J J' ëuk WIE IS HENRI EN UW DEBRALINE ten» eendrachtplan de vaargeul in de westerschelde RADIO land CTIE ENTEN der la(Ma9 )A Meningen en Commentaren REINAERTBAAN Wichelroedeloper vrijgesproken Residentie-orkest naar buitenland De instorting te Amsterdam AANNEMER PLAATSTE NIET DE NODIGE STUTTEN Kinderen geofferd S^TE (KPRfSS Francaise eist dochter op AT EEN ONDERLIJKE ERELD door AGATHA CHRISTIE rgadering van loten om van een Verkoop- an de in 1953 ie. Voor deze or leden van Middenstands deelgenomen, en percentage viel ook het plannen van zake de eve- voor borg te ran f 5000. De >elangen eerst openluchtspel, an. n de V.V.V. mee over het eptembej* a.s. 'nten-commis- leester en de eyn deel uit- let werk om doen vinden. men in ge- ïe wil maken, ndt, duizenden vendien denkt ittersdag, zeil sterscheid e en Koninklijke Veluwse dans- illeen wanneer op tafel komt; zijn rente zal lening van de sbelangen ble- v»eel voor deze j, OP KOMST Woensdag a.s. 'enda, die zeer belangrijkste B. en W. om enen tot het )-school - de [Gereformeerde itel om te be- van Handels- ^r sluitingsuur Mei a.s. en n W. een wij lening op de hier 'n speel- Dordoen, welke >litie, niet door den Engelse, benoemd tot tijd van 1 e Rijks Land- Goes werd be- ir de 2e klasse Bruinzeel, te UISHOUD- Tei a.s. is be- aan de R.K. lol alhier mej. (Genoemde di- eiding genoten woonachtig DERING de raadsver- ond (Vrijdag) beëdiging van :taris de heer an het nieuwe Scha ik. Goed- worden voor n de Paarden- id aan de Dam ersverordening meente-secre- ebruikt bij de looft ontwor- September den zover ge- uni, uiteraard totale kosten meente-secre- e Our Nations ingang, een 3ht. daterend huis is de secre- in een oude, ds, die tijdens Herv. Kerk tig opgeknapt ft gedaan als prettig samen- natuurliefheb- aan het strand stukje van de Vrouwenpolder nnen met het het zomerwo- al ver gevor derde gedeel- ïet terrein het lder: vernieu- TWEEDE BLAD VRIJDAG 15 APRIL 1955 'hristmas. Als vrouwen )e drie piraten. 1 here to eter- Charge van de Opera 8 uur: hristmas. Als vrouwen >e drie piraten, al Reseda: De Vereniging van Charge van de r DEEDS wijdden wij een korte be- spreking aan het plan, dat dr J van der Laan te Gorinchem pro pageert als alternatief van het Del taplan. Wij merkten daarbij op, dat de rechtlijnige afsluiting der zee gaten van Walcheren tot Voorne, welke hij voorstaat, bij dichting van de Oosterschelde dezelfde be zwaren voor de Westerschelde met zich kan brengen, die van het Del taplan worden gevreesd. Vooral om de politieke verwikkelingen, die daarvan te verwachten zijn, achtten wij het plan- van der Laan in zijn hoofdopzet evenmin als een onge wijzigd Deltaplan voorshands voor uitvoering vatbaar. Enkele onderdelen van het plan van der Laan zijn nochtans interes sant genoeg om er nog eens bijzon dere aandacht aan te wijden, zoals b.v. het Eendracht-plan, dat hij te genover het Haringvliet-Volkerak- project van de Deltacommissie stelt. Dr van der Laan noemt het Ha- ringvliet-Volkerak-plan noodlottig, omdat hij bij stormvloed na de af damming dezer twee stromen nog groter gevaren voor de polders langs de Grevelingen en Ooster schelde vreest dan thans het geval is. Wanneer het hierbij om zoet water te doen is voor Rotterdam, kan men beter de zomeraanvoer van zoet water anders regelen; ook wij wezen ten aanzien hiervan reeds op mogelijkheden, die in het leggen van een drempel in de Nieuwe Merwede en in het herstel van contact tussen Maas en Waal gelegen zijn. Tegen de Volkerakdam pleit nog bovendien, dat hiermee een belem mering wordt gelegd in de vaarweg van Holland en de Rijn naar Zee land en Antwerpen. Autorijders op een drukke weg weten, welk een bezwaar een pontveer is. De lange file van wachtend gerij geeft een