„Atoomwetenschap kan een zegen voor de mensheid zijn KANSELIER RAAB IN MOSKOU AANGEKOMEN Chinese diplomaten bij vliegramp gedood Gehuwden f 1338, ongehuwden f 804 H. Vader sprak voor 600.000 pelgrims EISENHOWER TEKENT Twee doden te Haren Paasdrukte bleef uit Ch. Weiter werd 75 jaar VLIEGENDE SCHIJF DAGBLAD VOOR ZEELAND i 1 1 55 Staatslieden moeten streven naar geleidelijke ontwapening Geen roekeloze onderzoekingen Familiedrama in Maastricht Weer aardbeving op Mindanao Oostenrijk heeft weer hoop weer om een Geen hoed af te zetten Moskou besluit: Streep door de vriendschap Aan vooravond van Bandoeng ERNSTIGE AUTO-BOTSINGEN Vier gewonden bij Den Helder Valery Lysikof terug naar Rusland Weinig verandering Opnieuw incident bij Gaza Het wetsontwerp Ouderdomsversekering Loontrekkenden betalen de premie tegelijk met loonbelasting Overgangsregeling bij overlijden C.P.N. constateert: Agitatie ons strijdmiddel Voetzoekers oorzaak van de ramp? Waarderingóók van de tegenstanders Nieuwe Algemeen Overste van dc Dominicanen r "N yöe JAARGANG No. 21815 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 12 APRIL 1955 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia Losse nummers 13 ct. Postrek no. 378341 Verschijnt elke tverkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. l'el.: Lluectie, Kedrctie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J J H A. Bruna ttedactieraad: C.J v Hootegem, Mi Ur A. J J VI Mes. Mi HL M. L. de Kechtei. L. J. v. t Westende. P V. M_ Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pei kwartaal, pei post t 8.55. per week (uitsluitend bij aiet-post- bestell. i I 0.45 incasso wordt berekend Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) VOOR BIJNA 600.000 gelovigen, die op het indrukwekkende St. Pietersplein waren samengestroomd, heeft Z. H. de Paus op Eerste Paasdag een toespraak gehouden, waarin hij de staatslie den aanspoorde, hun werk in dienst te stellen van de vrede. Bo vendien wees de H. Vader op de grote betekenis van het streven der atoomgeleerden. Hij sprak van zijn vertrouwen in de atoom wetenschap, maar hij waarschuwde voor een roekeloze aanwen ding van de radio-activiteit, bijvoorbeeld op het gebied van de genetica. „Moge met de Paasvreugde de vaste overtuiging groeien", aldus de H. Vader, „dat alleen in vruchtbaar samengaan van godsdienst en leven een oplossing gevonden kan worden voor de grote en kleine vraagstuk ken die de mensheid beangstigen. Wij zegenen hen, in wier handen de huiveringwekkende macht ligt om het heil van de mensheid en van de zielen ófwel te helpen, óf zwaar nadeel toe te brengen. Mogen zij in een oprechte bereidwilligheid samenwerken om de vrede te verzekeren, te beginnen met geleidelijke ontwapening en zodoende de mensheid sparen voor de ruïnes van een nieuwe oorlog. En mogen de wetten die zij uit vaardigen, uitsluitend gericht zijn op de eerbiediging van de menselijke vrijheid en waardigheid." Verder zei de H. Vader: „Zonder angst of vrees hebben wij het werk van de atoomgeleerden gadegeslagen. Het heeft ertoe geleid, dat een schip door middel van atoomenergie kan worden voortbewogen. Hierdoor zijn de atoomkrachten in dienst van de mensheid gesteld. Mogen de mensen der wetenschap op deze weg voort gaan, opdat de geproduceerde energie bij kan dragen in de^verzachting van de behoeften en de ellende, overal ter wereld. Voorts kan de uitwerking van talrijke soorten bestralingen een gun stige invloed hebben op de groei der gewassen en zodoende belangrijk zijn voor de oplossing van voedselproble men. M/.ar ook moeten wij wijzen op de gevaren, welke aan het onderzoek ver bonden zijn", aldus de Paus, „gevaren die de genetica als mogelijk voorziet voor het geval, dat het