PasMai) P §ïcin Nieuwe jachthaven Vlissingen te •ssss VERTROUW zelfs je vrienden niet H-O 4 enorm werk, vele moeilijkheden MED1NOS SMAAKT BETER DAN SHAG AXEL-HULST: DE GROTE KLAP s Oude man verdronken Luxueuze slavernij in de Sovjet-Unie Steen Zondag weer op kop Schel des tacl volgend jaar centrum voor watersport SS, Verandering Stichting 1940-1945jubileert Van alle kanten jubileumgiften De morgenstond heeft goud in de mond... havermout Pijlers door overstroming ondermijnd Supersonische appara tenhoffelijke Russen en Amerikaanse tijdschriften dank zij Clark Procédé EQ7 smaken: Alweer een zeer spannende voetbal-Zondag Wat gaan Vlissingen en Goes er van maken Aantal geboorten loopt achteruit Nederlandse koren naar Duitsland Verklaring van Chili, Peru en Ecuador DERDE BLAD VRIJDAG 15 APRIL 1955 Het stadsbeeld van Vlissingen rond de Keersluis is de laatste jaren gron dig gewijzigd. De oude Keersluisbrug werd vervangen door een moderne klanbrue de PZEM-gebouwen vestigden zich in de onmiddellijke nabijheid tal van andere veranderingen zijn vlot aanwijsbaar. Bü de oude Keersluis- brug hoorde ook de „Vlismar". Toen de oorlog voorbij was, bleef dit be- schaatste de jeugd op de bevroren plassen, 's-zomers was het een wilder nis, waar vogels hun schuilplaatsen hadden. aan palen, doch aan boeien, waar door men ze ten allen tijde sterk kan veranderen. De jachthaven Heeft een nuttige lengte van 95 meter en een breedte van 47 meter. Dit jaar komt hierin grondige ver andering, die thans volop aan de gang is. Op een gedeelte van dit ..Vlismar-terrein" komt n.l. de meu-- we jachthaven, die in Vlissingen zo ontzettend hard nodig is en waarvoor grote buitenlandse belangstelling be staat. Bovendien komt aan deze jachthaven ook een aangrenzend ter rein met loskade voor de N.V. Bij- kers Aanemersbedryf. Op 3 Januari van dit jaar begon men met het werk. De mond der haven moest gegraven worden met daarop aansluitend, in de vorm van een L. de jachthaven. Volgens plan zou per 1 April deze jachthaven met de perskaden klaar moeten zijn, waarna men zou beginnen met het slaan der stalen damwand, nodig voor de loswal, afwerken der taluds etc. MOEILIJKHEDEN. Grote en belangrijke moeilijkheden kwamen al spoedig na het eerste begin tevoorschijn. Het terrein werd gekenmerkt als tamelijk vrij van fun deringen. Doch al spoedig bleek, dat dit „tamelijk" moest worden omge zet in „niet", want het wemelde van zware betonnen funderingen met een dikte van 2 m. Het verwijderen kostte enorm veel tijd. Bovendien moet men voorzichtig te werk gaan, want kortgeleden groef de dragline een vliegtuigbom van 500 lbs bloot, die volkomen intact bleek te zijn. Door al deze tegenslag kon niet worden voldaan aan de eerste opzet om haven en perskaden per 1 April klaar te krijgen, doch thans schiet het werk zodanig op, dat men goe de verwachtingen mag koesteren, dat dit gedeelte per eind Mei voltooid zal zijn. Dan gaat men beginnen aan het af werken van de taluds, het slaan der stalen damwand, het klaarmaken van de loswal, waarna de verbinding met het kanaal en de jachthaven ge maakt zal worden. Enorme hoeveelheden grond moet men verzetten. Voor het graven der jachthaven en de mond hiervan moet 22000 m3 grond verzet worden, wat ook weer moeilijkheden oplevert, doordat de bodem bestaat uit dikke veenlagen, zand en kleigrond. Nauwkeurig moet dit door elkaar verwerkt worden om verzakkingen te voorkomen. Alle klei wordt niet direct ver werkt, men vormt zgn. klei-depots o.a. van 800 m3, waarop wij straks nader zullen terugkomen. WATERPEIL. De mond der haven en de jacht haven zelve krijgen een