beeld, wat de scheepvaart moet voelen tegen een plan om de druk ke verkeersader als het Volkerak door sluizen af te sluiten. Nu stelt dr van der Laan voor het Volkerak niet af te dammen en het dienstbaar te laten voor de af voer van het opperwater der rivie ren in de regentijd. Hij wil dit op perwater dan verder afgevoerd zien langs het Slaak, de Eendracht en een heropend Kreekrak naar de Westerschelde, vooral ook omdat de ebbestand bij Bath lager is dan aan de mond van het Haringvliet. Langs dezelfde weg wil hij de Rijn vaart van Antwerpen voeren, die dan aanzienlijk bekort wordt. Dit maakt dan ook het graven van een Moerdijkkanaal overbodig, waar door 2400 hectare suikerbietenland behouden wordt. Het sluizencom- plex in de Haringvlietdam kan ver vallen. Bergen op Zoom met zijn achterland kan een eerste klas zeehaven verkrijgen. Dit Eendrachtplan van dr van der Laan, dat voor wat de Schelde- Rijn-verbinding betreft, merkwaar dige gelijkenis vertoont met het vroegere plan-Konijnenburg, heeft zoals wij reeds schreven, zeker aan lokkelijke kanten, al kunnen die ook in een gewijzigd Deltaplan tot hun recht komen. Voor Bergen op Zoom is dit wel zeer duidelijk, maar dr van der Laan meent ook, dat dit Eendrachtplan de bevaarbaar heid van de Westerschelde kan dienen. Y'OLGENS het Eendrachtplan van dr van der Laan zou het Een- drachtwater door het heropende Kreekrak wegvloeien en dan ten Westen van Ossendrecht tesamen met de Scheldestroom uit Antwer pen een natuurlijke stroomgeul hel pen vormen naar het Sas van Wals oorden. Dit heeft dan het voordeel, dat de druk op de dijken van Bath tot Hansweert verminderd wordt, Dr van der Laan wijdt trouwens een afzonderlijke beschouwing aan de beveiliging van de Westerschel de. Hij merkt op, dat de boven- kruin der Scheldedijken doorgaans zo smal is, dat zij geen betrouw bare verhoging meer toelaat. Nu wil de Deltacommissie de verho ging forceren door onteigening van gronden achter de dijken, waarmee 400 hectare kleigrond verloren dreigt te gaan. Daarom bepleit dr van der Laan een externe dijk- verdediging volgens het oeverdam- principe, d.w.z. het aanbrengen van een flauw afhellend zandtalud bui tendijks. Als men het zand daar voor zo aan de platen ontleent, dat een rechte vaargeul ontstaat, „kan Antwerpen vlaggen", terwijl de diepe vaargeulen langs onze oevers dichtslibben. De schepen voor Antwerpen moe ten nu op het brede Scheldewater een zigzag koers varen. Wie de kronkels en bochten van het diepe vaarwater, dus ook van de getij stromen in de Schelde beschouwt, waardoor men de trotse zeekastelen soms vlak onder de oever ziet va ren, kan niet aan de indruk ont komen, dat het waterstaatsbeleid hier in verzuim is geweest, zo merkt de Gorinchemse criticus op. Door de aanleg van strekdammen met platen stroomopwaarts kan de stroom afgeleid worden van de be dreigde oevers. Men zou kunnen beginnen met een nieuwe vaargeul uit te diepen van een punt ten Westen van Os sendrecht naar het Sas van Wals oorden en Noordelijk van de Kaap van Hontenisse naar het Sas van Neuzen. Het zand uit de geulen en verder van de platen dient dan tot externe dijkversterking. „Wellicht zullen de Belgische belanghebben den gaarne hun bijdrage tot deze verbetering lever-en," meent dr van der Laan. Op de versterkte dijken wil hij een stevig verankerde vloedmuur aanbrengen, die geen stormslag zou behoeven te vrezen, alleen het ge vaar van overlopen. De totale ra ming voor zijn Westerschelde- beveiliging beloopt 105 millioen gulden. Speciaal dit onderdeel van dr van der Laans plan, dat zowel de vei ligheid als de bevaarbaarheid van de Westerschelde kan dienen, mag tot de constructieve critiek op het Deltaplan worden gerekend. Het verdient ongetwijfeld de