Eisenhower laat milliardjes boven de A.A.-conferentie fladderen Kranlenstaking een millioenemcliade Een kapel...rijdt uit! Rooie Henk", knap in het vak acht zich onschuldig Vijfhonderd desabewoners onder de aarde bedolven Conferentie over Oostenrijk wordt reeds voorbereid Vrij-Asië moet zich kunnen ontwikkelen Wie is wat in Saigon Auto van minister door betogers bekogeld Rijkswacht trad krachtig op Wie is Piet, als Henk Piet niet is Postroof voor rechtbank Goed werk van de recherche Labour-guerilla tegen Tories verwacht r DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer spanning rond Formosa YN-handvest een goede basis Aardbevingen en aardschokken Koe proeft eigen product Wat regen GEEN ERKENNING VAN PEKING DOOR JAPAN DE „KOTA BAROE" AAN DE GROND MYSTERIEUS Brussel-Eindhoven per helicopter Veiligheid kan opgevoerd 1 Nederlandse en Belgische gaven Adenauer houdt van opschieten ,.Le Peuple"nu is de maat vol Europese tolunie te verwezenlijken PRINS HENRI Ontdekking bij restauratie "N 95e JAARGANG No. 21824 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Losse nummers 13 ot. Postrek no. 273341. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. rel.: Uirectie, Kedictie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad C.J v Hootegem, Wi Ui A J J W IVles. Mi H. M. L. de Kecniei. L. J v i Westende. P V. M.. Vercauteren. Abonnementsprns bij vooruitbetaling 1 i>.35 pei kwartaal, pei post f 6.53, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell i 1 0 43 Incasso wordt berekend Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel y3. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) J-^E VERENIGDE STATEN kunnen en tvillen de leiding op zich nemen in de hulpverlening aan vrij-Azië. Daarom verzoek ik het Congres om 3,5 milliard dollar voor hulp aan het buitenland, in hel bijzonder aan Azië, beschikbaar te stellen". Het hoge woord is er uit. Eisen hower heeft zijn lang aangekondigde boodschap, die recht streeks bedoeld is voor de deelnemers aan de A-A-confe- rentie in Bandung, gisteren uitgesproken. De president wil, behalve de gelden voor normale economische hulp aan Azië, 200 millioen dollar reserveren voor een „fonds van de president1"voor economische ontwikkeling van Azië. Dit fonds zou moeten worden gebruikt voor de ont wikkeling van rijke hulpbronnen en vruchtbare grond. Voor het belastingjaar 1956 vraagt Eisenhower om 712 min. dollar voor economische hulp, 175 min. dollar voor speciale programs, 165 min. dollar voor hulp bij ontwikkeling, 200 min. dollar voor het fonds van de president, 100 min. dollar voor onvoorziene omstandigheden en ruim 2 1/2 milliard dollar voor militaire steun, direct of indi rect. De Westeuropese landen van het plan-Marshall zullen geen economi sche hulp meer krijgen. Zij kunnen de gestelde defensie-doeleinden zelf bereiken. De wapenleveranties gaan echter door. Spanje en Zuid-Slavië zullen wel economische steun krijgen. Ook Berlijn, als voorpost van de vrijheid, moet verder worden gesteund. Hoe de bedragen over de Aziatische lan den verdeeld worden, zei de president niet. De toestand rond Formosa schijnt de Amerikaanse regering ernstig verontrust te hebben. De roden bouwen een grote aanvalsmacht op. Admiraal Radford, voorzitter van de commissie van stafchefs*, is be reids naar Formosa vertrokken. Op de A.-A.