diepte van 2.5 meter min NAP. Het waterpeil in het kanaal bedraagt 90 cm. plus NAP, zodat de totale diepgang 3.40 mtr. wordt. De jachthaven kan 74 schepen bevatten, grote zowel als kleine, die gemeerd worden aan box en. Deze zijn nu eens niet gefixeerd (Advertentie) De N.V. Bijker krijgt de beschik king over een loswand van totaal 95 meter lengte, terwijl men de be schikking krijgt over het aangren zende gedeelte van de haven met een breedte van 29 meter op de wa terlijn. In Juni zal men beginnen met de afwerking van de taluds, die bekleed zullen worden met een laag klei van minstens 50 cm. Hiertoe werden o.a. de klei-depots gevormd. Op deze klei laag komen dan weer de betonnen glooiings-blokken. Zoals bekend ligt het Vlismarter- rein zeer laag en rijks-Waterstaat zal dit terrein nu verder opspuiten. Tijdens de zomermaanden wordt de Sardijngeul gebaggerd en de bakken met het gebaggerde zand zullen nu in het kanaal komen, terwijl een persinstallatie zal zorgen, dat het zand op het terrein wordt gespoten. Het zand wordt om wegwaaien te voorkomen, bekleed met een kleilaag eveneens te halen uit de klei-depots. Bovendien zal rijkswaterstaat nog dit jaar de buitenglooiingen van het gehele terrein aanbesteden. Ook hier voor is weer klei nodig, eveneens te halen uit de kleidepots, waarna ook hier weer betonnen glooiingsblokken geplaatst zullen worden. Naar men verwacht zal ongeveer Augustus dit werk klaar zijn, zodat de jachthaven dus niet voor het sei zoen in gebruik kan worden geno men. In ieder geval beschikt men dit jaar reeds over een uitstekende winterstalling, wat eveneens van groot belang is. Bij de jachthaven wordt ook een helling uitgevoerd, waar men kleine herstellingen aan zijn boot kan ver richten. Bovendien werd er ruimte open gelaten om t.z.t de bouw te verwezenlijken van een clubhuis, werkplaats en toko. Een ruim par- keer-terrein is gelegen voor de jachthaven. Vele Belgische zeilers zullen in de toekomst gebruik ma ken van deze jachthavens en mees tal komen zij per auto naar Vlis singen. Door de aanleg van de rui me parkeerplaats kan men ook dit probleem tijdig opvangen. WIJZIGING Het hele „Vlismarterrein" onder gaat dus een grondige wijziging. Een industrieterrein voor een aannemers bedrijf, compleet met loswal, alles gelijkgebracht met de omgeving. Daarnaast blijft nog een groot deel van dit terrein n.l. de punt, vrij voor industrie-vestiging. Dit stuk heeft een oppervlakte van ruim 8500 m2. Daar het onmiddellijk aan het kanaal ligt, zijn de mogelijkheden hiervoor zeer vele. Onmiddellijk achter de Keersluis, tussen de jachthaven en het Kanaal komt een ruim opslagterrein van de rijkswaterstaat. Momenteel is dit ge deeltelijk in gebruik en ieder kan dit herkennen aan de grote sluisdeu ren, die hier op de wal staan. Waar schijnlijk nog dit jaar wordt hier een cPf jA- d. superieure Let op de gele doos me» 't hondje Uitsluitend varkrUabaer tril .ui, w'""" b® tapper, d. tpecfMlbrenche De Stichting 1940-1945 hoopt - 3 als bekend - op 23 April a.s. haar 10-jarig bestaan te vieren. Die dag zal een buitengewone hoofdbestuurs vergadering worden gehouden. Prins Bernhard, erelid van het hoofdbe stuur, is voornemens deze vergade ring bij te wonen. Meer dan 200 gemeenteraden na men het besluit de stichting bij haar 10-jarig bestaan een jubileumgift te geven. Ook het beroep op de Neder landse verenigingen een gift af te staan uit de verenigingskas uit dank baarheid voor de tienjarige bevrij ding van Nederland vindt algemeen Weerklank. De werkzaamheden van het natio naal bakkers-comité, speciaal in het leven geroepen voor het organiseren