VIER RUSSISCHE concessies in mil voor neutraliteit In Wenen was het feest Na tien jaar bezetting DIRECTIES ONTSLAAN 22000 employees ENGELAND OP 26 MEI NAAR DE STEMBUS Ook filmster Gary Cooper kreeg een feestelijk welkom Kamermeisje vreesde dat diefstal werd ontdekt Bezettingstroepen moeten uiterlijk 31 December vertrokken zijn ANTWERPEN gaat morgen betogen Straaljager landde op boerenerf Niet zo druk als bij Audreymaar: Hij begon met 10 gld per dag Roemenië maant Zwitserland Order van 30 millioen voor Philips Europa en zijn economie DAGBLAD VOOR Kr<Ji Ugsgevangenen komen vrij De Londcnse krantenstaking Het overleg is vastgelopen - Segers: Geen compromis Weinig verandering BURLISTO over moorden in Tilburg en Harderwijk Vlag gen uit op 5 Mei! „Halve premie- woningen"" zijn opgedeeld Premier Eden deelt mee WIJ ZIJN GEREED,ZEGT LABOUR Vrouwelijke douanebeambten vroegen om een handtekening Zij overleefden de ramp Rattenvergif in een slaatje Zes jaar geëist Dc overval in Bern Deel van slacl door brand verwoest Integratie volgens oud Nederlands plan Hij schrok wel even r SEN 95e JAARGANG No. 21819 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Losse nummers 13 et. Postrek no. 278841. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelpiem 11 Tel.: Uuectie, Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: C.J v Hootegem. Mi Ut A. J J iVL. Mes, Mr H. M L. de Recbtei, L. J, v t Westende. P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5 85 pei Kwartaal, pej post f 8.55, pet week (uitsluitend bij niet-post- bestell I 0.45 Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland aoW at) ZATERDAG 16 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) NADAT Donderdagavond de korte mede deling van kanselier Raab - „Oostenrijk komt vrij" - al vreugde had gebracht in hel land tussen Bregenz en Wenen, zijn gisteren de details bekend gemaakt van de overeen komst die het resultaat is van de bespre- Het accoord zal, indien het door Engeland, Frankrijk en de V.S. wordt goedgekeurd, een einde maken aan de bezetting van Oostenrijk die tien jaar heeft geduurd en die onnoemelijk zware lasten legde op dit kleine land. De Oostenrijkers verwachten zeker, dat het Westen met de over eenkomst accoord zal kunnen gaan. kingen in Moskou. De Sovjelregering is bereid, vier belangrijke concessies te doen, in ruil voor de belofte van Oostenrijk dat liet neutraal zal blijven en geen militaire liases op zijn grondgebied zal toestaan. De bijzonderheden van de overeen komst, die Vrijdag in het Kremlin werd geparafeerd, werden bekend ge maakt, toen de Oostenrijkse delegatie onder leiding van kanselier Raab naar Wenen terugkeerde, nadat zij drie da gen onderhandeld had. Rusland stemt er mee in, dat (1) De bezettingstroepen van de vier mogendheden, zodra het staatsverdrag, dat Oostenrijk zijn onafhankelijkheid teruggeeft, van kracht wordt en niet later dan 31 December van dit jaar, zullen worden teruggetrokken. (2) De scheepvaartlijn en de scheeps werven te Korneuburg, «die thans in Russische handen zijn, aan Oostenrijk worden overgedragen en dat ook de olievelden en -raffinaderijen worden HET FRANSE SCHIP „Olympia" is gisteren ter hoogte van La Coruna (Noord-West Spanje) op de rotsen ge lopen en gezonken. De bemanning kon in veiligheid worden gebracht. OP ZATERDAG 30 April zullen de kapperszaken van 's middags 2 uur af gesloten zijn. Op Donderdag 5 Mei zijn ze de hele dag dicht. DE 80-JARIGÈ heer V. is gisteren bij het oversteken van het Mijnsheren- plein te Rotterdam door een vracht auto aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. INA BOUDIER-BAKKER, de bekende romanschrijfster, heeft gisteren in Utrecht receptie gehouden ter gele genheid van haar tachtigste verjaar dag. Dat het er druk was, laat zich verstaan. DE AMERIKAANSE ambassadeur in Parijs heeft Vrijdag een eerste gedeel te van een belangrijke boekerij over atoomenergie aan de Franse autoritei ten overhandigd. Dit in het kader van een ruilovereenkomst die de regering met Washington is aangegaan. MET INGANG