-conferentie heeft de politieke commissie met algemene stemmen haar goedkeuring verleend aan een belofte om de beginselen van AAN DE 75 Engelse kinderen, die deze week de graven van hun ge sneuvelde vaders op Nederlandse oorlogskerkhoven hebben bezocht, is een boek aangeboden met herinne ringen aan de jongste oorlog. DE DUBBELTJESACTIE voor de wereldfederatie dierenbescherming is 'n succes geworden. Men hoopt, dat in Mei de twintig mille binnen zijn, die men nodig heeft voor het vesti gen van de zetel der wereldfederatie. DR SALK, die de nieuwe entstof te gen kinderverlamming ontdekte, zal de giften die hij uit alle delen van de wereld ontvangt, gebruiken voor een fonds, ten bate van de preventieve geneeskunde. de rechten van de mens, zoals die zijn vervat in het V.N. handvest, te steunen. Een uit acht landen bestaande sub commissie zal een ontwerp-verkla- ring opstellen over het Palestijnse vraagstuk en over het probleem van de Arabische vluchtelingen. In de culturele commissie zou een botsing zijn ontstaan tussen China en Zuid- Vietnam. Buiten de conferentiezaal zijn de pogingen voor het bereiken van een oplossing voor het vraagstuk Formo sa in afzonderlijke gesprekken voort gezet. Vandaag zal Formosa onderwerp van gesprek zijn op een afzonderlijke bijeenkomst van India, China, Birma, Ceylon, Indonesië, Pakistan, Thai land en de Philippijnen. Het voorstel, dat de politieke com missie een sub-commissie zou benoe men voor het ontwerpen van een re solutie over Palestina is afkomstig van Nehru. Hij gaf uitdrukking aan zijn sympathie met de Arabische vluchtelingen. Hij zou eveneens heb ben verklaard, dat het vraagstuk ge worden is van een plaatselijke toe stand tot een kwestie van macht en politiek. Nehru zou voorts hebben herinnerd aan het lijden van de Joden onder het Duitse nationaal-socialis- me. Nehru verklaarde, dat op de een of andere wijze een oplossing voor het probleem moest worden gevonden en dat de enige wijze was het voeren van vreedzame onderhandelingen. OOK ZIJ EISEN. De besprekingen werden geken merkt door bittere aanvallen op Is raël door vele Arabische staten. Indonesië stelde voor, dat de com missie voor ecnomische samenwer king de conferentie zou opwekken een verzoek te doen voor het opheffen van het embargo van de V.N. op strategische goederen voor Peking- China. De Philippijnen, Thailand en Turkije verzetten zich krachtig. Vertegenwoordigers van onafhan kelijkheidsbewegingen in Turkestan en Noord-Kaukasus hebben het Sov jet-Russische „kolonialisme" veroor deeld. Deze vertegenwoordigers heb ben geen officiële status bij de con ferentie en hebben verzocht, dat hun eisen op onafhankelijkheid worden besproken door de officiële delegaties De voormalige groot-Moefti van Je ruzalem maakte Woensdag een on verwachte entrée in de Bandungse conferentie. Vijfhonderd inwoners van een klei ne desa in het district Wonosobo op Midden-Java zijn levend begraven als gevolg van een aardverschuiving, die het dorpje als het ware in de aarde DE VEESTAPELS van verschil lende boeren op de Noord-Veluwe die op godsdienstige gronden wei gerden hun koeien op T.B.C. te laten onderzoeken, zijn in beslag genomen. TWINTIG DORDTSE politiemannen hebben een hele nacht gezocht naar een 8-jarig meisje, dat na haar ge bruikelijke avondje van de jeugdver eniging niet was thuisgekomen. Het kind was bij een vriendinnetje gaan logeren. En pa en moe wisten van niets. DE BRAND bij de Vlaardingse vis- conservenfabriek „Flamingo" moet ontstaan zijn, doordat enkele arbei ders sigaretten in de mond aan het stoeien zijn geweest. Eén verloor het vuur van zijn sigaret en het was zover. DE REGERING van Paraguay heeft een editie van een katholiek blad, dat in de hoofdstad verschijnt, in beslag genomen. In het bewuste nummer werd volledige vrijheid van vakbe weging geëist. VOLGENS „Het Laatste Nieuws" staat het nu vast, dat de E.K.S.G. de Belgische kolenprijzen zal herzien. De noteringen der Belgische industrie kolen zouden enigszins worden ver laagd. