m Zeeland: centraal productie-gebied van de brouwgerst Anton van Wilderode over de Reinaert Voetpad naar Ossenisse in raad van Hontenisse WALCHEREN Z- VLAANDEREN ZUID-BEVELAND Merriekeuringen in Zeeuwsch-Vlaanderen Hoogste kwaliteitsprijs echter voor Brabant Vergadering te Goes Dijk bij Dreischor gereed Voor n Schilderij nsar chwkmhuis Inzet van Vossen/eesten Boeiende en geestige voordracht van Vlaamse dichter AVat een ongekende weelde t,Het sop is de kool niet waard Salaiëring ambtenaren Audiëntie f 30.000.- voor een beter brouwgerstras Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen Brandweerploegen der N.S. Deelname aan landelijke wedstrijden MIDDELBURG VLISSINGEN FILMPROGRAMMA GOES U rijdt gezwind door weer en wind AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 MEI 1955 Nadat voorheen steeds de jaarvergadering van het Nationaal Comité voor brouwgerst te Rotterdam is gehouden, had gisteren deze bijeenkomst plaats in „De Korenbeurs" te Goes. Ir v. d. Meer, de voorzitter, zette bij de opening uiteen, dat men dit maal Zeeland had gekozen, omdat deze provincie beschouwd kan worden als het centraal productie-gebied der brouwgerst en omdat de zwakke schakel by de Naco-brouw de landbouwer is, die men door deze vergade ring warm wil maken. door de fa Groeneweg te Oud Beyer- land (medaille en 100,-) en eer volle vermeldingen door C.A.V. Put- tershoek; C.B.T.B. Axel en W. Pars te Klundert. Toen eenmaal Zeeland was geko zen, ging de aandacht uit naar het gunstig gelegen Goes, waarvan het gemeentebestuur, bij wijze van wel kom, een fraaie kleur-ets als prijs had geoffreerd. Spr. dankte daar voor en begroette in het bijzonder, wethouder Roose, die Goes vertegen woordigde. Nadat de secretaris, dr H. van Veldhuizen, een beschouwing had ge houden over de oogst 1954. die we gens de natte zomer minder gunstig was dan anders, vertelde hij o.m. dat op de aan de bijeenkomst ver bonden tentoonstelling 55 prima mon sters, vertegenwoordigend 3800 ton brouwgerst, waren geëxposeerd, wat ongeveer een kwart gedeelte was van hetgeen aan de Naco-brouw was ge leverd. In totaal was door genoemde organisatie in Nederland 13.200 ton opgenomen, waarvan alleen uit '7. Vlaanderen 7700 (zestig proc.) was gekomen. DE PRIJZEN. Daarna deelde spr. de prijzen uit. De eerste prijs voor de beste kwaliteit, bestaande uit een sierlijke fopkan en 250, was voor de C.H.V. te Breda, die in 1954 voor het eerst had meege- dongen en wel met een partij kennia van 66 ton. De tweede prijs ging naar Duve- kots Graanhandel te Goes (kleur-ets en ƒ200,-); de derde prijs werd ge wonnen door de C.B.T.B. te Axel (schotel en ƒ150,-); de vierde prijs De dijk, die het voormalige Dijk- water afsluit en gelegen is tussen Dreischor en Sirjansland, is na te genslagen in het vorige jaar, toen de sluiting op het laatste moment mis lukte, gereed gekomen. De dijk ach ter de Dreischor-Nieuwlandpolder is nu geen waterkerende dijk meer. Een flinke oppervlakte grond kan nu in cultuur gebracht worden. Voor de be veiliging van de achterliggende dor pen betekent deze nieuwe hoge zee dijk een grote aanwinst. Verkeer over deze dijk wordt voorlopig nog niet toegelaten. (Advertenties) De prijzen voor de handelaars- die de grootste hoeveelheid goede kwa liteit hadden geleverd, vielen als volgt: Wisselbeker en 250,- voor C.B.T.B. te Axel; eerste prijs (schil derij en 200,-) C.H.V. te Sas van Gent; tweede prijs (fopkan en ƒ125) fa Overwater, Kieldrecht en derde prijs ƒ75) voor C.L.V. te Terneu- zen. LEZINGEN EN FILM In de middagbijeenkomst is de agenda afgewerkt en werd o.m. de begroting voor 1955-'56 goedgekeurd op een eindbedrag van ƒ65.500. Hierna volgden twee lezingen; een van dr J. Dorst, Voedselcommissaris voor Zeeland over de invloed der landbouwmechanisatie op de teelt van brouwgerst en de andere van drs. H. Hoelen over de wereldgerst- productie in het wereldbierverbruik. Tot slot draaide de bekende Yer- sekse oesterfilm „Imperialen 00000". (Advertentie) DIIFT MIDOtLBÜBO De Reinaertfeesten zijn voor wat Hulst, het begin van het Rcinaertpad waar