Het Kabinet biedt zijn ontslag aan Indonesië in rep en roer over „filmstunt van mr Bouman Moeilijke Crisis Uitslag stemming over Huurwet (50-48) was beslissend SOCIALISTISCHE FRACTIE GAF EIGEN MINISTER DOODSTEEK Radio's 20pCt goedkoper M o 1 o t o v zuchtte „Wij worden allen oud, heren... Ongekende rust bij opening debat in Belgische Kamer „Wat moet het buitenland wel denken...? Lot van regering lag in handen der dwergfracties Geen lust tot „loskoppelen" VLIEGTUIG ZONDER PILOOT Overstapje via Singapore r De dader was dertien jaar.... DAGBLAD VOOR ZEELAND Een Aziatische atoomgemeenschap Nat en koud Allernieuwste New Look Vergissen is uitgesloten Moord te Montfoort voor de rechtbank Is de regering hel thans moe Blokkade had geen enkel nut 95e JAARGANG No. 21845 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt <2ike werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein il lel.: Uiiectie, Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C.J v. Hootegem, Mi Ui A. J J Vi Mes Mi H. M. L. de Rechtei. L. J v t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprys by vooruitbetaling t 5 85 pei kwartaal, pei post t 6.55, pei week (uitsluitend by aiet-post- bestetl.f I U. 45 Incasso wordt berekend Losse oummers 13 et. Postrek no. 27884] Voor God, Koningin en Vaderlanu WOENSDAG 18 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 et. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Gi >KH Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) HET GROTE DEBAT in de Tweede Kamer over belastingverlagingen, gekop peld aan huurverhogingen voor een deel van de vooroorlogse woningen, heeft ge leid tot de val van de regering. Gisteravond hebben de ministers en staatssecretarissen hij H. M. de Koningin hun ontslag inge diend. De koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en staatssecretarissen gevraagd, inmiddels al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het Koninkrijk nodig achten. De spanning, die voelbaar het gehele debat over Huurverhoging en belastingverlaging beheerste, is gebroken. De belastingvoor stellen vonden ruime steun in de Kamer. Het ontwerp Huurwet, van welks aanvaar ding de regering liaar bestaan liet afhan gen, werd echter verworpen met 50 tegen 18 stemmen. Sinds liet debat over de soii- vereiniteits-overdracht aan Indonesië wa ren niet zoveel Kamerleden aanwezig. Mi nister Mansliolt liad speciaal voor deze vergadering zijn reis door Scandinavië on derbroken. Minister Zijlstra heeft van de zij de van radiohandel, -importeurs, -groothandel en -industrie voorstel len ontvangen, die de bereidheid in houden om op korte termijn over te gaan tot een prijsverlaging van bin nenlandse radio-toestellen met bijna 20 pet. en van buitenlandse toestel len met bijna 5 pet. Bouwer „Nautilus" wil Op een internationaal congres van Kamers van Koophandel, heeft John Jay Hopkins, de bouwer van de atoom-duikboot „Nautilus" de vor ming van een Aziatische gemeen schap voor atoomenergie voorgesteld. De atomgemeenschap" moest zo spoedig mogelijk de kernenergie voor vredesdoeleinden aanwenden. Intussen ontplofte voor de Ameri kaanse Westkust een klein model atoombom. De explosie werd onder water teweeggebracht. Volgens de eerste gegevens, liep het vasteland geen gevaar. DE BIJ VAALS verongelukte Engelse straaljager blijkt een Sabre f-86 te zijn geweest. De omgekomen piloot heette R. N. Taylor. HET OPPERBEVEL der V. N. heeft een brief gestuurd aan Noord-Korea, waarin wordt geprotesteerd tegen de beschieting van 100 Zuidkoreaanse vissersboten door de Noordkoreanen Hierbij vielen zes doden en negen ge wonden. DE EINDHOVENSE sergeant-vlieger die een onoverwinnelijke angst voor het vliegen had gekregen, is door het H.M.G. niet veroordeeld. Men kon deze angst wel begrijpen. DE SOVJET-hoge commissaris in Duitsland heeft ingestemd met het houden van een bijeenkomst met