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Half- tot zwaarbewolkt niet enige regen of motregen. Onge veer dezelfde temperaturen als r gisteren. Matige tot vrij krach- tige wind tussen Noordwest en f Noord. J Vandaag: Zon onder 19.48 uur. t Maan onder 18.55 uur. Morgen: t Zon op 5.33 uur. Maan op 5.00 uur. deed verzinken. Er waren slechts overlevenden. In Februari waren de desabe woners reeds gewaarschuwd voor dreigend gevaar, doch de waarschu wing bleef zonder resultaat. Zondag nacht, toen de desa sliep, kwam er beweging in de aarde van de twee heuvels waartegen het dorpje was gebouwd. Met donderend geweld stortte even later de zware aardmas- sa zich op het dorpje: alles bedel vend. In het gebied van Volos (Grieken land) woedde een aardbeving. Er viel hier één dode en 3500 personen zijn dakloos geworden. Vorig jaar werd Volos ook reeds door een aard beving getroffen. Er vielen toen 27 doden. In Chili zijn eveneens aard schokken waargenomen. Vloedgolven wierpen zich op de kust en volgens de eerste berichten is er grote schade aangericht. Op een massale bijeenkomst van stakend I.ondens dagbladpersoneei is gisteren de Dinsdag door de leiders aangegane schikking tot beëindiging van de staking, goedgekeurd. Door deze beslissing wordt het mo gelijk, dat vandaag weer bladen ver schijnen. Het arbeidsgeschil, dat 27 dagen heeft geduurd, heeft de dag bladeigenaars bijna .25.000.000 gulden gekost. Het stakende personeel, 700 clec- triciëns en andere arbeiders, die be last zijn met het onderhoud van de machines. had besloten gister middag om vijf uur het werk te her vatten. In Denemarken is tengevolge van een conflict in de landbouw in de steden practisch geen melk ver krijgbaar. Alleen voor ziekenhuizen en babies is met grote moeite de voorziening van dit kostbare vocht nog gaande te houden. Op het plat teland is de situatie heel anders....: daar moet de melk óf weggegooid worden, óf, zoals hier aan de bees ten worden gevoerd.... De vakvereniging van boerenar beiders heeft haar leden verzocht vandaag het werk te hervatten. Dan is er weer „melk voor elk". Japan is voor het ogenblik niet van plan om communistisch-China te er kennen, zo heeft premier Hatojama verklaard. Normalisering van de be trekkingen is iets geheel anders, al-, dus de Japanie eerste minister. China maakt momenteel reclame voor zijn economische ontwikkelings plannen, die ver in de toekomst rei ken. In het jaar 2000 denken de Chi nezen een machtig en hoog-geindus- trialiseerd land te bewonen. De socia lisatie van China zou zeker drie vijf jarenplannen vergen, zo wordt offi cieel erkend. Het Nederlandse motorschip „Ko- ta Baroe", dat gisteravond onder loodsaanwijzing van Rotterdam ver trok. is door een tot nog toe onbe kende oorzaak om 22.35 uur dwars in de wal gelopen ter hoogte van Maassluis. Door het laten vallen van het stuurboordanker en ongeveer 60 vadem ketting werd erger voorko men. Direct werd sleepboothulp in geroepen. Men verwachtte, dat het schip vannacht vlot zou komen. FRANSEN OPENLIJK VAN VERRAAD BETICHT Officiële Franse kringen be weren, dat de incidenten te Sai gon (Z.