aandacht van de Zeeuwse en Belgische be langhebbenden bij een betere sta tus van de Scheldestroom. het is merkwaardig, hoe weinig stemmen er bij alle plannen, die nu naar voren worden gescho ven, opgaan ten gunste van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bijna alles wordt vanuit een Hollandse ge zichtshoek bekeken, nog meer dan in het licht van algemeen Zeeuwse belangen. Daar is wel dr Mesu, die ook aan Zeeuwsch-Vlaanderen denkt, wan neer hij een afsluiitng van de Westerschelde bepleit, maar juist dit project is practisch nog in geen generaties te verwezenlijken. Toch kan men Zeeuwsch-Vlaan deren direct een goede dienst be wijzen door de inpoldering van het Land van Saeftinge. Bij de inpol dering van dit Verdronken Land komt Zeeuwsch-Vlaanderen ook dichter bij de Brabantse wal te liggen en biedt zich de kans aan het met een tunnel rechtstreeks met Brabant te verbinden. Meer dan een nieuwe tunnel, die Rotter dam en Holland met het Zuiden verbindt, mag de mogelijkheid van een tunnel onder de Schelde de aandacht vragen, waardoor een on houdbaar isolement kan worden opgeheven. Uit het onderhoud, dat wij on langs met minister Witte hebben gehad over de ontvolking en de volkshuisvesting in Osst-Zeeuwsch- Vlaanderen is nog eens gebleken, dat deze streek in haar huidige situatie geen aangenaam perspec- Advertentie) wordt door hoor bewonderd Om zijn flair, zijn succesvol air, om dat iedereen hem aankijkt met die „goed gekleed, zeg" blik. Hij draagt Sturka's „Man about Town" pan talon. Slank gesneden op de voet, comfortabel ruim, met de athletisch- makende coupe. Kostbaar? Neen, niet voor deze pantalon - in zuiver wollen kamgarens 39.75, in fijne Engelse flannels 49.75. Óveral te vinden waar goede herenkleding wordt verkocht. Mode-tip: draag er een Sturka „charcoal" getint tweedcolbert bij met de nieuwe brede revers I *de „Man van de Wereld" in de „Man about Town" pantalon De 30-jarige wichelroedeloper Sijt- se Kosten te Leens is gisteren door de Leeuwarder Rechtbank vrijgespro ken van oplichting, die volgens de beschuldiging hieruit bestond, dat hy z.g. anti-aardstralenkastjes aan de man bracht, onder voorspiegeling, dat daardoor de schadelijke werking van aardstralen zou kunnen worden ondervangen. De rechtbank achtte het bewijs van opzettelijke oplichting niet geleverd, nu gebleken is, dat ook hogere offi ciële instanties zich van zulke kast jes hebben verzekerd. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van 3 maanden voor waardelijk gevorderd met de bepa ling, dat verdachte niet meer met deze kastjes mag colporteren. De belangstelling die het Residen tie-orkest tijdens zijn jubileum-sei zoen uit het buitenland mocht erva ren, heeft geleid tot pogingen, het Residentie-Orkest in enige belangrij ke Europese hoofdsteden te laten op treden. Deze pogingen zijn thans reeds in zoverre geslaagd, dat het concerteren van 't Residentie-Orkest tijdens het seizoen 1955-1956 in Brus sel, Parjjs en Londen een feit zal zijn. Het concert te Brussel zal op 21 November 1955 in het Paleis des Beaux Arts plaats vinden met in aan sluiting daarop een concert in de Salie Pleyel te Parijs op 23 Novem ber. Het concert te Londen zal op 19 April 1956 in de Royal Festival Hall gegeven worden. Al deze con certen zullen onder leiding van Wil lem van Otterloo gerealiseerd worden tief bezit. Het gebied schijnt ge doemd in zijn isolement achteruit te sukkelen of op de plaats rust te betrachten. Het is nu wel gelukkig, dat de busdienst van Sluiskil naar Breda kan worden geprolongeerd, maar op de duur kan alleen een directe verbinding van Zeeuwsch-Vlaan deren met de Brabantse wal de uit komst geven voor de noodzakelijke ontsluiting van dit gebied, waar tegen ook in België geen