NOG DEZE WEEK EEN UITNODIGING AAN DE SOVIETS? MILITAIRE TREIN LIEP UIT RAILS Leiders Katholieke Actie gearresteerd Nationale triomf voor Thijs Roks Na overleg van ministers der Grote Drie: Laatste verzet gebroken Over niveauvan de besprekingen moet nog beslist worden Nu ook: accoorden van Warschau Ex-generaal Galland weer achter de stuurknuppel Autobotsing te Wijeken „Deltadag" in Den Haag DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitbreiding Zwitserse Garde Ie Bijeenkomst van de W.E. U. GEEN EXPORT, 5 MAAR... Bij station 01 de broek Onbestendig Twee doden en twee gewonden 0. w. Oosterhouter YANDAALTJES IN ASSEN IN SAIGON: Bao Dai heeft een plannetje Peronisten steeds driester Rel op plein van kathedraal in Buenos Aires Aanvulling van de gratieclausule Een dode en een zwaargewonde Skiën in......PARIJS r 95e JAARGANG No. 21837 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Losse nummers 13 ot Postrek oo. 378341. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie. Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C.J v. Hootegem. Mi Ui A J J M Mes, Mr H. M. U de Recbtei, L. J v t Westende. P V. M. Vercauteren. ADonnementsprils bij vooruitbetaling 1 0.85 pet kwartaal, pei post t 8.55, per week (uitsluitend bi) oiet-post- bestell.1 0.45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden! GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuw sell-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) ZELDEN IS ER, zowel in liet Westen als achter liet „gordijn", zoveel politieke bedrijvigheid geweest als dit weekeinde. De ministers van Buitenlandse Zaken dei- Grote Drie zijn Zaterdag in Parijs bijeen gekomen en Bondskanselier Adenauer heeft zich Zondag bij lien gevoegd. Men verwacht, dat nog in de loop van de huidige besprekingen dus hoogstens over enkele dagen een uitnodiging aan Moskou zal worden gezonden voor een vier-mogendlie- denconferentie van de regeringsleiders of de ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S„ Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie. De ministers van de NAVO-landen, die vandaag in Parijs vergaderden, moeten het voorste], dat van Dulles, Pinay en Mac- Millan is uitgegaan, eerst goedkeuren. Tegen eind deze week zouden de ministers ook met Molotov in Wenen willen vergaderen ove rliet Oostenrijkse Staatsverdrag, dat dan meteen getekend kan worden. Men weet nog niet, of de Sov jet-minister op dit voorstel zal ingaan, daar Woensdag in War schau een conferentie van de Oosteuropese staten begint, die in beginsel tot 17 Mei zal duren. Het „Oosteuropese Pact" pendant van de Parijse accoorden zal hier getekend worden. Adenauer verklaarde, na afloop van de besprekingen van Zondag aan de pers, dat men het eens was geworden over de noodzakelijkheid van een ge sprek met de Russen, maar dat er nog geen beslissing was genomen over het niveau waarop dit gesprek moet plaats hebben. Macmillan zou het liefst de Ëremiers meteen bijeen brengen, maar lulles is blijkbaar de mening toege daan dat eerst de ministers van Bui tenlandse Zaken moeten vergaderen om het overleg van de vier regerings leiders voor te bereiden. Er zou op JAPAN HEEFT plannen voor massa productie van een auto, die tegen een prijs van 2500 gulden op de markt zou kunnen worden gebracht. Een soort Japans Volkswagentje. DE VROEGERE predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Hil versum, ds J. Loos, die wegens zijn houding tegenover de katholieken moeilijkheden kreeg met de synode, is thans in de katholieke kerk opge nomen. DE VROUWEN van de K.A.B.- leden zijn op moederdag verrast met een aardige rijmprent, waar in hun toegewijdheid aan het ge zin wordt bezongen door Jan Mul ler. Harrie Sterk maakte er goe de tekeningen bij. een conferentie van premiers alleen over algemene vraagstukken gespro ken moeten worden. De Westduitse Bondskanselier zou ais zijn mening te kennen hebben ge geven, dat men niet te hard van, sta pel moet lopen; dat met name de inkt van de nieuwe Westerse verdragen moet zijn opgedroogd, voordat men met de Russen aan de conferentietafel gaat zitten. Het staat echter wel vast, dat zo spoedig mogelijk plaats en datum in principe bepaald zullen wor den. Vóór Donderdag komen de mi nisters opnieuw bijeen. IN AVONDCOSTUUM.. 