des Vossen standbeeld staat, ingeluid met een voortreffelijke voor dracht van de bekende priester-dichter Anton van Wilderode, een van Vlaanderen's meest vooraanstaande letterkundigen. Hij belichtte het Reinaertepos als litterair werk en voor zijn boeiende uiteenzetting bestond een onvefrwach te belangstelling. Niemand van de aanwezigen zal ook maar de minste spijt gevoelen, die uren in de zaal van de Graanbeurs te hebben doorge bracht. Deze door het Reinaert Co mité, de Oudheidkundige Kring „De vier ambachten" en de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" gezamen lijk georganiseerde avond is dan ook een grandioos succes geworden. In het eerste gedeelte van zijn voor dracht behandelde Anton van Wilde rode de inhoud van het boek Rei naert, waarbij hij telkens de aan dacht vestigde op die gedeelten wel ke het sterke psychologische inzicht van Willem, de dichter van de Rei naert, verraden. Deze uiteenzetting boeide vooral daarom, omdat de spreker op zo bescheiden en natuur lijke wijze de ware Vlaamse humor tot zijn recht liet komen en daar door bijna ongewild de strekking van het beroemde verhaal een frisse ac tualiteit verleende. De wijze waarop hij op de sappige toon van zijn volk de kostelijkste geestigheden debiteer- is het voor kleine Mia, dat ze niet één maar twee van die schat jes cadeau kreeg. Wat je boven verwachting krijgt is altijd reuze. Haar moeder merkt het met Omo. Daarmee krijgt zij twee wensen vervuld. Het goed wordt prachtig wit. Dat is één Bovendien zij n de vlekken verdwenen. Dat is twee. Met andere wasmiddelen is 't meestal öf het ene öf het andere. Met recht heet hetèn zuiver wit èn vlekke loos, da t's Omo-schoon. Alléén het moderne OMO kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO geeft een sop, dat het vuil als een magneet uit het goed trekt. Alléén OMO geelt U de schoonste was van Uw leven. De vroede vaderen van Hontenisse kwamen Donderdagochtend in ver gadering bijeen. Het was een tamelijk korte agenda die afgehandeld diende te worden, waarbij de hoofdschotel werd gevormd door het voorstel van B. en W. in beroep te gaan bij de Kroon tegen een afwijzende beslissing van Ged Staten op het raadsbesluit van 7 Januari jl. om het voetpad naar Ossenisse van de legger van wegen en voetpaden af te voeren. Onder de ingekomen stukken be vonden zich een schrijven van G.S. waarin goedkeuring werd gegeven aan de instelling van het systeem van le en 2e klerk ter secretarie, waardoor de gemeente een armslag heeft gekregen om de laagste ambte naren een hogere salariëring toe te kennen. Dhr. P. Baart drong er dan ook op aan dat B. en W. hiervan gebruik zullen maken. De burge meester deed de toezegging aldus te handelen. Op het verzoek van de R.K. Meis jesschool te Lamswaarde om ver nieuwing en verbetering van de ver lichting in de klaslokalen, uitbreiding van de waterleiding en uitbreiding c.q. aanschaffing lesmateriaal werd gunstig beschikt. Hoewel in een vorige raadsverga dering reeds was besloten tot het verlenen van een crediet voor de verbetering van de ambtswoning van de burgemeester bleek thans nog een verhoging van dit crediet noodzake lijk. In een rondschrijven was de Raad hierover ingelicht. Vervolgens werd besloten de ge vraagde verhoging van het crediet ad f. 1200,toe te kennen. Ten be hoeve van de te houden landbouw- dagen in Hontenisse (23-24-25 Juni a.s.) werd aan B. en W. een bedrag groot f. 500,toegekend. IN BEROEP In de vergadering van 7 Jan. van dit jaar werd met algemene stem men besloten het voetpad naar Os senisse van de legger van wegen en voetpaden af te voeren. De bewoners van Noordstraat e.o. hebben bezwa ren ingediend en Ged. Staten hebben het raadsbesluit vernietigd. Thans stelde B. en W. voor tegen de be slissing van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. Een fel debat ontspon zich rondom dit voorstel. Dhr Adri- aansen vroeg zich af of het wel nodig was om voor een dergelijke bagatel in beroep te gaan, „het sop is de kool niet waard" zei de spr. Voor het kroondomein - die indertijd de onttrekking vroeg - is