De „Iwans in zich voor op Oostenrijk bereiden hun aftocht m een Zal de Belgische postzegel regering over struikelen Wadden-eilanden ontkomen niet aan bestemming als militair oefenterrein Vrije uitgroei van gezin moet mogelijk zijn H.M. spreekt tot jeugd FRANS VACCIN TEGEN KINDERVERLAMMING Nehroe breekt een lans voor een derde weg Veel winkeliers maken uitstekende zaken Westelijke antwoord-nota „Opschieten, Atoomzuilen in West-Duitsland Een proces in het geniep Minister Anseele in het nauw gebracht Rotary is buiten zichzelf Waar bleef de opbrengst Een tekort van 100-millioen op begroting r SO }S0 ?7S DAGBLAD VOOR Aandacht voor j hypnotisme Seizoenwerk Kath. Bond voor Gezin in nieuw huis Drie eisen Op de ie Mei Ontwikkeld hij Pasteur in Parijs ,TIEN JAAR VREDE" verschenen „Beide partijen hebben ongelijk Meningen nog verdeeld Minder koel F rans-T unesiscli protocol werd getekend Gewapende vrede in Gaza-gebied Benauwd halfuurtje ?ds iins. S.A, en. is de >ok. u Dl O' ?n. A ier. XSUft tok— veed. met n de raap t A ingeerd :oit uum in de kleine, zakken, il fil, lupe en ien van lenwerk opzicht slechts t/m 48 "gge,, maten, allure, ►t class ótelé'' odern kraag, [maakt, van de oor de ijs van 95e JAARGANG No. 21825 Uitgave N. V. Uitgevera Mij. Neerlandia. Losse nummers 13 et. Postrek no. 378841. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Kedactle en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna. Hedactieraad: C.J v Hootegem. Mi ür A J J U Mes. Mr H. M. L. de Kecbtei. U J v. t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bh vooruitbetaling 1 3.85 pei kwartaal, pet post t 6.5b, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.I 0 4b. Incasso wordt berekend Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 23 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3S per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor [c,| npen- GoKtj Westsingel 98 Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Vier Britse medici hebben in eert rapport voor de British Medical Association een lans 2 gebroken voor het klinisch ge- 2 bruik vathypnotisme. Tand- 2 artsen en chirurgen zouden in het hypnotisme, aldus de vier artsen, een waardevol hulp- 2 middel vinden om de pijnen van 2 hun patiënten te verzachten. Ook bij het behandelen van geestelijke afwijkingen kan het 2 'hypnotisme van grote waarde 2 blijken te zijn. Hypnotisme, al- dus de vier rapporteurs, is een passende studie voor de weten- 2 schap. 2 gOVJET-MILITAIREN in Oostenrijk zijn reeds begonnen met het treffen van voorbereidingen voor hun aftocht. Aan sommige officiersvrouwen is aangezegd, dat zij tegen 31 Mei klaar moeten zijn voor vertrek. Soldaten die waren samenge trokken voor voorjaars-oefeningen werden naar hun garnizoen teruggestuurd. In sommige plaatsen waar de Russen gelegerd zijn, maken de winkeliers goede zaken. De Russen vragen voor al textiel, schoenen, keukenbenodigdheden en goedkope horloges Gisteren werd tevens hekend gemaakt, dat de Westelijken de Sovjet- Unie hebben meegedeeld, dat zij „gaarne zo spoedig mogelijk" zullen deel nemen aan een ministerconferentie, ter beëindiging van de bezetting van Oostenrijk. cyclotron te Heidelberg en twee atoomzuilen te Hamburg en München De aanwezigheid van deze installaties bestemd voor het opwekken van atoomenergie, is de consequentie van het feit, dat Duitsland atoomkracht voor ziji industrie mag aanwenden. Het officiële commentaar op dit al les is nogal laconiek: „Duitsland mag inderdaad kernbrandstof gebruiken voor burgerlijke doelen, maar het mag geen atoombommen gaan ma ken..." Het is ongeveer als wan neer men iemand een mes geeft met de boodschap, dat bij het moordtuig alleen mag gebruiken om zijn tuin te bewerken. EEN SYRISCHE kolonel van de staf is gistermiddag, toen hij een voet balwedstrijd bijwoonde, door een sergeant