VAN hedenavond zul len ongeveer 70.000 boerenarbeiders en arbeiders op zuivelfabrieken van werk worden uitgesloten, als gevolg van een recente staking. OPNIEUW hebben de minister-presi dent van Noord-Rijnland en een aan tal industriëlen in het Ruhrgebied ge protesteerd tegen het Franse plan om de Moezel te kanalizeren. teruggegeven, in ruil voor leveranties ruwe olie. (3) Alle Oostenrijkse krijgsgevange nen en burgers, die nog in de Sowjet- Upie worden vastgehouden, zullen worden teruggezonden (volgens schat ting van dc Oostenrijkse regering be treft flit 353 krijgsgevangenen en 1.117 burgers). (4) Oostenrijk de 150 millioen dollar, welke Rusland volgens het in 1949 op gestelde ontwerp-verdrag krijgt, in de vorm van Oostenrijkse goederen in plaats van in baar geld kan betalen. „ALS GELUKKIGE MENSEN" Uit het gemeenschappelijke commu nique, dat kort na het vertrek van de Oostenrijkse delegatie werd gepubli ceerd, blijkt, dat de Russen thans in grote lijnen accoord gaan met het ont werp-verdrag, dat in 1949 opgesteld werd door de „grote vier" en aan vaardbaar is voor het Westen, doch dat nooit werd ondertekend. Dit ont werp. dat Oostenrijk volledige onaf- hankglijkheid geeft, voorziet in een verbod van iedere politieke of econo mische unie tussen Oostenrijk en Duitsland. Verder worden de grenzen van Oostenrijk afgebakend volgens de toestand van vóór de „Anschlusz" bij Duitsland in 1938. Voordat hij te Moskou in het vlieg tuig stapte, zei kanselier Raab: „Wij keren naar Wenen terug als gelukkige mensen. Het werk dat hier gedaan is, zal van grote betekenis kunnen zijn voor de gehele wereld". De Franse premier Edgar Faure heeft verklaard: „De Franse regering wil in het resultaat van de besprekin gen een nieuw bewijs zien, dat door onderhandelingen mogelijk is, de moeilijkheden tussen Oost en West op te lossen. Ook Washington gaf bemoe digend commentaar. In Wenen is de delegatie, bij haar terugkeer uit Moskou, een geestdrifti ge ontvangst ten deel gevallen. Langs de dertig kilometer lange weg naar het vliegveld en in de stad zelf ston den de mensen samengegroept, om de kanselier en de andere afgevaardig den toe te juichen. O Dc onderhandelingen tussen verte genwoordigers van de Londcnse kran teneigenaars en van de 700 stakende personeelsleden der dagbladbedrijven zijn afgebroken. De stakers willen eerst opslag en dan eerst voortzetting van het overleg. Als gevolg hiervan zijn nu 22000 werknemers, die niet bü de staking waren betrokken, ontslagen. Volgens de directies is er geen werk meer voor hen. Desondanks heeft men besloten de staking voort te zetten. De voorman nen van de 700 monteurs en electri- ciëns. die hogere lonen eisen, zijn voornemens vandaag een massabijeen komst te beleggen, nu de „vredeson derhandelingen" zijn mislukt. Een van de betrokken vakverenigin gen de onder communistische lei ding staande „Electrical Trades Union" wil de actie uitbreiden tot de BBC, waar veertig van haar aanhangers niet erkend worden, omdat de E.T.U. zich weigert te verplichten om alle geschil len langs de weg van bemiddeling te regelen. De desbetreffende eiectriciëns 99 Tienduizenden katholieken zullen Zondag: a.s. te Antwerpen deelnemen aan de protestbetoging der C.V.P. te gen de schoolpolitiek der regering. Volgens de organisatoren moet deze manifestatie aantonen, dat 26 Maart geen eindpunt betekende en de ka tholieke bevolking meer dan ooit be sloten is, het van kracht worden der wetsontwerpen-Collard te verhinde ren. Op de kaderdag, die aan de demon stratie vooraf zal gaan, zullen de lei ders van de C.V.P. de richtlijnen voor hun nieuwe actie bekend maken. Oud-minister Segers verklaarde op een persconferentie dat een parlemen tair debat geen oplossing kan bren gen omdat de C.V.P. met een compro mis in de schoolkwestie, die voor haar een levensprobleem betekent, geen genoegen kan nemen. Segers was ook van oordeel, dat Koning Boudewijn zijn voorgenomen reis naar de Congo beter kon uitstellen, omdat zijn aan wezigheid in het land hem gewenst voorkomt. IN DE TOEKOMST zullen