het al dan niet blijven van het gewraakte pad van gene waarde, alleen voor de men sen die van het pad gebruik maken en dit zovele jaren hebben gedaan betekent het een zeer groot onge rief. Het voetpad wordt nog veel gebruikt en wij dienen onze mensen dat gerief niet te ontnemen aldus dhr Adriaansen. Ook de heer de Meijer was sterk tegen de onttrek king van het voetpad aan het ver keer. Het voorstel Adriaansen-de Meijer om niet in beroep te gaan en dus het voetpad aan te houden werd met 6 tegen 4 stemmen (Dhr Dobbelaer was afwezig) verworpen, waardoor het voorstel van B. en W. om wel in beroep te gaan werd aanvaard. RONDVRAAG. Van de rondvraag werd ditmaal een behoorlijk gebruik gemaakt. Als eerste vroeg P. Andriessen om de rechten voor riolering en vuilophaal dienst voor financiel minderdraag- krachtigen op te heffen. De voorzit ter zei dat de betreffende personen een aanvraag daartoe moeten indie nen waarna geval voor geval zal worden bekeken. G. Adriaansen brak een lans voor de verfraaiing van het marktplein en vroeg of het nu niet mogelijk was het plein b.v. van klinkerbestrating te voorzien. Dhr Voet wees op de erbarmelijke toe stand van de overzijde van de markt zoals men daar gedurende de win termaanden door water en slijk ge ïsoleerd heeft gewoond. de ontlokte de luisteraars telkens uit zonderlijk veel plezier. Na de pauze verdedigde hij de lit teraire waarde van het epos, suc cessievelijk de aantijgingen als zou de Reinaert onbetamelijk, zelfs sca breus, onpaedagogisch, immoreel en tenslotte anti-katholiek zijn, verva gend in het licht van de omstandig heden van Willems tijd en van de Vlaamse humor. Tenslotte, hebben de evenwichtigheid, de meesterlijke wij waarop de schrijver dieren- en mensenwereld - de humor van de gelukkige vondst - het Reinaertepos terecht bestempeld als een van de meest waardevolle en meest Vlaam se letterkundige werken welke wij bezitten. Met een gedicht van eigen hand besloot Anton van Wilderode zijn voordracht, waarvoor hem een welverdiende langdurige ovatie ten deel viel. De Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 15, 16, 17, 18 en 19 Mei. Waterscliapsbenoemiiig In onze provincie is met ingang van 2 Mei benoemd tot dijkgraaf van de polder Zonnemaire de heer J. M. Goemans te Zonnemaire. Aan de heer J. C. Janse te Poort vliet is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gezworene van het waterschap Poortvliet (provincie Zee land). Naco-brouw loofde te Goes die prijs uit Op de algemene vergadering van het Nationaal comité voor brouw gerst, gister te Goes gehouden, deel de de voorzitter, ir. W.v.d.Meer, tot aller verrassing mee, dat „Naco- brouw" voor een beter brouwgerst- ras een premie van f. 30.000 beschik baar stelde, waartoe het Centraal brouwerij-kantoor het comité in staat had gesteld. WAT DE REDEN IS Deze daad, zei spr. wordt niet ge steld omdat de tegenwoordige rassen bepaald minder gunstige eigenschap pen zouden hebben. De vraag of de kweekbedrijven voldoende betaling ontvangen in de vorm van de voor hem bestemde kwekers-vergoeding is in de laatste twee jaar herhaaldelijk een punt van discussie geweest. Het comité acht zich niet competent hierover een oor deel uit te spreken. Echter naar zijn mening was de veredeling in het ver leden en is dit ook in de toekomst een bij uitstek bruikbaar middel tot verhoging van de productie en daar mede in dit geval ook van de ar beidsproductiviteit, immers tegenover deze verhoging van de productie staan slechts directe kosten van ge ring gewicht namelijk practisch al leen de meerdere hoeveelheid voe dingsstoffen nodig voor de grotere opbrengst. Bezien we daarnaast de andere middelen om tot een meer rationele productie te komen, als zwaardere bemesting, grondverbete ring, verbetering van de water af- en aanvoer, zo kunnen we constate ren, dat het privaateconomische voor deel in belangrijke mate wordt ver kleind door de kosten, die deze ver anderingen met zich meebrengen. Een middel, tot verhoging van de arbeidsproductiviteit, dat in de na oorlogse terecht sterk de aandacht heeft is de