4 J De Russische vice-premier Lazar Kaganovitsj heeft Zon- J dag in Praag, op een plechtig- heid ter herdenking van de J overwinning op Nazi-Duitsland verklaard, dat revoluties niet J voor uitvoer bestemd zijn. „Wij t zijn niet van plan de revolutie 't J te exporteren", zei hij, „als Marxisten weten we echter, J dat de volken van de kapita- listische landen vroeger of la- J ter ons glorieuze revolution- naire voorbeeld zullen volgen. J Wij zijn bereid tot vreedzame samenleving en concurrentie. j Wij zijn er van overtuigd, dat f het socialistische stelsel als In Parijs is nu ook de eerste bij eenkomst gehouden van de ministers van de Westeuropese Unie. Er werd in de Britse ambassade vergaderd. Door een misverstand waren Adenauer c.s. in avondkleding verschenen, ter wijl de overige deelnemers in hun colbertje aantraden. Een Britse pers- attaché heeft toen ook maar een avondcostuum aangetrokken, om het „overdressed" zijn van de Duitsers minder te doen opvallen. Een van de deskundigen, die in het gezelschap van Adenauer waren, was Hans Spei- dei, voormalig stafchef van Rommel. De Belgische ambassadeur te Tehe ran, Louis Goffin, is benoemd tot se cretaris-generaal van het te Londen gevestigde permanente secretariaat van de Westeuropese Unie. De Ita liaanse admiraal Ferreri werd hoofd van het orgaan voor toezicht op de bewapening. Voorts is de heer Chris- tofini, een hoge Franse ambtenaar, tot ■hoofd van de vaste commissie voor de bewapening benoemd. Deze commissie moet alle activiteiten op bewapenings- gebied zo goed mogelijk coördineren. Een assemblee van de Westeuropese Unie zal in Straatsburg gaan vergade ren tezelfdertijd met de conferenties- van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. ALS GEVOLG van de staking van sleepbootondernemingen, die al vier dagen duurt, ir het werk in de haven van Liverpool nu bijna geheel tot stil stand gekomen. EEN TIENJARIG meisje uit Loos duinen, dat bij haar broer achter op de fiets zat, kwam te vallen en raak te met het hoofd onder een der wie len van een bus. Zij overleed kort daarna. JORDANIë HEEFT zich weer be klaagd over incidenten aan de Israë lische grens. De Jordaanse burger wacht zou acht Israëliërs hebben ge dood, die het vuur hadden geopend op landarbeiders. VIER ZWEEDSE vissersboten, die zich in de Russische territoriale wa teren bevonden, zijn door de Russen opgebracht naar een Sovjethaven. De vissers zuilen zich voor de rechtbank moeten verantwoorden. EEN TWEEJARIG jongetje in Groo tebroek raakte spelenderwijs in een sloot achter het ouderlijk huis. Eerst na enige tijd miste men het kind. Toen was het al te laat. DE BEVOLKING van de Verenigde Staten is in de afgelopen tien jaar met ongeveer 25.000.0fl0 zielen toege nomen. Er wonen nu 165.000.000 men sen in de V. S. ER KOMT nu ook een conventie voor het internationale vervoer op de weg Voor de luchtvaart en het spoorweg verkeer bestonden deze conventies reeds. OP I JUNI komen de ministers van de zes landen der K.S.G. bijeen, ten einde een nieuwe president van de Hoge Autoriteit te benoemen, ais op volger van Jean Monnet. J Weersverwachting:, geldig: tot J vanavond: Half tot zwaar bewolkt met op 4 4 de meeste plaatsen enige regen of 4 J enkele buien met kans op onweer. J 4 Ongeveer dezelfde temperaturen J i als gisteren. Matige tot krachtige 4 4 wind tussen Zuid en West. 4 J Vandaag: Zon onder 20.18 uur. J 0 Maan op 23.13 uur. Morgen: Zon 4 4 op 1.58 uur. Maan onder 6.58 uur. 4 4 4 m m m m. m m m - Kort na écn uur Zaterdagmid dag is tussen Wezep en Olde- broek, even voor het stationne tje in laatstgenoemde plaats, een militaire verloftrein ontspoord, met ernstige gevolgen. Twee militairen, namelijk de 20-jarige H. Froger en F. Innemee, beiden uit Den Haag, werden gedood. Een soldaat uit Maastricht, de 20-jarige A. Amoorij, liep ern stige verwondingen op en de 21- jarige soldaat J. Heeren uit Oos terhout werd licht gewond. De trein, die uit de richting Zwol le kwam en in Wezep de eerste mi litairen had opgenomen, ontspoor de bij het berijden van een aftak kende wissel. De locomotief kwam met één as buiten het spoor te staan en door de schok liep de daar achter rijdende verwarmingswagen geheel uit de rails. Van de twaalf rijtuigen ontspoorden er acht. Een afgesloten rijtuig, waarin gelukkig geen reizigers zaten, raakte in brand doordat de