van de grote Zweedse wittebroodsac tie op 6 en 7 Mei a.s. vorderen goed Millioenen vlaggetjes zijn in aanmaak en worden onder de 13.500 bekkers gedistribueerd. De stichting ontvangt voorts van vele comité's, die de viering van dp nationale Feestdag op 5 Mei a s voorbereiden, bericht, dat blpaalde ba\eTaeanndpZijtl-inu?el4st' ~an de pfota e stlchtlng zullen worden afgedragen, voor het nog aan de stichting 1940-1945 ontbrekende kani- taal van vijf millioen gulden. Door de Rijkspolitie te Hekendorp en Oudewater is uit de Hollandse IJssel bij Hekendorp het Iijk opge haald van de 67-jarige ongehuwde man A. v. D„ die in de nacht van Zondag op Maandag, zijn woning al daar had verlaten. Hij woonde samen met een bejaar de zuster. De man was zwaarmoe dig en tobde over zijn broer, die en kele weken geleden is overleden. Na de vermissing van de man werd gedurende enkele dagen gedregd in de Hollandse IJssel en de sloten in sultaat. De schipper van een de omgeving, echter zonder re- mèlkboot der V.Z. uit Rotterdam, vond het lijk drijvende in het water. grote loods geplaatst, die nu nog in Veere staat (de „Fokker-loods"). Twee draglines grijpen thans nog grommend in de grond, over enkele maanden zal daar ruim drie meter water staan en nog enkele maanden later wordt deze ruimte ingenomen door jacht en plezierscheepjes. Aan een dringende behoefte wordt dit jaar eindelijk voldaan. Door al lerlei tegenslagen nog wel niet voor het komende watersportseizoen, doch nog deze winter zal de jachthaven haar nut tonen bij de winterstalling der kostbare jachten. Volgend jaar bij het nieuwe seizoen, zal hij bewij zen, hoe dringend nodig zij was. En wanneer t.z.t. de bouwplannen voor het clubhuis, werkplaats en to ko gerealiseerd kunnen worden, heeft Vlissingen, dé stad aan de Schelde een up to date watersport-centrum. (Advertentie) vooral wanneer er op ae ontbijttafel H-O Havermout staat! Want H-O Havermout geeft energie voor de hele dag en is bovendien heerlijk. Voor jong en oud begint de nieuwe dag met H-O Havermout! UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR Het complete ontbijt Bruggen over Amerikaanse rivier besweken fWEE bruggen over de rivier de Homochitto in de Ame rikaanse staat Mississipi zijn bezweken en met een van de bruggen zijn volgens een auto mobilist twee personenwagens en een vrachtauto in de rivier gestort. De rivier was buiten haar oevers getreden. De brug waarop zich de drie auto's bevonden, lag 27 kilometer ten zui den van Natchez. De politie zei te geloven, dat zich op de andere brug geen personen of voertuigen bevonden op het ogen blik van de instorting. Men nam aan, dat de ongelukken zijn te wijten aan ondermijning van de pijlers van de bruggen tengevolge van de overstromingen. Na een paar dagen worden de arbeidsplaat sen toegewezen. Er zijn hier de meest ver schillende laboratoria, kleine en grote werk plaatsen alsmede een goed-voorziene bibliotheek. In de laboratoria worden instrumenten gemaakt die voor frequentie-stabilisering worden gebruikt schijnwerpers geconstrueerd, kunststoffen, por- celein en isoleermateriaal. Een hele afdeling werkt aan de constructie van apparaten en toe stellen voor de zogenaamde grensbeveiliging. In de werkplaatsen worden televisie-ontvang toestellen en magnetofoons gebouwd. Er wor den ontelbare proeven genomen voor alle mo gelijke doeleinden. Maar van enig systeem is niets te bespeuren. Het hele kamp-complex is nauwelijks één kilometer lang en ongeveer 500 meter breed. Rondom loopt een muur en onge veer vijf meter voor die muur een prikkel draadversperring. Op enkele punten van de muur