w I I I I I I I BETOGERS in Turnhout raakten slaags met Rijkswacht Na aanvaring in de Schelde V.S. zijn in Azië een slechte bondgenoot Bloemenweelde bleek machtiger het protocol dan RAAGD Levenslang geëist tegen 29-jarige Ambonnees Engeland wil meer weten ONING Minister negeerde vergaderingsverbod Traangasbommenop de Grote Markt barricaden in de straten Nederlanders uitgewezen Stuk over schietdienders Tweede dag van het Koninklijk bezoek Parlementslid rook onraad TABAK VOOR OPA 8 GOES Co. 0 RICIN vboven7) DAGBLAD VOOR In Indonesië Dame kreeg klap met geweerkolf Eis van 600 gulden boete Wegens moord te Wellerlooi: Zacht voorjaarsweer Vakverbond wil vijfdaagse werkweek Scherp verwijt van Mr Sassen: Moeder en zoontje bij aanrijding gedood Het aanbod van Tsjou: Eisenhower schreef een brief aan Zfoekov Deens Minister naar de Faroer Algemene staking uitgebroken Ernslige botsing te Soesterberg Tocht door Den Haag en rondgang m waterloopkundig laboratorium Verlegen bakkers knecht jes De toestand in Syrië Aan onze abonné's r WALA fecht korte maagband, oudt het figuur, ider enige druk, prachrig in. oorzicn van het ideale „dfakitC? schouderband. 5 cupmstcn. p!in va. 4.60 WALA Elasta rciaal heup-corset met aijsluiting zeer soepel, •ijzondcr geschikt voor op reis en vacantic. i Voor en achter- j pand in fraai broché No. 401 In Wit en Zalm 21— TGATIËA leniDg 25 jaar. aflossing is 960. ijving op bo- teld bij bars )AM, VGRA- RINGEN op 1955, 4 uur bonders der lening 193F. d.d. 21 April biljetten aJs der Vennoot- ode kantornrs 1>K N.V. ad De Stem, Goes. 3ELI IJ II DER STEEN 95e JAARGANG No. 21829 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlaodia Losse nummers 13 et. Postrek no. 278841 Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. lel.: Directie, Kedactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Kedactieraad: C.J v Hootegem, Mi Ui A J J VI Mes. Mi a M. U de Rechter, U. J. v. t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs t>ij vooruitbetaling I 0-83 pei kwartaal pet post f e.5i>, per week (uitsluitend bij alet-post- besteli t 0 4b Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 28 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Desieu.".w. ^^r^Tzeeuwse Eilanden: ütli^Westsmge) 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux; Terneuzen, Noordstraat 56, Tel 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) «v»ir (van een bijzondere correspondent) TURNHOUT is gisterenavond in rep en roer geweest. Duizenden inwoners van de stad en van de omliggende plaatsen demon streerden tegen de schoolplannen van de regering. Aanleiding hiertoe was een spreekbeurt, die de socialistische minister Vermeylen en de volksvertegenwoordiger, tevens hoofdredacteur van de „Volksgazet" Jef v. d. Evnde in Turnhout kwamen hon den en die door de bevolking van de stad Al vroeg in de avonduren was er een groot aantal betogers op de been. Duizend Rijkswachters trokken de straten in en begonnen de drukste punten van Turnhout af te zetten. Bij het Volkshuis zorgden zij voor een speciale afzetting. De minister en v. d. Eynde bleken drie kwartier vroeger gearriveerd te zijn dan verwacht werd. Blijkbaar hadden zij niets willen riskeren. Nauwelijks was tie vergadering begonnen, of overal in de stad werd het rumoerig. De demonstranten toonden zich bijzonder ontstemd over het feit, dat tegen hen wèl maatregelen werden genomen naar aanleiding van het verbod van de burgemeester, maar dat de vergadering rustig kon doorgaan. De minister had het bevel rustig genegeerd. werd beschouwd als een regelrechte uitda