mysterie, het- In de Minahassastraat te Maastricht heeft de politie in de woning van het sezin C. Maandagmiddag de stoffe lijke overschotten van de man, de vrouw en twee kinderen van vier en zeven jaar aangetroffen. Volgons de politie heeft de man vermoedelijk in een vlaag van waan zin zijn vrouw en kinderen gedood en heeft hij daarna de hand aan zichzelf geslagen. Zowel de man als de vrouw zouden reeds geruime tijd onder psy chiatrische behandeling zijn. Een buurman kwam tegen de mid dag tot de ontdekking, dat de gor dijnen nog altijd gesloten waren. Hij verschafte zich toegang tot het huis en vond in de keuken de man, die zich door gasverstikking om het le ven had gebracht. In de slaapkamers lagen de vrouw en de beide kinde ren. ENKELE HONDERDEN opstandelin gen in Birma hebben Zaterdag drie plaatsjes aan de monding van de ri vier de Sitting in brand gestoken en een groot aantal burgers als gijze laars meegevoerd. JAPAN WIL met Rusland praten over opheffing van de staat van oorlog tussen beide landen, maar de rege ring blijft bij haar wens dat die be sprekingen in New-York worden ge houden. HET RIJKE landbouwgebied van Zuid-Manitoba, in Canada, wordt mo menteel door overstromingen geteis terd. Ten Zuiden van Winnipeg zijn veel huizen door het water omringd. welk aan al het levende ten grondslag ligt om zo te zeggen, wordt mishan deld door onvoorzichtig ingrijpen of door een gewelddadige behandeling. Verborgen onzichtbare schade aan het genisch erfdeel toegebracht, zou het teken kunnen zijn van de revolte der natuur tegen dergelijke geweldple ging." De H. Vader smeekte tenslotte Gods zegen af over alle verdrukten, armen en zieken over de hele wereld. Voordat de Paus aan zijn toespraak begon, juichten de honderdduizenden hem langdurig toe en ook nadat hij was uitgesproken bracht de menigte hem een minutenlange ovatie. Het Philippijnse eiland Mindanao is Maandagochtend door een reeks zware aardschokken getroffen. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Op 2 April kwamen op dit eiland meer dan 400 mensen door een aard beving om het leven en werden er 2000 gewond. Julius Raab, kanselier van Oosten rijk, is gisteren te Moskou aangeko men voor besprekingen met de Rus sische regering over de vooruitzich ten voor een staatsverdrag, dat een ein.de zou maken aan de bezetting van het land. De besprekingen kunnen slechts verkennend zijn, daar de Wes telijke Grote Drie accoord moeten gaan met een regeling. Molotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, was met andere Russische leiders op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Raab is vergezeld van drie minis ters en zeven andere ambtenaren. Het vliegveK was versierd met Oosten rijkse vlaggen en een orkest speelde het Oostenrijkse volkslied. Er was ook een erewacht. Raab brengt het bezoek op uitnodi ging van de Russische regering. Ver wacht wordt, dat hij drie dagen in Moskou blijft. Het vliegtuig was 20 minuten te laat. Intussen kortten de Russen en de diplomatieke vertegen woordigers van dc Westelijke Grote Drie, die ook op het vliegveld aanwe zig waren, de tijd met vrolijke ge sprekken. Er was juist een sneeuwbui en Gromyko, de Russische plaatsver- ABBé PIERRE, de „apostel van de daklozen", is op weg naar de Verenigde Staten, om daar zijn plannen te bespreken voor de stichting van een instituut voor actie tegen de ellende in de we reld. vangende minister van Buitenlandse Zaken, zei lachend tegen de Ameri kaanse ambassadeur, dat dit weer uit het Westen afkomstig was. Toen Bischoff, de Oostenrijkse am bassadeur, ter begroeting van de plaatsvervangende premier Mikojan zijn hoed af nam, zei deze: „Zet uw hoed op. Dit is geen weer om hem af te zetten." Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nu officiéél laten weten, dat de Ministerraad het presidium van de Opperste Sovjet heeft voorgesteld, de verdragen van wederzijdse bijstand met Engeland en Frankrijk te annuleren, omdat zij niet verenigbaar zijn met de Parijse ver dragen. Zoals men weet bad de regering in Moskou al eerder met opzegging van deze verdragen gedreigd. Men verwacht niet, dat het besluit veran dering zal brengen in de Russische houding tegenover het Westen en dat het recente verzoenende gebaar van Boelganin erdoor ongedaan wordt gemaakt. De ministerraad van de NAVO zal waarschijnlijk in de eerste weken van Mei vergaderen, als dus ook Dene marken en Nederland de accoorden van Parijs bekrachtigd zullen heb ben. De conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, die in Ban doeng begint, heeft een triest voorspel gekregen. Gisterenavond namelijk is een vliegtuig van „Air India", met acht lagere Chinese autoriteiten, twee Poolse journalisten en een Noord-Vietnamees aan boord, ten Noorden van Brits-Borneo verongelukt. Men heeft geen hoop, dat er overlevenden zijn. Het toestel werd om 19.00 uur in Djakarta verwacht. Om 16.55 uur werden in de buurt van Pontianak s.o.s.-signalen van het vliegtuig ont vangen. Sedertdien is van het toestel niets meer vernomen. De Indonesische regering nam onmiddellijk maatrege len en gaf de Indonesische luchtmacht opdracht hulp te verlenen. Inmiddels gonst het in Indonesië en de andere Aziatische landen van poli tieke activiteit. President Soekarno heeft in Solo gezegd, dat in Bandoeng hoogst waarschijnlijk de wereldvrede zal worden besproken door vertegen woordigers van 1.4 milliard mensen: meer dan de helft der mensheid. „Niet de landen met de straalvliegtuigen en atoombommen komen naar Indonesië", HET KATH, Onderwijzersvers- bond zal morgen in het Jaarbeursge bouw te Utrecht zijn jaarlijkse ver bondsvergadering houden. VOLGENS TASS is een Russische ge leerde erin geslaagd 't Maya-schrift te ontcijferen, waardoor de kennis van de geschiedenis van dit volk aan zienlijk zal worden verrijkt. NEDERLANDSE en Belgische toon dichters willen, door uitwisselings concerten en anderszins, de samen werking van de Benelux-landen op muzikaal gebied gaan bevorderen. MOLOTOV heeft premier Eden van Engeland gelukgewenst met zijn be noeming. Het telegram is door de Russische pers op opvallende wijze gepubliceerd. IN DE WOESTIJN van Nevada is weer een atoomwapen tot ontplof fing gebracht. Het was, volgens waar nemers, de grootste ontploffing in do huidige reeks. DE KONING van Yemen heeft zijn zoon tot troonopvolger benoemd en zijn broer laten gevangen nemen we gens een complot tegen de persoon van de koning. HOESSEIN ALA, de nieuwe Perzi sche premier, die voor een operatie naar Parijs is gevlogen, heeft te ken nen gegeven, dat zijn land er wel voor voelt, aansluiting te zoeken bij het Turks-Iraakse pact. Maandagmiddag: is op de Rijksweg bij Den Helder een personenauto met vier inzittenden in volle vaart tegen een boom gebotst. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een tweede auto geen voorrang verleende. Alle vier inzittenden, de 50-jarige kapper D. uit Amsterdam, zijn vrouw en dochter en een kennis, werden zwaar gewond. Mensen die de botsing hebben ge zien, verklaarden dat de chauffeur van de verongelukte auto, die van de richting Alkmaar kwam. op het laat ste nippertje wilde uitwijken bij een kruispunt. De wagen die voorrang had moeten geven, reed namelijk in volle vaart over het kruispunt heen en een botsing zou onvermijdelijk ge weest zijn. De heer D. verkeerde gisterenavond in levensgevaar, van de andere slacht offers was de toestand redelijk. Vrijdagavond is in de kom van de gemeente Haren (Gr.) een auto-onge luk