REGERING ZAL NIET BUIGEN Minister Drees zegt het onomwonden: Mr BOUMAN LEGT DE VERDEDIGING NEER VREUGDEDANS onder Stephanstoren Vier jaar „gentleman - inbreker ILTER Al te drastische amendementen kunnen politieke gevolgen hebben Ir Witte: „Het best bereikbare" In Wenen is men het eens DRIE SOVJET-GROTEN Door ijdelheid gedreven. is K.S.G.-ministers Italië naar Vergane (prinselijke) glorie "N p 1 Velde DAGBLAD VOOR ZEELAND Belastingen en huren :ijn een Truck kantelde over een sloot GESCHIL over Falkland - eilanden Artsen lichtten ziekenfonds op Vier maanden geëist Sovjet-maarschalk Beste wensen voor Ike Zitting Jungschlaeger verdaagd Djakarta voelt niets voor Curtiss Bennet EEN HEER VOELT ZICH ZEKER VAN ZIJN ZAAK Herdenking van de Elbe-ontmoeting Spoorwegdirecteur vraagt ontslag BATA HERENSCHOENEN, Opnieuw geven Sovjets toe Overleg Grote Vier Opnieuw een conferentie van Oenever Vertegenwoordiger sloeg zijn slag in ruim 100 villa 's Zuid-Yietnam Bao Dai s zetel nog wankel HET SAARGEBIED Adenauer tevreden Dreigement van Vermeylen r »USEN I mooi en zwarte eer fijn fcler naad 225 13 Mei a.s. 2253 95e JAARGANG No. 21841 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. lel.: Directie. Redictle en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J J H A. Bruna. Redactieraad: C.J v. Hootegem, Mi Ur A J J M. Mes. Mi H. M. U de Recti tel. U J. v. t Westende. t V. M. Vercauteren. Abonnementsprys bij vooruitbetaling I 5.B5 pei kwartaal, per post t 8.55, per week (uitsluitend bij oiet-post- bestell. I 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderlans V R IJ D A G 13 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuw sch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teie oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) MIN OF MEER dreigend klonk Donder dagavond het woord van minister-president Drees in de Tweede Kamer: „Als dit Kabi net van de baan is, zijn bet voorlopig ook de belastingvoorstellen. Het een is tegen bet ander afgewogen en bet kan politieke consequenties hebben als 'n deel der voor stellen wordt verworpen of geamendeerd. We willen geen pressie uitoefenen, maar de Kamer moet dit tlians weten, opdat zij alle gevolgen van baar beslissing kan af wegen. Indien de Kamer het thans uitge stippelde beleid van de huren niet steunt, zal minister Witte de verantwoordelijkheid niet langer kunnen dragen. Dat zou ver dere gevolgen met zich kunnen meebren gen De Kamer weet nu dus waar ze aan toe is. Ze had dit overigens al kunnen opmaken uit wat de andere bewindslieden tevoren hadden gezegd. DR VV. DREES ....geen stap verder.... Minister Witte betoogde in de avondvergadering, dat er inder daad bezwaren gemaakt kunnen worden tegen de gedeeltelijke huurverhoging. „Maar als we niets doen", zei hij, „komen we er nooit uit". Aangezien een algehele huurverhoging niet mogelijk is, achtte de minister het huidige voorstel het enige mogelijke om de druk op de volkshuisvesting enigszins te verlichten. IR II. WITTE ....van twee kwaden het beste.... Militair verdronken In de Ooypolder aan de grens van Nijmegen, is een militaire truck van de dijk gereden, doordat de chauffeur, die niet bekend was met de verschil lende kronkelingen op deze dijk. de macht over het stuur verloor. De truck kantelde en kwam boven een sloot terecht. De 20-jarige militair A. van H. uit Hilversum, die als passa gier meereed, kwam onder de truck in het water te liggen en verdronk. VOLGENS EEN Amerikaanse zegs man zouden de Russen werken aan de vervaardiging van een interconti nentaal projectiel, dat 16000 kilometer per uur kan afleggen en waarmee doelen in de V.S. van Rusland uit zou den kunnen worden bestookt. DE ARGENTIJNSE Senaat heeft het wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in de opheffing van het godsdienstonder wijs op de openbare scholen. De Ka mer moet er zich nog over uitspreken. HET INDONESISCHE Kabinet heeft de