redelijk bezwaar kan bestaan. Als deze verbinding er komt, zal Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op nieuw een opgang beleven en komt heel de vergeten hoek „tussen de grens en de Schelde" in het nader bereik van overig Nederland. In plaats van uithoek wordt het door gangsgebied tussen Bergen op Zoom en Gent. Het is van belang de gedachte aan deze wenselijkheid en moge lijkheid levendig te houden. En om deze idee levendig te houden kan wellicht een beeldende naam die nen. Op 't eind van Mei „op eenen Sinxendaghe", zullen velen langs het oude Reinaertpad van Hulst naar Distelbergen trekken in Vlaanderen, de we|, die de roem ruchte vos in de Middeleeuwse die rensage van Noordoost naar Zuid west is gegaan. Wanneer het Land van Saeftinge is ingepolderd en een tunnel Zeeuwsch-Vlaanderen met Brabant verbindt, zal men vanuit het Noordoosten volgdns de rich ting van het Reinaertspad naar Zuidwest Zeeuwsch-Vlaanderen binnengaan en langs de lijn van dit pad zelf over de grens de aanslui ting vinden op de Vlaanders. Om deze parallel zou het wel aardig zijn, als de nieuwe weg van Brabant onder de Schelde naar het land van Hulst de naam verwierf fan de Reinaertbaan. In antwoord op vragen van het raadslid de heer J. Bot (C.P.N.) in zake de gedeeltelijke instorting van de winkelgalerij aan de Vijzelstraat te Amsterdam, delen B. en W. mede, dat de instorting inderdaad een ge volg is van het onoordeelkundig uit voeren van herstelwerkzaamheden aan een van de pijlers, waarop de bovenbouw van het complex rust. De eigenares van het pand is reeds in Juni 1953 door B. en W. gelast voor zieningen te treffen aan de kolom men. Het gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht heeft de nodige aanwijzin gen gegeven en toezicht op de uit voering gehouden. Het werk aan de ingestorte kolom is op 14 Februari Door godsdienstige dwepers Godsdienstige dwepers hebben op Goede Vrijdag te Malacachets, een stadje in de Braziliaanse staat Mi- nas Gerais, vier kinderen „geofferd" aldus werd Woensdag te Rio de Ja neiro vernomen. De Fanatici, 200 leden van de sec- te der „adventisten van de Belofte", hingen de kinderen met de voeten omhoog op en doodden hen vervol gens met stokslagen. De slachtoffer tjes waren negen maanden, een, vijf en zeven jaar. Zeven andere kinderen werden ge geseld. (Advertentie) Vind je de nieuwe State Express 777 ook zo heerlijk Nou en of - 't is nu de zachtste Virginia, die ik ken de ziebtt Virginia in Jje* voorname doosje j.l. stil gelegd, omdat het onoordeel kundig gebeurde. Er is toen in deze kolom een korte stut aangebracht en aan de aannemer is medegedeeld dat met het werk niet mocht worden doorgegaan, voordat de nodige stut ten zouden zijn geplaatst, zo zeggen B. en W. Bij het uitvoeren van het werk op de dag van het ongeval zijn deze aanwijzinegn van Bouw- en Woning toezicht niet opgevolgd. Een justiti eel onderzoek is gaande. RAPPORT De constructie van de betreffende winkelgalerij zal in een rapport over de gehele zaak van de directeur van Bouw- en Woningtoezicht worden be handeld. Dit rapport zal te zijner tijd ter visie van de raad worden ge legd. De verhuurder is krachtens de wettelijke bepalingen in de eerste plaats aansprakelijk voor de toege brachte schade aan winkels en wo ningen. Daarnaast kan de uitvoerder van het werk mede aansprakelijk zijn. Wie uiteindelijk de schade heeft te dragen, zal de rechter moeten uit maken, aldus B. en W. Verborgen bij Duitse pleegouders [-JET kleine Beierse stadje Ebersberg is in opschud ding geraakt over het lot van een elfjarig schoolmeisje, dat door een Amerikaanse rechter tot Franpaise is verklaard en nu door haar moeder in Mar seille wordt terug verlangd. Het meisje kwam in de laatste maanden