ging. „Boerebeeslen" had de socialistische pers de bewoners van de Kempen onlangs genoemd. De burgemeester, die relletjes v reesde, had samenscholingen van meer dan vijf personen en ook vergaderingen verboden. Niettemin kwamen de heren Vermeylen en v. d. Eynde in een particn liere auto naar de stad en spraken in „Het Volkshuis" een 350 socialisten toe. Drie Nederlanders te Surabaja heb ben een bevel tot uitwijzing uit Indo nesië gekregen. Het zijn A. N. .1. Gel der, werkzaam bij de N.V. Cultuur- bank. M. H. M. van I.angeveldt, die werkt bij de l a. Wellenstein Krause en Co, en H. J. Gradizen, werkzaam bij de Fa. Werdmuth. De heer van Langeveldt, die aan vankelijk onmiddellijk moest vertrek ken, kreeg toestemming tot 5 Mei te blijven, de heer Gradizen moet over twee maanden vertrekken en de heer van Gelder is op staande voet uitge wezen. De reden tot uitwijzing is niet be kend. In de Gasthuisstraat begonnen 400 betogers ,.De Vlaamse Leeuw'' te zin gen, afgewisseld met spreekkoren te gen minister Collard. De Rijkswach ters probeerden de menigte te ver spreiden en hierbij kwam het tot bot singen, die gelukkig geen slachtoffers eisten. In de BSggijnenstraat voerde de Rijkswacht een charge uit. Een da me uit Lier werd hierbij gewond. Ze kreeg een klap met een geweerloop tussen de ogen en bloedde hevig. Honderden betogers hadden zich op de Grote Markt verza meld. Toen het de Rijkswacht niet gelukte, hen uiteen te drij ven, kwamen er traangasbom men aan te pas, evenals in de Gasthuisstraat, waar demon stranten het wegdek opbraken en zo als het ware barricades op wierpen tegen de charges van de agenten. Ook in de Paterstraat en in enkele andere straten in de binnenstad werden de stenen losgerukt en op een hoop ge gooid. Een grote groep demonstranten, die voor de Rijkswacht op de vlucht sloeg, holde een café op de Grote Markt binnen en sloot de deur af. Rijkswachters sloegen een ruit in en veertig betogers werden gearresteerd. De betogers stelden op een gegeven moment de sirene voor luchtalarm van de stad in werking. Velen belden de politie op om te vragen of er een luchtaanval was. De hele avond bleef het uitermate onrustig. Een persfotograaf, die een plaat wilde maken, zag zijn camera door een Rijkswachter vernield. En kele honderden betogers moesten kletsnat naar huis. omdat zij in het schootsveld van een waterkanon had den gestaan. Minister Vermeylen bleek intussen dappere woorden te hebben gespro ken. „De priesters zullen we waarde ren", zei hij, „als ze in de kerk blij ven." Waarmee hij de houding van de schoolwet-voorstanders weer eens duidelijk karakteriseerde. De BS-jarige journalist J. Luger uit Amsterdam, die dagelijks in het dag blad „De Telegraaf" een kronjek schrijft onder het pseudoniem Pasqui- no, heeft zich voor de Rechtbank te Amsterdam moeten verantwoorden, omdat hij een artikeltje geschreven had, dat als titel droeg „De schietdien- der" en waarin hij van leer trok te gen agenten, die te snel naar hun vuurwapens grijpen. De Officier van Justitie eiste BÓO gulden boete tegen hem. subs. 30 dagen hechtenis. Pasquino had geschreven: DE BEHANDELING van de zaak Jungschlaeger is nu weer uitgesteld tot 12 Mei, omdat de Officier van Justitie voor dienstzaken buiten Dja karta vertoeft. HET GEMEENTEBESTUUR van Haaksbergen heeft geweigerd. de kermis in die gemeente op 4 Mei a.s. na acht uur te sluiten. Dit heeft de heer Nederhorst aanleiding gegeven tot enkele vragen aan de minister. IN HET DRENTSE plaatsje Peize wordt vandaag de 700.000ste telefoon- aansluiting in Nederland tot stand gebracht. Dit