ontslagaanvrage van generaal-ma- joor Bambang Sugeng, als chef-staf van de landmacht, aanvaard. Er zijn al nieuwe candidaten gesteld voor de functie. IN HET NOORDEN van Ecuador heeft zich Woensdag een krachtige aard schok voorgedaan. Enkele kerktorens zijn ingestort. Er is geen melding ge maakt van slachtoffers. OM EEN EINDE te maken aan het ge brek aan evenwicht tussen het aantal Vlaamse en Waalse officieren in het Belgische leger, kunnen Vlaamse mi litairen voortaan ook zonder middel baar diploma een officiersopleiding volgen. Reeds een uur nadat minister Van der Kieft als eerste der woordvoerders van de regering achter de groene ta fel was opgestaan, wisten de Kamer leden waaraan en waaraf. De twee daagse stormloop om de belastingen verder verlaagd te krijgen dan met de 502 millioen zoals de regering voor stelt, om een huurverhoging van 10 percent over de hele linie te krijgen in plaats van een gedeeltelijke voor de duurdere woningen en om de belas tingvoorstellen en de huurvoorstellen als twee afzonderlijke zaken behan deld te zien, had de regering niet in het minst op haar standpunt doen wan kelen. Na deze eerste kanonschoten van achter de regeringstafel, aigevuurd door de minister van Financiën, kwa men de staatssecretaris Van den Berge, minister Witte en minister Zijlstra nog met zorgvuldig gesmede wapenen aan dragen, om de Kamer op de knieën te krijgen. Dr Drees en minister Suurhoff woonden het debat bij. De publieke en de gereserveerde tribunes zaten vol belangstellenden en de loges waren gevuld met ambtenaren, die nauwkeu rig toeluisterden op welke punten zij hun ministers nog konden assisteren met notities. Nadat de regering de gehele middag en avond aan het woord was geweest, kregen de fracties tot vanmiddag ge legenheid zich te beraden. GEEN COMPENSATIE MOGELIJK TWEE RUSSISCHE „Mig"-jagers die boven Zuid-Denemarken een Amerikaanse straaljager ontmoet ten, brachten een vriendelijk sa- luut-in-vliegtuigtrant, om de Ame rikaan te laten merken dat zij niets kwaads in de zin hadden CHARLES EYCK, Edmond Bellefroid en Jean Adams zullen als eersten de Culturele Prijs Limburg in ontvangst mogen nemen. Door de Culturele Raad van de provincie wordt die prijs voor taan ieder jaar uitgeloofd. TIJDENS het internationale congres van de Federatie van Katholieke Ar beidersbewegingen, in Düsseldorf, is gepleit voor de oprichting van Chris telijke vakbonden in West-Duitsland. IN MAASTRICHT is Donderdagmor gen een 26-jarige arbeider van een 30 meter hoge schoorsteen gevallen. Waarschijnlijk was h(j onwel gewor den. Dc man was op slag dood. DE RECHTBANK in 's-Gravenhage heeft de twee gedetineerden, die in dertijd uit het Huis van Bewaring ont snapten, tot drie dagen hechtenis ver oordeeld. Wegens vernieling. regen Weersverwachting tot vanavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later ook enkele opklaringen. IVJatigre tot vrij krach tige Zuidwestelijke wind, later rui mend naar West. Hogere middag- temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 20.24 uur, maan op 0.58 uur. Morgen: Zon op 5.51 uur, maan onder 11.17 uur. Per jaar wordt in Nederland 800 tot 900 millioen aan huren van ge- Argentinië wijst brits voorstel af Argentinië heeft een Brits voorstel om het geschil over de souvereinjitcit over het Zuidpoolgebied aan het In ternationaal Gerechtshof te Den Haag voor te leggen, van de hand gewezen. Argentinië zal de uitspraak van elk Hof, waarvan het de jurisdictie niet van tevoren heeft erkend, naast zich neerleggen, zo wordt in een nota ge zegd. Engeland had de aandacht ge vestigd op oude brieven, waarbij de Falkland-eilanden en de bijbehoren de gebieden tot Brits gebied worden verklaard. ind, aldus minister v. d. Kieft. Als er over de hele linie een huurverhoging van 10 pet. zou komen, zou dat 80 a 90 millioen betekenen. Volgens het be scheiden regeringsvoorstel zal er 30 a 40 millioen meer aan huren worden