In Wageningen, Amsterdam, Aardenburg en RoodeschooJ YOLK VAN NEDERLAND WAS EEN IN dankbaar HERDENKEN j WEST-DUITSLAND WEER SOUVEREIN Poolse adoptelingetjes aangekomen! Koningin Juliana: Richt uw blik op wat ge van de toekomst verwacht IIX 's nu ambassadeurs In Wenen gaat het goed Gevangene slaat bewaker neer GRATIE voor veroordeelden FATALE HAP DAGBLAD VOOR ZEELAND geen minuten nieuws HISTORISCH DECOR Bevrijdingscarillon Geen feest in de Bondsdag WAT GEBEURT ER MET BAODAI? Nieuwe concessies van de Sovjets Veel minder wind Nu hebben we TWEE Maria 's U gaat deze zomer beslist een boel prettige dingen doen. BATA Herenschoenen passen UITSTEKEND Vermindering van geld boeten en gevangenis straffen r J5e JAARGANG No. 21835 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia. Losse nummers 13 et Postrek no. 373841. Verschynt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. tel.: Uuectie. Ked ictie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: C.J v. Hootegem. lULi Ur A- J J VI Mes Mi a M. U de Rechter. U J. X t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprys by vooruitbetaling 1 5.86 pel kwartaal, per post I 6.5b, per week (uitsluitend bi) nleP-post- bestell. I 1 0 45 Incasso wordt berekend Voor God, Koninflin en Vaderland R IJ DAG 6 MEI ltw /advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Vaor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. „n, hp Zeeuwse Eilanden: GOES, Westmngel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat J6, Tel. 2601 - HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 „KIJKT VANDAAG niet alleen naar uw verloren illusies. Het is nog geen zelfover schatting, als men op een dag als deze met dankbaarheid terugziet op wat er in deze tien jaren in ons land is bewaard, ontstaan en verworven. Onze geallieerde vrienden, hier aanwezig, zullen Nederland op veel plaatsen onherkenbaar veranderd vinden. Richt uw blik op wat ge van de toekomst verwacht en op de dingen, die in geleide- „Zij, die wij vandaag eren," aldus de Koningin, „hebben ge leden en gestreden, om hen, die na hen zouden komen, een toe komst te geven een schone toekomst, een waardevol be staan. Zij verplichten de mens heid, het léven op aarde te kie zen boven de dood van het men selijk geslacht. Moge hun bood schap wijd en zijd worden be grepen en zijn volle weerklank vinden in onze en in aller har ten". Voordat Hare Majesteit het podium betrad, had de Cana dese generaal Charles Foulkes gesproken over hetgeen inder tijd de geallieerden hebben ge daan om aan de nood in Noord- Nederland een eind te maken en lijke groei tot leven kunnen worden ge wekt Doodstil was het op het historische plein in Wageningen, toen H. M. de Konin gin gisterenmorgen deze woorden sprak. De honderden, die een plaatsje gezocht hadden zo dicht mogelijk bij de ere-tribu- ne, herinnerden zich de dag van tien jaar geleden, toen op ditzelfde plein de wapen stilstand getekend werd en de „vesting" Holland niet langer vesting was. DE EXPLOSIE van wéér een atoom bom in Nevada veroorzaakte een lichtflits, die 25 seconden lang het 120 kilometer verder gelegen Las Vegas in een helle gloed zette, verblindender dan de zon. DE HEER A. PELT, directeur van het Europese Bureau van de Verenig de Naties te Genève heeft een ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid ge kregen van de Amsterdamse univer siteit. TIEN AMERIKAANSE oud-strijders, voor een herdenking naar Moskou ge nodigd, kunnen de reis niet maken, Zij kregen niet genoeg geld bij el kaar voor de tocht naar de Sovjet- Unie. EEN GROOT DEEL van de Londen- se buschauffeurs heeft het werk neergelegd, uit protest tegen de ver zwaring van de Zondagsdiensten. DRIE VAN DE ZES personeelsleden van de Garuda Tidonesian Airways, die indertijd door een bende werden ontvoerd, zijn er enkele dagen terug in geslaagd, uit hun gevangenschap te ontsnappen. over de laatste harde weken die aan de bevrijding vooraf gin gen. Overal in Nederland is gisteren de bevrijding herdacht. Maar nergens kreeg de herinnering zoveel steun van het historische décor als in Wage ningen. Daarbij kwam nog dat de vlaggen van Canada, Frankrijk, Lu xemburg, Engeland en Amerika breed uitwapperden in de wind en langs de Sportparkweg de detachementen der zeven landen stonden