-Vietnam) van Dinsdag, veroorzaakt werden door „ge heimzinnige groepen gewapende burgers, die zich vrijelijk door de stad bewogen". Het Franse opperbevel en het Viet namese nationale leger stellen een onderzoek in naar de identiteit van deze burgers. De perschef van pre mier Diern meende, dat de Fransen schuldig zijn aan de incidenten. De Fransen zouden ook de particuliere legers steunen en een politiek voeren van „verdeel en heers", juist als zij in Afrika doen. Amerika heeft de premier van Zuid- Vietnam, Diem, verzekerd, dat hij volledig door Amerika gesteund wordt, ondanks Franse druk om hem te laten vallen. De Sabena heeft haar nieuwe he- licopter-dienst van Brussel op Eind hoven geopend. Driemaal daags zul len de toestellen deze route vliegen. Natuurlijk ging de eerste vlucht naar de lichtstad en de ontvangst van het vliegtuig daar, met enige plechtigheid gepaard. Enkele Eind- hovense notabelen maakten een vluchtje met de helicopter, die door commodore Tremerie werd bestuurd en daarna werd aan het gezelschap een ere-wijntje aangeboden op het gemeentehuis. Over enkele weken zullen de toestellen die op Eindho ven vliegen, eenmaal daags door gaan naar het Roergebied. Momenteel vertoeft in ons land een Amerikaanse veiligheids deskundige, die van oordeel is, dat het aantal bedrijfsongeval len bij ons met de helft kan worden verminderd. Hij heeft bij de Hoogovens in Vel sen zijn theorieën verspreid en inder daad daalde daar het aantal on gevallen aanmerkelijk. Het per centage bedrijfsongevallen in Nederland is viermaal zo hoog als in de V.S. De naam van de deskundige? A. R. hateiner. "TWEE kapel wagens van de Oostpries- de Oostpriester- hulp, steunend door de geweldi ge vracht die z(j vervoerden, ver lieten gisteren 't winterkwartier Koenigstein. Zu voeren duizen den kilogram men aan giften van Nederlandse en Belgische ka tholieken mee. Dat alles is nu onderweg naar de diaspora-gebie- den in Neder- Saksen. Slees- wijk-Holstein, Hessen en Z.W. Duitsland. Er is bij de enorme zending b.v. 50 ton snoepgoed, een geschenk van de Belgische jeugd. Bij het feestelijk afscheid in Koenigstein waren veel priesters aanwezig. In de kapelwagen, die bestemd is voor de Oostenrijkse vluchtelingenkampen, droeg pater W. Werenfried van, Straaten O. Praem. een H. Mis op. Dit jaar zullen er 28 kapelwagens van de Oostpriesterhuip door Duitsland en Oostenrijk rollen. Volgend jaar zullen Oekrainse, Tsjechische en Poolse priesters aan de rijdende kerk deelnemen, om hun landgenoten in de vluchtelingenkampen in Frankrijk en Oostenrijk te bezoeken. In Wenen verwacht men tegen vol gende week Woensdag een bijeen komst van vertegenwoordigers der Grote Vier, ter voorbereiding van een conferentie over een Oostenrijks staatsverdrag. Amerika heeft het Rus sische voorstel inzake een conferentie der vier ministers prompt in welwil lende overweging genomen. De Oost-Duitse premier verklaarde onlangs, dat het Duitse vraagstuk op dezelfde basis als de Oostenrijkse kwestie kan worden opgelost. Het Westen negeerde dit lokaas volkomen. De Verenigide Staten en West- Duitsland hebben gisteren de ratifi catie-oorkonden van de Parijse ver dragen, die een einde maken aan de Naar verluidt zullen minister Bey- en en zijn Belgische ambtgenoot, Spaak, Zaterdag bij hun besprekingen in Den Haag, ook van gedachten wis selen over een plan voor een Euro pese tolunie, in verschillende, ach tereenvolgende étappes. Als dit plan de instemming van bei de Beneluxpartners kan verwerven, zal het als Benelux-voorstel ter spra ke worden gebracht op de bijeen komst van de 6 K.S.G.