van de oorlog met twaalf andere naamloze kinderen in een transport uit Oost-Duitsland aan in Eger in het Sudenteland. Hier werd het door een Duitse familie als pleeg kind opgenomen. Het vluchtte met de familie naar Beieren, waar het is opgegroeid. Thans heeft het Ame rikaanse gerecht in Frankfort uitge maakt, dat het kind de dochter is van een Franse verzetsstrijdster, die het in 1944 in een gevangenis in Bres lau ter wereld bracht. Het kind was terstond van de moeder weggenomen doch na de oorlog heeft de internatio nale vluchtelingenorganisatie alles gedaan o mhet op te sporen. Dat is thans gelukt en de Amerikaanse rechter heeft bevolen, dat het kind aan de in Marseille levende moeder zal worden terug gegeven. De pleeg ouders willen het kind evenwel niet meer afstaan en hebben verklaard, dat zij het voor de politie verborgen zullen houden. GESPIERD Soldaat William German (Engeland) heeft van zijn commandant onbeperkt verlof gekregen. William laat enkele spierbundels operatief verwij deren ten behoeve van zijn vrouw Sylvia, die sinds drie jaar aan kinderverlamming lijdt en waarschijnlijk met overgeplante spierbundels ge nezen kan worden. Ma Cipier Gregory van de gevange nis te Dyersburg heeft een merk waardig geval meegemaakt. Twee dagen nadat een jonge gevangene met kunst en vliegwerk was ont snapt, werd er aan zijn deur ge beld. Daar stond de vluchteling, in bedwang gehouden door de krachtige greep van zijn moeder. Zij vond het beter, dat zoonlief zijn straf geheel uitzat. Verzuim Italiaanse kranten maakten met veel ophef melding van een bezoek, dat de befaamde filmster Gina Lol- lobrigida aan Napels zou brengen. Op het verbeide uur stond heel het aankomstplein propvol, maar onze Gina verscheen niet. Men vermoedt thans, dat iemand zich te laat heeft herinnerd, dat het 1 April was ge weest en dit verzuim nog maar heeft goedgemaakt. Tempo In de Verenigde Staten is de laatste vijf jaar elke acht se conden een baby geboren. Dat hebben Amerikaanse statistici uitgerekend. Fortuintje De vier nog levende zusjes van de bekende Dionne-vijfling zullen op 28 Mei, wanneer zij 21 jaar wor den, ieder ongeveer 200.000 dollar ontvangen. Dat fortuintje is in de loop van de jaren op hun naam gezet. Oefening In een oefengevecht hebben poli tiemannen uit Rawang op Malakka (die voor oproerkraaiers speelden) vier pantserwagens onschadelijk ge maakt. Dit was eigenlijk niet in de oefening voorzien. Het gebeurde per ongeluk. De politiemannen wierpen stof in de ogen van de pantserwa gen-bestuurders, met het gevolg, dat vier van de voertuigen op elkaar botsten en grondig werden vernield. H-lijn De Duitse vrouwen zijn blijkens een ingestelde enquête niet erg hap pig op de zogenaamde H-lijn, zoals die in Parijs is gecreëerd. Van de 1000 ondervraagde dames was er slechts 8 pet vóór. 48 Procent keur de de lijn met veel geweld af, of schoon ze met niet te volgen vrou wenlogica deze mode wel volgde. De resterende 46 procent ten slotte had er nog nooit van gehoord. Som migen dachten, dat het een nieuw geheim wapen betrof. Duur Amerikaanse verzekeringsmaat schappijen hebben het vorige jaar 325 millioen dollar uitbetaald aan mensen, die voor stormschade ver zekerd waren. De totale schade, die door de orkanen werd aan gericht, bedroeg een en een derde milliard dollar. Slechts een klein gedeelte (het bovengenoemde be drag) werd door verzekering ge dekt. Brief De Franse minister van Weder opbouw heeft de Franse onderdanen vriendelijk, maar dringend verzocht zijn departement niet met onnodige correspondentie te belasten. Onlangs kreeg hij de volgende brief: „Ie mand heeft in 1940 mijn fiets ge stolen. Ik denk, dat het die dikke Duitser met dat groene pak heeft gedaan. Wanneer denkt u nu ein