geïnd, waartegenover de belasting compensaties zijn afgewogen. Compen satie voor 10 pet. over de hele linie is niet mogelijk zonder het budget in gevaar te brengen. Omdat de belas ting voorstellen voor een deel de ge deeltelijke huurverhoging compense ren, kunnen ze niet van de huurvoor stellen worden los gemaakt, zoals som mige Kamerleden wensten. De vraag, die de KVP-woordvoerder Andriessen heeft gesteld, n.l. welke consequenties zal het hebben als een meerderheid een algemene verhoging van, 10 pet. voorstelt, is door minister v. d. Kieft dus duidelijk beantwoord. Het ligt niet voor de hand, dat thans de KVP nog het door de VVD voorge nomen amendement op dit punt zal steunen. Vier maanden gevangenisstraf heeft de Officier van Justitie bU de Am sterdamse Rechtbank gisteren geëist tegen twee jonge artsen uit een Noord- Hollands plaatsje, omdat ze hun ge meenschappelijke apothekersassistent hogere bedragen bij het Ziekenfonds hadden laten declareren dan verant woord was. De artsen hadden door de assistent een preparaat laten inkopen tegen een voordelige prijs. Niettemin bleven ze het Ziekenfonds de oude prijs in rekening brengen. Bovendien hadden ze soms grotere hoeveelheden van een bepaald medicijn laten declareren dan nodig was. Voor de Rechtbank gaven de artsen de schuld aan hun assistent. Hij zou op eigen initiatief teveel in rekening hebben gebracht. De assistent echter beweerde het omgekeerde. (Advertenties) Twee kleine concessies deed staats secretaris v. d. Berge. Hij zal een nota van wijziging indienen om een iets gunstiger berekening te bewerken voor inkomstenbelasting voor man en vrouw, die allebei verdienen (een voordeel van 100 gld. bij de aftrek voor verwerving) en verder is hij welwillend gestemd om het afschrij vingspercentage voor vooroorlogse hui zen (thans 10 pet.) wat op te voeren, maar 20 pet. zoals dr Lucas (KVP) had voorgesteld acht hij wel wat té hoog. RUST GEëlST gevolgen van dien, zoals sociale ver zekeringsherzieningen, enz. Het hek zou dan bovendien van de dam zijn voor verdere verlangens. De regering blijft er naar streven een formule te vinden waarin de te genstrijdige standpunten worden ver enigd. Dit betoogde zowel de heer Witte als de heer Drees. Rustig beraad biedt meer mogelijkheden, zeiden zij, dan bij de voorbereiding van een Ka binetsformatie aanwezig zouden zijn! Het idee van de heer van Vliet over vertrouwvol beraad met de Vaste Commissie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting kreeg hun volledige instemming. De minister-president verdedigde de huidige regeringscoali tie tegen de aanval die de heer Weiter had ondernomen. 53 33 Minister Zijlstra herhaalde zijn oude theorie: er moet voorlopig rust ko men in lonen en prijzen. Tegen An driessen, die een bescheiden loonsver hoging ingeval van een algemene huurverhoging mogelijk achtte, zei hij: we kunnen het hele apparaat niet in werking zetten voor 1 pet., met alle „Breng president Eisenhower mijn vriendschappelijke groeten en beste wensen over", zei de stafchef van de Russische strijdkrachten, maarschalk Sokolowski, Donderdag tot iemand, die hem vroeg of de maarschalk geen boodschap tot president Eisenhower wilde richten. Op de receptie waren buitenlandse militaire attaché's aanwezig. Maarschalk Sokolowski deed deze wensen mede namens de maarschal ken Sjoekof en Konjef, die op het ogenblik de conferentie te Warschau bijwonen. Hij bracht een dronk uit „op de Russische vriendschap". Het is voor het eerst sedert verscheidene jaren, dat een zo belangrijke militaire per soonlijkheid een dergelijke dronk heeft uitgebracht. Mr Bouman, de verdediger van de heer Jungschlaeger voor het Landsgerecht in Djakarta, heeft de rechtbank doen weten, dat hij be sloten heeft de verdediging aan een ander over te dragen, omdat men hem geen garanties kan geven voor ongestoorde uitoefening van zijn ambt buiten de rechtszaal. Hij acht zichzelf hierdoor