n Jm LJ n -q WENNEKER Bouwkas Ned. gemeenten in actie Ook in Zeeland werkt zij met stij ijgend succes Chauffeur uit Zaamslag stopte maar niet Resten van eeuwenoud kasteel werden blootgelegd De uitverkoop-bepalingen gaan strenger worden Z- VLAANDEREN FRAAI RAADHUIS EN VERENIGINGSGEBOUW F ilmprogramma DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 APRIL 1955 Animo op Zeeuwse eilanden Twee uitstekende films in Z. Vlaanderen fT J neem n... Kantongerecht Bergen op Zoom Gebalde vuisten ZoornVrinkservies naar DRIELING TE GOES GEBOREN Reorgarysatie Rode Kruis-wedslrij den De inbraak in Middelburgs Arbeidsbureau Daders veroordeeld ZANDENBURG „DOEDT WEL." Archeologen Maandag naar Veere Nieuwe regeling van dr Veldkamp Voortaan geen ,voorkeursdagen meer BELANGSTELLING Walcheren MIDDELBURG „De kamer waarin wij wonen" VLISSINGEN TERNEUZEN OOSTBURG Zuid-Beveland GOES VERKOOP-ACTIE EN EVENEMENTEN HULST BOOMPLANTDAG IN NIEUW HULST Paedagogie in practijk Activiteit in Vrouwenpolder Fraaie raadzaal ACENDA Heden Morgi en In het streven naar spreiding van het bezit, past wel zeer goed de pro paganda zoor de eigen woning, welke de Bouwkas Nederlandse gemeenten nu reeds enkele jaren met toenemend succes voert. Zoals ons uit de ge gevens, welke wij van de Bouwkas ter beschikking kregen blijkt, kan er op dit terrein nog heel wat gebeuren. Slechts 28% van de Nederlandse bevolking heeft ee: eigen huis, teger. 40% in België, Denemarken en Zwe den; 45% in West-Duitsland en 60% in Finland en in de Ver. Staten. spaarsysteem met maandelijkse ver plichte stortingen bijeen brengen, n.l. f 2 per f 1000 bouwkapitaal. Ook extra-stortingen zijn mogelijk. Over de verplichte stortingen wordt de rente vergoed, welke de Rijkspost spaarbank betaalt en over de extra stortingen 3 procent. Voor adminis tratiekosten brengt de bouwkas f 10 per f 1000 bouwkapitaal in rekening. GEMEENTE MOET BORG STAAN Voordat met de bouw van het huis wordt begonnen, vraagt de bouwkas eerst aan de gemeente of die borg wil zijn voor de toekomstige eige naar (de z.g. gemeente-garantie) In het belang van de spaarder eist de Bouwkas. dat het huis niet duurder komt dan de toekomstige eigenaar kan dragen en de eigen technische dienst waakt er voor dat de aan- neemsom niet te hoog wordt bere kend en controleert later of het huis deugdelijk afgewerkt is en of er geen gefundeerde klachten zijn. De aflossing van een bouwkas-hy- potheek kan plaatshebben in z.g. annuiteiten, dat zijn jaarlijks gelijke totaalbedragen. Deze bedragen kun nen betaald worden in gelijke maan delijkse termijnen. Als men de schuld in 30 jaar aflost, komt men per maand voor onkosten, rente en af- Sinds de stormramp is de Bouw kas met haar actie in Zeeland be gonnen en vestigde een kantoor in Goes. In die korte tijd traden reeds ruim vijftig Zeeuwse gemeenten spe ciaal op de eilanden toe. In Z.V1. maken tot dusver slechts Aardenburg Overslag en Koewacht er deel van uit. Hoewel men in Zeeland wordt gehandicapt door het herverkave- lingswerk wat veel onzekerheden met zich brengt over de definitieve plek waar men bouwen kan, is er toch al heel wat gebeurd. Er zijn reeds 300 Bouwkasdeelnemers; 120 gezinnen wonen al in een eigen bouwkas wo ning; 42 huizen bevinden zich in aan bouw en 71 zijn er in voorl :reiding en had men meer bouwvolume „in voorraad", dan zou men nog wel op andere cijfers kunnen wijzen. Al 5000 gezinnen in Nederland wo nen op dit ogenblik in hun eigen huis dank zij de helpende hand die hen geboden werd door een instel ling, waar ruim 500 Nederlandse ge meenten achter staan, de N.V. Bouw kas Nederlandse Gemeenten. De intergemeentelijke bouwkas is binnen een paar jaar van een locale Drentse affaire uitgegroeid tot een vrijwel landelijk bedrijf, waarin