mechanisatie, die in het bijzonder bij de cultuur van de zo- mergerst verder is voortgeschreden dan bij de andere granen. Daarom moet, zei ir. v.d.Meer, de veredeling in het bijzonder onze aan dacht hebben en dit is ook wel het geval bij diegenen, die hiervoor een taak hebben te vervullen; echter brouwgerst is in verhouding tot de omvang der andere granen een be trekkelijk klein artikel, terwijl daar naast de levering van inlandse zo- mergerst met bestemming voor de brouwerij nog van recente datum is. De moderne methoden van verede ling maken het voor de kweekbe drijven noodzakelijk wetenschappelijk gevormde krachten tot zich te trek ken, teneinde zich te wijden aan de research, welke voor dit soort be drijfsleven nodig is, als voor een industrieël-bedrijf van enige omvang. Bovendien vraagt de uitoefening van het kweekbedrijf thans investeringen, die niet meer vergelijkbaar zijn bij vroeger. Al deze omstandigheden vormden de aanleiding voor het uitloven van de zo belangrijke geldprijs. (Advertentie) en Rheumatlsche sehenten door Uw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor 'n Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzuiver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kruschen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij Waarom zoudt gij dan achterbleven? 't Gaat om uw eigen welzijn maar ook om 't levens geluk uwer huisgenoten, die u graag weer de oude zien: fit, welgemoed, opgewekt en vrij van pijn X Te Roosendaal hebben een zeven tal brandweerploegen van de Neder landse Spoorwegen in een onderlinge wedstrijd voor de Bedrjjfsbescher- ming van de N.S. elkaar proberen te overtreffen in prestaties. De twee best geplaatste ploegen hiervan zul len deelnemen aan de landelijke wedstrijden, welke binnenkort zullen worden gehouden. Hiervoor wisten zich de ploegen van Goes en Roosen daal (depot) als eerste te plaatsen, zodat hen de eer te beurt zal vallen West-Brabant en Zeeland in de lan delijke ontmoeting te vertegenwoor digen. Bergen op Zoom was een goe de derde. In het kader van de zelfbescher ming- brandweerploegen waren deze wedstrijden uitgeschreven. Tal van autoriteiten van het brandweerwe zen en de leiding van de Ned. Spoor wegen woonden deze oefeningen bij. Het betrof het uitvoeren van een vrij gecompliceerde opdracht, die moest worden uitgevoerd op een daarvoor speciaal ingericht terrein. Snelheid van handelen en doortas tendheid werden danig op de proef gesteld, doch de manschappen van N.S. bleken ook hier hun mannetje te kunnen staan en verrichtten de opdracht vrijwel geheel foutloos. De jury was dan ook vol lof over het gepresteerde wat tijdens de toespra ken, welke na afloop der oefeningen werden gehouden, duidelijk tot uiting kwam. De paraatheid van de nog pas sinds kort hun opleiding genoten hebbende ploegen werd door meer dere sprekers zeer hoog aangeslagen. GRONDVERKOOP KLEIN- INDUSTRIE-TERREIN B. en W. berichten de raad, dat zij een schrijven ontvingen van de fa. I. Woudenberg en Zonen, waarin werd verzocht 1200 M2 grond te mo gen kopen voor het daarop plaatsen van een bergloods. De grond is gelegen aan het klein industrie-terrein waarvan de prijs is vastgesteld op ƒ5.75 per M2. B. en W. adviseren de raad het verzoek in te willigen. JUBILEUM BIJ P.T.T. Op 16 Mei zal het 45 jaar geleden zijn, dat de heer A. Schoenmakers, thans te Middelburg, zijn eerste aan stelling bij de P.T.T. te Zierikzee verwierf. Na een kleine onderbreking in de mobilisatiejaren - toen de a.s. jubilaris bij het corps Grenadiers en Jagers hel land diende - werd hij in 1918 alhier als besteller aange steld. De heer Schoenmakers is thans besteller le klas. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. W. van Aalst, voorman vakman in de garages der PZEM bij dat bedrijf in dienst kwam. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote en zoon ontvangen in de conferentiezaal der centrale Zee land, waar hij temidden van het per soneel der centrales en werkplaatsen op hartelijke wijze werd toegespro ken door de directeur der PZEM, ir T. Michielsen. Een en ander ging ver gezeld van de aanbieding van de ge bruikelijke enveloppe. De hoofdop zichter der centrales, de heer A. F. Linse, schetste daarn. de grote uit breiding, welke het transportmidde lenpark in de loop der jaren 1 ad ondergaan en noemde de wijze waar op de heer van Aalst zijn belang rijke taak verricht, voortreffelijk, terwijl ook de samenwerking met de andere diensten uitstekend is. Na mens het personeel bood spreker een blijvend aandenken aan; voor me vrouw van Aalst waren er bloemen. Namens de personeelsvereniging wen ste de heer B. de Jonge geluk en dankte de jubilaris hartelijk voor de wijze waarop hij steeds voor deze vereniging klaar staat, zodat nimmer tevergeefs een beroep op hem is ge daan; ook deze spreker bood een ge schenk aan. De jubilaris dankte daarna voor de hartelijke woorden en de aangeboden geschenken. K.A.B. VERGADERDE. Op de vergadering der K.A.B. werd de voorzitter der afdeling, de heer P. Wanst herkozen. Meegedeeld werd dat men t.a.v. de eventuele aanstelling van een be- drijfsaalmoezenier contact zal zoeken met de hoofdaalmoezenier. Druk is ook gediscussieerd over de oprichting van een nieuwe toneelclub. Onverdeeld gunstig werd dit voorstel niet ontvangen en tenslotte besloot men eerst nog eens te gaan praten met „Vriendenkring" om te zien of die club nieuw leven is in te blazen. De voorzitter zei nog, dat men voor het komende seizoeh het winter- program breder wil opzetten. Op ini tiatief van de reisclub der K.A.B. zal deze zomer een tocht worden ge maakt naar het Passiespel te Tege- len. Het lidmaatschap van het Wit Gele Kruis werd nogmaals aanbevolen. Nog werd meegedeeld dat de heer F. Schets bedankt heeft als lid van het Kringbestuur. HELICOPTER DAALT VROEGER Men bericht ons dat de Sabena- helicopter hedenmorgen iets eerder zal dalen op het heliveld dan men dacht, n.l. om kwart vóór, inplaats van om kwart over elf. Nieuw- en St. Joosland UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD. De uitslag van de gehouden etalage wedstrijd in onze gemeente tijdens de herdenking van de bevrijdingsdag is als volgt: le prijs J. Knuyt, 377 p.; 2 A. H. Baurdoux, 327 p.; 3 K. J. D. Walraven 252 p.; 4 G. de Hamer 231 p.; 5 H. J. van Zweden, 227 p. Ten behoeve van onze lezers, geven wij hierbij de katholieke keurings eisen van enkele films, die dit week end in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Alhambra, Vlissingen: Knock on wood: 14 jaar. Luxor, Vlissingen. De wraak van Toriano: 14 jaar. Electro, Middelburg: Een liefde In Parijs: volwassenen. Schouwburg, Middelburg: Ten Westen van Zanzibar: 14 jaar. Grand, Goes: Pepe le Moko: 18 jaar. Hofzicht Theater, IJzendijke: Qua Vadis: 14 jaar. Bioscoopgebouw, Hulst: Mogambo: 18 jaar. de Clown: alle leeftijden. Het Centrum, Axel: Salto des doods: 14 jaar. Robinson Cru soe en Co (alle leeftijden). Ledel Theater, Oostburg: Broeders zonder vrees: 14 jaar. Geef dat kind een kans: alle leeftijden. Luxor Terneuzen: Lili: alle leeftij den. Montana Belle: 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: In de greep van de angst: 18 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Staatsvijand No. 1. alle leeftijden; Manon: voorbehouden. W-estdorpe JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank hield haar jaar vergadering bij de heer G. Gijsel. De kassier gaf op het reeds aan de leden toegezonden verslag een korte toe lichting. De spaargelden gaven in het afgelopen jaar weer een stijging te zien en wel van f 189.000. Op het eind van het jaar was de stand van deze spaargelden f 1.526.000. Naast deze verhoging was er ook een verhoging van het aantal spaarboekjes. Dit aantal verhoogde van 737 tot 771. Alvorens over te gaan tot de be stuursverkiezing deelde de voorzitter mee, dat de heer Kieboom zich in verband met zijn leeftijd, niet meer herkiesbaar stelt. Van de Centrale Bank on ving hij de legpenning we gens 40 jaren bestuurslid. De heer Kieboom trad in 1928 en in 1943 bij kassierswisseling op als vervangend kassier. Eenparig keurde de vergade ring het voorstel goed de heer Kie boom als