delijk eens mij de fiets te vergoeden en de schuldige te straffen?" De minister meent, dat dit te ver gaat. Vermomming - De recherche stormde met veel kabaal een nachtclub te Münehen binnen, waarheen volgens de berich ten een beruchte inbreker was ge vlucht. De band bleef rustig door spelen toen de rechercheurs zorg vuldig alle aanwezigen controleer den. Men wilde juist onverrichter- zake vertrekken, toen het een van ïstP vin6 peesje en ik hebben een ernstig zijn instrument los harkte. Het gesprek gehad. Hij zal zich bleek de gezochte inbreker te zijn. voortaan behoorlijk gedragen ZATERDAG 16 APRIL 1955 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws, weer- ber. en kath. nws 8,20 Gram. 9,00 V. d. huisvr. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. zieken 11,45 Orgelconc. 12,00 Angelus 12,03 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws en kath. nws 13,20 Promenade-ork. en solist. 14,00 Boekbespr. 14,10 Zang 14,20 Engelse les 14,40 Gevar. muz. 15,15 Kron. v. Letteren en Kunsten 15,55 Gram. 16,00 Gregoriaanse zang 16,30 V. d. jeugd 17,00 Instr. trio 17,20 V. d. jeugd 18,00 Samen zang 18,15 Journalistiek weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.„Atlantisch allerlei", Een en ander over de 14 landen van het At lantisch Pact 19,00 Nws 19,10 „Lichtba ken", caus. 19,30 Avondgebed en lit. kal. 19,45 Kamerork. en solist. 20,30 Gram. 20,40 Act. 20,55 De gewone man 21,00 Gevar. progr. 22,00 Paaseieren-race 23,00 Nws 23.15 Nws in Esperanto 23,22 - 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7,00 Nws 7,10 Gram. 7,15 Gym. 7,30 Gram. 7,45 Even opkrikken 7,50 Gram. 8,00 Nws 8,18 Gram. 8,55 V. d. vrouw 9,00 Gym 9.10 Gram. VPRO: 10,00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continube drijven 11,35 Pianorecital 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws 13,15 VARA-Varia 13,20 Gram. 13,45 V. d. jeugd 14,20 Sportpraatje 14,35 Amus. muz. 15,00 Uitz. in dialect 15,25 Praatje over consumentenbelangen 15,40 Accor- Advertentie) Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel deonoi^k. 16,05 Boekbespr. 16,20 Radio Philharm. ork. 17,00 Weekjourn. 17.30 Or gel en zang 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart - VPRO: 19,30 „Passepartout", caus. 19,40 Bijbel cursus 19,55 „Deze week", caus. VARA: 20,00 Nws 20,05 Gevar. progr. 22,00 Soc. comm. 22.15 Lichte muz. 22,40 „De Odeon- moorden", hoorsp. 23,00 Nws 23,15 - 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws 13,15 Ra dio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Lichte muz. 15,45 Accordeonmuz. 16,00 Gram. 16,15 Accordeonmuz. 16,30 Gram. 16,15 Eng. les 17,00 Nws 17,10 Trompet en pia no 17,20 Liturgische gezangen 17,30 Trom pet en piano 17,40 Orgelconc. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 Boodschappen van mis sionarissen 21,30 Verz. progr. 22,00 Nws 22,15 Gram. 23,00 Nws 23,05 - 24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws 13,15 Verz. progr. 15,30 Bel Canto 16.30 Lichte muz. 17,00 Nws 17,15 Lichte muz. 17,30 Jazzmuz. 18,00 V. d. sold. 19,15 Gram. 19,30 Nws 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws 26) Register geweest, om het testament van Joseph Sauverne in te zien. Ge- neviève Blanche Templon stond daar in genoemd als echtgenote van Jac ques Templon „Mon Reve", Charin- tec. En dat klopte weer met het ge vonden spoorboekje in het huis de rue de Courcelles. Dat lag open op een plaats, waarop het station Charintec voorkwam. De Cammarts waren dus daarheen gegaan. Alles klopte. Ee waren bijna aan hun eind doel. Roger Bastin keerde zich om en kwam naar haar toe. Iets bijzonders in die brief? vroeg hij belangstellend. Neen, zei ze. Helemaal niets. Binnen vier en twintig uur zou ze spijt