jaar lijks millioenen omgaan. Na de oor log in de Drentse gemeente Wester- bork opgericht, groeide de Bouwkas al gauw over heel Drente uit, daarna over heel Noord-Nederland. Gemeenten in Overijssel, Gel derland, Utrecht, Noord- en Zuid Hol land sloten zich allengs eveneens bjj de Bouwkas aan. De gemeenten sluiten zich aan door aandelen in de N.V. te nemen. Alleen gemeenten kunnen Bouwkas- aandelen in hun bezit hebben. De Bouwkas is daardoor een instelling die geheel door Nederlandse gemeen ten bestuurd wordt. Dit gebeurt zón der winstmotieven. Het systeem van de bouwkas Ne derlandse gemeenten maakt de eigen woning mogelijk voor veel groter groepen van de bevolking dan voor heen. De ruim 11000 deelnemers die er op het ogenblik zijn, komen voort uit alle kringen van de bevolking; een groot aantal van hen behoort bijv. tot de arbeidersklasse. De diensten welke de bouwkas zijn deel nemers verstrekt zijn van financiële zowel als van bouwtechnische aard. HET SYSTEEM Het systeem dat de bouwkas toe past maakt het mogelijk om zonder 'n groot kapitaal in bezit te komen van een nieuwe woning. De spaar ders kunnen zelf bepalen waar het huis zal komen en hoe het gebouwd wordt. Van het totaal der bouwkosten neemt het rijk ongeveer f 4000 voor zijn rekening. Van het overblijvende kapitaal - in de meeste gevallen on geveer f 10.000 - moet de spaarder 15 procent storten. Heeft men dit bedrag niet dan kan men dit in een Het Bioscoopgebouw te Hulst brengt deze week een film van bij zondere kwaliteiten: „Het loon van de angst", een beklemmend verhaal dat de toeschouwer van begin tot eind gevangen houdt. Deze film (oor spronkelijke titel „Explosives") is uitermate knap gemaakt naar de roman van Georges Arnaud. Het is Clouzot, de regisseur van „Manon" die deze opmerkelijke film vervaar digde en hij is er in geslaagd de ondraaglijke beklemming van de twee chauffeurs die een wagen met nitroglycerine over 500 kilometer moeten vervoeren op de toeschou wer over te brengen. „Het loon van de angst" is dus niet bepaald een amusementsfilm en men dient er zelfs vrij sterke zenuwen voor te hebben, doch wie ware filmkunst kan waarderen kan hier terecht. Wie wel van avonturen, doch niet van sensationele spanning houdt, kan „De zwarte monnik" in dezelfde bi oscoop gaan zien: het verhaal van de legendarische figuur Fra Diavolo. In Olympia, Sas van Gent, draait de reeds besproken film „Ten eeu wigen dage verdoemd" (From here to eternity), de uitstekend gemaakte film over een dramatische episode in een hard soldatenleven. Ook hier is iets voor wekere harten: „Jungle Jim en het oerwoudmonster" ,als film lang niet zo goed, maar on schuldiger. Johnny Weissmuller slin gert zich hier door de wildernis en hij heeft nog altijd bewonderaars. lossing van de lening samen met de premie voor brand- en stormverze- kering op een bedrag, dat weinig hoger is dan de huur die men in een dergelijke woning als huurder zou moeten betalen. Natuurlijk komen verdere lasten en het onderhoud ook voor rekening van de spaarder. Het is ook toegestaan, de schuld in korter tijd dan 30 jaar af te los sen. Iedere bouwkasdeelnemer kan voor de aflossing van zijn schuld het tempo uitkiezen, dat hem het beste past. Zo tracht de intergemeentelijke bouwkas door een veilig en soepel financieringssysteem en door bouw kundige hulp de eigen woning voor zoveel mogelijk Nederlanders een be reikbaar ideaal te maken. (Advertentie) Na n afscheid ,,U hebt zich niet als een heer in het verkeer gedragen, want U had moeten stoppen", zo verweet de Kantonrechter van Bergen op Zoom de chauffeur A. M. uit Zaamslag, die onder Bergen op Zoom eerst een auto bestuurder gehinderd en daarna een aanrijding veroorzaakt had. Verschil lende malen had de autobestuurder