-ministers, vol gende maand in Luxemburg. In Geel (België) is de auto van de minister van Binnenlandse Zaken, Vermeylen, door een woedende groep demonstranten bekogeld met stenen en straatvuil. De wagen zag er ontoonbaar uit. Het Volkshuis te Geel, waar de minister een toespraak zou houden, werd eveneens „onder vuur" genomen. Tal van ruiten sneuvelden en de rijkswachters hebben de demonstran ten met traangasbommen moeten be- „QNBEKENDE Piet is Rooie Henk", met deze merkwaardige al gebraïsche formule kwam gisteren de Of ficier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank tot de conclusie, dat de 30-jarige koop man E. S., die een zaakje in de Jordaan heeft, de dader moet zyn van de roof uit een Het was een zaak vol variatie. Rooie Henk, die zeven veroordelingen ach ter de rug heeft (zijn maat zat 8 keer in de cel) bleef ontkennen, dat hij iets met de zaak te maken had. Tij dens het vooronderzoek had hij al leen toegegeven, dat hij erbij had staan kijken, toen heler Frans de buit aan het tellen was. Even had hij mee geholpen, zei hij. maar toen was hij 'm gesmeerd, omdat hij bang werd bestelauto van de PTT, in October van vorig jaar. H(j moet achter op de wagen zijn ge sprongen, de deur met een steeksleutel hebben geopend, waarna hij in dc wagen vrij spel had. Zoals men zich zal her inneren verwisselde bij de roof een bedrag van f 63.000 van eigenaar. De eis tegen „Rooie Henk", zoals de koop man in de Jordaan wordt genoemd, luidde vier jaar met aftrek. Zijn vriend en com pagnon, Frans H„ die als heler terecht stond, hoorde 3 jaar met af trek tegen zich eisen. Over 14 dagen uit spraak. van die berg bankpapier. Frans op ziji, beurt sprak: „Rooie Henk heeft er niks mee te maken. Ik kreeg de poet van mijn vriend Piet, maar wie dit is zeg ik niet. Ik verklik mijn gab bers niet!" Toen deed de Officier zijn doos van Pandora open, die vol bewijzen zat. Vier weken na de roof (zoals men weet werden de chauffeur en de bij rijder van de postauto een tijdlang verdacht) kreeg de rechercheur een tip, dat Frans H. (de heler) een Volks wagen had gekocht. Voor een schar relaartje uit de Jordaan was dat wel een heel grote aankoop en dus kwam er een huiszoeking bij Frans. Zonder veel moeite vond men 56 mille, ver- elders in huis. Frans vertelde, dat zekere „Piet" hem dit geld in bewa ring had gegeven. Wie „Piet" was vertelde hij niet. ERVARING borgen in een blikken jamtrommel en op Henk leek. Nu werd ook Henk aan de tand ge voeld, maar die hield zich ais een lam De politie zocht echter voort en zo ontdekte zij, dat Rooie Henk in de oorlog een zekere faam had als auto- berovcr. Hij sprong achter op Duitse vrachtauto's en roofde wat van zijn gading was. Verder vond dc dacty- loscopisclie dienst een vingerafdruk van Rooie Henk op dc binnenzijde van het deksel van de jambus, waar het geld in had gezeten. In de derde plaats zorgde de politiehond Arno, met zijn onfeilbare neus voor een aanwijzing. De politie legde 20 sleutels in een lange rij op de vloer. Onder die sleu tels was er één, die Henk in zijn zak had gehad. Men liet Arno aan de bankbiljetten ruiken en keer op keer liep hij naar dezelfde sleutel (die van Henk!) en bracht die bij zijn baas. Hetzelfde deed hij met een sleutel, die aan Frans toebehoorde. Hierop gaf Henk tenminst toe, dat hij met het tellen van de bankbiljetten had geholpen. Maar meer niet! De recherche zocht de hele Jordaan af naar de geheimzinnige „Piet", maar die bleek onvindbaar. De Offi cier constateerde: „Piet is Henk". Een aanwijzing temeer was, dat een voor bijganger op de avond van de post roof een man op de PTT-auto had zien springen, die van achteren stoken om ze weg te krijgen. Een der betogers, die een lachgasbom op raapte, verwondde zijn hand, toen het ding ontplofte. ,.Le Peuple", het Bel gische socialistische blad schreef over de incidenten in Geel: „De geweldda den van het clericale Janhagel moe ten nu maar eens eindigen. Thans gaat de wet der vergelding spreken". Bij de betogingen in Vucht, daags tevoren, blijken twee personen ge wond te zijn geraakt. Op een weiland werd een