gebeurd, dat aan de 65-jarige Ir E. Hofstede uit Delfzijl en de 36-jarige sociale werkster uit die gemeente, mej. H. L. Spoor, het leven heeft ge kost. De echtgenote van de heer Hof stede moest zwaar gewond in het zie kenhuis te Groningen worden opge nomen. De auto vloog tegen een boom, na dat de bestuurder getracht had in een bocht voor een tegenligger uit te wij ken. Mej. Spoor had van het echtpaar Hofstede een lift gekregen. Tijdens een plechtigheid in het Wit te Huis (Washington) tekende Pre sident Eisenhower (links) de Parij se Aceoorden. John Foster Dulles staatssecretaris van Buitenl. Zaken, kijkt blimlachend toe. Valcry Lysikof, de 16-jarige zoon van een Sovjet-officier, die onlangs in West-Berlijn asyl heeft gevraagd, is aan de Russische autoriteiten over gegeven. Dit is door een woordvoer der van de Amerikaanse hoge com missaris meegedeeld. Hij zei, dat Lysikof op eigen ver zoek teruggaat. Zijn grootste zorg was, wat er met zijn ouders zou ge beuren. Verder kan hij, aldus de woordvoerder, ..een overdreven denk beeld van het gouden Westen hebben gehad. Zo meende hij, dat hij in het Westen niet meer naar school behoef de te gaan. Weersverwachting, vanavond: geldig tot 5 t Vrij veel bewolking, maar over- wegend droog weer. Weinig ver- J i ®"dcr'n£ in temperatuur. Matige J Noordwestelijke wind. Vandaag: Zon onder 19.33 uur. J Morgen: Zon op 5.52 uur. Maan t op 1.18 uur. Maan onder 9.01 uur. t In het gebied van Gaza is een Is raëlische auto op een mijn gereden, waardoor één militair werd gedood en enkele anderen gewond. Israëli sche artillerie bestookte hierna Egyp tische geschutsstellingen. Inmiddels heeft de gemengde be standscommissie Israël opdracht ge geven, alle 120 mm-mortieren en de voertuigen met rupsbanden uit het gebied van Gaza terug te trekken, omdat de aanwezigheid hiervan in strijd is met de bestandsovereen komsten. Zowel Egypte als Israël zijn vanwege de incidenten der afgelopen dagen berispt. OVER het wetsontwerp Ouderdomsvoorziening, dat minister Suurhoff binnenkort bij de Staten-Generaal zal indienen, wist de Volkskrant Zaterdag te melden, dat het zal voorzien in een ouderdomspensioen van 1338 gulden per jaar. voor alle gehuwde ingezetenen. De ongehuwden krijgen 804 gld. per jaar. De ouderdomsvoorziening zal verplicht worden gesteld. Iedereen tussen 15 en 65 jaar zal voortaan een premie moeten gaan betalen, die dan wordt geleid door de belastingdienst Er komt geen inkomengrens, maar het gedeelte van het inkomen dat boven 6000 gulden ligt, zal premie-vrij zijn. keren bedrag. Bij de loontrekkenden wordt de pre mie ingehouden tegelijk met' de loon belasting. De zelfstandigen en dc niet loontrekkenden krijgen in het begin van het jaar een voorlopige aanslag van de belastingdienst over de voor dat jaar te betalen premie. De premie zal worden gelieven over het inko men, waarover daadwerkelijk inkom sten- en loonbelasting wordt geheven Ook voor ambenaren zal deze ouder- domsverzekering gelden, ondanks het feit, dat het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds hen reeds een behoorlijk pensioen garandeert. Hetzelfde geldt voor de militairen, het spoorwegper soneel, de mijnwerkers en dus ook voor al degenen, die individuele voor zieningen hebben getroffen. Personen, die voor het in werking treden van de nieuwe wet een leef tijd hebben tussen de 15 en 65 jaar, zullen beschouwd worden als verze kerden vanaf hun 15-de jaar. Zij krij gen dus op hun 65ste jeer het volle- De uitkeringsbedragen 1.338 gul den en 804 gulden die nu door mi nister Suurhoff worden voorgesteld, vormen een grondslag, Ze zullen in de' loop der jaren herzien kunnen wor den. Dit hangt af van de algemene economische toestand. De datum van ingang van het