getracht M. tot stoppen te bewegen, maar deze was doorgereden. „Ja, Edelachtbare", zo voerde M. tot zijn verdediging aan, „die me neer balde zijn vuisten naar mij en van dergelijke mensen hou ik hele maal niet, laat staan dat ik er voor stop." „U kunt ervan verzekerd zijn, dat ik ook mijn vuisten gebald zou heb ben," bracht de Ambtenaar de chauf feur bij. Omdat er geen getuige aan wezig was, besloot de Kantonrechter de zaak aan te houden. „ONSCHULDIG." J. v. T. uit Halsteren had de wet op de aardappelmoeheid overtreden. Hij had op „verboden grond" aard appels weggezet. „Ik wist van niets," Edelachtbare, verontschuldigde T. zich. „Ik voei me helemaal niet schuldig." „We kunnen zo langzamerhand het Kantongerecht wel sluiten. Meneer de Kantonrechter, want iedereen die hier verschijnt, voelt zich onschul dig," luidde het antwoord van de Ambtenaar, die tegen de aardappel overtreder een boet van 40,- of 8 dagen vorderde. De Kantonrechter maakte er 30.- of 6 dagen van. Een tientje boete zag L.B. uit Ber gen op Zoom zich opgelegd, omdat hij geen radiobelasting had betaald. S. en K. resp. uit Halsteren en Amsterdam, die op een kruispunt met elkaar in botsing waren geko men, werden ieder met 25,- of 5 dagen beboet. Advertentie) goes' l.KERKSTR L. DE LET MIDDELBURG Gisterenmiddag werd in St. Joanna te Goes voor het eerst in de geschiedenis van dit zieken huis een drieling geboren. Het was mevrouw Dagevos- Bruinooge uit Kattendijke, die het leven schonk aan twee meis jes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. Het gezin Dagevos telde al zeven kinderen. Voorheen werd in het voorjaar een kringwedstrüd voor alle colonnes van het Rode Kruis en een bekerwedstrijd in het najaar gehouden. De nieuwe gewestelijke commandant, dokter M. Huygens uit Westkapelle, heeft ge meend, dat het doelmatiger en over zichtelijker zou ziin, indien deze wed strijden samenvallen. Als datum voor de districtswedstrij den te Middelburg, Goes, Terneuzen en Tholen is 7 Mei aangewezen. De ploegen, die hierin als beste uit de bus zullen komen, mogen deelnemen aan de kringwedstrijd op 14 Mei, die te Goes of Middelburg plaats zal vin den. Het gaat dan tevens om de be ker, die door Goes verdedigd wordt. De ploeg, die in deze uiteraard mens lievende strijd de lauweren oogst, wordt afgevaardigd naar de landelijke wedstrijd op 11 Juni te Maastricht. De Middelburgse rechtbank heeft de 26-jarige D. G. en de 21-jarige J. W. overeenkomstig de eis veroordeeld tot gevangenisstraffen van één jaar, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, wegens inbraak in het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg en diefstal van een fiets te Vlissingen. Ten behoeve van onze lezers geven wij hierbij de katholieke keurings eisen van enkele films, die deze week in de Zeeuwse bioscopen draaien: Hofzicht Theater, IJzendijke: Ver boden spel, 14 jr. Ledel Theater, Oostburg: Lava stroom over Java, 14 jr; Bandieten van Minesota, 14 jr. Luxor Theater, Terneuzen: Zij die van de zonde leven, 18 jr. Concertgebouw, Terneuzen: De heer ser van Ceylon, 14 jr. Olympia Theater, Sas van Gent: From here to eternity. 18 jr. Het Centrum, Axel: Spartacus de bevrijder der slaven, 14 jr; Fille d'a- mour, 18 jr. Bioscoop en Concertgebouw, Hulst: Het loon van de angst, 18 jr; De zwar te monnik, 18 jr. Luxor, Vlissingen: Charge van de lanciers, 14 jr. Alhambra, Vlissingen: Onteerd 18 jr. Grand, Goes: White Christmas, alle leeft. Schouwburg, Middelburg: De drie piraten, 18 jr. Electro, Middelburg: Als vrouwen begeren, 18 jr. Op de plaats, waar eens het fiere, in de 13e eeuw gestichte kas teel „Zandenburg" gestaan heèft even buiten de oude stadswal len verricht de Ned. Heidemij. voor de dienst Herverkaveling Walcheren