de drie Westelijke ambassadeurs in Duitsland over de verhoogde tolta rieven. DE N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfa- bnek Fokker heeft in 1954 een bruto winst van f 5 millioen gemaakt. Het bedrijf groeide gestadig. TE HOUTEN (U.) is een lege vracht auto op een onbewaakte overweg ~90r de trein gegrepen en totaal ver- m? j motor van de wagen was b ee overweg afgeslagen. OP 19 EN 20 AUGUSTUS zal veldmaarschalk Montgomery, één populairste militaire bevel- neobers ter wereld, een bezoek °™fgen aan Nijmegen. Er zijn «mie feestelijkheden op touw ge- vr? APTIJD voor kievitseieren is vlS r?i Provincies met uitzondering van i riel nd' bepaald op de periode van i ebruari tot en met 13 April. vl*!LPE STAKING bij de N.V. pinril -5 Vaassen is voorlopig ten dn u,'oniri g zullen de grieven van met de dhectie. W°rden besproken FA^^HER heeft gisteren sohnniacïï ontwerpen voor een tournJlo ei?. een wet voor het sehpi^H«^n Van lichtvaardige echt scheidingen aanvaard. De uitslag van de stemming was tegen half zes bekend. Dr. Drees vroeg terstond schorsing van de beraadslagingen en voor zitter Kortenhorst verdaagde de vergadering voor onbepaalde tijd. De crisis komt voor rekening van de PvdA, die een eigen minister naar het schavot bracht, VVD, de communisten, de KNP (Weiter), de Staatk. Gereformeerden, één man van de CH: dr Schmall, en één man van de AR: prof Gerbrandy. Het lot van de regering heeft dus in de handen van de dwergpartijen gelegen. De K.V.P. was en bloc vóór de huurvoorstellen, niet omdat deze par tij er zo verrukt over was, maar om dat het ,,aan een kreupel kind de voorkeur geeft boven een lam kind". De AR. en de C.H.U. dachten net een der, doch twee dissidenten uit deze hoek. lieten de schaal naar de andere kant overhellen. Zeven ministers Zeven ministers zaten achter de regeringstaielde tribunes puilden uit en pers en radio hadden druk werk. De K.R.O. gaf een rechtstreekse re portage. Vlak voor de stemming had den de fractieleiders het woord ge voerd. Mr Burger (P. v. d. A.) ver klaarde niet ten derde male te willen meewerken aan een huurverhoging, zonder dat daartegenover een huur belasting en een voldoende compen satie staan. Prof. Oud (V.V.D.) meende, dat het regeringsvoorstel de verdere ontwikkeling van de huren zou tegenhouden, ten nadele van de volkshuisvesting. Welter (K.N.P.) vond: ,,aesthetisch en economisch on aanvaardbaar!" Twee kwaden De voorstemmers beoogden slechts bet voorkomen van een kabinetscri sis. Het ontwerp vond vrijwel bij nie mand grote bijval, doch men moest kiezen uit twee kwaden: huurverho ging of kabinetscrisis. Men koos de minst kwade. Mr Burger had nog gepoogd de crisis te bezweren. In een motie vroeg hij ,,de ontkoppeling" van huurverhoging en belastingver-, laging, waartoe de regering echter absoluut niet bereid was. Burger wil de op korte termijn een vertrouwvol beraad over het hele huurvraagstuk. 55 55 De 67-jarige Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft tij dens de besprekingen met zijn Wes telijke collega's in Wenen één van zijn diepzinnige opmerkingen ge maakt. Wat hij zei, kan er op wij zen, dat Molotov aan aftreden denkt. „Wij worden allen oud, heren," sprak hij. „Denkt u niet, dat ten naaste bij de tijd voor ons is aange broken om plaats te maken voor een jongere generatie?" De 63-jarige Pi- nay antwoordde: „Ik dacht er ook zo J Weersverwachting, geldig tot J vanavond: J i Wisselend bewolkt met buien, waarvan sommige met onweer of J i nagel, maar ook flinke opklarin— t Sfn- Krachtige, tijdelijk tot hard ot stormachtig toenemende wind f naar West of Noordwest ruimend. t Lagere middagtemperaturen. Vandaag: Zon onder 20.32 uur. J Maan onder 16.24 uur. Morgen: Zon op 4.44 uur. Maan op 2.58 i uur. Dit is een voorbeeld van de nieuwe verlichting voor wegwijzers, zoals deze in het vervolg door de ANWB zal worden