P.v.d.A. houdt hand beschermend boven de schatkist „Huren en Belastingen" in de Kamer ONGEHUWDEN MOETEN KUNNEN SPAREN VIER JAAR geëist tegen ex-bankier Rebholz Rusland kreeg uitnodiging gesprek van voor de Grote Vier DUKE Rechtse partijen hadden verdergaande belastingvoorstellen wdlen zien Rustige aanloop Luchtgevecht boven N.-Korea „SABRE's" HAALDEN TWEE CHINESE „MIG's" NEER „Zelfrespect" moet bewaard blijven iden DAGBLAD VOOR ZEELAND Geschenk voor de Britse Marine Lucas (K.V.P.) betoogt: „V ennootschapsbe- lasting moet omlaag EVEN VOORSTELLEN. KOUD WEER DIT WIL DE REGERING: Geen voorkennis van nederlaag Voordeeltjes louter toeval. Piloten konden zich redden Ambonnees kreeg acht jaar Wegens doodslag tc Wellerlooi Het treinongeluk bij Oldebroek Westen slaat spijkers met koppen Eisenhower: „Slechts enkele dagen en in aanwezigheid van ministers Niet zonder de kleine landen De prijzen van huisbrandkolen Tot 1 Juli op huidige peil P.C. Hooftprijs voor Prof L. Rogier r „Welkom vreemdeling" -\ ilant- zijn u de ettig lijker heeft avonds om 8 u. KINDER- EN inderen HALF MENAGERIE, .LING aanwezig. ortieve LOAFER moe- licht en soepel - in rood verkrijgbaar s handwerksysteem 1 40 filialen In Nederland. veelbetekenend ge- sijn duim. De offi- 'oordt dit teken om eer in de schaduw ekken. En enkele later sluipt de jon- geruisloos door de het slapende huis... 95e JAARGANG No. 21839 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla Losse nummers 13 et Postrek no. 278841 Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Kedictie er Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A Bruna. Redactieraad C.J.V. Hootegem, Mt Dr A J J tVL Mes. Mi H. M. U de Kecbtei. L. J. v. t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bp vooruitbetaling I 5.85 pei kwartaal, pex posi t 8.55, pei week (uitsluitend bp aiet-post- bestell 1 i 0.45 incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 11 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 08, Telefoon 2230 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort "ETele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (van onze parlementaire correspondent) IN DE TWEEDE KAMER zijn Dinsdag de openbare beraadslagingen begonnen over een complex van regerings voorstellen tot verlaging van de belastingen (500 millioen gulden) en verhoging van de huren met 5 en 10 percent van de grotere vooroorlogse woningen. De debatten zullen volgens de berekening deze liele week en de volgende week in beslag nemen. De spanning zal langzaam ten top stijgen, vooral wanneer tenslotte het voorstel tot huurverhoging in stemming zal worden gebracht. Op dat punt namelijk is de Kamer sterk verdeeld. Ofschoon er in de komende dagen nog heel wat over zal worden gezegd, is de situatie momenteel aldus, dat de K.V.P. het rege ringsvoorstel zal steunen. De antirevolutionairen en christelijk- historischen zullen dit waarschijnlijk ook doen, ofschoon het met is uitgesloten, dat in deze twee groepen een of meer afwijkende standpunten zijn. De P.v.d.A. is tegen omdat zij geen huurverho ging wil zonder huurbelasting; de VVD, de KNP (waarschijnlijk) en de S.G.P. zijn tegen omdat zij een verhoging over de hele lime willen en de communisten zijn (natuurlijk) ook tegen. Als alle 100 afgevaardigden aanwezig zullen zijn en A.R. en C.H.U. geen „dis sidenten" tellen, kan de regering met 51 tegen 49 stemmen juist een meerderheid halen Intussen kan uiteraard deze voor zichtige speculatie in de komende da gen nog een ander aspect krijgen, want er zijn bij verwerping van de huurvoorstellen grote belangen ge moeid. Immers, de regering heeft de ze voorstellen gekoppeld aan die van de belastingvoorstellen. Bij verwer ping van de huurvoorstellen (die de val van het kabinet tengevolge zou hebben), zou de