erelid van het bestuur te benoemen. Het aftredend bestuurslid, de heer O. van Waes, werd met grote meer derheid van stemmen herkozen, ter wijl in de plaats van de heer Kie boom als lid werd gekozen de heer Hub. Kèrckhaert. Ook het aftredend lid van de Raad van Toezicht, de heer O. Verhaegen werd met grote meerderheid van stemmen herkozen. CAinge MOEDERS NAAR BOUVIGNE Evenals vorige jaren hebben de Moeders van onze parochie een uit stapje gemaakt naar Bouvigne. Hoe zeer dit uitstapje in het teken van de belangstelling staat, bewijst wel het aantal deelnemers. Immers dit jaar waren er drie bussen vol. Het ging naar de basiliek in Hulst waar een H.Mis werd opgedragen. Daarna naar Bergen op Zoom, waar de nieuwe kerk van O. L. Vrouw van Fatima werd bezocht. In Bouvigne was het evenals anders een hartelijke ver welkoming. Er werd een plechtig lof gecelebreerd, waarna de Moeders werden toegesproken door een cate- chiste. Ook werd er voor de aardig- (Advertentie) „KUNSTVRIENDEN" JUBILEERDE Het 35-jarig jubileum van „Kunst vrienden" is gisteravond feestelijk ge vierd. Op het met vele bloemstukken versierde podium hadden bestuur en leden plaats genomen en van die plek af sprak de voorzitter, de heer van Vredeghem, het welkom en vertelde een en ander uit de historie van de toneelvereniging, die zich momenteel met haar 32 leden en 300 donateurs in grote bloei mag verheugen. Verschillende sprekers brachten hun felicitaties uit, o.a. namens „Kunst naar Kracht" en „Onderling Kunst genot". Het gemeentebestuur had bloemen gezonden, evenals de Rederijkers. Na mens de donateur-commissie bood de heer Vuyk toneelgordijnen, een tapijt en een tafelkleed aan. De leden of freerden hun bestuur een grimeer doos. Met een gezellig bal werd de avond besloten. De merriekeuringen van de afd. Zee land van het Ned. Trekpaard zijn gis teren voortgezet. Ze hadden de volgende uitslag: OOSTBURG. Jeanine, A. Bonte St. Kruis; Irma. J. de Hullu, Cadzand; Elza van Plan kenpoortje, J. Cappon, Cadzand; Mina, Kinderen Iz. de Hullu, Cadzand; Trui, P. Kools, Cadzand'; Mina H. v.d. Oude Haven. H. BrakmanBoogaart, Oost burg; Erna, J. Vermue, Oostburg; Clara A. de ZwartNortier, Oostburg; Wies van Nico, A. ModdeBuysse, Oostburg; Olga van Veerhoek, E. de Badts, Oost burg; Elza, J. Vermue, Retranchement; Bianca, J. Scheele Retranchement; Olanda, J. Scheele, Retranchement, Frida, Th. Dierikx. Schoondijke; Gre- tha van Sluis, O. NoëVermue, Wa terlandkerkje; Greta P. van Cruynin- gen, Zuidzande; Liza van Zuidzande, P. Luteyn, Dzn Zuidzande; Ninette, van Buitenlust, J. Dees, Zuidzande; Je- anette van Zuidzande, J. Dees, Zuid zande. Hulpboek: Elvira v. d. Sluuze, P. Kools, Cadzand; Nellie, D. Dekker, Oostburg; Sonja, O. NoëVermue, Waterlandkerkje; Nellie, J. Buyze, Zuidzande; H. Dekker en Zn„ Oostburg. IJZENDIKE. Sasput, P. Temmerman, Hoofdplaat; Lady, P. Serrarens, St. Kruis; Regina, P. Serrarens, St. Kruis; Avina. G. Buysse IJzendijke; Sabina, Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; Sadie, Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; Sannie, Stallen de Dobbelaere, IJzendijke; Betty P. DhontRisseuw, IJzendijke; Olga, Wed. J. den HamerDekker, IJzendijke; Griet van d'e Jozinahoeve, Cam. v.d. HauweBurm, IJzendijke; Hernaine, A. Quaak, IJzendijke; Fanny v. d! Nolle A. Saloméde Blaey, IJzendijke; Flora van Potjes, A. de Smet, IJzenidijke; Edith v. d. Comme, Cam. Wijffelsvan Hijfte, IJzendijke. Sylvia, Stalle de Dobbelaere, IJzen dijke. Hulpboek: Mira van Turkije C. J. Doens, IJzendijke; Fanny, Gebr. Buys se, IJzendijke; Gerda A. Kouijzer, Biervliet; Norma, A. Kouijzer, Bier vliet. TERNEUZEN Marijke. Gebr. Buysse, Biervliet; Cora van Mayeur. A. de Dobbelaere, Biervliet; Carla, F. Haak Biervliet; Bella, H. Roelse, Biervliet; Bea van Sylvia v. d. Braakman, D. de Jonge de Regt, Hoek Sirpa v. d. Braakman, Wed. M. de RegtDieleman, Hoek; Marinanne van Hoek, H. de Jonge Hoek; Mirza, A. Martens, Hoek; Elvira K. G. Tollenaar. Hoek; Evita, K. G. Tollenaar, Hoek; Griet van Nico, Gebrs R. en E. Barbé, Philippine; Fanny