toegepast. De eerste op deze manier verlichte wegwijzer is in Amsterdam geplaatst. over, toen ik jonger was, maar nu ben ik van mening veranderd." Mo lotov hernam: „En dat is nu juist het bewijs van mijn stelling..." De minis ters (Dulles is 65 en McMillan 61) lachten gezellig als vier leuke oude heertjes... Och, was het altijd maar zo onschuldig! Er werd ook errtetig gesproken. Mc Millan heeft Molotov gevraagd om verlenging van de uitwisselingstermijn voor vluchtelingen in Vietnam, die 18 Mei afloopt. Pinay ziet de toekomst met veel hoop tegemoet, zei hij. De Sovjets zouden werkelijk ontspanning wensen. Ook Churchill gelooft in een „allernieuwste new look" in het Kremlin, na Malenkovs degradatie. Volgens McMillan zouden de Gróte Vier zeker ook de kwestie-Formosa bespreken. Desnoods zou een huurverhoging dan later ingaan dan de belastingverla gingen. De regering hield staande, dat in de belastingverlaging een gedeelte lijke compensatie voor de huurver hoging is gelegen en bleef onver murwbaar. Mr Burger trok zijn mo tie hierop in. Turven Voor de stemming begon, verwierp de Kamer nog ten gunste van de regering een amendement van de li berale mr Van Leeuwen, die 10 pet. huurverhoging voor alle oude huizen voorstelde. Een communistisch amendement voor grotere bouwpre- mies kreeg evenmin genade en toen brak het fatale ogenblik aan. De mi nisters „turfden" mee en gelaten constateerden zij tenslotte, dat de Ka mer niet meer achter hen stond. Nu Beel Vandaag zullen de fractieleiders door H. M. de Koningin worden ont vangen. Verondersteld wordt, dat prof. Beel een nieuw kabinet zal moe ten vormen, dat echter een zakenka binet zal zijn, om de belastingvoor stellen nog in veilige haven te lood sen. De tijd moet leren of deze spe culatie juist is. Dader ontoerekenbaar Tegen de pleger van de moord te Montfoort, een 28-jarige landbouwer, is gisteren ontslag van rechtsvervol ging, plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor de tyd van een jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist. In November van vorig jaar had de landbouwer een 15-jarig vriendje, waarmee hij bepaalde relaties on derhield, met messteken om het le ven gebracht. De jongen had gedreigd naar de politie te zullen gaan. In Utrecht werd de dader reeds dezelfde dag aangehouden. Het psychiatrisch rapport achtte verdachte niet toerekeningsvatbaar. Toen de president aan de verdachte vroeg wat hij nog te zeggen had, ant woordde deze: ,,'k had liever gevan genisstraf" FORMOSA Is jou nog bereid tol onderhandelen Communistisch-China is bereid met de V. S. te onderhandelen over vermindering van de spanning in het gebied van Formosa, zo heeft pre mier Tsjou En Lai gisteren opnieuw verklaard. Tjou's regering steunt het Sovjet- voorstel voor een tienmogendheden- conferentie over Formosa, maar zij wil ook andere voorstellen in over weging nemen. Peking houdt vast aan zijn rechten op Formosa, maar het is bereid een „bevrijding" met vreed zame middelen tot stand te brengen. De V. S. bestuderen nauwkeurig het jongste aanbod van communistisch- China om te spreken over verminde ring van de spanning in het gebied van Formosa. De V. S. hadden al eerder getracht nadere bijzonderheden en verduidelij king van Tsjoe's voorstel, dat hij in Bandoeng deed, te verkrijgen, echter zonder succes. MORGEN Hemelvaarts dag, zal ons blad niet verschijnen. i jiinTTirrii>r I Maandag zijn mededelingen gedaan over het door „Aviolanda" ontwik kelde onbemande, electronisch op afstand bestuurde verbindingsvlieg tuig, de A.T.-21, dat ook als radar-, oefen- en doelvliegtuig kan worden gebruikt. De A.T.-21 is het eerste toestel in deze categorie, dat in Ne derland werd ontwikkeld. Het vliegtuig, dat voor een groot ge deelte uit kunststoffen is gebouwd en dat een zuiver cirkel-cylinder- vormige romp heeft, welke van vo ren en van achter toeloopt, wordt aangedreven door een pulserende stuwstraalbuis, welke onder de romp is opgehangen. Ir J. A. de Vries, onderdirecteur van de N.V. Aviolanda Mij voor Vliegtuigbouw, toont een model van de A.T.