reizi gers in Franse treinen onderweg hun vrienden en kennissen op kun nen bellen. De Spoorwegen nemen momenteel proeven op dit gebied, in samenwerking met de PTT BINNEN KORTE TIJD zal het Neder landse leger de beschikking krijgen over een anti-tankwapen, dat naar het oordeel van de deskundigen in staat zal zijn de dikste bepantsering op een afstand van 900 meter te doorboren. AMERIKA BLIJKT ook de Sovjet- Unie reeds gegevens te hebben ver schaft over het nieuwe vaccin tegen kinderverlamming. Dit heeft de di recteur van de Nationale Stichting voor Kinderverlamming in de V.S. meegedeeld. DE NEDERLANDSE zeesleepboot „Gele Zee" is door de Egyptische auto riteiten op de „zwarte lijst" geplaatst omdat hij een drijvend dok van Duits land naar Israël had gebracht. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Over het algemeen licht tot half iwolkt en droog weer. Overwegend matige Noordelijke wind. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 19.40 uur, maan onder 12.20 uur. Morgen: Zon op 5.43 uur, zon onder 19.41 uur, maan op 3.19 uur,! maan onder 13.34 uur. Maandag: Zon op 5.41 uur, maan op 3.39 uur. De telepaath Burlisto, die dezer da gen in Maastricht, met verbluffend re sultaat demonstraties gaf, heeft op het politiebureau in deze stad zijn visie gegeven op de moorden in Tilburg _en Harderwijk, die de laatste weken zijn gepleegd. Hij beweerde, dat deze moorden door dezelfde man zijn be gaan. „Ik zie een man", zei hij, „in mi litair uniform. Deze man, die getracht heeft naar België te vluchten, is de dader. De moordenaar zal in Maas tricht of omgeving worden gearres teerd," zulten van af vandaag „volgens het reglement werken", waardoor moge lijk de televisieprogramma's getroffen zullen worden. Men acht het onwaar schijnlijk. dat de radio-uitzendingen van dc B.B.C. van de actie te lijden zullen hebben. Premier Eden en vooraanstaande lei ders van de vakbeweging waren Vrij dag ook betrokken bij het overleg over dc staking. Sir Anthony ontving een speciaal rapport van zijn minister van arbeid, Sir Walter Monckton. Het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag geeft de bevolking van Nederland in overweging op 5 Mei a.s. om tien minuten voor 8 uur de viag uit te steken. Het comité neemt aan dat om 5 minuten voor 8 uur dan ook geheel Nederland in vlaggentooi zal zijn. Het comité verzoekt verder om 5 minuten voor 8 uur alle klokken van alle kerken en alle torens in het ge hele land te laten luiden tot 8 uur (echter rekening houdende met plaat selijke kerkdiensten, waarvoor dus overleg gepleegd moet worden). Om 8 uur zullen de radio-uitzendingen be ginnen. Naar het Ministerie van Wederop- bouwen en Volkshuisvesting ons mede deelt, was begin April het aantal van 8.000 woningen in de vrije sector, waarvoor een halve premie kon wor den aangevraagd, reeds bereikt. Het heeft derhalve geen zin meer thans nog aanvragen voor „halve premiewo ningen" bij de gemeentebesturen in te dienen. Sir Anthöny Eden, de Britse Eerste Minister, heeft Vrijdag avond bekend gemaakt voor 26 Mei algemene verkiezingen in En geland te zullen uitschrijven. In zijn eerste radio-toespraak, sinds hij Churchill opvolgde, zei de premier dat hij de Koningin ver zocht had, het parlement op 6 Mei te ontbinden. Het nieuwe par lement wordt 7 Juni bijeengeroepen en op 14 Juni zal Koningin Elisabeth de plechtige opening verrichten. De samenstelling van het huidige parlement is: 320 conservatieven, 294 Labour-afgevaardigden, 6 liberalen, 2 Ierse Nationalisten en 3 va cante zetels in totaal 625 zetels. De algemene secretaris van de Labourpartij, Morgan Phillips, zei na de verklaring van Eden: „Wij zijn gereed en ongeduldig". Wegens de krantenstaking konden de Londenaars het nieuws alleen via de radio vernemen. De premier heeft een vroegere datum voor de verkiezingen vastgesteld dan reglementair nodig is. De ambtstermijn van de conservatieve regering loopt pas in October 1956 af. Zij is in 1951 gekozen. Het feit dat nu reeds verkiezingen gehouden zullen worden, brengt men in verband met