v. d. Vergaertpolder, E. Dumoleyn, Phi lippine; Mirza, J. F. van Cadsand Tollenaar Terneuzen: Frida van Coe- gors, J. S. de Clerck, Terneuzen; Ada, G. van Hoeve, Terneuzen; Irma van Terneuzen J. Huyssende Bruyne, Terneuzen; Erna v. d. Zwaan, H. M. de Regtdë Kraker, Terneuzen; Ruda M. Dieleman, Zaamslag. Hulpboek: Elza. O. Roegiest, Ter neuzen. AXEL Clara van Nico, C. Dekker, Axel; Majorie van Axel, Ir. de Feyterde Mul; Axel; Brenda Joh. Haak, Axel; Cantoria van Papenhoek, J. de Put ter, Axel; Rita van Sas, Jac. de Put ter Axel; Sarina van Capellehof, Jac. de Putter. Axel; Ida, W Diele man, Sluiskil; Nica van Koewacht, B. Plasschaert Koewacht; Rinette v, d. Zeedijk, H. Poppe, Koewacht; Banda, Ch. van Rumste, Koewacht; Paula, J. Aspers Overslag; Alma van Annie, R. Baecke, Westdorpe; Mascotte van Vredelust, A. Baecke Westdorpe; Kitty van Olga, P. Baecke, West dorpe; Frida, A. Daelman, West dorpe; Erna van Flora, E. Daelman, Westdorpe. Trix v. d Zeedijk, Kinde ren H. Daelman, Westdorpe; Nelly van Klein Gent, P D'Hert West dorpe; Ria, O. Kerckhaert en Zn., Westdorpe; Cora van Passluis, Wed'. H. van Waes—v. d. Berg Westdorpe; Carmen van Passluis, Wed. H. van Waesv. d. Berg, Westdorpe; Carla, C. van Haelst, Zuiddorpe; Bianca van Klaas, C. de Munck, Zuiddorpe; Hermine van Eversdam. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe; Lisette van Nero, A. Puylaert, Zuiddorpe; Ronny van Zuiddorpe; M. Puylaert. Zuid dorpe; Roza van Oudenpolder. A. van Waes, Zuiddorpe; Carina, H Vervaert Westdorpe;; Martha, C. Verhaegen, Westdorpe. Westdorpe; Metha van Zuiddorpe,, M. Puylaert, Zuiddorpe. Hulpboek: Clara. A. Scheelede Koyer, Boschkapelle; Sonja, J. den Hamer, Koewacht; A. de Feyter, Stella Cyr. van Regemortel, Koe wacht. Kapelle 25 NIEUWE WONINGEN. Niet minder dan 25 nieuwe wonin gen zullen er dit jaar in Kapelle worden gebouwd. Vijftien personen hebben toewijzing gekregen voor wo ningbouw met halve premie. Verder kreeg de gemeente het gebruikelijke bouwvolume en een extra toewijzing industriewoningen. Ook zijn er nog particulieren, die zonder premie bouwen. HALVE PREMIEWONINGEN TOEGEWEZEN. Alle vijftien aanvragen voor wo ningbouw met halve rijkspremie heeft Kapelle toegewezen gekregen. Dank zij deze toegift kunnen dit jaar hier 25 huizen worden gebouwd. Kruiningen BOERENLEENBANK JUBILEERT. Op 17 Mei viert de Coöp. Boeren leenbank Kruiningen haar 50-jarig bestaan. In verband hiermede wordt een feestvergadering gehouden in de grote garage van de heer L. Leen- dertse, waarvoor alle leden, vergezeld van hun echtgenoten, werden uitge nodigd. Baarland RAADSAGENDA De raad der gemeente Baarland zal vanavond vergaderen. Op de agenda staat o.a.: wijziging regeling bezoldiging brandweerpersoneel; toe kenning premie woningverbetering; bouw van 2 woningen; aanleg elec- trische installatie voor de toren; be schikbaarstelling van het verenigings gebouw voor de te houden kookcur sus; salarismaatregelen en voorstel behangwerk burgemeesterswoning. Kwadendamme heid nog een marionettenspel ver toond. Het was een zeer genoeglijke dag voor de Moeders, die eens een dagje uit hun huiselijke leven ont trokken waren. Koewacht Nieuw bestuur Katholiek Thuisfront In Koewacht is men met een grote actie begonnen voor Katholiek Thuis front. De legeraalmoezenier L. Haver hield in de parochiekerk een uiteen zetting over het doel en het nut er van voor de militair. Een meer uit gebreide causerie hield hij in Don Bosco voor de oud-militairen dezer gemeente. Uit deze oud-militairen en uit het voormalige bestuur van Ka tholiek Thuisfront werd een nieuw bestuur gekozen dat bestaat uit 14 personen, verdeeld als volgt: H. van Damme Voorzitter, P. van Remoor- tere, Ondervoorzitter, Eug. Heijmans Secretaris, Mej. W. de Maeyer, pen ningmeesteres. Leden: Mevr. Suij- Swartelé, Mevr. d'Herdt-Suy en Mej. Alice Dierick en de heren Aug. Apers, Rap. Baert, R. de Smet, J. van Vlierberghe, A. van Gremberghe P. Matthijs en A. Bonte. De heer A. Dekkers die sinds de oprichting van Katholiek Thuisfront te Koewacht secretaris der vereniging is geweest en