zijn bewakings-torens, die men overal in de So- wjet-ünie tegenkomt. In Koetsjino werken niet alleen gevangenen, er werken ook tal van „vrij en", waaronder vrouwen en meisjes. Zij wo nen meestal in Moskou en komen met de buurt- spoortfein naar het werk. Van de bovenste ver diepingen van het gebouw kunnen wjj op de rondomliggende straten kijken, waarin nogal armelijk geklede mensen en naar verhouding buitengewoon veel kinderen lopen. Ik kom op twee afdelingen tegelijkertijd te werken. In een medisch laboratorium, dat pas is geopend en waarin alleen maar een paar meubels staan. De leider ervan, kolonel May- ronowski is Jood en ik kan mij denken, dat de behandeling van de Joodse bevolking in het derde rijk hem niet onbekend is. Ik verwacht dus, dat hij dienovereenkomstige gevoelens je gens de Duitse gevangenen koestert, maar word aangenaam verrast, want juist hij behoort tot degenen, die zich tegenover de gevangenen van hun meest menselijke kant laten zien. Zijn we tenschappelijke kennis is echter helaas nogal beperkt, zodat het moeilijk is met hem een vak kundig gesprek te voeren. George is de „baas" over de gevangenen in de ze afdeling. Hij is vol grootse plannen en heeft Mayronowski de meest onwaarschijnlijke din gen belooft. George heeft een nieuwe inval: encephalografie. Hij wil de allerkleinste elec- tro-magnetische impulsen van de hersenen op vangen en op een scherm projecteren. In Duits land wordt zoiets gedaan en George schjjnt er wel eens wat over te hebben gelezen. Mayronowski is opgetogen. Hij gelooft, dat men met een dergelijk apparaat gedachten kan le zen en George versterkt hem in deze waan. Ik maan George tot voorzichtigheid; het ge sprek met Dobrosjanski ligt me nog vers in het geheugen. Maar met George is niets te be ginnen. Wanneer ik hem zeg, dat ik aan zijn project niet kan deelnemen, omdat daarvoor grondige kennis van versterking- en afscher mingstechniek nodig is, waarover ik niet be schik, wordt ook Horst nog bij deze afdeling gehaald. En Werner K. die een uitstekend me chanicus is komt er bij en Guenter L„ die wij onder onze hoede moeten nemen, omdat hij nog zo heel erg jong is. Ons clubje kan het goed met elkaar vinden En onze „baas" Mayronowski kan ons niet controleren. George echter baart ons zorg. Hij manoeuvreert zichzelf in een situatie die hem noodlottig moet worden. Onze waarschuwingen slaat hij in de wind: ..Laat mij maar begaan, ik speel dat wel klaar". Hij is niet voor rede vatbaar; we kunnen hem zijn horoscoop niet uit zijn hoofd praten. „Leer Russisch" 's Morgens werk ik in de afdeling „Grensbe veiliging". Deze bestaat uit drie laboratoria on der leiding van majoor Sjdanow, die de ge vangenen als het schuim van de mensheid be schouwt, van nature wantrouwend is en tot de meest gevreesde officieren in het kamp behoort. De technische leiding van de afdeling berust (Advertentie) bij majoor Arapoff, een voortreffelijk specialist, bovendien zeer hoffelijk in de omgang met de gevangenen, die hij tot strikt zakelijke kwes ties beperkt. Van hem wordt verteld, dat hij jarenlang in Frankfurt aan de Main bij Hart- mann Braun heeft gewerkt. Zijn Duits heeft inderdaad ietwat een Frankforts accent. De chef van het laboratorium waarbij ik ben ingedeeld is majoor Maloetin, een goedmoedige sul, die enige technische kennis heeft en zich inspant om met de gevangenen goed op te schieten. HU spreekt geen woord Duits en ie dere keer wanneer hij mij iets wil zeggen, moet hij een tolk halen. Bij onze eerste ontmoeting vraagt hij me of ik Russisch wil leren, dat zou toch heter voor het werk zijn en bovendien zal morgen de