wordt natuurlijk met enige plechtigheid gevierd. HET DUITSE industrie-instituut heeft zich in een publicatie krachtig verzet tegen het Franse plan tot ka nalisatie van de Moezel. Een ..latente bedreiging voor de Frans-Duitse sa menwerking" wordt dit plan genoemd BIJ VALENCIA (Spanje) is een auto bus in een meer dan 20 meter diep ravijn gevallen, waardoor tenminste 12 personen om het leven zijn geko men en 28 werden gewond. De Officier van Justitie hij de [s nachts van zijn bed werd gelicht. Rechtbank te Roermond heeft tegen de 29-jarige Ambonnees B. S. uit het kamp te Wellerlooi in, Noord-Limburg levenslange gevangenisstraf geëist we gens moord op mevr. J. L.-J. in de avond van 6 September 1954. De Offi cier meende, dat de man voorgoed uit de samenleving moest verdwijnen, ook omdat hij blijkbaar lijdt aan z.g. „uit zonderingstoestanden", waarin hü uitermate gevaarlijk is. De Ambonnees had al vier .seizoe nen lang de familie L. bij de oogst ge holpen. In de avond van 6 September kwam hij op bezoek. De man van het slachtoffer was nog niet thuis. Zonder enige aanleiding viel S. de vrouw met een mes aan, waarna hij twee porte- monnaies, met een inhoud van 127 mee naar het kamp nam, waar hij IN EEN LOODS te Kaldenkirchen zijn Woensdagmorgen bij een brand in en expeditie-loods een millioen eieren verloren ge gaan. Ze waren juist uit Neder land ingevoerd. MEN MEENT in Bonn te weten, dat Adenauer, zodra de Parijsc accoor- den geratificeerd zijn. als minister van Buitenlandse Zaken zal aftreden en dit onderdeel van het werk aan Brentano zal geven. IN WEST-BERLIJN hebben de geal lieerde autoriteiten de Duitse douna ne-politie opdracht gegeven. 600 re volvers in te leveren, waarmee zij zich, zonder geallieerde goedkeuring, had bewapend. BRITSE vakverenigingsleiders zullen met de Britse regering een rondeta felconferentie houden, teneinde pogin gen in het werk te stellen om de drei gende spoorwegstaking af te wenden. Mevrouw L. was moeder van 6 kinde ren. Een psychiatrisch rapport noemde verdachte verminderd toerekenings vatbaar, maar de Officier was van oordeel dat S. wel degelijk toereke ningsvatbaar was. Met overleg, zei hij, was verdachte tewerk gegaan. Tegen een kruidenier, die nog 70 gulden van hem moest hebben, had hij gezegd dat hij het geld de andere dag zou bren gén.... Tijdens en na zijn diensttijd bleek S. al 11 mensen te hebben ge dood. Dit zou dan in die „uitzonde ringstoestanden" gebeurd zijn. De ver dediger was van mening, dat S. toch in een soort van razernij gehandeld moest hebben. Er was geen redelijk motief, zei hij. om deze vriendelijke vrouw en moeder van zes kinderen te doden. „De sehietdiender is een gewoon lui rund. Omdat hij niet hard genoeg lo pen kan, haalt die platvoet zijn pistool te voorschijn en schiet op een vluch tende boosdoener, die soms niet anders op zijn geweten heeft dan dat hij door een stoplicht gereden is. Ik walg op recht van dit soort dienders. Ik walg nog meer van die lieden die hen aan stellen en hun geen behoorlijke en bindende voorschriften geven ten op zichte van het gebruik hunner wa pens." „Dit alles slaat natuurlijk niet op de stille diender, die in Groningen op een 17-jarige jongen schoot, die 2 flessen melk van een kar had wegge nomen. Terecht is opgemerkt, dat de melk tegenwoordig zo duur is, dat de diefstal van melk beschouwd moet worden als een halsmisdrijf." Pasquino zei dat hij zeker niet het hele politie-apparaat op de hak had willen nemen en ook de verdediger bestreed, dat het artikel voor elke politieman beledigend was geweest. De commissaris van