het feit dat een conferentie van de vier mogendheden in de nabije toekomst waarschijnlijk is. Voor de Britse regering zal het prettiger onderhandelen zijn, wanneer zij een nieuw mandaat van het volk heeft gekregen. Bij de aankomst van Gary Cooper stonden onder de vele belangstel lenden ook deze fikse „Cowboys". Er kon nog juist een handtekenin- getje of, voor de „publiciteit" de filmster geheel in zijn macht kreeg. Een Engelse straaljager van het type Gloster Meteor, afkomstig van, de vliegbasis Wceze in West-Duitsland, heeft Vrijdagochtend een geslaagde en nogal merkwaardige noodlanding ge maakt in de Limburgse gemeente Horst. Beide inzittenden bleven onge deerd. Het toestel kwam tijdens een vlucht boven de Peel in moeilijkheden, waar schijnlijk doordat dc toevoerleiding van dc brandstof defect raakte. Het toestel vloog recht op het centrum van Horst af, maar kwam gelukkig buiten de bebouwde kom neer op een stuk akkerland. Het schoot tussen twee boerderijen door, dwars over een weg, en kwam tot stilstand vlak voor een mesthoop op het erf van de landbou wer Verhaag. De inzittenden: een pi- loos cn een lid van 't grondpersoneel van Weeze, dat de vlucht meemaakte, konden het toestel ongedeerd verlaten. De Amerikaanse filmster Gary Cooper, 54 jaar, maar nog even charmant als in de jaren toen hij voor de „Tom Mix"-films speelde, is gisterenochtend op Schiphol gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen aan Nederland. In Amsterdam en Rotterdam woont hij voorstellingen bij van zijn nieuwste film „Vera Cruz" en Zon dag stapt hij weer in het vliegtuig naar Stockholm. Al heeft Gary Cooper in de afgelo pen dertig jaar heel wat vrouwenhar ten in vuur en vlam gebracht, de ont vangst op Schiphol was minder dol dan bij de aankomst van Audrey Hep burn, enkele maanden geleden'. Niet temin had de Hollywood-ster genoeg te verwerken, voordat hij in het vlieg veld-restaurant achter zijn kopje kof fie zat. Lichtelijk verrast- en overbluft pas seerde Cooper, wiens haar thans iets begint te dunnen, temidden van de mannequins en vervolgens een groot aantal K.L.M.-stewardessen voor de persfotografen, waarna hij, omstuwd door vele tientallen belangstellenden, de tocht naar de douanehal ondernam. Links van hem bliezen de leden van de Amsterdamse politiekapel, onder leiding van Johan Pinkse, dat het een lust was. Cooper moet onwillekeurig terug hebben gedacht aan zijn rol in „Mr Deeds Goes to Town",, waarin hem door een soortgelijk muziekcorps uitgeleide wordt gedaan. Onderweg begon reeds de jacht om zijn handtekening. Enkele bevoorrech te padvindertjes hielden hem staande en deden allen met succes een beroep op hem. Hetzelfde geschiedde in de douanehal, waar vrouwelijke. douane beambten hem potlood en papier in de handen drukten. Achter de grote ramen van de hoger gelegen wacht zaal blikten tientallen vrouwenogen op de lange figuur neer, die bijna bo ven iedereen uitstak. VOOR HET EERST Het is voor de eerste maal dat de Amerikaanse filmster Nederland be zoekt. Wel is hij in 1953 in Eupopa ge weest, doch toen heeft zijn bezoek zich beperkt tot België, Zwitserland en Duitsland. Hij heeft nu reeds dertig jaar films gemaakt, begonnen op 24- jarig^ leeftijd bij de oude Fox-maat schappij als stuntman in „Tom Mix"- films. Een val van een paard leverde hem toen tien dollar per dag op. Op het ogenblik verdient hij wel wat meer. Cooper, die zijn intrek heeft geno men in het Amstelhotel te Amster dam, zal vandaag een bezoek brengen aan de Keukenhof. Om half drie staat een speciale vlucht met een Sabena-helicopter naar Rotterdam op het programma. Drie overlevenden van het verongelukte Air-India vliegtuig ziet men hier bij hun aankomst te Singapore. Zij werden daarheen gebracht door het Engelse fregat Dampier, dat hen weer van een vissersvaartuig af haalde. Van beneden naar boven ziet men: tweede piloot M. C. Dixit; navigator J. C. Patak en boordwerktuigkundige A. S. Karnik. Zes jaar gevangenisstraf heeft de Officier by de Amsterdamse Recht bank geëist tegen het Amsterdamse kamermeisje