KVP-ledenwinstbijna 100 °lo Nederland over geheel Hun legers overstroomden Europa DRENTE vestigde een record Derek Curtis-Pennett gaat Jungschlaeger verdedigen Vonnis blijft levenslang Hogere subsidie voor de W oningwetwoningen Vóór 1962 harmonisatie van landbouwpolitiek Maar de méns won de vrijheid Diem heeft VS mee DAGBLAD VOOR ZEELAND Opgetogen kieskringen melden in Roermond: Meer wind Wereldberoemd strafpleiter Horendol Moordzaak-Berkel Wacht voorgoed afgelost Gemiddeld 15 pCt meer per jaar Bencluxministers eensgezind Luxemburg als Benji amin Voor DAF Een order van f 100-millioen Halvorsen verlaat Klaksvik toch dZe JAARGANG No. 21834 Uitgave N. V. Uitgevers Mu. Neerlaudia. Losse Qtimmers 13 it. Fostrek 110. 278841. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplem 11 let: Directie, Ked ictle en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H. A Bruna Redactieraad: C.J v Hootegem. Mi l)i A. J J W Mes, Mr RM L.de Rechte». L. J V t Westende. R V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bu vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal pel post t 8.55, per week (uitsluitend bij oiet-post- bestell.I 0.45. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 4 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse üilanderü G( >KS. Westsingel 98. Telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Boort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Enkele Engelse mijnen liggen volkomen stil De mijnwerkersstaking in York shire (Engeland) heeft zich uitge breid tot bijna alle mijnwerkers in dit gebied. Er staken nu 26.000 mijnwer kers. In slechts twee mijnen wordt nog gewerkt. OM DE SPANNING er een beetje in te houden, heeft de premier van na- tionalistisch-China verklaard, dat er een „spectaculaire ontwikkeling" van de militaire positie van Formosa op handen is. De V.S. zouden er ook iets mee te maken hebben. DE EERSTE internationale overeen komst over vreedzaam gebruik van atoomenergie is in Washington ge sloten tussen de V. S. en Turkije. DE PERONISTISCHE partij in Ar gentinië, die de staat beheerst, heeft zich formeel uitgesproken voor schei ding van Kerk en Staat. EEN FRANSE generaal, voorzitter van een beweging van Franse kolo nisten in Tunesië, is gearresteerd, omdat hij de Franse resident-gene raal in Tunesië met scherpe bewoor dingen had becritiseerd. DE WATERINGSE gemeenteraad weegt 1025 kilo. Bij de ingebruik stelling van een nieuwe waag, heeft de hele vroedschap zich in de (waag)-schaal geworpen. De Raad telt dertien leden. Per stuk: zo'n tachtig kilo. EiP EEN FEESTELIJKE bijeenkomst in Roermond hebben 17 KVP-kieskrin- gen, als sluitstuk op de grote ledemver- vingsactie, tvelke nog kort geleden in Bra bant zo succesvol startte, de door hen behaalde resulaten bekendgemaakt. Met oorverdovend applaus begroetten de aan- uiezigen de mededeling, dat de KVP, dank zij de bliksemactie bijna dubbel zo groot is geworden als zij ivas. Over alle 17 kieskrin gen genomen, telt de partij thans 464.857 leden. De grootste relatieve winst werd geboekt in Drente, waar de stijging van het ledental 218 bedroeg. Namens elke kieskring tvas een afgevaar digde naar Roermond gekomen, ivaar na tuurlijk de voorzitter van de KVP, mr H. W. van Doorn aanwezig was. Dankbaar en ontroerd onderging mr van Doorn het enthousiasme van de talrijke aanwezigen, toen hij mededeelde, dat de KVP zich over de hele linie met bijna 100 heeft ver meerderd. „Wij hadden dit niet durven verwachtenaldus spreker. In ons hart is het stil geworden bij het voorzien der ge beurtenissen van de laatste weken. Hieronder geven wij een overzichlsstaa waaruit de ledenwinst per kieskring blijkt: KRING: Groningen Leeuwarden Assen Zwolle Gelderland Utrecht Den Helder Haarlem Leiden Dordrecht Amsterdam Den Haag Rotterdam Middelburg Tilburg Den Bosch Maastricht Stemmen uitgebracht Ledentallen abso-Ledental 1954 in Ledentallen 3 Mei Stijging van leden op de K.V.P.-Iijsten luut Verkiezingen Prov. Staten 1954. 