opgesteld, die na de herdenkingswoorden van Ko ningin en Generaal een imposante parade zouden houden. Nadat de Koninklijke familie had plaats genomen op het platform, gin gen de vlaggen van de geallieerde landen in top. het bevrijdingsvuur, waarvoor de fakkel uit Nijmegen was gehaald. laaide op en zangkoren uit Wageningen gaven met stemmige lie deren nóg meer luister aan de sfeer op het plein. IN DE RIDDERZAAL. Woensdagmiddag ,is er een herden king geweest in de Ridderzaal te Den Haag, die eveneens door Koningin en Prins werd bijgewoond. Prins Bern- hard en de militaire premier uit de oorlogsjaren, Prof. P. S. Gerbrandy, hebben hier gesproken. Diplomaten, ministers, politici, militairen en bur gers zaten rond de Landsvorstinne ge schaard en de zaal was waardig ver sierd. „Dit is de laatste herdenking in deze vorm", zei de Prins. De tweede oorlog is voor kinderen van 15 jaar al pagina zoveel van het geschiedenis boekje. De herdenking mag geen lege formaliteit worden". Op de Grebbeberg in Rhenen is op 4 Mei eveneens de traditionele doden herdenking gehouden. De hoogste legerautoriteiten waren hierbij tegen woordig. In Winterswijk heeft Prinses Wil- helmina een standbeeld onthuld ter nagedachtenis van mevrouw H. Kui pers-Rietberg, die als „Tante Riek" de Nederlandse vrouwen voorging in het verzet. Ook ds F. Slomp („Frits de Zwerver") heeft hierbij het woord ge voerd. Voorts werden de doden herdacht op de fusilladeplaats te Vught, waar in de Septembermaanden van 1944 honderden verzetsstrijders de dood vonden. Onder de duizenden, die langs het monument defileerden, zag men ook een groep Ambonezen. Op Paleis Soestdijk hebben Konin gin en Prins Woensdagmorgen tien weduwen ontvangen van mannen die hun leven gaven voor de bevrijding van het land. EENDRACHT IN VER SCHEIDENHEID. de Grote Kerk te Amsterdam: sym bool voor een eendrachtig samengaan ondanks de verscheidenheid der le vensbeschouwingen. Koningin Julia na. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben met de ove rige aanwezigen geluisterd naar de vier sprekers, die hier op het podium traden. Het waren Ds J. Overduin, Opperrabijn Schuster, mej. M. Rib- bius Peletier en Prof. Dr. L. J. Rogier. In de telexkamers van het A. N. P. verstomt ieder jaar op A Mei het geraas der machines die door het telexpersoneel worden stilgezet. Aanvankelijk ratelde echter de ontvangstlijn uit Lon den door. Dan trok men de stop er uit en miste dus wereldnieuws. Dit jaar behoefde dit niet ge daan te worden. Tien seconden voor de slag van acht uur ver scheen een simpel regeltje op de ontvangstlijn uit Londen met de boodschap: Holding off two minutes" (we stoppen twee minu ten) en de machine hield stil tot precie 8.02 uur. Daarna vloeide de uit eerbied voor de Neder landse doden in Londen onderbro ken stroom van nieuws weer voort. Op de avond van 4 Mei heeft in Amsterdam, op de Dam, voor het eerst het nationale carillon gespeeld. Het bestaat uit 23 klokken. De grootste is genoemd naar Prinses Wilhelmina. De tweede naar Konin gin Juliana, de derde naar Prins Bernhard. Op elf klokken is het wa pen van een der provincis aange bracht. Doel van het carillon, dat in Am sterdam een vaste plaats krijgt is de herinnering aan de bevrijding le vendig te houden. Indrukwekkend herdenkingsdienst, was de nationale gisterenmiddag in i Met een serie vormelijke plechtigheden, doch zonder enig feestelijk vertoon, is op Neder lands bevrijdingsdag de West- duitse Bondsrepubliek souverein geworden. Om klokke twaalf Donderdagmiddag deponeerden na elkaar de Franse en Engelse ambassadeur in de Bondskanse- larij te Bonn de ratificatie oorkonden van de Par ij se ac- coorden. De Hoge Commissaris van de V.S. en Adenauer zelf hadden dit al eerder gedaan. Een uur tevoren waren de Hoge Commissarissen voor het laatst als zodanig bijeen geweest. Zij hebben nu de functie van ambassadeur ge kregen. Francois Poncet, de Franse Hoge Commissaris, zei: „Wij wen sen de Bondsrepubliek, die nu meesteres over haar eigen lot is, goed succes op de weg die zij zal volgen." Dr. Adenauer heeft niet de gelegen heid gehad, in de Bondsdag een pro clamatie voor te lezen over het her kregen zelfbeschikkingsrecht. De so cialisten dreigden de zaal te zullen verlaten als hij hiertoe zou overgaan. De Bondskanselier volstond daarom met een simpele mededeling, waarna namens de fracties enkele woorden werden gesproken. Door alle strubbe lingen was de zitting ruim een uur verlaat en de Hoge Commissarissen, die haar hadden willen bijwonen, wa len bij de deur op hun schreden te ruggekeerd. De eigenlijke proclamatie is tenslotte door Adenauer voorgelezen in de tuin van de Bondskanselarij. Een kapel van de Duitse politie speelde het volks lied. 