momenteel egalisatiewerkzaamheden. Talrijk zijn de tastbare herinneringen aan vervlogen tijden, die hierbij gevonden worden. Met de hand gevormd aardewerk, scherven van wandtegels en de fun damenten, die thans nog voor een gering deel zijn blootgelegd. Van de fundering van twee torens is de bedekkende laag grond reeds verwijderd, terwijl eveneens de resten van een met nog intact zijnde kijkgaten voorziene koepel en de benedenbouu: van dikke kasteelmuren aan het daglicht werden blootgesteld. Ook werden skeletten opgegraven, waarvan een aantal naar Utrecht is opgezonden voor onderzoek. Amersfoort de vondsten onder de loupe nemen. Op een stuk van een van geel bruine motieven voorziene tegel, wa ren de woorden „Doedt wel...." te lezen. Vermoed wordt, dat zich nog een complete vloer met dergelijke, van spreuken voorziene tegeltjes on der de aardoppervlakte bevindt. Van de onderaardse gang naar Veere. die eveneens op de plaats waar gegraven wordt moet beginnen, i? tot heden niets gevonden. Dacht men in het begin van deze week op deze corridor te stuiten: dit bleek - voorlopig althans - weer een fun dament van een kasteelmuur te zijn. Overal worden, afkomstig van die ren, botten gevonden. Uit de wijze waarop deze begraven zijn kan men Uiteraard hebben archeologen en geïnteresseerden hiervoor grote be langstelling. Maandag en Dinsdag krijgt het onderzoek een min of meer officieel karakter: dan komen de he ren van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek uit Een nieuwe regeling van Dr Veld kamp, de Staatssecretaris van Econo mische Zaken, wil voorkomen dat re clame-activiteiten van de middenstand, die niet als uitverkopen worden aan gekondigd, maar in feite een uitver koop-karakter hebben, nog langer door de mazen van het juridische net zullen glippen. Voor alle verkopen, waardoor bij het publiek een soortgelijke indruk wordt gewekt zal straks 'n ver gunning van de Kamer van Koophan del nodig zijn. Zogenaamde „voor- keursdagen". die soms aan de uitver koop voorafgaan, worden verboden. Wel blijft geoorloofd, dat men op die manier een speciale service aan de vaste klanten geeft. Uitverkopen en opruimingen zijn tot nu toe algemeen geoorloofd bij jaar en seizoenwisseling. In de practijk ont moet dit bezwaren. Blijkens verkregen gegevens wordt nu de voorkeur gege ven aan tweemaal negentien dagen, maar over het tijdstip blijft verschil van mening. In sommige bedrijfstak ken wil men in het geheel geen uit verkoop. Om zoveel mogelijk met uit eenlopende wensen rekening te kun nen houden krijgt de minister van Economische Zaken de bevoegdheid om de vrije uitverkoopperiode twee maal per jaar vast te stellen in over leg met het bedrijfsleven. De Kamers van Koophandel kunnen daar nog weer van afwijken als ter plaatse an dere gebruiken gelden. REDEN VOOR VERGUNNING Als ecu vergunning nodig is - alleen de markthandel blijft hiervan vrijge steld - zal die altijd verleend worden als de verkoop verband houdt met 't opheffen van de zaak op de plaats waar deze gevestigd is. In de Memorie van Toelichting wordt ook genoemd: staking van de verkoop van een be paalde soort goederen, overdracht van de onderneming, verbouwing, brand- of waterschade, faillissement en ande re onvoorziene omstandigheden van tijdelijke aard. concluderen, dat dit de menukaartjes van onze voorvaderen zijn. NAPOLEON, DEMPER EN SLECHTER. Als we de geschiedenis van Zan denburg, dat een eigen, onder paus Sixtus IV gestichte kerk bezat, na gaan, blijkt, dat in 1505, nadat eerst de bewoners - via de van Borssele's kwam de veste in handen van de Bourgondiërs - door een roversbende verjaagd waren, deze snoodaards uit het kasteel verdreven werden, waar bij het bouwwerk nagenoeg geheel uitbrandde. Omstreeks 1800 werd echter