vermoord. De dader sloeg na zijn euveldaad, de hand aan zich zelf. MINISTER PINAY van Frankrijk, heeft na zijn bezoek aan Londen bekendgemaakt, dat de NAVO-raad van 9 tot 11 Mei zal vergaderen. EEN 55-JARIGE invalide vrouw in Den Haag is door gasverstikking om het leven gekomen. Ze had de melk laten overkoken. De gasvlam werd gedoofd en het gas stroomde vrije lijk de kamer, waar de vrouw ter ruste lag, binnen. OP 23 MEI wordt de jacht op de „Hollandse Nieuwe" opengesteld. Het feest vangt aan om vijf uur 's middags. Vlaggetjesdag is 21 Mei. TIENTALLEN kerkelijke en burger lijke autoriteiten zijn aanwezig ge weest bij de uitvaart van Mgr Dr Witlox, gisteren in Schijndel. Mgr Witlox is begraven op het kerkhof van het seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel. DE NEDERLANDSE bloemisterij denkt erover om nogmaals alles in het werk te stellen, met het doel vrijstelling van omzetbelasting voor kweker en grossier te krijgen. DE GEDUPEERDE bewoners uit de Amsterdamse Vijzelstraat zijn onte vreden over de hulp die hen van gemeentewege is verleend. Ze had den gehoopt op een schade-uitkering maar het bleef bij een lening. UIT KOPENHAGEN zijn 130 po litiemannen naar de Faroer- eilanden vertrokken. Er zit daar een dokter die op grond van een gerechtelijk vonnis moet worden overgeplaatst, maar de bevol king wil hem niet laten gaan. Dat wordt ruzie. De plannen van het ministe rie van Oorlog ten aanzien van het gebruik van militaire oefen terreinen op Vlieland en Ter schelling zijn concreet gewor den. Het bestaande oefenterrein op de Vliehors, zal naar het Oosten worden uitgebreid ten behoeve van schiet oefeningen met tanks. Op West-Ter schelling zal bij de Noordsvaarder voor de luchtmacht een tweede oefenterrein worden gecreëerd. De nieuwe oefenterreinen zullen niet voor het volgend jaar in gebruik wor den genomen en met de touristische belangen en met die van de eiland bewoners zal zoveel mogelijk reke ning worden gehouden. De tankoefeningen zullen buiten het touristenseizoen worden gehou den. De luchtmacht zal ook gedeel telijk tijdens het seizoen oefenen. „We weten natuurlijk niet hoe de vacantiegangers zullen reageren", aldus staatssecretaris Kranenburg. „Wij moeten teleurstellingen van te voren niet zwaarder nemen dan de werkelijkheid waarschijnlijk zal zijn. Ook wij zullen straks na het gebruik van de terreinen de belangen nog eens afwegen en daarbij de gevoelens tegenover onze plichten stellen". PROEF-LUISTEREN. „Laat de vacantiegangers het vooral volgend jaar eens proberen, dan pas is een objectieve beoordeling mogelijk", zo besloot mr Kranenburg die tevoren nog had gezegd, dat, als de bevolking het wil, men eventueel op Terschelling een landingsstrip zal kunnen aanleggen. Voorgesteld wordt, dat de ambas sadeurs der vier landen en vertegen woordigers van Oostenrijk op 2 Mei bijeenkomen, om voorbereidende be sprekingen te voeren. Zo spoedig mo gelijk na dit vooroverleg moeten de ministers van Buitenlandse Zaken naar Wenen reizen om het staatsver drag te tekenen. Tegen eind Mei zal een Oostenrijkse delegatie naar Moskou gaan om te trachten overeenstemming te berei ken over de definitieve bewoordingen van enkele economische clausules van het herziene ontwerp-staatsver- drag. Oostenrijk staat nog voqj vele millioenen bij Rusland in het krijt. De Sovjets hebben hun eisen zo gesteld, dat zij het onderste uit de kan krij gen. Het economisch uitgeholde Oos tenrijk zal nog een tiental jaren zwaar moeten bloeden. Het begin van de maand Mei be looft ook voor Duitsland van belang te worden. Op 5 Mei kunnen de Pa- rijse accoorden van kracht worden. Op die dag zouden Engeland en Frankrijk de ratificatie-oorkonden de poneren. ATOOMZUILEN Naar de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, bezit Duitsland op het ogenblik een Franse critiek op een generaais-verkiezing