Nieuwe politieke groepering zweert keizer Bao Dai af Peron contra de Kerk Koninginnedag luisterrijk gevierd India bemiddelt Zuid- Vietnamtoonbeeld van verwarring IERLAND-NEDERLAND 1-0 Dulles gaat Parijs naar Nu praten met Moskou H. Vader verheft „1 Mei" tot een kerkelijk feest GAAT 'T MORGEN BETER? Schade hersteld, leed bleef Koninginnedag te Goes DAG STALIN, DAG LENIN! DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoorwegstaking werd afgelast Generaal herstelt ordeneemt gezag over en vlucht.. De viering van de eerste Mei Nieuwe kanonnen op Rode plein Adenauer en Pinay werden het eens Roechling wordt uitgekocht Iets kouder Tsjang bereid tot bestand Groot défilé in Eindhoven Elke 3 minuten een doelpunt r 95e JAARGANG No.' 21832 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neerlanüia. Losse nummers 13 et. Postrek no. 378841. Verschynt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplem 11 Tel.: Uirectie, Redrctie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H A. Bruna. Redactieraad: C.J v. Hootegem. !Vli L)r A. J. J iVL. Mes, Mr H. M. L. de Kechtei, L. J. v. t Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprtis bij vooruitbetaling I 5 85 pei kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend by aiet-post- bestell.) 1 0.45 Incasso wordt berekend Voor God, Koninflin en Vaderland MAANDAG 2 MEI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden- GOES Westsmgei 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De leiders van d 70.000 Engelse spoorwegarbeiders hebben Zaterdag avond een staking in het gehele land, die Zondag te middernacht zou be ginnen, afgelast. Zij kregen de belofte, dat er onder handeld zal worden over een nieuw loonstelsel. De besprekingen over een nieuwe loonschaal beginnen vandaag reeds. 1 Doelman Landman heeft zich beschermend op de bal geworpen, terwijl drie leden van de Ierse frontlinie om hem heen staan. De bal was en bleef echter in veiligheid. i (Telefoto) NEDER-SAKSEN heeft een geheel nieuwe regering gekregen, na de éclatante overwinning van Adenauers partij. Veranderingen in de voor ka tholieken discriminerende schoolwet ten worden nu algemeen verwacht. DE K.V.P. hoopt met reden in Am sterdam 10.000 leden te zullen halen, meer dan ooit door de R.K. Staats partij is bereikt. Het geheim? Een wervingsactie. IN DE KIESKRING Utrecht won de K.V.P., ook al door een bliksemactie ruim 5.000 nieuwe leden. Alleen in de stad Utrecht kwamen er 2020 nieuwe leden bij. KONING GUSTAAF en Koningin Louise van Zweden zijn weer in hun land teruggekeerd. Vrijdag dineerden zij met Prinses Wilhelmina op paleis Het Loo. VAN 5 MEI AF zal de Britse hoge commissaris in Duitsland, Sir Frede rick Hoyer Millar, ambassadeur in de Bondsrepubliek zijn. Dan is het dus écht. DE FRANSE REGERING gaat be lastinghervormingen doorvoeren. Zij komen ten goede aan de verbruikers, loontrekkenden, landbouwers en klei ne ondernemers. De vennootschaps belasting wordt daarentegen aanzien lijk verzwaard. De Argentynse politie heeft dit weekeind wees zes katholieke bur gers, en een priester gearresteerd, wegens „samenzwering". Zy zouden het plan hebben gehad om op 1 Mei officiële personen te vermoorden. PROF. EINSTEIN, heeft aan zijn stiefdochter Margot en aan zijn secretaresse ieder 20.000 dollar nagelaten. Alle rechten en royal ties zullen voor de twee dames beheerd worden. De viool van Einstein is vermaakt aan een klemkind, dat nu in Zwitserland woont. Zijn zoons ontvangen resp. 15-000 en ÏO/IO dollar. Inenting met vaccin van dr Salk werd tijdelijk stopgezet In verschillende Amerikaanse sta ten is de massa-inenting met het door dr Salk ontdekte vaccin tegen kin derverlamming, tijdelijk