's Avonds heeft de Bondskanse lier voor alle Duitsers ook in het Oosten een radiotoespraak gehou den. Koppig hebben de socialisten, als protest tegen Aduenauers politiek, een Staatssecretariaat van Defensie ge weigerd. De Franse autoriteiten hebben ter gelegenheid van het souvereiniteits- herstel 35 Duitse oorlogsmisdadigers gratie verleend. Westeuropese Unie in werking De nieuwe Westeuropese Unie van zeven landen is nu ook officieel in werking getreden. Zij is, zoals men weet, een uitbreiding van de Brus selse verdragsorganisatie met Italië en West-Duitsland. Het lijkt alsof door de aanvaarding van de Westerse accoorden de sfeer tussen Oost en West begint op te kla ren. Zowel Dulles als de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken heb ben te kennen gegeven dat zij een gesprek met de Sovjets nu nuttig ach ten. Maarschalk Boelganin heeft een gesprek gehad met de Franse ambas sadeur; het eerste onderhoud met een Westerse regeringsafgevaardigde na zijn benoeming.' Foto boven: Een overzicht van de parade bij hotel De Wereld te Wa geningen links op de foto) tijdens het voorbijtrekken van de Ameri kanen. De drie toeschouwers voor de koninklijke loge (eveneens links) zijn van voor naar achter: generaal Foulkes. H.M. de Koningin en Prins Bernhard. Foto rechts: In het plantsoen naast het gemeentehuis in Winterswijk heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina een monument onthuld ter nage dachtenis aan mevrouw H. Kuy- pers-Rietberg, onder de naam „tan te Riek" tijdens de Duitse bezetting een toeverlaat voor vele onderdui kers. De Prinses legt een krans bij het monument. De religieus-politieke secten in Z. Vietnam, die rebelleerden tegen het bewind van premier Diem, zyn nu in feite verslagen, maar daarmee is de eenheid in het land niét hersteld. De revolutionnaire raad, die Donderdag bijeenkwam, heeft resoluties aange nomen waarin afzetting van Bao Dai en vorming van 'n voorlopige nieuwe regering wordt geëist. In 'n bijeen komst van de Nat. Vergadering ont stond echter hooglopende ruzie over de persoonlijke macht van de premier Een aantal afgevaardigden, voorna melijk van Cochin-China verliet de zaal en de zitting van 's avonds kon niet doorgaan. Het leger blijkt zich te hebben uit gesproken voor handhaving van Bao Dai. Men beschouwt dit als een ern stige tegenslag voor de revolution naire raad. De toestand is nog altijd erg verward. De Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken hebben Don derdag verklaard, dat de ambassa deursconferentie in Wenen een gun stige wending heeft genomen. Pinay deelde mede, dat de Sovjet afgevaardigde heeft ingestemd met HET LEDENTAL van de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. is thans de 300.000 ge passeerd. Alleen al in het afge lopen jaar werden 22.000 nieuwe leden geboekt. EEN VLIEGTUIG van de Ameri- kaansc marine, met negen man aan boord, is in zee gestort op ongeveer 135 kilometer ten Zuidwesten van IJs land. Men moet aannemen dat er geen overlevenden zijn. IN AFGHANISTAN is de noodtoe stand afgekondigd. Drie lichtingen fcijn onder de wapenen geroepen. Men vreest moeilijkheden met Pakistan. DE FRANSE luchtvaartpionier en vhegti'* «bouwer Louis Broguet is op ^jarige leeftijd in zijn woning te Parijs v arleden. In 1907 bouwde hij reeds een hefschroefvliegtuig dat iuchtvaardig bleek. IN AMSTERDAM ging op een dek schuit een lading vuurwerk voortijdig de lucht in, doordat enkele vonken van een lont verkeerd terecht kwa men. Door de paniek die op de kade ontstond, werden enkele kinderen licht gewond. z Weersverwachting, geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met enige re^en. Over het algemeen weinig verandering in tempera- tuur' ;Vanvankelijk matige Zuid westelijke wind, later zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vandaag: Zon onder 20.13 uur. Maan op 20.18 uur. Morgen: Zon op 5.03 uur. Maan onder 4.51 uur. Twee Poolse meisjes, recht uit de hel van een kamp van Displaced Persons in Duitsland, zyn gisteren gastvrij ontvangen in het sanato rium ,,De Klokkenberg" bij Breda. Het zyn twee T.B.C.