Stichting 1940-'45 in verband met de laatste openbare inzameling van de stichting. EEN ACHTJARIGE jongen uit Hoofd dorp, Wiebe Blok, werd door een aan hangwagen van een vrachtauto gegre pen en tegen de grond gesmakt. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. TWEE JAAR gevangenisstraf met af trek heeft de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Almelo geëist tegen de 28-jarige vrouw A. M. uit Haaks bergen, die vlak na de geboorte haar baby had gedood. Wij ontvingen intussen van onze parlementaire correspondent nog een beschouwing geschreven vóórdat bovenstaand bericht bekend was waarin hij nog slechts twee mogelijk heden als reëel ziet: Kamerontbinding of een zakenkabinet. Van deze twee mogelijkheden acht men zo schrijft hij in K.V.P.- kring een Kamer-ontbinding te pre fereren boven een zakenkabinet. Ook een zakenkabinet zou bij de oplossing van het huurvraagstuk op de steun van een meerderheid moeten kunnen rekenen. Indien Kamerontbinding zou wor den gekozen, zijn er twee mogelijkhe den: het huidige kabinet, dat ontslag vroeg, krijgt dit ontslag niet en be reidt een Koninklijk Besluit voor om de Kamer te ontbinden, ofwel: er wordt een zakenkabinet geformeerd, dat als punt 1 op zijn program heeft: de voorbereiding van Jen Kameront binding. In politieke kringen discussieert men over de vraag, of een Kamerontbin ding de goedkeuring moet krijgen van een meerderheid van de huidige volks vertegenwoordiging. Er is een stroming, die zegt: de (de missionaire) of een andere regering kan zonder meer het besluit op tafei leggen en dan is er geen Kamer meer, die erover kan praten, maar er is ook een stroming die zegt. dat dit de par lementaire democratie geweld zou aandoen en dat de regering in een verklaring zou moeten mededelen, dat zij besloten heeft de Koningin het be sluit ter tekening voor te leggen, dat de Kamer zal worden ontbonden. In dat geval is er nog discussie mogelijk en zou de Kamer het voornemen nog teniet kunnen doen. VOOR EN TEGEN HOOFDAALMOEZENIER Mgr. H. van Straelen viert op 5 Juni zijn zilveren jubileum als aalmoeze nier. De dag daarop recipiëert hij van 13.- tot 15.- uur in het Katho liek Militair Tehuis aan de van Akenstraat in Den Haag. EEN VLUCHTELINGENKAMP met volgens de politie „schandelijke toe standen" wordt oorzaak geacht van een typhus-epidemie in en rond de stad Hagen in het Ruhrgebied. Meer dan vierhonderd personen zijn al be smet. HET COMITé voor Vrijheid en Demo cratie in België heeft voor Zaterdag 4 Juni een grote provinciale betoging tegen de schoolwetten Collard aange kondigd in Namen. VIJFTIGDUIZEND leraren aan Ita liaanse scholen hebben besloten, Za terdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. Zij willen dezelfde bijslagen hebbep als de ambtenaren. EEN STRAATMAAK- en metselwed- strijd tussen de beste leerlingen van de technische scholen in heel Neder land wordt op 19 en 20 Juli a.s. in Rotterdam gehouden. DE POLITIE in de Argentijnse stad Santa Fe heeft bruusk ingegrepen toen er een processie werd gehouden. Drie geestelijken en vijftien leken werden gearresteerd. MET HET oog op de vliegfeesten op Ypenburg zal het verkeer tussen Rot terdam en Den Haag op Tweede Pink sterdag vertraging ondervinden. Pret tig is dat niet, maar men moet er re kening mee houden. OMDAT HIJ in de afgelopen twee ja ren van zijn firma 16000 gulden had verduisterd, is gisteren de vertegen woordiger S. W. uit Voorburg tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek veroordeeld. Weersverwachting: tot vanavond: Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Op de meeste plaatsen hogere middagtemperatu- ren. Vandaag: Zon onder 20.42 uur. Morgen: Zon op 4.35 uur, maan op 9.40 uur, maan onder 0.12 uur. teit zouden willen zien. In ieder geval zou het tijdbesparend zijn. En zó au toritair zou men een dergelijke oplos sing