van geen nut meer voor de verdachte. „De ervaringen van de laatste maanden," aldus Mr Bouman, „deden bij mij de zekerheid ontstaan, dat, zo lang ik doorga met te pogen de waar heid aan het licht te brengen, van zekere zijde doorgegaan zal worden met het lanceren van beschuldigingen tegen mij persoonlijk." De brief van Mr Bouman werd voorgelezen tijdens de elfde zitting van de zaak Jungschlaeger. Omdat ook de Indonesische verde digster, Mr Nany Razak, niet aanwe zig was, verzocht Jungschlaeger ver daging van de zitting. De rechter ver klaarde aanvankelijk, dat hij hierte gen bezwaar had. Hij vond het eigen lijk niet nodig, op de Britse advocaat Mr Curtiss Bennet te wachten, „daar er in Indonesië voldoende volwaardi- wanneer hij onberispelijk gekleed is. Dat gevoel van zekerheid brengt hem succes. In zaken, in het ge zelschap van dames, in elke situatie. In het huis van het Sowjet-leger te Moskou is Woensdag de ontmoeting tussen Russische en Amerikaanse strijdkrachten aan de Elbe herdacht in aanwezigheid van Amerikaanse oud-strijders. Kolonel-generaal Oezjarof, bevel hebber van het Russische Vijfde Gar- deleger, dat samen met Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland heeft ge opereerd, verklaarde, dat niemand een derde wereldoorlog kan ontketenen, indien de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie vriendschapsbetrekkin gen blijven onderhouden. Hij sprak wel over „zekere reactionnaire krin gen in het Westen", maar onthield zich van critiek op de Amerikaanse re gering. De ramp met de „Sjoen Maroe Sonosoeke Nagasaki, directeur der Japanse spoorwegen, heeft ontslag ge vraagd, daar hij zich verantwoorde lijk acht voor de ramp met de „Sjioen Maroe", die aan meer dan 100 perso nen het leven heeft gekost. De ingestelde commissie van onder zoek heeft vastgesteld, dat de verant woordelijkheid voor de aanvaring uit sluitend berust bij de bemanning van de veerboot. Het aantal doden tengevolge van het zinken van de veerboot is Don derdagochtend tot 103 gestegen. mooi. goedpassend en ijzersterk, stellen nooit teleur. ge advocaten aanwezig zijn." Tenslotte loonde hij zich bereid de zitting tot 27 Mei uit te stellen. Een vertegenwoordiger van het Ne derlandse Hoge Commissariaat zei, dat Mr Curtiss al driemaal zijn reis had moeten uitstellen, omdat hem nog steeds geen visum voor Indonesië is verleend. Alles wijst erop, dat men in Djakarta de Britse advocaat liever niet in de rechtszaal ziet. Desnoods wil men hem als rechtskundig adviseur laten optreden, maar hij zou dan geen contact mogen hebben met Jungschlae ger zelf. Zodra gisterenavond bekend werd, dat de Russische ambassa deur in Wenen het met zijn Wes telijke collega's eens was gewor den over het Oostenrijkse Staatsverdrag, gooide een poli- tie-agent voor het gebouw van de geallieerde bestuursraad zijn kepi de lucht in en begon een wilde vreugdedans, tot grote verbazing van een Sovjet-sol daat die voor het gebouw op wacht stond. Men hoeft er nu niet meer aan te twijfelen. Oostenrijk wordt weer een vrij land. De ministers van Buiten landse Zaken van de Westelijke Grote Drie zullen tóch naar Wenen gaan. Zondag zal het verdrag waarschijnlijk getekend zijn. Aanvankelijk had Dul les te kennen gegeven dat hij in ver band met nieuwe moeilijkheden, die gerezen waren, waarschijnlijk niet zou vertrekken. Vanochtend zullen de ambassadeurs waarschijnlijk bijeenkomen, om de tekst van de overeenkomst in de on derscheidene talen vast te leggen. Reuter tekent hierbij aan, dat het verdrag van 1949 „gestroomlijnd" is en dat van de 59 artikelen er niet minder dan 12 geschrapt zijn. Het ar tikel over de terugtrekking van de troepen, dat bijna onoverkomenlüke /T s 033 Volgens de „Tribune de Genève" is het bijna zeker, dat Genève gekozen zal worden als zetel van de voorge stelde Vicrmogendhedencooferentie in Juli a.s. De Britse minister van Staat, An thony Nutting, heeft verklaard, dat