Verscheidene Franse bladen oefe nen critiek uit op de verkiezing van pater Browne tot generaal der Do minicanen. Zij kunnen zich niet ver enigen met de voorzichtigheid, wel ke het Vaticaan ten aanzien van de orthodoxie der Orde aan de dag heeft gelegd, nadat de vorige generaal- overste pater Suarez reeds ingrijpen de maatregelen tegen enkele theo logen genomen had. Franse Dominicanen, hoewel het niet in alle opzichten oneens met de critiek. leggen een voorzichtige en eerbiedige gereserveerdheid aan de dag. Koningin Juliana zal zich ter gele genheid van de tiende verjaardag van de bevrijding met een boodschap richten tot de Nederlandse jeugd. In een nationaal herdenkingspro- gramma voor de scholen op Woens dag 4 Mei a.s. zal H. M. deze bood schap uitspreken voor de radio. Aan de koninklijke woorden gaat een hoorspel vooraf, getiteld: „De bloem van de vrijheid". Deze uit zending welke geschiedt via de beide Hilversumse zenders en van 10.30 tot 11 uur duurt is gezamen lijk voorbereid door dc schoolradio- secties van KRO. NCRV en de stich ting Nederlandse schoolradio. Het instituut Pasteur in Parijs heeft een eigen vaccine tegen kinderverlamming gemaakt, 't Technisch probleem om het vaccine te produceren is opge lost, maar de productie in vol doende hoeveelheden voor alge meen gebruik zal nog enige tijd op zich laten wachten. Bij elke methode van vaccinatie is het niet alleen van belang om het onschadelijke karakter der methode te verzekeren hetgeen thans dank zij het Amerikaanse experiment (van dr Salk) gebeurd schijnt te zijn maar tevens de duur van de bescher ming en de methoden om deze te ver sterken ingeval van vermindering van het effect. Niets kan nadeliger zijn voor de toekomst van een vaccinatie-metho de, waarin grote verwachtingen wor den gesteld, dan tegenslagen, die het gevolg zijn van een te snel algemeen maken van het ffebruik en van een afnemen van dc ocschormende wer king na een paar maanden, aldus het instituut. De Franse geleerden hadden een vaccine vervaardigd op dezelfde ba sis als het Amerikaanse. In sommige stadia van de productie hadden zij hun voordeel gedaan niet de metho den, die Hoor Amerikaanse en Cana dese laboratoria geïnspireerd waren. l)e saak-Jiutgschlaeger De zaak-Jungschlaeger in Indone sië dreigt zijn laatste, dramatische fase in te gaan. De verdediging is theoretisch uitgeschakeld. Mr Bou- man kreeg namelijk bericht, dat de minister niet kan garanderen, dat de verdediging gevrijwaard zat zijn te gen vervoigingsmaatregelen. Gisteren werd daarom, in afwezig heid van mr Bouman, voortgegaan met het horen van getuigen. Ditmaal was zekere Manoppo aan de beurt die zijn verklaringen op verzoek van de rechter achter gesloten deuren aflegde. Manoppo zou dreigbrieven van onbekenden hebben ontvangen. Het is overduidelijk, dat thans de sfeer van de kelder-rechtspleging rond de zaak-Jungschlaeger heerst. Met een zucht van verlichting zal menige Londenaar deze mannen hebben waargenomen: de Londense kranten draaien weer. Bijna vier weken hebben de bewoners van de Britse hoofdstad gezucht onder het gemis van hun dagelijkse nieuws. En zoals bekend: een Londenaar zónder krant is maar een halve Aan dr W. Drees is door de directeur van de uitgeverij „De Bezige Bij", dr W. J. Schouten, het eerste exemplaar aangeboden van het door deze firma uitgegeven boek „Tien Jaar Vrede". Tijdens dezelfde bijeenkomst bood dr Drees aan de heer K. B. Staal, voorzitter van de Stichting '40- '45, een cheque ter waarde van f 10.000 aan. Dr Schouten (rechts) biedt dr Drees het eerste exemplaar van het boek aan. De Indiase premier Nehroe, heeft gisteren op de A-A "-conferentie in Bandung een aanval gedaan op de UAVO en de Afrikaanse en Aziati sche landen, die haar steunen. Nehroe noemde de NAVO „een van de machtigste beschermers van het koloniale systeem". „Elk