gasleiding brak. Door de hitte smolt de electrische boven leiding door. Twee rijtuigen werden vrijwel geheel in elkaar gedrukt. Aanvankelijk liet het ongeluk zich nóg ernstiger aanzien. De militairen die op het station Oldebroek stonden te wachten, hoorden plotseling een gekraak en zagen een stofwolk, die de naderende trein vrijwel geheel aan het gezicht onttrok. Onmiddellijk daarna sloegen uit een van de wa gons de vlammen naar buiten. Een militair kwam het station binnenren nen en vroeg telefonisch om hulp. Van de militairen die zich in de trein bevonden, raakten er vier be kneld. Zij konden na veel moeite, met snijbranders worden verlost. Twee van hen zijn even later overleden. De beide hoofdsporen van de lijn AmersfoortZwolle werden geheel versperd, zodat het treinverkeer moest worden omgelegd. Eerst Zondagmid dag tegen half twee was de spoorbaan weer vrij. De directie van de spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat er geen techni sche feilen zijn gevonden, die oorzaak kunnen geweest zijn van het ongeluk, Het is overigens merkwaardig, dat een goed jaar geleden niet ver van dezelfde plaats eveneens een trein ont spoorde. Dat twee wagons van de vrij lang zaam rijdende trein geheel in elkaar werden gedrukt, laat zich verklaren uit het feit, dat een deel van de rij tuigen van hout was. De eerste Duitse militaire vlieger, die na de ratificatie van de Parijse verdragen actief is geworden, is de vroegere inspecteur van Goerings jachtvliegers uit de tweede wereldoorlog, ex-gene raal Adolf Galland. Hij ging Zondag op het vliegveld van Düssel- dorf in de lucht met een van de zes Italiaanse, Amerikaanse, Ne derlandse en Zweedse lesvliegtuigen, die naar West-Duitsland zijn overgebracht om door het „Bureau Blank" te worden be proefd. In Bonn leidt men daaruit af, dat Adolf Galland bestemd is om een belangrijke post bij de nieuwe Westduitse luchtmacht te gaan bekleden. Enige tijd geleden had het „Bureau Blank" ontkend dat er dergelijke plannen bestonden. Galland is aan het einde van de oorlog naar Argen tinië uitgeweken, heeft daar de Argentijnse regering als adviseur gediend en is enkele maanden geleden naar de Bondsrepubliek teruggekeerd. Zo was de triomfale eindspurt, die Thijs Roks gisteren in Valkenburg het Nederlands kampioenschap op de weg bezorgde. Op de achter grond Hein v. Breenen, die tweede werd. Zowel de brand in het gebouw van de Asser Courant als de vernieling van het standbeeld van Bartje in de Drentse hoofdstad, moeten worden toegeschreven aan baldadigheid van veelbelovende jongetjes. Een knaap van 15 jaar, zo heeft de politie nu ontdekt, heeft het standbeeld een duw gegeven, waardoor het boven de voeten afbrak en van de sokkel viel. De brand in de krantendrukkerij blijkt te zijn aangestoken door twee zoontjes van de bedrijfs leider van de Asser Courant. De jongens van 5 en 6 jaar staken een hoop papier in het ontvanglokaal voor de kranten in brand. Toen ze za gen dat het vuur zich uitbreidde, zijn ze naar school gegaan. -« - Ieder jaar op de 6e Mei worden op een binnenplaats van het Vaticaan nieuwe leden voor de befaamde Zwitserse Garde van Z.H. de Paus ge ïnstalleerd. Dit jaar waren het 22 man die deelnamen aan een parade, de eed afleggen trouw te zijn aan God, Zwitserland en de H. Vader en de strekte van de Garde op 95 Brachten. De foto toont de nieuwe gar disten in de houding terwijl een van hen de eed aflegt. Hij steekt hierbij drie vingers omhoog om daarmee de drievoudigheid van zijn eed aan te geven. - Het garnizoen van de opstandige Binh Xuyen-secte, die in het cen trum van Saigon nog het hoofdkwar tier van de veiligheidspolitie bezet hield, heeft zich Zondagavond aan het Vietnamese leger overgegeven. Daarmee is de laatste verzetshaard van de seete in de hoofdstad verdwe nen. De Fransen hadden zich aan vankelijk verzet tegen een aanval op het gebouw, omdat dit gevaar zou opleveren voor de burgerbevol king in de directe omgeving. Keizer Bao Dai, die in een moei lijk parket zit, ondanks zon en strand in Zuid-Frankrijk, heeft een plan op gesteld dat de kool en de geit wil sparen. Hij wil een regering vormen, waarin leden van de keizerlijke fa milie, van de Diem-groep en van de religieuze secten zitting hebben. Bao Dai zou constitutioneel vorst worden en iedereen die hem uitgeschakeld