ook weer niet moeten noemen, meent onze parlementaire correspon dent. Immers, het volk krijgt daardoor slechts de gelegenheid zich op de kortst mogelijke termijn een nieuw parlement te kiezen, waaruit een dan te benoemen formateur duidelijk kan aflezen, hoe dit volk geregeerd wenst te worden. DE TOEKOMST Iri principe, aldus stelt onze parle mentaire correspondent, prefereert de K.V.P. ook voor de toekomst een zo breed mogelijke samenwerking. Er zou echter voor een zodanige samen werking in de toekomst wel iets moe ten veranderen in de P. v. d. A. Of een dergelijke verandering te ver wachten is, is een vraagteken. Van de andere kant werden we er van ge zaghebbende partij-politieke zijde op attent gemaakt, dat een samenwerking met anderen zónder de socialisten nooit onmogelijk is verklaard. De voor de hand liggende oplossing, die het minste tijdverlies meebrengt, is, dat het huidige kabinet zijn ontslag niet krijgt en prompt het Koninklijk Besluit op tafel legt, dat dc Kamer is ontbonden. Is dat een te diep ingrij pen van de souverein in het parlemen taire stelsel? Ook daarover wordt ge discussieerd. Er zijn er, die een dergelijk privilege van de Kroon in de Grondwet ver ankerd niet slechts als een formali- worden genomen. Vijf personen uit Sittard en Linden- heuvel, die een reebok uit zijn lijden hebben geholpen nadat het dier door een ruit een kamer in laatstgenoemde plaats was binnengesprongen, hebben wèl pech. Ze moeten een week of twee in een ziekenhuis te Utrecht blij ven, omdat de mogelijkheid bestaat dat de reebok in kwestie hondsdolheid had. De incubatietijd van hondsdolheid duurt meestal van enkele weken tot enkele maanden. De mensen die alleen van het vlees van de reebok gegeten hebben, hoeven niet in observatie te L._. Uit een wel zeer vreemde hoek bekeek Mademoiselle André Jean een Franse trapeze-artiste, dezer dagen de wereld toen zij haar acrobatische vaardigheid demonstreerde aan een rekstok, opgehangen aan een heli copter, die heen en weer vloog boven de Theems te Londen. De 33-jarige waaghals die getrouwd is met een Frans zakènman, debuteerde als tra peze-artiste in 1947. Zij heeft haar helicopter-stunt sindsdien 244 maal uitgevoerd op het Europese vasteland. De Rechtbank te 's-Hertogenboseh beeft uitspraak gedaan tegen de echt paren M. F.-K. uit Boxmeer en A. K.- J. uit Vierlingsbeek. De echtparen hadden vorig jaar November te Mill ruiten ingegooid bij het café „Erica en de kastelein, A. van Doren, die naar buiten kwam. dermate verwond, dat hij aan de gevolgen daarvan, is overleden. M. F. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek, zijn echtgenote tot een gevangenisstraf van drie maan den. A. K. werd veroordeeld tot een jaar met aftrek. Zijn vrouw werd vrij- gesproken. De Fransen zien zich genoodzaakt tot scherpere maatregelen in de drie Noord-Afrikaanse protectoraten tenge volge van de terreurdaden die nog steeds gepleegd worden. Ook worden er nóg meer versterkingen gezonden voor de politiemacht. Vorige week zijig in Marokko 26 en in Algerije 25 men sen het slachtoffer van aanslagen ge worden. In Tunis wordt de kloof tussen de extreme nationalisten en de nieuwe Grondwetspartij steeds wijder. Ook dit geeft weer nieuwe moeilijkheden. Een Algerijn, die betrapt werd op het doorzagen van telegraafpalen, ver telde de Fransen, dat de opstandelin gen hem dit hadden laten doen. Als hij hun gehoorzaamde, zo redeneerde de man, zou hij gevangenisstraf riskeren, in het tegengestelde geval zou men hem terstond hebben neergeschoten. Hoe denken de huidige fracties over een Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen? De K.V.P. heeft er geen bezwaar te gen, evenmin als de CHU. De Anti revolutionairen aarzelen. Hun fractie leider dr Schouten is typisch de man van het laatste uur. De VVD voelt er niet veel voor, zij zou liever het hui dige