-21. In ongekend rustige sfeer is de Belgische Kamer gisteren begonnen aan het grote debat over de zo langzamerhand be ruchte wetsontwerpen betref fende het onderwijs. Er ligt een heel pak amendementen van de katholieke oppositie te wachten en men schat, dat de behande ling weken zal vergen. Premier Van Acker begon zijn rede met een beroep op de verdraagzaam heid der Kamerleden, waarbij hij her innerde aan de onstuimige tonelen in het voorname gebouw, van de laatste weken. Het was niet de bedoeling, zo zei hij. het katholieke onderwijs te verstikken, maar „wij willen de Bel gische ouders slechts de mogelijkheid geven, hun kinderen op scholen te cioen. die overeenkomen met hun overtuiging." Alle vraagstukken, ook dat van de subsidie-vermindering, zullen bij de debatten ter sprake komen, zo beloof de de eerste minister. De regering verwerpt niet bij voorbaat de amen dementen van de rechterzijde. Inte gendeel: deze zullen aan een diep gaand onderzoek worden onderwor pen. Ook minister Collard, die hierna het woord kreeg, beloofde de argu menten van de katholieke minderheid 55 Het Indonesische oppositieblad „Indonesia Raya", dat „de vlucht van mr. Bouman geschikt vindt om er een film van te maken", vraagt zich af of Bouman zich werkelijk schuldig voelde aan wat een der getuigen hem verweet, zodat hij uit vrees is gevlucht. Indien dit niet juist is, zo vraagt het blad verder, nam Bouman dan de benen, omdat hij volstrekt geen vertrouwen meer had, dat hij in dit land nog recht voor zich zelf zou vinden? Hierom is het des te belangrijker, de zaak Jungschlaeger zo spoedig mogelijk volgens de hier geldende rechtsnor men af te wikkelen. „Intussen zal Boumans dramatische vlucht de naam van Indonesië in het buitenland geen goed doen". „Men zal zich in het buitenland afvragen, hoe het hier met de rechtstoestand gesteld is. als een advocaat in een zaak het land moet ontvluchten om zich in veilig heid te stellen. Daarnaast kan men zich afvragen hoe Bouman zonder uitreisvergunning Indonesië kon verlaten". land te reizen. De procureur-generaal gaf hierover de toelichting, dat er tussen Neder land en Engeland een overeenkomst bestaat, waardoor burgers van beide landen grondgebieden van beide sta ten zonder visum kunnen betreden. Daardoor zou mr. Bouman zonder vi sum in Singapore hebben kunnen komen. BLOKKADE. De procureur-generaal, mr. Soep- rapto, heeft verklaard, dat men tot dusver niets definitiefs weet over de wijze, waarop mr. Bouman Indonesië verliet. Persberichten zeggen, dat mr. Bouman per vliegtuig naar Medan ging en vandaar de boot nam naar Djakarta. Toen deze boot Singapore aandeed, ging mr. Bouman aan land om verder per vliegtuig naar Neder- De procureur-generaal zei verder, dat er ten opzichte van mr Bouman een „blokkade" werd toegepast, zodat het hem onmogelijk was legaal Indo nesië te verlaten. Deze maatregel was genomen, omdat hij betrokken was in een zaak, die nog in onderzoek is. Deze blokkade gold sinds 9 Maart en was genomen naar aanleiding van de beschuldigingen, die door de getuigen Manoch en Amirudin jegens mr Bou man waren geuit. De procureur-generaal zei verder, dat mr. Bouman 16 Mei des ochtends voor de Officier van Justitie, Soenar- jo, had dienen te verschijnen. In zijn plaats kwam mevrouw Bouman, die verklaarde, dat haar man niet kon verschijnen, omdat hij uitstedig was. Waar hij zich bevond, kon zij niet zeggen. Wel vertelde zij, dat haar man had gezegd, dat hij naar Bandung wilde gaan. Het blad „Suluh Indonesia" heeft critiek op de verklaring van het Ne derlandse hoge commissariaat en de verklaring van mevrouw Bouman. Het blad meent, dat zelfs een klein kind zich kan voorstellen, dat