nog steeds een gedeelte bewoond, waar aan Napoleon definitief een einde maakte. Hij liet de grachten dempen en de ruines afbreken. ONDERZOEK GAAT VOORT. Gemiddeld moet van de hoogst ge legen gedeelten van het terrein nog ruim een meter worden afgegraven. Er kan dus, voordat de Heidemij. haar werkzaamheden beëindigd heeft nog heel wat voor de dag komen. Daarna zal de ligging van de fun damenten in kaart gebracht worden en indien dit nodig blijkt, zal buiten het kader van egalisatiewerkzaam heden worden doorgegraven. Het is de bedoeling, dat de „Kasteelwei", zoals dit stuk land beet, weer goede bouwgrond wordt. De voor een deel eigenaar en pach ter zijnde boer Vermeulen beziet het vanuit zijn agrarische stand punt. „Allemaal stenen in de giond!" is zijn commentaar. Wellicht groeit binnen korte tijd op deze door historie zo bewogen plaats weer wuivend koren. Maar de beti teling „Kasteelwei" zal wel immer blij\ en voortleven. OFFICIëLE ONTVANGST RESIDENTIE-ORKEST. Gisterenavond, na afloop van het jubileum-concert, is het Residentie orkest met het dagelijks bestuur van de Zeeuwsche Volksuniversiteit door B. en W. officieel ontvangen in de Burgerzaal van het stadhuis. Van dit navrante en beklemmende toneelstuk van de bekende Engelse schrijver Graham Greene, hebben de Gentse „Melomanen", als gasten van de Middelburgse dilettanten, en de Schouwburg een opvoering gegeven, welke door beroepsspelers nauwelijks te verbeteren was. Tegen de moeilijke taak welke dit stuk, met zijn uitgebalanceerde dia loog en uiterst fijne nuanceringen, aan de spelers stelt, bleken de ac teurs en actrices volkomen opgewas sen. Zij lieten de toehoorders meeleven met het conflict, dat hoe aangrijpend ook, even uitzichtloos bleek als de enge huiskamer waarin het drama zich afspeelde. Alle rollen hadden hun juiste be zetting en de strakke regie van de heer de Frenne versterkte de sfeer van het geheel. Bij het begin van de avond heeft notaris v. Verre, namens de Dilet tanten de Gentse bezoekers van har te verwelkomd en gewezen op de traditie .welke in de uitwisseling van voorstellingen tussen Gent en Mid delburg groeien gaat. Spreker be groette ook de Gentse schepen, de heer Hacquart en wethouder jhr. Schorer van Middelburg, die beiden het „departement" van kunst behe ren in hun woonplaats. Na afloop van de voorstelling, die herhaaldelijk groot applaus had ge kregen, overhandigde notaris v. Ver re de regisseur een herinneringsbe ker en schonk hij de tonelisten een souvenir. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; gelet op artikel 5. 6e lid sub c van het Wegenverkeersregle ment; brengen ter openbare kennis: dat zij in het belang van de vrij heid van het verkeer op grond van artikel 4, le lid sub i en artikel 5, Ie lid sub c van genoemd reglement hebben besloten gedurende het tijd vak van 15 Mei tot 1 September een verbod in te stellen tot het plaatsen van rijwielen op de trottoirs, welke zich bevinden ter weerszijden van het gedeelte van de Boulevard gelegen tussen de panden Boulevard Evertsen 32 en Boulevard Bankert 102, de trot toirgedeelten voor deze twee panden inbegrepen, met dien verstande, dat dit verbod niet van toepassing is op rijwielen geplaatst in rijwielrekken; dat dit besluit voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, 2e afdeling kamer 1; dat ingevolge het bepaalde in ar tikel 5, 7e lid van het Wegenverkeers reglement bovengenoemd besluit in afschrift is toegezonden aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat in Zeeland, aan gedeputeerde staten van Zeeland, aan de ANWB, aan de KNAC en aan de KNMV. VLISSINGEN. 13 April 1953. 