-patiëntjes, wier komst naar ons land als het ware de kroon zet op het vele goe de werk, dat onze lezers, mede aan gespoord door het edelmoedig ge baar van de A.Z.B.O., die de ver leging van een der patiënten voor zijn rekening neemt, hebben ver- ricliv in het kader van de actie .Kinderen met grijs haar". Het ïeeft buiten onze schuld, lang moe- en duren, eer deze twee patiëntjes ter waren. W|j mochten niet de voldoening maken de Poolse Maria, wier ge- chiedenis vorig jaar zoveel naas- enliefde opwekte, hier te mogen >rengen. Gelukkig echter, heeft zü n Duitsland zelf gekregen, waarop "igenlyk alle stumperds uit de kam den recht hebben: goede verpleging n ëen sanatorium. Doordat pater Kubicza, de kamp- driester en wij, tegen de hele stug Iraaiende bureaucratische machine n, steeds geprobeerd hebben, lóch Iaria hier te krijgen, ondervond de iele actie, ernstige vertraging. Eindelijk ebben w|j dan deze wee meisjes, allebei Genoveva eheten, voor een jaar kunnen ueekrygen. Morgen zullen wy U uitvoerig hun verhaal vertellen. Het Is geen vrolijk verhaal, al ho pen en bidden wy, dat het slot, dat u allen gaat helpen schrijven, ge- kkig moge zyn! (Advertentie) Elke vreugde in het leven van een man kan worden bedorven door slecht passende schoenen- IN Ze zijn ELEGANT en STERK BATA SCHOENEN GENIET U MEER VAN HET LEVEN het schrappen van artikelen uit het Staatsverdrag die o.m. betrekking hebben op het terugzenden van ont heemden in Oostenrijk naar hun land van herkomst, op beperking van de Oostenrijkse strijdkrachten en verbod van algemene dienstplicht. Men ver wacht, dat nog deze week overeen stemming wordt bereikt en de be krachtiging van het verdrag dan nog slechts een formaliteit zal zijn. In de strafgevangenis aan de Fomp- stationsweg te 's-Gravenhage heeft een gedetineerde Woensdagochtend een bewaker neergeslagen en ernstig verwond. Om zeven uur was de 28-jarige ge detineerde W. H., van beroep stam per en afkomstig uit Eindhoven, in de kelder van de gevangenis onder toezicht van de 29-jarige bewaker J. v. d. A., uit Den Haag, bezig kolen te scheppen. De man, die onder psy chiatrische behandeling is, sloeg op eens de bewaker met een kolenschop neer. Daarna liep hij naar boven en vertelde aan andere bewakers wat hij had gedaan. De bewaker werd in de kelder ge vonden. Hij had een schedelfractuur. In ernstige toestand is hij overge bracht naar het ziekenhuis. Naar aanleiding van de bevrijdings viering is een gratiebesluit van kracht geworden voor alle veroordeelden. Het is zowel van toepassing op geld boeten als op gevangenisstraffen. Alle geldboeten van 25 gulden en minder zullen worden kwijtgescholden. De geldboeten tussen 25 en 100 gulden worden met 25 gulden verminderd en van de hogere boeten wordt 'n vierde deel kwijtgescholden. Voor dc gevangenisstraffen geldt, dat de straffen van veertien dagen en minder worden kwijtgescholden. Alle andere straffen worden met een vierde deel verminderd, echter met een maximum van negen maanden. Alleen gevangenen die rich goed heb ben gedragen komen voor de gratie in aanmerking. PIERRE MENDèS FRANCE heeft weer eens van zich doen horen. Op het congres van zijn radicaal-socialis tische partij boekte hij een grote overwinning op do partijleden die in de oppositie waren gegaan. De kameel van circus Boltini, die dezer dagen al de euvele moed bezat om de Nederlands- Belgische grens zo maar te overschrijden, is niet meer. Het edele dier, dat ten tweede male uitbrak, baande zich een weg naar een rodondendron- bos, waar het zich te goed deed aan dit kostelijk gewas. De ka meel ondertekende daarmee zijn eigen doodvonnis, want te gen de giftige stoffen van de plant bleek hij niet bestand. Kosten noch moeite heeft de circus-directie zich bespaard om het dier in leven te houden; uit Roosendaal werd een vee arts ontboden, het mocht niet meer baten: de kameel stierf. De dood van het dier betekent voor circus Boltini een schade post van ettelijke duizenden guldens.

de Stem | 1955 | | pagina 1