het terrein van overeenstemming tus sen het Westen en de Sowjet-Unie over een ontwapeningsplan verdub beld is door het nieuwe Russische voorstel. De Sowjet-Unie had met twee van de drie belangrijke punten, op welker aanvaarding het Westen steeds had aangedrongen, ingestemd, te weten het verbod voor atoomwa pens en de verkleining der massale- gers. De werkelijkheid is soms fantas tischer dan een detectieve-roman. Vier jaar lang heeft een vertegen woordiger uit Blaricum het volge houden, in de nachtelijke uren met zijn auto door 't Gooi te toeren en zijn slag te slaan in meer dan 100 villa's van welgestelde lieden. Niet minder dan 75000 gulden heeft hij bij die inbraken buitgemaakt. Zijn vrouw en kinderen wisten van va- Soms ging hij op zijn gemak in een vooronderzoek bleek hij open kaart te hebben gespeeld. Niet alleen de zucht naar een luxueus leventje bleek hem tot de inbraak-practijken te hebben gebracht, maar ook een doodgewone ijdelheid. Hij wilde kennelijk de „gentleman-inbreker" spelen en naar mate dat beter lukte, ging hij zich meer en meer als een romanfiguur ge dragen. Hij vertelde bijvoorbeeld, hoe hij maandenlang, telkens opnieuw, bij een rijke Amerikaan had ingebro ken. Uit diens colbertjasje, waarin zich een portefeuille met bankbiljetten bevond, nam hij iedere keer honderd gulden weg. Al het geld ineens mee nemen vond hi) niet spannend genoeg. ders uitstapjesniets af. Ze ver wonderden zich er wel eens over dat hij geld genoeg bleek te heb ben, maar op slot van rekening kan een vertegenwoordiger goede zaken doen. Tenslotte was V, door de mand ge vallen. En nu stond hij voor de Am sterdamse Rechtbank. Tijdens het fauteuil in de huiskamer zitten en schonk zich een glaasje wijn in om het succes van de inbraak te vieren. Hij beschouwde de Amerikaan ais zijn „melkkoetje". Van het gestolen geld kocht V. zich op een gegeven moment een wagen en daardoor werden z;in mogelijkheden groter. Bij zijn inbraken maakte hij dikwijls gebruik van valse sleutels. Andere keren klom hij met een ladder naar binnen. Soms ook kostte het hem he lemaal geen moeite om binnen te dringen, want dan stond de achter deur open. Dat was bijvoorbeeld het geval bij zijn eerste inbraak in Mei 1951, bij "een weduwe in Huizen. Op sokken sloop hij haar slaapka mer binnen en nam uit het naast haar bed op een stoel staande tasje een en veloppe met geld weg. Buiten zag hij dat het niet minder dan 30.000 was. Hij nam er 10.000 uit en bracht toen de enveloppe met de resterende 20 mille weer terug naar de slaapkamer! De verdenking viel de volgende dag op twee stiefzoons van de weduwe, die volkomen onschuldig waren.... De Officier van Justitie eiste tegen V. een gevangenisstraf van vier jaar. De raadsvrouwe van verdachte voer de aan, dat haar cliënt in 1947 geprik keld was geweest. Zijn schoonzuster was bij hem in komen Wonen met haar welgestelde man. Jarenlang voel de verdachte zich in zijn eigen huis minderwaardig Toen ging hij ten slotte op inbraak uit. Zij vroeg cle mentie. De uitspraak volgt op 26 Mei. Op de Oost-Europese conferentie te Warschau is Rusland vertegenwoor digd door min. van Buitenl .Zaken Molotof, maarschalk Boelganin en maarschalk Georgi Zjoekof, die men hier (v.l.n.r.) aan de fonferen- tietafel ziet. Ook in Warshau heeft Boelganin vredelievende taal gesproken. IN ATJEH is een kist met munitie ge vonden, die voor de opstandelingen in dit gebied was bestemd en die beves tigd was aan een kleine parachute. Nu vraagt men zich vol verbazing af, welk vliegtuig de grap heeft uitge haald. moeilijkheden scheen te geven, is nu zo gesteld dat zowel Rusland als Ame rika er vrede mee kunnen hebben. Ook voor wat artikel 35 betreft (de Oostenrijkse olie, de Donauscheep- vaart enz.) hebben de Sovjets de ge vraagde toezeggingen zwart op wit ge daan. De Oostenrijkse hoofdstad was tot laat in de afgelopen nacht in een uit gelaten feeststemming. In de schaduw