er een innige band moet hebben bestaan tus sen het hoge commissariaat en Bou man, die immers door de Nederlandse regering als verdediger was aange wezen, Het blad schrijft, dat Bouman cp grond daarvan min of meer immu niteit genoot, hetgeen het blad bewe zen acht door het feit, dat mr. Soe- narjo niet onmiddellijk de inhechte nisneming van Bouman gelastte, „of schoon wel vaststaat, dat hij schuldig is." Mr. Bouman heeft gistermorgen een langdurig onderhoud gehad met mi nister Luns. aandachtig te zuilen overwegen. Zijn ontwerpen druisten niet tegen de Grondwet in. zo zei hij, want de staat heeft het recht om zelf scholen op te richten. Het wetsontwerp laat boven dien de ouders vrij in hun keuze tus sen katholiek en officieel onderwijs. Tot nu toe moesten ouders hun kin deren noodgedwongen op katholieke scholen doen. Wat de subsidies betreft, verwacht mag werden, dat de staat het bijzon der onderwijs de middelen zal geven, om zich in gelijke mate te ontwikke len als het officiële onderwijs. Met het verschaffen van dezelfde toelagen moet men echter wachten, tot bekend is over welke andere bronnen het katholieke onderwijs voor zijn geld middelen besehikt. De Kamer luisterde aandachtig en rustig naar hetgeen er gezegd werd. Men voelde bij de regering een zekere moeheid. De heer Eyskens van de CVP was gisteren de enige spreker uit de Ka mer. Hij stelde voor, het ontwerp op nieuw naar de Raad van State te verwijzen, om te trachten daar een oplossing te vinden, die ook door de CVP kan worden gesteund. De pre mier voelde niets voor onderbreking van het debat. Van Acker herhaalde, dat de regering evenwel ieder voor stel der CVP, dat tot een redelijke oplossing kan leiden, zal overwegen. Vandaag wordt verder vergaderd. LENING GEBOYCOT. De Belgische staatslening schijnt door een boycot, geleid door het co mité voor Vrijheid cn Democratie, ernstig te zijn geschaad. In Brussel gaat het gerucht, dat de regering voornemens is, nieuwe belastingen te heffen, om op korte termijn 2 milliard frank bij elkaar te krijgen. Ex-Oostfrontstrijders in Nederland zouden Duit» pensioen kunnen hebben Een Duitse vereniging van oud strijders heeft de Amerikaanse am bassadeur in Bonn gevraagd of hij wil bewerken, dat verminkte Neder landse Oostfrontstrijders of nagela ten betrekkingen van gesneuvelde Ne derlandse vrijwilligers in Duitse krijgsdienst, Duitse pensioenen mogen ontvangen. West-Duitsland zou deze lieden dezelfde pensioenen willen ge ven als de in West-Duitsland wonen de oorlogsverminkten. NIEUWE BRITSE ZAAK- GELASTIGDE IN PEKING Con O'Neill, het h ofd van de pers afdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, zal benoemd worden tot Brits zaakgelastigde in Peking. J-JET BERICHT, dat het Kabinet zijn ontslag zou aanbieden, kon na de verwerping van de Huur wet niet uitblijven. Hoe voorzich tig de door de minister-president gebezigde woorden, de vorige week ook waren, men kon er toch niets anders in proeven dan het stellen, van de kabinetskwestie. Een crisis was nu niet te vermijden. Wat bewoog een meerderheid van 50 op de 98, om dit Kabinet in het laat ste jaar van zijn bestaan de laan uit te sturen? De meerderheid zal die vraag wellicht beantwoorden met de wedervraag: Wat bewoog te drijven en het kreupele huur- het Kabinet de zaken zó op de spits voorstel te huwen aan het gavt be lastingplan? Die wedervlaag moge zin hebben wij begrijpen die halssrtarigheid ook niet goed nu het feit er eenmaal lag, was ook het dilemma reëel: Of een belas tingverlaging per 1 Juli mogelijk maken of onze politiek in een zeer duistere crisis storten. Men kan er, zoals Oud ook nog de waardigheid van het parlement bij halen, doch roekeloosheid is toch ook geen sieraad van zo'n college. Hoe het zij, we staan nu voor de noodzaak, dat er een nieuw kabinet moet komen. Volgens de bekende regel: „Wie de ruit breekt, zal ze