kabinet op een gescheurde basis laten zitten, zelf nog wat in de opposi tie blijven tot de volgende verkiezin gen en bevrijd blijven van de verant woordelijkheid voor de huidige crisis, waarin zij geen oplossing kan bren gen. De P. v. d. A., mede verantwoor- Voorzitterschap K.S.G. In een schrijven aan de Franse pre mier, lÈdg-ar Faure. heeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Jean Monnet, zich bereid verklaard aan te blijven in zyn huidige functie. Monnet had in November j.l. beslo ten af te treden, omdat naar zijn me ning de Europese integratie niet ge noeg vorderingen maakte. Nu echter gebleken is, dat de regeringen van de bij de Gemeenschap aangesloten lan den een ernstig programma voor ver dere Europese samenwerking gaan be handelen, meent Monnet op zijn be sluit te moeten terugkomen, temeer waar men hierop heeft aangedrongen. Faure zou, in tegenstelling tot Pinay, tegen het aanblijven van Monnet zijn. De Franse staalfabrikanten zien hem ook liever verdwijnen, omdat hij naar hun oordeel teveel „idealist" is. De Drie Westerse ambassadeurs te Bonn zouden stappen gedaan hebben bij de Sovjetrussische Hoge Gommis saris in Duitsland, teneinde de mo gelijkheid te bezien om admiraal Doenitz in vrijheid te doen stellen. De voormalige opperbevelhebber der „Kriegsmarine" en opvolger van Hit- Ier in dc laatste oorlogsdagen is 63 jaar oud. In November 1946 werd hij tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het gaat er nu om. of die straf in Mei 1945 of eerst anderhalf jaar la ter is ingegaan. Een aantal Nederlandse bedrijven alsmede de gemeenten Amsterdam en Leeuwarden hebben, zoals gemeld, de in de rampdagen zwaar ge troffen gemeente Kerkwerve, op Schouwen-Duiveland, een nieuw ver enigingsgebouw aangeboden, dat door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr de Casembroot is geopend. We zien hier v.l.n.r. bur gemeester A. J. d'Ailly van Amsterdam, burgemeester S. Francke van Kerkwerve, burgemeester W. Baas van Laurens (de initiatiefnemer voor het bouwplan) en de Commissaris der Koningin. De voormalige Amsterdamse ban kier O. Rebhoiz. die voor de Recht bank in Amsterdam terecht heeft ge staan omdat hjj in de bezettingstijd voor tientallen millioenen guldens aan Joodse effecten had verkocht en daar door het Duitse oorlogspotentieel had versterkt, is tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld, met aftrek van de twee jaar en tien maanden die hij reeds in bewaring heeft doorge bracht. Bij de bepaling van de straf hield de Rechtbank enerzijds rekening met de grote ernst van de feiten, aan de andere kant met de lange tijd die sindsdien is verlopen. Sedert December 1953 bevindt Rebhoiz zich in Liechtenstein. Zijn kantoor in Amsterdam staat onder be heer. Morgen gaan de Britten ter stem bus. En zoals meestal in Engeland, laten de propagandisten van beide partijen zich niet verleiden tot al te opzienbarende uitbarstingen van politieke emoties. Er wordt krach tig en met veel overtuiging gepleit voor de programma's van links en Ondanks de botte uitval van de „Pravda", enkele dagen geleden, mag men het internationale politieke kli maat mild blijven noemen. Foster Dul les, de Amerikaanse minister van Bui- De 41-jarige schilder G. L. uit Amsterdam is behalve een vol leerd inbreker ook een rustig man. Toen hij op 12 Maart een groot warenhuis" binnenklom met het vooruitzicht van rijke buit, besloot hij het eens kalm pjes aan te doen. Het warenhuis was leeg en verlaten en de in breker hoefde dus niet bang te zijn in het gedrang verloren te gaan, wanneer hij aan de toon banken zijn keuze ging maken. Om te beginnen schafte hij zich een degelijke koffer aan, het pronkstuk uit de afdeling „lederwaren". Daarna be gon hij critisch zoekend zijn rondgang langs levensmiddelen, huishoudelijke voorwerpen en wat er zoal meer in een warenhuis te grijp