van de Stephanstoren werd gezongen en gedanst en hier en daar zag men Amerikaanse en Russische soldaten, die arm in arm meehosten, omdat hen eenvoudig geen kans gegeven werd aan de kant te blijven staan. Het is nog niet zeker, dat Bao Dal staatshoofd van Zuid-Vietnam zal blij ven. Krachtens het compromis tussen Frankrijk en de Verenigde Staten zal hij weliswaar voorlopig gehandhaafd blijven, maar indien later de Nationale Vergadering van Zuid-Vietnam zou besluiten, dat hij moet verdwijnen, zal Bao Dai zich hierbij neer moeten leg gen. Dit. is meegedeeld na een vergade ring van de Britse, Amerikaanse en Franse ministers van Buitenlandse Za ken. Zo spoedig mogelijk zullen in Zuid-Vietnam algemene verkiezingen moeten worden gehouden, teneinde premier Diem een zo breed mogelijke basis voor zijn acties te geven. Waar schijnlijk zal de bevolking volgend jaar Juli ter stembus gaan. De regeringstroepen, in het gebied ten Zuiden van Saigon, hebben de hoofdweg tussen de hoofdstad en Kaap St. Jacques, die door de rebellen was afgesneden, heroverd. „Omdat tussen Frankrijk en Duits land thans alles is opgehelderd, ga ik met een gevoel van innige voldoening naar huis...." Dit verklaarde Bonds kanselier Adenauer van West-Duits land, toen hij gisteren uit Parijs ver trok, waar hij zijD land vertegenwoor digde tijdens de conferenties der Wes telijken. De tekst van de economische over eenkomst tussen Frankrijk en het Saargebied is nu gepubliceerd. De eco nomische Unie van de Saar met Frank rijk wordt enigszins versoepeld. De Franse franc blijft de munteen heid voor het Saargebied. In kringen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal wordt be vestigd, dat de zes ministers van Bui tenlandse Zaken der landen van de meenschap op 1 Juni in Italië bijeen zullen komen. Zoals bekend, zullen de zes minis ters zich moeten uitspreken over de opvolging van Jean Monnet als presi dent van de Hoge Autoriteit en over vraagstukken, voortvloeiende uit een verdere integratie in Europe. Het is nu niet onmogelijk, dat de bijeenkomst van de Ministerraad van de gemeenschap, die op 2 Juni te Lu xemburg zou worden gehouden, en waar het plan van minister Beijen voor Europese integratie ter sprake zou komen, uitgesteld wordt. Schoolstrijd België De heer Tanghen, secretaris van de Belgische C.V.P. heeft gisteren minis ter Vermeylen geïnterpelleerd over de gebeurtenissen in Turnhout, enkele weken geleden. Hij zei het een onoir- bare uitdaging aan de bevolking te vin.den, dat een socialistische vergade ring yan 300 man gehouden werd, waarbij een veelvoud van Rijkswach ters voor de afzetting moest zorgen. Minister Vermeylen zei, dat de so cialisten die „bescherming" wel nodig hadden; dat zij totnutoe verdraagzaam waren geweest, maar dat dit wel eens zou kunnen veranderen. Het Comité voor Vrijheid en Demo cratie in Brussel verklaarde, dat het antwoord van de minister nieuwe ver ontwaardiging heeft gewekt bij de katholieken en dat het opnieuw een opwekking was om pal te staan te genover de houding van de regering van Acker. Prins Utomo Raden Mas Soe- ro zit in de gevangenis te Maastricht. Daarmee is voorlo pig een einde gekomen aan een reeks avonturen van deze man. Die prachtige naam is overigens slechts een opgeplakt etiketje. In werkelijkheid staat hij als H. v.d. A. ingeschreven bij de burgerlijke stand, geboren in 1917. Toen v.d. A. indertijd uit Indonesië terugkwam, kon hij niet meer leven zoals hij ge wend was. Niettemin schafte hij zich volop nieuwe spullen aan en daardoor kwam hij in moeilijkheden. Hij verdween ■naar Duitsland en dook later op als leider van een acrobaten- groep. De Duitse politie kreeg echter lucht van nieuwe op lichterijen die v.d. A. pleegde en de Amerikaanse bezettings autoriteiten riepen hem even eens ter verantwoording. Ten slotte stelden de Amerikanen Utomo Raden Mas Soero op transport naar Nederland.

de Stem | 1955 | | pagina 1