13.640 16.805 9.159 103.093 190.533 82.842 74.925 84.847 75.690 46.796 80.893 59.337 52.779 28.670 207.130 260.047 293.341 1.680.527 per 31 Dec. procenten v.d. uit- 1954. gebrachte stem men. 1.307 9.5 3.582 21 737 8 25.973 25 23.000 12 9.672 11.5 22.884 30.5 8.598 10 17.500 23 8.408 18 4.250 5 4.304 7 2.600 5 3.377 11.5 23.074 11 44.826 17 51.384 17.5 255.476 Gem.: 15 2955. 3658 7274 2344 37.049 38.195 18.964 32.200 16.098 31.447 15.732 10.000 7600 7716 4850 62.556 92.106 78.152 464.857 tallen in procenten 182 103 218 42.6 65 100 28.8 80 72 87 127 91 196.8 44 170 105.1 52 MORGEN ZAL de dienstuitvoering bij de P.T.T. zijn als op Zondag. Er zal derhalve geen postbestelling zijn. IN DEVENTER is een 74-jarige vrouw door gasverstikking om het le ven gekomen. De gasslang in de keu ken bleek lek te zijn. DE PROEFINENTINGEN met het vaccin tegen kinderverlamming zul len ook in Engeland tijdelijk worden stopgezet, hangende een onderzoek naar het vaccin. EEN CULTURï^LE onderafdeling van de Raad van Europa wil een „festi val van de Europese cultuur" op touw zetten. MR KORTENHORST, de voorzitter van de Tweede Kamer, is by Voort huizen met zijn auto over de kop gevlogen. Mr Kortenhorst kwam met de schrik vrij. De auto vertoont ette lijke deuken. DE ROTATIEPERS van de Prov. Drentse en Asser Courant is ernstig beschadigd bij een brand in het ma gazijn van dit krantenbedrijf. De ge bouwen kregen ernstige schade. IN GOA (Portugees gebied in Voor- Indië), zijn elf personen veroordeeld wegens het demonstreden voor ver eniging van Goa met Indië. MINISTER MANSHOLT heeft de heer Andnessen (K.V.P.) gerust gesteld. De marge in de aardappelhandel, al dus de minister, is niet onrustbarend gestegen. Maatregelen zijn dus niét nodig, maar de minister let wel scherp op. DE VROEGERE Duitse eigendom men in Oostenrijk zullen volledig aan de Oostenrijkers worden overgedra gen, zo hebben de Russen plechtig beloofd. De bedoelde eigendommen waren tot dusverre in Russische han den. DE OMZETBELASTING op katoenen en rayongoederen in Engeland zal worden afgeschaft. Vorige maand be loofde de regering deze belasting te halveren, doch de katoenindustrie vond het niet genoeg. En de verkie zingen naderen ABBé PIERRE, de apostel van de Parijse daklozen, is in Washington door president Eisenhower ontvangen Het gesprek was zeer geanimeerd. DE RUSSEN zullen binnenkort Pater Pietro Leom (S.J.), die om politieke redenen tot levenslang was veroor deeld, vryiaten. Pater Leoni is Ita liaan. DE NED. VER. van Transportonder nemingen zal op Dinsdag 17 Mei haar bijna al traditionele tourwagenrallye houden. Finish is Den Bosch. DE EERSTE KAMER heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de be groting van Overzeese Rijksdelen aangenomen. De communisten waren tegen. Merkwaardig Weersverwachting, vanavond: geldig tot Veel bewolking, maar ook op- i klaringen en enkele verspreide klaringen en enkele verspreid op- J tredende buien. Tot kuachtig of t hard toenemende Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempc- raturen als gisteren. J Vandaag: Zon onder 20.10 uur. Maan op 18.00 uur. Morgen: Zon t op 5.07 uur. Onder 20.12 uur. Maan op 19.10 uur. Onder 4.03 J uur. Vrijdag: Zon op 5.05 uur. i Maan onder 4.24 uur. Verschillende kringen overhandigden tijdens de feestelijke bijeenkomst in Roermond geschenken aan de party-voorzitter: niet alleen in winstcij fers, maar ook tastbare blijken van spontaniteit en geestdrift. Hierdoor kreeg de avond het speciale cachet van familiefeest, en dan een feest, zo als men het geeft by gezinsuitbreiding. De werkelijke winst welke de K.V.P. heeft behaald, bedraagt 208.959 leden. Verschillende kieskring voorzitters Mr van Doorn hield, na de parade der kieskringen een korte rede, waarin hij speciaal de propagandisten en de duizenden, die in het gchelq land op pad zun gegaan om hun K.V.P. te versterken, hulde toezwaaide. Gewaagd werd van het feit, dat evenwel niet alleen het ledental, doch te vens de geestelijke kracht van een politieke partij