belastingverlaging verschoven kunnen worden. De bedoe ling is om deze per 1 Juli te doen in gaan, maar als er éérst nog een nieu we regering zou moeten worden ge vormd, die vervolgens de voorstellen opnieuw zou moeten verdedigen, dan zou het kort dag worden. ZOVEEL FRACTIES, ZOVEEL MENINGEN Opnieuw treden, evenals tijdens de schriftelijke voorbereiding van deze debatten, de verschillende meningen naar voren en nog steeds blijken die even talrijk te zijn als de Kamer frac ties telt. Vóórdat de regering (Donder dag) aan het woord komt, behandelen de woordvoerders der fracties afzon derlijk de belastingvoorstellen en de huurvoorstellen. Rechts laat hierin nog weer eens uitkomen, dat de zaken eigenlijk gesplitst moeten worden. Verwerping van het een mag eigenlijk geen intrekking van beide voorstellen zijn, menen de rechtse groepen. Maar de regering, wankel met de huurvoor stellen, houdt hieraan strak vast. Als demonstratie, dat we hier te doen hebben met „Kabinetspolitiek" zitten behalve minister Van der Kieft (met staatssecretaris v. d. Berge) en mi nister Witte van Wederopbouw en Volkshuisvesting óók de vice-premier dr Beel en de minister van Economi sche Zaken Zijlstra. Uiteraard leverde de aanloopmid dag" nog weinig nieuwe gezichtspun ten op. De afgevaardigde v. d. Wete ring (CH) bezwoer minister v. d. Kieft, dat, wanneer de Kamer in de komende dagen via amendementen en de regen houdt nog steeds aan! probeert méér te krijgen dan 500 mil lioen, géén lege zak te laten zien. Want er kan best nog 50 millioen ver laging bij, meent hij. O.a. de ongehuw- den moeten beter worden bedacht, evenals degenen, die hun zaken be ëindigen (de aftrek van 7500 guld. wil v. d. Wetering op 10.000 gld. brengen). De C.H.-afgevaardigde vond steun bij de liberale mr Van Leeuwen, die voorrekende, dat de regering slechts een veer van 400 millioen laat, want door de 6 pet. loonsverhoging is de be lasting in een ander vlak weer geste gen. Hij wil dan ook nog 55 millioen verder gaan met verlaging van belas ting voor inkomens tot 50.000 gld. per jaar en het tarief voor ongehuwden wil hij in totaal met 12,5 millioen ver minderd zien. Ook C. v. d. Heuvel (A.R.) heeft een reeks van wensen om de regering nog 50 millioen lichter te maken boven de voorgestelde 500 mil lioen. Maar toen kwam de vermanende stem van de socialistische afgevaardig de Hofstra. De verdeling van de ar moede ging indertijd gemakkelijker dan thans de verdeling van de stij gende welvaart, zei hij. Hij vreest, dat met vergaande belastingverlagingen de sociale en culturele (overheids) voor zieningen in gevaar komen. Dit zou hij erger vinden dan 't niet laten door- gaan van belastingverlagingen. De K.V.P.-afgevaardigde Lucas, die in de avondvergadering van de Twee de Kamer het woord kreeg over de regeringsvoorstellen, begon met de op merking, dat hij het stan.dpunt van de TWEE JAAR gevangenisstraf heeft de Maastrichtse Rechtbank opgelegd aan de beide hoofddaders van de roofoverval op het grenswisselkan toor in Kerkrade en de inbraak in de R.K. H.B.S. in dezelfde plaats. OP 26, 27 en 28 September a.s. zal de ARKA dit jaar haar algemeen con gres houden. De plaats waar verga derd zal worden is echter nog niet gekozen. DE KANTONRECHTER te Rotter dam heeft de directeur van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij, H. van Z., tot een geldboete van 250 gul den veroordeeld, naar aanleiding van de ontsporing van een stoomtram op een wissel die niet in orde was. JEAN MONNET, president van de Hoge Autoriteit der K.S.G., heeft ge zegd, dat Europa veel meer op eco nomische samenwerking zal moeten aansturen, wil men de huidige levens standaard van de Europeanen kun nen handhaven. HET ZUID-KOREAANSE minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de chef van het