stopgezet. In Zweden, waar een program voor in enting van schoolkinderen was opge steld, heeft men ook besloten eerst de resultaten van het onderzoek naar dr Salks vaccin af te wachten. De officiële gezondheidsdienst in de V.S. zegt, dat men niet ongerust hoeft te zijn. Er waren 4-millioen kinderen gevaccineerd en slechts 29 kregen kinderverlamming. Deinenting zou moeten worden voortgezet, aldus een advies aan de regering, doch met vaccin van andere laboratoria. yiT EEN FRAAIE WITTE VILLA aan de Franse Riviéra wordt het ene telegram na het andere naar Saigon gezonden. De afzender is keizer Bao Dai, die ver van het krijgsrumoer in zijn land, alleen in naam het staatshoofd van Zuid-Vietnam is. Bao Dai probeert, de ene keer met dreigementen, de andere keer met vleierijen, vat te krijgen op de regering in Saigon. Hij beval premier Dicm naar Cannes te komen om daar met 13 Zuidvietnamese nationale leiders, die zich bereid ver klaarden naar Cannes te komen, de toestand te bespreken. Dieiii wei gerde echter. Kort daarop maakte een nieuw gevormde politieke groep in Zuid-Vietnam, die van de „revolutionnair-democratische krachten", die premier Diem gunstig gezind is, bekend, dat Bao Dai niet langer als staatshoofd zou worden erkend. Zelfs de inspecteur-generaal van het leger, generaal Vy, die de militaire bevoegdheden van Bao Dai op diens verzoek had overgenomen, verklaarde met Bao Dai niets meer te maken te willen hebben. kunnen trekken. Het leger liet hem echter in de steek en Vy moest vluch ten. Hij vond nog juist tijd om te verklaren, dat ook premier Diem on der pressie van de revolutionnair- democratische groep stond. Misschien is dit juist, misschien ook niet. Diem heeft wel op ongewoon felle toon Bao Dai beschuldigd van lafhartigheid. De aanleiding was dat de keizer (of ex-keizer) generaal Van Hinh naar Saigon heeft gezonden om orde op zaken te stellen. Van Hinh wordt be schouwd als een collaborateur. Van Hinh hoopte, dat het nog mogelijk zou zijn om met de verschillende secten een oplossing te vinden voor vereni ging van de strijdkrachten: de sleutel tot de binnenlandse vrede. Van Hinh heeft vérstrekkende bevoegdheden van Bao Dai gekregen. Die had Vy echter ook. Deze gene raal slaagde er slechts in, de rust in en om Saigon te herstellen. Achter zijn troepen stonden Franse bataljons paraat om in te grijpen, indien dat nodig mocht zijn. Na Vy's vlucht ver kondigde de revoiutionnaire-demo- cratische groep, dat er binnenkort een volksstemming zou worden gehouden. De kiezers konden zich dap uitspreken voor een Zuidvietnamese republiek, voor een koninkrijk of voor een andere staatsvorm. Diem promoveerde de inspecteur- generaal tot opperbevelhebber, maar al spoedig bleek dat Vy zijn plechtige verklaring had moeten afleggen met het kille oog van een machinepistool op hem gericht. Elke twijfel aan zijn gezindheid werd weggenomen toen hij dit weekend probeerde het leger ach ter zich te krijgen, om zodoende het gezag in het land aan zich te Peron heeft op de eerste Mei een rede gehouden, die getuigde van on verzoenlijkheid jegens de Kerk. Een verbreking van de band tussen Kerk en Staat schijnt ophanden. Vooral in communistische landen is 1 Mei plechtig gevierd. In Peking was het „Weg met Tsjang", wat de klok sloeg. In Moskou werd een grote pa rade gehouden. Het regende hevig tijdens de plechtigheden. Er reden 4 enorme kanonnen in de stoet mee. Men gelooft, dat dit geschut dient voor het afvuren van atoomgranaten. Chroesjtjew, eerste secretaris van de communistische partij, kwam on middellijk na Lenin en Stalin in de rij van portretten, die werd opgehan gen. Na de partijleider kwam Boelga- nin, Malenkovs opvolger als pre mier, en