gehele wereld Russisch spreken. Ik zeg hem, dat ik daarvoor geen tijd heb. En daarmee is dit onderwerp van de baan. Een paar dagen later krijg ik een eigen tolk, een prachtkerel, waarmee ik in de loop van de tijd nauwe vriendschap sluit. Hij is ook gevan gene, heet Aljosja, is tot vijftien jaar veroor deeld en was majoor in het Rode Leger. Zijn eerste woorden zijn: „Vertrouw hier niemand, ook je beste vrienden niet. Hier kan je alleen je moeder vertrouwen." De eerste taak, die mij in de afdeling „Grens beveiliging" wordt opgedragen is het construeren van een testapparaat voor parabolische spiegels. Met dit apparaat moet ongeschoold personeel zonder veel tijdverlies dergelijke spiegels kun nen controleren. In enkele dagen tover ik een kastje met een wijzerplaat, een rood lampje en een belletje. De spiegel wordt in het kast je gehangen, dan moet aan een knop worden gedraaid tot een kort belsignaal weerklinkt. Dat signaal betekent, dat de test is afgelopen. Als de spiegel die getest wordt zonder fouten is, gebeurt er niets. Is er iets niet in orde dan slaat de wijzer uit en begint het rode lampje te gloeien. De chefs zijn enthousiast, zij spelen om de beurt dagelijks meerdere malen met het ding. Wanneer er iemand uit een ander la boratorium op bezoek komt, krijgt hij een de monstratie. Sjdanow neemt dan uit de monster collectie een hollen spiegel, hangt deze in het kastje tot het belletje gaat. Dan slaat hij met zijn vuist op de metalen spiegel, tot deze een weinig vervormd is. Dan hangt hij de spiegel weer in het kastje, draait, het lampje begint te gloeien, de wijzer slaat uit over de toler antiegrens. En Sjdanow is zo blij en opgewon den als een kind. Het apparaatje moet wellis waar nog worden verbeterd, want het is bij voorbeeld nog niet ongevoelig tegen de in Mos kou gebruikelijke schommelingen in het elctri- sche net, dikwijls wel van 170 tot 230 volt. Ook zit in het kastje voorlopig nog maar een een voudige gloeilamp met een schroeffitting en een gloeilamp moet telkens wanneer deze wordt ver wisseld opnieuw worden gericht door in een ge- calibreerde ring te worden gesoldeerd. Het ap paraatje is niet anders dan een goed laborato riummodel en is voor practisch gebruik nog te onhandig en niet voldoende doordacht. Al verkocht Dit vertel ik de chef van het laboratorium en probeer hem duidelijk te maken wat er nog Uit het tweede artikel van Dr Otto Maar kon men vernemen, hoe de nieuwe gevangenen in het Sovjet- kamp Koetsjino zich hoofdzakelijk onledig hielden met eten en andere „materialistische" geneugten, die ze in de Duitse gevangenis moesten ont beren. In dit stuk vertelt de Duitse geleerde wat er van hem werd ver langd door de Russische wetenschaps mensen in wiens dient hij was gesteld. allemaal aan moet worden verbeterd. Hij be grijpt me niet en er ontstaat een woordenwisse ling tussen hem en Aljosja. Ik begrijp er nu niets van. Tenslotte vertaalt Aljosja voor mij, dat het voor wijzigingen en verbeteringen te laat is, omdat het apparaat reeds is verkocht! Het werk in het andere laboratorium is voor lopig van onschuldige aard; ik beperk mij tot het ontwerpen van supersonische apparaten en theoretische berekeningen. Ik begin zogezegd bü het begin, bij Euklides. Dat levert een he leboel formules op, zodat Mayronowski zijn ogen uitkijkt. Alles is echter precies in orde, zo-, dat niemand er iets op aan kan merken. Horst knutselt aan zijn versterker, Werner bouwt „Faraday-kooien" en Guenter helpt hem daarbij. George 'vertelt het ene kolderverhaal na het andere, dat kan hü meesterlük. Ieder van ons heeft een eigen werktafel met een