protocol ontslagen, omdat hij Zondag niet voor een behoorlijk welkom heeft gezorgd voor de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur, William Lacy. DE K.L.M. heeft in 1954 een netto winst gemaakt van f 10.255.000. De omzetten zijn, in verhouding tot het voorafgaande jaar, aanzienlijk geste gen. DR ROBERTO CARENA, een katho lieke afgevaardigde van de Peronis- tische partij in de Argentijnse stad Cordoba, heeft zijn mandaat ter be schikking gesteld. Dit als protest te gen de maatregelen die tegen de Kerk worden genomen. PRINS BERNHARD is in Genève ge arriveerd voor een bijeenkomst van het Europese Culturele Centrum. Hij werd er verwelkomd door o.a. Denis de Rougemont. ONDANKS HET FEIT, dat de nieuwe C.A.O. in het bakkersbedrijf de kost prijs van het brood doet stijgen, wil len de Nederlandse Verbruikscoöpe raties gehoor geven aan het advies van de bakkerijstichting, de brood prijs voorlopig niet te verhogen. Weersverwachting tot vanavond: J Veranderlijke bewolking en en- kele buien, maar ook opklaringen. t Matige tot vrij krachtige wind tus- t sen West en Noord. Koud weer. J Vandaag: Zon onder ZihZi uur" Morgen: Zon op 4.56 uur, t onder 7.53 uur. maan A) Belastingverlaging ten bedrage van 500 millioen 1 Verlaging van de loon- en in komstenbelasting met 8 procent tot een totaal bedrag van ruim 230 millioen. De belastingvrije minima gaan met 120 en 180 gul den omhoog (resp. voor onge- huwden en gehuwden). De grens van de inkomstenbelasting wordt opgetrokken tot f 6000.- en de kinderaftrek wordt van f 30.- tot f 33.- verhoogd. 2 Bejaarden en invaliden mogen op een extra aftrek rekenen. J De progressie in de vermogens belasting wordt minder. Er komt een vrijstelling tot f 30.000 voor de gehuwden en tot f 22.500.- voor ongehuwden. j Bromfietsers hoeven geen motor rijtuigenbelasting meer te beta len. Voor taxi's en ziekenwagens wordt die belasting tot 3/4 ver laagd. rj De omzetbelasting wordt met ruim 140 millioen ingekrompen. Het „tussentarief" wordt gema tigd en veel artikelen worden van de weeldetabel afgevoerd. 0 De personele belasting, die nu 4 1/2 procent bedraagt, wordt tot 4 procent verlaagd. 7 Vennootschapsbelasting wordt te ruggebracht tot een tarief, dat variëert tussen 40 en 43 procent. lï) Huurverhoging Vijf of tien procent voor vooroor logse woningen, waarvan de hu ren liggen boven de volgende be dragen: gemeenteklasse 1 f9.45, 2 f 8.30, 3 f7.10, 4 f6.60, 5 f5.95. Dit is een afbeelding van het schip „De Zon", een schilderij, da.t door Vice-admiraal A. de Booy bij zijn a.s. bezoek aan Portsmouth namens de Koninklijke Marine aan de Britse Royal Navy zal aanbieden. Ad miraal Sir George Creasy zal het in ontvangst nemen. Het geschenk is bedoeld als dankbetuiging voor de genoten gastvrijheid tijdens de afgelopen oorlog. P.v.d.A. niet deelde. De overheid mag de hoge belastingtarieven niet hand haven, meende hij. Weliswaar mag men met de belastingopbrengsten ook zekere verlangens op sociaal terrein realiseren, maar niet in onbeperkte mate. De verlaging van 1953, zei hij, moet door een tweede en mogelijk door een derde belastingverlaging worden gevolgd. Het leek hem onjuist, dat bij ver werping van de huurvoorstellen, het tarief van de inkomstenbelasting zou worden gewijzigd, zoals de regering had gesuggereerd. De voorgenomen belastingverlaging van 500 millioen achtte hij volkomen verantwoord. De regering heeft nog een behoorlijk stootkussen voor tegenvallers ,zei hij, Jammer vond de heer Lucas het, dat de regering niet is ingegaan op de sug gestie om het tarief voor inkomsten en vermogensbelasting tot 80 procent van dat der huidige inkomstenbelas ting te beperken. De belasting voor ongehuwden achtte hij een ernstig probleem. De jonge mensen, zei hij, kunnen momenteel maar moeilijk spa ren. De huiseigenaren wilde de heer Lucas graag tegemoet gekomen zien met een verhoging van het afschrij vingspercentage der woningen van 10 tot 20 procent. Het tarief van de vennootschapsbe lasting, meende de K.V.P.