ligt. De buit was niet gering. In iedere afdeling was er wel iets dat aardig genoeg was om er een plaatsje in de royale koffer voor te reserveren. Op een gegeven moment echter was het ding vol en indachtig de spreuk dat bet na gedane arbeid zoet rusten is, spreidde L. van nieuwe dweilen een bedje en legde zich ter ruste. Een gloednieuwe wekker werd op half ze ven afgesteld en de andere morgen, na het sein tot ontwaken, knipoogde de grappenmaker tegen het licht dat door een tuimelraam op zijn ietwat baardige wangen viel. „Waarom", dacht hij. „zou ik ver trekken?" In het warenhuis was alles vredig en stil. Knakworstjes, kaas, bonbons en limonade lagen op de stad. Een oase in de steenwoestijn. De schilder, die liever lui was dan „schilder-achtig" en daarvan al meni ge demonstratie had gegeven, gezien de 16 1/2 jaar, die hij in de gevange nis had doorgebracht, herinnerde zich dat Nederland deze eigen middag te gen Denemarken zou spelen. Hij deed een laatste greep in de voorraad pi kante lekkernijen, sleepte een fles li- minade aan en vertrok, zo gewapend, naar het kantoor achter de winkel ruimte, waar h(j eerder een radio had ontwaard. GELIJK SPEL De betrokken ambassades willen i planken als een permanente uitnodi geen commentaar geven op het be- ging om toe te tasten. Een waar lui- richt. 1 lekkerland was het, midden in de De wedstrijd was niet om over te roepen, maar de man aan de radio amuseerde zich toch wel. Hij bleef luisteren tot het einde van het (gelij ke) spel, wijdde vervolgens een kor te, individuele beschouwing aan de kwaliteiten van de onderscheidene spelers, nam nóg een knakworstje en keerde vervolgens terug naar de plaats waar de koffer stond. Het was teger de avond toen hij het warenhuis verliet. In de koffer zaten, naast nog enkele andere zaken, 175 horloges, 180 paar nylonkousen en een aantal lang niet onaardige onderjur ken. Maar omdat een speurhond de vol gende dag naar het dweilenbed was gevoerd en daar eens rustig lucht had kunnen krijger van de man die het had beslapen, werd L. gearresteerd nog voor hij de „poet" had kunnen verkopen. En nu stond hij dan voor de Amsterdamse Rechtbank. En de Officier eiste 4 1/2 jaar. Niet overi gens zonder zijn verwondering uit te spreken over de gemoedsrust van de man achter het hekje. Zenuwen als kabeltouwen Op 7 Juni doet de Rechtbank spraak. uit- tenlandse Zaken, heeft gisteren nog eens te kennen gegeven dat de jong ste Russische stappen wel hoopvol zijn, Hij voegde er echter meteen aan toe, dat het Westen zich niet zal laten verleiden tot neutralisatie van Duits land. Aan Bonn, dat zich de laatste weken een beetje ongerust maakte, is dit zwart op wit meegedeeld. Voor een klein land als Oostenrijk, zei Dulles, kan neutraliteit aanvaard worden, maar niemand zal willen ge loven, dat een land met 70 millioen inwoners met een ligging als Duitsland een neutrale rol kan spelen. Zijn Britse collega McMillan noem de San Francisco als de plaats waar het grote gesprek zal worden voorbe reid. In Juni wordt daar het tienjarig bestaan van de V.N. gevierd. De Indiase diplomaat Krisjna Me non, die in Peking met Tsjou En Lai heeft gesproken, zal waarschijnlijk vol gende maand naar Washington gaan, om daar te spreken over een plan tot oplossing van de kwestie Formosa. Volgens dit plan zouden de nationalis ten hun troepen van de kleine kust- eilanden moeten terugtrekken, terwijl Peking zijn goede wil zou moeten to nen door bijvoorbeeld de Amerikaanse vliegers vrij te laten. Verder zou er een conferentie van vijf landen moe ten komen: twee aangewezen door China en twee door de V.S. en ten slotte India. Gisterenmiddag kort 11a half drie heeft zich te Eindhoven een aantal ontploffingen voorgedaan, als gevolg waarvan drie vrou wen ,twee mannen en twee kin deren werden gewond. De ontploffingen gebeurden in een ondergrondse leiding