daarna president Worosjilow Molotov was vierde. De revolutionnairen schoven een nieuwe figuur naar voren: generaal Le Van Ty. Deze koos vrijwillig de zijde van de militaire junta, die pre mier Diem steunt. Daarna kwam "er weer een telegram uit Cannes, waarin Bao Dai meedeel de, geen vijandige gevoelens jegens Diem te koesteren. De VS hebben verklaard, premier Diem te zullen blijven steunen en tevens de staat Vietnam te zullen blijven erkennen, met Bao Dai als staatshoofd. Washington neemt de zaak ernstig op. Dulles zal spoedig naar Parijs gaan om de kwestie Vietnam met Franse autoriteiten te bespreken. „Nu is de tijd rijp voor besprekin -gen met de Sovjet-Unie over inter nationale ontspanning, en de Duitse hereniging", zo hebben de Franse DE ITALIAANSE sociaal-democraten zullen nog niet direct uit het kabinet- ?.e.®JPa treden. De centrumcoalitie blyft nog tot 12 Mei bestaan. Het is waarschijnlijk, dat de regering na 12 Mei zal aftreden. van tie universiteit van Cahfornie hebben een nieuw ele ment ontdekt bij het beschieten van atoomkernen. Het element kreeg de naam „Mendelevium". Het is het zwaarste element, dat de mensheid ontdekte. ZES LEDEN van het nieuw jeugd toneel hebben by De Bilt een auto- ongeval gehad. Hun wagen slipte door de gladde weg. Vier van de tonelis ten liepen verwondingen op. EEN AMSTERDAMSE firma brengt binnenkort een zakradio op de markt Het toestel is niet groter dan een pak je sigaretten en door middel van een oortelefoontje kan men verschillende stations opvangen. DE VOORZITTER van de Kath. Standsorganisatie voor de werkende middenstand in het Aartsbisdom, heeft gepleit voor een statutenwijzi ging. De overeenkomst van 1947 met de K.A.B. achtte de- voorzitter on voldoende. DE HEER VERMEULEN (van Cara- cas kunnen we wel zeggen) beweert te hebben vernomen, dat de commis sie der petroleumindustrie de confe rentie niet wil voortzetten. De heer Vermeulen vacht op commentaar van het I.V.V.V. te Genève. vanavond: geldig tot J Veranderlijke bewolking met l enkele buien. Overwegend matige Zuidwestelijke wind. Iets lagere J middagtemperaturen dan giste- J ren. t Vandaag: Zon onder 20.06 uur. J Maan op 15.40 uur. Morgen: Zon t op 5.11 uur. Maan onder 3.27 uur. minister van Buitenlandse Zaken, Pi nay en Bondskanselier Adenauer ver klaard. Zy hadden bij hun bespre-, kingen in Bon overeenstemming om trent alle kwesties bereikt. Frankrijk en West-Duitsland willen met bevriende landen van gedachten wisselen over Europese samenwer king op atoomgebied. Er waren ook mogelijkheden voor gezamenlijke vliegtuigproductie en voor coördina tie van het vervoer. Frankrijk en Duitsland zullen samen de familie Roechling, die een grote staalfabriek het Saargebied bezit, uitkopen. Zonder verwijl zal worden gewerkt aan een Frans-Westduitse commissie voor economische samenwerking. Op 10 Mei komen beide landen met een gemeenschappelijk voorstel over de uitvoering van de Saarovereenkomst. De Russische hoge commissaris in Duitsland, Pbesjkien, heeft toege stemd in een bijeenkomst van de ho ge commissarissen ter bespreking van de tolkwestie. Koninklijke onderscheiding Bij koninklijk besluit is toegekend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan aan A. J. Wagenaar, havenmeester- weweger in dienst der gemeente Krabbendijke. De. onderscheiding wordt toegekend in verband met'het verlaten van de dienst door de heer Wagenaar per 1 -Mei wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. „St Joseph-arbeider" Eén Mei, de dag van de arbeid, is door de H. Vader verheven tot ker kelijk feest onder de titel Feest van St. Josep de Arbeider". Hü deed dit onder enorm gejuich van naar schat ting 400.000 Italiaanse arbeiders, die