-afgevaar- digde, moet terug worden gebracht op dat van vóór de defensieverhoging. Als hij moest kiezen tussen de amen dementen van Leeuwen en de veria- ten neergeschoten. Ook een der- ging van de vennootschapsbelasting, de „MIG" Werd waarschijnlijk Vier jaar met aftrek liecft de Offi cier van Justitie bij de Bgzondere Strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank gisteren geëist tegen de 54-jarige bankier O. Rebholz, die momenteel in Liechtenstein woont en die tijdens de behandeling van zyn zaak verstek had laten gaan. Zoals reeds gemeld werd Rebholz ervan beschuldigd, dat hij tijdens de bezet ting voor tientallen millioenen gul dens Joodse effecten verhandeld heeft en ook andere waardepapieren, waarvan de opbrengst aan de Duit- Amerikaanse „Sabre"-straal- jagers hebben in een luchtge vecht, dat ongeveer tachtig ki lometer ten Zuid-Oosten van de Chinees-Koreaanse grens werd geleverd, twee „MIG"-straalja- gers van de Chinese communis- zou hij het laatste nemen. Ook de heer Welter (K.N.P.) vroeg bijzondere aandacht voor de onge huwden. In het algemeen achtte hij de voorgestelde belastingverlaging veel te gering. Ook had hij bezwaar tegen de bij voorbaat starre houding van het Kabinet tegenover de wensen van de Kamer. De Duitse afgevaardigde, generaal Hans Speidel (links), wordt hier door de gealieerde opperbevelheb ber, Generaal Alfred M. Grünther (midden) voorgesteld aan de Fran se brigade-generaal Henri Léhr. Generaal Speidel is kortgeleden in het hoofdkwartier van de SHAPE in Rocquencourt aangekomen om daar zijn land te vertegenwoordi gen. 1 vernietigd. Het gevecht ontstond, doordat vier Noordkoreaanse „MIG's" boven de Ge le Zee een Amerikaans verkennings vliegtuig aanvielen. Daarop werden de aanvallende „MIG's" op hun beurt aangevallen door de „Sabre's", die dit toestel begeleidden. De MIG's vluchtten hierop naar De Roermondse Rechtbank heeft de Ambonnees B. S. veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering wegens doodslag en diefstal. Hij heeft op 7 Sept. 1954 te Weller looi mevrouw L. in haar woning met verschillende messteken van het leven beroofd, en zich vervolgens een geldsbedrag van ongeveer f 125 toe- geëindigd. Veertien dag engeleden had de Officier van Justitie bij de Roer mondse Rechtbank wegens moord le venslange gevangenisstraf tegen hem geëist. De Officier heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. Naar aanleiding van het bericht in een der bladen, als zou er een straf vervolging worden ingesteld tegen de schuldige aan het treinongeluk bij Oldebroek, heeft de Officier van Jus titie te Zwolle meegedeeld, dat het voorbarig is, om dit thans reeds te zeggen. Wel is er een onderzoek gaan de naar de toedracht van het ongeluk en naar de schuldvraag. Noordkoreaans gebied, waarbij zij door de Sabre's werden achtervolgd. Boven Noord-Korea werden toen twee toestellen der communisten neerge schoten. De piloten wisten zich met hun parachutes te redden. Een derde toestel schoot steil omlaag, een zwarte rooksliert achterlatend. Omtrent dit laatste zegt het „State Department" dat dit in overeenstem ming is met het beginsel van het z.g. „lopende gevecht", waarbij het moge lijk i; dat Amerikaanse vliegtuigen boven gebied komen, dat normaal bui ten hun operatieterrein zou vallen. De neutrale commissie van toezicht voor het naleven van het Koreaanse bestand kon geen overeenstemming bereiken over de toedracht van het in cident. De Zwitserse en Zweedse le den waren van mening, dat de negen Amerikaanse toestellen het verken ningsvliegtuig en de begeleidende „Sa bre's" het Noordkoreaanse gebied niet hadden geschonden. De Poolse en Tsjechoslowaakse leden waren een tegenovergestelde mening toegedaan. O Dinsdagmiddag hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie officiëei wordt uitgenodigd voor een conferentie van de vier regeringsleiders. De bijeenkomst zal waarschijnlijk in Juli gehouden worden en wel in Zwitserland, als Rusland hiermee accoord gaat. Een plaats is nog niet genoemd, maar sommigen zijn van oordeel dat men in Lugano zal vergaderen. Men verwacht, dat slechts dc grote lyn van de huidige politieke proble men ter sprake zal worden gebracht en dat de staatslieden niet in details zullen afdalen. Als de besprekingen een grondslag leggen voor verder overleg kan op ministeriëel niveau verder onderhandeld worden. „We willen alles doen en iedereen ontmoeten.' heeft Eisenhower nog ver klaard, „maar op voorwaarde, dat Amerika zijn „zelfrespect" bewaart. De vraag is nu maar, of de Russen met het voorstel zullen instemmen. Pessimistisch is men in deze niet, om dat de politiek van de Sovjets de laat ste weken erop wijst, dat zij van ver der overleg met het Westen niet afke rig zijn. Hun houding in Oostenrijk mag als een van de bewijzen daarvoor gelden. STAGNATIE IN WENEN? Overigens blijkt het in Wenen toch niet zo vlot te gaan. als men aanvan kelijk meende. De Russen houden vast aan enkele eisen, die de Westelijken te ver gaan. Zij willen bijvoorbeeld gedurende dertig jaar het leeuwendeel van de Oostenrijkse olie blijven afvoe ren, alle eigendom van de Donau- scheepvr.artmaatschappij behouden en vroegere Duitse fabrieken (voor een waarde van 150 millioen) tegen harde valuta terug kunnen verkopen. Terecht zeggen de Westelijke ambas sadeurs dat dc betekenis van Oosten rijks neutraliteit door deze eisen in een heel ander licht komt te staan. De Sovjets zouden weliswaar bereid zijn, concessies te doen aan de Oos tenrijkers, maar niet op papier. Het artikel waarin bovenstaande eisen op genomen zijn, willen zij ongewijzigd laten. Verder, zeggen zij, moet Wenen ons maar op ons woord geloven. De Westerse regeringsvertegenwoor digers zijn van oordeel, dat Rusland op deze manier zulke uitgebreide ex territoriale rechten in Oostenrijk blijft houden, dat het zware druk op dit land kan uitoefenen. De moeilijkheden met betrekking tot artikel 35 betekenen echter niet, dat men cTe hoop op een spoedige regeling heeft opgegeven. De komende twee dagen kunnen nog uitkomst brengen. Zaterdag zouden, zoals men weet. de ministers in Wenen bijeen moeten ko men voor het slotoverleg. Molotov heeft te kennen gegeven dat hij Zon dag het Staatsverdrag wil tekenen. DULLES: „WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN" Minister Dulles heeft gisteren in Pa rijs de aandacht erop gevestigd dat men waakzaam moet zijn, omdat het gevaar in Oost-Azië groter is dan dat in Europa. Amerika zou met Peking willen onderhandelen, zei hij, als men daar de kwestie van de eilanden voor de kust los wil zien van het vraagstuk Formosa. Ook Adenauer heeft nog commen taar gegeven op liet plan voor een conferentie der Grote Vier. Hij gaf te verstaan, dat de Duitse regering (en J Naar het oordeel van de Ver- enigde Staten zouden de we- reldproblemen op de komende conferentie van de Grote Vier heel anders moeten worden be- handeld dan totnutoe het geval was. Ook de kleine landen zou gelegenheid moeten worden ge- J boden, mee te praten over za ken. waar zij belang bij hebben. De grote vraagstukken die allereerst aandacht verdienen zijn volgens Dulles: hereniging van Duitsland, opheffing van de Sovjetoverheersing in de Oost-Europese landen en de vrees voor kernwapens. zo zei hij, ook het Duitse volk) niets zou voeler voor hereniging van Duits land op de basis van een permanent ongewapend blijven. Een