hebben als haren op haar hoofd van haar zwijgzaamheid. Meer dan eens in de volgende uren verwenste Frangoise Robert's ver bod om de Diot-Bouton te gebruiken. Charintec was in vogelvlucht niet zo ver weg. Maar ze moest driemaal overstappen en aan elk stationnetje een tijd wachten op aansluiting. Het werd reeds donker, toen haar trein langzaam het station van Charintec binnengleed. Er viel een beetje re gen. Frangoise knoopte haar mantel hoog dicht, sloeg een laatste blik op Robert s instructies bij het licht van de lamp op het perronnetje, zodat ze zijn aanwijzigingen goed in haar nooia had en ging er op uit. aanwijzigingen waren gemak kelijk te volgen. Ze zag de lantaarns van het plaatsje voor zich liggen en sloeg linksaf een laan in, die tegen een heuvel opliep. Op de top van die heuvel sloeg ze rechtsaf, tot ze het verlichte dorp onder zich zag lig— in een bosje pijnbomen voor zich uit. Eindelijk kwam ze aan een net houten hekje en bij het licht van een lucifer las ze: ,,Mon Reve". Er was niemand te zien. Frangoise tilde de klink op en ging het hekje in. Ze kon de omtrekken van het huis achter de pijnbomen onderschei den. Ze vatte post tussen die bomen op een plekje, waar ze het huis goed kon opnemen. Daarop bootste ze zo goed als ze kon, met kloppend hart, het schreeuwen van een uil na Er verliepen enkele minuten, zonder dat er iets gebeurde. Ze herhaalde haar roepen. De deur van het huisje werd ge opend en ze zag iemand in een chauf feursuniform behoedzaam naar bui ten gluren. Rob! Hij wenkte haai en trok zich terug, maar liet de deur aanstaan. Francoise kwam tussen de bomen uit en liep naar de deur. Er brandde nergens licht. Alles was don ker en stil. Ze stapte omzichtig over de drem pel en staarde in het donker van het portaal. Rob! fluisterde ze. Haar neus waarschuwde haar het eerst. Had ze die reuk maar her kenddie zoetige, bedwèlmende reuk! Waar had ze die eerder ge roken? Maar juist op het ogenblik, dat haar hersens antwoord gaven: Chlo roform, voelde ze zich van achteren door een paar sterke armen omvat Ze wilde schreeuwen, maar voelde een vochtige doek over haar mond De zwoele lucht drong in haar neus. Wanhopig trappend en worstelend vocht ze om vrij te komen. Maar het baatte niet. Ze hoorde gesuis in haar oren. Toen werd alles stil. XIX De naweeën van chloroform zijn alles behalve romantisch. Toen Fran goise wat bijkwam, voelde ze zich ais lamgeslagen. Ze lag op een har de, houten vloer, met gebonden han den en voeten. Ze slaagde er in, zich om te rollen en kwam met haar hoofd vrij onzacht tegen een oude kolenemmer terecht. Daarna gebeur den verschillende onaangename din gen. Na enkele minuten was Francoi se in staat, zich rekenschap te geven van wat er om haar heen was, al kon ze nog niet rechtop gaan zitten. Vlak bij zich hoorde ze een zwak gekreun. Ze keek om zich heen. Voor zover ze onderscheiden kon, bevond ze zich op een soort vliering. Het enige beetje licht viel door een dak venster naar binnen en het was nog half duister. Tegen de wand stonden roestig ijzeren ledikant, een paar een paar kapotte schilderijen, een wankele stoelen en de kolenemmer. Het kreunen scheen uit een ver wijderde hoek te komen. Frangoise's boeien beletten haar het kruipen niet geheel. Ze wrong zich in allerlei bochten over de stoffige vloer. Rob! riep ze eindelijk uit. Het was werkelijk Robert, ook aan handen en voeten gebonden. Boven dien was er een lap katoen om zijn mond gebonden. Hij was er bijna in geslaagd, die doek weg te werken en Frangoise kwam hem nu daarbij te hulp. Ze kon nog iets met haar handen doen en een flinke ruk met haar tanden voltooide het werk. Robert, zo verstijfd als hij was, kon haar naam toch nog uitbrengen. Frangoise, jij? Hoe hebben ze