aardige leeslamp en er is niemand, die ons stoort. Guenter kan heel aardig tekenen, hij maakt een spel kaarten. Bovendien is hij ver liefd op Nina, een jonge laborante, wier taak het is op deze avonden toezicht op ons uit te oefenen. Daar zij zijn gevoelens beantwoordt, let zij er nauwelijks op wat wij doen. Het zijn de mooiste dagen van onze gevangenschap. Al te openhartig Intussen krijg ik toestemming de bibliotheek te gebruiken. Deze wordt pas gegeven nadat de leider van het laboratorium een verzoek heeft ingediend. Met- Bautzen vergeleken heb ik nu dus alles wat mijn hart begeert: hier zijn boe ken en wat voor boeken! Geen enkel van de Duitse standaardwerken der physica, mathema tiek en techniek ontbreekt. Ik woel in de plan ken en weet niet wat ik het eerst zal nemen. Vele van deze boeken dragen op het titelblad nog het stempel: „Telefunken-Bibliotheek" of de handtekening van de vroegere Duitse parti culiere eigenaars, waaronder er een aantal zijn. die ik persoonlijk ken alsmede voormalige professoren waarbij ik heb gestudeerd. Evenals de Duitse is ook de gehele buiten landse technische literatuur vertegenwoordigd. Alle belangrijke natuurwetenschappelijke tijd schriften en boeken uit Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië en Zwitserland zijn aanwezig. In de Amerikaanse tijdschriften lees ik hoe kwarts langs kunstmatige weg kan worden ver vaardigd. Ik vind er nauwkeurige beschrijvingen in van de nieuwste vliegtuig-typen, uitermate gedetailleerde artikelen over militaire vraag stukken, raketten en straaljagertechniek en tankafweergeschut en ik ben verrast over de openhartigheid waarmede de Amerikanen dit alles prijsgeven. Het hoogtepunt van mijn ont dekkingen vormt een werk van 26 delen van het „Massachusetts Institute of technology", waarin de ontwikkeling van radar in de twee de wereldoorlog is beschreven. Tijdens de oorlog heb ik de uitwerkingen van deze zo buitenge woon belangrijke techniek al 'eren kennen, maar tot dusverre kon ik nooit een dieper in zicht in deze materie verwerven. Daarvoor moest ik dus eerst naar Moskou komen! AMERICAN Rol Shagretta losser dan shag dan smaakt Uw sigaret het besti VIRGINIA HALFZWAA R JEDERE WEEK méér accentueren de Zuidelijke klasse-clubs hun toonaangevende kracht. Zij demonstreren het door hun posities op de ranglijsten. NAC koploper met Holland Sport in A; Willem II met voorsprong leider in B, PSV idem in C, en VW sinds Tweede Paasdag, zoals geruime tijd in de verwach tingen had gelegen, aan de kop in D. Bovendien spelen nog een rol van betekenis: MW, Longa, Fortuna, Rapid en Limburgia, zomede Eindhoven, dat verscheidene plaatsen op kan klimmen. Ook RBC telt mee, met zijn zesde plaats. Men ziet, dat de bene- den-Moerdijkse clubs het puik doen en als de voortekenen niet bedriegen zullen de landskampioenschappen voor het overgro te deel in de Zuidelijke gewesten plaats hebben. £)aarom blijft het merkwaardig, dat het nationale elftal slechts drie vertegenwoordigers heeft uit onze streken: De Munck, Dillen en Klaassens. Maar alla, het gaat nu weer goed met Oranje en dus doen we er verder maar het zwijgen toe. De zeventiende competitiewedstrijd staat voor enkele clubs voor de deur, voor een aantal andere betreft het de zestiende, doch de meeste zijn aan hun dertiende ontmoeting of min der toe. Men kan dus zeggen, dat voor het overgrote deel de eerste helft van deze zware competitie achter de rug is. Hetgeen impliceert, dat in feite pas ru de zwaarste proeven moeten worden gedaan, en...... bewezen moet worden, wie werkelijk bekwaam kan worden geacht om straks dc twee