156-0 HOOFD OPENBARE ULO Ter voorziening in de vacature van hoofd der openbare school voor ULO, ontstaan door het verlenen van eer vol ontslag aan de heer J. Wessels per 1 Apirl }X, stellen B. en W. aan de raad voor de benoeming te doen uit de voordracht: de heren H. Zwagerman, onderwij zer der openbare ULO-school te Edam en A. Gassije, hoofd der openbare ULO-school te Oostburg. CONCERTGEBOUW. In het Concertgebouw wordt ver toond de technicolor „De heerser van Ceylon", een spannend drama, dat zich afspeelt in de exotische wil dernis. LUXOR THEATER „Zij. die van de zonde leven", wordt in het Luxor-theater vertoond. Het is een realistisch verhaal voor personen boven 18 jaar. Aanrijding De personenauto be stuurd door de heer J.A.H. te Ter neuzen reed van de Herengracht richting Markt. Uit tegenovergestel de richting kwam de heer P.A. de B. uit Vogelwaarde per bromfiets. In de de Jongestraat kwamen bei de voertuigen met elkaar in botsing waardoor enige lichte materiële scha de ontstond. Westdorpe AGENDA RAADSVERGADERING In de openbare raadsvergadering van Vrijdag zullen o.a. de volgende punten worden behandeld: 1. Aanwijzing vertegenwoordiger en plaatsvervangend vertegenwoordiger in de commissie van Bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur wegens periodiek aftreden van de heren G. v. Haelst en P. van Bambost. 3. Vaststelling regeling kindertoelage en kinderbijslag. 4. Wijziging ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomsten-besluit. 5. Verzoeken ontheffing hondenbelas ting. 6. Voorstel om 7 of 8 woningen te doen bouwen door de R.K. Woning bouwvereniging met vrije architecten keuze. 7. Statuten stichting bouw en exploi tatie verenigingsgebouw. 8. Bespreking gymnastieklokaal. 9. Aankoop grond en woning Stroo- dorpe 11, toebehorende aan Wed. P. van Kerkfort. VERKENNERS-ORKESTJE UITGENODIGD In verband met het 10-jarig be staan van de verkennersgroep te Hei- kenszand is het verkenners-orkestje van de St. Tarciciusgroep uitgeno digd, zijn medewerking te verlenen aan uitvoering, welke ter gelegenheid hiervan wordt gegeven op Zaterdag 16 April a.s. komen er banken, waarop de moe ders breiend de kleinen in de gaten kunnen houden. Toen er dan struiken en boomp jes moesten worden geplant, ont stond in het brein van de bestuur ders van de buurtvereniging Nieuw Hulst een prachtig plan, dat bij voorbaat alle jeugdige lust tot ver nieling van de nieuwe aanplant in de kiem zal smoren. Want het planten mocht gebeuren door de kinderen zelf. Natuurlijk was de animo bij zonder groot en terwijl wnd. burge meester P. Warnier en de heer Chr. Willemstein de jeugd uitlegden wat de bedoeling was, verdrongen de kleinen zich al voor de draadafslui ting. Met enthousiasme groeven ze daarna kuilen, waarin de struiken en boompjes werden geplant en als beloning kregen de kinderen een reusachtige loUie. In plaats van de groenversiering nu te molesteren, zullen de jeugdige Nieuw Hulstenaar tjes met zorg waken tegen iedere aanslag op „hun" bomen en struiken. Lamswaarde Mooi succes. - Bij een door de Nederlandse R.K. Landarbeiders- bond St. Deusdedit gehouden teken en kleurwedstrijd, waaraan niet min der dan ruim 10.000 schoolkinderen hebben deelgenomen, werd een twee tal tekeningen uit Lamswaarde met een fraaie prijs bekroond. De prijs winnende kinderen zijn Irene de Clippelaer (12 jaar) en Theo van Puijvelde <13 jaar). LEDEL-THEATER. Hier draait de technicolor „Lava stroom over Java" naar de roman van Garland Roark. O.a. krijgt men een adembenemende uitbarsting van de Krakatou te zien. In een spoedeisende vergadering van Handelsbelangen is besloten om van 26 April tot 7 Juni a.s. een Verkoop- actie te houden gelijk aan de in 1953 georganiseerde herfstactie. Voor deze actie, waaraan ook door leden van de Hanze en de Chr. Middenstands vereniging kan worden deelgenomen, moeten de winkeliers een