film vertoond van de beto gingen in Brussel. Na de voorstelling chargeerden de rijkswachters. Twee personen werden tot bloedens toe ge slagen. De rijkswachters achtervolg den de tenslotte vluchtende betogers tot in de huizen van de burgers, waar zij waren binnengelopen. BEKERING De verdediging vond sterke argu menten in het feit, dat Frans, de he ler een Volkswagen kocht, terwijl Henk (die toch als maat de helft van de buit zou moeten hebben) zo arm was als een kerkrat. Hij kon zelfs een boete van f 40 niet betalen. De getuigeverklaring was zwak, aldus de raadsman, van Henk, want de man die Henk op de auto zou hebben zien springen, vergiste zich eerst, vóór hij Rooie Henk aanwees. Henk zelf richtte zich in de ver- dachtenbank tot zijn maat Frans en riep: „Ik smeek je, zeg of ik Piet ben of niet!" Frans antwoordde. „Je weet toch zelf wel wie Piet is". Henk zuchtte daarop: „Ik zit nu al 4 1/2 maand onschuldig, edelacht- bare. Ik ben een zware jongen, dat weet ik, maar de laatste jaren niet meer". De verdediger van Henk was ook van mening, dat zijn cliënt onschuldig was. Hij vroeg vrijspraak met onmid dellijke invrijheidstelling. De recht bank, na in raadkamer te zijn ge weest, vond geen termen voor onmid dellijke invrijheidstelling. bezetting van West-Duitsland, in da Bondskanselarij gedeponeerd. Ieder had verwacht, dat de Bondsregering de termijn der deponering met Enge land en Frankrijk wilde afspreken en dat het deponeren door de V.S. een eenzijdige handeling zou blijven. Het souvereiniteitsverdrag wordt van kracht als alle vier ondertekenaars de documenten hebben gedeponeerd, Amerika, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. Maarschalk Zjoekov, de Russisch» minister van Defensie, heeft in een brief aan de overzeese persclub, die in New York vergaderde, de presi dent en het volk van de V.S. het al lerbeste toegewenst. Deze ging verge zeld van een smeer aan degenen, die de Parijse accoorden hadden bedacht. Hongarije heeft naar het heet van wege de oorlogsdreiging uit het Wes ten zijn militaire uitgaven met 132 millioen forint verhoogd. Financiële deskundigen in Engeland noemen de nieuwe begroting van mi nister Butler, die voorziet in belas tingverlagingen, ook ten behoeve van de „kleyne luyden" het werk van een groot politicus. De minister stelt 2.4 millioen per sonen geheel vrij van inkomstenbe lasting en toch houdt hij ruim de helft van het begrotingsoverschot achter de hand, om het vertrouwen in het Pond Sterling te kunnen hand haven. De Labour-oppositie ontving But lers begroting beslist ongunstig. Ver wacht wordt, dat Labour een ware guerilla tegen de regering zal gaan voeren. Want de verkiezingen nade.- ren Onze telefoto toont een gelukkige moeder te Luxemburg: Prinses Jo sephine-Charlotte, die Zaterdag verblijd werd met de geboorte van een prinsje, Prins Henri. Bij de restauratie die thans wordt uitgevoerd aan de raads zaal van het in 1614 gebouwde raadhuis te Bolsward heeft men een ontdekking gedaan. Reeds lang werd vermoed, dat de fraai gesneden toegangspoort was ver vaardigd door Jacob Gijsbert, vader van de Friese dichter Gijsbert Jacobs, destijds „kis tenmaker" en later burgemees ter van Bolsward. Dit .vermoe den is bevestigd, toen men bij het schoonmaken van het eiken hout de signatuur van Jacob Gijsbert ontdekte. Onder fraai lofwerk bleek het volgende op schrift te zijn aangebracht: „Ja cob Gijsbertsz. heeft dit kiste- makerswerek gemaeckt.... (on leesbaar)anno 1615" Het jaartal geeft bovendien een be trouwbare aanwijzing, dat de betimmering direct na de bouw van het raadhuis is aangebracht

de Stem | 1955 | | pagina 1