in een massale audiëntie door de H. Vader werden ontvangen. ,Dit feest", aldus de H. Vader, ,,moet zijn geestelijke stempel druk ken op de sociale systemen, die be rusten op een gelijke verdeling van rechten en plichten. Zo opgevat, zei de H. Vader, krijgt de 1 Mei-viering haar Kerkelijke zegen en moge zij er verder toe bijdragen, dat* de moderne samenleving voltooit wat nog ont breekt aan de sociale vrede. De H. Vader riep op tot vorming van een openbare mening, die zonder op schandaaltjes uit te zijn, moedig de verhoudingen aan het licht brengt, die niet in overeenstemming zijn met de goede wetten en bepalingen. Om aan de eenvoudige burger daadwer kelijke invloed te geven is het niet voldoende hem een stembiljet in zijn handen te geven, aldus de H. Vader. Veeleer moet hij zelf de noodzake lijke innerlijke kracht en wil bezit ten om ertoe bij te dragen, dat een gezonde moraal het gehele openbare leven binnenstroomt. Krisjna Menon, een van de beste awviseurs van de Indiase regering zal naar Peking gaan op verzoek van de rode regering, om te proberen een oplossing voor de Formosaanse kwestie te vinden. De basis voor het gesprek in Pe king werd gelegd tijdens de confe rentie van Bandung. De premier van Pakistan gaat ook naar Peking. Dit bezoek, zo hoopt de premier, kan de vriendschappelijke banden versterken. Amerikaanse ambtenaren hebben verteld, dat Tsjang Kai Tsjek bereid zou zijn om tot een staken van het vuren te komen, hoezeer ook tegen zijn zin. In dezlefde kringen werd be weerd, dat communistisch-China be reid zou zijn met de V. S. over de gespannen toestand rond Formosa te spreken. De V. S. zouden het initia tief tot zulke besprekingen nemen, als Peking niet binnen een week laat blij ken, dat het haar ernst is met het aanbod tot rechtstreekse onderhande lingen. Een viel zéér vooruitziende blik" op de wereld van morgen, waaraan de Amerikaanse industrie hoopt te helpen bouwen, wordt geboden in „People, Products and Progress 1975", een film-strip, welke voor uit gifte wordt voorbereid door vooraanstaande vakbonden. Boven: de treinen zullen in de toekomst sneller en rustiger over de rails zoeven dank zij de hier afgeheelde machine, welke oude rails zal verwijderen, en er tegelijk nieuwe voor in de plaats zal leggen. Terzelfdertijd zal het monster-apparaat de spoordijk verbreden en bijwerken, een sloot graven voor goede drainage, oude bouten uittrekken en nieuwe in draaien, oude rails vervangen door nieuwe en daarbij nog kiezel storten tussen de rails en dit aanstampenOnder: de Amerikaanse tim merhout industrie voorspelt, dat arbeiders in de bossen de bomen injecties zullen geven met hormone n, radio-actieve materialen én an dere substanties, daardoor de groei en de bruikbaarheid van de bomen verbeterend en het hout vuurbestendige kwaliteiten verlenend. Daarbij komt, dat men de bomen, terwijl zij in volle groei zijn, binnenin kleurt om.er later de verlangde kleur hout uit te kunnen zagen... Wenst u „old finish" uit een beuk? Een injectie en het komt in orde Dit is een overzicht van het centrum van het Engelse dorp Lynmouth, dat drie jaar geleden zwaar verwoest werd door het water en waar 32 mensen de dood vonden. Er is sedert die ramptijd hard gewerkt: nieuwe bruggen worden over de rivier geslagen en de bedding waar nodig, is reeds versterkt en vernieuwd. Binnen afzienbare tijd zal Lyn mouth weer een normale aanblik geven, al zal de ongelukstijd van drie jaar geleden wel nooit vergeten worden... DE VERJAARDAG van H.M. de Koningin stond ditmaal voor bijna allen in den lande reeds in het teken van de komende bevrijdingsviering. Nu wij weer zo goed beseffen wat tien jaren vrijheid betekenen, gaan onze