jou tc pakken gekregen? vroeg Frangoise. Was het nadat je mij die brief had geschre ven? Wat voor een brief? Ik heb helemaal geen brief geschreven! Drommels, wat een idioot ben ik dan geweest! zei Frangoise. En dan nogal die praat van geheimhouding! Kijk eens Frans, ik zal jou eerst vertellen, wat er met mij gebeurd is en dan vertel je me, wat jou is overkomen Hij beschreef zijn avonturen op „Les Aubépines" en het ongelukkig slot. Ik kwam bij in dit afschuwe lijke hok, zei hij. Er stond wat eten en drinken op een bord naast me. Ik had vreselijke honger. Ik denk, dat er een slaapmiddel in gezeten heeft, want ik ben terstond ingedommeld en heb tot nu toe gemaft. Wat is het vandaag? Vrijdag. En het was Woensdagavond, toen ik die slag op mijn kop kreeg. Ik ben dus al die tijd buiten westen geweest. Vertel me nu eens, wat er met jou is gebeurd. Frangosie vertelde haar eigen avon turen te beginnen met wat ze van mijnheer Caulnier gehoord had, en zo verder, tot aan het ogenblik, dat ze gemeend had Rob aan de deur te herkennen. En toen hebben ze me bedwelmd met chloroform en toen ik bijkwam, heb ik me tegen een kolenemmer zo gestoten, Je bent me anders nog handig te hulp gekomen, geboeid en wel, zei Robert. Maar wat vangen we nu aan? We moeten in elk geval hier weg zien te komen. Hoe zal ons dat luk ken? We kunnen bijvoorbeeld schreeu wen, meende Frangoise. Ja-a-a, aarzelde Robert. Maar de kans, dat er net iemand voorbij komt, die ons hoort, is wel heel ge ring. Jouw handen zijn niet zo strak gebonden als de mijne. Laat ik eens proberen, of ik die touwen met mijn tanden niet los kan krijgen. De volgende minuten verliepen in een worsteling, die een compliment voor Robert's tandarts was. Ze gaan losser zitten, zei Fran goise. Pas p... ik hoor iemand aan komen. Ze rolde zich een eindje weg. Er klonken zware stappen op de trap. Onder de deurkier werd licht zicht baar. Een sleutel werd omgedraaid en de deur ging open. En... hoe maken mijn vogeltjes het wel? vroeg de stem van dokter Nicaise. Hij droeg een kaars in de hand en ofschoon hij zijn hoed diep in de ogen getrokken had en zijn kraag hoog opgeslagen, zou zijn stem hem toch overal verraden hebben. Ach ter de dikke brilleglazen glinsterden zijn ogen in het licht. Hij schudde plagend het hoofd. Eigenlijk onwaardig voor ie mand als u, jongedame, om zo ge makkelijk in de val te lopen! zei hij spottend. Hij zette zijn kaars op een stoel. Laat ik in elk geval eens kij ken, of jullie er gemakkelijk bij ligt. Hij onderzocht de touwen, waar mee Robert gebonddn was, knikte goedkeurend en bekeek ook die van Frangoise. Dan schudde hij 't hoofd. In mijn jeugd was het 'n spreek woord, zei hij, dat vingers er eer der waren dan vorken... en dat tan den eerder gebruikt werden dan vin gers. Ik zie dat de tanden van uw jonge vriend heel druk bezig zijn geweest. In een hoek stond een zware ka potte eiken stoel. Nicaise tilde Fran goise op, zette haar in de stoel en bond haar er secuur aan vast. Niet al te ongemakkelijk wel? zei hij. Het is trouwens niet voor lang. Wat bent u van plan met ons te doen, vroeg Frangoise, die met moeite haar spraak terugvond. Nicaise liep naar de deur terug en nam zijn kaars mee. U hebt me geprikkeld, freule Frangoise, door uw te grote voor liefde voor „ongelukken". Misschien ben ik ook zo geworden. In elk ge val ga ik er nog een ongeluk aan wagen... Freule Frangoise de Res- signac de Bouvreuil, die zelf reed, met haar chauffeur naast zich, ver giste zich in de weg en reed de in onbruik zijnde weg, die naar een steengroeve voert, in. Haar wagen vloog in snelle vaart over de rand de diepte in. Freule Frangoise en haar chauffeur vonden beiden de dood. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 3