militair verdrag draagt bij tot grotere onvei ligheid in de wereld", zei hij. Over Formosa zei Nehroe: „Wij moeten ons de ernst van de toestand in de Chinese Zee realiseren, die tot een oorlog zou kunnen leiden. Een atoomoorlog zou in een totale onder gang resulteren en het is een hersen schim te denken, dat een dergelijke oorlog in de hand kan worden ge houden. Nehroe was verbaasd, dat hoewel zelfs de grote mogendheden co-exis tentie niet verwerpen, er op de con ferentie zoveel tegenstand is. In de koude oorlog kiest India geen partij, zei Nehroe. Zowel de commu nisten als de anti-communisten heb ben echter allebei ongelijk en hun politiek leidt tot oorlog. India diende een resolutie in, waarin een beroep wordt gedaan op alle grote mogendheden te besluiten geen atoom- of waterstofbom te ge bruiken, de productie daarvan te be- DE BELGISCHE ex-generaal Gri- mart heeft bekend, dat hij steek penningen heeft aangenomen van 'n Iirma die de aanleg van de NAVO- pijpleidmg door België heeft gewerkt. HET TWEEDE Kamerlid v. d. Heu- heeft de regering gevraagd of zij niet bereid is in te grijpen in de broodoorlog, aie momenteel te Dor drecht en in Amsterdam-West woedt als gevolg van de afschaffing der minimumprijs. DE EERSTE pas verkozen regering van de Britse kroonkolonie Singapore heeft bestoten, dat de noodtoestand welke nodig .s om het communisme te bestrijden, gehandhaafd zal blij ven. J RUSLAND HEEFT zich in beginsel bereid verklaard om 62 schepen, die door de V. 3. aan de Sovjet-Unie waren uitgeleend, terug te geven. Prettig. DE DRIE grote middenstandsbonden hebben hun leden geadviseerd, tot sluiting der middenstandsbedrijven op 30 April en op 5 Mei a.s. Weersverwachting, vanavond: geldig tot 1 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 Maan 4 Zon op 5.28 uur. Onder 19.53 liur. Maan op 6.09 uur. Onder 23.07 J uur. Maandag: Zon op 5.26 uur. t Maan op 7.00 uur. 4 Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. In de mid dag over het algemeen iets ho gere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Vandaag: Zon onder 19.51 uur. onder 21.48 uur. Morgen: Gisteren heeft Mgr Dr B. J. Al- frink het nieuwe gebouw van de Ka tholieke Bond voor het Gezin te Arn hem ingezegend. In een korte rede zei Mgr Alfrink: „Indien de grond slag der opvoeding niet gelegd wordt in het gezin, dan moeten alle andere milieu's van opvoeding tekort schie ten." Prof. Mertens uit Nijmegen sprak een belangwekkende rede uit, waarin hij de volgende eisen formuleerde: 1. Een betere wettelijke re geling van de kinderbijslag naar het voorbeeld van Bel gië en Frankrijk. 2. Een herziening van di recte en indirecte belastin' gen, die nog meer rekening dienen te houden met de sterkte en alle lasten van de gezinnen. 3. Een uitbreiding van de gezinstarieven en gezinsre ducties en nog meer andere sociale maatregelen. Prof. Mertens wees erop, dat de kernfunctie van het gezin, door de huidige maatschappijvorm moeilijker vervulbaar is geworden. Prof. Mer tens veroordeelde met stelligheid de misvatting, dat men de onderlinge liefde en vervolmaking der echtge noten zou kunnen bereiken met ver onachtzaming van het voortbrengen van kinderen. De knellende druk van buitenaf, die de vrije uitgroei van het gezin belemmert, moet worden weggewerkt. Franse en Tunesische vertegen woordigers hebben een protocol van overeenstemming getekend betref fende de voornaamste punten van de conventies, op basis waarvan Tu nesië zelfbestuur zal krijgen. Men bereikte overeenstemming over een algemene conventie en over bijzondere conventies betreffende de Franse diensten in Tunesië, de open bare veiligheid, bestuurszaken en economische zaken. De voorzitter van de Neo-Destour-beweging, mag, als hij dat wil, naar Tunesië terug keren. Op uiterlijk 30 Mei zullen de conventies geparafeerd worden. Op de machtige en