bepaalt, in hoeverre zij succesvol zal zijn. Wat dit betreft, kan men in de K.V.P. het volste vertrou wen stellen. De laatste jaren hebben dit bewezen. We moeten ons voorne men, dit resultaat niet te vergeten en deze weg te zullen blijven volgen!'' besloot mr Van Doorn. Het was een attractie op zich, de vertegenwoordigers van de 17 kies kringen voor de microfoon te zien verschijnen. Elk van hen sprak in eigep taal of dialect, waardoor dit als het ware een nationale bijeenkomst werd. Telkens als de winsten werden genoemd, ging er een gejuich op. Vooral d^ vertegenwoordigers van de kieskringen in de grote steden van ons land. werden luid toegejuicht. Het is inderdaad opmerkelijk, hoe de K.V.P. in dé grote steden van ons land, haar positie heeft versterkt. Dit is wel één van de gunstigste symptomen in deze hele wervingsactie, brachten de boodschap mee, dat de cyfers zeker nog zullen stygen!" zo De regering het tot haar plicht re kenende te bevorderen, dat de verde diging in de zaak-Jungschlaeger zo goed mogelijk zal worden gevoerd, heeft besloten een jurist van inter nationale faam aan te zoeken in sa menwerking met de thans reeds in geschakelde advocaten de leiding van de verdedigingn op zich te nemen. De regering heeft nu de Britse ad vocaat, mr Derek Curtis-Bennett, be reid gevonden deze opdracht te aan vaarden. De heer Curtus-Bennet is een van de meest vooraanstaande Engelse strafpleiters. Hij heeft de verdediging gevoerd in een aantal grote processen Het ligt in de bedoeling van Curtus- Bennett, zich zo spoedig mogelijk naar Djakarta te begeven. Hij zal worden vergezeld door een 29-jarige Engelse advocaat, mr Kenneth Ri chardson. Zoals bekend werden de verdedigers in de zaak Jungschlaeger moeilijkheden in de weg gelegd door de Indnesische autoriteiten, waardoor zij hun taak niet behoorlijk konden uitvoeren. Over de behandeling van de Neder- ria w actanten in Indonesië heeft S £Ka mei' Bisteren een motie ?K V P! r Ruijs de Beerenbrouck AKRV;V.)V.Dg^eUHnden^0rv lGden genomen. De motie luidt:' De Kamer, kennis genomen hebbende van de door de regc -ing verstrekte uitvoerige en gedetailleerde inlichtingen, vin ooi deel, dat de behandeling van Ne derlandse arrestanten in Indonesië strijdig is met de rechten van de mens en de meest elementaire begin selen van volkenrecht moet worden geacht, spreekt haar diepe veront waardiging uit over deze menson waardige behandeling, voorts van van d. A. aan- Een herziening Onze „koppensneller" heeft giste ren de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel valse hoop bezorgd. Sprak de redactie over een „bezien" van de salarissen van het overheidspersoneel door een groep loondeskundigen. de koppenmaker maakte „herzien" van. Dit herzien we (wij herhalen: herzien) bij deze. oordeel, dat hierin niet zonder meer mag worden berust, dringt er ten krachtigste bij de regering op aan, met alle denkbare passende midde len een het rechtsgevoel bevredigen de oplossing na te streven, en gaat over tot de orde van de dag. TAL VAN BEZOEKEN Generaal Foulkes naar Wageningen De Canadese generaal Foulkes, de bevrijder van Walcheren, die tien jaar geleden te Wageningen de Duitse ge neraal Blaskowitz de voorwaarden voor overgave der Duitse troepen dic teerde, heeft gisteren een officeel be zoek aan dr W. Drees gebracht. Gisteravond was er een diner met een aantal Nederlandse autoriteiten. Vandaag wordt generaal Foulkes op paleis Soestdijk door het koninklijk paar ontvangen. Vanmiddag woont hij de nationale herdenking in de Ridder zaal bij. Morgen inspecteren koningin en prins, tesamen met hun gast. de troepen die deelnemen aan het bevrij- dingsdefilé te Wageningen. Generaal Foulkes lachte grimmig, toen men hem vroeg of hij zich Blas kowitz nog herinnerde. „Op 6 Mei kwam Blaskowitz al bij me vertellen, dat hij een blad voor de Duitse strijd krachten wilde stichten, om het mo reel op te houden. „Mijn doel is", zei Foulkes, „om jullie moreel zo laag te krijgen als maar mogelijk is. Die krant krijg je