Amsterdam, zei hij. had er niets ergernisgevends in gezien. De Officier bleef bij zijn standpunt dat het stukje beledigend was. Vol gende keer, zei hij, eis ik beslist een gevangenisstraf. In West-Duitgland Het Westduitse Verbond van Vak verenigingen heeft aangedrongen op een werkweek van vijf dagen (40 uren) zonder loonsverlaging, gelijk loon voor vrouwen, meer sociale ze kerheid en grotere pensioenen. Op het ogenblik bestaat een werk week van 48 uur. In een „actieprogram" van het ver- «Bs In de haven van Antwerpen ligt het Griekse motorschip Belgion op de bodem na een aanvaring met het Noorse s.s. „Tai Shan". 14 van de 19 opvarenden van het Griekse schip konden gered worden. Voor vijf kwam de redding te laat. Onze foto toont het wrak van de „Bel' gion", omringd door politie- en bergingsvaartuigen. (Van onze parlementaire correspondent) In het Westen is Amerika on ze bondgenoot, maar in Azië werkt het ons tegen zodra onze belangen daar in het geding zijn. Dit verklaarde onomwonden in de Eerste Kamer de katholieke senator mr Sassen. „De wereld vrede is ondeelbaar", zei hij. Overigens was het debat over de be groting van Buitenlandse Zaken en de Parijse Accoorden de bekende rustig kabbelende beek. „Het nut van ons samenzijn is twijfelachtig, maar ik wil het genoegen ervan niet bederven", zei de C.H.-senator prof. Gerretson. „We kunnen weer eens een uurtje keu velen met onze tweeling van Buiten landse Zaken over hun begrotinkje". Scherpe kritiek leverde prof. Ger retson op de samenstelling van een interparlementaire Beneluxraad. zo als men zich dat voorstelt: België en Nederland elk 21 afgevaardigden en Luxemburg 7. Dit staat niet in de ver houding van de bevolkingen. De Unie van België en Luxemburg is met 28 altijd in de meerderheid, terwijl Lu xemburg alleen met zeven afgevaar digden elf maal zo sterk vertegen woordigd is als Nederland. Behalve felle kritiek op de Azië-po- litiek der Verenigde Staten, leverde mr Sassen ook een waardevolle bijdrage in het uitstippelen van een politieke gedragslijn in het Verre Oosten. Hij houdt het niet voör onmogelijk, dat Rusland met Oostenrijk vrede sluit omdat het aan zijn West-grens vrede en rust wil voor het geval de Sovjets door China worden meegesleurd in een conflict in het Oosten. Hulpverle ning aan de onontwikkelde gebieden acht ook mr Sassen een effectieve be strijding van het communistische ge vaar in die gebieden. De katholieke senator ziet hier een taak weggelegd voor een geïntegreerd Europa. Hiertegen sprong prof. Schermer- horn, die toch al gebeten was op de felle kritiek van mr Sassen inzake de Amerikaanse Azië-politiek, direct op. „De Verenigde Naties kunnen die hulp verlening wel af; zij hebben het daar toe geëigende orgaan. Europa kan nog niets doen, zolang de integratie geen feit is, en er kan niet gewacht wor den". Overigens verklaarde de socialisti sche senator zich accoord met een Schelde-Rtjnverbinding, mits dan ook alle (Belgische) subsidies op het trans port zouden komen te vervallen. „Het is een kwestie van geven en nemen", aldus prof. Schermerhorn. Om even vyf uur Woensdagavond is op de Maasdyk te 's-Gravenzande een ongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. De 40-jarige mevrouw Jonkman uit 's-Gravenzande en haar 10-jarig zoon tje staken, na uit een bus te zijn ge stapt,, achter die bus om de weg over bond wordt voorts aangedrongen op en werden door een uit tegenoverge- uitbreiding van de medezeggenschap stelde richting komende personenauto der arbeiders in directieraden. gegrepen en op slag gedood. De Britse regering heeft haar zaakgelastigde in Peking opge dragen, premier Tsjou En-Lai nadere bijzonderheden te vra gen over diens denkbeelden voor besprekingen met de Ver. Staten over de spanning in het Verre Oosten. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Harold MacMil- lan, Woensdagmiddag in het Lagerhuis verklaard. President Eisenhower heeft gezegd, dat de Ver. Staten bereid zijn met communistisch-China over alles te spreken dat kan bijdragen aan ver mindering van de spanning in de we reld, mits daarbij niet direct de na tionalisten op Formosa in het geding raken. Voorts deelde de president mede, dat hij onlangs in de persoonlijke sfeer heeft gecorrespondeerd met maarschalk Zjoekov, de Russische mi nister Van defensie, zijn vriend uit de laatste oorlogsdagen. Er bestaat een kleine hoop dat deze briefwisseling zal leiden tot een verbetering van de toe stand in de wereld, zei hij. Weersverwachting tot vanavond: Overwegend droog weer met J verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering J in temperatuur. Vandaag: Zon onder 20.00 uur, J J maan onder 1.43 uur. f Morgen: Zon op 5.18 uur, maan op 11.57 uur. De Deense Regering heeft Woensdag minister van Financiën Viggo Kamp- mann opdracht gegeven, zich per vliegtuig naar de Faroer te begeven, waar nu een algemene staking is uit geroepen ter ondersteuning van de in woners van Klaksvik, die zich verzet ten tegen het ontslag van hun dokter. Er werd bekendgemaakt dat de in woners van Klaksvik bereid zijn de onderhandelingen te hervatten na de aankomst van minister Kampmann. Een van hun leiders verklaarde echter dat er niets meer te bespreken is. „We hebben geen instructies, behalve vast te houden aan het aanblijven van Dr Halvorsen". Een van de eerste gevolgen van de staking was een stormloop op de bak kerswinkels. Het brood was korte tijd daarna volledig uitverkocht. Eén dode, twee zwaargewonden Een uit Den Haag komende perso nenauto, waarin zich twee dames en een heer bevonden, is gisterenmorgen omstreeks acht uur op de Amersfoort- sestraatweg te Soesterberg in hevige botsing gekomen met een vrachtauto. De inzittenden van de personenauto werden uit de wagen geslingerd. De 45-jarige mevrouw G. Smith uit Den Haag" werd op slag gedood. De twee andere passagiers, de 28-jarige chauf feur P. v. d. Zijde uit Den Haag en de 36-jarige mej. Braun uit Hoogezand, werden levensgevaarlijk gewond. SCHOONHEID KENT GEEN TUD.... „Stoor mij niet, ik krijg hier instructies voor mijn tuin", zei Koning Gustaaf VI Adolf gisteren op de Keukenhof, toen een bezorgde chef van het protocol hem beleefd, doch enigszins dringend opmerkzaam maakte op de tijd. En zo bleek weer eens, hoe gevaarlijk de hobby van een ko ning kan zijn voor een officieel dagprogram. Er lag een gloed van gefilterd licht over de kleurenweelde van de hof en de Koning liet zich vertellen van iedere bijzondere bloem en van iede re nieuwe variatie, die deskundige kwekers hadden bedacht. De vogels zongen opgewekt en zelfs Koningin Louise, die ook al ietwat ongerust op haar horloge keek, slaagde er niet in, haar gemaal tot grotere spoed te bewegen. Een kwartier te laat moest de tocht naar Den Haag worden aanvaard. voor wat Zweden in de laatste oorlogs dagen voor Nederland heeft gedaan. Een kristallen vaas was het, waarop met zilveren letters: „Geef ons heden ons dagelijks brood". Zoals men weet hielpen de zendingen wittebloem uit Zweden de ergste nood in hongerend Nederland lenigen. Twee bakkersleerlingen boden de Koning het geschenk aan en omdat ze zich zo snel en bescheiden terugtrok ken, zocht de rijzige vorst even later zoekend de zaal af. „Ik wil die jon gens nog eens zien", zei hij. En tot hun verbazing kregen de bakkertjes, behalve een vriendelijk woord, voor de tweede maal een stevige handdruk. Drie dames, die in het concentratie kamp gevangen hebben gezeten en na- Kennelijk voelde Koning- Gustaaf zich gisteren al goed thuis in Neder land. Opvallend ongedwongen bewoog hij zich tussen het gevolg en ook tus sen de Nederlandse deputaties, die de ze dag hun opwachting bij hem maak ten. 