gedachten in de eerste plaats uit naar onze vorstin. De bloemenhulde van honderden Nederlanders op Soestdijk vertoonde deze geest heel duidelijk. Het konink lijk gezin stond op het bordes, terwijl een onafzienbare rij van mensen bloe men legde op de trappen. Tot de eer sten die bloemen legden, behoorden diaconessen uit Breda Over Amsterdam sprankelden Za terdag de klanken van de carillons. Er waren des middags ruiterfeesten, sportdemonstraties, wandeltochten zonder tal. De anti-Rheuma-rallye ont brak ook deze keer niet. Een daverend vuurwerk besloot de dag. Ook in Den Haag en Rotterdam trokken duizenden de straat op om deel te nemen aan de viering van koninginnedag. Eindhoven zag ljet grote défilé dat de drie voor- Foto boven: staande op het bordes voor het'paleis te Soestdijk neemt de koninklijke familie de hulde in ontvangst, die onze landgenoten de jarige koningin bereidden. Ook dit jaar veranderde de trap naar het bordes weer in een kleurige bloe- menheuvel. Foto onder: In Eind hoven werd een grote parade ge houden ter gelegenheid van konin ginnedag: hier zien we een 48 ton zware Centurion tank langs het podium met de eregasten denderen. gaande malen in de grote steden in hetJWesten is gehouden. Terwijl straal jagers boven de stad gierden, trok een kilometers lange colonne door de stra ten. Marine, luchtmacht en landmacht waren gelijkelijk vertegenwoordigd. Uit heel het land waren de onderdelen met hun materiaal naar Eindhoven gekomen. En het publiek vergaapte zich terecht. Een wel zeer zeldzame uitslag voor een voetbalwedstrijd be haalde Zondag Corn. Boys 3 uit Sas van Gent, dat uitkomt in de 3de klasse B van de afdeling Zeeland van de KNVB. Het won namelijk van het bezoekende Luctor 3 uit Heinkenszand met maar liefst 27-0. Bijna elke drie minuten een doelpunt! De gehele Zaterdagmiddag en avond is het Koninginnfeest op de Markt van Goes geweest. Kasporgo, Vol- haring en andere sportverenigingen hielden demonstraties, die heel veel belangstellenden trokken. Was het bij de gymnastiekverenigingen vooral de elegance die trok: bij de handbal- en volleybalwedstrijden ging het weer om andere kwaliteiten. Een verras sing was het wel, dat Tonido II met 10-8 de baas bleef nva van Hellas I. De judo-demonstratie moest worden afgelast, omdat het elders gevestigde hoofd op het laatste moment zware financiële eisen stelde, waar het Oranje-Comité voor bedankte. De Goese judo-isten waren het met co mité eens en traden en bloc uit het judo-verband. Iets aardigs werd wel de rol schaatsen wedstrijd, die was ingelast omdat, ook alweer door krachten van buiten, geen wielernummer mocht worden uitgevoerd. De muziekkorpsen namen een werkzaam aandeel in de vermake lijkheden. Zij werden naar verdien ste beloond, toen des avonds de bur gemeester aan hen de gloednieuwe muziektent overdroeg, waarvoor de voorzitter van Euphonia, de heer Vermaire, namens alle korpsen har telijk dankte. De één dag te vroeg gekomën Mei regen had genoeg volume om het slot in het water te doen vallen, maar gelukkig een te gering vermo gen, t feestprogramma te bederven* Vrachtwagens vol portretten van Lenin en Stalin en rode sterren en treinladingen meubi lair, voertuigen, brandhout en zelfs varkens verlaten Oosten rijk in de richting van de Sov jet-Unie. Berichten uit het ge hele door de Sovjet-Unie be zette deel van Oostenrijk wij zen er op, dat de Sovjet-troepen zich haasten om Oostenrijk te verlaten. Tot nu toe zijn echter geen door de Sovjet-autoriteiten in beslag genomen gebouwen aan de Oostenrijkers overgedra gen. Mocht er eeti keer in de gang van zaken komen, dan kunnen de Sovjet-autoriteiten steeds weer in de gebouwen trekken.

de Stem | 1955 | | pagina 1