pen sioen zal worden bepaald op de eerste dag van de maand, waarin men 65 jaar is geworden. Het ouderdomspen sioen zal als regel maandelijks wor den uitbetaald. De pensioenbedragen, die de minister voorstelt, zijn maximumbedragen. Er kunnen namelijk kortingen op worden toegepast. Voor ieder jaar, dat de ver zekerde nalaat premie te betalen en voor elk jaar, dat hij niet verzekerd is geweest, bij voorbeeld bij verblijf in het buitenland, wordt twee procent in mindering gebracht op het uit te dige ouderdomspensioen^ DE GEHUWDE VROUW De gehuwde vrouw wordt of zij aan het arbeidsproces deelneemt, of in haar eigen huishouden werkzaam is in de ouderdomsverzekering op genomen. Dit betekent, dat zij, wan neer ze op haar oude dag weduwe of gescheiden vrouw is geworden, zelfstandig op een uitkering aanspraak kan maken. In de tijd waarin zij werk te, heeft ze immers een pensioen op gebouwd, De gehuwde vrouw, die geen inkomen geniet, hoeft uiteraard geen premie te betalen. Wanneer een man en' een vrouw, die beiden boven de 65 jaar zijn,, met elkaar trouwen, mogen ze het pen sioen houden van de ongehuwde (804 gulden per jaar). De pensioenrechten, die voor het huwelijk bestonden, worden dus onverkort gehandhaafd. Na het huwelijk krijgen ze dus per jaar uitgekeerd 1.608 gulden per jaar. (Het eigenlijke gehuwdenpensioen be- draagd 1.338 gulden per jaar). BIJ STERFGEVAL Na het overlijden van een gehuwde man. die ouderdomspensioen genoot, krijgt de vrouw nog vijf maanden lang het volle gehuwdenpensioen (dus 1.338 gulden per jaar). De minister heeft dit zo bepaald om het voor de weduwe gemakkelijker te maken zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Hetzelfde geldt ook voor de weduwnaar. Werknemers, die buiten Nederland wonen, maar hier in het land in dienst betrekking zijn. zullen in de ouder domsverzekering worden opgenomen. Het gaat hier in het bijzonder om de zogenaamde grensarbeiders, die in Nederland werken. constateerde hij, „maar de landen die over moraliteit beschikken." Verder was hij van mening dat „geen honderd imperialisten de Indonesiërs van Nieuw-Guinea vandaan kunnen hou den als alle krachten worden samen gebundeld." Aan de besprekingen die te Ban doeng beginnen, is een conferentie van 16 landen in New-Delhi voorafge gaan. In een resolutie werd geëist dat de Amerikaanse troepen Formosa zou den verlaten en dat een vergadering zou worden bijeengeroepen om het vraagstuk-Formosa op te lossen. De conferentie eiste voorts het hou den van een internationale conferentie over het Koreaanse vraagstuk, „volle dige vrijheid" voor de bevolking van Malakka, „de onmiddellijke terugga ve" van Okinawa aan Japan, de terug gave van West-Irian (Nieuw-Guinea) aan Indonesië en het opgeven van Goa, Daman en Dioe door Portugal. Een overzicht van de enorme men senmenigte op het St. Pietersplein te Rome tijdens de zegening door Z.H. Paus Pius Nrnr schatting waren er 600.000 mensen verzameld, onder wie meer dan 50.000 Buiten landse pelgrims. 5? Tijdens het congres van de commu nistische partij, dat tijdens de Paas dagen in Amsterdam werd gehouden, heeft een mijnheer Harry Verhey in teressante uitlatingen gedaan. Hij zei o.m. „Wij hebben bij de grote strijd van het gemeentepersoneel in Amsterdam een reeks van ervaringen opgedaan, die wij moeten onthouden. Honderd agitatoren van onze partij hebben in deze staking een groot aandeel ge had. Dit massale optreden van de agitatoren met het middel van de mondelinge agitatie was een nieuw verschijnsel. De discussiegroepen op straat ontwikkelden zich tot kleine volksvergaderingen. De verbonden heid van de agitatie met de actie is de enige mogelijkheid om grote ver andering in de publieke opinie tot stand te brengen." Commentaar