van zuurstof, welke van de Philips-glasfabriek loopt naar de Philipsfabriek aan de Emma- singel. Op ongeveer tien plaatsen de den zij zich voor, voornamelijk in de straten, waardoor gaten van ongeveer twee meter doorsnee ontstonden. Op de Mathildelaan liep een vrouw met een kinderwagen, toen plotseling een steekvlam uit de grond sloeg. De kin derwagen werd onderste boven gewor pen, doch de baby kreeg geen letsel. De vrouw daarentegen kreeg brand wonden aan de benen. Op een andere plaats op de Mathildelaan werd een vrouw met een kind gewond, toen zich vlak bij haar een ontploffing voordeed. Binnen de poort van de glasfabriek werd een arbeider gewond. Door de kracht der explosies, welke met een zware knal gepaard gingen, werd ook op verscheidene plaatsen de waterleiding gebroken, zodat de vlam men weer door het uitstromende wa ter gedoofd werden. Van verscheide ne huizen werden ruiten vernield. De oorzaak der eigenaardige ontploffin gen kon nog niet worden vastgesteld. De toestand van de gewonden geeft geen zorg. van rechts, de portretten van Eden en Attlee zijn uitgebreider dan cir cus-affiches, maar tot vechtpartijen of andere minder oirbare betogin gen is het nog nergens gekomen. Alleen Bevan, de man van uiterst links, enfant terrible van Labour en gezworen vijand van alles wat Ame rikaans is, heeft zich éven laten gaan. Tijdens een toespraak voor een gezel schap van huisvrouwen werd hij tel kens weer in de rede gevallen door een blijkbaar verdwaalde student, die temidden van de dames had postgevat. Als Bevan zei dat iets zwart was, riep de student dat het integendeel een wit kleurtje had en wanneer Bevan met geladen stem de politiek van de conservatieven hekelde, riep de stu dent „Leve Churchill" of iets derge lijks. Tenslotte werd het de toch al tem peramentvolle spreker te machtig. „Jij", riep hij en zijn stem sloeg over „jij had al een uur geleden bij je nekvel naar buiten gesleurd moeten worden." De dames begonnen op te dringen en als een politie-agent de jeugdige supporter van de „Tories" niet in be scherming genomen had, zou hij wel licht de gelegenheid niet meer gekre gen hebben om bij zijn nekvel naar buiten te worden gegooid. Het Britse blad „Daily Sketch" heeft inmiddels alarmerend opgepijpt over de snode plannen der Bevanieten. Ze zouden Attlee aan de dijk willen zet ten en Bevan op de premier-stoel. En dit met de conferentie der Grote Vier in het vooruitzicht. Voor de conserva tieven en gematigde Labouraanhan- gers om nachtmerries van te krijgen.... Ten Zuidwesten van Saigon dreigt opnieuw een strijd te ontbranden tus sen troepen van het Zuid-Vietnamese nationale leger en een aanzienlijke strijdmacht van de Hoa-Hao-secte, die onder leiding staat van generaal Ba Cut. Premier Diem laat in allerijl ver sterkingen aanrukken. De premier zou enkele millioenen hebben aangeboden aan de generaal om hem te bewegen, zich aan de zijde van de regering te scharen, maar Ba Cut heeft dit aanbod afgeslagen. In Saigon worden inmiddels voorbe reidingen getroffen voor een gesprek van de Grote Drie met de huidige Vietnamese regering over de toestand in het land. Engeland heeft te kennen gegeven, dat het aan dit overleg wil deelnemen. In de stad Cantho zijn bominslagen gepleegd, waardoor een persoon werd gedood en zeven werden gewond. De voorzitter van de Amerikaanse landelijke stichting voor kinderver lamming, Basil O'Connor, heeft te Washington gezegd, dat toen het on derzoek en de aanmaak van het vac- cin-Salk nog in handen van zijn or ganisatie was, de entstof met „ver stand, moed, eerlijkheid" en zonder politieke oogmerken was behandeld. Thans, zei hij, spelen vraag en aan bod en politiek en economische con- currentiefactoren een rol in het me ningsverschil over het vaccin. Er is zowel nationale politiek als die van de staten bij betrokken.

de Stem | 1955 | | pagina 1