's Morgens, in de troonzaal van het koninklijk paleis op de Dam, ontving de monarch een deputatie van het na tionale bakkerscomité, die hem een geschenk aanbood uit dankbaarheid dien in Zweden werden verpleegd, brachten het Koningspaar een bloe menhulde en daarna werd de tocht naar het Keukenhof gemaakt. In Den Haag heeft burgemeester Schokking de Koninklijke gasten toe gesproken, nadat een rijtoer van het gezelschap door de stad duizenden Ha genaars gelegenheid had geboden Ko ning Gustaaf en zijn gemalin te be groeten. In open rijtuigen, waarvan de twee eerste door vier paarden ge trokken, hadden de vorstelijke perso nen en het gevolg plaats genomen. In Delft heeft Koning Gustaaf het waterloopkundig laboratorium bezocht, in gezelschap van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Prof. J. Thijse leidde hem rond en gaf een uiteenzetting van het werk dat in dit interessante proef station wordt gedaan. De Zweden, die in ons land vertoe ven, kregen deze dag nog gelegenheid, tijdens een receptie in „De Witte" te Den Haag, hun Koning en Koningin te huldigen. 's Avonds heeft de Nederlandse re gering in het Rijksmuseum de vorste lijke personen een diner aangeboden. Tefjrn het Syrische parlementslid Kiswani is Woensdag een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd in ver band met het "vermoorden van Kolonel Maliki, de onderstafchef van het Sy rische leger. Kiswani zou er echter in geslaagd zijn te ontsnappen aan het politietoe zicht, waaraan hij reeds enige dagen was onderworpen. Toen de politie Woensdagochtend zijn woning binnen drong om hem te arresteren, was hij verdwenen. De Syrische regering deelde giste ren mee. dat de moord onderdeel uit maakte van een poging tot een staats greep, waarbij een buitenlandse mo gendheid steun zou hebben willen verlenen. Men verwacht, dat de nood toestand zal worden afgekondigd. Zaterdag 30 April zal ons blad gewoon verschijnen. De postkantoren zullen evenwel gesloten zijn, zodat onze post- abonné's dit blad 's middags niet op deze kantoren kunnen afhalen. In plaatsen, waar maar één postbestelling wordt uitge voerd, kunnen zij echter Vrij dag-middag wèl ons nummer van 29 April afhalen, op de zelfde uren als anders op Zaterdagmiddag hiertoe ge legenheid wordt gegeven. Hier bij wordt evenwel het voor behoud gemaakt, dat deze uit reiking zonder bezwaar voor de dienstuitvoering op het be trokken kantoor mogelijk moet zijn. "A Ter gelegenheid van wereld- pijprookdag (23 April j.l.) heeft de Amerikaanse tabaksindustrie Opa Klijzing te Purmerend per K.L.M. een met kunstleer be klede dubbelwandige kist met ongeveer twintig pond pijpta bak toegezonden. Gisteren ont ving opa deze zending (die een waarde van ongeveer 70 dollar heeft). Zij was voor 100 dollar verzekerd. In het begeleidend schrijven wordt de suggestie aan de hand gedaan, de kist op te stellen in het stadhuis. Trou wens: de inhoud van de kist zal voor alle pijprokers van Pur merend bestemd zijn, want op een gegraveerd koperen plaat op de kist staat: „Voor alle pijprokers van Purmerend, 23 April 1955".

de Stem | 1955 | | pagina 1