ook betalen" zou eigenlijk de won derlijke coalitie, die deze val ver oorzaakte, nu ook maar een nieuw Kabinet moeten presenteren. Als men het gezelschap aankijkt, ziet men echter een veelheid van mo tieven, waaruit nimmer een werk- krachtige meerderheid valt te sme den. Allereerst dan de eenlingen Gerbrandy en Schmal, die de schaal net deden doorslaan naar de nega tieve kant. Bij hen zal ook wel meegespeeld hebben het motief, dat ze nu eindelijk wel eens van die brede basisi met „de rojen erin" af willen.. Zeer zeker gold dit motief voor de heer Welter en zijn fractie genoot. De vorige week verkondig de hij nog de wijsheid van het halve ei en de lege dop. Thans duwde hij het Kabinet mede in de sloot. De Staatkundig Gereformeerden zijn de politieke profeten eveneens uit de hand gevallen, omdat men op de kracht van dit motief niet had gerekend. Daarentegen hebben Dr. Schouten c.s. een grote over winning op zichzelf behaald door 't kleiner en het groter kwaad nauw keurig tegen eikaar af te wegen. Over de eeuwige verwarring-stich ters, de communisten, hoeven we het niet te hebben. De grote omverwerpers van het Kabinet, moet men echter zoeken in de socialistische fractie, die haar geliefde voorman Drees en nog vier andere prominenten een zwaar échec deed lijden. Volgens de re gels van het spel zullen de socia listen dus ook eigenlijk moeten op draaien voor de Kabinetsformatie, waarbij de vijf geslagenen wel niet aan bod zullen willen komen. Eni ge kans op welslagen kan zo'n for mateur o.i. niet verwachten. De enige uitweg ligt, dunkt ons, in de formatie van een zakenkabinet, waarin zeker ook een aantal zit tende ministers wel weer een plaats kan vinden, en dat onderwerpen als belastingverlaging en ouder domsvoorziening niet uit de weg hoeft te gaan. De huurkwestie daarentegen zal wel moeten blij ven rusten, tot het volgend jaar in de verkiezingen de politieke kaar ten opnieuw geschud zijn. Dit zou dus worden een kabinet, dat zich zelf een beperkte taak en een be perkte tijdsduur toemeet. De mogelijkheid van vervroegde Kamerontbinding moet ook onder het oog worden gezien. Een zaken kabinet (laten we zeggen onder Prof. Beel) zou zich bijvoorbeeld, alleen kunnen belasten met de red ding van de belastingverlaging, om dan de laan vrij te maken voor verkiezingen. Als er uit de verwar ring helemaal geen Kabinet te voor schijn kan komen, zou er in ieder geval naar dit paardenmiddel ge grepen moeten, worden. Heeft de P.v.d.A. hierop wellicht gespecu leerd en verwacht zij daarvan winst? We kunnen het nauwelijks geloven. Wel echter menen we in haar houding een „ruk naar links" te bespeuren. Ir Vos en „Het Pa rool" zullen wel juichen. Naar hun zin werd er te veel opportunisme in de socialistische wijn gemengd. Nu hopen ze, dat ze in de oppositie weer onversneden kan worden ge schonken. We gaan een roeriger tijd tegemoet. De autodiefstallen, die Zondag nacht j.l. in Laren zijn gepleegd, waren het werk van een veel belovend knaapje van 13 jaar. Sinds een paar maanden zat dit knulletje in een opvoedings gesticht, waarheen hij was ge stuurd wegens „joy-riding" met een vrachtauto. De auto reed hij indertijd na een rit van Breda naar Bussum, in flarden, maar zelf liep de jongeman geen letsel op. Zondag j.l. ont snapte hij tijdens de godsdienst oefening uit het opvoedings gesticht. Hij wachtte de nacht af en brak in Laren enkele ga rages open, om met de auto's, die hij daarin vond, wat te gaan toeren. Hij heeft flink wat van ons land gezien tijdens zijn ritjes. Ook zag hij kans in Naar- den een auto te stelen, die hem wat beter aanstond dan de vo rige sleeën. De politie, die al vermoedde dat de 13-jarige een hand in de autodiefstallen had, posteerde zich voor het huis van diens moeder. Op een ge geven moment kwam meneer in een luxe auto voorrijden en toen was het spel uit.

de Stem | 1955 | | pagina 1