onstuimige golven van de Belgische publieke opinie dobbert een klein figuurtje. Het is minister Anseele, die gelijk wij giste ren al meldden, ernstig in discrediet is gerrakt door een affaire met de jubileumpostzegels van de Rotary-international. De Belgische katholieke pers schrijft niet zonder leedvermaak: „Zal de regering over een postzegel struikelen?" Wat is er nu precies aan de hand? Onlangs vierde de Rotary International haar gouden jubileum. Zoals wel meer gebeurt, wilde de vereniging ter gelegenheid van het jubileum van de Rotary een herinneringspostzegel uitgeven. In Juli vorig jaar kwam een afvaardiging van de Rotary minister Anseele van deze plannen op de hoogte stellen. De minister bleek bereid de uitgifte toe te staan en desgevragd beloofde hij ook, dat er op de postzegels geen toeslag zou worden gelegd, zoals nor maal vaak &eschiedt. Bij ons b.v. met de zomerzegels. ren gerust: zij hadden hun zin ge kregen. Minister Anseele echter, scheen an dere plannen te hebben. Hij ging de zogenaamde postzegelcommissie, die aan z'n departement (Verkeerswezen) verbonden is, raadplegen over de ex tra uitgifte van maar eventjes 2000 vellen Rotary-zegels. De opbrengst zou aan liefdadige instellingen ten goede komen. Deze commissie is een heel bijzondere. Aanvankelijk bestond zij uit zes integere en bekwame men sen. Nadat hij minister w^s gewor den, had Anseele de commissie ech ter uitgebreid met vier partijgenoten uit de socialistische partij. Eén hun ner is een Brusselse postzegelhan delaar. De zes „oude" commissieleden ver- De bewindsman eiste echter wel, dat er van de zegels een aparte druk zou worden gemaakt, waarvan de op brengst ten goede zou komen aan liefdadige instellingen. De Rotary- mensen voelden daar niets voor. Zij wilden een gewone jubileumzegel, zonder toeslag. De minister beloofde er een nachtje over te zullen slapen. Het was een kort nachtje, want en kele uren later werd de uitgifte van van de Rotary-zegel, zonder toeslag, angekondigd. De Rotary-mcnsen wa- wierpen het denkbeeld van de minis ter, maar de vier nieuwelingen von den het een prima idee. De stem menverhouding was dus 6-4, maar minister Anseele constateerde, dat de commissie alleen een adviserende taak had, en zette zijn plan toch door. WINSTEN Terwijl de Rotary feestvierde ver schenen er op de New-Yorkse post- zegelmarkt plots de 2000, door An seele apart gedrukte, vellen postze gels. Ze gingen tegen forse winsten van de hand. Bij onderzoek bleek, dat de handel liep via de New-Yorkse agent van de zojuist genoemde post zegelhandelaar uit Anseele's advies commissie. Nu staat het wel vast, dat het me rendeel der 2000 vellen inderdaad even in handen van liefdadige in stellingen zijn geweest. Ze werden echter direct doorverkocht aan de postzegelhandelaar uit Anseele's commissie. Deze maakte enorme winsten. De leiders van 't Belgische comi té voor het monument van koning Albert te Nieuwpoort hebben over deze zaak een aardig boekje open gedaan. Eerst was dit comité be loofd. dat het 2000 vellen Rotary-ze gels zou krijgen. Later werden dit er 1000, waarna het comité bezoek kreeg vanweer dat commissielid, dat de postzegels meteen wilde opkopen. Men wees hem prompt de deur. IN 'T NAUW. De Rotary-mensen gingen natuur lijk informeren hoe dat zat met die postzegels en zij kregen het volgen de bescheid van de minister: „Bij ons gesprek van 6 Juli hadden we het over zegels met toeslag, dus ook over 'n aparte druk van zegels met toeslag. Ik beloofde u zowel het één als het ander achterwege te laten. Maar we hebben helemaal niet ge sproken over zegels zonder toe slag!" De Rotary kreeg nooit antwoord op de vraag welke liefdadige instellin gen nu wel met de postzegels wer den bedacht, maar Anseele zweeg. Wel gaf hij de posterijen opdracht om iedereen, die Rotary-aegels wil de hebben, te verwijzen