kunnen we achterwege laten. De brand in Sclessin De exploitante van de Rio-bioscoop in Sclessin, die bij de brand van vo rige week Zondag zelf ernstige ver wondingen opliep, heeft verklaard, dat zij op de dag van de brand een voetzoeker in de zaal hoorde knallen. Zij ging naar binnen om de orde te herstellen. Toen zij bij het doek kwam, knalde een tweede voetzoeker uit elkaar. Een jongen van 16 of 17 jaar ver klaarde, dat hij de dingen had aan gestoken. Er was nog een jongen, die een grote voetzoeker in de hand hield. Een van de medewerkers van mevr. Delbrouck verzekerde, dat het ver warmingsapparaat in de zaal niet werkte. Mevr. Delbrouck heeft volgens de Belgische bladen een bewijs, dat de door de burgemeester aangewezen controleur 30 Maart, dus vier dagen voor de ramp, dc zaal gecontroleerd heeft. Omdat ook tijdens de Paasdagen het weer zijn besluiteloosheid nog altijd niet af kon leggen en we dientengevolge een hele dag regen en een halve dag zon hadden, is het met de toeristendrukte tegen gevallen. Op de wegen in onze ge westen kon men nogal wat Bel gische wagens zien rijden, maar de animo van vorig jaar was er toch niet. In Amsterdam en in de bollen streek hebben mensen die het weten kunnen en dat zijn er nogal wat zonder meer vastgesteld dat er veel minder Duitsers naar Nederland zijn gekojnen dan tijdens de Paasdagen van 1954. Vooral in de bollenstreek kijkt men daar niet van op, want nog slechts enkele schaarse narcissen ste ken hun kopjes uit de grond. Eerst over enkele weken zullen de bollen velden hun volledige pracht tentoon spreiden. Zowel in dc hoofdstad, als in Rotter dam en de andere grote plaatsen, kon den de hotels de toeristen goed ver werken. Gisterenmiddag was het nog het drukst. Veel mensen, die aanvan kelijk maar thuis hadden willen blü- ven, stelden enigszins verbouwereerd vast, dat de zon toch nog gekomen was en dat ze dus alsnog aan toerisme konden gaan doen, zij het dan op be scheiden schaal. In Bergen op Zoom, Roosendaal, Bre da en de an.dere steden in de buurt van de grens, kon men gisteren dus toch nog van enige Paasdrukte spre ken. En waar het minder druk was en men dus iets van de uiterlijke Paassfeer moest missen, toonde men zich desondanks tevreden. Omdat het niet meer regende. Oud-minister Ch. J. I. M. Weiter is Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, in hotel „Wittebrug" te Den Haag, gehuldigd. De receptie was druk bezocht. De voorzitter van het huldigingscomité, Prof, Mr P. S. Gerbrandy. die de heer Weiter een groot staatsman noemde en een kenschets gaf van zijn levensloop, bood de jubilaris een chèque aan, goed voor een buiten landse reis en ook mevrouw Weiter deelde in de hulde. De 75-jarige toonde zich buitenge woon dankbaar, dat 't geld door klei ne giften van vele was bijeengebracht en dat ook de politieke tegen standers hadden willen meedoen. „Po litieke tegenstellingen", zei hij, „be hoeven wederzijdse waardering niet uit te sluiten". De Ierse pater Michaël Browne, die tot dusverre Geheim Kamerheer van de Apostolische Stoel in Vati caanstad is geweest, is Maandag ge kozen tot algemeen overste van de Dominicanen. De Dominicaner Orde werd in 1215 opgericht. Zij telt momenteel onge veer 9000 leden. De Amerikaanse marine heeft proeven genomen met een vlie gende schijf, die verticaal op stijgt door middel van twee in gesloten propellers. Deze wor den door twee afzonderlijke mo toren van tezamen nog geen 100 PK aangedreven. De be- stuurder staat in 't midden van de ronde schijf. Als hij een be paalde richting wil uitgaan, behoeft hij slechts in die rich ting te leunen. Onderzocht zal worden, in hoeverre het prin cipe kan worden toegepast bij militaire vliegtuigen.

de Stem | 1955 | | pagina 1