jarenlang zijn beste krachten aan dit werk heeft besteed werd met al gemene stemmen tot erevoorzitter benoemd. Het nieuwe bstuur zal een grote actie op touw zetten om leden te winnen en de jongens, welke op het punt staan, militair te worden, voorzien van het soldatenblad „Sal vo". Voor de militairen zal getracht worden, hun zoveel mogelijk te voor zien van lectuur en tijdschriften. Het hoofddoel van het lidmaatschap is echter de steun aan de R.K. Mili tairen Tehuizen. BESTRATING VAN DE KORTE AKKERS Nadat de uitvoering van dit werk door het gemeentebestuur aan de Fa. Sponselé te Kloosterzande was gegund, is men thans begonnen met het aanleggen van een nieuwe weg in de Korte Akkers, de verbinding van de Lange Akkers met de Eiken laan. Men werkt aan een riolering, met het uitbaggeren van de oude weg. De huizen zullen op deze riole ring kunnen aansluiten. Het voorste gedeelte van de weg zal klinkerweg worden terwijl het verdere gedeelte zal worden bestraat met keien en asfalt. Geslaagd. - Aan de naaischool bij de Eerwaarde Zusters alhier slaag den de volgende dames voor lingerie: Andrea Adam, Leny de Nijs, Fia de Schepper, Juliëtte Fermont, Gerda Inghels, Corry van Laere en Simonne Cerpentier. Voor Costuum slaagden de dames: Frieda de Letter, Lea de Schepper, Gerda de Rechter en De- nise Verbraecken. Eede DUIVENHOUDERS ONTSTEMD Bij de duivenhouders alhier en in de omgeving heerst grote ongerust heid. Het is gebleken, dat duiven bij de terugkomst op het hok eigenaar dige verschijnselen vertoonden en kort daarop stierven. Men vermoedt, dat dit te wijten is aan vergif, dat door landbouwers op hun land is ge strooid. Enkele duivenliefhebbers heb ben de zaak aangegeven bij de poli tie. Aardenburg 40 JAAR L.T.B. Ook Kwadendamme's afdeling heeft mogen genieten van het realistische spel van Tom Bouws, geschreven bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de L.T.B., dat tot titel draagt „Quadragesimo Anno" en dat de af deling 's-Heerenhoek zeer verdiens telijk vertolkte. In zijn openingswoord verwelkom de voorzitter Martien Steijn de ge nodigden en de leden, speciaal de nieuwe leden, die tengevolge van de P.B.O. zich als L.T.B.-er opgaven. Aanwezig waren o.m. burgemeester Stieger; pastoor Schneiders; de G.A. kapelaan Koning; de heer Tel uit Haarlem namens het hoofdbestuur; de heer Verdonk als lid van Prov. Staten van Zeeland. Na een dankwoordje van de voor zitter, waarin speelsters en spelers geroemd werden om de vlotte en soms indrukwekkende vertolking, sprak de heer Tel nog zijn compli ment uit aan het adres van de Kring Zuid-Beveland die dit stuk aandurfde met eigen spelers en in het bijzonder aan het adres van de 's-Heerenhoekse speelsters en spelers. Een gezellig samenzijn met bal bracht het einde van deze feestavond der L.T.B. BOUWVAKARBEIDERS. In café Belga op de Kaai kwam de R. K. Bouwvakarbeidersbond bijeen voor een gezellige avond. Begonnen werd met een koffiemaaltijd. Aange zien een bondsspreker uit Bergen op Zoom niet was opgekomen, werd door de leden zelf de avond verzorgd. Er was een loterij ter versterking van de kas en met een gezellig dansje werd de bijeenkomst gesloten. GOES Grand: Onteerd. MIDDELBURG Electro: Een liefde in Parijs. Schouwburg: Ten Westen van Zanzibar. SAS VAN GENT Staatsvijand no. 1, Olympia-theater om 8 uur. TERNEUZEN Lili, Luxor-theater om 8 uur. VLISSINGEN Alhambra: Afkloppen. Luxor: De wraak van Toriano. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De Vledermuis. AXEL Salto des doods, Het Centrum om 6.30 en 9 uur. Maarten Luther, Het Centrum om 3 uur. DE KLINGE De oorlog der werelden, Kinema van Dijck om 7.30 uur. GOES Grand: Onteerd. HULST De Clown, Bioscoopgebouw om 8 uur. MIDDELBURG Electro: Een liefde in Parijs. Schouwburg: Ten Westen van Zanzibar. OOSTBURG Broeders zonder vrees, Ledel-theater om 8 uur. SAS VAN GENT Staatsvijand no. 1, Olympia-theater om 8 uur. TERNEUZEN Lili, Luxor-theater om 8 uur. In de greep van de angst, Con certgebouw om 8 uur. VLISSINGEN Alhambra: Afkloppen. Luxor: De wraak van Toriano.

de Stem | 1955 | | pagina 2