percentage van hun omzet afstaan. In deze bijeenkomst viel ook het besluit zich achter de plannen van de V.V.V. te stellen inzake de eve nementen en zich daarvoor borg te stellen tot een bedrag van f5000. De plannen welke Handelsbelangen eerst had, zoals voor een openluchtspel, zijn hiermee van de baan. De heer Haasdonk van de V.V.V. deelde een en ander mee over het fruitcorso dat men in September a.s. wil houden. De evenementen-commis sie waarvan de burgemeester en de hieren Haasdonk en Luteyn deel uit maken, stelt alles in het werk om dit corso doorgang te doen vinden. Deze attractie waarvoor men in ge heel West-Europa reclame wil maken, zal, zo het doorgang vindt, duizenden naar Goes trekken. Bovendien denkt men aan een boogschuttersdag, zeil wedstrijden op de Oosterschelde en het uitnodigen van de Koninklijke Militaire Kapel en een Veluwse dans groep. Dit kan echter alleen wanneer er veel, heel veel geld op tafel komt: geld dat evenwel weer zijn rente zal opbrengen, naar de mening van de commissie. De leden van Handelsbelangen ble ken over het algemeen veel voor deze opzet te voelen. RAADSVERGADERING OP KOMST De gemeenteraad is Woensdag a.s. bijeengeroepen. De agenda, die zeer beperkt is, bevat als belangrijkste punt een voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen tot het stichten van een Ulo-school - de vierde in Goes - op Gereformeerde grondslag. Nog is er een voorstel om te be slissen op het verzoek van Handels belangen om een later sluitingsuur van de winkels op 5 Mei a.s. en tenslotte dienden B. én W. een wij ziging in der verordening op de straatpolitie, daar zich hier 'n speel automaat practijken voordoen, welke naar het inzicht der politie, niet door de beugel kunnen. Rilland Benoemd Dr C. den Engelse, Ned. Herv. Pred. is benoemd tot veldprediker, voor de tijd van 1 jaar en zes weken. Bevorderd Aan de Rijks Land bouw winterschool te Goes werd be vorderd van de le naar de 2e klasse onze dorpsgenoot P.A. Bruinzeel, te Rilland. Ovezande R.K. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL. Met ingang van 1 Mei a.s. is be noemd tot directrice aan de R.K. Landbouwhuishoudschool alhier mej. A. van Wijnsbergen. Genoemde di rectrice heeft haar opleiding genoten te Bergen en is thans woonachtig in Montfoort. Yerseke RAADSVERGADERING Op de agenda voor de raadsver gadering van hedenavond (Vrijdag) komt o.m. voor: de beëdiging van de waarnemend secretaris de heer Bek en de toelating van het nieuwe raadslid de heer v. Schaik. Goed keuring zal gevraagd worden voor verkoop bouwgrond aan de Paarden markt en verhuur grond aan de Dam straat. Ook de verkeersverordening zal worden vastgesteld. Zuiddorpe NAAR LOURDES. Met de kinderbedevaart die Zondag a.s. vanuit Eindhoven naar Lourdes vertrekt, reist als verzorgster mede onze wijkverpleegster Zuster Berch- mans, met drie kinderen uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen en twee uit W. Zeeuwsch Vlaanderen. Ze reizen per auto naar Eindhoven. Ofschoon de zieken Zuster Berch- mans node zovele dagen zullen mis sen is er toch geen een die haar niet van ganser harte deze mooie bedevaart gunt en een goede reis toewenst. GEMEENTE HULST De waarnemend Burgemeester van Hulst maakt bekend dat op Zaterdag 16 April a.s. alle dranklocaliteiten geopend mogen zijn tot 's nachts 1 uur. In de dansgelegenheden mag muziek worden gemaakt en gedanst tot des nachts 12 uur. De wnd. Burg. van Hulst P. Warnier. De nieuwe speeltuin, welke Nieuw Hulst rijk wordt, betekent niet alleen een welkome gelegenheid voor de vele kinderen om zich bezig te hou den - en ter geruststelling van de ouders van de straat weg te zijn - maar door de wijze waarop de aan leg wordt verzorgd ontstaat tevens een uitstekende versiering van de