C. P., dat in September van het vorige jaar haar mevrouw rat tenvergif had toegediend, waardoor het slachtoffer vrywel alle haren had verloren en wekenlang ziek had ge legen. Het meisje diende in een hotel en ze had enkele malen geld achtergehouden dat ze van de gasten in handen kreeg. Mevrouw had dit ontdekt en uit angst dat er politiezaken van gemaakt zou den worden, heeft verdachte toen haar plannen beraamd. Ze ging naar een drogist en stelde een jongere collega van haar voornemen in kennis. In een slaatje, dat ze voor mevrouw klaar maakte, mengde ze het gif en toen het slachtoffer het gevaarlijke gerecht consumeerde, gaf mej. P. het andere meisje onder tafel een schop. Alsof ze wilde zeggen: „Zie je wel, het lukt uitstekend De dag daarop voelde mevrouw T. nog niets. Nog een dag later echter kreeg ze hevige pijn. De dokter ver moedde aanvankelijk, dat dit een ge volg was van het feit, dat zij zich over de oneerlijke handelwijze van het ka mermeisje zenuwachtig had gemaakt. Roemenië heeft Vrijdag oppjeuw schadevergoeding geëist van de Zwit serse regering voor de aanval in Fe bruari van anti-communistische vluch telingen op de Roemeense legatie in Bern. In een nota, die aan de Zwitserse zaakgelastigde in Boekarest is over handigd, wordt er verder öp aange drongen dat de Zwitserse regering „al le misdadige elementen", die aan de aanval hebben deelgenomen, zal arres teren. De Roemeense regering verklaarde verder dat de aanvallers afkomstig waren uit West-Duitsland en in ver binding stonden met een spionnage- centrum in de Amerikaanse zone van Duitsland. Op Philippijnen: Een gehele w(jk van de stad Baculod in het centrale gebied der Philippijnen is door brand verwoest. Volgens de eerste berichten zijn zeven doden te betreuren. Het aantal gewonden be draagt 68. De schade wordt geschat op 12 1/2 millioen dollar. Duizenden men sen zijn dakloos. Hij adviseerde haar, de verduistering b)j de politie aan te geven en het meisje te ontslaan. Intussen had mej. P. kans gezien, nóg een keer ratten vergif in het eten te doen. Toen het haar van mevrouw T. be gon uit te vallen, ging de dokter een licht op. De zaak werd onderzocht en het kamermeisje ging door de mand. En nu stond ze dan voor de Recht bank. De Officier van Justitie verklaarde, dat hij niet kon geloven aan een po ging om „mevrouw ziek te maken". In dat geval immers zou de verduis tering later toch te berde zijn ge bracht. De Raadsvrouwe van verdach te echter vroeg ontslag van rechtsver volging op juridische gronden. Op 29 April volgt de uitspraak. Het ministerie van Oorlog heeft Vrijdag bij de N.V. Philips te Eindhoven voor een bedrag van dertig millioen gulden be steld aan electronische appara tuur. Deze bestelling betreft de aanmaak van onderdelen voor verscheidene nieuwe typen zend- en ontvangtoestel len en de bouw van deze toestellen. De leveringstijd strekt zich uit over enkele jaren. Minister Beyen zou voornemens zyn, de gedachte aan economische integra tie in Europa tot nieuw leven te bren gen via het oude Nederlandse plan, dat na een douane-Unie tot het doel wil geraken. Er zijn indertijd van Franse zijde nogal bezwaren geopperd. Het oude plan zou worden aangepast aan de nieuwe verhoudingen, nu West-Duits land nauwer is aangesloten bij de Westerse landen. Het is mogelijk, dat minister Spaak nog deze maand naar Den Haag komt, om met minister Beyen over diens plan te spreken. Ook tijdens de Minis terraad van de K.S.G. zal er waar schijnlijk over gesproken worden. Toen Vrijdagmorgen een ju welier aan zijn zaak in de Spuistraat kwam, zette hij, om de deur te openen, een tas met juwelen en briljanten in het portiek neer. Op dat ogenblik kwam een klant aan en bij het betreden van de winkel vergat de juwelier de tas mee te ne men. Toen hij even later de tas wilde halen, die voor enige tienduizenden guldens aan waarde bevatte, was deze ver dwenen. Later bleek dat een paar kinderen de tas hadden ge vonden en deze een eind ver der hadden neergezet. De ju welier zuchtte opgelucht.

de Stem | 1955 | | pagina 1