hoofdklasse-afdelingen te „bevolken". Holland Sport speelt deze Zondag thuis tegen Longa; een interessant vnet'hM a^'ln ,men waarschijnlijk fraai voetbal te zien zal krijgen en de gastheren wel zullen winnen NAC t°P eigen grónd nu «tl i Ahfad,'. °P éen na de zwak- SSjfJafdeling. Een nieuwe zege voor de Bredanaars ligt voor de kende w vnt-?t,krijgt aan het bezoe" kende E hnkwijk vermoedelijk een te zware kluif maar Willem II treedt zegevierend uit het strijdperk tegen J dat e?n Ljel energie gaan tw«"; FeyeJS,°,rd staat °P verliezen thuis tegen PSV, evenals Blauw Wit contrr NOAD. RBC heeft een aller minst gemakkelijke uitwedstrijd bij DFC in Dordt, maar een gelijk spel zit er O.,, toch wel ill. BVV kan twee kostbare winstpunten halen uit de or tmoeting in den Bosch tegen het laag geklasseerde, maar zeer stugge Groningse Be Quick evenals Eindho ven contra HVC, hoewel ook dit geen s'mpele zaak wordt. De tweede klassers De toonaangevende wedslrüd in 2 A is Schijndel Heimondia; reken maar, dat de club van Claus nog niet heeft gewonnen! Helmond heeft het heel wat gemakkelijker, nu tegen SET moet worden gespeeld; het is best mogelijk, dat Helmond zijn lei derspositie verbetert. De Spechten heeft iets betere pa pieren dan het te gast komende TOP, in tegenstelling tot DESK, dat het bLauidend sterkere Wilhelmina, nog altijd kanshebber, in Kaatsheuvel op bezoek heeft. Veloc staat op verlie zen tegen de Valk, evenals OSS con tra Sarto. Rood WitRoosendaal opent de rij in 2B. Het wordt tijd voor de St. Wil- lebrorders, dat zü weer eens gaan winnen; hetgeen nu in de lpn der verwachtingen ligt. Alliance—TBC is ee. hoogst belangrijke ontmoeting, evenals in dit (leiders) verband Goes- Baronie. Is het resultaat in Roosendaal moei lijk vooraf te bepalen waarschijn lijk worden de punten gedeeld in Goes zal het wel zó worden dat de Bredase groenwltten met de volle buit naar de Baroniestad terugkeren. Ook VlissingenMOC telt bizonder mee. Het is aan te nemen, dat de mannen uit de De Ruyterstad ook deze Ber- genaren met de kous op de kop naar hur» haardsteden terug zullen zenden. RAC heeft het hardnekkig spelende Middelburg tussen d'e krijtlijnen. Als de Ri.enaren op dreef kunnen ko men, voorspellen we hun een kleine overwinning. Dosko zal niet opnieuw struikelen, nu Internos als tegenstan der op Rozenoord fungeert. De derde klassers Behoudens de plaatselijke derby WSCRKC valt er deze Zondag in 3 B weinig spannends te beleven. We vermoeden, dat het in Waalwük op eer gelijk spel uitdraait. Concordia SVD staat nogal ongun stig voor de winst tegen Zwaluw V FC. doch een winstkansje mag Gudok toegekend worden contra RKTVV. Uno Animo moet weinig moeite heb ben met Hieronymus en zal door te vinnen wat voor de hand ligt weer dichter in de nabijheid van lei der Taxandria, dat vrijaf heeft, ko men (op twee punten achterstand). Het bliijft dus onverminderd span nend aan de kop! In 3 C gaat Dongen zeer waarschijnlijk weer stuivertje wisselen mei VOAB dat deze Zondag werkeloos toekijkt. Zeer waarschijn lijk, want het te gast komende Hero lang niet kansloos voor de boven ste plaats zal zich maar niet zon der slag of stoot gewonnen geven. ODIÜ'S papieren contra het bezoe kende DHV staan niet ongunstig, maar Zierikzee is min of meer kans loos tegen Virtus. VES—RWB kan een puntenverdeling worden en dan is daar nog de belangrijke ontmoeting WVO—Baardwijk dat wordt een dub beltje op z'n kant voor beide. De allesbeheersende wed strijd in 3 D is ditmaal Axel- Huist, een treffen, dat enorm veel bezoekers zal trekken en uitermate spannend gaat wor den. Wie er gaat winnen is be slist