dergelijke oplossing zou het evenwicht in de wereld zodanig ver schuiven, dat vrede en vrijheid er niet mee gediend zouden zijn, ver klaarde hij, er bij voegend, dat „ook het Duitse volk in Oost-Duitsland geen hereniging wil in slavernij, maar slechts in vrijheid". sers ten goede kwam, heeft verkocht. Indertijd heeft verdachte al bijna drie jaar in een interneringskamp ge zeten. De Officier merkte op, dat de straf niet veel effect zou sorteren, omdat R. wel niet meer naar Neder land terug zal keren. In een uitvoerig schrijven had R. zich verdedigd. Hij zou slechts het economische welzijn voor ogen heb ben gehad. Hierbij beriep hij zich op de Beauftragte voor de Nederlandse Bank, Dr Büchler, die volgens hem een redelijk man was en op het Ne derlandse Deviezeninstituut, dat de vergunning voor de transacties moest verschaffen. Het verweer van R. kwam in hoofdzaak hierop neer: ..Als ik me niet met die effectenhandel had bemoeid, zou de Nederlandse samen leving nóg meer financieel nadeel hebben ondervonden". De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte's beroep op Dr Büchler weliswaar niet elke grond miste. Hij doet het echter voorko men", zei hij, „alsof hij in 1942 al kon weten dat Duitsland de oorlog zou verliezen. In dat geval zou zijn ver weer enige grond hebben. Verdachte echter kan moeilijk bewijzen, dat hij met dit vooruitzicht gehandeld heeft". Rebholz had ook nog opgemerkt, dat h:j „pro forma" lid van de N.S.B. en nevenorganisaties was geworden. Hij zou dit gedaan hebben om in de rug gedekt te zijn. De Officier merkte op, dat het aan het toeval te danken was, wanneer de houding van Büchler (en dus ook van verdachte) voordelig voor Nederland bleek. Als Duitsland de oorlog had gewonnen, zou de bestemming van het geld niet twijfelachtig zijn geble ken, zei hij. Dc prijzen van huisbrandkolen, zoals die per 1 Maart golden, zullen tot 1 Juli gehandhaafd blijven. Voordien moet nog met de regering overleg worden gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Bovenstaande geldt echter niet voor eierkolen, magere nootjes 4 en bruin koolbriketten. De prijs der eierkolen zou een lichte verhoging moeten on dergaan, maar dit zal n i e t nodig blij ken indien de Spoorwegen voor deze soort niet tot vrachtverhoging over gaan. De magere nootjes 4 zijn op 1 Mei j.L reeds 20 tot 30 cent per H.L. duurder geworden en de prijs der bruinkoolbriketten is met 30 cent per 100 kg. gestegen in verband met het vervallen van subsidie en vrachtegali satie. Laatstgenoemde brandstof is nu op de normale marktprijs gekomen. Minister Cals heeft besloten de staatsprijs voor letterkunde, de zoge naamde P.C. Hooftprijs, voor 1954 toe te kennen aan Prof. Dr L. J. Rogier te Nijmegen voor de door hem ge schreven hoofdstukken van het ge denkboek „In Vrijheid herboren; Ka tholiek Nederland 1853—1953". De minister heeft zijn besluit geno men overeenkomstig het advies van een jury, bestaande uit de heren Prof. Dr W. Asselbergs, ds W. Barnard, Prof. Dr E. Dijksterhuis, P. H. Dubois, Dr F. Kossmann, Dr F. Sierksma, A. van der Veen en H. Michael. Op 20 Mei a.s .zal de minister op het Muiderslot de prijs aan Prof. Ro gier uitreiken. Een afwijzend praeadvies van het college van B. en W. van de Friese gemeente Heme- lumer Oldephaert en Noord- wolde ten aanzien van het ge bruiken van de Friese taal mede op de plaatsnaamborden, heeft geleid tot een geheel an dere beslissing. Een der leden kwam. nl. met het voorstel UIT SLUITEND de Friese taal op deze borden te bezigen en hij vond zoveel steun, dat het voorstel er doorging met 7 te gen 4 stemmen. De gemeente is door dit besluit de eerste plaats waar de plaatsaanduiding slechts geschiedt door middel van de Friese taal. Voor toe risten een uitkomst!

de Stem | 1955 | | pagina 1