niet, Blaskowitz!" Uit de grond van zijn hart zei Foulkes: „Ik was blij, dat ik indertijd aan de goede kant van de tafel zat." J Horendol word ik Arvan'% ver- 5 zuchtte gistermiddagJKen Breda- naar aan wie een oua telefoon- nummer van «Dagblad De Stem" is toegewezen". De hele dag vraagt men mij of ik een adver- tentie wil opnemen, maar ik zou l liever een advertentie aan U op- S geven en dan met deze inhoud: l ,,Leer nou toch asjeblieft, men- sen, dat nummer 8778 in Breda niets meer te maken heeft met Dagblad De Stem. Uw krant kunt u, voor alle afdelingen, bereiken onder nummer 3351, en het ken- J getal 1600". Hoge Raad verwierp een cassatieberoep De geruchtmakende zaak tegen de Berkelse arts O., die beschul digd is van moord op zijn vrouw is zijn laatste fase ingegaan. De Hoge Raad heeft gisteren een cassatieberoep van de Berkelse arts verworpen. Zoals bekend had het Gerechtshof in Den Haag de arts tot levenslang ver oordeeld. De bewijsmiddelen, zo zegt de Hoge Raad in het desbetreffende arrest, leveren ruimschoots gronden op voor de beslissing van het Hof. dat het O. was, die zijn vrouw de dodelijke doses cyaankali heeft toegediend. Op grond van de getuigenverklarin gen van dr Nelemans en dr Zelden- rust kon het Hof aannemen, dat de dood van O.'s vrouw door deze cyaan kali is veroorzaakt. Bezoek van Neliroe aan Europese hoofdsteden De Indiase premier, Nehroe. zal in Juni, als hij een bezoek aan Moskou brengt, tevens zeshoofdsteden in Europa en het Midden-Oosten aan doen. Via Praag gaat Nehroe naar Moskou. Daarna zal hij Warschau, Salzburg. Wenen, Belgrado en moge lijk Cairo bezoeken. Voor de laatste maal heeft in Wenen de overdracht van de wacht plaats gevonden, die sedert de capitulatie in 1945 aan het einde van iedere maand plaats vond. Deze maand nog wordt het Oostenrijkse vredes verdrag ondertekend, zodat aan de ceremonie van het overdragen van de wacht een einde is gekomen. Hier marcheren de Amerikanen voor de laatste maal het voorplein van het voormalig keizerlijk paleis op, om aan de aflossing deel te nemen. Minister Witte heeft de jaariykse bijdragen voor de woningwetwoningen verhoogd. De subaidieverhoging zal gelden voor de woningwetwoningen waarvoor na 30 September 1954 mach tiging tot gunning door het departe ment is verleend. Een en ander heeft geen invloed op de huren van de bestaande WW-wo- ningen. De stijging van de bouwkosten door de loonsverhoging van 1 Octo ber j.l. zal door de bijdrageverhoging worden opgevangen. Er is naar ge streefd om voor de verschillende typen van arbeiderswoningen een evenredig gedeelte van de stijging der stichtings Na afloop van de te Brussel ge houden conferentie van Benelux-mi nisters is meegedeeld, dat een ont werpovereenkomst voor instelling van een parlementaire Beneluxraad is goedgekeurd. Het ontwerp wordt vast gelegd in een protocol, dat weer aan de parlementen zal worden voorge legd, nadat de ministers het hebben ondertekend. Verder besloten de ministers op het belangrijke punt van harmonisatie der landbouwpolitiek, dat 1. de landbouwprotocollen binnen een jaar zullen worden ondertekend, teneinde de daarin voorziene arbi trage-procedure te kunnen toepassen, 2. de arbitrage-procedure wordt bespoedigd door voorafgaande aan wijzing der arbiters. 3. een landbouwfonds in België en Luxemburg wordt ingesteld in '56. 4. de landbouwpolitiek der drie landen voor 1962 geharmoniseerd is. 5. jaarlijks een werkgroep van mi nisters de hierbij te maken vorderin gen zal vaststellen. 