niet te voorspellen, daar voor zijn er teveel bijkomstige factoren. Zeelandia heeft, thuisspelend, min stens dezelfde kansen als het te gast komende METO doch Biervliet is niet opgewassen'tegen RKFC. Nieuw Borgvliet kan van Terneuzen winnen, maar dan zal er uitstekend gespeeld dienen te worden. Corn. Boys' papie ren staan nogal laag genoteerd tegen het Souburgse RCS. De vierde klassers In de vierde klasse D zijn geen bi- zondere dingen te verwachten. GSBW weet natuurlijk gemakkelijk raad met Oisterwijk. Ons Vios staat iets gunsti ger voor de zege dan Nevelo. evenals Haarsteeg contra SVG en Zaltbom- mel zal er misschien in slagen OJC een punt te ontfutselen. In 4 E wordt h"t een spannend ge val, nu daar in Gilze de club van die nram de andere titelgegadfgde: TAC, tussen de krütlijnen komt. Nu Gilze zo uitstekend op schot bleef zien we haar ook ditmaal win nen, al zal dat veel moeite kosten. Maar het is dit alleszins waard, want de positie aan de kop kan er danig mee worden verstevigd. Het zal volle bak worden in Gilze! Veerse Boys heef, natuurlijk weinig moeite met Zigo, doch Were Di zal de punten aan PCP moeten laten. Of SCO daar wat voor zal voelen contra Groen Wit is een andere kwestie. In F opent Grenswachters—NSV de rij, daar zit ten winstmogelijkheden in voor de thuisclub. Halsteren heeft geringe kansen contra Steenbergen doch ge- lijkopgaand spel is te verwachten bij PSVKaaise Boys. Burgh geeft HSC geen schijn van kans en Zundert gaat winnen van RKWU. Nu Clinge in 4 G „vrüaf" heeft en Steen het vrü zwakke RIA te gast krijgt, Is de mogelükheid om weer aan de kop te komen voor Steen slechts voor het grijpen. Sluiskil heeft geen gunstige papie ren contra I.uctor en betrekkelijk ge ring zijn de kansen van Ierseke tegen lardenburg, zomede van Oostburg tegen Breskens; maar Koewacht gaat zegevieren over EMM. De tvereldbevolking Volgens dc jaarlijkse bevolkings statistieken van de Verenigde Na ties is de wereldbevolking van 1950 tot 1953 met 92 millioen zielen ge stegen. In 1953 steeg de wereldbe volking tot 2.547 millioen. Het aantal geboorten loopt in de gehele wereld achteruit, maar is nog altijd hoger dan in 1939. In 34 pro cent van de landen worden jaarlijks meer dan 34 personen per duizend inwoners geboren. Het aatal ge boorten is in dc Verenigde Staten van 1947 tot 1953 gedaald van 25.8 tot 15.4 per duizend, voor Japan zijn deze cüfers 34.3 en 21.5. De Verenigde Staten en Canada zijn de landen die in 1953 het groot ste aantal immigranten, respectie velijk 189.000 en 169.000 personen, hebben toegelaten. Van 9 tot 17 Juli 1955 zullen te Munchen-Gladbach, Rheijdt en Viers- sen de „Internationales Chormusiek- festcn am Niederrhein 1955" worden gehouden, georganiseerd door acht zangersverenigingen uit Duitsland. Behalve diverse mannenkoren uit het Rijnland zullen uit Nederland de volgende koren deelnemen: „Venlo- na" uit Venlo, de Maastrichter Staar, La Bonne Esperance uit Eindhoven, het Maastrichts Mannenkoor, het Til- burgs Mannenkoor, het Venloos Ge mengd Ensemble en het mannenkoor Excelsior uit Tegelen. De territoriale wateren De regeringen van Chili, Peru en Ecuador, hebben de Amerikaanse en Britse ambassadeurs in genoemde landen medegedeeld, dat de uitbrei ding van de territoriale wateren van deze landen van drie tot tweehon derd mijl ten doel heeft de natuur lijke hulpbronnen van de zee. nodig voor de voedselvoorziening an de bevolking, met omzichtigheid te ge bruiken. Het besluit beoogt niet de "eevaart te verhinderen, aldus de ge meenschappelijke verklaring van de drie Zuid-Amerikaanse landen.

de Stem | 1955 | | pagina 5