nieuwe woonwijk. Binnenkort zullen er schommels, een wip, een zand bak enz. in geplaatst worden en ook Slechts enkele muren en de fundamenten van de oude gemeente-secre tarie, die niet langer aan de eisen des tijds voldeed, zijn gebruikt bij de bouw van het door 't architectenbureau Irs Rothuizen 't Hooft ontwor pen nieuwe raadhuis annex verenigingsgebouw, waarmee in September van het vorig jaar werd begonnen. Thans zijn de werkzaamheden zover ge vorderd, dat vaststaat, dat het gebouw eind Mei of begin Juni, uiteraard met enige plechtigheid, officiëel zal worden opengesteld. De totale kosten bedragen f 85.000. Door de aankoop van het perceel naast de bestaande gemeente-secre tarie en een gift van ,,The Lions", The Liberty Independence Our Nations Safety, een Amerikaanse club, kon, evenwel met een aparte ingang, een verenigingsgebouw in het gemeentehuis worden ondergebracht. straat zijn uit 1620 daterend huis oud-Hollands inricht. Nog enkele maanden is de secre tarie ondergebracht in een oude, groen geschilderde loods, die tijdens de restauratie van de Herv. Kerk - welk gebouw prachtig opgeknapt is - ook al dienst heeft gedaan als bedehuis. Met V.V.V. wordt prettig samen gewerkt en de ware natuurliefheb ber, die naast mensen aan het strand ook nog wel eens een stukje van de zee wil zien, draagt Vrouwenpolder een warm hart toe. In 1951 is men begonnen met het bouwklaar maken van het zomerwo ningterrein en men is al ver gevor derd. Reeds voor twee derde gedeel te volgebouwd typeert het terrein het streven van Vrouwenpolder: vernieu wen, maar bewaren. Een ruime betegelde hall vormt een waardig entree. Direct rechts is de kantoorruimte voor het secreta rie-personeel geprojecteerd met daar achter de burgemeester, beide op vallend fris getint, groot en met een prettige lichtval. Een verdieping ho ger is de raadszaal, de kroon van het gebouw. Met een stijlvol interieur vormt deze een waardige plaats voor het nemen van belangrijke besluiten. Hierachter is een localiteit ingericht ais archief en kadasterkamer. FILMCABINE EN TONEEL. Beneden is links een verbinding gemaakt met het verenigingsgebouw dat een aan ruim 100 personen (Max. 140) plaats biedende verga derzaal heeft gekregen met een ruim toneel en een brandvrije filmcabine. Kleedkamers, toiletten, een buffet, een wasgelegenheid en een keuken coVnpleteren dit „verenigingsgedeel te". Onder het toneel is een berg ruimte en daar staat ook de instal latie voor de centrale verwarming opgesteld. Ook hier vormen de frisse tinten een passend decorum voor de moderne stapelstoelen, die binnen kort zullen arriveren. ACTIEVE GEMEENTE. „Van romantiek kun je niet eten" zegt burgemeester A. de Kam, wanneer het over het pitto reske van de oude scheefgezakte huisjes aan de Dorpsstraat gaat. Ook hier hoort men de klop van de nijverheid. Er staat een drag line opgesteld en een groep werk lieden is bezig riolering aan te leggen. Het plaveisel van de Dorps straat wordt geheel opgebroken, de :traatbedding geëgliseerd en een geheel nieuwe bestrating aange bracht. Even later blijkt, dat burgemeester de Kam toch wel hart heeft voor de symbolen uit vervlogen tijden. Hij prijst het particulier initiatief van een pensionhouder, die in de Dorps- GOES Grand: White Christmas. MIDDELBURG Electro: Als vrouwen begeren. Schouwburg: De drie piraten. SAS VAN GENT From here to eter nity, Olympia 8 uur. VLISSINGEN Luxor: Charge van de lanciers. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De graaf van Luxemburg. GOES Grand: White Christmas. MIDDELBURG Electro: Als vrouwen begeren. Schouwburg: De drie piraten. SAS VAN GENT Zaal Reseda: De kuise bruidegom, voor Vereniging van Belgen. VLISSINGEN Luxor: Charge van de lanciers.

de Stem | 1955 | | pagina 2