6. een studiecommissie de kostprij zen in de landbouw zal bezien, waar door men betrouwbaar, vergelijkend materiaal in handen krijgt. De harmonisatie der landbouwpoli tiek zal geschieden in samenwerking met het bedrijfsleven. De Luxemburg se landbouw zal, tot zij zich hersteld heeft, de positie van Benjamin inne men. Een beperkt ministerscomité zal binnenkort de definitieve lijst van li beralisaties opstellen. Ze schenen wezens van een andere wereld te zijn, de Ca nadezen, de Polen, de Ameri kanen enonze landgenoten die met hen de bevrijdingsle gers vormden. Mijlenlange con- vooien verschenen op de ver waarloosde, beschadigde cn sinds lang verlaten Nederland se wegen. Die bevrijders, ze bouwden complete wallen van blikken benzine, kisten met „ra tions" of munitie. Maar het was niet alleen de techniek, die de oorlog won. Achter elk stuur zat 'n soldaat: een simpele knul' uit Ontario of New Hamp shire, misschien. We bewonder den hen om het gemak waarmee ze de hele bevrijdings-business opnamen. We staarden naar hun fantastische materieel, we leer den snel de code-tekens op hun voertuigen en kinderen van vier jaar lieten we zeggen: „You are welcome!" Och ja, zo bruist het weer in ons op. bij het zien van zo'n enkele, sim pele foto uit die Meidagen van' Het was toch onvergete lijk, ondanks het feit dat we in later jaren nuchterder zijn gaan denken. Je ontkomt niet aan de herinnering van verruk king en triomf in deze dagen. Toen, in Mei 1945 zegevierde 'n vrije wereld over de barbaars heid. Laat ons dit toch nooit vergeten. In woord en beeld brengen wij vandaag de dagen van de bevrijding van ons land in de herinnering terug. Elders in dit blad vindt u verschillen de hoogtepunten uit die dagen uitvoerig beschreveh. kosten te dekken door een subsidie. De tabel ter berekening van de jaar lijkse rijksbijdrage is herzien. De hoofdbijdrage (dus niet de toeslag voor funderings- en grondkosten) is voor alle gemeenten voor gelijke woningen hetzelfde. De bijdrageverhoging komt neer op gemiddeld 15% van de huidige jaarlijkse bijdrage. In Den Haag is een vereniging van systeembouwers opgericht. Elf bouw ondernemingen, die zich toeleggen op woningbouw volgens niet-traditionele bouwmethoden, zijn er bij aangesloten. Systeembouw betekent hier: geïndus trialiseerde methode van woningbouw. Washington: komt, laat ons samengaan. De Amerikanen zullen de Zuidviet— namese premier Diem tenvolle blij ven steunen, zo is in Washington meegedeeld. Diems successen bij de gevechten van de laatste dagen heb ben de V. S. ervan overtuigd.dat hy de enige is, die steun verdient. De V.S. hebben Bao Dai en de Franse regering verzocht om zich ook achter Diem te scharen. Rond Saigon gingen de gevechten tussen Diems troepen en die van de Binh Xuyen onverminderd voort. Diem verklaarde nu alle macht in handen te hebben doch dat verklaren zijn vij anden ookDiem wil nu aan de weet komen hoe de politieke leiders van het land denken over een afzet ting van Bao Dai. Hij heeft ze daar om bij elkaar geroepen. De bestandscommissie in Indo china heeft de Fransen ervan beticht, dat zij Zuid-Vietnam geen doeltref fend militair en civiel bestuur hebben nagelaten. Honderd millioen gulden wil de re gering besteden voor de aanschaf fing van 3600 legerwagens. De order, die hierop betrekking heeft, is ge plaatst van Van Doorne's automo bielfabrieken te Eindhoven. De president-directeur van DAF maakte dit feit bekend tijdens een feestelijke bijeenkomst van het vol tallige personeel (2500 man), die de aflevering van het tienduizendste DAF-chassis vierden. De zo snel uit gegroeide fabriek begon in 1950 met de automobielfabricage op beschei den schaal. Sindsdien ging het steeds crescendo. Het personeel is vervijf voudigd. In binnen- en buitenland rij den duizenden DAFS en nu gaat men verder met de uitbouw van het be drijf. Speciaal de afdelingen waar benzine- en dieselmotoren worden gefabriceerd zullen worden uitgebreid. Dokter Olaf Halvorsen, tegen wiens vervanging de dorpelingen van Klaks vik op de Faroer-eilanden zich had den verzet, zal de eilanden voor drie maanden verlaten. Dit is een compromis tussen ver tegenwoordigers van de dorpelingen en de Deense minister van Financiën. De post, die Halvorsen te Klaks vik bekleedde. zal vacant worden verklaard en dokter Halvorsen zal er naar mogen solliciteren. Men ver wacht, dat hij naar Engeland gaat. AAN ONZE ABONNE'S In verband met de Natio nale Feestdag zal ons blad morgen niet verschijnen.

de Stem | 1955 | | pagina 1