naarzijn veelbemind commissielid, de post zegelhandelaar. Deze zit er intussen niet best voor. Z'n schorsing als han delaar is een feit. Maar nog meer zit minister Anseele in het nauw. De oppositie in het parlement zal hem zeker zuurzoet toevoegen: „Zyt gij niet dezelfde man, die onlangs uw oud-colJega De Vleeschauwer toe voegde: „Ik heb geen postzegels ver kocht, zoals gy....!" eindigen, en geen proeven meer met deze wapens te nemen. Ook wordt aangedrongen op een verbod op andere wijze van massa- vernietging, zoals bacteriologische oorlogvoering. De afgevaardigden zijn er niet in geslaagd overeenstemming te berei ken over hun tot dusverre belang rijkste resolutie: de eis tot beëindi ging van kolonialisme. China eiste een onverbloemde op-i roep voor vrijheid van de gekoloni seerde gebieden in Azië en Afrika binnen 15 jaar. Maar naar schatting 19 van de 29 vertegenwoordigde lan den wensen het opnemen van een verklaring in de resolutie, waarin infiltratie en subversieve acties even eens worden veroordeeld. Tsjou E Lai, hield naar aanleiding van de felle speech van de premier van Ceylon een verzoenend toe spraakje van 5 minuten. Minister v. d. Kieft: Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake het belas tingplan 1955. Na het indienen van de jongste millioenennota hebben enkele r'euwe feiten zich voorgedaan, op grond waarvan de regering het noodzake lijk heeft geoordeeld, het bruto voor belastingverlaging beschikbare be-> drag p het laagste van de beide toen genoemde bedragen, nl. op rond 500 millioen te fixeren. Als noodzaak kwam o.m. vast te staan, de in voorbereiding zijnde herziening van de lonen en salaris sen van rijkswerklieden en ambtena ren. Inmiddels is tot een geringere huurverhoging besloten, dan in een vroeger stadium werd overwogen. Maar het laat zich thans aanzien, Naar het zich thans laat aanzien, zal de begroting voor 1955 wat de lo pende dienst betreft, een tekort te zien geven van omstreeks 100 mil lioen. De regering ziet de invloed van de thans voorgestelde maatregelen op fiscaal gebied niet zodanig dat een verantwoorde overweging van voor zieningen op sociaal en economisch gebied in het ^edrang zou behoeven te komen. De regering geeft waarborgen, voor eventuele maatrgelen, teft ein de het doorwerken van de omzetbe lastingverlaging voor textie, marga rine, gas en electriciteit in de detail prijzen te verzekeren. De stafchef van de V. N. in Pales tina, generaal Burns, heeft vier voor stellen gedaan, die een verminde ring van de spanning in het gebied van Gaza beogen. Israël heeft drie van deze voor stellen aanvaard. Zij betreffen: on derhandelingen tussen plaatselijke Israëlische en Egyptische bevelheb bers om te komen tot overeenkom sten, zoals die met Jordanië voor het gebied van Jeruzalem. De bui tenposten moeten door geregelde troepen worden bezet en ook de pa trouilles, moeten uit deze troepen bestaan. Israël verwierp het voorstel om patrouilles te vormen van Isra ëliërs, Egyptenaren en V.N.-perso neel op critieke plaatsen langs de demarcatielijn. Een Amsterdammer heeft Don derdagmiddag in zijn woonka mer enkele onbehagelijke mo menten doorgemaakt. Voor hem stond een man, die hem met een pistool in de vuist om een bedrag van f 1000.- „vroeg". Het gelukte de bewoner de overvaller onder toezegging een nadere afspraak te zullen maken mee te lokken in een taxi. Op de Overtoom kreeg hii vervolgens de kans een ver keersagent te waarschuwen, die "N de man aanhield en overbracht naar het nabij gevestigde bu reau. De 21-jarige dader wordt door de politie als niet geheel toe rekenbaar beschouwd. In de militaire dienst, waaruit hij on langs werd ontslagen, overkwam hem een ongeluk en als gevolg daarvan is hij thans nog onder behandeling van een zenuwarts. Hij was nog nimmer met de politie in aanraking geweest.

de Stem | 1955 | | pagina 1