wilde zien, kan op amnestie reke nen De Binh Xuyen zou inmiddels haar hoofdkwartier hebben overgebracht naar midden-Vietnam en de V.S. hebben nog eens verklaard dat zij voorlopig Diem trouw blijven. Engeland heeft een voorstel gedaan tot het verlengen van de termijn, die voor het overbrengen van de vluch telingen was gesteld. De Argentijnse politie heeft Zater dag enkele tientallen vooraanstaan de leiders van de Katholieke Actie gearresteerd. De politie heeft huis zoeking verricht in de huizen van de gearresteerden, onder wie zich ook Luis Parrigi bevindt, de voorzitter van het centrale comité der Katho lieke Actie. De verhouding tussen katholieken en Peronisten wordt met de dag slechter. In de kathedraal van Buenos Aires De foto geeft een beeld van de ravage na de treinontsporing. Rechts een Rode-Kruisauto, in het midden de uitgebrande res ten van de lege wagon en links een gedeelte van het restant van de ontspoorde trein is Vrijdag een plechtigheid gehouden met het oog op het Eucharistisch congres, dat op 17 Mei in Rio de Janeiro zal beginnen. Duizenden ge lovigen hadden zich op het Plaza de Maya bij de kathedraal verza meld, om via luidsprekers de plech tigheid te volgen. Door werkzaam heden van gemeentewerklieden met betonboren, het geloei van claxons van ongeduldige automobilisten die door de menigte werd opgehouden en militaire marsen die werden gespeeld door geluidswagens van de Pero- nistische partij op het plein, werd de uitzending echter onverstaanbaar gemaakt. Bovendien werd verschei dene malen de straatverlichting uit geschakeld. De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft Vrijdag een wets ontwerp aangenomen, dat de woor den ,,God, Land en de Heilige Evan geliën" in de eed, die afgevaardig den moeten afleggen, vervangt door ,,de Grondwet". Later in de maand zal, naar men verwacht, een wetsontwerp worden ingediend, waarin gevraagd wordt om een Nationale Conventie, die zal moeten beslissen of Kerk en Staat in Argentinië gescheiden moeten worden. Ter aanvulling van het dezer da gen gepubliceerde bericht over de ter gelegenheid van de Bevrijdingsfeesten verleende gratie bereikte ons van be voegde zijde de volgende aanvulling: deze gratie-c1 ausule betreft alleen personen, die bij v o n n i s zijn ver oordeeld. Het feit, waarop die veroor deling betrekking had moet zijn ge pleegd vóór 1 Februari 1955 en het vonnis moet onherroepelijk zijn ge worden vóór 6 Mei 1955. Zaterdagmiddag is een dame ge dood en een andere zwaargewond bij een auto-ongeluk te Wjjchen bij Nij megen. De auto waarin de beide dames waren gezeten, kwam op de Nieuwe Weg te Wijchen in botsing met een vrachtauto, die juist uit een garage kwam. De botsing was zo hevig, dat de personenauto geheel in elkaar werd gedrukt. Mevrouw Daniels- Hoefnagels, weduwe van de oud voorzitter der WV „Nijmegen Voor uit", kreeg zulke inwendige kneuzin gen, dat zij kort na opname in een ziekenhuis overleed. Haar schoon dochter, die de wagen bestuurde, werd zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. In verband met de aanstaande in diening van het ontwcrp-J)eltawet, hebben de colleges van Ged. Staten van Noordbrabant, Zeeland en Zuid- Holland het plan opgevat, gezamen lijk voor de belanghebbende gemeen tebesturen een bijeenkomst te beleg gen, waarin verschillende aspecten van het Deltaplan besproken zullen worden. Zij stellen zich voor deze bijeen komst Deltadag genaamd te doen houden in 's-Gravenhage in het Kurhaus, op een nader, na indiening van het ontwerp-Deltawet, te bepa len dag. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, zal als spre ker optreden. Een zeer ongewoon schouw spel zal zich van 10 tot 26 Juni te Parijs afspelen. Men wil er namelijk op een speciaal ge bouwde springplank bij de Por te Maillot, een skidemonstratie houden, waaraan de voornaam ste Noorse ski-kampioenen zul len deelnemen. Deze baan die met behulp van een steigerwerk bestaan uit metalen buizen wordt gebouwd, zal 125 meter lang zijn en 50 meter hoog bo ven de grond komen. Meer dan vijf duizend personen zullen kunnen zitten kijken op de tri bunes, die eveneens met stalen buizen worden gemaakt. De ma nifestatie staat onder patrona ge van de ambassadeur van Noorwegen te Parijs en van het feestcomité van de stad Parijs.

de Stem | 1955 | | pagina 1